VIDEO Senatul a respins proiectul de lege privind autonomia Ținutului Secuiesc

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Miercuri, 29 aprilie 2020, 14:17 Actualitate | Politic


Ședință Senat, proiecte de lege pe perioada epidemiei
Foto: Hotnews
Senatorii au respins cu 126 de voturi împotrivă si 9 voturi pentru proiectul de lege care a creat scandal la nivel politic între președintele Klaus Iohannis și PSD. Cu excepția UDMR, toate partidele parlamentare au votat împotriva inițiativei legislative. Reamintim că un proiect de lege prevedea acordarea autonomiei Ținutului Secuiesc a fost adoptat tacit de către Camera Deputaților.




ora 15.05 A început votul senatorilor pe proiectul de lege

ora 14.42 Călin Popescu Tăriceanu: Domnul Iohannis trebuie sa vina in Parlament sa aduca dovezile pentru aceasta acuzatie gravă. Aceasta acuzație poate avea doar două soluții: ori acuzațiile sunt adevărate și partidul acuzat trebuie să fie interzis, ori Președintele României minte și manipulează și trebuie să-și dea demisia și să sufere rigorile legii(...)

Solicit Parlamentului să-i invite pe directorii SRI si SIE pentru a răspunde la întrebări în sensul afirmațiilor făcute de președinte. Altfel, cataloghez intervenția președintelui ca fiind iresponsabilă, readuce flamura naționalismului pe care a purtat-o Corneliu Vadim Tudor. E culmea ironiei să vedem discursul ultranaționalist dus de Klaus Iohannis și Ludovic Orban. Cer Parlamentului să ia atitudine fermă”.

Ora 14.25 Daniel Fenechiu PNL: „Nu mi-am închipuit nicio clipă că vreun senator al statului român, sănătos la cap, ar putea vota acest proiect. Şi daca am înnebuni toţi azi, şi am vota legea, CCR ar constata că este neconstituţională. Haideți să le spunem românilor că astfel de proiecte sunt o joaca a unora, nu sunt o treabă serioasă"

Ora 14.10 Titus Corlățean, PSD: "Mi se pare rușinos ca de la tribuna prezidențială, Klaus Iohannis a arătat cât de jos poate ajunge nivelul celui care pretinde o Românie normală. Acele afirmații care urmăresc să capitalizeze politic conjunctura nefericită de la Camera Deputaților reprezintă un exercițiu mizerabil de politică de la cel care se pretinde a fi un politician european"

Ora 14.05 Şedinţa de plen a Senatului a început și are în dezbatere un singur proiect de lege si anume cel care prevede autonomia Ţinutului Secuiesc. Proiectul de lege are raport de respingere din partea Comisiei pentru administraţie .

Camera Deputaţilor a adoptat tacit, în şedinţa din 23 aprilie un proiect de lege depus de trei deputați UDMR care prevedea acordarea autonomiei Ținutlui Secuiesc. Potrivit fișei proiectului, acestuia i-a expirat termenul de dezbatere pe data de 25 martie și abia la o lună diferență, conducerea Camerei Deputaților a luat act de adoptarea tacită a acestuia. De altfel, alături de acesta proiect au mai fost adoptate tacit și alte 17 proiecte de lege.

În cursul dimineții președintele interimar al PSD a anunța că partidul său va vota împotriva proiectului de lege privind autonomia Ținutului Secuiesc și că îl va respinge și la Senat, care este camera decizională. De alfel, PSD a convocat de urgență ședința Senatului pentru a respinge proiectul de lege adoptat tacit săptămâna trecută de către Camera Deputaților.

La pranz, președintele Klaus Iohannis a lansat un atac extrem de dur la adresa PSD, acuzând partidul că vrea "să dea Ardealul ungurilor" și spunând că este incredibil ce înțelegeri se fac în Parlament.

