Trei zile fără restricții în România după ridicarea stării de urgență / Cum a omis Guvernul să acopere vidul legislativ și ce soluții are

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Marţi, 12 mai 2020, 21:55 Actualitate | Politic


Orban, la sedinta de Guvern
Foto: Guvern
Pe 15 mai expiră starea de urgență însă nu există în prezent un act legislativ care să mențină restricțiile pentru români specifice epidemiei de coronavirus până la intrarea în vigoare a legii privind starea de alertă. Trecerea de la starea de urgență la starea de alertă se face printr-un nou proiect de lege care de această dată trebuie aprobat în Parlament la propunerea Guvernului. Însă acest proiect de lege nu poate fi adoptat în timp util pentru că Guvernul a trimis târziu propunerea Parlamentului.

Guvernul a trimis Parlamentului proiectul de lege privind stare de alertă luni, în urmă cu două zile. Conducerea Parlamentului a anunțat că proiectul intra în dezbatere în regim de urgență și va fi adoptat până joi. Problema apare la respectarea termenelor prevăzute de Constituție.

Potrivit articolul 78 din Constituţie, după adoptarea proiectului de lege în cele două camere ale Parlamentului este nevoie de un termen de două zile pentru a lăsa timp de contestare la Curtea Constituţională. După aceste două zile, după ce preşedintele promulgă, e nevoie de alte trei zile pentru a intra în vigoare după publicarea în Monitorul Oficial.

Cu alte cuvinte dacă legea este adoptată joi de Parlament, ea va intra în vigoare la trei zile de la publicarea în Monitorul Oficial, mai exact pe 18 mai. Practic există trei zile, începând de pe 15 mai până pe 18, în care nu există reguli specifice pentru cetățeni în perioada de epidemie de Covid-19.

Pentru a repara greșeala, Guvernul ia în calcul să emită un nou act, fie printr-o ordonanță de urgență, fie printr-o hotărâre simplă, pentru a reglementa vidul legislativ, susțin surse politice, pentru HotNews.ro. Numai așa se pot menține restricțiile pentru români până intră în vigoare legea stării de alertă care se află în dezbaterea Parlamentului.

Senatul a adoptat marți proiectul de lege al Guvernului privind starea de alertă după ce l-a modificat substanțial. Acesta urmează să intre miercuri în dezbaterea Camerei Deputaților care este și forul decizional în acest caz.

Conducerea Parlamentului a anunțat că proiectul stării de alertă va fi adoptat până joi și de către deputați.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















34886 vizualizari

  • +24 (44 voturi)    
    era mai simplu în dictatură! (Marţi, 12 mai 2020, 22:01)

    Guvid19 [utilizator]

    Greu cu mecanisme d-astea semidemocratice, cu termene prevăzute de Constituție și alte „detalii” d-astea civile. Trebuie să ai o minimă competență, viziune și planificare.
    E mai simplu în dictatura medicalo-militară, ce-i bese mintea milițianului Vela și pompierului Arafat devine literă de lege în câteva minute.
    • -5 (15 voturi)    
      Cel mai bine ar fi cu USR la putere! (Miercuri, 13 mai 2020, 9:15)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Guvid19

      Cu USR la putere am avea cu adevarat o democratie functionala, adevarata, in care totul sa se faca respectandu-se legea si termenele, totul ar fi corect si Romania ar prospera dupa 30 de ani de declin adus de PSD si PNL si toti ceilalti politicieni din Romania.
      Cu un USR cu oameni corecti care nu sunt politicieni am avea respect fata de cetateni si fata de lege!
      • -1 (5 voturi)    
        Vezi sa nu! (Miercuri, 13 mai 2020, 13:02)

        isus si hristos [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Toti sint la fel, o sleahta de infractori, spor la vot!
        • -1 (5 voturi)    
          Infractori sunt politicienii, nu USR! (Miercuri, 13 mai 2020, 13:42)

          Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui isus si hristos

          Infractorii sunt politicienii, cei care au distrus tara in acesti 30 de ani. USR este o salvare, o sansa de a reveni Romania romanilor si a revigoratara, de a respecta statul, justitia si codul penal!
    • -1 (15 voturi)    
      Guvernul PNL (Miercuri, 13 mai 2020, 9:36)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui Guvid19

      Probabil Guvernul PNL si președintele Klaus Iohannis erau ocupați sa aprobe contracte de milioane de euro pentru bucătărese sau sa prezinte planse fictive cu Autostrăzile ce vor fi construite de PNL.
    • -3 (5 voturi)    
      O minciuna (Miercuri, 13 mai 2020, 10:27)

      mihnea2012 [utilizator] i-a raspuns lui Guvid19

      Nu exista nici un vid legislativ. Legea din 99 este in vigoare pan ala intrarea in vigoare a uneia noi.

