Președinte Comisia de validare din Senat: Adeverința medicală prezentată de Diana Șoșoacă pentru a nu purta mască nu are valoare juridică

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 21 decembrie 2020, 21:23 Actualitate | Politic


Iulia Scantei
Foto: Facebook
Adeverința medicală pe care senatoarea AUR Diana Șoșoacă a folosit-o în Senat pentru a nu purta masca de protecție nu produce efecte juridice, iar medicul de medicina muncii din Senat e singurul competent să spună dacă diagnosticul se înscrie între cele pentru care nu este indicată purtarea măștii de protecție, spune senatorul PNL Iulia Scântei, președinte al Comisiei de validare a mandatelor.

"Această adeverință nu produce efecte juridice. Medicul de medicina muncii din Senat e singurul competent să spună dacă diagnosticul se înscrie între cele pentru care nu este indicată purtarea măștii de protecție. Până atunci, acea adeverință nu poate fi folosită pentru participarea fără mască în Senat (...) Sunt mulți colegi cu boli cronice și se simt puși în pericol de nerespectarea măsurii purtării măștii", a afirmat senatoarea Iulia Scântei, luni seară, la Digi 24.

Ea a precizat că, în cele din urmă, Șoșoacă a purtat în Senat un dispozitiv de protecție transparent.


Avocata a susținut că are o adeverință prin care i se recomandă să nu poarte mască din cauza unei afecțiuni medicale. Reamintim că și la consultările de la Cotroceni Șoșoacă a purtat masca sub nas, ea invocând atunci pentru prima dată o adeverință medicală.


Comisia de validare a trimis două adrese: una către Ministerul Sănătații și alta către DSP, în care atașează adeverința medicală adusă de Diana Șoșoacă, prin care i se recomandă "a nu se purta masca de protecție conform ordinului MS/MAI 874/81/2002".
Adeverința medicală este datată 18.09.2020 fiind eliberată de Centrul de Diagnostic și Tratament Dr Bulbuc Aurora (Șoseaua Stefan cel Mare București), medic primar medicină generală -medicină generală pediatrie.

Pe adeverința medicală în dreptul diagnosticului sunt trecute codurile 453 și 515. Conform listei cu clasificarea internațională a maladiilor, acestor coduri le corespund "Hipertensiunea esentiala" și "Rinita, rino-faringita si faringita cronica".
Senatul solicită Ministerului Sănătății și DSP să verifice dacă:
  • bolile menționate în adeverința medicală fac parte din categoria bolilor care afectează capacitatea de oxigenare
  • adeverința medicală a fost emisă cu respectarea competenței legale stabilită prin ordinul MS/MAI 874/81/2002
  • titularul adeverinței este exceptat de la purtarea măștii de protecție în spațiile închise







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















28247 vizualizari

  • +4 (40 voturi)    
    Nu decide presedinta comisie de validare (a ce?) (Luni, 21 decembrie 2020, 21:28)

    Gryphus [utilizator]

    ce treaba are presedinta comisiei de validare a mandatelor parlamentare cu adeverintele medicale?

    Medicul care a dat acea adeverinta trebuie sa raspunda in fata legii daca a dat o adeverinta FALSA

    Medicii trebuie sa decida si sa isi asume decizia
    • -14 (30 voturi)    
      Ba da, insasi Iulia Scintei decide, de la PNL (Luni, 21 decembrie 2020, 21:55)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Mai nou, oricine poate decide daca boala de care sufera un om este reala sau nu. Cum, nu stiati?
      • +4 (16 voturi)    
        Medicul de medicina muncii e oricine? (Marţi, 22 decembrie 2020, 3:45)

        Ahha [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

        pe cine credeti ca prostiti voi, scotand din context? Pai un medic de medicina muncii e mai competent in asta decat o pediatra
        • -6 (12 voturi)    
          Iulia Scintei e medic de medicina muncii? (Marţi, 22 decembrie 2020, 9:16)

          marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui Ahha

          Eh?
          • +1 (7 voturi)    
            tu (Marţi, 22 decembrie 2020, 12:33)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

            chiar ești analfabet funcțional. Mare minune de n-ai fi vreunul dintre hauriști. Citește articolul de câte ori este nevoie ca să pricepi. Ilia Scântei a susținut că doar medicul de medicina muncii din Senat poate decide dacă bolile pe care le flutură Șoșo impun nepurtarea măștii.
          • +1 (5 voturi)    
            ai sarit ca rata la concluzii (Marţi, 22 decembrie 2020, 15:08)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

            Iulia Scantei a spus ca ca medicul de medicina muncii din Senat e singurul competent in speta. Scurt si cuprinzator.
    • +17 (29 voturi)    
      N-ai fost atent (Luni, 21 decembrie 2020, 22:00)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      "Medicul de medicina muncii din Senat e singurul competent să spună dacă diagnosticul se înscrie între cele pentru care nu este indicată purtarea măștii de protecție."

