Iohannis: Inițiative precum cel pentru autonomia Ținutului Secuiesc nu ar trebui să se mai regăsească vreodată pe agenda Parlamentului României

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 29 aprilie 2020, 19:42 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
​​Președintele Klaus Iohannis susține că, fără o „intervenție fermă” a sa, Senatul nu ar fi votat astăzi de urgență împotriva proiectului privind autonomia Ținutului Secuiesc.

„În absența unei intervenții ferme a Președintelui României, care să atragă atenția asupra gravității acestui demers primejdios și toxic pentru stabilitatea democrației românești, Senatul nu ar fi votat astăzi de urgență împotrivă, cu o largă majoritate, proiectul neconstituțional și extrem de periculos, adoptat tacit în Camera Deputaților, cu complicitatea iresponsabilă a PSD”, se arată într-un comunicat al Administrației prezidențiale.

Potrivit sursei citate, președintele atrage atenția că promovarea unor astfel de propuneri legislative face rău în primul rând comunității maghiare și creează tensiuni artificiale în interiorul societății, care riscă să escaladeze. „Astfel de inițiative legislative, care sfidează ordinea constituțională, nu ar trebui să se mai regăsească vreodată pe agenda Parlamentului României!”, mai spune șeful statului.

Senatul a respins miercuri proiectul privind autonomia Ținutului Secuiesc.

Anterior, președintele a lansat un atac extrem de dur la adresa PSD, acuzând partidul că vrea "să dea Ardealul ungurilor" și spunând că este incredibil ce înțelegeri se fac în Parlament.

„E incredibil ce se întâmplă în Parlamentul României. PSD-ul a ajutat UDMR-ul să treacă prin Camera Deputaților o lege care dă autonomie largă Ținutului Secuiesc. Este incredibil unde s-a ajuns cu acest PSD, este incredibil ce înțelegeri se fac în Parlamentul României. În timp ce noi, eu, Guvernul, ne luptăm cu pandemia de coronavirus, PSD-ul, marele PSD, se luptă în birourile secrete ale Parlamentului ca să dea Ardealul ungurilor”, a spus Iohannis.

​UDMR i-a cerut președintelui Klaus Iohannis să-și ceară scuze pentru declarația făcută de la Cotroceni referitoare la legea privind Ținutul Secuiesc, Kelemen Hunor susținând că este un mesaj tipic PRM-ist care instigă la ură împotriva maghiarilor.

​„Klaus Iohannis, isterizat si nervos, a avut o declarație nedemnă pentru un președinte, cu un mesaj tipic PRM-ist violent și periculos: ungurii ne iau Ardealul. Astăzi am fost martorii unui eveniment fără precedent în ultimii 30 de ani: de la microfonul Cotroceniului se dezinformează grosolan și se instigă împotriva maghiarilor. UDMR respinge ferm acest gen de discurs și orice fel de instigare. Președintele trebuie să-și ceară scuze pentru acest derapaj periculos”, a scris Klemen Hunor pe Facebook.

Ministrul ungar de Externe, Szijjarto Peter, a reacționat după declarațiile dure ale președintelui Klaus Iohannis și-i amintește acestuia că maghiarii din Transilvania, în marea lor majoritate, l-au votat la prezidențiale. „Acest lucru trebuie să fie clar pentru toată lumea. De aceea cererea, mesajul și apelul nostru către președintele României este simplu: mai mult respect pentru maghiari”, a spus Szijjarto Peter, într-un mesaj video postat pe Facebook.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5822 vizualizari

  • -10 (16 voturi)    
    da (Miercuri, 29 aprilie 2020, 19:45)

    irma [utilizator]

    https://pressone.ro/cum-a-furat-psd-ardealul-cu-ajutorul-guvernului-ludovic-orban
  • -7 (15 voturi)    
    dezinteresul PNL (Miercuri, 29 aprilie 2020, 19:45)

    irma [utilizator]

    https://pressone.ro/cum-a-furat-psd-ardealul-cu-ajutorul-guvernului-ludovic-orban
  • -8 (16 voturi)    
    Si nu a mai zis nimic in maghiara? (Miercuri, 29 aprilie 2020, 19:48)

