Kelemen, după anunțul lui Orban: „Nu e nicio supărare, UDMR va vota o moțiune de cenzură și deschidem calea spre anticipate”

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 16 ianuarie 2020, 16:09 Actualitate | Politic


Kelemen Hunor in studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
​UDMR va vota o moțiune de cenzură depusă după angajarea răspunderii Guvernului pentru alegerea primarilor în două tururi, a declarat pentru HotNews.ro, președintele Uniunii, Kelemen Hunor.

„Noi am spus că nu suntem de acord cu OUG sau cu angajarea răspunderii pentru alegerea primarilor în două tururi. Am avut o discuție cu premierul Ludovic Orban care mi-a spus că urmează să-și angajeze răspunderea și i-am spus că nu sunt de acord cu schimbarea regulilor în timpul jocului. I-am spus că vom face astfel încât acest lucru să nu se întâmple, inclusiv că vom vota o moțiune de cenzură. A spus că cunoaște poziția noastră. Nu e nicio supărare, vom vota o moțiune de cenzură și vom deschide calea spre anticipate”, a spus Kelemen.

El a precizat că, deocamdată, nu s-a luat o decizie la nivelul conducerii Uniunii dacă parlamentarii UDMR se vor regăsi printre inițiatori sau doar vor vota o moțiune de cenzură.

Guvernul a decis, joi, să-și asume răspunderea în parlament pentru alegerea primarilor în două tururi de scrutin.

La scurt timp, președintele interimar al PSD, Marcel Ciolacu, a anunțat că social-democrații vor depune o moțiune de cenzură.

„O să depunem o moțiune de cenzură împreună cu primii parteneri, grupul UDMR. Vă spun că va trece această moțiune de cenzură. Nu avem alt obiectiv decât să treacă aceasta. Ei sunt ferm convinși că din acest moment vom intra în anticipate. Nu vom intra în anticipate”, a spus Ciolacu.

Potrivit Constituției, după angajarea răspunderii Guvernului în termen de trei zile parlamentarii pot depune o moțiune de cenzură. Dacă aceasta este adoptată, Guvernul este demis.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6928 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    Udemere (Joi, 16 ianuarie 2020, 16:15)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Noi maghiari deschidem calea anticipate, pentru k sub oricare guvern noi putut furam cum vrem
    • +3 (3 voturi)    
      Urgent (Joi, 16 ianuarie 2020, 23:34)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      trebuie ridicat pragul electoral la 7%. UDMR este un grup santajist, antidemocratic si antiromanesc.
  • +14 (16 voturi)    
    udmr - un psd maghiar (Joi, 16 ianuarie 2020, 16:30)

    midufi [utilizator]

    si o c_rva politica consecventa.
    Va lipseste vaselica viorica, tovarasi maghiari, nu-i asa?
    Si culoarea verde la furat.
    • +4 (4 voturi)    
      cam asa ceva doar ca are niste nuante (Joi, 16 ianuarie 2020, 17:57)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui midufi

      in Ardeal in localitatile mixte romanii voteaza dupa preferintele politice in schimb maghiarii cu udmr din primul tur si din acest motiv le convine maghiarilor sistemul cu un singur tur, pur si simplu pentru ca vor castiga mult mai multe primarii fara sa se sinchiseasca sa atraga voturi si de la romani in turul 2 ceea ce nu este nimic altceva decat o mare meschinarie.
  • +7 (7 voturi)    
    stai linistit tovarase Kelemen (Joi, 16 ianuarie 2020, 18:12)

    yoyosm [utilizator]

    ca merg romanii la vot ca la prezidentiale si nu mai pupati 5%...sa te vad atunci
  • +5 (5 voturi)    
    Daca romanii are avea (Joi, 16 ianuarie 2020, 18:24)

    Zummm [utilizator]

    Cohones ar scoate in afara legii aceasta organizatie anti-romaneasca dar....cine ma ? astia ? ha ha ha ha ha Nici in 1000 de ani
    • +3 (3 voturi)    
      Nu e nevoie sa fie scoasa in afara legii, (Joi, 16 ianuarie 2020, 19:13)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      trebuie sa ne prezentam in numar mare la vot , astfel incat la o prezenta de 60% , ei nu mai fac pragul de 5%.
  • +2 (2 voturi)    
    Eternii tradatori.... (Vineri, 17 ianuarie 2020, 6:26)

    gigiN [utilizator]

    ...nu se dezmint !!! Nu am absolut nimic cu 90% dintre unguri,dar de udmr imi este o scarba chiar mai mare decat de partidele romanesti.