Marcel Ciolacu, prezentând documente: Iată avizele şi autorizaţia DSP care demonstrează că secţia ATI funcţiona în legalitate

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 15 noiembrie 2020, 18:36 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Facebook/ Marcel Ciolacu
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, susține că există avize şi autorizaţie din partea DSP ce „demonstrează că secţia ATI de la etajele 2 şi 3 ale Spitalul Judeţean Neamţ funcţiona în legalitate”.

„Manipularea ordinară și minciuna peneliștilor trebuie să ia sfârșit! Iată avizele și autorizația DSP care demonstrează că secția ATI de la etajele 2 și 3 ale Spitalul Județean Neamț funcționa în legalitate. Orban și prefectul de Neamț trebuie să se oprească cu minciunile, din respect pentru cei care au murit acolo!”, a scris Marcel Ciolacu, duminică, pe pagina sa de Facebook, atașând mai multe documente.

Premierul Ludovic Orban a afirmat că la Spitalul Judeţean din Piatra Neamţ au fost făcute lucrări de construcţii fără avizul Direcţiei de Sănătate Publică.





Citește și:

Zece oameni au murit în urma incendiului produs sâmbătă la secția ATI a Spitalului Județean din Piatra Neamț. Alte şapte persoane, inclusiv medicul de gardă Ioan Cătălin Denciu, care a încercat să salveze bolnavii, au fost rănite.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22449 vizualizari

  • +27 (37 voturi)    
    Chiar ma asteptam (Duminică, 15 noiembrie 2020, 18:52)

    mircea112 [utilizator]

    Dupa ce la Colectiv, s-a demonstrat la A3 ca a fost o conspiratie internationala atac cu bomba si ca dezinfectantii hexi paharma erau foarte buni, probabil si aici vor demonstra ca e vorba de o conspiratie, probabil extraterestrii si-au testat fascicolul laser la Piatra Neamt.

    Numai managerii aia numiti politic, si faptul ca nu s-a mai investit real in sanatate de pe timpul lui Ceausescu, numai astea nu s-au intamplat!

    In rest flagara violeta, statul paralel, Soros, extraterestrii toti astia sunt de vina in capul lui Ciolacu si PSD posibil si PNL care acum sunt la capitolul MIMA, ei mimeaza ca fac justitie, mimeaza ca fac dreptatea, mimeaza ....!
  • +25 (31 voturi)    
    Aviz favorabil vs Autorizatie (Duminică, 15 noiembrie 2020, 18:58)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Avizul a fost dat de catre DSP in sensul ca poate sa faca spitalul rearanjarea paturilor dupa cum a solicitat acesta.
    Asta inseamna ca managerul putea sa inceapa reamenajarea spitalului conform dorintei sale. Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa isi ia autorizatiile necesare.
    Prostul ala de la DSP care a scris hartia si a si semnat-o o sa aiba zile negre cu procuratura pentru ca trebuia sa scrie ca este de acord cu modificarea structurii organizatorice RESPECTANDU-SE PREVEDERILE LEGALE IN CEEA CE PRIVESTE AUTORIZATIA DE FUNCTIONARE SI NORMELE LEGALE IN VIGOARE APLICABILE.
    • +5 (11 voturi)    
      Prostul ... (Luni, 16 noiembrie 2020, 8:21)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      Draga comentator ,prostul ala era Avocat sau aviator si a fost numit datorita legislatiei tampite inventata de PSD....
    • +10 (12 voturi)    
      Numitul cu drag Csolacs Bacs,din (Luni, 16 noiembrie 2020, 8:36)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      Simileasca Buzăului,nu pierde ocazia de a câștiga
      un mizerabil capital politic din această tragedie.
      Asta spune totul despre coteria penală GIO PSD/PCR.Ar cam fi cazul să scăpăm cât mai repede de Ciuma Roșie și profund iresponsabilă!
    • +1 (7 voturi)    
      Orban a spus ca n-au avut aviz (Luni, 16 noiembrie 2020, 9:12)