      Legea noua poate intra in vigoare exact din ziua publicarii daca se mentioneza in text acest fapt, deci e o minciuna lansata de PSD prin gura lui Cazanciuc cum ca intra obligatoriu in 3 zile.

      E campanie electorala, PSD pierde in sondaje in fata PNL, desi la inceputul crizei vedeau un noroc nesperat in faptul ca PNL se face de KKT si sa vezi victorie in alegeri.
  • +27 (33 voturi)    
    Daca trimitea la timp (Marţi, 12 mai 2020, 22:03)

    ady77 [utilizator]

    Nu mai eram in Romania, asa ca mai facem un " act aditional la contract":))
  • +26 (34 voturi)    
    Trei zile de libertate (Marţi, 12 mai 2020, 22:05)

    Eu38 [utilizator]

    Sigur, vor fi unii care vor sari ca vom muri cu totii din cauza inconstientei romanilor. Eu spun ca nu se va intampla nimic diferit comparativ cu situatia in care ar fi fost restrictii. Nu pentru ca restrictiile nu sunt necesare, ci pentru ca autoritatile le introduc pe cele care sunt inutile.

    Deci, 3 zile de libertate. Stiu desigur ca Guvernul nu ne va lasa sa ne bucuram de ele, dar suna bine.
    • +2 (30 voturi)    
      dar ce (Miercuri, 13 mai 2020, 0:28)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui Eu38

      nu mai putem trai nici 3 zile fara mascaradele de ordonante ale lui vela? Avem Constitutie facuta de oameni cu cap, legi...
      • +15 (25 voturi)    
        Ordonantele (Miercuri, 13 mai 2020, 1:01)

        Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

        Parca ar fi ale lui Velea... Militianul de provincie doar le citeste pe la TV...
        • -1 (5 voturi)    
          Ai grija ce iti doresti (Miercuri, 13 mai 2020, 8:23)

          noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Criogenia

          Mai radeam de Carmen Dan ....
          • +4 (4 voturi)    
            In Franta lui Macron (Miercuri, 13 mai 2020, 18:32)

            Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

            Si in Anglia reginei, protestatarii duc adevarate lupte de strada care se termina deseori cu arestari in masa, morti si raniti in ambele tabere, vandalizari si incendii. Nu dau inapoi pana nu obtin de la guvern ce si-au propus. In Bucuresti au dat jandarmii intr-o zi cu niste gaze lacrimogene ca pe stadioane la derby si era gata gata sa se transforme in #zi de doliu national... Nu crezi ca trebusoara asta da a proostie crunta? Mai exista ratiune sau este doar manipulare politica in Romania?
      • +2 (8 voturi)    
        Evident ca putem (Miercuri, 13 mai 2020, 7:17)

        Eu38 [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

        Eu am comentat de la inceput impotriva dictaturii liberalo-militare. Dar se pare ca unii si le doresc, inclusiv dintre cei de aici de pe HotNews care nu pot fi responsabili daca cineva nu sta cu batul pe ei.
  • +13 (35 voturi)    
    Toti o apa si un pamant... (Marţi, 12 mai 2020, 22:06)

    Vaka [utilizator]

    Cand am comentat mai demult ca tot ce se afla la conducerea tarii (Ficus, guvernanti, parlamentari demnitari, etc) au fix creierul si competenta necesara pentru gunoieri si vidanjori, HN a gasit de cuviinta sa imi cenzureze comentariul pe motive necunoscute.

    Daca nici asta nu imi dovededte spusele atunci nu stiu ce ar putea.

    Cum sa dai dovada de atata prostie si lipsa de strategie?

