Corespondență de la Bruxelles

„Voi fi împotriva oricărui incompetent și cu probleme de integritate, indiferent de naționalitatea lui” - Cioloș, după ce Plumb a fost respinsă în Parlamentul European

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 2 octombrie 2019, 18:48 Actualitate | Politic


Dacian Ciolos
Foto: Hotnews
„Voi fi împotriva oricărui incompetent și cu probleme de integritate, indiferent de naționalitatea lui. Asta ca să fie foarte clar”, a declarat Dacian Cioloș la Bruxelles, în contextul în care unii europarlamentari români de la PSD l-au acuzat pe el și pe alții că au fost împotriva unui candidat român și că ar duce scandalurile de „acasă” la Bruxelles. „De săptămâni întregi îmi bat capul să-i conving pe cei de acasă că aici trebuie trimiși oameni competenți tocmai pentru că reprezintă România”, spune Cioloș.

„Voi fi împotriva oricărui incompetent și cu probleme de integritate, indiferent de naționalitatea lui. Asta ca să fie foarte clar. De săptămâni întregi îmi bat capul să-i conving pe cei de acasă că aici trebuie trimiși oameni competenți tocmai pentru că reprezintă România. Nu-i vorba de o bătălie a românilor contra altora, dar eu nu vreau să-mi fie rușine, că am o responsabilitate ca român în Parlamentul ăsta”, a spus Cioloș, liderul grupului Renew Europe din Parlamentul European, în cadrul unei întâlniri cu jurnaliști români la Bruxelles.

„Stăm și discutăm de câteva săptămâni să-i convingem pe niște oameni acasă că dincolo de târguielile dintr-un partid sau altul, aici trebuie să trimitem oameni care să lucreze pentru Comisia Europeană. În momentul în care un comisar a fost acceptat el nu mai e polonez, francez, român sau belgian, e comisar european și trebuie să lucreze pe grila de competențe europeană”, a spus Cioloș.

„La noi, până acum cel puțin, PSD-ul a luat aceste poziții în discuție ca fiind ceva ce li se cuvine lor pentru că sunt la guvernare și trimit pe cine vor ei. Uitați-vă la cum au numit miniștrii de când sunt la guvernare din 2017, pe aceleași criterii”, a mai spus Cioloș.

Prin acest mod de a gândi și de a alege candidații, PSD-ul „pune în dificultate și președinta Comisiei Europene, și Parlamentul European pentru că nu ne putem juca cu competențele. Uitați-vă, comisari care au fost audiați până acum cărora li se cer informații suplimentare, or să fie la unii amânări sau o a doua audiere”, spune Cioloș.

Rovana Plumb, propunerea PSD pentru fotoliul de comisar european pe Transporturi, a fost respinsă de comisia JURI a Parlamentului European pe motiv că ar fi într-un conflict de interese care nu i-ar permite să-și exercite mandatul european, în urma împrumuturilor primite conform declarației de avere.

Miercuri, începând de la 10:00 (ora României), candidatul propus de țara noastră urma să fie audiat în comisiile de specialitate ale PE pentru funcția de comisar european pentru Transporturi.

Între timp, Viorica Dăncila a anunțat că PSD îl va susține pe Dan Nica pentru funcția de comisar european. Ca rezervă, PSD o propune și pe Gabriela Ciot, secretar de stat în MAE.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1849 vizualizari

  • -6 (8 voturi)    
    aolica mama (Miercuri, 2 octombrie 2019, 18:57)

    alex562 [utilizator]

    si-as manca pastrama, pe jeratic sa se friga SI CU MAMALIGA
  • -5 (9 voturi)    
    Aceeasi masura pentru Goulard si Reynders (Miercuri, 2 octombrie 2019, 19:04)

    xolv [utilizator]

    ioc!
    • -6 (8 voturi)    
      Normal (Miercuri, 2 octombrie 2019, 20:52)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Pentru ca Ciolos este un mare impostor!

