UPDATE ​Rovana Plumb, respinsă de comisia juridică a Parlamentului European

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 26 septembrie 2019, 12:34 Actualitate | Politic


Rovana
Foto: INQUAM Photos/George Calin
​Rovana Plumb, propunerea României de comisar european, a fost respinsă de comisia juridică a Parlamentului European, „cu o largă majoritate”, a declarat europarlamentarul PNL, Siegfried Mureșan.

Împotriva Rovanei Plumb au votat 15 europarlamentari, 6 au votat pentru și doi s-au abținut.

„În acest moment, audierea doamnei Plumb în comisie este anulată, iar președintele Parlamentului European îl va informa pe președintele Comisiei că Rovana Plumb nu îndeplineste condițiile și nu își poate exercita funcția de comisar european”, a declarat Siegried Mureșan la Digi24.

„Fără avizul Comisiei Juridice audierea din Comisia de Transport nu poate avea loc”, a insistat europarlamentarul PNL.

„Avizul pozitiv din comisia JURI este o precondiție pentru audierile candidaților în comisiile de specialitate. Fără un aviz pozitiv audierea nu poate avea loc. Comisia JURI va trimite scrisoarea către comisia din cadrul Parlamentului European și către președintele Parlamentului. Regulamentul spune că președintele Parlamentului European va cere președintelui Comisiei Europene să informeze ce va face în consecință”, au explicat joi, în cadrul unui briefineg cu presa, și reprezentanți ai Parlamentului European.


Juri va informa Comisia Europeană că există un conflict de interese

Comisia juridică a PE (JURI) a decis, joi, cu unanimitate de voturi, să trimită o scrisoare Comisiei Europene în care să informeze asupra faptului că există conflict de interese în cazul Rovanei Plumb și nu poate asuma funcția de comisar european, au spus surse europene, citate de Mediafax.

Informația a fost confirmată de Mureșan: ”Va fi trimisă din partea Comisiei Juridice a Parlamentului European o scrisoare Comisiei Europene prin care va fi informată că există un conflict de interese cu privire la împrumutul de 800.000 de lei al Rovanei Plumb de la doamna Elena Loghin”.

Această decizie finală a fost luată cu 20 de voturi pentru, zero voturi împotrivă, a precizat europarlamentarul.

„Nu am făcut nimic gresit. Întotdeauna am respectat și respect legea. Am fost transparentă pentru că nu am nimic de ascuns. Nimic”, a declarat Rovana Plumb după audierea sa, însă înainte de a afla decizia europarlemntarilor din comisia juridică.

Informații de context:

Rovana Plumb a fost propusă de guvernul de la București și nominalizată de Ursula von der Leyen pentru postul de comisar european pentru Transporturi.

Plumb a fost invitată joi la o „audiere excepțională” în Comisia Juridică a Parlamentului European pentru a lămuri informațiile din declarația de avere, unde apare că a luat împrumut 800.000 de lei de la o persoană fizică, o sumă identică fiind împrumutată de Plumb Partidului Social Democrat. Unii membri ai comisiei juridice din PE au spus că există diferențe între declarația de avere depusă în România și cea trimisă Parlamentului European, fiind invocată și posibilitatea unui conflict de interese.

Potrivit Politico.eu, un europarlamentar francez, Marie Toussaint unii dintre comisarii desemnați au furnizat declarații de avere ”contradictorii cu declarațiile anterioare”, motiv pentru care li s-au cerut explicații. În cazul lui Plumb, ”există o diferență semnificativă între cea prezentată nouă și cea dată în România”, a spus Toussaint.

În declarația de avere, Rovana Plumb apare că a împrumutat, în 2019, de la Elena Loghin 800.000 de lei, ce ar urma să îi returneze până în 2021. Pe de altă parte, reprezentanta PSD a împrumutat partidul, tot cu 800.000 de lei, pentru campania pentru europarlamentare de anul acesta.

