Un proiect de lege care acordă autonomie Ținutului Secuiesc a fost adoptat tacit de Camera Deputaților

de Redacția Politic     HotNews.ro
Marţi, 28 aprilie 2020, 22:22 Actualitate | Politic


Miting pentru autonomie la Targu Mures
Foto: Agerpres
Camera Deputaților a adoptat tacit, fără dezbatere, un proiect de lege care acordă autonomie administrativă Ținutului Secuiesc. Inițiativa legislativă a fost depusă de deputați UDMR cu o zi înainte de Crăciun, în 2019. Proiectul va intra în dezbaterea Senatului care este forul decizional în acest caz.

Proiectul de lege are avize negative în comisiile de specialitate ale Camerei Deputaților dar a depășit termenul de dezbatere și adoptare în plen prin urmare, potrivit regulamentului, se consideră adoptat fără dezbatere.

Proiectul spune că Ținutul Secuiesc poate deveni regiune autonomă cu personalitate juridică în cadrul României iar limbile maghiară și română vor fi folosite în instituțiile publice de cetățenii domiciliați în Ținutul Secuiesc.

Autonomia regională va fi exercitată de un Consiliu de Autoadministrare, autoritate publică regională aleasă prin vot universal, egal, direct secret și liber exprimat, precum și de Comisia de Autoadministrare desemnată de acesta.

De asemenea inițiativa prevede că Ținutul Secuiesc poate avea președinte cu un mandat de patru ani dar și autorități locale - un Consiliu Scaunal, un Consiliu Comunal, Consiliu Orășenesc, Consiliu Municipal și primar.

Totodată, statutul de regiune autonomă a Ținutului Secuiesc poate fi desființat numai printr-un referendum organizat în Ținutul Secuiesc.

„Ca expresie a identității sale istorice, în scopul asigurării egalității de șanse a cetățenilor și protecției identității naționale maghiare, locuitorii Ținutul Secuiesc se constituie în comunitate autonomă. Ordinea administrativă a Ținutului Secuiesc se bazează pe condițiile geografice, economice, sociale și culturale, pe dezideratul istoric al populației acestuia privind asigurarea autonomiei. Aspirația locuitorilor regiunii la autonomie are ca obiectiv participarea democratică a cetățenilor la viața societății, la dezvoltarea economico-socială, la sprijinirea și ocrotirea realizării intereselor teritoriale”, susțin în expunerea de motive a proiectului de lege inițatorii UDMR.

Camera Deputaţilor a adoptat tacit, în şedinţa din 23 aprilie un proiect de lege depus de trei deputați UDMR care prevedea acordarea autonomiei Ținutlui Secuiesc. Potrivit fișei proiectului de lege acestuia i-a expirat termenul de dezbatere pe data de 25 martie și abia la o lună diferență, conducerea Camerei Deputaților a luat act de adoptarea tacită a acestuia. De altfel, alături de acesta proiect au mai fost adoptate tacit și alte 17 proiecte de lege.

Inițiativa va intra în dezbaterea Senatului și va avea același parcurs în comisii și apoi în plen. De precizat este ca inițiativa legislativă nu poate fi adoptată tacit de camera decizională, regulamentul comun al Parlamentului dar și Constituția impune dezbaterea și votul de către cel puțin o cameră.

Citește aici:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















43152 vizualizari

  • +67 (73 voturi)    
    In pandemie? (Marţi, 28 aprilie 2020, 22:29)

    1anonim [utilizator]

    Ca hotii??
    • +5 (33 voturi)    
      Ma tem ca e praf in ochi (Marţi, 28 aprilie 2020, 23:25)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

      Cred ca nimeni, nici cei mai visatori militanti secui, nu-si inchipuie ca ideea asta de autonomie teritoriala pe criterii etnice are sanse de reusita in Romania.
      Subiectul asta e scos "la aer' din cand in cand, atunci cand se incearca abaterea atentiei publicului de la altceva. De exemplu, de la problemele economice foarte grave, de la faptul ca se discuta depre prelungirea conducerii prin ordonante militare cu inca o luna, ..
      • +23 (27 voturi)    
        Nu se leaga! (Miercuri, 29 aprilie 2020, 2:51)

        ber [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

        Ceea ce spui nu se leaga! Camera Deputatilor este in mana PSD iar ordonantele militare le da guvernul.
        Ar fi bine ca la alegeri toti romanii sa-si aminteasca de asta.
        • +3 (7 voturi)    
          Cei care trag sforile si (Miercuri, 29 aprilie 2020, 10:05)

          justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui ber

          organizeaza manipulari de asemenea amploare, sunt distribuiti relativ uniform in toate partidele.
          In Epoca de Aur, ajunsesem sa-i stiu pe colegii de munca cu jumatate de norma ca turnatori la Securitate. Ei bine, in Ianuarie 1990, cand abia se discuta de legalizarea partidelor, TOTI turnatorii erau deja inscrisi in PNL si PNT.
          • +2 (2 voturi)    
            PSD si-a dat foc la valiza.. (Miercuri, 29 aprilie 2020, 12:21)

            Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

            ... nici pensionarii nu ii mai voteaza pe ulei si zahar.
        • -1 (7 voturi)    
          vor mai fi alegeri? (Miercuri, 29 aprilie 2020, 10:49)

          di livio [utilizator] i-a raspuns lui ber

          ordonanțele militare le dă Întîiu Epidemiolog al Patriei, nu guvernu...ficusu conduce, îi guvernu lui...la alegeri sigur ne vom aminti de marionetele Orban, Vela, Cîțu...Întîiu Epidemiolog al Patriei zise că nu vor mai fi alegeri, că nu tolerează așa ceva, îi intolerant...alo,securiștii, diversiunea cu ținutu secuiesc îi dă rîsu curcilor, atîta vă duce bibilica?...nu mă intere secuii, mă intere că-s prizonier în casă, în țara mea, securiștii...îs 20-30 cazuri de covizi pe județ, DEJA DE LUNI, securiștii...și io stau în casă
      • +11 (25 voturi)    
        da? (Miercuri, 29 aprilie 2020, 6:30)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

        dar de curatarea etnica din Har si Cov ai auzit? - are loc de 30 de ani
      • +4 (6 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 29 aprilie 2020, 10:27)

        [anonim] i-a raspuns lui justin puscasu

    • +13 (21 voturi)    
      nu (Miercuri, 29 aprilie 2020, 6:23)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

      noaptea ca hotii, ziua ca tampitii
    • +6 (8 voturi)    
      sa vedem... (Miercuri, 29 aprilie 2020, 8:56)

      anion [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

      ... ce consecinte sunt pentru ca s-a ajuns totusi in dezbatere in camera lui Ciolacu un proiect care este in contradictie cu Constitutia Romaniei. PSD a stiut ce baga pe ordinea de zi, stie ca are nevoie de UDMR pentru rasturnarea guvernului anuntata de Teodorovici si pentru asta joaca la ruleta unitatea Romaniei.
  • +20 (30 voturi)    
    Pas cu pas (Marţi, 28 aprilie 2020, 22:32)

    catuza [utilizator]

    ...politica pasilor marunti da roade, nimic nu mai surprinde la aceasta minoritate , oricum*de facto * Tinutul secuiesc e o mica Ungarie iar ceea ce le lipsea confirmarea*de jure* mai au un pas.Disolutia si administratiei romanesti de dupa 90 si a aratat efectele.
  • +26 (32 voturi)    
    afară din țară (Marţi, 28 aprilie 2020, 22:34)

    Marin Puscasu [utilizator]

    Camera Deputaților ar trebui la rândul ei dizolvată tacit.
    Nu de tot, fiindcă bicameralismul este totuși bun, dar deputații ar trebui dați afară in corpore, pe motive de nemuncă, incompetență și trădare.
  • +21 (27 voturi)    
    eh (Marţi, 28 aprilie 2020, 22:38)

    nikita11 [utilizator]

    un pas mic pentru om, un pas mare pentru unguri. foarte fain, blegilor.
  • -6 (22 voturi)    
    Foarte bine.... (Marţi, 28 aprilie 2020, 22:39)

    ggiiggii [utilizator]

    Vor autonomie...sa primeasca autonomie, dar in acelasi timp sa nu mai fie considerati cetateni EU, sa nu se mai faca investitii in zona, fara turisti, cu vize pentru a intra in Romania.
    Sa vedem at ii mai ajuta Orban( de Ungaria...nu al nostru).
    Vor sa se conduca singuri, sa fie autonomi...atunci sa munceasca, sa produca singuri...fara ajutoare, fara bani de la Romania...fara turisti Romani.
    Sa vedem cum se descurc cu atata autonomie.
    • +2 (2 voturi)    
      stai linistit.. (Miercuri, 29 aprilie 2020, 12:24)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      ... e fumigena.
  • +11 (15 voturi)    
    In Senat PSd are majoritatea . . . (Marţi, 28 aprilie 2020, 22:52)

    ty [utilizator]

    .
    • +8 (10 voturi)    
      Daca legea trece, PSD dispare definitiv (Miercuri, 29 aprilie 2020, 8:36)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui ty

