Dăncilă o amenință pe Birchall cu judecata PSD pentru că nu e de acord cu secția de anchetare a magistraților: Atitudinea sa nu este poziția partidului, colegii sunt nemulțumiți

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 8 octombrie 2019, 20:53 Actualitate | Politic


Dancila si Birchall
Foto: Guvernul Romaniei
Poziționarea Anei Birchall care a spus că secția specială de anchetare a magistraților nu se susține în actuala formă stârnește nervozitate în PSD. Viorica Dăncilă a susținut, marți, că aceasta nu este poziția PSD, iar „intervenția Anei Birchall nu e o intervenție personală”. ​

Întrebată în emisiunea „Gândurile lui Cristoiu” cum s-a ajuns în situația paradoxală ca ministrul PSD al Justiției să lupte pentru desființarea Secției pentru investigarea infracțiunilor din justiție(SIIJ), Viorica Dăncilă a răspuns: „Această atitudine a Anei Birchall nu este poziția PSD. PSD nu va mai da nicio ordonanță pe Justiție, noi ne-am învățat lecția, nu vom mai interveni. Intervenția Anei Birchall nu e o intervenție personală. Dacă ne uităm este revocată. Eu nu accept să implice ministerul într-un scandal”.

Premierul a precizat că ministrul Justiției trebuie să răspundă și în fața colegilor de partid.

„Vom vedea atitudinea dânsei în fața colegilor, pentru că această implicare în justiție nemulțumește colegii. Magistrații trebuie să ajungă la un consens. A fost deja o discuție legată de acest aspect, vom avea o nouă discuție în CEx”, a spus Dăncilă.

Ministrul Justiției, Ana Birchall, a anunțat, pe 17 septembrie, că grupul de lucru interministerial coordonat de minister a ajuns la două concluzii preliminare referitoare la Secția de investigare a infracțiunilor din justiție, precizând că niciuna dintre ele nu susține funcționarea în această formă a acestei structuri de parchet.

Președintele Consiliului Superior al magistraturii, Lia Savonea, a anunțat marți seară sesizarea Curții Constituționale în cazul ministrului Justiției, Ana Birchall, pe care o acuză de ingerință gravă în activitatea procurorilor și acțiuni de subminare a autorității Consiliului. De asemenea, Savonea a anunțat că inițiază propuneri de modificări legislative, așa încât membrii CSM care lipsesc nejustificat de la ședințe să își piardă mandatul. Ea a făcut acest anunț după ce marți a eșuat pentru a șasea oară în demersul de numire a Adinei Florea la șefia Secției de anchetare a magistraților, pentru că la ședința de plen nu a fost cvorum, ca urmare a absenței procurorilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10690 vizualizari

  • +22 (26 voturi)    
    guvern-mafie (Marţi, 8 octombrie 2019, 21:07)

    votulkritik [utilizator]

    dancila-mafioata
    • +4 (6 voturi)    
      Errata (Miercuri, 9 octombrie 2019, 9:41)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui votulkritik

      dancila-m(o)afioa(ar)ta.
  • +17 (19 voturi)    
    Pegra psdista are nevoie de d'alde Floarea Rosie (Marţi, 8 octombrie 2019, 21:16)

    Plagarus [utilizator]

    Cine il va urma pe Dragnea la biblioteca ?
    Daca sleahta nu-i urmează, cercarea le-i zadară ! “Vezi litfa !
  • +22 (24 voturi)    
    Drancila (Marţi, 8 octombrie 2019, 21:26)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    o sluga a hotilor si p complice a lor. O otrepa care face RO de râs.
  • +13 (15 voturi)    
    Vremuri de restriste, cand proostul(a) triumfa! (Marţi, 8 octombrie 2019, 22:12)

    danduta [utilizator]

    Sa fie un semn al Apocalipsei?!
  • +18 (20 voturi)    
    Birchall a mai facut ceva scoala (Miercuri, 9 octombrie 2019, 0:16)

    trandafil [utilizator]

    prin America si a mai inteles ce e prin lumea asta, pe cand tuta absoluta a fost o repetenta toata viata (ca multi alti membri ai famigliei psd-iste).
    • +6 (8 voturi)    
      I se rupe lui Birchall de PSD. (Miercuri, 9 octombrie 2019, 9:38)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui trandafil

      Mai degrabă are nevoie PSD de Birchall,decât Birchall de PSD.
  • +7 (9 voturi)    
    Judecata PSD.... (Miercuri, 9 octombrie 2019, 9:02)

    Akylas [utilizator]

    Judecata PSD, deci judecata mafiei neocomuniste in frunte cu o analfabeta "neconflictuala"....
  • +8 (10 voturi)    
    Mentalitati si gandire tipic psd-iste (Miercuri, 9 octombrie 2019, 9:17)

    varavara [utilizator]

    In psd nimeni nu are voie la opinie, nimeni nu poate lua decizii decat cu binecuvantarea ialatolahului, in acest caz veorica del videle, desteapta natiei.
    A stat 9 ani pe banii EU in parlamentul european si nu a fost in stare sa invete cat de cat o limba straina, de desteapta ce este.
    Acum s-a ajuns iar tupeul este la maxim, ca orice tata de provincie.
  • +2 (2 voturi)    
    La judecata partidului?! (Miercuri, 9 octombrie 2019, 13:59)

    asavreau [utilizator]

    Viorico,tu pricepi ce vorbești?
  • 0 (0 voturi)    
    sa intelegem este Dancila pentru toti romanii sau. (Joi, 10 octombrie 2019, 2:16)

    ..13 [utilizator]

    Numai pentru pesedistii mafioti si corupti care au nevoie de o justitie pentru ei???

    Cred ca este proba cea mai buna ca femeia asta pe langa faptul ca este proasta este si parte a grupului infractional organizat in cadrul pesede...

    Cum vine chestia asta cu linia de partid si justitia???

    Nu este justita deasupra tuturor???