Liderul deputaților PSD, despre directorul Unifarm: Dincolo de retorica „cine l-a numit, cine i-a prelungit mandatul”, rămâne faptul că PNL l-a menținut în funcție

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 23 iunie 2020, 17:37 Actualitate | Politic


Alfred Simonis
Foto: Agerpres
Dincolo de dezbaterea și retorica pe „cine l-a numit în 2012” pe directorul Unifarm, Adrian Ionel, rămâne totuși faptul că acesta este menținut de șase-șapte luni de Guvernul liberal, a declarat, marți, liderul deputaților PSD, Alfred Simonis.

„DNA a anunțat începerea urmăririi penale pentru directorul Unifarm. Dincolo de dezbaterea și retorica pe <cine l-a numit în 2012, cine i-a prelungit mandatul în 2016>, rămâne totuși faptul că acesta este menținut de șase-șapte luni de Guvernul liberal. O să-mi spuneți acum, vezi-Doamne, că e pe concurs, nu poate fi demis, dar eu vă reamintesc că ați demis prin țară directori de spitale pe unde ați vrut și pe unde nu ați vrut”, a declarat liderul deputaților PSD, Alfred Simonis, citat de Mediafax.

Procurorii DNA au dispus control judiciar pe o durată de 60 de zile, începând de marți, pe numele directorului general al Unifarm, acuzat că a luat mită 760.000 euro.

Eugen Adrian Ionel este acuzat de luare de mită, abuz în serviciu cu obținere de foloase necuvenite, complicitate la trafic de influență, instigare la fals intelectual și folosirea funcției pentru favorizarea unor persoane.

Conform DNA, în calitate de director general al C.N. Unifarm SA, Adrian Ionel ar fi pretins 760.000 euro unui intermediar ce reprezenta o societate comercială pentru ca CN Unifarm SA, companie de stat, să atribuie un contract de achiziție a echipamentelor de protecție împotriva infectării cu Covid-19 (250.000 de combinezoane și 3 milioane de măști chirurgicale).

Directorul Unifarm, Adrian Ionel, a reacționat astfel la acuzația DNA că a luat mită 760.000 euro: „Sunt nevinovat şi aştept să pot convinge prin dovezi cu privire la acest fapt”.

Adrian Ionel, numit nelegal director al Unifarm

Procurorii DNA mai spun că Adrian Ionel ar fi dobândit calitatea de director general al C.N. Unifarm SA, la data de 6 iunie 2016, cu încălcarea dispozițiilor legale.
  • "Concret, în calitate de membru și președinte al Consiliului de Administrație al Companiei Naționale Unifarm SA, acesta ar fi votat, la ședința din aceeași dată, numirea sa ca director general al CN Unifarm SA.
  • Or, dispozițiile OUG nr. 109/2011 privind guvernanța corporativă a întreprinderilor publice interzic în mod expres ca președintele Consiliului de Administrație să fie numit și director general, aspect ignorat de membrii Consiliului de Administrație, printre care și Adrian Ionel. Acesta a emis și a semnat Decizia nr. 46 din 06.06.2016, în urma căreia a obținut venituri nete în cuantum de 498.722 lei (în perioada 14 iulie 2016-25 mai 2020)", afirmă DNA.
Marți, după anunțul DNA, ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a solicitat întrunirea de urgență a Consiliului de Administrație "în vederea luării deciziilor care se impun în cazul directorului general al SC Unifarm SA, Adrian Ionel, în urma comunicatului Direcției Naționale Anticorupție".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3183 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    Alfred Enstein de P$D s spus : (Marţi, 23 iunie 2020, 17:52)

    un domn [utilizator]

    este relativa numirea de la Unifarm ! Noi P$D in schimb suntem Ciuma Rosie !
    • +2 (2 voturi)    
      corect ... in plus ..... (Miercuri, 24 iunie 2020, 11:09)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      corect ... in plus .....daca ar fi sa fie dati afara toti peseditii incompetenti din functiile publice Romania ramane fara jumatate din bugetari .....
      • +2 (2 voturi)    
        Greșit ! (Miercuri, 24 iunie 2020, 11:18)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        Minim 80 % !

        Ești un optimist cu 50 % !
  • +17 (17 voturi)    
    acest ins este absolut ridicol! (Marţi, 23 iunie 2020, 18:00)

    panduru [utilizator]

    Patineaza mintea!
    Exista o singura solutie: NU MAI NUMITI RESPONSABILI DE INSTITUTII PE CRITERII POLITICE!
  • -9 (13 voturi)    
    Corect (Marţi, 23 iunie 2020, 18:00)

    murangura [utilizator]

    Asta nu inseamna ca psdul e mielusel, ci ca pnlul e la fel de putred
  • +3 (5 voturi)    
    si cu Arah*t cum e? (Marţi, 23 iunie 2020, 18:05)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    NU tot pnl l-a mentinut, desi e un functionar depasit profesional si gargaragiu?
  • +15 (17 voturi)    
    Ce vrea sa spuna pacaliciul asta? (Marţi, 23 iunie 2020, 18:05)

    rov [utilizator]