În document este menționat și un împrumut de 800.000 de euro luat de la o bancă, scadent în 2030. Ea a raportat că anul trecut a avut venituri de aproximativ 140.000 de lei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















27654 vizualizari

  • +76 (80 voturi)    
    mda (Joi, 26 septembrie 2019, 12:37)

    SoulSearcher [utilizator]

    ahahahahaha

    era si o chestie de imagine si de orgoliu

    cum naiba sa primesti comisar o HOATA ?
    • +23 (25 voturi)    
      Respingerea e normala (Joi, 26 septembrie 2019, 14:27)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Femeia s-a imprumutat cu 800000 de lei pe care i-a dat partidului inainte de a fi numita. Asta suna a functie cumparata pe banii altora. O datorie care trebuie platita prin ceea ce face politicianul.

      E hilar ca o tara care sta foarte prost la dezvoltarea infrastructurii, propune un comisar european la transporturi care nu are niciun fel de experienta in domeniu.
      • +15 (17 voturi)    
        Romania lui Dragnea (Joi, 26 septembrie 2019, 15:34)

        gogpintenog [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        P$D-ul inca crede ca in Europa se procedeaza ca si in Romania lui Dragnea
      • +4 (4 voturi)    
        Cum (Joi, 26 septembrie 2019, 17:59)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        Cum nu are niciun fel de experienta in transporturi madam Plumb?
        Are experienta cum sa fentezi taxele, ea stie foarte bine ca daca ai SUV il inmatriculezi in BG nu in Romania!

        https://www.gandul.info/stiri/ministrul-rovana-plumb-fenteaza-timbrul-de-mediu-masina-de-lux-a-familiei-este-inmatriculata-in-bulgaria-13419930
    • +2 (2 voturi)    
      Oops ! (Joi, 26 septembrie 2019, 17:17)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Sa vedem acu de unde plateshte ratele la banca pentru cei 800000 RON. O solutie este sa dea in judecata pesedeaua cea zglobie ca sa isi recupereze finantarea/shpaga !
  • +50 (54 voturi)    
    gius lupa (Joi, 26 septembrie 2019, 12:37)

    mazgalici [utilizator]

    Rovana Plumb !! cu alegatorii PSD-ului cu tot !!
  • -71 (85 voturi)    
    europarlamentarii ieuropeni (Joi, 26 septembrie 2019, 12:38)

    cucuveauamov [utilizator]

    stiu ce fac si sunt experti in anticoruptie, dupa ce au citit doctoratul doamnei Laura.
    P.S. Sylvie Goulard sper ca trece cu 10.
    • +58 (64 voturi)    
      Daca ai senzatia (Joi, 26 septembrie 2019, 13:03)

      moima [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ca Europa nu se ridica la nivelul exigentelor morale ale pesede, puteti emigra in moldova sau rusia. Acolo niste democratii tinere va vor primi cu bratele deschise. Lasati-ne pe noi sa ne chinuim cu colonistii astia americani si europeni.
      • +41 (43 voturi)    
        Nu, nu in Moldova. (Joi, 26 septembrie 2019, 13:33)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui moima

        Sa lase Moldova in pace. In Rusia da.
        • +16 (16 voturi)    
          Mai exista si (Joi, 26 septembrie 2019, 14:11)

          varavara [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

          China sau, de ce nu, Coreea de Nord.
        • +12 (12 voturi)    
          Ei na și tu Rusia! (Joi, 26 septembrie 2019, 15:52)

          Observatory [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

          Mai departe in Venezuela , o țara minunata !
          • +5 (7 voturi)    
            Sa stii ca Venezuela si venezuelenii (Joi, 26 septembrie 2019, 16:33)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

            sunt minunati (mai ales venezuelencele), doar ca i-a distrus Maduro.
            Aviz tuturor de ce se poate intampla cand prostia, incompetenta si lacomia se suie la carma statului. Maduro are aceste 3 caracteristici si a facut praf o tara superba.
            Daca nu iesim la vot, e posibil sa le calcam si noi pe urme. Si nu glumesc cand spun asta.
            • +2 (2 voturi)    
              Nope (Joi, 26 septembrie 2019, 18:02)

              tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

              Cand Maduro marea salariile si aparatul bugetar era supra umflat, niciunul nu a pus intrebarea daca cheltuielile erau sustenabile ! Cand s-a spart "conducta" cu bani din petrol au ramas surprinsi!