    In rest geci de piele si ordonante militare ca suntem cool...
  • +15 (27 voturi)    
    Și când te gândești (Marţi, 12 mai 2020, 22:07)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ..că Organ e în Parlamentul RO de trei legislaturi... Chiar așa de afon în Constituție și legislație nu credeam că poate fi !
    • +15 (25 voturi)    
      Mai grav (Miercuri, 13 mai 2020, 1:06)

      Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      De 25 de ani tot taie frunza prin administratia publica si habar nu are, numai prostii vorbeste, noroc cu angajatorii ca l-au scapat de puscarie dupa cersetoria de spaga de la afaceristul respectiv, a devenit pion de casa, executant tenace cu accente puternice comuniste probabil capatate pe linie paterna...

      Degeaba se face de bafta, oricum nu are simtul penibilului.
    • +12 (22 voturi)    
      Dar Dorneanu? (Miercuri, 13 mai 2020, 1:21)

      zigzag [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ca ala a avizat in 1999 in calitate de presedinte al consiliului legislativ OUG-ul pe care il declara neconstitutional in 2020? Eu penibilitate mai mare nu mi-am imaginat.
      • +8 (16 voturi)    
        Dorneanu (Miercuri, 13 mai 2020, 6:48)

        Ccoto [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

        E mai rau decat atat. Acea ordonanta din 1999 a fost aprobata in parlament, ca lege, in 2004. Presedintele Camerei Deputatilor era, ghici cine, tot Dorneanu. Din 2004 pana azi, nimanui nu i-a pasat ca nu e sau nu e constitutionala. Acum, insa, s-au trezit brusc. PSD si avocatul poporului actioneaza in aceste impotriva poporului roman dar apara Constitutia. Slava Domnului, Constitutia n-o sa faca Covid-19.
      • +2 (6 voturi)    
        O prostie nu o acopera pe alta (Miercuri, 13 mai 2020, 9:02)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

        daca Dorneanu a gresit nu inseamna ca e in regula ca si Orban sa o faca.....

        O ilegalitate nu acopera o alta.... Este cea mai paguboasa gandire si asta ne-a adus aici!!!
    • -2 (4 voturi)    
      Dar e extrem de arogant si tupeist (Miercuri, 13 mai 2020, 8:44)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Cheia succesului in Romania e tupeul si aroganta, prin ele poti compensa lipsa de competenta.
  • +18 (26 voturi)    
    Nu va fi vreo îmbulzeală în cele trei zile (Marţi, 12 mai 2020, 22:21)

    simplex1 [utilizator]

    Nu va mai legați de toate nimicurile. Nu va fi nici o îmbulzeală după 15 Mai 2020 pe motiv ca trei zile este vid legislativ. Oamenii se vor comporta la fel ca înainte pentru săptămâni întregi pana învață din ce aud sau vad cum trebuie sa procedeze în starea de alerta.

    Citat:
    "Trei zile fără restricții în România după ridicarea stării de urgență / Cum a omis Guvernul să acopere vidul legislativ și ce soluții are"
  • +4 (34 voturi)    
    aoleu (Marţi, 12 mai 2020, 22:22)

    cucuveauamov [utilizator]

    in astea trei zile nu mai avem voie sa ne spalam pe maini? ca daca nu zice Klaus, eu, jur pe Vela, nu ma spal.
  • +11 (27 voturi)    
    Foarte bine (Marţi, 12 mai 2020, 22:26)

    AMDATi [utilizator]

    Bravo. Asta le va dovedi panicatilor ca nu a venit sfarsitul lumii si ca populatia poate trai foarte bine si fara bici. Nu se va intampla nici o nenorocire, calmati-va.
  • +9 (17 voturi)    
    REDUȘI! (Marţi, 12 mai 2020, 22:28)

    Tayen [utilizator]

    Atâta pot, săraci. Săraci cu duhul, nu la buzunar.
  • +26 (34 voturi)    
    asta e greu? (Marţi, 12 mai 2020, 22:34)

    beeeeeenar [utilizator]

    au dat ei 25 intr-o noapte..
    • +12 (22 voturi)    
      nu e greu (Marţi, 12 mai 2020, 22:58)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui beeeeeenar

      dar e extrem de probabil ca masurile prevazute sa fie neconstitutionale.
  • +17 (25 voturi)    
    Soluție simplă (Marţi, 12 mai 2020, 22:37)

    Mazeta [utilizator]

    Guvernul să modifice prin OUG data de 15 mai în 12 mai.
    • +14 (18 voturi)    
      Pentru asta (Miercuri, 13 mai 2020, 1:08)

      Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Le trebuie minte in capatani...
  • +12 (26 voturi)    
    Penibil! (Marţi, 12 mai 2020, 22:45)

    mike123 [utilizator]

    Guvernul Iohanis penibilizeaza penibilul!
    Cum pot sa ne guverneze astia cind nu stiu ce fac de la o zi la alta? Sint buni la dat amenzi, aparitti TV si cam atit...
    • 0 (6 voturi)    
      Avem ce am vrut si am votat (Miercuri, 13 mai 2020, 8:27)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      mai anul trecut pe vremea asta eram la revolutie, PSD ciuma rosie, mistoo pese misto cu Veorica si Carmen Dan....