În replică preşedintele Camerei Deputaţilor, Marcel Ciolacu, a catalogat declarațiile președintelui drept o ”ieșire antiromânească”, ”o ieșire care descalifică total funcția prezidențială”. ”Ieșirea de astăzi a președintelui Iohannis arată cât de jos poți să ajungi în politică”, scrie Ciolacu pe Facebook, adăugând că Iohannis ”știa că PSD este împotriva proiectului privind autonomia Ținutului Secuiesc”.


  • Ciolacu: Nu susținem legea privind autonomia Ținutului Secuiesc/ Ședință de urgență la Senat pentru respingerea proiectului de lege











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16290 vizualizari

  • +42 (46 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 29 aprilie 2020, 14:23)

    [anonim]

    • +21 (27 voturi)    
      a fost (Miercuri, 29 aprilie 2020, 16:47)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui

      probabil, una din ultimile ocazii a manechinului trădiceanu, omul care a învățat trădarea de la taică-su, turnătorul amedeo lăzărescu, să mai ”meargă” pe cat-walk-ul politichiei românești.
  • +26 (46 voturi)    
    pai cum vine asta? (Miercuri, 29 aprilie 2020, 14:48)

    bogdan1477 [utilizator]

    De ce a fost aprobat tacit in Camera Deputatilor? Si de ce nu mai putea astepta in Senat, de avea nevoie de sedinta de urgenta? Parlamentul nu are altceva mai bun de facut in plina pandemie decat sa dezbata proecte de autonoimie a tinutului secuiesc?
    • -19 (21 voturi)    
      a fost votat in camera (Miercuri, 29 aprilie 2020, 15:18)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

      a fost votat in camera... dar uite ca nu l-a votat nimeni :)) sau nimeni nu mai recunoaste :))
      • +3 (5 voturi)    
        aprobat tacit, nu votat (Miercuri, 29 aprilie 2020, 18:20)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

        Daca era votat, era mult mai grav. Asha, doar au uitat sefii de pe la comisii sa-l respinga la timp, si e o lege care zice ca daca parlamentul doarme in papuci, proiectul de adopta dupa ceva timp.
      • +2 (4 voturi)    
        NU .. (Miercuri, 29 aprilie 2020, 19:09)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

        . a fost votat.
      • +6 (6 voturi)    
        Nu a fost votat ci a trecut prin aprobare tacita (Miercuri, 29 aprilie 2020, 19:16)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

        bre, adica a fost aprobat prin aceea ca nu a fost pus in dezbatere intr-un termen anume de la depunerea in parlament ! Adica din cauza lui Colacu care citeste cu dificultate si din lipsa de supraveghere a celorlalti, de la toate partidele !!
        Acum intelegem de ce e musai sa avem doua camere in Romania : ca e realizabil sa fie absoluta idioata in intregime una dintre ele ! Trecand de la o camera la alta, mai observa un jurnalist, vre-un portar cate o aberatie ca asta si le da la gioale.............
        • -3 (3 voturi)    
          Manipulare. (Miercuri, 29 aprilie 2020, 23:29)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui deval

          NU de asta trebuie sa avem 2 camere.. Pentru ca daca ar fi o camera, nu ar mai exista aceasta "optiune" de a trece legi nevotate si "tacit". Si, de asemenea, nu conteaza cate camere ai, ca daca, de exemplu, PSD este majoritar in toate cele 100+ camere, tot ce legi "vrea" muschiul lor vor trece.

          Asa ca... bla bla bla..
  • +43 (75 voturi)    
    Johannis, neamt, ia atitudine intr-un mod sublim! (Miercuri, 29 aprilie 2020, 14:49)

    Entiu [utilizator]

    De tinut minte pentru toti romanii! Johannis, neamt, ia atitudine intr-un mod decent si sublim.