      Ai inteles acum?
      • +6 (16 voturi)    
        Poate nu stie (Marţi, 22 decembrie 2020, 8:28)

        Mita Beciuklista [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        ca medic pediatru e un medic pentru copii. Sunt si oameni care nu stiu asta, imbecilii care au ales sosoacele si kamerazii bruni. Capitanul lor crede, ca parlamentul e tarcul de tras cu pusca in cei care nu respecta Legiunea.
        Bref, asa cum s-a speculat, nefericita aia isi incepe cariera de mahalagioaica aleasa cu un fals facut de o doctorita care diagnosticheaza bolile copilariei. O speculatie facuta de oameni care au stiut cine sunt noii "alesi" si care a devenit realitate.
      • -4 (10 voturi)    
        onform carei legi decide medicul de MM? (Marţi, 22 decembrie 2020, 10:45)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        conform carei legi decide medicul de medicina muncii din parlament si nu alt medic de medicina muncii sau nu un medicl ORL???

        unde scrie ca medicul de medicina muncii decide si nu un ORL-ist?
        • +1 (3 voturi)    
          Conform Codului Muncii (Marţi, 22 decembrie 2020, 15:03)

          NME [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          Citiți, vă rog, Codul Muncii, titlul V.
          Medicina muncii este asigurată de un Comitet de Sănătate și Securitate, printre ai cărui membri este și... medicul de medicina muncii. Printre sarcinile acestui medic se numără și prevenirea accidentelor de muncă și a condițiilor de igienă.
          Altfel spus, medicul de medicina muncii al unei întreprinderi oarecare este singurul care poate decide în legătură cu condițiile igienice și de muncă din acea întreprindere, nu alt medic de medicina muncii, nu un pediatru, nu altcineva. În acest caz, singurul care poate decide este medicul de medicina muncii din Senat.
        • 0 (4 voturi)    
          Nu te agita ca faci spume (Marţi, 22 decembrie 2020, 15:11)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          Medicul de MM eventual poate cere un consult de specialitate. Dar decizia finala e tot a lui.
          Si in nici un caz nu o va lua pe baza diagnosticului unui generalist.
          De adeverinte din astea iti fac rost cu sacul la orice ora. Un sfert din populatia Bucurestiului are o forma sau alta de rinita.
    • +3 (11 voturi)    
      Stai linistit (Luni, 21 decembrie 2020, 22:10)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Rar se intampla sa raspunda medicii pentru faptele lor, chiar si cand ucid pe cineva. Si atunci doar daca ai lor colegi nu au reusit sa ii scoata basma curata. Iar procesele dureaza ani de zile.
      • +4 (8 voturi)    
        Să dureze ani de zile. (Marţi, 22 decembrie 2020, 8:18)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

        Până se validează mandatul lui Diana Șoșoacă.
        • -9 (11 voturi)    
          Adica nesocotesti voturile a sute de mii (Marţi, 22 decembrie 2020, 9:17)

          marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          pentru ca Sosoaca nu corespunde profilului tau agreat?
          • +1 (1 vot)    
            evident (Marţi, 22 decembrie 2020, 19:17)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

            e tipic pentru iubitorii de totalitarism neofascist (ca sa fie "de dreapta")
    • +9 (13 voturi)    
      Corect! (Luni, 21 decembrie 2020, 22:17)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Dar dacă nimeni nu sesizează, cine-l trage la răspundere pe medic? În cazul de față, iată, sesizarea a făcut-o președinta comisiei de validare (a mandatelor de parlamentar).
    • +3 (5 voturi)    
      o adeverinta falsa? (Luni, 21 decembrie 2020, 22:34)

      caloian [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      cum e una?
    • +6 (20 voturi)    
      Adeverinta unui medic nu are putere (Luni, 21 decembrie 2020, 22:42)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      de lege! Mai ales cand pui in pericol sanatatea si viata altora.
      S-au mai vazut adeverinte medicale neconforme cu realitatea (ex. adeverinta asasinului Gorbunov, care a iesit pe baza ei din inchisoare, desi era perfect sanatos- c/f adeverintei medicale isi pierdea complet vederea daca nu se trata in afara penitenciarului).
    • +12 (18 voturi)    
      Dar cine a zis ca ea decide ? (Luni, 21 decembrie 2020, 22:48)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Doar si-a expus o opinie juridica pe tema adeverintei.
    • +12 (28 voturi)    
      Nu a zis ca ea decide (Luni, 21 decembrie 2020, 23:01)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Femeia doar ți-a spus cum sta treaba, Șoșocule
      • -4 (6 voturi)    
        Conform carei l;egi a spus ea cum sta treaba? (Marţi, 22 decembrie 2020, 12:39)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

        a facut aceasta afirmatie conform unei LEGI?

