Moțiunea de cenzură a trecut de votul Parlamentului, Guvernul Viorica Dăncilă a fost demis

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 10 octombrie 2019, 14:32 Actualitate | Politic


Viorica Dancila la motiune
Foto: Agerpres
Guvernul PSD Viorica Dăncilă a fost demis de plenul Parlamentului, care a aprobat joi moțiunea de cenzură depusă de opoziție cu 238 de voturi ”pentru”.

UPDATE 14.40 Anunț oficial - 399 parlamentari prezenți, 245 de voturi exprimate.Voturi pentru adoptarea moțiunii - 238, voturi contra - 4, abțineri - 0. Moțiunea a întunit majoritatea voturilor cerute de Constituție pentru adoptare, astfel că Parlamentul retrage încrederea acordată Guvernului.

Citește și:

Votul a fost secret, cu bile. Pentru trecerea moțiunii de cenzură era nevoie de cel puțin 233 de voturi. Săptămâna trecută, la depunere, moțiunea a fost susținută de 237 de semnături.

Guvernul Dăncilă rămâne, potrivit legii, să îndeplinească numai actele cu caracter individual sau normativ necesare pentru administrarea treburilor publice, fără a promova politici noi, până la depunerea jurământului de către membrii noului Guvern. În această perioadă nu poate să adopte ordonanţe şi nici să inițieze proiecte de lege.

Preşedintele trebuie să convoace la consultări partidele parlamentare și să desemneze un candidat pentru funcţia de premier. În termen de 10 zile de la desemnare, candidatul propus pentru funcția de prim-ministru trebuie să vină în Parlament cu echipa guvernamentală, pentru votul de încredere.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















76331 vizualizari

  • +67 (81 voturi)    
    Veorica la groapa de gunoi a istoriei! (Joi, 10 octombrie 2019, 14:38)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    It was about time...
    • +30 (34 voturi)    
      Ba la bulău! (Joi, 10 octombrie 2019, 15:05)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Cu Vulvuța, secretara, plumbuita și compania!!!
      • +5 (5 voturi)    
        klaus, klaus, klaus; baga-i la zuchthaus (Joi, 10 octombrie 2019, 17:42)

        Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui prec

        si mai scapa-ne o data de mickey-mouse
    • -36 (42 voturi)    
      Ponta și-a văzut visul cu ochii. E noul premier. (Joi, 10 octombrie 2019, 15:12)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Sa vezi acum declarații peste declarații ale lui Ponta pe la toate posturile de televiziune și în toate ziarele, ca in perioada 2012-2014.

      Singura soluție stabilă la guvernare este o majoritate PSD - Pro Romania - ALDE care nu poate fi condusa decat de Ponta.

      Felicitari Klaus Iohannis pentru moțiunea care l-a readus pe Victor Ponta în postul de premier.
      • +14 (16 voturi)    
        Si? (Joi, 10 octombrie 2019, 15:56)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Nu erai fericit cu tonta al tau premier? Cel mai sutineai si ce bun era el: cel mai bun premier pe care l-a avut Romania!
      • +14 (16 voturi)    
        Cum sa fie Ponta noul premier? (Joi, 10 octombrie 2019, 16:27)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Sincer, ma indoiesc ca presedintele va nominaliza alt premier decat de la partidul liberal.
        Ponta poate sa stea in continuare in opozitie..
        • +2 (6 voturi)    
          simplu, DOH! (Joi, 10 octombrie 2019, 18:45)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Trebuie sa fie si votat de parlament... dooooh. Asta inseamna ca ar trebui sa existe o propunere agreata de catre TOTI cei ce au votat motiunea. Chiar daca nu va fi ponta, ghici (si) cine va face jocurile sau va vrea felie cascaval. Ce negocieri au fost pana acum, dar ce sunt acuma... Cred ca-si impart si posturile de femei de serviciu, unde psd-ul si-a pus oameni.

          Cata incultura politica in tara asta, sa mor. Multi cred ca pe cine pune Iohannis (incorect si asta), ala e. Serios?

          In politica, nu mai zic cea de la noi, nu e cu chestii emotionale. Simplex a spus ceva logic:
          ponta poate atrage de la psd, cat sa-si faca o majoritate, daca mai adaugi alde si clasica c.rva udemere. Prin atras, nu te gandi la platforma politica si bla bla... doar ii spune parlamentarului pesedist X ca-i va mentine rubedeniile in posturile banoase.
          • +1 (1 vot)    
            Doooh! (Vineri, 11 octombrie 2019, 7:45)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            Ai auzit de alegeri anticipate? Doooh! Crezi ca vor borfasii sa piarda un an de parlament? Dooh! O sa accepte pe oricine premier.
        • +4 (6 voturi)    
          In 2012 Basescu a fost obligat sa-l puna pe Ponta (Joi, 10 octombrie 2019, 19:42)

          simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Ne aflăm intr-o situație asemănătoare cu cea din din 2012 cand, după ce a trecut motiunea la sfarsitul lui aprilie, Traian Basescu a fost obligat să-l numească pe Victor Ponta premier și să-i accepte guvernul deși Ponta îi era adversar fostului președinte.