              Nu e vina lui Maduro sau al guvernului intr-un stat democratic! E vina alegatorilor !
    • +48 (52 voturi)    
      Ar trebui ... (Joi, 26 septembrie 2019, 13:06)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      .. sa te preocupe ce fel de canditat este trimisul PSD, nu ce fel de candidati sunt altii. Daca altii sunt idioti, nu e o scuza pentru tine sa fii si tu indiot.

      Cat priveste "expertiza in coruptie" a parlamentarilor europeni, o poti compara cu aceeasi expertiza in anticoruptie a parlamentarilor PSD care, la randul lor, resping solicitarile DNA, documentati fiind din doctoratele psd-istilor de vaza.
    • +29 (37 voturi)    
      Serios? (Joi, 26 septembrie 2019, 13:08)

      J.C.Denton [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Câinele moare de-alergătură și postacul psd de grija lui Goulard...
    • +40 (42 voturi)    
      minti... iar (Joi, 26 septembrie 2019, 13:13)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      si cu buna stiinta...

      dosarul in cazul LCK a fost DEsFIINTAT de judecatorii romani. SS nu avea NICI O DOVADA !!!
      mananca .... miere in alta parte!

      de asemenea actiunea asta nu dovedeste decat faptul ca UE nu mai da 2 lei pe psd si institutiile suspuse lor!

      este o dovada ca psd este 0 (ZERO) extern (daca nu exista alte interese ca in cazul istraelului)!
    • +36 (38 voturi)    
      Hai, lasa morcovul! (Joi, 26 septembrie 2019, 13:22)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      La voi nu se gaseste niciun om cinstit. Niciunul!
    • +18 (20 voturi)    
      Curios cat de opac esti! (Joi, 26 septembrie 2019, 13:49)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Si daca ai fi platit, tot ti-ar mai ramane un singur neuron neamorti de tzuica de pilitura sau de mesada pe care o cumperi cu banii primiti.
      Este ultiman data cand mai raspund unei ineptii scrise de tine.
      Esti o totala pierdere de timp.
      Bunul simt, educatia, civilizatia, ... sunt doar cuvinte al caror sens iti repugna. Asa ca.... inchide ochii si ... du-te.... cat vezi... cu ei inchisi!
      Vai de sufletul tau!
    • +8 (8 voturi)    
      Cum le sti tu.... (Joi, 26 septembrie 2019, 16:02)

      brigadierul [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Esti extraordinar!!! Ca tine mai rar....
      • 0 (2 voturi)    
        la pers. II sg. (Joi, 26 septembrie 2019, 17:43)

        cucuveauamov [utilizator] i-a raspuns lui brigadierul

        vb. a sti are forma "stii"

        P.S. la Moscova e scoala buna
    • 0 (0 voturi)    
      Iara (Joi, 26 septembrie 2019, 17:05)

      Matrix-4 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      umbli cu cioara vopsita?
    • 0 (2 voturi)    
      eu (Joi, 26 septembrie 2019, 19:40)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      mă mir că nu ai crăpat încă de invidie, ținând cont că prostia de care ai dat dovadă până în prezent, nu a reușit să o facă.
  • +43 (45 voturi)    
    Florareasa de la Titu trimisa la Origini (Joi, 26 septembrie 2019, 12:39)

    un domn [utilizator]

    acolo unde Floarea Paleste in soare in ....
  • +48 (50 voturi)    
    Oh... nu... (Joi, 26 septembrie 2019, 12:40)

    Andrei_Buc [utilizator]

    ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha haaaaaaaaaa..

    cum nu au ei controlul comisiei astaia, sa faca o mancare de porci din ea?! (din comisie) :))
    • +1 (1 vot)    
      ce să-i faci, (Joi, 26 septembrie 2019, 19:42)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Buc

      și-a băgat Soros coada și acolo.
  • +46 (50 voturi)    
    Doamne ajuta! (Joi, 26 septembrie 2019, 12:42)

    sfarleaza [utilizator]

