Întrebările unei eurodeputate USR-PLUS pentru Iohannis după ce președintele i-a cerut ministrului Justiției să explice clasarea dosarului 10 august

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Joi, 4 martie 2021, 17:40 Actualitate | Politic


Ramona Strugariu
Foto: Facebook
Eurodeputata USR-PLUS Ramona Strugariu amintește, într-o postare pe Facebook, președintelui Klaus Iohannis că el este cel care a numit-o, în ciuda avizului negativ al CSM, pe Giorgiana Hosu la șefia DIICOT care a îngropat dosarul „10 august”. Reacția lui Strugariu vine după ce șeful statului i-a cerut ministrului Justiției să explice de urgență cum s-a ajuns la clasarea dosarului.

Întrebările eurodeputatei pentru președintele Iohannis:
  • „1. Ce poate face ministrul Justiției peste o decizie definitivă a instanței?”
  • 2. De ce nu a cerut activ soluții înainte de această decizie definitivă, în orice fel, inclusiv cu ideea constituirii unei comisii parlamentare de anchetă, până acum? Poate concluziile acelei comisii ar fi ajutat, la rândul lor, să se facă lumină. Dacă ține atât de mult la adevăr, nu era firesc să-l căutăm în ultimii ani cu toate mijloacele de care dispunem?
  • 3. Pot să-l mai întreb de ce a numit un procuror şef DIICOT care nu a avut aviz favorabil CSM şi care a îngropat, cu grijă şi multă incompetență, dosarul 10 august? Între altele, soțul doamnei procuror şef era vizat în dosar.
  • 4. Pot să îi amintesc preşedintelui că îi cerea procurorului Felix Banilă, după episodul Caracal, "sa-si inainteze imediat demisia din functia de procuror-sef al DIICOT (…) Este imperativ ca greselile din ultimele saptamani sa fie asumate cu responsabilitate si este nevoie de o schimbare la acest nivel pentru a recredibiliza aceasta institutie", pentru ca mai apoi să o numească pe Georgiana Hosu la conducerea acestei instituții, iar 2 ani mai tarziu, pe 10 august 2020, acestă zi simbol pentru democrație (cum o numeşte el în discursuri) să plece in vacanță, fără să mai spună un cuvânt despre adevăr, aflarea vinovaților, credibilitatea instituției?
  • 5. Pot să îi reamintesc preşedintelui că aceeaşi Georgiana Hosu care a lucrat la acest dosar, ingropat la DIICOT, a motivat cererea de redeschidere a dosarului cu explicatia (şocantă) că a fost dispusă clasarea fără să se facă o cercetare penală efectivă, când ea însăşi trebuia să se asigure că această cercetare penală efectivă se intamplă, în calitate de procuror şef DIICOT şi de procuror ierarhic superior al magistratului Doru Stoica, titularul de dosar, cel care a dispus clasarea?”
„700 de sesizări penale, 600 de victime, documentare audio - video impecabilă a unei fapte pentru care nu s-a putut face "o cercetare penală efectivă", niciun vinovat. Dar avem acum un ministru al justiției şi unul de interne care au de decontat toată liniştea asta. Mult populism, multă ipocrizie, puține răspunsuri, domnule preşedinte. Ăsta nu se numeşte drag de adevăr”, a comentat Strugariu, pe Facebook.


„Românii au tot dreptul să știe cine sunt cei vinovați de actele de violență împotriva manifestanților pașnici. Lucrurile nu se pot încheia aici și de aceea am cerut ministrului Justiției și ministrului de Interne să găsească soluțiile pentru ca adevărul în legătură cu 10 august să fie aflat, iar cei responsabili să răspundă”, a afirmat președintele Iohannis, într-un mesaj publicat pe pagina sa de Facebook.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10614 vizualizari

  • -22 (42 voturi)    
    alta sosoaica.... (Joi, 4 martie 2021, 17:53)

    Cataleya [utilizator]

    ....
    Dupa mintea si insinuarile acestei sosoaice USR-iste, Johannis ar fi numit-o pe Hosu sefa la >DIICOT tocmai pt a musamaliza cazul "10August"
    Sa ma scuzati domnilor si doamnelor, dar se pare ca e plin si USR-ul de tampiti!
    Din pacate.
    • +2 (6 voturi)    
      pentru (Vineri, 5 martie 2021, 12:32)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      pesedacii ca tine se pare ca adevarul vine numai de la dragnea, chiar daca hamsterul flausat e acum la popreala.
  • +14 (32 voturi)    
    intrebari legitime (Joi, 4 martie 2021, 17:56)