    Este o lectie binemeritata pentru neamul romanesc, care nu ia atitudine si este pasiv si neimplicat

    Johannis, neamt, ia atitudine intr-un mod sublim!
    • +13 (21 voturi)    
      mda (Miercuri, 29 aprilie 2020, 15:23)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui Entiu

      nimic nou sub soare, mereu Romania a fost salvata de leaderi straini ... Si mereu noi romanii i-am impuscat, i-am expulzat, etc.
    • -9 (17 voturi)    
      ba (Miercuri, 29 aprilie 2020, 16:44)

      Georgiana1995 [utilizator] i-a raspuns lui Entiu

      clar bei bere
      • -4 (4 voturi)    
        bea (Miercuri, 29 aprilie 2020, 18:19)

        mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

        direct de la guru
      • +4 (6 voturi)    
        ca sa vezi... (Miercuri, 29 aprilie 2020, 20:29)

        Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

        ... fiinte ca dumneata unde gandirea este un termen complet necunoscut, ..doar consuma oxigenul planetei ... si nu este sanatos!
    • 0 (0 voturi)    
      palmoiu'la'psd'ei (Joi, 30 aprilie 2020, 17:28)

      nalbaroiu [utilizator] i-a raspuns lui Entiu

      O palma binemeritata pe ceafa pesedeilor...a vorbit in gluma exact catre electoratul vadimist pe care l-au mostenit pesedeii si alde'ponta and moliceanu..i-a lasat 2 m in offside....bravos...
  • +17 (27 voturi)    
    urmas (Miercuri, 29 aprilie 2020, 14:49)

    anion [utilizator]

    Vreau sa vorbeasca si cea cu tramvaiul pentru ca Vadim Tudor este mereu pomenit fie de UDMR, fie de ALDE fie de PSD. Ea mai cauta pixul lui Vadim? Pe unde?
  • -48 (80 voturi)    
    aha (Miercuri, 29 aprilie 2020, 14:55)

    Georgiana1995 [utilizator]

    Deci Camera deputaţilor a adoptat tacit,nu PSD-ul a votat în Parlament legea,cum zice Johanes. Rofl bă,johanes e disperat de situatie,face orice sa distraga atentia de la impotenta lui si a guvernului PNL cu privire la situatia critica a pandemiei haha
    • +19 (35 voturi)    
      Bre idi! (Miercuri, 29 aprilie 2020, 15:06)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

      In Camera Deputatilor se voteaza doar ceea ce pune seful Camerei pe ordinea de zi!
      Cine e seful Camerei?
      Ciolacu!
      Mars la Sputnik sa-ti incasezi rublele!
    • +13 (25 voturi)    
      Unde a zis Iohannis .... (Miercuri, 29 aprilie 2020, 15:31)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

      ...ca PSD a "votat" legea in Parlament?
    • +20 (30 voturi)    
      Cine-i șef la Camera Deputaților? (Miercuri, 29 aprilie 2020, 15:48)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

      Adoptat tacit înseamnă strecurat pe șest prin comisii.Au profitat de starea de urgență și PSD au făcut măgăria.Nu de acum,de pe la începutul stării de urgență când UDMR și PSD erau împreună la vot la toate legile.Ăsta-i adevărul,PSD ne lovește din interior profitând de lupta cu COVID.
    • +13 (19 voturi)    
      Scuze (Miercuri, 29 aprilie 2020, 15:54)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

      Care situatie critica?
    • +19 (27 voturi)    
      Cucoana... (Miercuri, 29 aprilie 2020, 16:24)

      renzor [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

      legea le-a trecut pe sub nas si s-a adoptat tacit pentru ca cei care conduc camera, aka Ciolacu, n-au pus legea pe ordinea de zi. So, nu mai rofl si hahaha p'aici aiurea.
    • +30 (36 voturi)    
      nu te mai uita la Latrina (Miercuri, 29 aprilie 2020, 16:56)

      marr.io [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

      Camera Deputatilor AVEA OBLIGATIA sa dezbata si sa voteze acest proiect asa cum vor capetele seci de acolo. Insa acesti deputati blegi, din prostie, lene, reacredinta etc, habar nu au ca orice proiect care nu se dezbate pe ordinea de zi SE APROBA TACIT. Obligatia pentru a introduce pe ordinea de zi acest proiect (si votarea acestuia) o are presedintele camerei deputatilor adormiti. Si ce sa vezi, seful PSD - CIOLACU este Presedinte la camera!!!! Da, chiar Ciolacu a "dormit" in front ca sa-si respecte intelegerea cu UDMR si a primit-o in bot binemeritat de la Iohanis. Uite asa a picat de prost. Astea sunt faptele, restul e gargara ieftina
      • +2 (2 voturi)    
        propun ca acest loc unde parlamentarii (Miercuri, 29 aprilie 2020, 20:49)

        Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui marr.io

        dorm pe ei fericiti si linistiti in incompetenta lor grosolana, sa se numeasca nu camera, ci dormitorul deputatilor
    • +1 (3 voturi)    
      pai hai sa desfiintam Camera Deputatilor (Miercuri, 29 aprilie 2020, 19:05)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

      Daca tot ii doare in basca de proiectele de legi?
      De ce platim 500 parlamentari cand treaba poate fi facuta de 200?
  • +18 (30 voturi)    
    le-a dat Jaohanis de i-a julit (Miercuri, 29 aprilie 2020, 15:29)

    cetateanulmodern [utilizator]

    nu au stiut cum sa fuga mai repede PSDeii la Senat sa respinga proiectul. 1- 0 pt Johanis
    • -4 (4 voturi)    
      s-a julit in palma (Miercuri, 29 aprilie 2020, 18:20)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui cetateanulmodern

      da sa vezi julituri la suspendare
      • +2 (2 voturi)    
        Asta cu suspendarea.... (Miercuri, 29 aprilie 2020, 23:30)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

        ...mai peste vreo 10 ani. Sa fii tu miliardar cand se intampla suspendarea si om al strazii daca nu o sa se intample.
    • +4 (4 voturi)    
      Le-a dat una Iohannis in stilul lui Trump (Miercuri, 29 aprilie 2020, 18:31)

      Fileu_de_Poveste [utilizator] i-a raspuns lui cetateanulmodern

      felicitari
  • +17 (27 voturi)    
    Rușine !!! (Miercuri, 29 aprilie 2020, 15:43)

    marcelp55 [utilizator]

    psd și alde nu mai nici cel mai mic pic de rușine !!! Aceste partide care au trecut prin Camera deputaților proiectul trebuie desființate !!!
  • +17 (33 voturi)    
    dar stai (Miercuri, 29 aprilie 2020, 15:51)

    transpenibilus [utilizator]

    Ciolacu, PSD, Ponta si Tariceanu oricum nu aveau credibilitate. Maniera populista si propaganda de #ciumarosie i-au compromis acum definitiv. Puscaria e singurul loc unde mai au dreptul sa stea, tic-tac....
    • -16 (26 voturi)    
      Esti OK? (Miercuri, 29 aprilie 2020, 16:55)

      Fides [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      Ma bucur sa vad ca totul e in regula la tine. Sa stii ca izolare nu inseamna ca nu mai poti comenta una-alta pe aici. Fie si cu ciumarosie, desi acum ne uitam la desne animate cu Klaus pe post de Vadim. Pandemia asta e purificare, scoate untul din oameni :-)
      • +13 (17 voturi)    
        ehh (Miercuri, 29 aprilie 2020, 17:31)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Fides

        Sigur ca sunt spekulantule rus. Ti-ai platit ratele sau nu v-a platit barilul de petrol negativ?

        Si nu stiu ce va tot infoiati postacii psdaldeurss ca a fost adoptat TACIT.

        E EXACT metoda #ciumarosie, PE TACUTE SI NOAPTEA CA HOTII.
        • +4 (6 voturi)    
          Absolut corect ! (Miercuri, 29 aprilie 2020, 17:57)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

          Ce mai sar in sus postaceii rosii, sunt foarte suparati pe presedinte.
          Nu sunt insa deranjati deloc de magaria asta cu trecutul pe sest a unei legi mizerabile printr-o camera...
        • -4 (6 voturi)    
          Taciturnule, te ataca energetic Putin? (Miercuri, 29 aprilie 2020, 20:53)