    Incepe incet incet curatenia...
    Asteptati’va la mii de tone de gunoaie!
    • +22 (24 voturi)    
      LA UE nu prea merge cu smecheria (Joi, 26 septembrie 2019, 13:51)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      si pacaleala. Astea tin in parlamentul Romaniei, nu si la ei; aia iti acorda din start prezumtia de cinste, onoare si corectitudine. Insa, in momenutl in care te-au prins cu mata in sac, nu se mai uita EVER la tine. Te fac sa pleci singur si, daca nu pleci, te dau afara.
      Cariera Rovanei Plumb la UE este terminata. Femeia e total compromisa. Nu are ce mai face acolo ptr ca nimeni nu se mai uita la ea.
      Asta imi aminteste de patania unui prieten de-al meu care s-a angajat la o institutie europeana pe post de economist. A luat concursul, s-a mutat acolo, si a vazut ca nimeni nu te controleaza la program. Adica tu poti veni in intervalul 8-10 la birou, stai obligaotriu pana la 12, intre 12 si 13 era pauza de masa, apoi iar stateai obligatoriu intre 14 si 17. Adica programul era flexibil, totul era sa fii la birou in intervalul 10-12 si 14-17, si sa faci 40 de ore de munca pe saptamana. (puteai sa le faci si la 22 seara, dar sa le faci). Baiatul s-a prins de oportunitate, si, vazand ca nu e controlat, a inceput sa respecte doar orele core-business, fara a mai avea 40 ore de munca pe saptamana. Dupa 6 luni l-au prins ca nu sta in institutie 40 ore pe saptamana, si l-au dat afara, oricat de mult s-a rugat el de ei ca nu mai face.
      La fel si Rovana Plumb: au prins-o, acum o vor da afara (in cazul in care nu pleaca ea).
      La UE nu se glumeste.
      • +13 (13 voturi)    
        Colega, (Joi, 26 septembrie 2019, 14:19)

        2016 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Ai perfecta dreptate! Eu sunt unul dintre cei care lucreaza in serviciile UE si asa este: esti primit precum un nou-nascut: expert pe postul pe care l-ai ocupat, insa ai periaoda de proba (6 sau 9 luni, depinde de tipul contractului) si, daca dovedesti ca meriti acel post, il primesti pe perioada determinata si dupa 2 reinnoiri, poate fi pe perioada nederminata.
        Madam Rugina (plumb, ma rog), nu mai pupa pozitii de conducere in UE, doar europarlamentar poate fi, ca este in fruntea listei sultanatului PSD. Oricum, suntem de > 12 ani in UE si s-au cam prins oficialii cu cine discuta (ma refer la politicienii din tara): nu mai acorda prezumtia de cinste ci, sufla in iaurt dupa ce s-a intamplat de cand a venit PSD-ul la putere, in special din cauza mafiotului suprem, acum pus la meditatie adanca...!
        • +6 (6 voturi)    
          prietenul de care ziceam (Joi, 26 septembrie 2019, 16:35)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui 2016

          avea salariu de aproape 5000 euro pe luna
          Acum l-au trimis inapoi in tara, unde munceste pe 1000 euro si munca dubla.
          Aviz de ce se poate intampla cand nu esti serios.
  • +42 (46 voturi)    
    Foarte bine. Urmează organele specializate (Joi, 26 septembrie 2019, 12:42)

    Raoke [utilizator]

    s-o ancheteze pe madam. Și sunt destule de anchetat...
    Hai la pușcărie cu micuța. Lângă moroi să zacă!
  • +30 (38 voturi)    
    nu-i nimic (Joi, 26 septembrie 2019, 12:43)

    ciufy [utilizator]

    sa il propuna pe fiul doamnei Rovana Plumb :). Curtea Constitutionala, ia uitati, Comisia Europeanu blocheaza totul, i-a obligati-o sa puna la transporturi pe cine vrea muschii nostri
  • +39 (47 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 26 septembrie 2019, 12:45)

    polonyca [anonim]

  • +39 (45 voturi)    
    Ole (Joi, 26 septembrie 2019, 12:45)

    cicci [utilizator]

