DOCUMENTE Senatul cere Ministerului Sănătății să verifice adeverința de sănătate care ar scuti-o pe Diana Șoșoacă de purtarea măștii

de L.P.     HotNews.ro
Luni, 21 decembrie 2020, 15:08 Actualitate | Politic


Diana Sosoaca
Foto: Facebook
Comisia de validare a Senatului a solicitat, luni, Ministerului Sănătății și Direcției de Sănătate Publică să facă verificări privind modul în care senatoarea AUR Diana Șoșoacă a obținut o adeverință medicală în care i se recomandă să nu poarte masca de protecție. Demersul comisiei de validare vine după ce mai mulți senatori au reclamat că avocata nu poartă mască în plenul camerei superioare.
Comisia de validare a trimis două adrese: una către Ministerul Sănătații și alta către DSP, în care atașează adeverința medicală adusă de Diana Șoșoacă, prin care i se recomandă "a nu se purta masca de protecție conform ordinului MS/MAI 874/81/2002".

Adeverința medicală este datată 18.09.2020 fiind eliberată de Centrul de Diagnostic și Tratament Dr Bulbuc Aurora (Șoseaua Stefan cel Mare București), medic primar medicină generală -medicină generală pediatrie.

Pe adeverința medicală în dreptul diagnosticului sunt trecute codurile 453 și 515.
Senatul solicită Ministerului Sănătății și DSP să verifice dacă:
  • bolile menționate în adeverința medicală fac parte din categoria bolilor care afectează capacitatea de oxigenare
  • adeverința medicală a fost emisă cu respectarea competenței legale stabilită prin ordinul MS/MAI 874/81/2002
  • titularul adeverinței este exceptat de la purtarea măștii de protecție în spațiile închise
Luni, Diana Șoșoacă a transmis live pe Facebook din sala de plen a Senatului, unde a mers la prima ședință de validare a mandatului și de depunere a jurământului. Ea a apărut în plen fără mască de protecție.

Avocata susține că are o adeverință prin care i se recomandă să nu poarte mască din cauza unei afecțiuni medicale. După consultările de la Cotroceni, unde a purtat masca sub nas, ea susținea că are o adeverință medicală care îi permite să nu poarte mască de protecție.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12670 vizualizari

  • +28 (44 voturi)    
    mda (Luni, 21 decembrie 2020, 15:10)

    SoulSearcher [utilizator]

    sa poarte viziera si costum hazmat, ala sigur e bun pentru tanti sosonica
    • +10 (14 voturi)    
      Pai si cu costumul cum face? (Luni, 21 decembrie 2020, 16:50)

      CapitanulPanait [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Oare costumul o incape?
      Ca si asta poate fi motiv: nu poarta costum fiinda nu au pe marimea ei.
    • -5 (19 voturi)    
      Ce sa intamplat? (Luni, 21 decembrie 2020, 17:34)

      junshi [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Doamna a iesit din tiparele supuse ale societatii?
      Sa intins prea mult coarda suportabilitatii!!
      • +11 (15 voturi)    
        Nu, dimpotriva, (Luni, 21 decembrie 2020, 20:12)

        mini_max [utilizator] i-a raspuns lui junshi

        aceasta "fantoma isterica" de la opera a aparut de nicaieri ca o "pata" inchisa de culoare pentru parlamentul asta si asa vai mama lui. Mi-e groaza la gandul ca un astfel de specimen va face parte din vreo comisie, situatie in care va intalni reprezentanti straini educati si cu :scaun la cap". Vai mama noastra de tara, asta ne mai lipsea sa fim asociati cu Sosoaca de AUR-ul!
        • -5 (7 voturi)    
          Obisnuiti va)) de acum incolo ROMANIA.. (Luni, 21 decembrie 2020, 21:12)

          junshi [utilizator] i-a raspuns lui mini_max

          va fi reprezentata puternic ca stat idividual datorita multor factori printre care tu cu mini-max sa fiti in concordanta cu parintii vostri!!!
          • +3 (3 voturi)    
            Pe viitor sa atasezi si traducerea (Marţi, 22 decembrie 2020, 9:57)

            persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui junshi

            lumineaza-ne...o,tu.
        • -3 (3 voturi)    
          raspunsul meu, (Luni, 21 decembrie 2020, 21:47)

          junshi [utilizator] i-a raspuns lui mini_max

          a fost pentru SoulSearcher !
          Cate conturi ai ??
          Gandeste te ca v a veni vremea decontului!!!
  • +40 (58 voturi)    
    Adeverința o verifică? (Luni, 21 decembrie 2020, 15:16)

    nick24 [utilizator]

    Să verifice veridicitatea maladiei!
    Adeverinte se obțin la kg pe bani.
    Cred că are și adeverintă că e om destept.
    • +20 (28 voturi)    
      De om destept nu-i trebuie (Luni, 21 decembrie 2020, 15:35)

      PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      adeverinta, are de senator.
      Daca a imbrobodit 600000 nu e de subestimat. In afara de difuzor si foale are si creier de excroc, or excrocii sunt oameni cu un IQ mai mare decat al excrocatilor. Nu e la nivel de Dancilă.
      • -13 (15 voturi)    
        Sigur ca da, "eXcrocii" (Luni, 21 decembrie 2020, 16:15)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

        Sigur ca da, "eXcrocii" E rai, bine ca matale NU ai obsesii cu IQ-ul altora, esti destept!
      • -10 (14 voturi)    
        vezi că e avocată iar dacă o faci escroacă (Luni, 21 decembrie 2020, 17:47)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

        fără dovezi, rişti să te uşureze de nişte zeci de mii de euro despăgubiri...
        • +2 (2 voturi)    
          jdemiii,meleoane (Marţi, 22 decembrie 2020, 10:00)

          persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

          melearde,pune si tu,ca nu dai de la tine.
    • +9 (9 voturi)    
      si mai e CEVA (Luni, 21 decembrie 2020, 18:28)

      fli [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      La câti bolnavi cu rinite si rino faringite cronice sunt in Romania... ar trebui sa fim o grămadă mare cu asemenea adeverinte.
  • +39 (61 voturi)    
    Invalidat mandatul... (Luni, 21 decembrie 2020, 15:17)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...o asa mizerie de om nu trebuie sa ne reprezinte, are un loc asigurat in platoul haznalei 3, cu siguranta !
    • +5 (5 voturi)    
      NU are loc (Luni, 21 decembrie 2020, 21:10)

      Kornell [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      ma uitam ntr-o seara la A3 pe principiul lui SunTzu "cunoasteti dusmanul". A batut si acolo campii anti Covid, anti-tot si a fost pusa la punct atat de Badea cat si de pastor. In plus, Streinu Cercel la telefon i-a dat tare peste bot. Nu cred ca o mai primesc NICI AIA
  • +26 (40 voturi)    
    curiozitate (Luni, 21 decembrie 2020, 15:33)

    BlueX [utilizator]

    sunt foarte curios ce afectiune medicala ... legata de caile respiratorii, plamani etc... are doamna .... IN CONDITIILE IN CARE ZBIERA IN MICROFON CAT O TINEAU PLAMANII, DE CURAND LA UNIVERSITATE SI IN ALTE LOCURI cand indemna poporul credincios si evlavios sa se duca sa pupe....
    • -16 (18 voturi)    
      eşti pneumolog? (Luni, 21 decembrie 2020, 17:50)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui BlueX

      sau doar te dai expert în toate?
      • +12 (12 voturi)    
        da si nu (Luni, 21 decembrie 2020, 19:31)