          Fides [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

          Ratele mele sunt pe viata si ori de cate ori mi se permite voi spune adevarul. Doar adevarul. Stiu ca istoria poate fi rescrisa, asa a facut familia lui Tismaneanu de exemplu dar si altii ca el, Ana Pauker, Rautu...ba da sa nu stii ca tacit inseamna ca nimeni din Parlament nu a scos o vorba de aceasta actiune legislativa - care a stat 45 de zile in dezbatere, nici PNL nici Eduard Hellvig (care se uita si el consternat la Klaus) e de noaptea mintii.
          De aia a fost ma tacit ca nu mai ne inflamam ca pe vremea lui Vadim. Iote ca Klaus stie ca ne fura ungurii Ardealul. Ba scrie vreo plangee penala? Ori o lasa moarta ca si Citu cu bugetul? Ori Orban cand a acuzat-o pe Dancila de tradare nationala? Ce se intampla cu vorbele astea, le arunca sa in eter, raman doar la nivel de politichie?
          P.S.
          Sunt vremuri grele, e bine ca ne face Kluas sa radem zi de zi, dar sincer ar fi timpul sa inteleaga ca e presedinte, nu bufon. Ajunge cu minciunile.
          • +2 (2 voturi)    
            Esti sigura ca "nimeni"? (Miercuri, 29 aprilie 2020, 23:33)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui Fides

            Pe cuvantul tau de pionier?

            Ia uite ce zice neas Basila:

            "Liderii de grupuri parlamentare au fost avertizaţi în data de, 12 Martie 2020 de Marius Paşcan că se apropie termenul de adoptare tacită. PSD cu cinci oameni în biroul permanent şi PNL-ul cu 3 oameni s-au făcut că nu aud mesajul aproape disperat al lui Marius Paşcan”, a continuat el."..

            Deci, daca ti se permite sa spui adevarul, ia spune cine minte: Basila sau tu?...
      • +5 (5 voturi)    
        PRM + PSD = LOVE (Miercuri, 29 aprilie 2020, 19:08)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Fides

        Sa faci comparatii intre Johanis si Vadim cand PSD-ul e mai mult PRM decat PSD e tupeu nu gluma.
        Intreab-o pe Olguta sau pe Cap de Guma cum e Vadim, nu manca urzici pe aici.
        • -4 (4 voturi)    
          Nu-l uita pe Isarescu (Miercuri, 29 aprilie 2020, 21:36)

          Fides [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          In 2000, Isarescu, inima aurita din BNR, a bunghit dreapta, de a ajuns Vadim in finala cu Iliescu, Am luat lumina atunci toti.
          Partea nashpa cu PNL, e ca a fost in love cu PSD.. in USL. Acum PNL a mai fost si cu UDMR. Iar in PNL au ajuns aia de prin PD, PDL...adica fix fostii dusmani ai USL-ului (forma din PSD si PNL). Acum poate crezi ca au fost obligati oamenii astia sa faca aliantele astea... nu chiar au dorit sa le puna in miscare, daor doar pun mana mai usor pe ciolan.
          • +2 (2 voturi)    
            udmr este doamna de pe centura (Joi, 30 aprilie 2020, 0:33)

            mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Fides

            o face cu totii si are un scop, dar cat de multe si noi tir-uri nu ar trece- doamna o sa-i ajute!
            centura este parlamentul si guvernul...
  • +19 (25 voturi)    
    fapte,nu vorbe (Miercuri, 29 aprilie 2020, 15:54)

    Atlantic [utilizator]

    Fapt este ca cei care au majoritate in camera deputatilor-psd,ponta si tariceanu-au permis cu buna stiinta promovarea unui proiect antiromanesc.
    Acum tot ei emit schelelaieli.
  • +17 (21 voturi)    
    UDM nu merita R (Miercuri, 29 aprilie 2020, 15:55)

    clencix [utilizator]

    A se desființa partidele anticonstituționale.
  • +4 (14 voturi)    
    Parlamentul face (Miercuri, 29 aprilie 2020, 15:58)

