Băsescu: Am vrut să nu mă implic în campanie, dar atacurile a tot soiul de interesaţi mă obligă să mă apăr de noua măciucă politică numită CNSAS

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 22 septembrie 2019, 21:49 Actualitate | Politic


Traian Basescu
Foto: Agerpres
Fostul președinte Traian Băsescu scrie duminică, pe Facebook, că respinge categoric acuzaţiile CNSAS privind colaborarea sa cu Securitatea, „acuzaţii care nu au nimic comun cu realitatea vremii”. „Cert este că mă voi apăra de acţiunea CNSAS (...) Şi mai este o certitudine: am vrut să nu mă implic în această campanie dar atacurile a tot soiul de interesaţi mă obligă să mă apăr de noua măciucă politică numită CNSAS”, spune el.

Amintim că magistrații Curții de Apel București au admis, vineri, acțiunea Consiliului Naţional Pentru Studierea Arhivelor Securităţii (C.N.S.A.S.) și au constatat calitatea de colaborator al Securității în privința fostului președinte al României Traian Băsescu. Decizia Curții de Apel București nu este definitivă.

„Resping categoric acuzaţiile CNSAS!

Ce-i drept , în disputa cu CNSAS am pierdut în primă instanţă la Curtea de Apel Bucureşti. Nu m-am aşteptat chiar dacă jurisprudenţa ICCJ nu îmi îndreptăţea optimismul.

Cu un Consiliu format numai din oameni desemnaţi de partide, Consiliul CNSAS a aprobat o Acţiune în Constatare care mă vizează şi care deformează adevărul până la limita minciunii.

CNSAS a recurs la formularea unor acuzaţii care nu au nimic comun cu realitatea vremii, utilizând două note care nu au produs nici un efect negativ.

În susţinerea punctului său de vedere CNSAS utilizează formulări decisive care nu există în cele două note, nu recunoaşte aplicabilitatea legilor şi regulamentelor militare şi de asemenea nu menţionează nimic despre statutul celor doi elevi caporali în raport cu Securitatea.

Din păcate, în instanţă, judecătorul a crezut mai mult în actul bine ticluit de CNSAS care deforma realităţile de acum 45 de ani, decât în cele susţinute de mine.

Cert este că mă voi apăra de acţiunea CNSAS, cert este că acest dosar s-a anunţat în campania pentru Parlamentul European şi s-a finalizat de la primul termen în campania prezidenţială.

Şi mai este o certitudine: am vrut să nu mă implic în această campanie dar atacurile a tot soiul de interesaţi mă obligă să mă apăr de noua măciucă politică numită CNSAS.

PS - în timp ce "patrioţii furioşi" se străduiau să mă acuze acasă, la Strasburg eu obţineam un vot în Parlamentul European în care pentru prima dată se recunoaşte că prin Pactul Ribendrop - Molotov României i-au fost smulse teritorii care nu i-au mai fost returnate”, a scris Băsescu, duminică seară, pe pagina sa de Facebook.


Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4396 vizualizari

  • -5 (37 voturi)    
    Băselule, nasol când ești victimă? Nasol. (Duminică, 22 septembrie 2019, 21:54)

    prec [utilizator]

    Las' că nu-ți plânge nimeni de milă la cât rău ai făcut la viața ta.
    • -1 (21 voturi)    
      @prec (Duminică, 22 septembrie 2019, 22:52)

      adieu [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Dar de unde stii tu cum e sa fii victima ?
      Spune-ne si noua ce-ai patit daca tot te dai cunoscator,ca sa-ti plangem de mila !
  • +3 (19 voturi)    
    Cind i-ati mintit (Duminică, 22 septembrie 2019, 22:38)

    dincannes [utilizator]