      Avem acum guvernul meu...numai unu' si unu'..... ministru sanatatii un chirurg de la Husi, Vela ce o fi si el, ministrul dezvoltarii zis ieuro, Anisie cu fake news ....

      Suna bine?!
  • -4 (24 voturi)    
    . (Marţi, 12 mai 2020, 23:21)

    tirolez [utilizator]

    Iar parlamentul cel responsabil o lalaie cat poate. Sa nu cumva sa le pice calciul, presupun.
    • +2 (2 voturi)    
      @ tirolez (Miercuri, 13 mai 2020, 9:49)

      ZVrk [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      La ce minte ai mai trebuia sa protestezi ca avem o constitutie idioata, articolul 1 trebuia sa fie "Faca-se voia lu' Ioanus si a guwernului meu - Amin".
  • -5 (27 voturi)    
    serios? (Miercuri, 13 mai 2020, 0:10)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    Guvernul se ocupa de vidul legislativ? As spune ca idiotii din Parlament cu legile iar acum in combinatie cu adormitii de la CCR si matroana avocata a boborului au reusit sa ne arate ca nici macar in UE nu ar trebui sa fim, daramite in Schengen. Guvernul incearca sa foloseasca parghiile ramase, care sunt limitate rau. Poate prelungeste iohannis starea de urgenta cu 3 zile pana se trezesc parlamentarii psd, udmr, alde si ce dreq mai e p-acolo.
    • -2 (6 voturi)    
      Adica dupa mintea ta creata (Miercuri, 13 mai 2020, 8:50)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      Parlamentul este de vina pentru ca guvernul lui Johann, si al tau dupa cum il lauzi, a inaintat tarziu legea in dezbatere parlamentara?
      O lalaie, adica 2 zile la tine este lalait?
  • +3 (9 voturi)    
    (Miercuri, 13 mai 2020, 0:52)

    fuscustm1 [utilizator]

    asta scrie in art 84 din Constitutie ...

    "Art. 84 – Incompatibilităţi şi imunităţi
    (1) În timpul mandatului, Preşedintele României nu poate fi membru al unui partid şi nu poate îndeplini nici o altă funcţie publică sau privată.
    (2) Preşedintele României se bucură de imunitate. Prevederile articolului 72 alineatul (1) se aplică în mod corespunzător."

    nu ce insinuat voi...
  • +1 (31 voturi)    
    psd e vinovat, clar! (Miercuri, 13 mai 2020, 0:54)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    sigur Dragnea.
    Ca doar nu profesionistii galbeni!
    • +13 (25 voturi)    
      Maine dimineata (Miercuri, 13 mai 2020, 1:22)

      Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Cand se trezesc iubitorii de hartii comuniste, postacii si aplaudacii guvernului si presedintelui meu, o sa ne umplem de minusuri, or sa ne faca troli rusi platiti direct de Putin, avem IP-uri de Moscova, lucram la KGB, suntem comunisti chinezi sau ne-a platit Dragnea direct din puscarie cu banii furati de la copii etc...

      Dar nu conteaza," trebuie sa mananca si gura lor ceva"...
      • +6 (14 voturi)    
        nici macar (Miercuri, 13 mai 2020, 2:39)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Criogenia

        Daca chiar ar manca si gura lor ceva, nu ar fi o problema, doar un loc de munca sau un piscot, ca 99% dintre "jurnalisti".
        Astia insa chiar doar atat pot/sunt si asta e nivelul. Aplauda ca focile numai pe X si injura numai pe Y ca papagalii, indiferent de ce (nu) fac X sau Y.
  • +12 (14 voturi)    
    In loc sa sarbatorim ziua nationala a Israelului.. (Miercuri, 13 mai 2020, 5:19)

    Alex735 [utilizator]