    Daca noi nu suntem in stare sa facem ceva, fac europenii!! (in cazul de fata, starpirea ciocoilor).
    • +15 (15 voturi)    
      noi stam (Joi, 26 septembrie 2019, 13:37)

      Levellers [utilizator] i-a raspuns lui cicci

      cu barba sprijinita in toiag
  • +36 (40 voturi)    
    Hotii nu se vor opri niciodata din hotie. (Joi, 26 septembrie 2019, 12:45)

    Habermas [utilizator]

    Trebuie starpiti din viata publica, punct. Incepand cu alde Plumb si continuand cu Alde varza ... aia, palmierul gigolo, ala ... nu mai stiu bai cum ii cheama pe toti banditii astia. De fapt nici nu prea as vrea sa mai stiu de ei in vecii vecilor.
  • +26 (32 voturi)    
    Reiau un comentariu mai vechi (Joi, 26 septembrie 2019, 12:47)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    "Sorosistii au ajuns si prin parlamentul european, auzi la ei, nesimtitii, sa refuze tocmai propunerea patriotica a docilei. Astia nu pricep sensul prezumtiei. Pai in cazul Rovanei este una de nevinovatie, cea de vinovatie se aplica doar lui K"ovesi.

    Iar dublu standard, lipsa dorintei de consens, ne blocheaza altii activitatea caci altfel ce de lucruri am mai face noi...

    Daca premierul a reusit sa stea ani de zile pe la Bruxelles fara a se pricepe la ceva si fara a pricepe mare lucru din ce se intampla pe acolo, nu inseamna ca acesta este modelul de urmat pentru Romania. Ar trebui sa propuna oameni competenti si integri, sunt
    sigur ca si in partidul primit mostenire de la rahovean se gasesc astfel de oameni, trebuie doar sa ii caute si nu sa ii astepte sa vina la ea lingusind-o."

    Mi-as fi dorit sa gresesc... dar parlamentarii europeni nu gandesc la nivel de interese de clan
    • +13 (15 voturi)    
      Ai dreptate. (Joi, 26 septembrie 2019, 13:03)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      Încearcă să nu fii așa de alambicat.
      • 0 (0 voturi)    
        Textul (Vineri, 27 septembrie 2019, 10:00)

        D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        nu era scris pentru cititorii lor... caci atunci foloseam maximum patru cuvinte intr-o propozitie :)
  • +34 (36 voturi)    
    candidatura (Joi, 26 septembrie 2019, 12:52)

    ras-putin [utilizator]

    s-a plumbuit. la mai multe.
  • +43 (47 voturi)    
    Iarasi e de vina “Statul Paralel”? :) (Joi, 26 septembrie 2019, 12:53)

    Klaus_ [utilizator]

    Ma intreb daca si de data asta PSD o sa dea iar vina pe Statul Paralel? Sau pe Iohannis? Sau pe Soros? Cine o sa fie vinovat de data asta pt șutul in dos luat de madam Plumb?
  • +28 (32 voturi)    
    Asta e ... (Joi, 26 septembrie 2019, 12:54)

    Gigi Kent [utilizator]

    Cand te incurci in spagi de nici tu nu le mai dai de cap …

    Sper doar sa nu ajunga Ramona Manescu urmatoarea nominalizare ca nici aia nu e mai breaza (pentru cunoscatori).

    https://www.hotnews.ro/stiri-politic-23259088-ramona-manescu-propusa-pentru-ministerul-externe-trecut-prin-parlamentul-european-guvernul-ponta-doua-partide-mai-multe-controverse-legate-avere.htm
    • +8 (10 voturi)    
      breaza ca Woodrea ? adica face vaccum (Joi, 26 septembrie 2019, 13:11)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      inghinal bun ? sau la ce spui te referi Breaza ?
      • +2 (10 voturi)    
        In primul rand... (Joi, 26 septembrie 2019, 13:47)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        In primul rand ca nu inteleg de ce insisti mai mereu sa duci discutia in derizoriu si/sau in misognism. Am postat un link la un articol despre averea "familiei" Manescu. ce treaba are "inghinal" cu orice nu stiu.