    Captain Obvious [utilizator]

    paaartieeeeeeeee
  • -19 (43 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 4 martie 2021, 18:05)

    [anonim]

  • -15 (39 voturi)    
    Poate ca doamna Strugariu... (Joi, 4 martie 2021, 18:19)

    Cataleya [utilizator]

    ...ar trebui sa-l intrebe si pe colegul sau de la USR, ministrul justitiei, de ce sustine in continuare desfiintarea sectiei SS - Florea, cu toate ca CSM a dat aviz negativ acestui demers?
    Sau doamna Strugariu se foloseste de avizele date de CSM doar intr-un singur sens?
    Adica atunci cand CSM a respins-o pe Hosu, a fost ok, laudabil, iar presedintele ar fi trebuit sa urmeze decizia CSM?
    Acum, cand acelasi CSM s-a opus desfiintarii Sectiei SS, Stelian face bine ca nu tine cont de avizul CSM?

    S-a umplut si USR de sosoaice oportuniste..
    Din pacate.
    • -7 (23 voturi)    
      USR (Joi, 4 martie 2021, 19:43)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Cred ca era plin de mult, dar unii de pe-aici se faceau ca nu vad. Si mai sunt intrebari, alaturi de cele ale altor comentatori, pentru eminenta europarlamentara:
      - are dreptul presul sa convoace o comisie parlamentara de ancheta?
      - are dreptul seful unui parchet sa intervina in dosarul repartizat unui procuror?
      - ce competente are Strugariu sa le ceara unor ministri interventia in vederea schimbarii unei sentinte definitive?
      - ce relevanta au parerile Strugariei privind probele intr-un dosar?
      - de cand vorbeste Strugariu in numele romanilor, spunand ea ce-au dreptul sa stie ei?
      - cata minte o fi avand Strugariu ca sa-l traga de bracinari pe pres- atragandu-i atentia ca degeaba face valuri, ca oricum nasuiu ei nu mai are ce face - pentru ca in final sa ii ceri acestuia: "...să găsească soluțiile pentru ca adevărul în legătură cu 10 august să fie aflat, iar cei responsabili să răspundă”.
      Eba, ce vremuri! ( parafrazand un banc celebru)
  • -8 (18 voturi)    
    ce vrajeala de PR pe john (Joi, 4 martie 2021, 18:41)

    cmariusalin [utilizator]

    pun pariu ca nici macar nu a compus el textul.
  • -6 (26 voturi)    
    Discutăm discuții. (Joi, 4 martie 2021, 18:55)

    backtothedarkages [utilizator]

    Atât doamna Strugariu cât și dl Johannis ne-au dovedit cât de infantilă le este gândirea. Ce este atăt de greu de înțeles și de priceput ? Într-un sistem în care judecătorii și procurorii nu răspund pentru soluțiile date, este de-a dreptul ridicol să mai pui întrebări. Doar frica păzește bostănăria !!
    • +1 (1 vot)    
      Esti printre infantili? (Vineri, 5 martie 2021, 19:11)

      dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui backtothedarkages

      Tenumeri printre infantil?Te faci ca i-i acuzi pe trantorii din justitie cu salarii nemeritate , in schimb o acuzi pe cea care le asigura salariile. Nu este deloc nevinovat nici johanis care a fost speranta noastra , ca vine sasul si face din tara rai . Dar ne-am inselat amarnic vorba unui profesor prin1965 " sasii sant mari ca sa ajunga la slanina". Il rugam pe johanis sa ne spuna concret realizarile lui de cand este presedintei, ce a facut concret pentru romani in afara de excursii in toata lumea si concedii in tara pe banii nostrii. Prima lui mare realizare a fost cand l-a numit pe ciolos ca prim ministru pentru un an cu majoritate psd-ista . Aceasta a fost o mare greseala .Dupa un an in care nu a prea a facut ceva ciolos ,fiind sabotat de majoriatea psd-ista. In plus si-au pus cozile de topor de la antene si Tv-ul lui ghita si alti lachei, pe guvernul respectiv. Iar acestia bine platiti l-au acuzat pe ciolos ca nu a facut intr-un an cat nu au facut psd in majoritatea timpului cat au fost la guvernare, dar sa-i pui in spate toate relele este prea mult. Numai ca nu l-au acuzat de incalzirea globala si de crimele pe care le-au facut comunistii in special in tarile lor. Ma gandesc cum nu le-a trecut prin minte sa-i acuze si de COVID 19 aparut ulterior.Totul facut in favoarea psd , ei nu au trebuit sa miste nimic in campanie si au castigat linistit puterea. Cea dea doua mare realizare a lui johanis a fost numirea marionetei orban tot cu majoritatea psd. pnl in scurtul timp cat stat la putere a fost sabotat criminal de psd in plin Covid 19. pnl si nu a realizat nimic pentru tara,decat pentru ei si clientii lor numiti in diferite posturi grase in inlegere cu psd. Joahanis in loc sa lase psd sa guverneze pana la data alegerilor i-a salvat din nou.Deci 2-0 psd-johanis . Concluzie johanis a facut aceste lucruri din prostie sau din interes.Ce ziceti de guvernul de la grico a lui voiculescu cu johanis presedinte.Johanis este omul pnl sau psd.
  • +19 (33 voturi)    
    Observatiile eurodeputatei sunt pertinente ! (Joi, 4 martie 2021, 19:16)