    … pe anchetatorii focului de la Anvers, a fost bine pentru reputatia Romaniei?
    Cind a-ti transformat romanii in romi, adica in tigani, cu niste implicatii ingrozitoare pentru demnitatea Romaniei, erati baut?
    Nave vindute de dumneavoastra pe nimic, circula si azi, dar nu sub pavilionul tarii nostre.
    Cum de alte tari, foste comuniste, au putut construi autorute, fara ajutor din exterior?
    Doua mandate iresponsabile si Romania a ajuns in coada UE; ati ingenunchiat-o !
    Ne-ati golit tara de oamenii isteti si muncitori !
    Sunteti un NEPRICEPUT, confirmat de rezultate.
    Cind va vindeati colegii si profesorii, in sute de rapoarte, catre Securitate, nu erati inca capitan ! Un PIRICIOS bolnav; asta ati fost toata viata !
    Ati contribuit direct la acordarea puterii supreme securitatii !
    Miliarde de euro au plecat din tara spre paradise fiscale si n-ati vrut sa la luati urma ! Dece? Pentru ca dadeati de iresponsabilii, ce v-au promovat mereu.
  • +3 (21 voturi)    
    Turnatorii ca tine sunt ... (Duminică, 22 septembrie 2019, 22:46)

    KTerinca [utilizator]

    .... mai abjecti decat securistul de profesie sau activistul de partid comunist.
    Mi-e greata de tine, Basescu Traian !
    Dispari din viata politica.
    Sa nu mai auzim de tine in veci.
  • -2 (16 voturi)    
    important de inteles (Duminică, 22 septembrie 2019, 23:04)

    Mateiul [utilizator]

    trebuie inteles conceptul de informator sau colaborator. Informatorii erau acele persoane care se 'angajau' sa dea informatii securitatii cu privire la tot ce le trece pe la ureche si care erau remunerati. in functie de gradul moral pe care il avea fiecare unii ofereau informatii securitatii in urma carora oamenii aveau de suferit, altii erau mai blânzi si n'au facut un rau foarte mare. Colaborator erau cam toti ceilalti care aveau o ocupatie care necesita sa dai raportul securitatii. si aici intra de la administratorii de bloc pana la sefi. NU aveau cum sa nu dai o nota informativa securitatii daca erai capitan pe o nava, parasind tara si avand in subordine zeci sau sute de oameni. securistu de serviciu venea la tine si te punea sa scrii tot despre cine ce a facut pe nava sau a zis sau daca a cumparat cineva ceva din occident sau orice. la fel cum si un administrator de bloc trebuia sa scrie pe hartie o nota informativa cu privire la vecinul de la 2 care are cunostinte in strainatate. aici intervine latura umana: daca ziceai intr'o forma prin care sa nu'i faci rau respectivului erai un om care a colaborat cu securitatea fara sa faca rau. daca erai genu care nu doar ca spuneai lucrurile astfel incat sa aiba securistii motiv sa'l ia pe sus, dar te mai ducea si din propria intiativa sa'l torni pe vecin, atunci erai un 'Felix'.
    Ramane de vazut doar daca Băse a turnat la securitate sau doar a dat niste note informative pe care nu avea cum sa nu le dea avand in vedere profesia si de pe urma carora nu a avut nimeni de suferit, ci pur si simplu securitatea trebuia sa stie si atat.
    • +4 (12 voturi)    
      Domnule Mateiul (Luni, 23 septembrie 2019, 9:26)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Mateiul

      … cei ce n-au acceptat sa intre in PCR si bine inteles, nici nu le trecea prin minte sa pirasca pe cineva, ii considerati idioti?
      Este laudabil sa te faci frate cu dracul, ca sa treci puntea?
      Un tinar, care-l vede pe Presedintele tarii la televizor, ca se urca la volan, dupa ce a baut, desi n-are voie dupa lege, va respecta apoi legile?
      Nu-l mai aparati pe acest nepriceput; a invrajbit romanii intre ei, atit.
      • -4 (6 voturi)    
        Stimate (Luni, 23 septembrie 2019, 10:51)