        daca da care e legea care spune ca medicul de medicina muncii e cel care decice ?
        • +2 (6 voturi)    
          halatul, cate halatul (Marţi, 22 decembrie 2020, 15:21)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          Da, exista legi, norme de aplicare, regulamente de organizare, regulamente interne, etc.
          Acum tu vrei sa iti explice un cititor de pe Hn toate aceste regulamente?
          Fiindca dupa capul tau o adeverinta emisa de un doctor generalist e lege si de neatins/necontestat?
    • +4 (10 voturi)    
      De ce i-au validat mandatul? (Marţi, 22 decembrie 2020, 8:17)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Diana Șoșoacă a dovedit de le început că nu trebuie să aibă funcții de demnitate publică.Este mincinoasă,,umblă cu acte false,cu asemenea apucături mă mir că nu-i la pușcărie.
    • +6 (10 voturi)    
      Iulia Scantei, evident ca nu a decis ! (Marţi, 22 decembrie 2020, 9:07)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      A aratat doar care este diferenta dintre un jurist de clasa si unul de doi lei !

      Sosoanca asta, Fofoloanca asta coclita de la aur cum dreaq ii zice trebuie sa afle rapid ca nu poate lua la pret de matineu Senatul !

      PS. De altfel panarama a inteles lucrul acesta si si-a pus un plastic pe mecla de Gioconda !
    • -4 (6 voturi)    
      Unde scrie ca medicul de medicina muncii decide? (Marţi, 22 decembrie 2020, 12:41)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      vreau sa vad textul de lege pe baza caruia aceasta individa a facut acea afirmatie.

      altfel o putem lua ca pe o opinie.


      in ce lege scrie ca medicul de medicina muncii de la Parlament (si nu un ORL-ist sau alt medic de MM) decide in legatura cu masca covid sau cu orice altceva legat de sanatatea unui parlamentar

      NU EXISTA ASA CEVA, e o impostura ceea ce zice scantei
      • +2 (2 voturi)    
        Cam ce rol crezi tu ca are un medic (Marţi, 22 decembrie 2020, 19:47)

        Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        de medicina muncii?
        Cand te angajezi undeva, treci mai intai pe la birourile de Medicina muncii si Protectia muncii . Te verifica daca esti apt medical pt jobul pe care il faci si respecti regulile (sa nu-ti pui sanatatea ta si a altora in pericol).
        Angajatorul care nu face toate astea, isi asuma un risc enorm, in caz de accident de munca sau deces din cauze medicale combinate cu conditiile de munca, risca puscaria! + plata de daune.
  • +10 (22 voturi)    
    Asa (Luni, 21 decembrie 2020, 21:48)

    Akylas [utilizator]

    Deci panarama a stat in parlament fara masca, si fara ca adeverinta sa-i ofere acest drept ! Vrem sa stim ce amenda va primi si ce se va intampla data viitoare cand va apare intr-un loc inchis fara masca.
  • -6 (26 voturi)    
    SCANTEI in SENATUL ROMANIEI ! (Luni, 21 decembrie 2020, 21:56)

    iondero [utilizator]

    Stimata Doamna Scantei
    Cetatenii acestei tari nu sunt preocupati de efectele jjuridice ale unei adeverinte si nu vor nici comentarii semantice sau de sintaxa. Noi vrem sa stim cum poate avea acces fara masca in Senatul Romaniei o persoana
    indiferent cine ar fi ea . Noi asta dorim sa aflam nu coduri, justificari sau lamentari elegante. Cum este posibil asa ceva ?
  • -18 (28 voturi)    
    valoare juridica? (Luni, 21 decembrie 2020, 22:16)

    cucuveauamov [utilizator]

    parca era vorba de medicina ... da, doamnei Scântei ii scanteiaza mintea ... doar Anisii in pnl-ul asta
    • +4 (10 voturi)    
      idiot ca de obicei (Marţi, 22 decembrie 2020, 4:29)

      BillytheGreat [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      falseverinta lu' madam fofoloanca este un document medical menit sa produca efecte juridice nu ca sa fie reprodus in vreun manual de medicina.
    • +5 (11 voturi)    
      Nu (Marţi, 22 decembrie 2020, 7:23)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Nu e vorba de medicină! D-na Scânteie a vorbit numai de aspectul legal nu de cel medical
  • +6 (22 voturi)    
    Acum se vede curajul, la validare ! (Luni, 21 decembrie 2020, 22:45)

