VIDEO Prima reacție a lui Ludovic Orban, după ce Rareș Bogdan și Robert Sighiartău i-au cerut demisia: Președintele PNL e ales la congres. Până la congresul din acest an, eu sunt președintele PNL

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 19 ianuarie 2021, 10:40 Actualitate | Politic


Rares Bogdan, Ludovic Orban, Robert Sighiartau
Foto: Facebook
Liderul PNL, Ludovic Orban, a avut marți prima reacție publică legată de conflictul din partid, după ce Rareș Bogdan și Robert Sighiartău i-au cerut demisia. Orban a spus că președintele PNL este ales la congresul partidului, iar până la congresul din acest an, el este președintele PNL. Liderul PNL a mai afirmat că el discută problemele din partid cu colegii săi în forurile statutare, nu în spațiul public.

Întrebat, marți, dacă ia în calcul să demisioneze, în condițiile în care are din ce în ce mai mulți contestatari în partid, Orban a răspuns: "Președintele PNL este ales de congres. PNL a avut un congres în iunie 2017 și va avea un congres în cursul acestui an. Până la acest congres, eu sunt președintele PNL. Dacă mă voi hotărî să candidez pentru un nou mandat, voi anunța public".

Orban a mai spus că orice are de discutat cu colegii săi din PNL discută în interiorul partidului, și nu în spațiul public, și că "orice problemă trebuie discutată în forurile statutare".

"Nu am obiceiul să polemizez cu colegii mei în public. În calitate de președinte al PNL, obligația mea este să asigur coeziunea partidului, să particip la sig unității și eficienței in guv de coaliție și cred că cet rom asteaptă de la noi soluții în rezolvarea problemelor (...) Orice am de discutat discut în interiorul PNL", a mai spus liderul PNL.






El a spus, într-un interviu pentru Aleph News, că Orban "a eșuat" în calitate de președinte al PNL și că nu ar mai trebui să conducă partidul.
  • "Cu excepția unui singur om, toți premierii care au ajuns la Palatul Victoria au ieșit de acolo trăncăniți la cap. Au ieșit de acolo cu capul umflat. La toți li se pare că fără ei universul nu mai funcționează, că sunt mesianici pentru România și pentru omenire și, cu excepția lui Emil Boc, restul s-au stricat la cap.
  • Ludovic Orban, din păcate, în loc să intre acolo și să rămână omul care a fost, la rândul lui, i s-a umflat capul. Și-a închipuit că e câinele alfa, lupul alfa, omul fără de care România nu merge înainte, el le știe pe toate", a acuzat Rareș Bogdan.
Luni, secretarul general al PNL, Robert Sighiartău, i-a cerut și el lui Ludovic Orban să plece de la conducerea partidului, susținând că "PNL are nevoie de dialog și de democrație" și că "sunt lucruri care trebuie spuse, pentru că au fost ținute prea mult timp în birourile unora". Sighiartău, alături de Rareș Bogdan și Florin Roman, este unul dintre contestatarii lui Ludovic Orban încă de după alegerile parlamentare, cei trei acuzându-l pe liderul partidului și pentru modul în care a purtat negocierile pentru formarea noului guvern.

CITEȘTE ȘI:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


16059 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    da-i peste bot.. (Marţi, 19 ianuarie 2021, 10:50)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... alta data sa manance din mana care l-a adus la partid.
    • +1 (3 voturi)    
      Propuneri (Marţi, 19 ianuarie 2021, 18:47)

      vlad.pe [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Sa il aleaga pe Mihai Chirica din Iasi, sau pe Costel Alexe, sa stim o treaba.
  • +26 (28 voturi)    
    nu ma dau in vant dupa Sica Mandolina ... (Marţi, 19 ianuarie 2021, 10:50)

    Horea [utilizator]

    ... dar sper din inima ca PNL sa aiba inlocuitor mai demn decat grupul care il critica azi. E trist ce se intampla acolo.
    • -5 (7 voturi)    
      sica (Marţi, 19 ianuarie 2021, 12:35)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Horea

      ...dar si decat el.
  • -10 (26 voturi)    
    Poti sa-ti dai demisia totusi (Marţi, 19 ianuarie 2021, 10:53)

    feroviarul123 [utilizator]

    Nu te împiedică nimeni. Faza cu "daca voi nu ma vreți eu va vreau" denota ca aia de te critica au dreptate. Trebuie făcut curat in PNL și curățate toate uscaturile daca nu vreți sa ajungeți ca pntcd.
  • -17 (25 voturi)    
    A fi presedinte de partid (Marţi, 19 ianuarie 2021, 10:57)

    galeo [utilizator]