          Klaus Iohannis este obligat să-l pună pe Ponta premier pentru ca din cauza majorității PSD - ALDE - Pro România, al cărei lider nu poate fi decat Ponta, un al guvern nu are cum sa treaca de votul parlamentului.
          • +1 (1 vot)    
            Nu este obligat deloc. (Vineri, 11 octombrie 2019, 7:44)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

            Propune ce premier vrea muschiul lu si daca este respins de parlament de 2 ori, atunci alegeri anticipate. Borfasii tai nu vor asta si o sa accepte pe orcine premier, numai sa mai stea un an in parlament.
    • +34 (42 voturi)    
      Acum afara cu sabotorii rusi din Romania (Joi, 10 octombrie 2019, 15:30)

      newIook [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Sa fie interogat Toader sa spuna de celula ruso-israeliana care le facea ordonantele si legile.
      Sa iasa SRI la raport si sa dea nume. Vrem sa vedem spioni deportati si facuti de ras, la fel ca cei care actioneaza in Europa, care asasineaza oameni sau sponsorizeaza atacurile teroriste islamice.
      • +10 (18 voturi)    
        Sri (Joi, 10 octombrie 2019, 15:58)

        Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui newIook

        Sri-ul e putred in toate incheieturile, sa nu ne mai dam dupa cires. Daca isi faceau treaba eram departe ca tara. Ei sunt si au fost cot la cot cu cei care au vandalizat tara, fara discutie. Nu s-ar fi putut face nimic fara ei!
      • +1 (3 voturi)    
        stai ca a inceput Prvda cu diversiunea (Joi, 10 octombrie 2019, 18:58)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui newIook

        Mai niuluk, ce treaba are Toader cu faptul ca Dancila e o proasta patentata?
        Pana ieri aparai partidul unic cu dintii si acum vii sa ne spui ca niste ruso-israelieni au fost aia care le-au facut politica?
        Pana acum urlai ca SRI este staul paralel si acum vii sa le ceri sa gaseasca spioni?
        Sau a fost o glumita psd-ista finuta ca madam Plumb?
        • 0 (2 voturi)    
          Citesti ziaru' invers (Joi, 10 octombrie 2019, 21:08)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Citesti ziaru' invers.
        • +1 (1 vot)    
          Confunzi nick-urile ... (Vineri, 11 octombrie 2019, 7:51)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Sunt doi, unul cu "I" mare in mijloc si cel nociv cu "l" normal.
    • +7 (15 voturi)    
      votat orban (Joi, 10 octombrie 2019, 15:33)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      si apoi demis dupa care anticipate
      • +4 (6 voturi)    
        surpriza (Joi, 10 octombrie 2019, 17:31)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

        pesedacilor va fi ca in Parlament se va vota orice prim ministru, doar sa-si pastreze fotoliile si beneficiile financiare.
        Singura posibilitate ca sa fie anticipate ar fi ca prim ministrul propus de Johannis,sa-si dea demisia. De 2 ori.
        • 0 (4 voturi)    
          anticipate (Joi, 10 octombrie 2019, 19:16)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          nu pot fi ca prin consititutie, palavramentul nu poate fi dizolvat cu sase luni inainte de alegeri.
          vin alegeri prezidentiale, e nevoie de palavrament sa unga preshu' nou./vechi.
          iar de la prezidentiale la locale, iar sunt mai putin de sase luni. asa ca, alegerile vor fi toamna viitoare, pt. un nou palavrament.
          pana atunci, tarash-grapish, prin mlastina dumbovitzeana.
    • -1 (5 voturi)    
      Vorbesti (Joi, 10 octombrie 2019, 16:42)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      parsiv (filo)-englezule !.
      Nici nu e de mirare ca te-ai bagat tu primul ,,sa arunci cu noroi" ! .
      Englezii tai i-au instigat pe rusi (Partitia Churchill-Stalin) sa fie stapani peste Romania. Si acum te prefaci ca te bucuri ca au cazut rusii de la Conducerea Guvernului Romaniei !.
    • +7 (7 voturi)    
      Masuri urgente (Joi, 10 octombrie 2019, 18:10)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Se impun masuri urgente :