      Si s-ar parea ca va trece, altfel ar fi oprit-o on Camera Deputatilor.
      • -1 (3 voturi)    
        Cum o sa dispara??? (Miercuri, 29 aprilie 2020, 10:18)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Uite chiar aici pe HN, lume este convinsa ca Johannis si Orban sunt cei care au dat si votat legea, pe ai o sa ii blameze, in vreme ce pedesereul apare ca "partidul adevaratilor patrioti!"
  • +14 (24 voturi)    
    P$D frate Cu Ungurii (Marţi, 28 aprilie 2020, 22:54)

    un domn [utilizator]

    Ce Fain

    NU
    Mandru ca sunt Roman
    • +2 (16 voturi)    
      psd? (Miercuri, 29 aprilie 2020, 6:31)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      In afara de PRM toate partidele s-au pupat cu PRM dupa 1990
      • +3 (5 voturi)    
        Are majoritate! (Miercuri, 29 aprilie 2020, 10:21)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        Pedesereul a tot fost la Putere, iara acum inca are majoritatea in Parlamengt, la CCR, etc.

        Dar ai dreptate cu "toate partidele s-au pupat cu UDMR dupa 1990"!
  • +23 (31 voturi)    
    Inca o dovada ... (Marţi, 28 aprilie 2020, 23:00)

    KTerinca [utilizator]

    Cei mai cretini dintre romani sunt parlamentarii.
    • -1 (7 voturi)    
      Nu. Cei mai cretini romani (Miercuri, 29 aprilie 2020, 9:24)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      sunt cei care pun botul la povesti de astea despre autonomie. Vezi incidentele de la Tg. Mures din 1990.
    • +6 (6 voturi)    
      Nu lor le-as zice cretini! (Miercuri, 29 aprilie 2020, 10:22)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      Ticalosi, da, tradatori, da, dar cretini, nu!

      Mai degraba noi cei care i-am votat suntem cretinii ...
  • +22 (30 voturi)    
    ticalosie (Marţi, 28 aprilie 2020, 23:00)

    Ilidia [utilizator]

    Manastire-ntr-un picior, ghici ciuperca ce-i...
    In Camera Deputatilor PSD are majoritatea...Ce dovada mai vreti ptr. ticalosia acestor PSD-isti in stare sa vanda si tara intreaga ptr. niste voturi?
    • +5 (15 voturi)    
      PSD are majoritate la Senat (Miercuri, 29 aprilie 2020, 3:22)

      Fides [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      Hai sa nu ne consternam asa tare, ca un proiect similar a fost adoptat tot tacit si in 2012. Isi mai aminteste cineva de acel moment si mai ales de erau pro autonomie Boc, Basescu, Anca Boagiu si de PDL?
      • +7 (9 voturi)    
        Hai sa vedem (Miercuri, 29 aprilie 2020, 7:37)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Fides

        Dovada, nu Gargara
        • -1 (5 voturi)    
          Uite doar o confirmare de la Digi 24 (Miercuri, 29 aprilie 2020, 9:46)

          Fides [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Uite o sursa media, Digi24:
          https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/udmr-cere-iar-in-parlament-autonomia-tinutului-secuiesc-875333
          P.S.
          Dupa ce parcurgi informatia, fie si in diagonala, te rog sa revii si sa spui ca am spus adevarul. Nimic mai mult.
          • +1 (5 voturi)    
            Nimic (Miercuri, 29 aprilie 2020, 9:53)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Fides

            Din ce ai scris tu ( litera cu litera ) nu regăsesc in link ul digi ; interpretarea ta o duci in direcția imaginată de tine !
            Asadar ! Lasă gargara !
            • +1 (3 voturi)    
              Esti analfabet functional? (Miercuri, 29 aprilie 2020, 10:03)

              Fides [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              Ce litera cu litera, vre mai mult decat ciez de pe link-ul indicat, „Tot în 2004 a fost dezbătut şi respins un proiect de lege iniţiat de şase deputaţi UDMR, referitor la Statutul de autonomie al Ţinutului Secuiesc.
              Proiectul respins a fost redepus, cu foarte puţine modificări, sub semnătura a doi parlamentari UDMR, în iunie 2005. Avea să fie respins de Senat, în calitate de Cameră decizională, de abia pe 25 septembrie 2012.”
              Stii cine era la putere in 2012?
              • +3 (3 voturi)    
                Breh (Miercuri, 29 aprilie 2020, 10:27)

                un domn [utilizator] i-a raspuns lui Fides

                Ai menționat nume băsesciene !
                Nu le am regăsit ! Dacă ești așa analitic in detalii încearcă sa rămâi Consecvent !
                Ești gargaragiu funcțional !
                • -2 (2 voturi)    
                  Esti penibil, uita sursa Realitatea TV (Miercuri, 29 aprilie 2020, 11:10)

