Dan Barna: Soluția corectă sunt anticipatele, asta vom propune la consultările cu șeful statului

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 10 octombrie 2019, 15:23 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: Agerpres
Liderul USR Dan Barna a declarat joi, după trecerea moțiunii de cenzură și căderea Guvernului Dăncilă, că soluția mai departe sunt alegerile anticipate și aceasta va fi propunerea Alianței USR PLUS la consultările ce vor urma cu șeful statului.

„Alegerile anticipate sunt cheia, de a ne întoarce la cetățeni (...) În momentul de față vom merge la Cotroceni la consultările cu președintele Iohannis. În ultima întâlnire pe care am avut-o cu dânsul mi-a spus că și el susține ideea alegerilor anticipate. Este soluția firească , soluția corectă. Orice altă variantă nu va face decât să continue acest troc pe care l-am văzut și în aceste zile, de încercare de cumparat și inventat majorități”, a spus Barna.

„În momentul de față, România are șansa să intre în logica de organizare de alegeri anticipate: în urma consultărilor, pot fi propuși doi premieri, care să fie respinși de Parlament, după care următorul președinte - și sper să fie primul meu act ca viitor președinte al României - dizolvăm Parlamentul și în februarie sau martie, pe termenele constituționale, avem alegeri anticipate”, a explicat el.

Întrebat dacă vrea, astfel, ca Viorica Dăncilă să rămână premier interimar până la anticipate, Barna a răspuns că „există mai multe variante, despre care vom discuta în zilele următoare la consultări”.



Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1718 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    Nu zice Hop pana nu ai sarit! (Joi, 10 octombrie 2019, 15:33)

    lasa [utilizator]

    De ce e asa de increzator ca-s infrange pe Iohannis?
    Deja a configurat situatii cu el Presedinte.
    Eu as fi fost mai rezervat.......dar o fi stiind el mai multe decat mine. Ceea ce e un minus pentru votantii lui, care cer TRANSPARENTA!.
    • +3 (3 voturi)    
      Candideaza la presedentie (Joi, 10 octombrie 2019, 15:59)

      vladm9 [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      Transparenta:
      - el candideaza la functia de presedinte.
      - Barna arata ca are incredere in sansele lui. are sanse mari sa intre in turul 2, apoi sa castige.
      - e pregatit sa preia functia de presedinte, daca castiga.

      Ce vrei sa iti mai spuna? Daca spune "Daca" mult poate se indoieste si el ca o sa ajunga presedinte?

      Nu cred ca urmatorul presedinte e neaparat el:
      "după care următorul președinte - și sper să fie primul meu act ca viitor președinte al României -"
      • -1 (1 vot)    
        balcanismul usr: problema nu exista, vi se pare (Joi, 10 octombrie 2019, 17:16)

        Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui vladm9

        traiasca marele voda !
        Despre ce fel de transparenta e vorba cand vorbesti doar in sloganuiri ?
        L-au intrebat la europa fm ce ar face in prima zi daca ar fi presedinte ? Raspunsul: lozinci si prefabricate verbale.
        E de o nesimtire remarcabila in evitarea raspunsurilor concrete.
        Ascunsul dupa vorbe nu e compatibil cu onestitatea.
    • -1 (1 vot)    
      De ce jocul "2 PM care sigur sa fie dati jos" (Joi, 10 octombrie 2019, 16:02)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      Asta nu e doar o bataie de joc la adresa constitutiei?? Pai ori punem unul care sa fie sustinut de USR+PNL si sa faca alianta, ori direct nu ii mai pune si face anticipate. Sigur cine a gandit cu PM care sa cada consecutiv nu s-a gandit ca sa fie daor o bataie de joc.
    • +1 (1 vot)    
      unde a zis ca el o sa castige?! (Joi, 10 octombrie 2019, 16:13)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      a zis ca aia e solutia! si are dreptate!
  • -6 (10 voturi)    
    Ultimul guvern decent (Joi, 10 octombrie 2019, 15:33)

    cenzuratul [utilizator]

    S-ar putea sa fim in fata singurului guvern rezonabil pe care il va vedea Romania multe decenii de acum in colo, si fara criptocomunistii de la PSD, si fara criptomarxistii de la USR.
  • +2 (8 voturi)    
    Ar fi misto sa declanseze Iohannis alegerile (Joi, 10 octombrie 2019, 15:35)

    Maspp [utilizator]

    anticipate si sa castige Barna la prezidentiale.
    • 0 (0 voturi)    
      art. 89 alin 3 din Constituţia României ... (Joi, 10 octombrie 2019, 16:08)

      BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      Parlamentul nu poate fi dizolvat în ultimele 6 luni ale mandatului Preşedintelui României şi nici în timpul stării de mobilizare, de război, de asediu sau de urgenţă.
    • -1 (1 vot)    
      A plecat Dragnea, USR nu mai creste (Joi, 10 octombrie 2019, 16:17)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      de unde presedinte?
      • +1 (1 vot)    
        Creste, creste (Joi, 10 octombrie 2019, 18:36)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui xolv

        Pe spinarea ineptilor din PNL. Aia o sa-si arate rapid valoarea.
  • -2 (2 voturi)    
    barna asta e o catastrofa (Vineri, 11 octombrie 2019, 5:17)

    Coco Whistle [utilizator]

    am votat usr dar acum caut alternative, e prima data si ultima cind l-am auzit pe individ. e clar ca nu e ptr romania pe care o visam. draga tovarase, e timpul sa te asezi frumusel la locul pe care il meriti, nu are legatura cu functia de presedinte de partid, de candidat la presidentiale...ciao usr, schimbati-va liderul daca vreti votul meu.