    Martinezu [utilizator]

    parlamentul desface. Traiasca parlamentul si majoritatea lui PSD! Au salvat Romania, merita un spor la pensia speciala.
  • +26 (28 voturi)    
    Ce penibil e tariceanu (Miercuri, 29 aprilie 2020, 16:06)

    Remarque [utilizator]

    O declaratie doar ca sa se auda vorbind. Nu-l mai auzisem de mult, pacat ca a pierdut ocazia sa imbatraneasca decent.
    • +4 (4 voturi)    
      inca o ocazie irosita! Sper sa fie ultima (Miercuri, 29 aprilie 2020, 20:52)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      individul chiar a imbatranit urat!
  • -7 (17 voturi)    
    Urmatorul punct fierbinte pe ordinea de zi (Miercuri, 29 aprilie 2020, 16:06)

    Marionete [utilizator]

    Exista sau nu extraterestri? Implicatii pentru poporul roman si natiunea maghiara.
  • -10 (20 voturi)    
    rasismul bate covid-ul la fumigene (Miercuri, 29 aprilie 2020, 16:07)

    eucomentez [utilizator]

    E un subiect fals. E un scandal artificial. Legea de nu era dezbatuta se putea dezbate ulterior conform procedeului normal si nu intra in vigoare pana cand nu era dezbatut de parlament si semnat de presedinte.

    E o prioritate in orice situatie de criza sa ai niste manevre de dezinformare pentru a distrage atentia de la esecul absolut al guvernului (in cazul asta PNL) in a gasi solutie viabila pentru pandemie si pentru criza economica de marime imensa care ne pandeste. Si e greu sa justifici salariile si pensiile imense care dansii si le-au asigurat, dar e greu sa explici de ce nu maresti pensiile celor saraci care au lucrat o viata pentru o pensie de nimic.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e deloc fals (Miercuri, 29 aprilie 2020, 17:59)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      E o porcarie de lege, trecuta pe sest prin una din camere, ca hotii.
      Ce legatura are cu pensiile ?
    • +4 (4 voturi)    
      rasismul????!!!! (Miercuri, 29 aprilie 2020, 20:57)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      Este shovinism si iredentism curat ! Ce pacat ca etnicii unguri sunt atrasi in galeata plina de laturi a lui viktor.. Daca era doar o greseala nevinovata atunci, de ce nu s-au sesizat tocmai cei care au facut-o, sau de ce nu, chiar beneficiarii acestei greseli ... daca o fi vreounul
  • -19 (21 voturi)    
    autonomie e o necesitate (Miercuri, 29 aprilie 2020, 16:09)

    eucomentez [utilizator]

    Autonomia e o necesitate care trebuie discutata cu seriozitate, fara lozinci false. E interesul fiecaruia din aceasta tara ca deciziile sa fie luate aproape de cetateni, luand in considerare nevoile reale ale cetatenilor. Puterea si bugetul e super-centralizat in Romania si e capusat de tot felul de afaceristi apropiati de guvern.
    • +2 (2 voturi)    
      Unde este o necesitate? (Joi, 30 aprilie 2020, 10:11)

      bcorina [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      Eu cred ca este in Ungaria o necesitate sa se discute acolo.
      Constitutia Romaniei citez:
      (1) România este stat national, suveran si independent, unitar si indivizibil.
      ARTICOLUL 3- Teritoriul

      (1) Teritoriul României este inalienabil.
      (2) Frontierele tarii sunt consfintite prin lege organica, cu respectarea principiilor si a celorlalte norme general admise ale dreptului international.
      (3) Teritoriul este organizat, sub aspect administrativ, în comune, orase si judete. În conditiile legii, unele orase sunt declarate municipii.
      (4) Pe teritoriul statului român nu pot fi stramutate sau colonizate populatii straine.
  • -5 (13 voturi)    
    POFTIM??? (Miercuri, 29 aprilie 2020, 16:10)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    "Cu excepția UDMR, toate partidele parlamentare au votat împotriva inițiativei legislative"

    pai daca TOATE partidel, cu exceptia udemere, au votat impotriva, atunci CINE a propus si votat initial Legea, in Camera Deputatilor?