                  Fides [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                  https://www.realitatea.net/stiri/ultimele-stiri/pdl-ar-fi-dispus-sa-voteze-o-lege-a-autonomie-culturale-daca-nu-incalca-constitutia_5dcc91a1406af85273c9fc81
  • +10 (16 voturi)    
    ticalosie (Marţi, 28 aprilie 2020, 23:04)

    Ilidia [utilizator]

    Ce dovada mai vreti pentru ticalosia acesti PSD? Ptr. voturi astia sunt in stare sa transforme Romania in pasalac. al UDMR...Au avut timp sa "discute" o gramada de prostii da nu si sa puna piciorul in prag acestui partid antinational...
    • -5 (9 voturi)    
      ha (Miercuri, 29 aprilie 2020, 1:48)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      PSD-ul a facut ticalosia asta cu UDMR pentru ca lucreaza la crearea unei coalitii care sa rastoarne guvernul PNL.
      • +7 (9 voturi)    
        AAa (Miercuri, 29 aprilie 2020, 2:48)

        briciu [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Dar PNL ul era la somnul vesnic ??
      • +7 (11 voturi)    
        O fi plans sau de ras (Miercuri, 29 aprilie 2020, 3:42)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Iti vand un secret: uneori chiar parlamentarii din propriul partid voteaza contra interselor partidului. Asa a pierdut PSD guvernarea, plus plecari catre alte himere.
        Insa legat de acest proiect de lege si adoptarea tacita - atat timp cat exista o initiativa legislativa aceasta trebuie sa urmeze pasii normali. Daca parcursul legislativ este unul lin - precum la legea de indexare a punctului de pensie cu 40% ori la majorarea alocatiei la copiii- legea ajunge in final la promulgare la presedinte. El poate decide sa o retrimita in Parlament (nu a facut asta cu celelalte 2 legile mentionate de mine) ori sa o arunce in curtea CCR (acest pas poate fi initiat si de ce celelalte partide), sa vada daca trece testul suprem de constitutionalitate. Deci mai e mult pana departe, iar autonomie pe criterii etnice nu existq la nivel UE, vezi Spania.
  • 0 (16 voturi)    
    sper sa nu invrajbeasca popoarele (Marţi, 28 aprilie 2020, 23:05)

    banatul e fruncea [utilizator]

    Putem trai unii langa altii, cu protectia minoritatilor bastinase. Adevaratul pericol vine din Est si din Sud-Est...
    • -3 (7 voturi)    
      Oarecum (Miercuri, 29 aprilie 2020, 2:50)

      briciu [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      Clanul Carpaci + PNL
    • +3 (9 voturi)    
      De sperietoarea asta care justifica toate aberatii (Miercuri, 29 aprilie 2020, 8:38)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      aberatiile si neputintele, ne-am saturat.
  • +34 (42 voturi)    
    BRAVO (Marţi, 28 aprilie 2020, 23:10)

    Tudor PetruFriciu [anonim]

    dle CIOLACU.Poate explici romanilor cum ai reusit.
  • +11 (19 voturi)    
    multumim din inima PSD (Marţi, 28 aprilie 2020, 23:21)

    andimi [utilizator]

    cine are majoritatea in Parlament? multumim din inima PSD!
    • -3 (11 voturi)    
      Dar (Miercuri, 29 aprilie 2020, 2:51)

      briciu [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      PNL ul e la taiat de paduri in Moldova ?
    • -3 (13 voturi)    
      Bati campii (Miercuri, 29 aprilie 2020, 3:25)

      Fides [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      1. PSD are matematic majoritate la Senat, nu in tot Parlamentul, hai gandeste putin, ca aveau guvernul lor nu al meu.
      2. Tema autonomiei adoptate tacit este redundanta, a mai existat in 2012 o astfel de adoptare tacita, pre vremea lui Boc, Basescu, PDL.
      A cazut totul atunci, hai sa vedem cum cade acum.
      • +5 (11 voturi)    
        Ciolacuu obershef la deputati (Miercuri, 29 aprilie 2020, 7:38)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Fides

        Ce a facut ?