    Nu inseamna sa fii dictator, draga Orban.
    Trebuie sa trecem de la spiritul colictivist cu tatuc, la sistem liberal cu putere descentralizata, unde fiecare individ conteaza.
    • +7 (9 voturi)    
      dictator? (Marţi, 19 ianuarie 2021, 12:47)

      vladm9 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      ce dictator are mandat de 1 an?
      consiliul national poate sa convoace un congres.
      • -1 (1 vot)    
        n-ai observat (Marţi, 19 ianuarie 2021, 17:11)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui vladm9

        că toți postaci pesedaci sunt experți și în peneliști?
  • -16 (26 voturi)    
    Slugoiul de Orban (Marţi, 19 ianuarie 2021, 11:05)

    consumator2 [utilizator]

    Se crede si el stapan, macar pana la Congres.
    • +1 (3 voturi)    
      hehe (Marţi, 19 ianuarie 2021, 14:03)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui consumator2

      Da, spre deosebire de datornicii la banci care nu-si platesc ratele sperand sa li se stearga datiria, precum matale stapanule...
  • +23 (25 voturi)    
    Carashelu + Sigartau = Ponta Great Again (Marţi, 19 ianuarie 2021, 11:20)

    un domn [utilizator]

    Pregatiti pop corn si bere !
  • +18 (20 voturi)    
    Vai de un partid la guvernare (Marţi, 19 ianuarie 2021, 11:22)

    PowerIon [utilizator]

    daca un fel de Cumpanasu poate sa provoace conflicte interne.
  • +2 (8 voturi)    
    Ca de obicei raspunsurile "autiste" - cer iertare (Marţi, 19 ianuarie 2021, 11:40)

    Susufler0 [utilizator]

    pt. cuvantul folosit - ale politicianului roman cand nu ii convine intrebarea si nu are curajul sa-l imite pe Ciordache) :

    Rep : "Luati in calcul sa demisionati din functia de Presedinte al PNL ?"

    Orban : "...Daca ma hotarasc sa candidez pt un nou mandat voi anunta public."
    • +9 (11 voturi)    
      nu avea altceva de spus (Marţi, 19 ianuarie 2021, 12:53)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ce vad eu este influenta lui Ponta "la Cozia"
      Raresheluu si Sigartau au antecedente de lucru cu P$D...
      • 0 (4 voturi)    
        Cum sa nu aiba ?! (Marţi, 19 ianuarie 2021, 14:08)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        "Nu demisionez" !

        PS. Asta cu atat mai mult daca luam in considerare (si trebuie luate in considerare) spusele tale privind "antecedentele"colaborationiste ale celor doi care ia-au cerut sa-si dea demisia !
        • +1 (3 voturi)    
          Galbejitzii ne au luat la ochi (Marţi, 19 ianuarie 2021, 18:25)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Cele doua voturi minus sunt de la doi talibani galbeni sagetatzi ( ne am “dialogat” cu ei unul este cu “T” si alalalt cu “R” id de comentator )
    • 0 (2 voturi)    
      e chiar (Marţi, 19 ianuarie 2021, 17:13)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      haios răspunsul. E foarte diferit de acel ”Altă întrebare”, spre exemplu.
  • +8 (12 voturi)    
    Scandalul public starnit de Rares Bogdan (Marţi, 19 ianuarie 2021, 11:58)

    Dilematic [utilizator]

    NU se justifica, deoarece:
    1. responsabilitatea pierderii de catre PNL a alegerilor parlamentare nu revine doar presedintelui de partid Ludovic Orban, ci intregii conduceri operative, inclusiv primvicepresedintelui Rares Bogdan
    2. Rezultatul negocierilor purtate de Orban, dupa alegeri, cu partenerii de coalitie USR si UDMR au fost aprobate in BPN al PNL cu vot majoritar.
    3. Problemele interne din PNL nu se dezbat la televizor, ci in cadrul organizat al partidului.
    • -1 (7 voturi)    
      L.O. (Marţi, 19 ianuarie 2021, 12:42)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      1. Care pierdere? Ludovic Orban/06.12.2020:" PNL consideră că este câștigătorul acestor alegeri."
  • -5 (7 voturi)    
    infailibilul (Marţi, 19 ianuarie 2021, 13:05)

    s@s@s [utilizator]

    na, ca s-a transformat si asta in nastase
  • +2 (4 voturi)    
    Rareșul (Marţi, 19 ianuarie 2021, 14:22)

    the-jackall [utilizator]

    Nu mi-a plăcut niciodată Orban în mod deosebit însă Rareș Bogdan mi-a inspirat întotdeauna viclenie și dualism.
    • +1 (3 voturi)    
      Este credincios lui vasile de la Cluj (Marţi, 19 ianuarie 2021, 18:26)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui the-jackall

      Ala Vasile din P$D
  • 0 (2 voturi)    
    Clovnul Rareș isi face numarul (Marţi, 19 ianuarie 2021, 14:51)

    middle_brick [utilizator]

    Nu o fi Orban cel mai deseama si ilustru politician insa totuși prin comparație cu Sighetu si Bogdan. Oamenii se simt ca sunt la ciolan si nu le iese cat ar trebui sa le iasă, iar PNL ul nu are astfel de oportunități în fiecare secol.