      – Revocarea si arestarea judecatorilor corupti, aflati in slujba mafiei psd, de la CCR, CSM, ICCJ, Curtile de Apel si de la Judecatorii
      – Revocarea membrilor corupti de la CNA, aflati in slujba mafiei psd
      – Desfiintarea Sectiei Speciale
      – Revocarea inspectorilor corupti, aflati in slujba mafiei psd, de la Inspectia Judiciara din CSM
      – Abrogarea tuturor modificarilor aduse de mafia psd legilor justitiei si codurilor penale
      – Anularea deciziilor aberante date de CCR, in favoarea infractorilor
      – Desfiintarea pensiilor speciale
      – Abrogarea legilor care permit acordarea de indemnizatii nemeritate membrilor unor obscure ONG-uri sau SRL-uri, numite Academii
      – Modificarea legii pentru a permite alegerile in doua tururi pentru primarii
      - Pedepsirea vinovatilor din Jandarmerie si din politica pentru masacrul din 10 august 2018
      • -1 (1 vot)    
        f. binea (Joi, 10 octombrie 2019, 19:17)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        am transmis mai departe prin telifonu' fara fir. :-)
  • +47 (57 voturi)    
    Latrina Trei Diseara Difuzeaza Mira (Joi, 10 octombrie 2019, 14:38)

    un domn [utilizator]

    de la 21.30
  • +51 (53 voturi)    
    Mda (Joi, 10 octombrie 2019, 14:38)

    TheFaime [utilizator]

    Atat cer noului Guvern: sa imi spuna cand a inceput aceasta guvernare PSD cat era deficitul si cat este acum? Ca sa stiu daca are rost sa ma apuc sa fac copii sau nu. Chiar nu as vrea sa-i las datori inca de la nastere. Hai, va pup! PS: Veorica, make a foto? :)
    • +19 (21 voturi)    
      maic a foto uit Liviu (Joi, 10 octombrie 2019, 14:56)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      DNA Shoooo pe ei !
    • +3 (11 voturi)    
      confuzie (Joi, 10 octombrie 2019, 15:01)

      octo [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      cred ca faci confuzie intre deficit si datoria externa...
      • +1 (5 voturi)    
        si care deficit? (Joi, 10 octombrie 2019, 16:29)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui octo

        Ca avem deficit bugetar (calculat brut dar si ca procent din PIB), deficitul contului curent din balanta de plati...deficitul fondului de pensii,
    • +2 (14 voturi)    
      hai cu guvernu tehnocrat (Joi, 10 octombrie 2019, 15:18)

      FFF T [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      Avem nevoie de un guvern temporar format din profesioniști și specialiști, care să redreseze pînă la alegerile de la anul ce e de redresat.
      • +16 (20 voturi)    
        stii ca solutia asta s-a mai incercat nu? (Joi, 10 octombrie 2019, 16:05)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

        si ce a urmat?
        Hai cu alegeri anticipate si aia e.
        • +7 (9 voturi)    
          nici eu nu vreau tehnocrati (Joi, 10 octombrie 2019, 16:32)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Pui tehnocrati acum si la anul iar castiga PSD, exact cum a mai fost. In 2015, dupa Colectiv, PSD si Ponta erau la pamant,,,,in loc sa se organizeze imediat alegeri anticipate, s-a pus un guvern catastrofa de tehnocrati, si in numai un an PSD a recuperat tot, ba a mai ajuns si la 40%.
          Alegerile anticipate sunt singura solutie, nu frectii cu tehnocrati.
          PS: tehnocrat inseamna persoana neangajata politic, si nu expert cum cred multi.
      • +2 (8 voturi)    
        Nu! Guvern USR++PNL! (Joi, 10 octombrie 2019, 16:06)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

        De ce guvern tehnocrat? Nu o sa il bage nimeni in seama. Sa fie guvern USR++PNL!
        • +9 (9 voturi)    
          cu PSD +pro Romania, (Joi, 10 octombrie 2019, 16:32)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          care domina parlamentul, nu ar avea sanse.,
          Alegeri anticipate si asta cat mai repede.
        • -1 (9 voturi)    
          tu fiind (Joi, 10 octombrie 2019, 17:32)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          pesedac, normal ca nu vrei anticipate.
        • -1 (3 voturi)    
          Mikisor, o dai de gard (Joi, 10 octombrie 2019, 19:00)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          Anticipate!
    • +11 (11 voturi)    
      Nu (Joi, 10 octombrie 2019, 16:02)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      Cel mai bine e ca noul guvern sa spuna tot, dar absolut tot ce s-a facut si s-a ascuns sa ii dea justitiei pe toti! Nu va mai purtati cu manusi cu cei care au distrus tara pentru ca au inceput sa si-o ia in cap. Se credeau nemuritori! Sa plateasca pana la ultimul leu cheltuit aiurea. TOT !
  • +39 (39 voturi)    
    Foarte bine (Joi, 10 octombrie 2019, 14:39)

    sim18 [utilizator]

    Felicitari... acum la treaba! Nu ne dezamagiti!
  • +22 (22 voturi)    
    Foarte bine (Joi, 10 octombrie 2019, 14:39)

    sim18 [utilizator]

    Felicitari... acum la treaba! Nu ne dezamagiti!
  • +14 (22 voturi)    
    PSD + ALDE se transforma in PNL sau Pro Romania (Joi, 10 octombrie 2019, 14:40)

    MirceaCS [utilizator]

    PSD si ALDE pleaca. Dar parlamentarii aia PSD si ALDE vor deveni acum paralamentari PNL si in Pro ROmania.

