Simonis (PSD): După 15 mai, din cauza incompetenţei criminale a Guvenului, românii vor putea să iasă pe stradă fără restricţii

de L.P.     HotNews.ro
Luni, 11 mai 2020, 16:48 Actualitate | Politic


plen Parlament
Foto: AGERPRES
Liderul grupului deputaţilor PSD Alfred Simonis a declarat, luni, că după 15 mai, în România, nu vor mai fi restricţii, pentru că Guvernul a trimis în Parlament foarte târziu proiectul de lege privind situaţia de alertă. Simonis spune că documentul nu va putea fi pus în aplicare imediat după starea de urgenţă.

"Acest Guvern incompetent a anunţat de două săptămâni deja faptul că starea de urgenţă va fi ridicată. E adevărat că nu au găsit nimic să pună în loc, nu au făcut nimic în această perioadă, în afară de tunuri pentru firmele de casă. Simt nevoia să îi spun premierului (...) că habar n-are cunoştinţe elementare cu privire la Constituţie", a declarat Simonis la Parlament.

Liderul de grup al PSD invocă articolul 84 din Constituţie care prevede că după adoptarea proiectului de lege în cele două camere ale Parlamentului este nevoie de un termen de două zile pentru a lăsa timp de contestare la Curtea Constituţională.

După aceste două zile, după ce preşedintele promulgă, e nevoie de trei zile pentru a intra în vigoare după publicarea în Monitorul Oficial.

"Parlamentul va amenda și adopta până joi proiectul de lege trimis de Guvern. Chiar dacă îl adoptăm joi în Parlament poate intra în vigoare abia după câteva zile. Acest lucru înseamnă că, practic, din data de 15 mai nu vom mai avea niciun fel de restricţii în România (...) Cel mai grav este faptul că după 15 mai, din cauza incompetenţei criminale a Guvenului, românii vor putea să iasă pe stradă fără restricţii şi fără să ştie ce trebuie să respecte", a menţionat el.

Senatul a decis dezbaterea proiectului de lege în regim de urgență. Potrivit deciziei conducerii Senatului proiectul urmează să intre marți, 12 mai în dezbaterea comisiilor de specialitate și, în aceiași zi și la vot în plen. Potrivit parcursului legislativ, odată adoptat de Senat inițiativa merge la Camera Deputaților care este forul decizional în acest caz.

Guvernul a adoptat, luni, un proiect de lege pentru reglementarea situaţiei de alertă care va fi instituită după încetarea stării de urgenţă. ​






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3652 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    Lasa bre... (Luni, 11 mai 2020, 16:57)

    ElDiablo [utilizator]

    ...nea Limonis ca voi pesedisti sunteti baieti de treaba. Puneti o vorba buna la nenea dormeanu de la ccr sa dea o decizie in asa fel incat sa nu mai existe nici un termen. Sa se publice direct in M.O. Asa, din grija pe care o purtati poporului.

    P.S. Vezi sa nu ai si tu vreo cadere de calciu de atata preocupare.
  • -16 (20 voturi)    
    sau poate este ... (Luni, 11 mai 2020, 17:02)

    VaseaV [utilizator]

    Reaua vointa a parlamentului ? ... nu ca guvernul Ludovic (cusoscut ca Dancila 3-4 sau cat o fi) nu ar fi incompentent ... btw: USR ma lasa rece ! ce ne mai ramane ?
  • -16 (24 voturi)    
    nu (Luni, 11 mai 2020, 17:07)

    codrean [utilizator]

    nu mi-e drag nici Simonis si nici PSD dar se pare ca aici ... au nimerit-o ! Chiar asa, nimeni din guvern nu poate concepe bine, corect, inatacabil si ... in termen o lege ?
    Si cati absolventi de drept sunt pe-acolo... Mai consultati-l si pe ... Nicolicea ?
  • +20 (22 voturi)    
    Da' ce atata graba? (Luni, 11 mai 2020, 17:17)

    radu222 [utilizator]

    Parlamentul roman este cea mai inutila institutie. Nu stim ce rost are ca n-am vazut sa iasa nimic constructiv de pe urma lor. Daca au putut, au pus piedici votand legi populiste care au suprasolicitat bugetul. Ar trebui ca parlamentarii sa nu aiba dreptul sa faca legi ce au de-a face cu bugetul, modul cum este administrat si cheltuit bugetul sa cada in responsabilitatea Guvernului.
  • +14 (18 voturi)    
    Art 84 din Constitutie? (Luni, 11 mai 2020, 17:27)

    fuscustm1 [utilizator]

    Alo domnu de la PSD , art.84 din Constitutie nu are nimic cu ceea ce spui tu (domnu deputat Simonis) ... "
    Art. 84 – Incompatibilităţi şi imunităţi
    (1) În timpul mandatului, Preşedintele României nu poate fi membru al unui partid şi nu poate îndeplini nici o altă funcţie publică sau privată.
    (2) Preşedintele României se bucură de imunitate. Prevederile articolului 72 alineatul (1) se aplică în mod corespunzător."
  • +22 (24 voturi)    
    Ai uitat sa mentionezi coruptia din CCR... (Luni, 11 mai 2020, 17:52)