        Mandru ca ii ungur ! Slogan de alegeri
        • -3 (5 voturi)    
          Stii prin ce traduce adoptat tacit? (Miercuri, 29 aprilie 2020, 9:51)

          Fides [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Spune ca cele 45 de zile alocate dezabaterii au expirat. Nu a dorit nimeni votul la Camera Deputatilor, urmeaza Senatul.Va fi vot? La promulgare la presedinte, CCR? E posibil sa cada proiectul UDMR deoarece e neconstitutional? Hai fa un efort si ghiceste.
          P.S. Un link de la Digi 24, pentru cei care nu inteleg despre modul frumos in care le este refuzata autonomia UDMR-ului - https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/udmr-cere-iar-in-parlament-autonomia-tinutului-secuiesc-875333
  • +20 (24 voturi)    
    ce dreac (Marţi, 28 aprilie 2020, 23:25)

    iodixit [utilizator]

    e in creerele voastre de politicieni i?
    desfiintati naibii partidele pe criterii etnice! asta nu-i democratie. in aceste partide sint si de dreapta si de stinga si de centru, dar ei de fapt nu voteaza decit ce-i intereseaza etnic, in contradictie de multe ori cu necesitatile tarii in care traiesc.
    vreti exemple? urmariti periplul politic al udmr!
  • +20 (32 voturi)    
    TRĂDARE NAȚIONALĂ (Marţi, 28 aprilie 2020, 23:26)

    24alex24 [utilizator]

    Un PARLAMENT de Trădători! Orice formă de autonomie administrativă și teritorială este anticonstituțională și reprezintă primul pas spre dezmembrarea teritorială a României!

    Parlamentarii care vor vota această lege trebuie trimiși în fața tribunalilor și băgați la pușcărie! PSD, care controlează Parlamentul la ora aceasta este principlaul partid răspunzător de această mârșăvie.

    JOS trădătorii de țară! Oameni buni, ăsta este un partid de curve și hoți iresponsabili fără mamă, fără Dumnezeu. Âștia pentru bani își vând și copiii.

    Și celelalte partide de ce tac? Unde sunteți oameni buni? Mai e vreun ROMÂN în Parlamentul României!?
    • -7 (15 voturi)    
      Tu traiesti in Romania? (Miercuri, 29 aprilie 2020, 3:31)

      Fides [utilizator] i-a raspuns lui 24alex24

      In 2012 a mai fost adoptat tacit un proiect de lege in ton cu cel evidentiat aici. Atunci era sprijinit de Boc, Basescu si PDL. Nu a trecut tocmai datorita PSD-ului. Initiativa legislativa nu poate fi interzisa, insa ca un proiect de lege sa ajunga la vot ori sa fie respins sau sa fie atacat la CCR acesta trebuie sa parcurga pasii legali. Ai uitat ca si presedintele poate retrimite legea in Parlament? Hai sa nu zicem hop inainte de hip.
      • +1 (3 voturi)    
        Dovada (Miercuri, 29 aprilie 2020, 7:38)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Fides

        Nu gargara
        • -2 (2 voturi)    
          Nu esti domn, poate postac? (Miercuri, 29 aprilie 2020, 10:18)

          Fides [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Desi nu e exclus sa fii analfabet functional. Ma amuza faptul cum nu poti aduna 1+1, sa iti iasa 2,da insisti sa strigi huoo, desi adevarul nu-si schimba forma.
          Uite special pt. tinee, link-ul de la Senat, cu proiectul de autonomie UDMR depus in 2004, ce a cazut la vot in 2012: https://www.senat.ro/Legis/Lista.aspx?cod=10689
          P.S.
          Sa stii ca afinitatile politice sunt bune, insa pana la un punct.
        • -2 (2 voturi)    
          Link de la Senat din 2012 (Miercuri, 29 aprilie 2020, 10:29)

          Fides [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          https://www.senat.ro/Legis
          /Lista.aspx?cod=10689
          P.S.
          Nu stiu daca intelegi si ce scrie acolo.
  • +15 (17 voturi)    
    Baieti... (Marţi, 28 aprilie 2020, 23:44)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    1 Aprilie a trecut, ce-i cu gluma asta de prost gust acum in plina pandemie?!
    • +1 (5 voturi)    
      Un motiv pentru prelungirea starii (Miercuri, 29 aprilie 2020, 9:27)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      de urgenta, cumva?
  • +2 (16 voturi)    
    O alta isterie? (Marţi, 28 aprilie 2020, 23:53)

    RzvCojocaru [utilizator]

    Nu are nicio sansa reala sa treaca, deci o putem considera o stire doar pentru a agita si mai mult spiritele. De obicei cand avem astfel de miscari la vedere, atunci trebuie sa fim atenti la ce se petrece in spatele cortinei, la ceva si mai gros...ar fi chiar culmea un Tinut Secuiesc acum peste capul nostru.
  • +16 (18 voturi)    
    Nu mai bine dam autonomie parlentarilor? (Marţi, 28 aprilie 2020, 23:58)

