Rovana Plumb, prima reacție după votul împotrivă din comisia juridică a Parlamentului European: „Până la această oră nu am primit nicio comunicare oficială”

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Joi, 26 septembrie 2019, 19:13 Actualitate | Politic


Rovana Plumb
Foto: Captura video
​​Europarlamentarul PSD Rovana Plumb susține că nu a primit încă nicio comunicare oficială din partea Comisiei JURI din PE, în urma audierii sale.

„Azi am oferit colegilor europarlamentari din Comisia Juridică, așa cum mi-au solicitat, clarificări suplimentare. Prevederi diferite au făcut să existe diferențe între declarația financiară conform codului de conduită al comisarilor depusă la Bruxelles și declarația de avere depusă în România. Până la această oră nu am primit nicio comunicare oficială din partea Comisiei Juridice în urma audierii mele”, a transmis Rovana Plumb, într-un comunicat de presă remis Mediafax.

Rovana Plumb a primit un vot negativ, joi, în Comisia pentru Afaceri Judiciare (JURI) a Parlamentului European pentru funcția de comisar european, a anunțat europarlamentarul Siegfried Mureșan.

Comisia pentru Afaceri Judiciare (JURI) a decis, cu unanimitate de voturi, să trimită o scrisoare Comisiei Europene în care să informeze asupra faptului că există conflict de interese în cazul Rovanei Plumb și nu poate asuma funcția de comisar european.

Rovana Plumb ar fi fost întrebată în cadrul audierii Comisiei pentru Afaceri Judiciare (JURI) a PE, despre cele 3 milioane de lei pe care AEP nu le va rambursa PSD, pentru campania la europarlamentare și despre dosarul „Belina”, au declarat surse europene.

CITEȘTE ȘI:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6880 vizualizari

  • -12 (18 voturi)    
    are dreptate (Joi, 26 septembrie 2019, 19:16)

    cucuveauamov [utilizator]

    circuitul hartiilor e clar: K14>UE>K14>UE>PLUMB. Sa mai astepte, e pe circuit.
    • +12 (14 voturi)    
      Cucuvel, incepe sa va doara in gat, nu? (Joi, 26 septembrie 2019, 20:11)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      .
    • +6 (6 voturi)    
      Ciuciuvico,... (Vineri, 27 septembrie 2019, 6:05)

      Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ... postezi aici pe datorie? Te-a scris Olguța “în caiet”? Mă gândeam că pesedeaua e lefteră după ce AEP nu a spălat banii murdari ai lui Plumb, Manda și ai celorlalți “oameni dă bine” din Ndragneta-P$D
  • +21 (25 voturi)    
    mhm (Joi, 26 septembrie 2019, 19:19)

    simonn [utilizator]

    Pana la aceasta ora eu nu cred ca ne mai intereseaza de tine.
    • +4 (4 voturi)    
      Cred ca nici nu va primi vreo instiintare oficiala (Joi, 26 septembrie 2019, 21:46)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui simonn

      Comisia JURI a declarat foarte clar ca urmatorul pas este instiintarea doamnei Leyen, care va decide definitiv respingerea plavanei, caz in care va anunta oficial guvernul Ro sa propuna alt candidat.
      Se pare ca, de la NY, Manescu a declarat deja reporterilor ca Plumb va fi retrasa si se va face alta numire, fara sa mai astepte pasul rusinos de respingere oficiala din partea sefei UE, cu argumentele aferente.
  • +22 (24 voturi)    
    Are tupeu. (Joi, 26 septembrie 2019, 19:21)

    asavreau [utilizator]

    Nu pleacă decât luată de mână și scoasă pe ușă afară.Mai direct spus așteaptă un șut în Bădulescu (veceprimarul de la București).
    • +15 (15 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 26 septembrie 2019, 20:28)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui asavreau

      • +6 (6 voturi)    
        Smenul "decontarea" (Vineri, 27 septembrie 2019, 0:26)

        n.dumiritu [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        Manevra Plumb - Manda si altii: se obtine (imprumut in regula) o suma mare; se face donatie la partid (transfer bancar); partidul e in campanie electorala si are nevoie de prestatii servicii; firma furnizoare este prietena cu donatorul (mai ales daca se face vreun miting mai maricel chiar in fieful donatorului); factura de prestare servicii este umflata fara retinere, dincolo de valoarea donatiei; partidul achita factura si apoi o prezinta AEP-ului spre decontare de la buget. Firma prietena se multumeste cu jumatate sau o treime din ce a facturat, si varsa grosul "donatorului".
        Rezultat scontat:
        1. "Donatorul" recupereaza cam toata donatia si poate restitui imprumutul;
        2. Firma prietena obtine niste bani destul de usor;
        3. Partidul face campania;
        4. Partidul ramine cu donatia in cont, urmind ca "donatorului" sa i se ofere si alte avantaje pt. a nu ramine cineva in paguba.