        BlueX [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        nu dragule nu sunt pneumlog si nici nu ma pricep.. pusesem o intrebare... cum cineva cu afectiuni respiratorii .. poate urla cat il tin plamanii la un microfon.. dupa care are problem de aerisire sau de respiratie... sa stii ca accept orice justificare ... sunt foarte deschis la ipoteze.. si astept cu drag un medic sa explice fenomenul in care un om poate zbiera cat il tin rarunchii ca mai apoi sa spuna ca are probleme medicale si nu poate respira
    • +9 (9 voturi)    
      UITATI PLAMANI AICI !!! (Luni, 21 decembrie 2020, 19:36)

      BlueX [utilizator] i-a raspuns lui BlueX

      doamna sufera de afectiuni respiratorii - uite ce debit si becibeli scoate

      https://www.youtube.com/watch?v=zBmroYnMchU&t=16s
  • +30 (40 voturi)    
    d-na avocat-senator (Luni, 21 decembrie 2020, 15:36)

    bispider [utilizator]

    ...are o afectiune medicala cauzata de lipsa oxigenarii creierului, masca purtata de dumneaei extragand moleculele de oxigen din aerul inspirat. Totul s-a intamplat de la nastere si pana acum, Sa nu uitam ca mai e si celebra Antena, aia 5G, si iradierea vidului intracranian ar putea fi ireversibila.
    • +15 (19 voturi)    
      Este destul de clar că Șoșoaca are (Luni, 21 decembrie 2020, 16:07)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui bispider

      mari probleme la cutia ucraineană,vorba mentorului
      ei,numitul Vadim.Dacă băieții de la HAUR o mai
      lasă mult să latre,numita coterie politică va dispărea în cel mult un an.
    • -10 (12 voturi)    
      alt geniu... (Luni, 21 decembrie 2020, 17:51)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui bispider

      .
  • +20 (38 voturi)    
    rezolvare simpla (Luni, 21 decembrie 2020, 15:41)

    mos ion roata [utilizator]

    Doamna cu nume shoshoni trebuie sa stea in izolare la domiciliu pana se vindeca de afectiunea care nu ii permite sa poarte masca . La fel si sindicapesedistu de Calarasi. Nu trebuie ca sanatatea oamenilor cu care aceste doua genii intra in contact sa fie pusa in pericol.
    • -21 (27 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 21 decembrie 2020, 16:15)

      [anonim] i-a raspuns lui mos ion roata

      • +1 (3 voturi)    
        mana intinsa (Marţi, 22 decembrie 2020, 10:06)

        mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui

        care nu spune o poveste,nu primeste nimic.
  • +29 (45 voturi)    
    Ar fi prea frumos ! (Luni, 21 decembrie 2020, 15:45)

    Susufler0 [utilizator]

    Ar fi prea frumos sa se constate vreo manarie in chestiunea cu certificatul medical iar asta, Sosoanca, Fofoloanca, cum o cheama-o sa isi inceapa activitatea de senatoare cu un dosar la DNA !

    PPS. Ar fi pur si simplu AUR curat ! :))
    • +9 (9 voturi)    
      Stimate domn, (Luni, 21 decembrie 2020, 17:15)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Doamne-ajuta!
      Sanatate,Craciun binecuvantat si La multi ani va doresc!
  • +25 (43 voturi)    
    Irelevant. (Luni, 21 decembrie 2020, 15:45)

    Cataleya [utilizator]

    Nu inteleg de ce se pierde vremea cu analize, adeverinte, bla_bla-bla.
    Chiar daca are o recomandare de la medic sa nu poarte masca, recomandarea respectiva nu-i da absolut niciun drept sa intre in Parlament fara masca pe rât!
    Porti masca - intri.
    Nu porti - stai la usa.
    • +15 (15 voturi)    
      ...vorba lui mos Teaca cu Epizootia... (Luni, 21 decembrie 2020, 17:10)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      ...vaca sanatoasa treci, vaca bolnava stai" Simplu!
  • +20 (28 voturi)    
    Cum nu vii tu, Ţepeş doamne ... (Luni, 21 decembrie 2020, 15:51)

    Pacientul_2020 [utilizator]