    Popcea [utilizator]

    Mai bine facem un proiect de lege in care Casa Poporului, cu toti parlentarii din ea, sa devina stat independent. Sa fie doar ei cu familiile, soferii si secretarele lor. Vor sa iasa din Casa Poporului si sa intre in Romania, sa aiba nevoie de pasaport cu viza. Poate se adopta tacit si legea asta.
  • +17 (21 voturi)    
    E simplu (Miercuri, 29 aprilie 2020, 0:14)

    Kepler [utilizator]

    si e practic ca in Spania.
    E o initiativa anticonstitutionala.
    Iar constitutia Romaniei nu se va schimba niciodata la acest capitol: Romania este stat unitar.
  • +6 (14 voturi)    
    hei (Miercuri, 29 aprilie 2020, 1:50)

    john70 [utilizator]

    Asadar una din cele mai importante legi de dupa 1990, care va avea consecinte dezastruoase pentru Romania, este adoptata fara dezbatere?!?!? Iohannis are trebui sa anunte inca de acum ca nu o va semna nici daca i se pune cutzitul la gat.
    • -4 (10 voturi)    
      uiţi că şi preşul... (Miercuri, 29 aprilie 2020, 5:50)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui john70

      tot minoritar este...
  • +8 (10 voturi)    
    :))) Inca o manipulare (Miercuri, 29 aprilie 2020, 3:45)

    Seby30 [utilizator]

    Imi place titlul si o poza veche langa ca lumea sa creada ca secuii in plina andemie cer autonomie:))) Totodata se incearca sa ne "implanteze" ideea ca PNL nu face nimic ca sa-i opreasca , iar PSD-ul majoritar in Senat ne va salva de unguri:))) Buna strategie. Nota 10:)))
  • +2 (8 voturi)    
    Autonomia, o tema de actualitate/distantiere? (Miercuri, 29 aprilie 2020, 3:55)

    Fides [utilizator]

    Asa a fost si in 2012, 2017, 2019 si probabil proiectele si initiativele legislative nu se vor opri aici. Si asa si este normal sa fie intr-o democratie. Vad ca toti sariti ca PSD face asta in cardasie cu UDMR sa-l faca la oase pe baciul PNL-ist. Dar mai intelege ori mai stie cineva ce inseamna in tara asta un parcurs legislativ? Urmeaza votul la Senat - pot vota acolo toti parlamentarii cum simt, apoi doar daca este aprobata legea merge la presedinte. Aici presedintele o poate retrimite in Parlament ori ataca la CCR. Tot la CCR pot ataca legea si alte partide. In aceste ultime 2 situatii CCR decide constitutionalitatea acesteia.
    In 2012 am mai avut o adoptare tacita pe un proiect similar de autonomie, ce a capotat. Ca sa poata fi respins un proiect legislativ, acel ceva trebuie votat/analizat/verificat din punct de vedere al Constitutiei. Nu suntem in dictatura, dar nici mai aiuriti decat aia de prin Spania.
    PS. Suntem sub codul pandemiei, o fi distantierea buna dar sa ceri autonomie e de nashpa, ca imi scapa expresia exacta. Ce ne facem daca la Senat, PSD voteaza contra iar PNL pro?
  • +2 (10 voturi)    
    semnatarii (Miercuri, 29 aprilie 2020, 4:29)

    razeshu [utilizator]

    e clar, se pune de criza economica babana, trebuie mutata atentia in planul disputei interetnice. In plus toti neica nimeni din Parlament au intrat rapid in logica de campanie.
    As vrea sa fim informati si care sunt initiatorii, semnatarii si votantii legii.
    Se pare ca daca PNL a luat agenda PSD ului privitoare la scoaterea penalilor din parnaie asa ca PSD ul s a repliat pe blaturi cu UDMR ul . Asta din urma oricand gata sa bage batul prin gard, sa faca putina galagie, in special in an electoral.
    Mi-e sila. Ar trebui desfiintati. Tot tacit. Desi nu si-ar da seama prea curand ce au patit la nivelul de chiul pe care il practica.
  • +7 (9 voturi)    
    autonomie ? (Miercuri, 29 aprilie 2020, 5:45)

    let_s_twist_again [utilizator]

    autonomie culturală & lingvistică au deja de multicel.
    autonomie administrativă ce ar însemna? că nu vor să mai contribuie la buget dar atunci nici să nu primească nimic de la buget? se poate discuta...
    dar ceeace omit ei bozgorii este că nu poţi face afaceri pe cont propriu pe de-a moaca în locaţia altora. să nu uite că sunt doar nişte venetici de un mileniu pe un teritoriu ce ne aparţine nouă multimilenar. deci orice discuţie ar trebui să pornească de la plata unei chirii per metru pătrat, lunar, pt. spaţiul dorit ca autonom. chirie calculată corect, la preţul internaţional al pieţei, iar nu în bătaia de joc postrevoluţionară cu care s-a cedat mai totul în favoarea a tot soiul de dubioşi arăbeţi...
  • +4 (12 voturi)    
    Dormiti linistiti, PSD+UDMR lucreaza pentru voi (Miercuri, 29 aprilie 2020, 6:20)

    radu222 [utilizator]