    Fides [utilizator]

    Pacat. Ghinion. Romania lucrului bine facut. Romania normala. Vedeti ce inseamna sa nu poti pleca in concediu? Klaus sufera sub stare de urgenta. Bine era acum in Miami. Benvenuto al Miami. Go Shorty!
  • +10 (18 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 29 aprilie 2020, 19:59)

    Coco_papagal [utilizator]

    Presedintelui Romaniei!
  • +9 (19 voturi)    
    Are dreptate presedintele!! (Miercuri, 29 aprilie 2020, 20:18)

    Inna100 [utilizator]

    Daca nu ar fi reactionat apasat, aceasta lege ar fi trecut .. pentru ca... cornutele iresponsabile si tradatoare din parlament, nu sunt preocupate decat de propriile interese! Romanii sunt doar...cei ce trebuie sa le plateasca lor si acolitilor lor salariile si pensiile uriase
    • -6 (8 voturi)    
      lezmajestate!! (Miercuri, 29 aprilie 2020, 21:59)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

      scriseși Președinte cu p mic...2.999 lei amendă, conform Ordonanței Militare 89 89 89...are dreptate Președintele, a avut o intervenție fermă, demnă de ferma animalelor...ca la fermă fuse și intervenția aceluiași ficus despre profesorii din Franța care au ajuns la ATI...aia cu Institutu Pasteur, intervenție pasteurizată...no, astea le vom ține minte...și să vedem și Press One, pînă n-om fi ca-n North Korea
    • -3 (7 voturi)    
      nu trecea, stai linistit.. (Miercuri, 29 aprilie 2020, 22:18)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

      .. era doar fumigena. doar ca toata lumea se astepta la Iohannis sa doarma. GHINION!
  • +13 (19 voturi)    
    Absolut de acord: (Miercuri, 29 aprilie 2020, 20:36)

    Kepler [utilizator]

    astfel de initiative nu mai trebuie sa ajunga niciodata in parlamentul Romaniei si este incredibil ca a ajuns odata.
  • -12 (20 voturi)    
    asteptam demisia (Miercuri, 29 aprilie 2020, 20:55)

    eucomentez [utilizator]

    PNL = PRM
    Iohannis = Vadim Tudor

    Scandal ieftin si gargara. Rezultate mai nimica.

    Asteptam demisia.
  • +12 (22 voturi)    
    avem un presedinte (Miercuri, 29 aprilie 2020, 21:17)

    abflori [anonim]

    Astazi am simtit ca avem un presedinte.

    Președintele a atras atenția că promovarea unor astfel de propuneri legislative face rău în primul rând comunității maghiare și creează tensiuni artificiale în interiorul societății, care riscă să escaladeze. „Astfel de inițiative legislative, care sfidează ordinea constituțională, nu ar trebui să se mai regăsească vreodată pe agenda Parlamentului României!”

    Sper sa nu mai existe astfel de initiative legislative!
    • -3 (9 voturi)    
      HN (Miercuri, 29 aprilie 2020, 21:50)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui abflori

      Asta e pagina de aplaudaci?
      • +1 (7 voturi)    
        aplaudaci (Miercuri, 29 aprilie 2020, 22:43)

        gurka [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        psd-isti vrei sa zici,nu-i asa?
    • +1 (3 voturi)    
      da? (Miercuri, 29 aprilie 2020, 23:45)

      irma [utilizator] i-a raspuns lui abflori

      si PNL nu a stiut ? asta era pe 23...
  • -4 (10 voturi)    
    Cine știe? (Miercuri, 29 aprilie 2020, 21:50)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    roata istoriei se invârte. Dacă ii spune Frau Merkel ca trebuie acordata autonomia, locatarul de la Cotroceni se execut. Cazul Kosov ar trebui sa ii dea de gandit
  • +6 (12 voturi)    
    Bravo Iohannis ! (Miercuri, 29 aprilie 2020, 22:07)