    "Cum nu vii tu, Ţepeş doamne, ca punând mâna pe ei,
    Să-i împarţi în două cete: în smintiţi şi în mişei,
    Şi în două temniţi large cu de-a sila să-i aduni,
    Să dai foc la puşcărie şi la casa de nebuni!"
    ( Eminescu - Scrisoarea a treia )
    • -13 (17 voturi)    
      chiar de ar veni ţepeş... (Luni, 21 decembrie 2020, 17:56)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Pacientul_2020

      nu ne vom putea pune niciodată de acord cine să populeze mai sus citatele instituţii...
      dar dacă ţepeş, domn conservator conform veacului său le va umple cu neomarxişti? ce zici?
  • -20 (26 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 21 decembrie 2020, 15:57)

    [anonim]

    • -14 (18 voturi)    
      este vorba despre celebra teorie a capreivecinului (Luni, 21 decembrie 2020, 17:58)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui

      foarte populară în ultimii 31 ani...
  • -15 (21 voturi)    
    GDPR-ul va haleste (Luni, 21 decembrie 2020, 16:02)

    nellino [utilizator]

    ca ati dat un link unde se vede adresa senatoarei in clar!
  • +20 (22 voturi)    
    N-ar strica... (Luni, 21 decembrie 2020, 16:11)

    ElDiablo [utilizator]

    ... sa se introduca prin lege, obligativitatea efectuarii unei verificari psihiatrice pentru toti cei care candideaza pentru functii publice. Astfel de specimene tulburate nu ar trebui sa aiba putere de decizie sub nici o forma. Au ajuns toti nebunii sa hotarasca destinele oamenilor sanatosi la cap. Rusine celor care au votat aceasta mizerie numita hAUR! Romania nu avea nevoie de circari si psihopati prin Parlament.
    • +11 (11 voturi)    
      Dacă băieții și fetele din Parlament (Luni, 21 decembrie 2020, 18:12)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

      ar fi verificați psihiatric vom avea cel mult 100 de
      parlamentari.Nici nu ne mai trebuie referendum degeaba pentru 300.Acolo este o jalnică și imundă
      menajerie,care,condamnă țara la sărăcie materială
      și spirituală.
    • +1 (1 vot)    
      Amin! (Marţi, 22 decembrie 2020, 22:22)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

      .
  • +15 (17 voturi)    
    evident, (Luni, 21 decembrie 2020, 16:21)

    nahir [utilizator]

    madam Șoșo miinte de-ngheață SARS-Cov 2 -ul.
    Niciuna din bolile menționate în certificatul medical nu presupune insuficiență respiratorie, purtarea măștii ducând la o diminuare a aportului de oxigen în plămâni. Cum nici deviația de sept a lui ciolacu nu e un motiv să nu poarte masca de protecție.
    Hipertensiunea primară de care zice că suferă o tratează printr-o cură de slăbire și renunțarea la fumat. Citez de pe site-ul Medlife ”Pentru prevenirea hipertensiunii primare se recomanda eliminarea factorilor de risc cunoscuti. Asadar, reducerea aportului de sare in organism, aportului de grasimi, pierderea in greutate, exercitii fizice regulate, eliminarea sau reducarea drastica a alcooluuil, renuntarea la fumat si gestionarea stresului.”.
    Rinofaringita, al doilea diagnostic, ar presupune chiar purtarea măștii pentru a-i proteja pe cei din jur de secrețiile nazale și esofagiene pe care le-ar expectora la un strănut sau o tuse. În plus, răceala banală de care Șoșo zice că suferă nu este o boală de care să nu scapi într-o săptămână pe baza unui tratatment adecvat.
    Mare minune de nu o încurcă și doctorița care i-a găsit bolile respective.
    • -15 (17 voturi)    
      dom' doctor... hipertensiune esenţială, (Luni, 21 decembrie 2020, 18:09)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      nu primară, n-aţi învăţat diferenţa la şcoala de medicină?
      iar dacă portul măştii s-ar justifica doar prin aceea de a nu strănuta cu stropi şi muci pe cei din jur, avem o altă problemă: guvernanţii noştri ne consideră nişte neanderthalieni ce nu ştiu să ducă mâna la gură când strănută? şi pentru asta ne sufocă pe noi cu mizeria aia de mască?
      • +9 (17 voturi)    
        mai nene (Luni, 21 decembrie 2020, 18:26)