      johnny2 [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      Limba romana e bogata si frumoasa si o respect ! Ciolacul a venit cu avizul! Oricum nu pricep de ce la noi exista STAS-uri, norme tehnice, specificatii tehnice, normative, reguli, regulamente etc, etc. La modul personal sunt interesat de diferenta dintre: a aproba, a agrea, a consimti, a accepta, a conveni, a fi de acord ? Eu le-as denumi sinonime, dar cica au diferente de nuanță !!!
      • +4 (6 voturi)    
        sa-ti explic (Luni, 16 noiembrie 2020, 11:17)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui johnny2

        pentru niste modificari , trebuie niste hartii...
        chiar daca sunt "sinonime" trebuie luate mai multe harti, nu doar una!
        daca ai incerca sa construiesti ceva sau sa modifici ceva, ai intelege

        si intreb pt un prieten: de unde avea ciolacu acest aviz?! lucru asta e cam ilegal ....
  • +27 (37 voturi)    
    Documente irelevante. (Duminică, 15 noiembrie 2020, 19:05)

    Cataleya [utilizator]

    Hartiile ciolacului sunt din luna aprilie si nu au cum sa avizeze mutarea de ieri a sectiei ATI de la etajul 3 la etajul 2 la fel cum nu avizeaza nici lucrarile executate la etajul 2, acum 2-3 zile.
    Asa ca hartiile alea sunt bune pt Gadea, Ghita si Gusa, dar in niciun caz pt procurori.
    • +8 (8 voturi)    
      pai asta e scopu... (Luni, 16 noiembrie 2020, 11:19)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      sa aiba romaniaWC si latrina 3 cu ce sa atace...
      nu sunt sa fie o dovada credibila...
      la fel si cum filmuletulk cu "furtul" de la vot de la S1 (care s-a dovedit ca de fapt era o dovada mai degraba ca psd a furat) nu a fost pentru noi, ci pentru televiziunile mai sus mentionate!

      sa fim seriosi... pana cand nu o sa se suspende emisia cateva ore cu obligativitatea de a da mesaje in care sa sp[ui ca ai mintit si cu amenzi de la 6 zerouri in sus (de euro) aecste manipulari ieftine nu o sa se opreasca!
    • +7 (7 voturi)    
      Corect (Luni, 16 noiembrie 2020, 11:26)

      EuConstat [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      1. Aviz favorabil -> poti incepe operatiunea pe care o ai in minte, insa nu poti deveni functional pana in momentul in care nu te autorizezi.
      2. Autorizatia -> Poti functiona, dar doar in conditiile stabilite in momentul obtinerii ei. Nu poti folosi in Noiembrie la un etaj, autorizatia obtinuta in Aprilie pentru alt etaj. Dar da, cei mai multi vor pune botul si nu vor citi cu atentie si nu vor trece prin filtrul gandirii.
  • +14 (28 voturi)    
    Deci erau avize pt ce era nu si pt modificari? (Duminică, 15 noiembrie 2020, 19:12)

    UnOarecare [utilizator]

    Probabil daca nu se apucau de mutat de la 3 la 2 nu se intampla?
    Minciuni PSDiste tipice, vorbesti despre ce-ti convine si nu despre problemele cetatenilor!

    Votam USRplus ca sa scapam de minciuna, hotie, incompetenta, birocratie, coruptie!
  • +16 (22 voturi)    
    Domnu Ciolacu (Duminică, 15 noiembrie 2020, 19:35)

    fuscustm1 [utilizator]

    ne arata negru pe alb ca avizul este pentru etajul 3 nu pentru etajul 2, deci restul e cancan...Iar nmarul de paturi din aviz sunt 10 impartite astfel 3 rezerve cu un ventilator , 4 in sala de operatii cu ventilator si 3 rezerve pentru pacienti ne intubati , iar pe sectie acum erau 17 pacienti in doua saloane ... Gura pacatosului adevar graieste...
  • +14 (20 voturi)    
    Ciolacu a mirosit pericolul! (Duminică, 15 noiembrie 2020, 20:35)

    Cataleya [utilizator]

    Din documentele prezentate de Ciolacu situatia se prezinta cam asa:

    La etajul 2 functiona sectia de Chirurgie Generala
    iar
    la etajul 3 functionau sectia ATI si sectia de Neurochirurgie.