    Romanii nu alta sansa decat sa voteze la 4 ani sa dea afara politicienii minicinosi si corupt care nu fac ce au promis, indiferent ca e vorba de USR, PLUS, sau PNL. E simplu. Numai asa noi romanii avem o sansa.
  • +27 (35 voturi)    
    Puscatrie (Joi, 10 octombrie 2019, 14:40)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Penrtu distrugerea Ro, distrugerea Justieie, slujirea intereselor straine. PUSCARIE pentru Czarmen Dan si CRIMINALII din Jandarmeria ticaloasa aflata in slujba infractorilor. Flocea de la SS = puscarie!
    • +24 (24 voturi)    
      primul care trebuie sa raspunda (Joi, 10 octombrie 2019, 15:21)

      Dizidentul [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      sa fie "Chiparosul " sa raspunda in fata Parlamentului si a Poporului pentru fiecare Leu sau Euro imprumutat si pentru ce cu asemenea dobinda.
      • +7 (9 voturi)    
        cred ca, Chiparosul deja s-a suit (Joi, 10 octombrie 2019, 16:33)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

        in Tuareg si fuge cine stie pe unde....gata, a abandonat-o pe Dancila. Si , ce e mai grav, lasa tara fara buget facut pe anul 2020.
  • +9 (37 voturi)    
    PNL.. (Joi, 10 octombrie 2019, 14:42)

    MirceaCS [utilizator]

    PNL e un partid dinozaur cu oameni "vechi" ca-n PSD.

    Atat timp cat oameni gen Orban sau Flutur sau Falca raman in PNL, acest partid seamana mult cu PSD si Pro Romania.
    • +5 (13 voturi)    
      mda (Joi, 10 octombrie 2019, 15:00)

      DrInOrice [utilizator] i-a raspuns lui MirceaCS

      PNL inca este o alta bucatica de PSD. Greu se mai primeneste politica asta...
    • -1 (3 voturi)    
      asa ... (Joi, 10 octombrie 2019, 17:51)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui MirceaCS

      ...o fi,dar sa stii ca nici pempersii si casul la gura ,nu va face mare branza !!!
  • +29 (37 voturi)    
    hai lasa veorico (Joi, 10 octombrie 2019, 14:44)

    alex34 [utilizator]

    acum o sa ai mai mult timp sa-l vizitezi pe tatucu dragnea la puscarie si sa-i asculti povețele. va regrupati si dupa 2 ani in care fraierii o sa mai repare din ce ati distrus voi, veniti iar cu minciuni in fata prostimii ca le dati bani cu galeata daca va voteaza
  • +32 (34 voturi)    
    Drum bun, Veorico! (Joi, 10 octombrie 2019, 14:44)

    IoPaNet [utilizator]

    Nu te obosi sa-ti verifici cutia postala, nu-ti vom scrie!
  • +31 (39 voturi)    
    Asa sa fie! (Joi, 10 octombrie 2019, 14:45)

    Remarque [utilizator]

    Istoria va va recunoaste drept cel mai incompetent si corupt guvern, care a actionat impotriva poporului sau! Urmatorul pas: PSD trebuie sa dispara, nu se poate reforma.
  • -32 (46 voturi)    
    Victor Ponta noul premier. Felicitari! (Joi, 10 octombrie 2019, 14:45)

    simplex1 [utilizator]

    Noul prim-ministru al României va fi Victor Ponta. Este pentru a doua oară cand acesta ajunge premier printr-o moțiune de cenzură.

    Felicitari Klaus Iohannis pentru ideea moțiunii.
  • +17 (27 voturi)    
    OUG pe Legile Justiei sa anulam ce a facut PSD-ul! (Joi, 10 octombrie 2019, 14:46)

    Miky60 [utilizator]

    Uraaa!!! Gata, am scapat de Dancila si de PSD! Prima masura a guvernului USR++PNL ar trebui sa fie sa dea un OUG pe Legile Justiei sa se anuleze tot ce a facut PSD, tot ce au ciopartit Justitia! Dar acum, daca am votat la referendum sa nu mai fie OUG-uri pe Legile Justitiei, asta nu se aplica si daca guvernul este USR++PNL, era doar daca guvernul era PSD! Si sa se modifice Constitutia prin OUG sa se scoata PSD-ul in afara legii!
    • +7 (15 voturi)    
      Nu, nu: desființarea pensiilor „speciale”! (Joi, 10 octombrie 2019, 15:07)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Interzicerea pensionării la 40 de ani.
      1/2 din salariile bugetar.
      40% dintre bugetari zburați de urgență!!!!!!
  • +10 (20 voturi)    
    ! (Joi, 10 octombrie 2019, 14:47)