        naenae [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        regula e regula. nu vrei sa respecti regulile societatii nu te obliga nimeni sa faci parte din ea. stai linistit la padure ca nu te obliga nimeni sa porti masca.
        • -13 (17 voturi)    
          pot să-ţi răspund şi eu la fel... (Luni, 21 decembrie 2020, 18:57)

          let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui naenae

          de ce nu te duci tu în pădure cu masca ta cu tot?
      • 0 (0 voturi)    
        ție ți-e lene (Marţi, 22 decembrie 2020, 13:09)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        și să dai un search pe google.
  • +10 (14 voturi)    
    la ce specimene a adus AUR in sParalament (Luni, 21 decembrie 2020, 16:30)

    jorj_bv [utilizator]

    cred ca sunt hainele lor obisnuite.
    Cand nu ranesc la vaci ...
  • -20 (22 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 21 decembrie 2020, 17:03)

    [anonim]

  • -12 (18 voturi)    
    Bravo ! (Luni, 21 decembrie 2020, 17:10)

    Akylas [utilizator]

    In sfarsit s-a trezit cineva....
  • +11 (15 voturi)    
    bolile respiratorii predispun la Covid (Luni, 21 decembrie 2020, 17:17)

    fli [utilizator]

    Este foarte ciudat deoarece se recomanda ca pacientii cronici cu boli respiratorii sa se protejeze mai eficient decât ceilalti oameni. Asta pentru pentru ca virusul Corona îi poate afecta mai puternic si chiar letal. Asa ca nu înteleg de ce medicul respectiv i-a dat o asemenea adeverinta.
    • +4 (8 voturi)    
      Pai (Luni, 21 decembrie 2020, 18:09)

      Parerologu [utilizator] i-a raspuns lui fli

      Pentru ca masca ingreuneaza putin respiratia. Deci ar avea o oarecare logica sa primeasca o astfel de adeverinta. Dar vine la pachet cu recomandarea de a sta naibii acasa. Pe cand Sosoaca sufera atat de tare de o vezi peste tot si printre toti.
    • -14 (16 voturi)    
      probabil că sunt multe alte lucruri lmc - (Luni, 21 decembrie 2020, 18:12)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui fli

      elementare pe care nu le înţelegi...
      covidul te poate lovi doar cu o anumită probabilitate şi nu neapărat letal dar în lipsă de oxigen suficient te sufoci în câteva minute... geniule!
  • +9 (13 voturi)    
    Poate are vreo boală molipsitoare gravă. (Luni, 21 decembrie 2020, 17:20)

    asavreau [utilizator]

    Și îmbolnăvește parlamentarii.Pe cei de la AUR ia infectat deja,se vede după cum vorbesc și modul arogant de.Dacă este din Iași,se poate trata la Socola. a se adresa
    • -10 (10 voturi)    
      "ia infectat" (Luni, 21 decembrie 2020, 18:13)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      :-)))
  • -14 (18 voturi)    
    imi doresc sa nu fi auzit de cucoana asta (Luni, 21 decembrie 2020, 17:31)

    oldman_boy [utilizator]

    Nu o suport pe miss Piggy dar nimeni nu e indreptățit să publice datele medicale despre altcineva, fie el și senator fără acordul acelei persoane.
    • +1 (1 vot)    
      de ce nu? (Marţi, 22 decembrie 2020, 11:05)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui oldman_boy

      toti eram ingrijorati sa nu dea coltu' madama, acum ce doar a ajuns si ea vedeta

      am vazut diagnosticul, ne-am linistit - boala de care sufera ea cu adevarat, nici macar nu doare...
  • +10 (12 voturi)    
    Medicina de familie (Luni, 21 decembrie 2020, 17:56)