        Smenul s-a blocat la AEP acum pt. ca decontarea (si nu este doar una) ar fi creat probleme penale. De asta Plumb facea pe inocenta, ca "nu stie" de blocajul decontarii. Nu "donatorul" iese in paguba, ci partidul. Nu ma pricep, dar cred ca e caz penal in continuare, pt. ca subventiile partidului sint bani publici.
  • +23 (25 voturi)    
    Nu-i bai (Joi, 26 septembrie 2019, 19:27)

    PedaGogu [utilizator]

    O sa primesti si raspunsul. Te-ai dat fata mare degeaba!
  • +17 (17 voturi)    
    Onorabilitatea (Joi, 26 septembrie 2019, 19:31)

    moima [utilizator]

    Acestor domni si doamne dispare cum trec granita spre vest. Acolo devin niste pungasi meschini si sunt tratati ca atare. Cu scarba si dispret. A trebuit o comisie sa-i explice hoatei batrane ca nu merge sa furi si sa faci legi in acelasi timp.
  • +16 (18 voturi)    
    poate nici nu o sa primesti (Joi, 26 septembrie 2019, 19:32)

    Captain Obvious [utilizator]

    te-ai gandit ca poate nu meriti
  • +19 (21 voturi)    
    măi plumbi, (Joi, 26 septembrie 2019, 19:33)

    nahir [utilizator]

    tu te crezi în Parlamentul României de o bagi cu minciunica asta de

    ”Prevederi diferite au făcut să existe diferențe între declarația financiară conform codului de conduită al comisarilor depusă la Bruxelles și declarația de avere depusă în România.”?

    Auzi la ea. Cică nu a primit comunicat oficial. Păi stai soro, că-ți vine și ăla, asta-i grija ta?
  • +14 (14 voturi)    
    Acum vrea si informare trimisa prin posta (Joi, 26 septembrie 2019, 19:52)

    Klaus_ [utilizator]

    Tuta care ne-a facut de rusine, vrea sa primeasca in scris, probabil cu semnatura si stampila in original, ca sa mearga sa atace decizia la CCR. Stupida.
  • +13 (13 voturi)    
    misspiggydinteleorman (Joi, 26 septembrie 2019, 19:59)

    optiunea-2 [utilizator]

    e umflata de coruptie... parca'i o 'scroafa' pe toculete...
    ar trebui sa dea mai multe explicatii cum primeste ea atitea imprumuturi de la persoane necunoscute... nu este extorsion? nu e spaga disimulata? nu e taxa de protectie? averea confiscata si la puscarie mafioat'o... si'a inscris gipul in bulgaria sa insele statul roman, exact ce stat vrea ea sa reprezinte... la gunoi fa tat'o
  • +15 (15 voturi)    
    Comunicarea trece mai intai prin Bulgaria....... (Joi, 26 septembrie 2019, 20:09)

    Plagarus [utilizator]

    ......Belina / Rahova !
    • +3 (3 voturi)    
      Justitia (Joi, 26 septembrie 2019, 20:43)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      in Romana e de partea hotilor. Acum poate fi judecata, dar nu in statul mafiot unde Justitia e principalul aparator al hotilor ca Bovana Plumb
  • +16 (16 voturi)    
    Previzibil... (Joi, 26 septembrie 2019, 20:21)

    OmniStudio [utilizator]

    nu-s nadragi precum izmana
    mici ministra ca Rovana...

    https://www.facebook.com/watch/?v=10156672195854734
  • +6 (6 voturi)    
    Astepti o comunicare oficiala !? (Joi, 26 septembrie 2019, 20:32)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Neoficial, toata Romania stie de ce ai fost respinsa, si o stii si tu.
  • +5 (5 voturi)    
    ??? (Joi, 26 septembrie 2019, 20:35)

    falcoind [utilizator]