    Cugetator [utilizator]

    Avocata Sosoaca este foarte pitoreasca , dar nu cred ca trebuie validata, daca nu poarta masca , caci asa este acum legislatia si trebuie aplicata !
    • -7 (9 voturi)    
      Ce are validarea cu masca? (Marţi, 22 decembrie 2020, 9:18)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui Cugetator

      Eh?
  • +3 (19 voturi)    
    E inacceptabil circul PSD-HAUR! (Luni, 21 decembrie 2020, 23:04)

    Marionette [utilizator]

    Iar PNL-USR isi demostreaza incompetenta lasand circul in Parlamentul dominat de ei. Daca era cineva profesionist in legislație la USR sau PNL dadea cu circara de pamant.
    Asa, vom vedea circ cu fara masca sau cu masti de plastic.
    • +3 (7 voturi)    
      Tu ai fi vrut un scandal ca pe vremea lui WC Tudor (Marţi, 22 decembrie 2020, 9:16)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      cand ala abia astepta sa fie chemat la ordine ca sa inceapa sa faca circ !

      Ai rabdare si ai sa vezi ca madam Sosoaca sau Fofoloaca, cum i-o zice o sa intre in randul lumii si va purta macar masca de protectie din plastic !

      PS. Ba pe sfarsitul sesiunii urmatoare o sa-i treaca subit bolile !
      • +5 (7 voturi)    
        "va purta macar masca de protectie din plastic" (Marţi, 22 decembrie 2020, 10:28)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        nu se spunea ca mastile trebuie sa ACOPERE nasul si gura, si sa fie cat mai etanse pe fata?

        windshield-ul ala nu pare a face asta...

        astia doar ne sfideaza pe fata, oricum altceva nu sunt capabili sa faca - sintagma "antisistem" isi capata in sfarsit sensul
        • -3 (5 voturi)    
          Despre COVID 19 (Marţi, 22 decembrie 2020, 11:21)

          relu59 [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

          Si totuși, sunt si alte păreri........merita citit !!!

          1. COVID 19 . Studii si concluzii.

          https://www.youtube.com/watch?v=998ixme18oM

          2. HOLD-UP, Cel mai cenzurat documentar din 2020, acum tradus în Limba Română

          https://www.incorectpolitic.com/hold-up-cel-mai-cenzurat-documentar-din-2020-acum-tradus-in-limba-romana/
  • -15 (21 voturi)    
    Infantilism ! (Marţi, 22 decembrie 2020, 0:38)

    iondero [utilizator]

    Infantilismul doamnei Președinte a Comisiei de validare din Senat produce SCANTEI ! Suntem induiosati de claritatea analizei si constatam ca nu ramane Sosoaca etalon la faze tari concurenta nu doarme ! Viata bate filmul
    • +1 (5 voturi)    
      patetic (Marţi, 22 decembrie 2020, 10:30)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui iondero

      daca nu-l mai ai pe VCTudor, e buna si asta, nu-i asa?
  • +6 (8 voturi)    
    Laringita cronica? (Marţi, 22 decembrie 2020, 9:25)

    sim18 [utilizator]

    Dar ce gura mare are??!! E clar ca adeverinta e falsa...
  • +5 (7 voturi)    
    Nici cu adeverinta valabila (Marţi, 22 decembrie 2020, 10:33)

    PowerIon [utilizator]

    Nu are voie sa stea in sala, pentru ca infecteaza pe ceilalti.
    In conditiile pandemiei nu-si poate exercita functia de senator decat online, ce vorbim.
    Iar acele masti transparente nu au cum sa fie conforme pentru ca nu filtreaza aerul expirat, nefiind etanse.
    • -1 (3 voturi)    
      Despre COVID 19 (Marţi, 22 decembrie 2020, 11:23)

      relu59 [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

      Si totuși, sunt si alte păreri........merita citit !!!

      1. COVID 19 . Studii si concluzii.

      https://www.youtube.com/watch?v=998ixme18oM

      2. HOLD-UP, Cel mai cenzurat documentar din 2020, acum tradus în Limba Română

      https://www.incorectpolitic.com/hold-up-cel-mai-cenzurat-documentar-din-2020-acum-tradus-in-limba-romana/
  • +4 (8 voturi)    
    asta e AUR circ si iar circ (Marţi, 22 decembrie 2020, 10:54)

    liviu_ [utilizator]

    sper sa dispara in 4 ani si tampitii care iau votat sa inteleaga faptul ca nu poti vota un partid noi de care nu stii nimic!

    oricum aur e noul alde... un partid psdist dar facut sa mai fure niste voturi de la ailalti ...