        Sau iar nu ti-ai luat medicamentele...
    • +9 (11 voturi)    
      Ramona Manescu (Joi, 26 septembrie 2019, 13:45)

      Dizidentul [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      este de la ALDE nu cred ca Dancila v-a da acordul,apoi PDS-ul nu are nevoie de persoane destepte (Manescu poseda mai multa inteligenta)
      • +1 (5 voturi)    
        De la ALDE nu mai e... (Joi, 26 septembrie 2019, 15:24)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

        De la ALDE nu mai e sigur Nu stiu inca daca e de la PSD. Cred si eu ca nefiind cu vechime in PSD nu va fi nominalizata. Oricum ma bazam pe oaresce zvonuri care circula:

        https://www.stiripesurse.ro/surse-lupte-grele-pentru-comisarul-european-ramona-manescu-ataca-portofoliul-rovanei-plumb_1386807.html
  • +40 (46 voturi)    
    trist, dar adevarat (Joi, 26 septembrie 2019, 12:56)

    pehash [utilizator]

    #ciumarosie continua sa ne faca de ras in Europa. La urmatoarele alegeri poate va faceti timp sa mai vorbiti cu rudele si prietenii, sa-i convingeti sa iasa la vot.
  • +16 (20 voturi)    
    In imensa lor ignoranta, asa-zisii lideri romani (Joi, 26 septembrie 2019, 13:06)

    John M. [utilizator]

    cred ca daca sunt la 2 ore de zbor distanta de Bruxelles, nimeni de acolo nu stie cine sunt ei in viata publica a tarii lor.
    PSD, atentie, please: daca nu va bagati mintile in cap, in cel mult 2 ani veti disparea din politica romaneasca.
    • +8 (8 voturi)    
      nu vor disparea (Joi, 26 septembrie 2019, 13:45)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      "Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma" - isi vor schimba numele, se vor disipa in alte formatiuni de crima organizata (de exemplu, in ALDE sau PNL), pt. ca toti au aceeasi sorginte, acelasi ADN, aceeasi fibra de ticalosie, hotie, minciuna in fiinta lor. Daca s-ar putea face o analiza complexa, s-ar vedea ca nu doar spiritul lor este iremediabil bolnav, ci si fiinta fizica, atat de patrunsi de putreziciune sunt.
      Ma tem ca nici eliminarea lor fizica nu ar folosi la ceva, pentru ca spiritul este nemuritor; vor exista si vor face rau in continuare, la un alt nivel.
  • +20 (22 voturi)    
    ahahahahahahah (Joi, 26 septembrie 2019, 13:11)

    liviu_ [utilizator]

    ce sa zic... psd isi arata "calutatile"
    se vede clar ca ue a vazut ce-i poate pielea psdului
  • +23 (25 voturi)    
    aaaa, pai nu se poate asa ceva! (Joi, 26 septembrie 2019, 13:21)

    revo [utilizator]

    Ia, la treaba! Cap de Sula sa scoata 1 milion de asistati PSD-isti si sa faca demonstratie mare, mare de tot, sa se vada de pe Marte, ca mare nedreptate a facut Comisia aia juridica.
    Ete, ai dracu' sorosisti! Iohannis e de vina! Si Statul Paralel!
    • +4 (4 voturi)    
      Din cap de sula (Joi, 26 septembrie 2019, 14:25)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui revo

      a disparut capul si a ramas doar......! Personajul a disparut, si asa facea umbra degeaba pe unde trecea!
  • +19 (19 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Joi, 26 septembrie 2019, 13:33)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    trebuia sa i se-ntample si lu' tanti asta, ca prea era prin toate cu parerea ... asteptam asemenea si la tanti aia ex-primareasa craiovei ...
    • +6 (6 voturi)    
      aloo...alo craiovaaa.. (Joi, 26 septembrie 2019, 14:16)

      nalbaroiu [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza cine zice

      Halo halo halo ..se aude pana la Craiova pe jumatea aia de autostrada ? ne faceti de cacao in intreaga europa!!!...o sa ne fie rusine sa mai mergem afara din cauza voastra.....disparetzi odata pentru totdeauna...
  • +14 (18 voturi)    
    Elena Loghin... (Joi, 26 septembrie 2019, 13:49)