    Invadatorii extraterestii? Bubulii sau reptilienii? Ca parlamentarii nostri sunt nevinovati!
  • -9 (15 voturi)    
    Uf, am scapat! (Miercuri, 29 aprilie 2020, 16:13)

    Ochiana [utilizator]

    Ce mai conteaza o mica prelungire a starii de urgenta!
  • +16 (24 voturi)    
    camera deputatilor (Miercuri, 29 aprilie 2020, 16:21)

    traiang [utilizator]

    Indiferent ce se vehiculeaza aici proiectul acesta nici nu trebuia sa fie inregistrat in Camera Deputatilor deci respins ca neconstitutional de la inceput ca asa spune Constitutia in primele articole .Cine are majoritate in Camera cine l-a inregistrat deci ce mai vorbim si acum o dam dupa piersic Fara nici un party prie politic este o singura concluzie care ii descalifica politic pe cei care au acceptat inregistrarea
    • -2 (2 voturi)    
      camera deputatilor (Miercuri, 29 aprilie 2020, 23:29)

      vernazza [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      Vreau sa iti spun ca se scrie "parti pris" ! Mai studiati, baieti !
  • +17 (23 voturi)    
    Cine a introdus legea pe ordinea de zi a camerei? (Miercuri, 29 aprilie 2020, 16:34)

    radu222 [utilizator]

    Sunt convins ca daca am fi avut alt Palament decat acesta dominat de PSD, UDMR nu ar fi iesit cu un astfel proiect. Dar in virtutea bunelor relatii (vezi cum UDMR a votat mereu cum a vrut PSD, dupa negocieri), au crezut ca lumea este prinsa cu pandemia si nu mai e atenta ce fac parlamentarii.
    Ciolacu minte cand spune ca Guvernul e de vina ca nu a dat mai devreme raportul pe acesta problema. Daca legea nu era introdusa pe ordinea de zi a camerei, putea sta si 5 ani ca nu era adoptata tacit. Presedintele camerei este Ciolacu, deci ei au introdus-o. Sper ca alegatorii sa nu mai voteze cai verzi pe pereti.
  • -12 (26 voturi)    
    Merita sa cititi articolul Ralucai Feher (Miercuri, 29 aprilie 2020, 16:36)

    justin puscasu [utilizator]

    https://feher.live/2020/04/29/olx-vand-autonomie-secuiesc-la-el-rog-seriozitat/
    Contine o sinteza stralucita a scenetei cu autonomia:
    "Un guvern care afișează aceleași gene degenerate, de politruci-securiști, o scoate din dulap pe această Marina Voica a groazelor românești: autonomia secuilor, ca să-și acopere impotența și imbecilitatea răspunsului la criza covid"
    • +12 (16 voturi)    
      Da bre (Miercuri, 29 aprilie 2020, 17:42)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      Dar fara ajutorul PSD nu era nici o sceneta !!! .Era treaba PSD sa nu doarma la munca . In plus populismele xenofobe sunt la moda in vremurile covidice cand intreaga natie chineza e luata la ochi . E ok sa guste si PSD -ul din propria alifie .
      • -3 (3 voturi)    
        e misto (Miercuri, 29 aprilie 2020, 18:26)

        mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui gamma

        sa-l vezi si pe ghita funar reincarnat in iohanis, e de vis. Credeam ca mai jos decat a dus basescu aceasta functie nu se poate, uite ca se poate.
    • 0 (2 voturi)    
      ei hai (Miercuri, 29 aprilie 2020, 18:14)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      Lasa, ca la covid, cel putin deocamdata, raspunsul n-a fost chiar asha rau... Daca ne uitam peste gard la altii, vedem ca se poate si muuuult mai rau.

      Ca stam mai rau ca tarile din jur, asta e a devarat, dar adevarat e ca avem si cea mai mare comunitate de emigranti semi-legali, care la primul semn de panica au revenit in tara.

      Dar lockdown-ul s-a facut la timp (spre deosebire de alti viteji de prin vest), rata de testare creste fix inainte de a se discuta despre relaxare (deja am lasat in urma jumate de europa de est + Franta), spitalele sunt departe de a fi supra-solicitate.

