Marcel Ciolacu anunță că PSD depune moțiune de cenzură împreună cu UDMR: Nu vom intra în alegeri anticipate/ Avem capacitatea de a crea o nouă majoritate parlamentară

de L.P.     HotNews.ro
Joi, 16 ianuarie 2020, 15:04 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Facebook/ Marcel Ciolacu
Președintele interimar al PSD, Marcel Ciolacu, a reacționat, joi, după anunțul Guvernului privind angajarea răspunderii pe alegerea primarilor în două tururi de scrutin. Ciolacu a anunțat că PSD împreună cu UDMR vor depune moțiune de cenzură.

Președintele interimar al PSD le-a dat asigurări colegilor că nu se va intra în alegeri anticipate pentru că partidul are capacitatea de a crea o nouă majoritate parlamentară.

„Au venit cu asumare pe două tururi. O să depunem o moțiune de cenzură împreună cu primii parteneri, grupul UDMR. Vă spun că va trece această moțiune de cenzură. Nu avem alt obiectiv decât să treacă aceasta. Ei sunt ferm convinși că din acest moment vom intra în anticipate. Nu vom intra în anticipate. Vom demonstra că avem capacitatea de a crea o nouă majoritate parlamentară. O singură condiție avem. Să nu ne cereți să promovăm o propunere de prim-ministru. Vom căuta o propunere cu aliații noștri la acest demers să fie alta decât din interioriul PSD", a declarat Marcel Ciolacu la Slatina.

Premierul Ludovic Orban a anunțat joi că Guvernul își asumă răspunderea pentru alegerea primarilor în două tururi. „E vital ca primarii să fie aleși de jumătate plus unu din cetățeni, pentru a avea legitimitate”, a spus șeful Guvernului.

Cum vrea PSD să contracareze planul PNL de a declanșa alegeri anticipate. Liderii social democrați au decis să depună moțiune de cenzură dacă Guvernul își va angaja răspunderea în Parlament pe alegerea primarilor în două tururi.

De asemenea, pentru a împiedica modificarea legislației și aplicarea alegerilor în două tururi, social democrații vor să sesizeze Curtea Constituțională. "O sesizare la CCR și un termen de dezbatere cât mai îndepărtat ar putea bloca aplicarea legii la alegerile locale din primăvară, mai ales că judecătorii Curții s-au mai pronunțat de două ori pe această speță. În acest context există șanse ca judecătorii să nu se grăbească iar decizia să fie în favoarea noastră, mai exact o să fie declarată neconstituțională acțiunea Guvernului", au explicat sursele citate.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8399 vizualizari

  • +28 (32 voturi)    
    Udemere (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:09)

    mitg [utilizator]

    Centuristii pesedisti de cand lumea.
    • +4 (4 voturi)    
      problema nu cred ca e majoritatea (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:19)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ci consistenta majoritati ... pentru ca defapt instabilitatea vin din majoritatea instabila datorita deciziilor pripite care le ia ..
      • 0 (0 voturi)    
        problema vine din PSD... (Joi, 16 ianuarie 2020, 17:03)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

        problema vine din PSD...
    • +11 (13 voturi)    
      nu'i bai ! (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:54)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Miscarea asta ar trebui normal sa intarate si mai multa lume, indeosebi pe cei care obisnuiau sa nu voteze la nici o alegere. Daca un sfert din astia vesnic absenti merg sa voteze, UDMR nu mai pupa prag de 5% ca sa intre in Parlament
      • +1 (1 vot)    
        ii voteaza pesedistii prin oltenia (Joi, 16 ianuarie 2020, 20:41)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        cum au facut la europarlamentare ... Ciudat!
    • +6 (6 voturi)    
      PSD oferă șanse UDMR. (Joi, 16 ianuarie 2020, 16:13)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Cu sprijinul PSD,UDMR va mai negocia ceva cu guvernul PNL.Putem spune că PSD face jocul UDMR și că se justifică grăbirea alegerilor prin anticipate.
    • 0 (2 voturi)    
      cred ca si ungurii s-au prins (Joi, 16 ianuarie 2020, 17:04)

      dihania [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Cred ca si ungurii s-au prins ce fripturisti sunt. S-a vazut dupa ultimele alegeri.

      Au stat capră in aproape toate guvernarile de dupa revolutie incoa si n-au facut mai nimic pentru unguri. Decat pentru cei din conducere si rudele lor.
  • +19 (29 voturi)    
    Marceleeeee....vremea Protestelor Revine ! (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:12)

    un domn [utilizator]

    e cald afara ! la Jandarmerie nu e papushea de la Videle ! Veorika a papat banii de la casierie...cine va mai apara breh )))) ?
    • -8 (10 voturi)    
      Asta e o amenintare? (Joi, 16 ianuarie 2020, 16:22)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Sau ce anume?
      MAnifestantii prin violenta conduc tara sau parlamentarii votati de electorat?
      • +4 (8 voturi)    
        P$D trebuie sa dispară pana in 2025 (Joi, 16 ianuarie 2020, 16:43)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Nu mai poți vindeca Ciuma Roșie născuta din PCR !