    Gigi Kent [utilizator]

    Elena Loghin auzi … ce naiba suntem copii? Nu exista nici o Elena Loghin. Banii erau spaga la saltea si pentru ca donatiile la partide sunt publice trebuia sa "finanteze" donatia cumva. Asa ca a luat un imprumut fictiv.
    • +7 (7 voturi)    
      bbuhahahaha (Joi, 26 septembrie 2019, 14:20)

      nalbaroiu [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      hahahaha...ce tare si-a luat-o in dos .....ce prosti ne credeti .... parca Elena Loghin nu putea sa finanteze ea partidul daca avea banii aia....trebuia sa-i dea banii plumbuitei sa-i dea ea la partid...ca din partea ei....marssss mincinosilorrr !!!!!!
  • +20 (20 voturi)    
    Aoleu! (Joi, 26 septembrie 2019, 14:00)

    osica [utilizator]

    Păi rămâne cu paguba de 800.000 lei și fără foncție??
    • +8 (8 voturi)    
      banii inapoi (Joi, 26 septembrie 2019, 14:21)

      nalbaroiu [utilizator] i-a raspuns lui osica

      si oare cum i-o da ea banii inapoi Elenei ? ...cred ca o sa o acompanieze pe la nunti pana la 95 de ani...si o sa si danseze..poate acopera juma de suma.....
  • +16 (16 voturi)    
    Inca o lovitura (Joi, 26 septembrie 2019, 14:01)

    vasile-roaita [utilizator]

    direct in fatza data de europeni infractorilor pesedisti. Super. Se indreapta cu pasi marunti si repezi catre mormintul politic. "Le va fi mormintul incununat cu flori."
  • +9 (9 voturi)    
    Nenorocitii (Joi, 26 septembrie 2019, 14:15)

    Brici [utilizator]

    astia de psd-isti semianalfabeti si hoti din aripa dracnea infractorul, nu numai ca au distrus Romania pe interior dar ne-au facut de rusine in exterior (UE, America, Japonia).
  • +2 (8 voturi)    
    pliumb (Joi, 26 septembrie 2019, 14:37)

    nash pandelica [utilizator]

    plumb, plumb, plumb...all over...
    doamna a fost plumbuita.....
  • +6 (6 voturi)    
    dupa cum arata vorbeste si se comporta (Joi, 26 septembrie 2019, 15:10)

    votulkritik [utilizator]

    este de o aroganta maxima si o prostie crasa. sa nu mai zicem ca e corupta pina in maduva oaselor cu brate suli-belina (se poate zice de'acum: ai in'belinat'o)
    cum tinea ea cu dragnea; cum si'a inmatriculat ea jipul ei de drug-dealers in bulgaria, cum da ia imprumuturi de sute de mii de euro? cred ca trebuia sa fie de mult in puscarie si cu averea confiscata...
    si vine pe toace crede ca'i vreo frumusete, zici ca'i din muppets, verisoara infractoare a lu' miss piggy (miss p. e f.f.f smart pe linga tuta asta si corecta!)
    e de risul curcilor; de risul mapamondului... cum dancila nu o sustinea pe Laura K. dar o sustinea cu argumente pe aceasta calamitate umana/puscariabila!
    huooo psd; huuooo politicienilor (ma gindesc tot timpul cum iohanis a pus'so pe dancila primministru in 24h... fara promisiuni ca nu se leaga de justitie, fara o demisie semnata in alb, etc... toti sunt slabuti, dar pesedeul este mafie pe fata!
  • -11 (13 voturi)    
    Frantuzoaica corupta a fost validata (Joi, 26 septembrie 2019, 15:40)

    nimeni_2342 [utilizator]