    IoPaNet [utilizator]

    ... care pentru a "faulta" guvernul, tocmai a decis ca nici o amenda data in Romania nu este constitutionala.
    Ce va opri, de exemplu, orice sofer amendat de politie sa mearga in instanta cu argumentul ca in codul rutier amenda este intre x si y puncte de amenda, fara a exista criterii clare dupa care politistul sa decida cand da x si cand da y?
    Practic, in Romania au disparut amenzile.
  • +19 (23 voturi)    
    Graba (Luni, 11 mai 2020, 17:54)

    robyzs [utilizator]

    Alfred Simonis a uitat cand PSD si Liviu Dragnea aprobau legi la foc automatat, acum nu le ajunge o saptamana?
  • +15 (19 voturi)    
    "incompetenta criminala" (Luni, 11 mai 2020, 17:54)

    hamurabi [utilizator]

    Cred ca orice masura ar fi luat guvernul acest tip facea aceeasi afirmatie, pentru ca asta e trecuta in fisa postului !
  • +11 (17 voturi)    
    pana una alta (Luni, 11 mai 2020, 17:56)

    LL [utilizator]

    incompetenta criminala e a CCR-ului (implicit a voastra - PSD). Se pare ca la voi e o scoala a arogantei, incepand de la Nastase. Esti bine scolit d-le Simonis din punctul asta de vedere ...!
  • +12 (14 voturi)    
    Oricum (Luni, 11 mai 2020, 17:59)

    Costi888 [utilizator]

    Ati depus o lege pentru anularea amenzilor.. daca va trece respectiva lege, nici nu mai conteaza
  • +10 (14 voturi)    
    cine???? (Luni, 11 mai 2020, 18:00)

    vizirul [utilizator]

    este acest personaj , prin ce merite a parvenit si cu ce s-a ocupat inainte de a intra in parlament? Are un CV "impresionant" profesional dar mai ales material. la frageda varsta pe care o are, bunurile materiale "agonisite" sunt int-adevar surprinzatoare!!!
  • +14 (18 voturi)    
    PSD... (Luni, 11 mai 2020, 18:03)

    alex34 [utilizator]

    experti in cum sa arunci cu noroi in toti fara sa zici nimic
  • +1 (15 voturi)    
    asa si? (Luni, 11 mai 2020, 18:42)

    Stefan534324 [utilizator]

    ce e rau sa iesi pe strada fara restrictii ?
  • +11 (15 voturi)    
    Încă o dovadă că PSD trebuie să dispară. (Luni, 11 mai 2020, 19:48)

    asavreau [utilizator]

    Schimbi un pesedist impertinent și dai peste unul și mai golan.PSD nu are oameni valoroși,cu bun simț.Singura lor preocupare este hoția și se comportă ca atare.Amenință și nu le pasă de români.
  • +9 (13 voturi)    
    gargara pesedista (Luni, 11 mai 2020, 20:44)

    daan.g [utilizator]

    gogule lasati gargara si treceti la treaba in 2 zile e votat aprobat si publicat in monitor, totul e sa vreti leprelor, siminica asta are impresia ca toata tara asta e plina de prosti? mai bolsevic vopsit legea asta are 18 pagini, cand ati votat voi psd bugetul vostu cu mii de pagini, totul in 24 de ore sa putut? atunci de ce sa putut si acu nu prea vreti?
    la munca leprelor in regim de urgenta altfel va dati foc la valiza impreuna cu lepra nr 2 si lepra nr 3 oamenii cu partide pe persoana fizica
  • +3 (5 voturi)    
    „… de grija tarii sale/Abia poate-a mai zâmbi“ (Luni, 11 mai 2020, 21:21)

    anginsan [utilizator]

    1, Vasile Alecsandri
    2. Ciolacu
    3. Simonis
    4. se pregateste ...
  • +8 (12 voturi)    
    (Luni, 11 mai 2020, 23:00)

    antivirus2020 [utilizator]

    eu sincer sa fiu il lasam pe dorneanu,ciolacu,teodorovici,tariceanu sa guverneze in perioada asta.La cat de gol a fost lasat bugetul.sincer sa fiu cei de la guvern s-au descurcat onorabil.
    Asta e diferenta de abordare intre mistocareala (gen teodorovicia) si oleaca de scoala serioasa(catu).
    Iar declaratiile astea noi le numim declaratii politice,adica cat de nesimtit poti sa fii sa stii ce ai lasat in urma ta si acum sa vii sa te dai cocos.
  • 0 (0 voturi)    
    E adevarat... (Miercuri, 13 mai 2020, 16:25)

    Mihai Vls [anonim]

    ca e totusi de neinteles cum a existat o asemenea scapare, insa cine vorbeste despre asta?! PSD-ul?!
    Pai cum sa reusesti sa mai guvernezi cand PSD, la mistocareala, contesta tot, impreuna cu Avocata Poporului PSD si Curtea Constitutionala a PSD...
    Hai... Puie MSD!