    Cum ar fi acum sa se sesizeze DNA-ul și sa întrebe același lucru cum justifici bani respectivi ? Nu asa ar fi normal intro tara cu apa calda ?
  • +4 (4 voturi)    
    Aoleu (Joi, 26 septembrie 2019, 20:35)

    guras [utilizator]

    I-au dat de au julit-o :)
  • +7 (7 voturi)    
    Posibil infractoare (Joi, 26 septembrie 2019, 20:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    și nesimțită. O polituca imbuibata si fufă
  • +8 (8 voturi)    
    Imprumuturi. (Joi, 26 septembrie 2019, 21:09)

    DT34 [utilizator]

    Probabil ca imprumutul de la persoane fizice a taiat-o pe ea din ecuatie.
    Asa ceva nu se face in occident, e vazut ca o spalare de bani sau asocieri cu persoane dubioase, eventual poti sa fii santajabil.
    La noi cam toti politicienii fac imprumuturi de la persoane fizice, asta inseamna ca ascund ceva, ca se fac misculatii, invirteli, spalari de bani, interlopi, mafie, politie, intru-un cuvant: PSD-ism.
    • 0 (0 voturi)    
      Richtig (Vineri, 27 septembrie 2019, 6:13)

      Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui DT34

      ��
    • +2 (2 voturi)    
      De fapt, nu imprumuta nimeni nimic (Vineri, 27 septembrie 2019, 11:34)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui DT34

      Banii sunt obtinuti din smenuri, spagi samd...
      Cel care "imprmuta" e doar paravanul, semneaza doar o hartie, nu da nimic ;)
  • +5 (5 voturi)    
    Aha, cucoana... (Joi, 26 septembrie 2019, 21:53)

    Olyx [utilizator]

    ( am hotarat ca nu mai pot folosi apelativul de politete...) dupa ce "ti s-au dat papucii" de catre europenii care ti-au evaluat competentele si declaratia de avere, mata vrei sa iti dea si "in scris"...O sa iti dea, si asta rapid, ca sa nu mai ai subiect de discutie...Insa pentru mine ramane un mare mister, in contextul asta, activitatea acelei agentii romanesti numita ANI care ar fi trebuit sa faca ceea ce au facut europenii, adica sa o ia "bani marunti" pe acesta cucoana care nu poate justifica un "mizilc" de 800.000 de euro (!)... Pai, la ce poate aspira Romania cand insitutiile ei ( normal, APOLITICE ! ) sunt politizate 100 % de catre actualul partid de guvernamant si care, in loc sa lucreze in favoarea romanilor, ajung sa lucreze IMPOTRIVA lor, impotriva intereselor tarii ?!...Cu o guvernare CORUPTA si INCOMPETENTA precum cea actuala, Romania nu a ajuns atat de jos niciodata in cei 30 ani de dupa Revolutie...!
  • +5 (5 voturi)    
    "Prevederi diferite" ! (Joi, 26 septembrie 2019, 22:14)

    Susufler0 [utilizator]

    IQ-ul Rovanei Plumb in comparatie cu al meu se afla undeva cam pe la genunchiul broastei !
    Sa spuna rahaturile astea la Latrina 3, la Ghuitza TV !
    Insa asta ne considera ca pe aplaudacii din studioul Pastorului ?

    PS. Rusine !
  • +6 (6 voturi)    
    O s-o primeasca (Joi, 26 septembrie 2019, 23:52)

    Lu48 [utilizator]

    luni, cand se reuneste Comisia JURI pentru a redacta scrisoarea care va cuprinde ceea ce s-a decis in unanimitate la al doilea vot de astazi.
  • 0 (0 voturi)    
    totusi, sa asteptam scrisoarea (Vineri, 27 septembrie 2019, 15:57)

    optiunea-2 [utilizator]

    dupa citirea scrisorii de catre parlamentul europei, poate totusi i se va oferi un post de "maturatoare" la bruxell. sau sa rupa bilete la vreo intrare de "veceu public" (cu toate ca si acolo iti trebuie putina integritate, tot respectul pentru cei care lucreaza acolo de'asta am pus in ghilimele...) eu asa o vad pe tanti asta buhaita de coruptie... de o ineptie crasa... ce sprincene false are, parca'i o gonflabila resapata. avere confiscata, puscarie.
    daca ea nu e vinovata ca a luat optsutedemii imprumut, vreau si eu sa stiu daca taxele din romania stie de individul/indivda care a dat imprumutul si daca banii aceia au fost taxati sau nu? sau au fost scutiti de taxe?