      Deci pana acum, inafara de niste balbe de amatori, faptic s-au descurcat decent. Problema e ce vor face de acum incolo, cand vor trebui sa gestioneze criza economica creata de covid, criza care vine peste dezastrul generalizat lasat de PSD si de bombele cu ceas gen majorarea pensiilor cu 40% care ticaie in dulap.
  • -2 (4 voturi)    
    parerea mea.... (Miercuri, 29 aprilie 2020, 18:06)

    bogdan1477 [utilizator]

    Dupa parerea mea tot circul asta a fost o intelegere intre Johannis si UDMR, sa se creeze oleak de scandal nationalist in schimbul sustinerii guvernului...

    UDMR isi remotiveaza electoratul, dand din coate cu tampenia asta care nu va fi aprobata ever

    PNL/Johannis castiga sustinatori din zona nationalista

    Iar PSD, de data asta, a picat de prostu' satului. Na asha-i cand detii conducerea la ambele camere dar dormi in papuci, asteptand sa-ti rezolve covidul problemele de imagine...
  • +4 (4 voturi)    
    Masuri urgent (Miercuri, 29 aprilie 2020, 19:07)

    Falx_D [utilizator]

    1. Interzicerea din start a conceperii, emiterii sau depunerii oricarui proiect de lege care incalca constitutia.
    2. Arestarea tuturor celor care prin activitatea lor concep, pregatesc, organizeaza, programeaza, implementeaza proiecte, documente, actiuni care pun in discutie caracterul unitar al statului roman sau submineaza unitatea administrativ- teritoriala a Romaniei
    Si cu asta punct.
  • +5 (7 voturi)    
    Johannis, neamt, ia atitudine intr-un mod sublim! (Miercuri, 29 aprilie 2020, 19:48)

    Entiu [utilizator]

    De tinut minte pentru toti romanii! Johannis, neamt, ia atitudine intr-un mod decent si sublim.

    Este o lectie binemeritata pentru neamul romanesc, care nu ia atitudine si este pasiv si neimplicat

    Johannis, neamt, ia atitudine intr-un mod sublim!
    • -3 (5 voturi)    
      Vadim ar aproba mesajul (Miercuri, 29 aprilie 2020, 20:55)

      Fides [utilizator] i-a raspuns lui Entiu

      Si Funar. Mai din ce companie a ales Klaus sa faca parte.
      • +3 (3 voturi)    
        si 99.9% dintre romani (Miercuri, 29 aprilie 2020, 23:58)

        Falx_D [utilizator] i-a raspuns lui Fides

        il aproba. Restul de 0.1% sunteti cozi de topor
        • +1 (3 voturi)    
          Suntem, ca e Romania, nu Romanica (Joi, 30 aprilie 2020, 8:59)

          Fides [utilizator] i-a raspuns lui Falx_D

          Iar toporul fara coada e doar o unealta inutila, PSD-ule.
  • +3 (3 voturi)    
    Remember (Miercuri, 29 aprilie 2020, 23:36)

    vernazza [utilizator]

    Vreau sa va amintesc faptul ca acum 1-2 ani, cuplul Dragnea-Tariceanu a mai incercat manevra cu autonomia secuilor ! Deci nu e ceva nou, poate este o mare dorinta a PSD-ului !
    Iar Tariceanu sa ne mai scuteasca ! A fost prim-ministru 4 ani, dar 3 ani si jumatate a rezistat avand doar 20% in Parlament numai cu sprijinul PSD !
    • -2 (2 voturi)    
      Remember 2004? (Joi, 30 aprilie 2020, 9:19)

      Fides [utilizator] i-a raspuns lui vernazza

      2012? Cand Basescu vorbea cu Boc de autonomie culturala pt. UDMR?
      Marota asta cu autonomia votata lege si promulgata e de noaptea mintii. Constitutia Romaniei o mai citeste cineva? Suntem in filmul: Idiocracy?