    La un moment dat spitalul a cerut aprobare pt extinderea ATI in spatiul de Neurochirurgie (tot la etajul 3), iar sectia de neurochirurgie sa fie mutata la etajul 2, alaturi de Chirurgia Generala.

    INSA, acum poate aparea un semn de intrebare.

    Adica spitalul a cerut (si a primit) avize si aprobari pt extinderea cu cateva paturi a sectiei ATI, la acelasi etaj 3, dar nu are niciun aviz pt mutarea completa a sectiei ATI de la etajul 3 la etajul 2.

    Aici se pot vedea mai clar hartiile ciolacului:

    https://www.capital.ro/document-informatia-care-arunca-in-aer-scandalul-de-la-piatra-neamt-a-aparut-dovada.html
  • +13 (17 voturi)    
    Dupa ce ca esti prost , (Duminică, 15 noiembrie 2020, 23:15)

    kokos [utilizator]

    mai si semnalizezi : in hartiile pe care le-ai aratat sectia ATI e la etajul 3 , pentru mutarea la etajul 2 iti trebuia alt aviz. Si avizele de la ISU unde sunt???
    • +9 (9 voturi)    
      ISU (Luni, 16 noiembrie 2020, 8:31)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      Si ce daca ,la Colectiv aveau aviz ISU si degeaba! Problema este alta,crunta de fapt ,proasta pregatire a tuturor celor implicati : muncitori (electricieni,instalatori )inspectori ISU ,ingineri banuiti ,etc.Asta datorita distrugerii sistemului de educatie din tara (inca) a noastra !Toate ,absolut toate diplomele ,certificatele de calificare,masteratele sunt de fapt hartii fara valoare...tragedii vor fi din ce in ce mai multe .
  • +5 (13 voturi)    
    De ce sunt hârtiile respective la Ciolacu? (Luni, 16 noiembrie 2020, 8:28)

    asavreau [utilizator]

    Așa Arsene și toți ticăloșii lui recunosc că sunt vinovați.De ce sau grăbit să dea niște avize lui Ciolacu să le interpreteze politic și nu așteaptă ancheta specialiștilor?
  • +7 (11 voturi)    
    dovezi (Luni, 16 noiembrie 2020, 8:30)

    anion [utilizator]

    Bine mai Ciolacule! Ia sa vedem noi acum si cum a cheltuit si cu ce preturi cele 20 milioane de euro Ciorapel de Piatra (Neamt). Am vazut cateva prize, niste broaste la usi, robineti la baie si toaleta, Aici n-au mai ajuns banii?
  • +7 (11 voturi)    
    băi (Luni, 16 noiembrie 2020, 9:00)

    nahir [utilizator]

    amețeală, DSP-ul tocmai te contrazice. Nu exista aviz pentru realizarea peretelui despărțitor nou creat în secția ATI.
    ciolane, vezi că deviația aia de sept îți cauzează mari probleme.
  • +5 (7 voturi)    
    aham (Luni, 16 noiembrie 2020, 11:14)

    liviu_ [utilizator]

    si uite cum psd calca pe cadavre pentru a mai obtine niste voturi!

    ciolacule e simplu: daca minti TREEBUIE sa te retragi din politica si sa fi pus si sub acuzare, daca DSP minte trebuie sa fie dati afara si anchetati!

    dar la cum arata documentele alea , in care nu se specifica exact ce lucrari se fac etc... eu as merge pe ideea ca manipulezi!

    si apropos: cum a obtinut un politician aceste documente?!
  • +6 (8 voturi)    
    cateva probleme (Luni, 16 noiembrie 2020, 11:23)

    liviu_ [utilizator]

    1 - cum a intrat ciolacu in posesia hartiilor?
    2 - in hartiile alea sunt alte lucrari, in zona aia, dar NU cele care s-au facut! deci psdistul minte cu buna stiinta pt a da munitie presei suspuse. apropos, inca odata psd foloseste o tragedie pentru a castiga voturi!
    3 - chiar daca era avizul dat (NU e, documentul ala nu dovedeste asta, e doar dat ca sa poata urla gadea ca organ a mintit, ceea ce e fals!) , asta nu inseamna ca oamenii nu au facut treaba la misto... la giulesti era avis , la colectiv era aviz!