    Dilematic [utilizator]

    Presedintele Iohannis cere imposibilul ministrului Justitiei, acesta neavand atributii legale de a contesta nici-o hotarare judecatoreasca definitiva !
    • -5 (15 voturi)    
      Observatii (Joi, 4 martie 2021, 22:38)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      Tampe de agaramat al legilor ale unui parlamentar! Presedintele nu putea interveni in timpul procesului (doar marinarul se mai baga). Si nu s-a cerut contestarea ci o analiza (ceea ce CSMu a si facut) si luarea masurilor legale in caz ca se dovedesc defectiuni.
      • +3 (11 voturi)    
        analiza inaintea motivarii deciziei ? (Vineri, 5 martie 2021, 1:31)

        Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

        o absurditate !
  • +11 (21 voturi)    
    Predoiu (Joi, 4 martie 2021, 21:11)

    yol [utilizator]

    Si pnl au fost somati de toata lumea de buna credinta sa nu faca numirile de procurori sefi in graba si sa astepte pana se modifica legea lasata de buborel. Asta a facut pnl in opozitie, a tipat ca numeste buborel ptocurorii sefi si ca nu tine cont de csm si ca atunci e numire politica. Si aveau dreptate! Intre timp, cand au ajuns la putere, au facut exact ca buborel.
    Lui Iohannis, de asemenea i s-a atras atentia ca numirile sunt in ciuda bunului simt, de multe ori chiar.
    Cum pana mea s-o arunci pe usr acum??!
    Iohannis chiar crede ca toata tara e formata din pnl si psd si ca el poate sa minta in halul asta, ca noi suntem toti viorici....
    Sau poate chiar asa intelege el justitia, cum ca ministrul justitiei ar fi responsabil de o decizie judecatoreasca.
    Si pana la urma, ganditi-va ca judecatoarea a decis in urma probelor prezentate de procurorul care a clasase deja dosarul in vara trecuta. Ce sa judece femeia? Ce sa faca Stelian? Ce sa faca usr?
    Sa-si asume ca sunt niste securisti toti si ca se tin ca niste cacanari de mana cand vine vorba de justitie.
  • -9 (13 voturi)    
    simplu (Vineri, 5 martie 2021, 1:17)

    srpc [utilizator]

    vinovati sunt cei care au participat la o manifesare anuntata online de cel putin o luna va fi violenta
    • +11 (11 voturi)    
      ... (Vineri, 5 martie 2021, 9:40)

      prio [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      adevarat , ei au dat cu gaze lacrimogene si pulane pe cocoase , .... ai orbit cumva ?/
    • -1 (3 voturi)    
      e bine (Vineri, 5 martie 2021, 12:35)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      ca recunosti, macar tu, ca dragnea nu avea si nu are cojones pt. asa ceva, ca dragnea stia ca va fi o manifestare cu violenta, cu o luna inainte, pentru ca asa o regizase chiar el. Cum altfel sa discreditezi mai bine diaspora si opozitia de atunci?
  • +8 (8 voturi)    
    Oare chiar (Vineri, 5 martie 2021, 9:36)

    dincannes [utilizator]

    ... smecherii, hotii, mincinosii sunt mereu cistigatori ?
  • +5 (5 voturi)    
    ..... (Vineri, 5 martie 2021, 10:57)

    mahnit [utilizator]

    unde esti tu,TEPES DOAMNE,ca punand mana pe ei,sa-i impartzi in doua cete de smintizi si de misei......