    Ziua Mondiala a Pacii si a Bucuriei, ziua nationala a statului Israel in care pana si Bil Gates se pupa cu Oliva Steer...
  • -3 (5 voturi)    
    Pe unii ii incurca constitutia (Miercuri, 13 mai 2020, 8:40)

    galeo [utilizator]

    Ce atata constitutie.
    Ce viiseaza noaptea in somn faraonul Iohannis, militianul Vela sa puna in practic.
  • +3 (5 voturi)    
    Aşa cum a prevăzut postacul 10 în 1 (Miercuri, 13 mai 2020, 8:47)

    Mart [utilizator]

    Ca mai toate ziarele online, şi aici s-a umplut cu postacii psd. Numai fericiţii mai iau în seamă "opiniile" scrise pe acelaşi calapod în toate comentariile . Vid legislativ există doar când ALŢII în afara psd guvernează, atunci sunt şi revolte televizate, Până când a fost guvern psd, Avocaul poporului nu a existat, acum e omniprezet, vai, ce bucurie!Iar CCR-ce să mai spunem-trompeta psd.Un "dictator" sau "nazist" ar mătura cu toţi în 24 de ore, cum a făcut "democratul"psd în 2012! Democraţia se plăteşte!
  • 0 (8 voturi)    
    Acum e drept ca guvenul lui Johann a (Miercuri, 13 mai 2020, 8:55)

    xrogo [utilizator]

    cam zbarcit-o si raman 3 zile in suspans, neacoperite de nici o lege, dar si presa asta, de cateva zile urla ca vom fi liberi sa facem ce vrem alea 3 zile, ca guvernantii nu le-au acoperit cu forme legale, si-apoi daca cineva face vreo porcarie indemnati de zbaterile presei, tot presa o sa se indigneze si-o sa caute vinovati!
    Asta este exact ca si cum, vazaind un inceput de foc, pui paie pe el si-apoi tot tu strigi indignat de ce nu vine nimeni sa-l stinga!
    • -1 (3 voturi)    
      de acord cu postacul! (Miercuri, 13 mai 2020, 11:23)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Pentru o data, sunt 100% de acord cu trollul kremlinist: guvernul a gresit, dar presa pune paie pe foc, practic INSTIGA la anarhie prin titlurile gen:
      "trei zile fara restrictii - liber la debandada!"

      Rolul cainelui de paza al democratiei este sa traga de maneca Guvernul sau Parlamentul, nu sa instige la haos!
  • 0 (4 voturi)    
    Stare de urgenta (Miercuri, 13 mai 2020, 9:41)

    verid [utilizator]

    Starea de urgenta poate fi prelungita pana la 30 de zile ,chiar si fara acordul lui Serban Nicolae si al psd , asa ca urmeaza miscarea logica a lui Johannis .
  • +2 (2 voturi)    
    Demisie (Miercuri, 13 mai 2020, 9:45)

    heraasku [utilizator]

    3 zile de miting sa dam jos guvernul!!!!!! Ce face usr plus?
  • -3 (3 voturi)    
    Vor face legea "valorile" si (Miercuri, 13 mai 2020, 10:21)

    Kecske [utilizator]

    "bombardierii" psd-isti intorsi de la "munca" din strainatate. Asa ca nu va plingeti, va rog. Va fi ordine si se vor aplica legile promovate de psd.
  • -1 (1 vot)    
    ? (Miercuri, 13 mai 2020, 11:59)

    Dedalus [utilizator]

    Care "restrictii"?
  • +2 (2 voturi)    
    Incompetenta sau deliberare?! (Miercuri, 13 mai 2020, 13:32)

    constantinv [utilizator]

    Despre competenta acestui guvern NU mai are rost sa se mai discute. Discursurile lui Orban si Citu sunt cat se poate de elocvente.
    Baibaielile ministrilor din ultimele zile sunt dovada ca Guvernul a intarziat in mod deliberat pentru a pune Parlamentul in dificultate si a sperat ca proiectul va trece nemodificat. Vorba aia: " la noi ca la nimenea"! Jenant! Iara Il Presidente vorbeste, vorbeste dar fara noima.
  • +1 (1 vot)    
    Fiind o perioada fara restrictii (Miercuri, 13 mai 2020, 20:22)

    TheFreeOne [utilizator]

    De 3 zile si 3 nopti, vorba basmului, se poate face si "urgie", vorba lui Hagi :))))