    Gigi Kent [utilizator]

    Doamne ajuta!
  • +26 (32 voturi)    
    In sfarsit (Joi, 10 octombrie 2019, 14:50)

    ZimZum [utilizator]

    Mi-am cumparat o bere aseara sa fie rece azi. Nu mai am rabdare pana diseara, i-am dat cep de pe acuma! O Silva ( Mandra Romaneasca ), ca poate reusesc si eu de acum inainte sa fiu mandru ca sunt roman. JOS PSD, sper sa ajungeti la groapa de gunoi a istoriei.
    • +14 (14 voturi)    
      Trebuie luate primariile de la hotii astia (Joi, 10 octombrie 2019, 14:58)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui ZimZum

      Distrugerea oraselor trebuie sa inceteze.
      Incompetentii si spagarii sa dispara.
    • -13 (17 voturi)    
      Motiunea l-a readus pe Ponta ca prim-ministru! (Joi, 10 octombrie 2019, 15:04)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui ZimZum

      Fără PSD este imposibilă realizarea unui nou guvern iar cea mai stabilă alianță care realizeaza o majoritate este PSD - Pro România - ALDE iar aceasta nu se poate forma decât în jurul lui Victor Ponta, fost lider al PSD, fost premier și actualul conducator al Pro România.

      O să-l avem iar de 5 ori la televizor pe Ponta zilnic cu diverse declarații. Va începe din nou visul urat din perioada 2012-2014.
      • +8 (12 voturi)    
        Am inteles.. (Joi, 10 octombrie 2019, 15:58)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        . bucura-te si lasa-ne.
      • +1 (1 vot)    
        Ponta e un Plagiator (Joi, 10 octombrie 2019, 21:50)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        de Doctorat. El nu mai are ce cauta in Functie de Functionar de Stat. Doar intr-un Partid.
        Ca Dragnea.
  • +11 (21 voturi)    
    Super. urmeaza noaptea cutitasului. (Joi, 10 octombrie 2019, 14:51)

    Lok [utilizator]

    Dancila pica de la presedintie etc. Dar in rest nimic nu se schimba semnificativ.
    • -4 (14 voturi)    
      Ba da, Barna merge in turul 2. (Joi, 10 octombrie 2019, 14:59)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Ba da, Barna merge in turul 2. Sa vezi butoaie de laturi!
      Brace yourself and buy popcorn!
      • +2 (10 voturi)    
        Dancila nu avea nici o sansa. (Joi, 10 octombrie 2019, 15:55)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        PSD-ul nu ar fi votat o papusa.
      • -4 (10 voturi)    
        Barna merge la vot in turul 2 (Joi, 10 octombrie 2019, 15:58)

        tahomir [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        dar nu o sa regaseasca pe liste, o sa fie Klaus si cu actorasul
        • 0 (2 voturi)    
          turul doi (Joi, 10 octombrie 2019, 19:19)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

          s'ar putea sa nu se mai tzina. din motive evidente.
  • +13 (27 voturi)    
    Am scapat! Era Dragnea abia acum s-a incheiat! (Joi, 10 octombrie 2019, 14:51)

    Alui [utilizator]

    Dancila a fost unul dintre cei mai inepti premieri avut de Romania vreodata. Dancila se poate cumpara cu Ciorbea si Vacaroiu, si nu in ultimul rand cu Emil Boc.
    Nu prea avem oameni inteligenti si educati printre politicieni, dar Dancila era chiar prea jos ca nivel. Numai dupa cum se imbraca iti dai seama ca n-are o inteligenta stralucita. Pai de aia a si ales-o Dragnea!
  • +23 (29 voturi)    
    Huo Viorica! (Joi, 10 octombrie 2019, 14:53)

    asavreau [utilizator]

    Viorica putea s[ se comporte civilizat si pleca cu o strangere de mana si la revedere.Si-a pus poalele in cap,a insultat tot ce ia iesit in cale,asa ca-HUO!Asta merita.
  • +8 (18 voturi)    
    Popcornul e pregatit (Joi, 10 octombrie 2019, 14:54)

    Miriapodul [utilizator]

    Let the Hunger Games begin. And May The Odds Ever Be In Your Favor.
    • +3 (5 voturi)    
      Well... (Joi, 10 octombrie 2019, 15:07)

      MirceaCS [utilizator] i-a raspuns lui Miriapodul

      Make Romania Great Again
  • +10 (12 voturi)    
    in sfarsit! (Joi, 10 octombrie 2019, 14:54)

    g01an [utilizator]

    aceasta este prima zi din ce va urma si mai este mult pana departe.

    dar am facut in sfarsit acest prim pas important!