        Vrei partid de Stânga ?
        Foarte Bine !
        Nu cu Otrepele din P$D Actual !
      • +6 (8 voturi)    
        ce electorat mah ? (Joi, 16 ianuarie 2020, 16:44)

        sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        ...aia 3 milioane de nauci momiti cu un mic si'o bere, care au trimis in parlament hoti, talhari si analfabeti ?
        Cat despre violenta, sigur vorbesti de represiunea din 10 august, nu ?
  • +17 (19 voturi)    
    psd (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:13)

    liviu_ [utilizator]

    partid care urmareste numai si numai interesul romanilor, care nu fura, nu jigneste, nu aplica standarde duble si mai ales un partid de patrioti care nu (repet NU) face compromisuri cu partide ale minoritatilor...
    • -8 (8 voturi)    
      Ha ha (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:19)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Ca PNL = USL + PDL o fi mai breaz!!
      • +5 (7 voturi)    
        e mai breaz. (Joi, 16 ianuarie 2020, 16:08)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        nu cu mult, dar mai breaz e.
        hai sa nu consideram pnl chiar la fel cu psd...
        pnl e clar un partid slab si o eterna dezamagire, dar nu stiu sa fi facut vreodata ce a facut psd in ultimii 3 ani...
        • -1 (1 vot)    
          daaaa (Joi, 16 ianuarie 2020, 19:08)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          nimeni n-a tradat interesele capitalului occidental ca banditii rosii! afara cu ei, traiasca sugile din peneleu si usereu! cum moase-sa isi permite pesedeaua sa sustina interesele romanesti? huideo!
    • +3 (3 voturi)    
      psd cel mai mare partid care a stat cel mai mult (Joi, 16 ianuarie 2020, 16:04)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      la putere si nu degeaba . . . .
      Partidul cu singurii fosti presedinti cu functii importante in statul roman condamnati la puscarie sau care isi asteapta randul. Restu vorba lui Iliescu: "prostanac"
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:18)

    Joe@Black [utilizator]

    Si daca Iohannis nu v-a desemna un candidat de premier de la PSD/UDMR sau un independent? ci tot pe Orban, ce faceti? Il votati voi cu doua maini iar PNL si USR impotriva pentru a ajunge la anticipate?!?
    V-a fi foarte fun sa va vedem cum va tremura chilotii pe voi ca sa nu ajungeti la anticipate...Foarte fun!
    La gunoiul istoriei va vrem ajunsi! La GUNOI, exact acolo unde ajunge un GUNOI!
    • -1 (1 vot)    
      eroare (Joi, 16 ianuarie 2020, 19:10)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Joe@Black

      presedintele nu e seful statului, deci nu poate refuza decat motivat o propunere, altfel va fi suspendat si demis la referendum; au avut deja grija leberalii sa infurie populatia
      • 0 (0 voturi)    
        Populația va Naționaliza Kiseleff 10 (Vineri, 17 ianuarie 2020, 11:21)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Cam asta i atmosfera creată !
  • +6 (6 voturi)    
    Poate in sfarsit vom vedea in curand (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:20)

    eleVenereCtions [utilizator]

    sfarsitul UDMR-ului. A cam sosit timpul.
  • +7 (7 voturi)    
    La PSD ma asteptam, iar UDMR nu se dezice (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:22)

    midufi [utilizator]

    o c_rva politica consecventa.
    Un psd maghiar.
    • -3 (7 voturi)    
      UDMR va pierde multe primarii (Joi, 16 ianuarie 2020, 16:24)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui midufi

      Prin alegeri in 2 tururi.
      Isi vad interesul, nu vad ce e ru in asta.
  • +8 (10 voturi)    
    PSD a muscat momeala. (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:28)

    Cataleya [utilizator]

    Majoritatea formata adhoc in Parlament de PSD, UDMR si mai mult ca sigur ALDE, nu are absolut nicio sustinere legala de a impune un premier.
    Asa ca, daca motiunea trece si Orban pica, Johannis va fi cel care va face jocurile.
    In afara de asta, PSD nu mai poate depune alta motiune de cenzura in actuala sesiune parlamentara.
    Singura (si de fapt cea mai mare problema )ramane CCR-ul dirijat de Dorneanu.
    PSD-istii de la CCR pot sa faca praf planurile lui Johannis.
    Vom vedea.
  • -1 (5 voturi)    
    Asa le trebuie astora.. . (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:30)

    Alius [utilizator]

    ...de la PNL, daca nu au dau ordonanta de urgenta.
  • +5 (7 voturi)    
    Nu înțeleg (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:35)

    mr_mojo [utilizator]

    Faptul ca veți trece o eventuala moțiune nu vine in sprijinul ideii de a evita alegerile anticipate ci dimpotrivă.
    Sau îmi scapă mie ceva...
  • -1 (7 voturi)    
    doua capete (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:39)

    sitizan [utilizator]

    PNL ul se face ca vrea primari in doua tururi (desi toata lumea stie ca le convine intr un tur, de parca usr-plus ar fi dusmanul nr. 1) dar le sacrifica pe raspundere ca sa le iasa jocul cu anticipatele.
    Asta e politica damboviteana.
    udmr-ul, aceeasi kurva dintotdeauna.
  • +2 (4 voturi)    
    Ciolacu: "Avem capacitatea de a crea o nouă (Joi, 16 ianuarie 2020, 16:08)

    ty [utilizator]

    majoritate parlamentară" Si ce dracu faceti cu ea? Dati inapoi pensiile speciale taiate?
    • 0 (0 voturi)    
      alt nerod! (Joi, 16 ianuarie 2020, 19:12)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui ty

      ce pensii speciale a taiat peneleaua? niciuna! securistii si procurorii sunt linistiti cu bani multi!
  • -5 (5 voturi)    
    xzxzxzx (Joi, 16 ianuarie 2020, 16:28)

    solar [utilizator]

    Abia de acum USL + PLUS intră în roluri ! Să vedem ce zice si mai ales ce face BARNA - CIOLOȘ - GURAN ! Au șanse să schimbe total paradigma politică în RO !