    Cititi si vedeti daca mai puteti dormi linistiti. PSD a avut totdeauna aliat UDMR-ul. Cine este tradatorul de tzara?
    https://adevarul.ro/news/eveniment/dan-dungaciu-epidemia-hungaro-virus-ameninta-regiunea-document-guvernului-ungar-decorat-de-miklos-horthy-1_5ea6765e5163ec42712b08f5/index.html
  • +1 (15 voturi)    
    mda (Miercuri, 29 aprilie 2020, 6:24)

    Toni_Romania [utilizator]

    Noi stam in cotetz cu botnitza si astia decupeaza Romania.
    Leul Vadim e mort si hienele iredentiste tzopaie.
    • +5 (11 voturi)    
      Sa-l plangi pe Vadim... (Miercuri, 29 aprilie 2020, 8:01)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      nici nu ma mir ca suntem azi unde suntem. Unii pun botul la cea mai mica manipulare. Nu va fi nicio autonomie, dar va fi paine si circ pentru popor care se teme in sec 21 de o mana de secui.
  • +3 (9 voturi)    
    Boi si tradatori (Miercuri, 29 aprilie 2020, 8:22)

    V. Istina [utilizator]

    Cei mai multi nici nu au stiut ce voteaza.

    Dizolvarea Parlamentului devine o necesitate.
  • -2 (10 voturi)    
    pandemia rezolva multe probleme (Miercuri, 29 aprilie 2020, 8:34)

    eucomentez [utilizator]

    Autonomia e un drept luat de comunisti, trebuia de mult reacordat. Pandemia rezolva multe probleme si accelereaza dezvoltarea societatii.
  • +1 (5 voturi)    
    mai bine fara ei (Miercuri, 29 aprilie 2020, 8:39)

    Atlantic [utilizator]

    Avem o dovada clara a incompetentei parlamentului
    dominat de psd si in mod special a lui ciolacu.
    Chiar avem nevoie de ei?
  • +2 (8 voturi)    
    Rusine tuturor deputatilor. Sa nu mai candideze (Miercuri, 29 aprilie 2020, 8:43)

    D-or [utilizator]

    Sa nu mai indrazneasca vreunul - de la orice partid - sa apara pe vreo sticla sa ne dea lectii.

    Toti cei din actualul parlament ar trebui sa nu mai aiba drept sa candideze vreodata pentru vreo functie publica.
  • +1 (3 voturi)    
    si.... (Miercuri, 29 aprilie 2020, 8:51)

    frum [utilizator]

    si mai multi bugetari de platit
  • +3 (7 voturi)    
    PDS=UDMR - un partid profund antiromânesc! (Miercuri, 29 aprilie 2020, 9:06)

    Tutea [utilizator]

    Dacă se mai îndoia cineva de patriotismul care "inundă" PSD.... Cred că a venit timpul adevărului! PSD trebuie privit exact ca UDMR - un partid profund și total antiromânesc! Dacă au trecut Belina din proprietatea României în cea a unui pușcăriaș și nu li s-a întâmplat nimic...au considerat că un teritoriu considerabil poate fi cedat cu aceeași ușurință! Ticăloșie în stare pură!
  • +2 (6 voturi)    
    Linistiti-va (Miercuri, 29 aprilie 2020, 9:31)

    nimenni [utilizator]

    Calmati-va, fratilor, nu o sa treaca! E an electoral si la noi si in Ungaria, iar Orban agita apele o data la 4 ani in tarile din jur unde le-a dat cetatenie, il voteaza, apoi 4 ani nu se mai intampla nimic. Asa se mentine la putere de atata timp (fara diaspora ungureasca nu ar mai castiga alegerile). Proiectul asta a trecut tacit (adica fara sa fie votat). La Senat trebuie dezbatut si votat si nu o sa treaca. E agitatie de campanie care le convine si lui Orban, si partidelor noastre ca sa se bata cu pumnii in piept ca au salvat tara.
  • +2 (6 voturi)    
    Discreditarea Parlamentului (Miercuri, 29 aprilie 2020, 9:32)

    justin puscasu [utilizator]

    in conditiile in care tara este condusa prin ordonante militare, este alarmanta.
    Ati uitat de diversiunea criminala a lui Iliescu din martie 1990?
    E uluitor cat de usor de manipulat sunt romanii!
  • +3 (3 voturi)    
    Lista cu cei care au votat legea (Miercuri, 29 aprilie 2020, 9:45)