    ORICE alternativa este mai buna decat ce au facut acesti inconstienti la guvernare. lipsa unui guvern va fi cu mult mai stabilizatoare decat un guvern dancila. desigur, ar fi mult mai bine daca avem anticipate pentru ca asa este normal in astfel de situatii, ca politicienii sa se intoarca la alegatori pentru a sparge blocajele politice. doar ca Ponta are alte planuri deci sunt slabe sanse sa plece de tot PSD-ul acum. ramane de vazut cum vor reactiona romanii, sper doar sa inteleaga cat de importante sunt alegerile legislative (si cele locale ca tot veni vorba).
  • -3 (13 voturi)    
    k (Joi, 10 octombrie 2019, 14:58)

    cartofiprajiti [utilizator]

    cine a pierdut la motiune ,castiga alegerile la anu ...20 20
  • +9 (9 voturi)    
    mda (Joi, 10 octombrie 2019, 14:58)

    liviu_ [utilizator]

    nustiu daca sa ma bucur sau nu.... pe de-o parte e bine ca am scapat de astia
    poate se mai calmeaza si CCRu si CSMu

    pe de alta parte cand vine recesiunea (si o sa vina) prostii osa dea vina pe guvernul de tranzitie,, nu pe cel al psd....

    dar cine stie, poate s-au desteptat romanii....
  • +13 (15 voturi)    
    Inca o sansa pentru Romania.. (Joi, 10 octombrie 2019, 15:01)

    bigbrother [utilizator]

    Sau cel putin asta ar trebui sa fie daca politicienii au inteles ca aceasta motiune nu a fost pentru a pune botul pe ciolan ci pentru a da de pamant cu acest partid de borfasi.

    Ce mai trebuie sa inteleaga politicienii care vor face viitorul guvern:

    1.Nu vor aveatimp sa indreptate gramezile de magarii facute de PSD, asa ca ar fi bine sa prioritizeze cateva domenii principale si sa puna lucrurile la punct cat mai repede.
    2. Ce s-a intamplat in ultimii 3 ani nu trebuie sa se mai intample. Cine are urechi sa faca bine sa auda, poporul e deja cu capsa pusa si nu e dispus sa mai ierte pe nimeni.
    3. PSD nu este infrant si va face pe dracu in patru sa puna piedici peste tot.
    4. Sa aiba grija la Ponta. Baiatul asta e cu capsa pusa si vrea sa revina in lumina reflectoarelor.
    5. Promisiunile facute pentru a trece aceasta cenzura nu trebuie sa depaseasca limitele legalului si bunului simt.
    6. Sunt multi "masculi alfa" in aceasta alianta contra PSD, grija mare cine ce vrea si cine ce face.

    Felicitari pentru aceasta motiune, pentru a doua oara ne trezim dintr-un cosmar care parea ca nu se mai termina. Si mult succes in continuare.
  • +9 (9 voturi)    
    Pariu... (Joi, 10 octombrie 2019, 15:16)

    Jolly Roger [utilizator]

    Ca vineri la 17 Savonea ii trimite convocare pe marti lui Birchall la CAM? :)
  • +10 (12 voturi)    
    viorico (Joi, 10 octombrie 2019, 15:27)

    sile1 [utilizator]

    Adio si un praz verde....!
  • -4 (16 voturi)    
    mda (Joi, 10 octombrie 2019, 15:27)

    SoulSearcher [utilizator]

    nu va bucurati prea mult...

    o sa fie ca in 2016, au venit "tehnocratii" si au stricat toata tara..

    asa ca PSD-ul va da vina pe ei, iar la anul in 2020 vor iesi cu acelasi scor...

    singurul lucru care se schimba acum, este ca vor zbura toate rubedeniile si pilele puse de dragnea peste tot prin sistemul bugetar (sefii in mare parte) si vor veni altii

    in rest economia nu da semne ca merge bine, de indatorat ne-au indatorat..

    iar la anu` vor da vina pe guvernul post-dancila, ca tara o duce rau, si ca avem datorii de achitat (deh facute tot de ei)

    EXACT ACELASI EPISOD din 2016

    romanul are memorie scurta... la anu o sa voteze iar PSD-ul care va promite iar salarii si pensii, si de saracie ii vor vota
    • +4 (8 voturi)    
      si de ce trebuie sa fie ca in 2016? (Joi, 10 octombrie 2019, 16:11)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Sa ne lamurim, in 2016 Ponta a plecat ca urmare a unei demisii, nu a unei motiuni de cenzura. Simtiti vreo diferenta de nuanta?
  • +9 (9 voturi)    
    Veorica duce partidul la gunoi (Joi, 10 octombrie 2019, 15:32)

    tahomir [utilizator]

    ah, scuze, cred ca era duce galeata la gunoi da' melodia e cam veche si nu mai stiam versurile.
    • +6 (6 voturi)    
      Ciuma Rosie e un gunoi (Joi, 10 octombrie 2019, 16:15)

      matali [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Care trebuie aruncata la ghena de gunoi unde ii este locul.
  • +14 (16 voturi)    
    Alegeri anticipate (Joi, 10 octombrie 2019, 15:33)

    rapidz [utilizator]