    Bogart [utilizator]

    Ar fi interesant de stiut la cati din cei peste 6000 de pacienti pe care ii are in evidenta doamna doctor li s-a mai dat adeverinta? Plus cand ai 6000 in pastorire ar trebui sa vezi cam multi pe zi.... dar de asa se face medicina de familie in Romania!
  • -11 (15 voturi)    
    daca e asa, (Luni, 21 decembrie 2020, 18:11)

    nick1587873340950 [utilizator]

    si eu Vreau ca Miniserul Sanatatii sa ne prezinte dovada ca virus exista! Desi NU A FOST IZOLAT SI PURIFICAT, de catre cercetatori
  • +7 (13 voturi)    
    pana la verificari (Luni, 21 decembrie 2020, 18:13)

    Wheelwright [utilizator]

    Colegii ar trebui sa-i cumpere o viziera, asa nici nu se sufoca, iar stropii care-i iasa din gura la live-urile ei de pe facebook, i se vor intoarce pe propria fata.
    Un om care are cu adevarat astm, ar tusi imediat dupa urlaturile pe care am vazut ca le distribuia de la portavoce prin tara.
  • +6 (10 voturi)    
    hehe (Luni, 21 decembrie 2020, 19:27)

    transpenibilus [utilizator]

    Nu va mai luati dupa postacii rusi cu fumigene. Cestiunea e extrem de simpla.
    De pe FB (Izvoranu G.)

    ================
    "Patriotii" Aur cer reintroducerea armatei OBLIGATORII. Sosoaca asta ar trebui intrebata daca sustine si ea armata obligatorie sau se dezice de demersul patriotic aurit.

    Ca daca sustine OBLIGATIVITATEA armatei trebuie sa stie ca acolo se poarta, la ordinul unuia nu abia dupa OUG sau lege, MASCA DE GAZE. Care e de 100.000 de ori mai deranjanta si dificila de purtat decat "botnita" pe care dansa n-o suporta si are si certificate medicale in sensul asata. Se poarta ore intregi, cu echipament de 20-30 de kg, in alergare, taras, etc.

    Deci: ori e pro LIBERTATE (adica anti botnita in limbaj #ciumarosie) sincera si accepta ca oricine isi scoate un certificat de la medicul de familie nu mai face armata.

    Ori e patrioata sincera, ca asa zic auritii, dar atunci asa cum militarii sunt OBLIGATI (ca doar nu vor ei) sa poarte masca de gaze trebuie sa accepte ca si ea e obligata sa poarte masca chirurgicala.

    QED, sosoaco.
  • +7 (9 voturi)    
    Dupa Pavi sau Daia cel cu Oaia, (Luni, 21 decembrie 2020, 20:52)

    Fu Leng [utilizator]

    Dupa Budalau, Borcan, Buzila....inca un etalon de inteligenta si onoare pe firmamentul politicii romanesti, Sosoanca!!!! Fain.
  • -8 (8 voturi)    
    Da-i in judecata (Luni, 21 decembrie 2020, 22:08)

    <> [utilizator]

    Avocata Sosoaca se vede ca-i vulpe batrana in ale dreptului civil si penal. A anuntat ca va cere despagubiri serioase mai ales de la trusturile de presa care i-au publicat datele cu bolile de care suferiti (ProTV, Antena 1, Antena 3, Hotnews, Digi24, Stiri pe surse, etc.). Suces, ia-le banii si multi, mulge-i, alta data sa nu mai faca la fel! Si putina puscarie pentru patronii trusturilor de presa sa nu uite niciodata.
    • +2 (2 voturi)    
      o sa le ia mielul la tranta! (Marţi, 22 decembrie 2020, 9:56)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui <>

      de fapt, la cum arata sosoanaca, se sperie si mielul!