    Corupta noastra nu e buna dar corupta francezilor e buna.Exact asta e dublul standard in Europa, cand vine vorba de romani. Doctorii sunt platiti mai prost, ca deh, sunt romani, informaticienii, inginerii la fel, iar aia fara studii sunt platiti la negru cu jumatate din minim si dati afara pe strazi daca au accidente de munca.
    Vad ca aveti o dragoste fantastica in a ii impusca in picior pe romani si nu intelegeti ca daca faceti asa ceva, vesticii inteleg un lucru foarte simplu: cu romanii merge orice fel de discriminare, ca oricum abia asteapta sa se arate cu degetul unul pe altul. Toti platim pentru faptul ca unii au drag sa se autoflageleze.
    Ceea ce ma deranjeaza nu este ca proasta de la Titu a fost refuzata, foarte bine, ma deranjeaza ca romanii au sarit in sus de fericire ca proasta a fost refuzata si tac malc cand vin vesticii cu corupti.
    Pe ambasadoarea frantei care zicea ca dancila e exemplu de dezinhibitie pentru romance o mai tineti minte?
    Ciolos care zice ca toti trebuie tratati dupa acelasi standard, dar la frantuji zice ca frantuzoaica e perfect ok?
    Multumita acestui comportament nu doar politicienilor romani li se da prezumtia de vinovatie, ci tuturor romanilor! Iar asta n-au facut-o politicienii nostri, asta o facem noi cand nu cerem sa se aplice aceleasi reguli pentru toata lumea.
    • +4 (4 voturi)    
      Fain e ca recunosti ca Plumba e corupta (Joi, 26 septembrie 2019, 18:20)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui nimeni_2342

      Si te mai si caini ca nu fu acceptata. Sublim. Tu chiar iti meriti Soarta!
  • +4 (6 voturi)    
    Cucuvauamov, bea si tu ceva, 4% tarie si rece (Joi, 26 septembrie 2019, 16:20)

    Dalinar [utilizator]

    Si-ti trece!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 26 septembrie 2019, 16:42)

    mihai_mi [utilizator]

    Nasol, a ramas fara parandarat!!!
  • +1 (1 vot)    
    ...FF IMPORTANT... (Joi, 26 septembrie 2019, 16:55)

    tacanel [utilizator]

    ...stie cineva unde putem vedea audierea d-nei rovana plumb in comisia juridica a parlamentului european din 25/26.09.2019???...eventual link-ul respectiv....
  • -3 (3 voturi)    
    si un citat din Petrov, drag, pe vremuri, voua (Joi, 26 septembrie 2019, 17:51)

    cucuveauamov [utilizator]

    "nu pot sa nu observa ca avem un candidat belgian in urmarire penala, o doamna din Franta care este propusa sa fie comisar si are probleme cu utilizarea banilor pentru cabinetul parlamentar, iar Polonia are un candidat urmarit de OLAF. Daca se aplica aceleasi criterii pentru toti, e foarte bine. Dar daca se aplica doar pentru Romania si Ungaria, nu e bine."
  • +3 (3 voturi)    
    Ce pacat de dUamna Rovana (Joi, 26 septembrie 2019, 18:40)

    Klaus_ [utilizator]

    Sa iei imprumut de 200,000 de euro, sa-i bagi in partid, si sa nu iei functia mult-visata de Comisar European... asta inseamna sa iei o *...uie cat Range Roverul ala inmatriculat in Bulgaria. Las, daca n-am putut sa o trimitem pe dUamna Rovana la Comisia Europeana, poate o putem trimite la Eurovision ;)
  • +2 (2 voturi)    
    @redactia HN (Joi, 26 septembrie 2019, 20:16)

    John M. [utilizator]

    Va rugam sa mentineti titlul cat mai mult. Ne unge la inima !
    Multumim!
  • +1 (1 vot)    
    800.000 RON (Joi, 26 septembrie 2019, 21:04)

    iodixit [utilizator]

    cu atit e in gaura madam plumb. nu-mi fac probleme ca n-o sa-si recupereze banii, sper doar ca dna-ul s-o prinda si justitia s-o condamne!
  • +2 (2 voturi)    
    Victoria (Joi, 26 septembrie 2019, 21:47)

    adrian88000 [utilizator]

    bunului simt !