    Altfel Romania risca sa repete experienta cu guvernul tehnocrat care a scos castanele din foc si PSD a cules roadele.
  • +19 (21 voturi)    
    Aleluia! Nu-mi vine sa cred. (Joi, 10 octombrie 2019, 15:34)

    n.dumiritu [utilizator]

    Dupa aproape 8 ani, PSD-ul pleaca de la putere? (Ciolos a fost instalat de PSD, Dincu era piesa centrala in guvern). Ce poate contabiliza acest partid in 8 ani? Datoria publica a crescut cu 200 mld.lei si nu se vede nicaieri o investitie majora. Inegalitatea si excluderea sociala au crescut, saracia s-a adincit pentru defavorizati. Guvernarile PSD au insemnat doar poveri pentru tara si privilegii pentru clasa conducatoare. Acest ultim guvern PSD a fost cel mai nemernic guvern pe care l-a cunoscut aceasta tara. Rusine Parlamentului care i-a sustinut atita timp la guvernare!
  • +10 (12 voturi)    
    Proasta lui Dragnea a plecat acasa la Teleorman (Joi, 10 octombrie 2019, 16:13)

    matali [utilizator]

    Ciuma rosie a devenit istorie. Nu vor uita romanii prea curand ce dezastru a fost cu acesti incompetenti de la PSD. Tara arata ca dupa razboi, domneste un adevarat haos. Romanii au luat calea pribegiei in ultimii ani intr-un numar fantastic ca dupa o catastrofa sau razboi. Tara asta trebuie recontruita.
  • +9 (9 voturi)    
    Analfabeto (Joi, 10 octombrie 2019, 16:13)

    vasile-roaita [utilizator]

    Ti-a tras-o Johannis d-ai batut din picioare! Aia in fatza parlamentului cu Malin Bot deja au desfacut sampania. Make Romania great again!
  • +3 (5 voturi)    
    Anticipate ! (Joi, 10 octombrie 2019, 16:38)

    Cezar19 [utilizator]

    Anticipate !!!
  • +1 (5 voturi)    
    S-a facut dreptate! (Joi, 10 octombrie 2019, 16:51)

    Mihail. [utilizator]

    Cu ajutorul psd-istilor care au devenit oameni cinstiti.
  • 0 (6 voturi)    
    Ciuma rosie e la gunoi (Joi, 10 octombrie 2019, 16:54)

    Irina25 [utilizator]

    La fel ca si cea portocalie. Oamenii, insa, sunt aceeasi. Deci, ce culoare urmeaza?!
  • +5 (7 voturi)    
    Meritocratie (Joi, 10 octombrie 2019, 17:01)

    M.aura [utilizator]

    Sper sa se termine epoca sefilor interimari cu pile, sa se organizeze concursuri pe bune pentru definitivarea pe post. Cred ca 70% din posturile de conducere din mediul bugetar sunt ocupate cu interimari care habar nu au meserie.
    Au ajuns sa stea interimarii in functie mai mult decat ministrii.
  • -8 (14 voturi)    
    Hihi o mai votat unu pentru (Joi, 10 octombrie 2019, 17:03)

    Lucian Ilea [utilizator]

    ma ce prosti is francezii
    si candidatul lor o fost respins de catre Europa
    haha
    hai sa radem de ei
    rade ciob de oala sparta
    haha
    si de unguri sa radem
    toti is corupti ma
    toti fura pe rupte
    numa noi...undes- milairdele de la AMD
    ca bunica mea imi taie pula si fura 79 de miliarde de euro
  • -6 (16 voturi)    
    Atentie la USR si in continuare la PSD (Joi, 10 octombrie 2019, 17:04)

    cris333 [utilizator]

    Liderul USR a declarat la TVR1 ca daca vor castiga la alegerile anticipate, ca daca castiga usr-ul, vor demite noul guvern in februarie 2020 . Asta nu imi place, aduce a masura abuziva tipic pesedista pentru ca daca noul guyvern va fi unul competent o sa vina un muci cu ochelari care se da smecher la TV ca sa preia ciolanul cu japca. USR nu mi-a inspirat si nu imi va inspira incredere , asta e clar, cu declaratia asta ei isi sapa groapa.