      De fapt el este impotriva Romaniei, nu a integritatii, ca chiar el este un dezintegrat!
  • +7 (7 voturi)    
    Confiscarea averilor ILICITE (Miercuri, 2 octombrie 2019, 19:12)

    rov [utilizator]

    TREBUIE SA APARA ODATA SI ODATA IN LEGE,,,
    R E T R O A C T I V ! ! 1 !
  • -9 (15 voturi)    
    Ciolos împotriva incompetentilor?! (Miercuri, 2 octombrie 2019, 19:25)

    simplex1 [utilizator]

    Cioloș este cunoscut ca un incompetent de marca. Ca premier a fost o catastrofa. Te apuca rasul cand auzi ca o asemenea nulitate este împotriva incompetentilor, sau doar a incompetentilor cu probleme de integritate ca nu este foarte clar din ce declara. Dupa logica sa, el ar fi primul care ar trebui sa plece de la UE.

    Citat:
    " „Voi fi împotriva oricărui incompetent și cu probleme de integritate, indiferent de naționalitatea lui” - Cioloș, după ce Plumb a fost respinsă în Parlamentul European "
    • +8 (12 voturi)    
      Ciolos a avut cea mai buna guvernare (Miercuri, 2 octombrie 2019, 20:48)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Din 89 si pana astazi. Boc e pe locul 2. Catastrofele si de la psd si conventia democrata.
    • +3 (5 voturi)    
      gandesti prea simplex... (Joi, 3 octombrie 2019, 1:17)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      ...daca era Ciolos in continuare PM, Romania era astazi pe cai mari. Asa, cu PM pesedist, (si nu unul, au incercat trei variante care de care mai catastrofala, culminand cu analfabeta Dancila) au plecat investitorii, au plecat tinerii si, in general, toti cei care pot lucra in strainatate si ne-au ramas BUGETARII pesedisti, incompetenti, lacomi si corupti care in loc sa faca treaba strica tot si toaca toata averea tarii, cat mai ramane dupa ce parlamentarii pesedisti si acolitii lor isi iau partea lor.
  • -4 (8 voturi)    
    Cuvantul corect era (Miercuri, 2 octombrie 2019, 20:39)

    Luk [utilizator]

    Incompetent SAU cu probleme de integritate. Altfel reiese ca poate sa aiba probleme de integritate, dar il iarta daca e competent. N-am nicio incredere in Ciolos, nu cred ca aduce voturi USR-PLUS, ultima data cand a fost acolo a adus PSD-ul la guvernare cu o majoritate care era sa ne scoata din Europa. Daca trece belgianul si doamna din Franta, inseamna ca Renew e o gluma de prost-gust.
  • +2 (4 voturi)    
    impotriva celor cu probleme de integritate (Miercuri, 2 octombrie 2019, 21:11)

    Ademordna [utilizator]

    Candidatul francez este anchetat in Franta si este membru al grupului prezidat de Ciolos, Renew Europe.
    E drept ca nu grupul propune comisarul ci guvernul Frantei (al carui conducator, Macron, e apropiat de Ciolos), dar Ciolos are totusi responsabilitatea lui in a bloca aceasta candidatura cu "probleme de integritate".
  • -4 (10 voturi)    
    Cu exceptia... (Miercuri, 2 octombrie 2019, 21:18)

    newlook [utilizator]

    "Voi fi împotriva oricărui incompetent și cu probleme de integritate, indiferent de naționalitatea lui..."
    ...cu exceptia celui francez, celui belgian, si care mai zice seful Macron si a celor german, austriac, danez, suedez, spaniol, italian, olandez, norvegian si finlandez! Ce rau si intransigent sunt eu!"

    (C1OL0$, JuL1en)
  • +3 (5 voturi)    
    Nu vor intelege niciodata... (Joi, 3 octombrie 2019, 1:09)

    Lucky1 [utilizator]

    ...ce li se cere. Propusii PSD au platit partidului bani grei sa fie nominati pentru functia de Comisar European. Cum sa inteleaga el ca nu este competent cand a platit sute de mii de euro PSDului pentru aceasta functie? Numai ca PSD-ul nu-si poate impune coruptii sai si Uniunii Europene. Vor trebui, de aici incolo, sa invete aceasta lectie pe dinafara.
  • -1 (1 vot)    
    ASTA E CULMEA (Joi, 3 octombrie 2019, 14:36)

    jidanul [utilizator]

    Adica, Ciolos e impotriva lui, pentru ca si-a dovedit incompetenta in timpul guvernarii "guvernului meu", alui K.W. Iohannis.