Prima reacție a PSD după ce DNA l-a inculpat pe Daniel Tudorache pentru trafic de influență și spălare de bani

de I.H.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 13:38 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Captura video
Partidul Social Democrat a reacționat după anunțul DNA privind inculparea fostului primar al Sectorului 1 Daniel Tudorache pentru trafic de influență și spălare de bani și spune că decizia acestuia de a se suspenda din partid este un gest de onoare. PSD nu face însă nicio precizare legat de prezența lui Tudorache pe lista PSD București la Camera Deputaților, pe poziția a doua, la alegerile din 6 decembrie.

"Referitor la decizia domnului Daniel Tudorache de a se suspenda din Partidul Social Democrat: Partidul Social Democrat a luat act de decizia domnului Daniel Tudorache de a se suspenda din partid. Este un gest de onoare. Suntem convinși că Daniel Tudorache va clarifica toate aspectele care îl vizează și își va dovedi nevinovăția”, a transmis PSD.

Fostul primar PSD al Sectorului 1 Daniel Tudorache, inculpat de DNA pentru trafic de influență și spălare a banilor, a anunțat că se suspendă din PSD. El susține că este nevinovat și spune că speră ca "justiția să facă lumină".

El a precizat că, până la sfârșitul anului, atribuțiile sale de președinte PSD Sector 1 vor fi preluate de președintele executiv.

Daniel Tudorache se află pe poziția a doua, după medicul Alexandru Rafila, pe lista PSD București la Camera Deputaţilor, la alegerile din 6 decembrie.


În același dosar s-a mai dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de fosta soție și o persoană fizică aflată în anturajul primarului, pentru complicitate la spălarea banilor, respectiv trafic de influență.

Totodată, celor trei li s-au fixat cauțiuni care trebuie depuse până la data de 27 noiembrie, după cum urmează:
  • 1.000.000 de euro - Daniel Tudorache
  • 200.000 euro - fosta soție
  • 75.000 euro - persoană fizică aflată în anturajul primarului.
CITEȘTE ȘI:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6727 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    circoteca de doi lei (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 13:54)

    bogdan1477 [utilizator]

    Ce vrajeala... s-a suspendat din PSD, de parca asta ne intereseaza pe noi, functiile lui din PSD. Daca vrea sa faca un gest de onoare, sa se retraga de pe listele de la parlamentare.
    • +13 (13 voturi)    
      Sa se retraga de pe liste? E nebun? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 15:12)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      El e pe lista tocmai ca sa rezolve probleme, prin imunitatea parlamentara. Un pic mai jos e alt primar "curat ca lacrima", Florea. Si el tot imunitatea o cauta si a cotizat cat trebuie ca sa fie pe lista aia.

      Firea e si ea pe liste, la Senat.

      Oamenii stiu bine ce au facut ca primari, de asta cauta cu disperare sa intre in parlament.
    • +12 (12 voturi)    
      Ha! Ha! Buna gluma ! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 15:50)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Cum sa se retraga de pe liste ? Sa ramana fara imunitatea salvatoare?
      • +6 (6 voturi)    
        estimezi majoritate PSD? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 16:24)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        Daca sondajele se confirma, PSD nu va fi la guvernare, sau chiar daca va fi, PNL nu-si va permite sa voteze pentru imunitate a unui membru PSD. Si in plus, singura imunitate la parlamentarii ne-ministri e doar la arestarea preventiva (https://www.constitutiaromaniei.ro/art-72-imunitatea-parlamentara/). Deci nu aia e cauza din care nu renunta...

        Nu renunta pentru ca ar pierde tot "malaiul" de aproximativ 10.000 de euro/luna, plus pozitia in partid...

        Orban, oricat nu ne-ar placea, cand a fost cautat de DNA s-a retras de peste tot, inclusiv de la candidatura pentru locale, si pana nu s-a termiant procesul, nu am mai auzit de el. Asta asha, pentru cei care nu vad nici o diferenta intre PSD si PNL
        • +1 (3 voturi)    
          Mai vedem , stii cum e aia , (Duminică, 22 noiembrie 2020, 10:37)

          kokos [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          corb la corb nu-si scoate ochii. Nu stiu daca PNL va vota sau nu pentru ridicarea imunitatii unui pesedist , pentru ca vor fi si ei in aceeasi situatie , poate nu vor face cvorumul , sau gasesc ei alte solutii.
          • 0 (0 voturi)    
            chiar si asha... (Luni, 23 noiembrie 2020, 20:24)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui kokos

            ... imunitatea parlamentara pentru acte de coruptie se limiteaza la arestarea preventiva. In rest, procesul curge in continuu. Doar fostii ministri (gaselnita lui Nastase din 2004, sperand ca asta il va scapa de mititica) au imunitate la inceperea urmaririi penale.
        • +2 (2 voturi)    
          Care imunitate ? (Duminică, 22 noiembrie 2020, 12:29)

          Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Imunitatea parlamentarilor priveste doar raspunderea juridica pentru voturile si opiniile politice exprimate in exercitarea mandatului (art.72 din Constitutie)
          • 0 (0 voturi)    
            nu e chiar asha (Luni, 23 noiembrie 2020, 20:25)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

            https://www.constitutiaromaniei.ro/art-72-imunitatea-parlamentara/

            Uite aici mai pe larg. Mai sunt citeva avantaje...
  • +10 (10 voturi)    
    ursul fara coada (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 15:31)

    revo [utilizator]

    "Trage, trage, ca nu ma doare" - cam asa suna si declaratia PSD-ului.

    Eu cred ca ii doare al dracu de tare. De-aia l-au pus imediat pe un loc eligibil, pentru imunitate, sa-l protejeze de justitie, ca altfel ar da cu totii de dracu, la cat a furat pentru partid si la cate contracte supraumflate a dat musteriilor indicati de partid.

    Onoare! Onoarea si PSD-istii. Mori de ras.
  • +10 (10 voturi)    
    *Dragul* nostru Csolacs Bacs,din (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 18:51)

    Rescator [utilizator]

    celebrul cartier Simileasca Buzăului,las-o jos că
    măcăne rău.Auzi la el,banditul Tudorache a făcut
    un gest de onoare.Care onoare la un hoț notoriu
    din Mafia Roșie,Cupola Ciumei Roșii!?
    Furați tot ce apucați de 30 de ani și culmea,mai sunt
    ciocoflenderi roșii care vă votează!
    Acum un sfat,nu mai clămpăni nimic public, că pierzi
    mult mai mult decât dacă ai intra în *Silențio Stampa*.
  • +11 (11 voturi)    
    monumental .... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2020, 19:49)

    asada [utilizator]

    ....lichelismul acestui borfas, care nu a gasit altceva decat sa admire gestul de "onoare " al mafiotului !!! Va dati seama cat de prost si ticalos este acest presedinte al mafiei PSD-iste !!!???