    Nu va bucurati prea mult sau prea tare pentru ca o ciuma rosie nu dispare asa de usor, ca orice plaga, ei se vor infiltra in diverse partide si tot vor face ce stiu ei, sa fure si sa puna bete in roate .
  • -3 (7 voturi)    
    Bucuria fraierului (Joi, 10 octombrie 2019, 17:56)

    Traian2015 [utilizator]

    Nimeni nu observă, in foamea de ciolan, că însuși PSD ul a decis să se retragă de la guvernare. Numai Claius știe că e bine sa organizeze rapid alegerile, înainte că guvernul sau sa se facă de cacao.
  • +2 (6 voturi)    
    a fost cu noroc (Joi, 10 octombrie 2019, 18:01)

    toxx [utilizator]

    prima data cand am venit in tara neanuntat (adica nu in concediu) pica guvernul Ponta si venea Ciolos. acum am venit iar din intamplare (nu in concediu) si a plecat veorica. Plus de asta am adus cu mine si caldura din Middle East. Sa fie cu noroc ! Am deschis o bere acum, sper sa ma tina si in perioada urmatoarea, cu un guvern intreg la cap care sa lucreze pt OAMENI si apoi alegeri unde sa punem stampila pe generatia noua de oameni politici. Morala personala e: sa ma intorc naibii acasa !
  • -2 (14 voturi)    
    Leul se prabuseste (Joi, 10 octombrie 2019, 18:05)

    galeo [utilizator]

    De precizat ca leul e in cadere libera dupa votarea motiunii.
    Posibil sa avem euro la 5 lei pana de Craciun din cauza instabilitatii politice, romanii devenind din ce in ce mai saraci raportat la puterea de cumparare in euro...
    Asta asa, ca sai temperam putin propaganda care spune ca doar PSD aduce inflatie peste romani.
    • +2 (4 voturi)    
      Daca nu exista psd, era mult mai bine bre (Joi, 10 octombrie 2019, 19:08)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Nu te mai caina, daca leul e in cadere e pt ca au fost 3 ani de dezastru si pt ca, culmea, psd tocmai a fost dat jos de la guvernare. Panimayu? PSD a fost dat jos de la guvernare, partidul de Golani cu Lideri pe la Bulau!!!
    • +2 (4 voturi)    
      hai lasa-ne Praleo, pardon Galeo (Joi, 10 octombrie 2019, 19:12)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Va sa zica cum stateai tu cu ochii pe stirile bursiere si de FX ce sa vezi? Leul e in cadere libera!
      Panica mare la PSD-istii fraieri care nu au pucat sa isi schimbe furtaciunile in EURO.
      Asta asa, ca sa facem diferenta intre finantistii lui Teodorovici si cei reali.
    • +1 (5 voturi)    
      E o scadere tranzitorie (Joi, 10 octombrie 2019, 19:49)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      pana la noul Guvern.
      Ponta e cel mai de vina pentru asta.
      Ambitia lui magareasca (Plagiator) de a fi din nou ministru va face ca mult timp a nu fie un Guvern Votat de Parlament.
      Se va incerca cel mai probabil un Guvern de Tehnocrati (Premier de la Banca Nationala). Acest Guvern are cea mai mare sansa sa treaca de Ponta.
  • +3 (9 voturi)    
    1M de bugetari asteptati urgent in sectorul privat (Joi, 10 octombrie 2019, 18:13)

    scharke [utilizator]

    Hai cu concedierile masive in aparatul de stat! In privat e necoie de forta de munca chiar si de necalificatii astia care sug banii de pomana in joburi caldute la stat!
    • -2 (6 voturi)    
      E asa greu de gasit sclavi ? (Joi, 10 octombrie 2019, 19:38)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui scharke

      E asa greu sclavi care sa umfle conturile patronilor din Romania?
  • -3 (7 voturi)    
    Sa nu uitam, totusi! (Joi, 10 octombrie 2019, 19:33)

    benicio [utilizator]

    Sa nu uitam cine sunt partidele care au castigat, care acum se bat cu pumnul in piept ca au invins hidra coruptiei:
    1. PNL - un partid care contine membri din fostul PDL (sa nu uitam cat de mult i-am detestat la vremea lor), un partid care o data a fost aliat cu PSD (sa nu uitam de USL). Un partid care a furat numele unui partid istoric, dar care are destui membri indoielnici sau chiar cu probleme penale.
    2. PMP - aripa hard-core de corupta a PDL, aripa Udrea-Basescu.
    3. Pro Romania - lupii tineri din PSD, nepotii de generatie ai FSN-ului si stranepotii PCR-ului.
    4. despre USR momentan nimic, sa speram ca nu dezamagesc, desi nu am prea mari asteptari, am mai trait dezamagiri. Dar, din diorama asta trista, sunt cei mai frecventabili.
    • +4 (6 voturi)    
      Mdah, cam gri situatia (Joi, 10 octombrie 2019, 21:24)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Dar sa nu uitam si cine a pierdut, Cel Mai Corupt si Nenorocit Partid din Romania care a ajuns in ultimul hal, PSD.
    • +3 (3 voturi)    
      adauga (Joi, 10 octombrie 2019, 21:36)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      udemere