    Observatory [utilizator]

    Toată stima pentru curaju de a spune adevarul și a dovedi ca este un adevărat Roman.
    Marea majoritate a romanilor își judeca președintele după nume .
    Va rog, dacă sunteți patrioti , judecați acest președinte pentru acțiunile luipatriotice nu ca numele este de etnica germana!
    Pentru un moment , aveți cumva un altul mai valoros ?
    Lipsa valorilor politice, ca sa nu discutam de alte domenii, este la un niblvel foarte scăzut , majoritarian find “afara” , numai dacă vreți sa recunoașteți ...
    Va doresc cât mai multe succese !
  • +4 (6 voturi)    
    Retragerea imunitatii initiatorilor pt tradare (Miercuri, 29 aprilie 2020, 22:53)

    D-or [utilizator]

    Trebuie ca Parchetul sa se autosesizeze (sau sa fie sesizat de PSD, de exemplu) de faptul ca initiatorii au comis un act de inalta tradare, iar Parlamentul sa le retraga imunitatea parlamentara.
  • +2 (6 voturi)    
    suteaza si inscrie (Miercuri, 29 aprilie 2020, 22:55)

    cetateanulmodern [utilizator]

    Supeeeerb Johanis!!! PSD-ul nici nu a vazut ce l-a lovit.Asa o caramida in dinti mai rar vezi in direct.
    Ciolacu&PSD inca isi cauta dintii pe jos is la Latrina3.
    • +1 (1 vot)    
      mda (Vineri, 1 mai 2020, 6:50)

      irma [utilizator] i-a raspuns lui cetateanulmodern

      pacat ca asta se intampla acum ceva vreme...si PNL unde era in timpul asta?
  • -1 (3 voturi)    
    Prostia PSD! (Miercuri, 29 aprilie 2020, 23:01)

    bcorina [utilizator]

    ARTICOLUL 1 din Constitutie
    (1) România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil.
    Deci niciodata nu poate exista un tinut autonom cu parlament si organe proprii de conducere in interiorul Statului Roman.
    PSD a picat in capcana ungurilor si a pierdutt mult electoral. Vom vedea la alageri efectul acestei prostii doar pentru ca UDMR sa se revigoreze.pentru alegeri.
    • 0 (4 voturi)    
      Si Oha nu a dat o gherla monumentala de anii 90? (Joi, 30 aprilie 2020, 1:53)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui bcorina

      !!!
      In loc sa le-o dea tuturor parlamentarilor care au permis asta si lui Colacu, mai apasat in calitate de sef al Camerei ?
      UDMR urmareste permanent ostilizarea cetatenilor maghiari contra cetatenilor romani ! Prin absolutizarea limbii maghiare -in detrimentul oricarei alte limbi- ii leaga de pamant, ii rupe de informatia accesibila pe internet, ii tine prizonieri, vesnic la discretia udmr . Fara viitor tinerii maghiari nu pot visa decat maxim sa fie chelneri, cameriste , bucatari in bodegile umr-istilor la o zvarlitura de bat de casa si atat !! Acum, valul de ura din mesajele rumanilor verzi , se vor abate asupra lor si memoria cetatenilor maghiari va fi improspatata cat e necesar pentru alegerile urmatoare petru ca acestia sa nu-si mai permita sa-i ignore asa cum au mai facut-o sau sa-i inlocuiasca cu o formatiune concurenta... Eu cred ca Kelemen si baronii lui au facut (si fac) supusilor mai mult si mai indelungat rau decat Infractorul de la Rahova celor din Teleorman . Acestia nu au nici macar sansa sa citeasca un mesaj ca asta si sa-l judece cu capul lor ... Doar Kelemen trebuie sa stie limba romana mai bine ca Dancileza, celorlalti le e interzis ca trebuie sa traga la jug si i-ar stanjeni orice alta limba decat maghiara.......