    Ca trebuie aruncati toti pesedistii peste gard, ca reprezinta potentiali infractori...
    Gura prostului adevar graieste, e un proverb din popor...
    • +3 (3 voturi)    
      mare adevăr (Miercuri, 24 iunie 2020, 0:52)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Exact: „nu e vina noastră că am pus șpăgari, șmecheri și proști prin toate posturile, e vina voastră că n-ați reparat după noi”
  • +9 (11 voturi)    
    pe aceasta logica (Marţi, 23 iunie 2020, 18:11)

    zigot [utilizator]

    daca pnl aplica legea pensiilor, cu 40% crestere,
    a carui mama este psd, e o mare eroare.
    multumim psd!
  • +8 (12 voturi)    
    vorba lui Tiriac (Marţi, 23 iunie 2020, 18:16)

    anion [utilizator]

    Ciolacu are acum dreptate; intre un prost si un hot alegi hotul!
  • +14 (14 voturi)    
    HA! (Marţi, 23 iunie 2020, 18:24)

    MG [utilizator]

    dacă este bun e al NOSTRU, dacă-i hoț e al VOSTRU.
  • +14 (16 voturi)    
    Simonis asta vorbeste pe bune ?!! (Marţi, 23 iunie 2020, 18:32)

    Susufler0 [utilizator]

    In vremea lui Dragnea aia pusi de PSD plecau din institutiile pe care le conduceau abia atunci cand erau condusi la Rahova ca sa fie incarcerati pt infractiunile savarsite iar nataraul asta de Simonis ne spune ca acum, cand sunt altii la putere, nu mai conteaza cine i-a pus in functii pe pesedisti ci cine i-a mentinut !

    PS. OMG...Si asta-i din aripa tanara, proaspata si scolita a PSD ! :(((
    • +7 (7 voturi)    
      #hitlerJungend (Marţi, 23 iunie 2020, 19:20)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      In toată “Splendoarea”
      • +4 (4 voturi)    
        Acu, ce sa zic,dar cand te cheama Alfred Simonis (Marţi, 23 iunie 2020, 20:41)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        parca faci parte totusi din minoritarii aia pe care i-au oropsit hj !!
        • +4 (4 voturi)    
          #saNuMaAcuzi (Marţi, 23 iunie 2020, 21:51)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Ca nu te am informat )))
  • +7 (11 voturi)    
    Minority Report de PSD (Marţi, 23 iunie 2020, 18:58)

    CezarN [utilizator]

    Asta face SF pe aici.
    Poate ar trebui sa angajam un precog vizionar la guvern si pe Tom Cruise sa depisteze pesedistii care VOR comite furturi. Nu ar trebui sa faca efort mare dat fiind ca se stie ca singurul pesedinst care nu fura este cel mort. Ala doar voteaza. :))
    • +5 (7 voturi)    
      Foarte Bun Filmul (Marţi, 23 iunie 2020, 19:22)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Însă nu uita ca acțiunea / mesajul transmis ÎNCĂ nu poate fi inteles in Kiseleff 10 !
      “Ashtia” ( cum spunea Veorika ) din Kiseleff 10 se uita doar la producții MosFilm
    • +2 (4 voturi)    
      Apropos (Marţi, 23 iunie 2020, 19:22)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Ai lipsit de la discuțiile acestui forum, de ce ?
    • +4 (4 voturi)    
      SUPER !! :))))) (Marţi, 23 iunie 2020, 20:45)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Pesedacul ala care ti-a dat "minus" e un bou !

      PS. Un comment misto este de apreciat chiar si cand iti da la gioale ! :)))
      • +5 (5 voturi)    
        “”ie” multzi care au dat (Marţi, 23 iunie 2020, 21:54)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        ))))minus)))
        • +5 (5 voturi)    
          Domnule, cand am postat eu era doar (Miercuri, 24 iunie 2020, 0:38)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          un bou care-l 'minusase" !

          PS. Vad acum ca s-au inmultit dar e solidaritatea aia regognoscibila ca la "imunizatii de turma." :))))
  • +4 (4 voturi)    
    Logica (Marţi, 23 iunie 2020, 19:40)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Acum spuneti ca de vina sunt cei ce l-au mentinut in functie, dupa ce voi l-ati numit si confirmat. Daca liberalii l-ar fi schimbat, ati fi sait in sus cu textele gen "epurari politice, numit clientela de partid, etc."

    De fapt, fara sa va dati seama, ii stimulati pe liberali sa schimbe persoanele care au fost numite intr-o functie anterior guvernarii liberale.

    Ca intotdeauna, vina e a altora.
  • +6 (8 voturi)    
    Sa-i aducem aminte idiotului ca actualul Guvern (Marţi, 23 iunie 2020, 19:58)

    AliKimiku [utilizator]

    A fost numit cu voturile PSD-ului dupa ce tot ei il dadusera jos prin motiune de cenzura.
    Deci mai usor cu pianul si responsabilitatile pe scari.
    • 0 (0 voturi)    
      Memoria de scurta durata (Miercuri, 24 iunie 2020, 11:19)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      Este Tratată Corespunzător in Cabinetul Latrina 3 de un colectiv inimos de “doctori”
  • +7 (7 voturi)    
    Dupa mintea prostului , (Marţi, 23 iunie 2020, 21:32)

    kokos [utilizator]

    nu conteaza ca psd l-a pus in functie acum 8 ani , ca i-a prelungit mandatul acum 4 ani , vinovati sunt penelistii ca l-au mai tinut 6 luni in functie si nu l-au dat afara!
  • +1 (1 vot)    
    adevarat graieste.. (Miercuri, 24 iunie 2020, 8:41)

    sareta [utilizator]

    In sfarsit se recunoaste prostia PNL de a nu-i destitui pe toti cei numiti de PSD pe functii ”banoase ” Poate nu este prostie ci bara-bara PNL-PSD ar fi mai certa.