    Marius_001 [utilizator]

    In alte cazuri se publicau cei care au votata anumite legi. vrem aceasta lista si acum , cu poze ca sa ii tinem bine minte.
    • +2 (4 voturi)    
      Cred ca nu intelegi ce inseamna tacit (Miercuri, 29 aprilie 2020, 11:07)

      Fides [utilizator] i-a raspuns lui Marius_001

      Tacit e ca nu a votat nimeni, a expirat termenul de 45 de zile pt. dezbatere. Votul fina va f la Senat.
    • +2 (4 voturi)    
      șparanghel (Miercuri, 29 aprilie 2020, 11:12)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Marius_001

      lista cu cei care au aprobat charterele cu șparangheli în plină pandemie, încălcînd GRAV Ordonanțili MILITARE în Stare de Urgență...zădărnicerea combaterii bolilor în formă agravantă...nu vreau să le facă dosar penal, nuuu...da vreo 5.000 lei amendă, cum a primit bunica de 72 ani din Dej...au amendat-o milițienii în fața blocului
  • +1 (3 voturi)    
    Pentru fricosi (Miercuri, 29 aprilie 2020, 10:09)

    Fides [utilizator]

    Las aici 2 link-uri utile, poate intelegeti si de ce orice initiativa legislativa legata de autonomie, asa cum vrea UDMR, nu poate trece, deoarece este neconsitutionala.
    Link cu proiectul din 2004, care a cazut in 2012: https://www.senat.ro/Legis/Lista.aspx?cod=10689
    Un alt link, de la Digi 24: -https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/udmr-cere-iar-in-parlament-autonomia-tinutului-secuiesc-875333
  • +2 (4 voturi)    
    De ce UDMR a votat mereu cu PSD? (Miercuri, 29 aprilie 2020, 10:26)

    radu222 [utilizator]

    PSD si-a votat legile populiste care au pus tzara pe butuci cu ajutorul UDMR si ALDE. UDMR a votat legile populiste ale PSD numai dupa cedari facute UDMR. Ar fi interesant de facut o inventariere a acestor cedari, pasi facuti spre autonomia Tinutului secuiesc la care UDMR nu renunta. Ne-am lamuri atunci cat de mare este dragostea de tzara a PSD.
    • +1 (1 vot)    
      aşa cum a mai spus careva mai sus... (Miercuri, 29 aprilie 2020, 12:40)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui radu222

      toate partidele au guvernat cu udmr....
      chiar circula o vorbă, cum că în Ro se fac alegeri pt. a se afla cu cine va guverna udmr...
      dacă partidele româneşti ar fi putut fi atât de lucide încât în problemele naţionale să ignore adânca ură viscerală ce le separă, astăzi udmr nici nu ar mai fi fost reprezentat în parlament...
  • +3 (5 voturi)    
    Autonomie (Miercuri, 29 aprilie 2020, 10:30)

    boomboomroom [utilizator]

    Dar nu înțeleg de capatanile alea pătrate din Parlament, UDMR, PSD, PNL, etc, nu propun modernizarea României?

    Romania inca merge pe o lege de pe la începuturile regimului Ceausescu. Trebuie cumva făcut sa ne modernizam, dar nu pe criterii etnice. Asta nu este nici pe departe modernizare ci este un regres.

    Sa vedem acum cum modifica ăștia pătrați la forma capului și Constituția.
  • +3 (5 voturi)    
    numai psd? (Miercuri, 29 aprilie 2020, 12:16)

    Toni_Romania [utilizator]

    In afara de PRM toate partidele s-au pupat cu UDMR dupa 1990
    • +1 (1 vot)    
      corect. (Miercuri, 29 aprilie 2020, 12:45)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      doar că prm era "electrocutat" rău de tot, îl regretau pe ceaşcă nu doar pt. accentele sale naţionaliste dar şi pt. "realizărili" comuniste în contra drepturilor fundamentale ale omului şi implicit a bunului simţ...
  • +3 (3 voturi)    
    si-au dat cu partidu' in cap.. (Miercuri, 29 aprilie 2020, 12:25)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. de cand a inceptu criza, cam suspecta inactivitatea pesedeaului. chiar ma miram ce mai coace.