        Mateiul [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

        ce am incercat a fost sa creez o imagine usor de inteles a ceea ce inseamna colaborarea cu securitatea. exista oameni care au fost nevoiti sa fie membri de partid dar asta nu inseamna ca au fost mai putin morali sau ca imbratisau doctrinele partidului. o data primita o functie (de sef, de director,) sau daca te faceai remarcat prin merite deosebite la locul de munca, venea si invitatia de a fi membru de partid. nu toti aveau taria sa refuze pt ca nu era usor. frica domnea.
        la fel au fost oameni nevoiti sa scrie note informative catre securitate. pentru ca li se cerea si daca securitatea iti cerea sa faci asta nu aveai cum sa refuzi pt ca te lua pe sus. DAR daca ce scriai in informare nu avea repercusiuni la adresa celui vizat, nu ai de ce sa fii aratat cu degetul. personal cunosc un caz in care un prieten i'a spus altuia: "vezi ca a venit securitatea la mine sa dau o nota. stai linistit."
        romanii sunt invrajbiti din frustrare si pt ca sunt cu o gandire individualista, pt ca asa au reusit sa treaca prin perioada comunista. nu puteai sa ai incredere in nimeni.
        este firesc sa'i condamni greselile dar nedrept sa nu'i recunosti omului meritele.
        • +2 (2 voturi)    
          Dupa revolutie (Luni, 23 septembrie 2019, 18:12)

          dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Mateiul

          ... cei pe care dumneavoastra ii aparati (cu toleranta prosteasca a romanului), daca aveau o coloana vertebrala, nu trebuiau sa-si ceara scuze, ca au luat locul altora mai buni ca ei si sa dispara din viata publica macar 10 ani?
          Nici usturoi n-au mincat, nici gura nu le pute !
  • +5 (9 voturi)    
    HN (Duminică, 22 septembrie 2019, 23:23)

    dincannes [utilizator]

    Publicati va rugam comentariile; vor fi siropoase !
  • +3 (17 voturi)    
    CSAS... (Luni, 23 septembrie 2019, 0:49)

    naitza [utilizator]

    ...infiintat de Constantin Ticu Dumitrescu, care declara ca acum, aceasta institutie nu are nicio legatura cu ceea ce a vrut el sa fie: dovedirea TORTIONARILOR din regimul comunist. CNSAS...care nu a fost in stare sa scoata la iveala niste tortinari notorii (pe unii ii stiau pana si copiii), vezi Visinescu, Ficior, tortioarii lui Ursu (astia sunt cunoscuti de prin presa). Ce pretentii sa mai ai la ei, sa fie in stare sa scoata la iveala tortionatii mai putin notorii, dar la fel de ticalosi ca cei dovediti de catre ziaristi. Da, Visinescu, Ficior, au fost dovediti de catre ziaristi, nu de catre CNSAS. CNSAS...este prea ocupat cu dosarele de "colaboratori", ale altor persoane, scoase la ordin, unii fiind implicati in contraspioaj sau chiar spionaj in favoarea Romaniei (tot colaboratori sunt, nu?). Astia nu sunt tortioari tovarasi, nu ma intereseaza persoanele lor. Eu ii vreau pe tortionarii adevarati, aia rai, care papa pensii speciale de ani de zile.

    PS
    Dar pe colaboratorii KGB, nu-i scoateti la iveala tovarasi? Ei sunt o mandrie, nu?
  • +4 (22 voturi)    
    Deci Basescu a recunoscut (Luni, 23 septembrie 2019, 0:56)

    Rahan5 [utilizator]

    ca scris cele 2 hartii !
    Deci si-a ,,dat foc la valiza" Basescu !
    Putea sa se retraga din Politica dupa ce a terminat Mandatul Prezidential, asa cum promisese. Dar a fost lacom si acum a pierdut totul.
    • -1 (7 voturi)    
      Ce a pierdut? (Luni, 23 septembrie 2019, 12:10)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      N-a pierdut nimic mai mult decat avea la sfarsitul mandatelor lui. Adevarata pierdere a fost cand a taiat la retarzi in masa...fara discernamant. De acolo nu s-a mai ridicat. prostie mai mare nu se putea...trebuiau concediati 25% decat taiat 25%...asa au facut altii (DK de exemplu). Asa, i-a tinut pe toti si si-a dat foc la valiza.
      • +2 (8 voturi)    
        masura de taiere a salariilor (Luni, 23 septembrie 2019, 12:41)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        a fost si cainoasa, si ineficienta din punct de vedere economic. S-a taiat si singura sursa de crestere a Romaniai, adica cresterea bazata pe consum. Macar daca banii taiati erau investiti in ceva....tot ar fi fost ceva, se dadea un impuls economiei. Dar asa, masura a fost fara efect pozitiv, in afara de bucuria frustratilor ca s-au scazut salariile la bugetari.
        • -1 (5 voturi)    
          Voi nu intelegeti? (Luni, 23 septembrie 2019, 13:45)

          Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Ca banii "taiati" nu MAI existau? Ca eram pe deficit masiv si ca nici imprumuturi nu se mai puteau? Chiar crezi ca cineva facea asta din "cainism" sau ciuda? A facut-o din necesitate. Asa ca banii "taiati" nu existau...s-a echilibrat balanta d eplati.
          Nu e nimeni bucuros (din frustrare), e o realitate a lucrurilor...
          Ma repet, aceleasi masuri le-au luat tari mai dezvoltate (ex. Danemarca) doar ca diferenta a fost concedierea a 25% si nu taierea nediscretionara a salariilor. Acolo a gresit gasca Basescu.
        • +1 (1 vot)    
          Și-o femei de serviciu e mai pricepută decît (Luni, 23 septembrie 2019, 18:47)

          prec [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          tine la economie.
  • +3 (23 voturi)    
    Tipic Băsescu (Luni, 23 septembrie 2019, 1:03)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    În loc să răspundă direct și la obiect acuzațiilor care i se aduc, recurge la atacuri la persoană la adresa membrilor CNSAS și a instituției CNSAS. Hoțul care strigă “hoții”, o tactică fesenistă de “succesuri” folosită și de Dragnea
    • 0 (8 voturi)    
      Pai a raspuns (Luni, 23 septembrie 2019, 12:11)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Kwisatz Haderach

      A raspuns in nenumarate randuri: ca era nu stiu ce divizie militara, ca ala nu era angajament, etc. Ce mai vrei/ Acum a ajuns si la CNSAS, nu trebuia?
      • +1 (1 vot)    
        A ajuns la CNSAS... (Marţi, 24 septembrie 2019, 8:05)

        Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        ... ca să aibă pe cine da vina. Bine că nu apare cu lacrimi în ochi ca săi spună: Rușine, CNSAS!
  • -5 (7 voturi)    
    Cand o sa vedem primul mafiot care-si tradeaza (Luni, 23 septembrie 2019, 9:23)

    tei [utilizator]

    clanul, o sa-ntelegem si ce se-ntampla acum cu base

    E atacat pt ca Modelul Basescu de guvernare
    e ceva la care populatia se uita ca la un reper, pt ca oamenii traiesc acum intr-o
    nesiguranta totala dupa Caracal. abia acum vede lumea ca, de fapt, Caracal e modelul de guvernare a Romaniei, nu Bucurestiul

    La Bucuresti guverneaza televiziunile, la Caracal si-n restul tarii guverneaza pumnul de fier al clanurilor de interlopi si al mafiei PSD

    pt. el personal, nu-i nicio scofala ce-i face CNSAS:
    cand te ataca securistii din toate clanurile politice, e ca si cum ti-ar ridica statuie pe gratis

    cand o sa vedem primul mafiot care-si tradeaza clanul, o sa-ntelegem ca-n Romania, lucrul asta nu se poate face daca n-ai spate, iar base s-a bazat pe sprijin extern
    • +5 (7 voturi)    
      modelul base? (Luni, 23 septembrie 2019, 12:57)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui tei

      clanul pdl, udrea si succesuri? 'jde meleoane eur sifonate pentru gasca lor? vezi numai cat au tras prin ANRP
    • +1 (1 vot)    
      București = Caracal, Caracal = București. (Luni, 23 septembrie 2019, 18:49)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui tei

      Nu e nici-o diferență.