Dan Barna: Cu PNL este o relație firească. Românii vor putea alege între Iohannis și candidatul Alianței USR-PLUS

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 iulie 2019, 19:00 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: Agerpres
Dan Barna a afirmat că USR are o relație firească cu PNL, precizând că cel mai interesant obiectiv pentru țara noastră este ca românii să aleagă în turul al doilea la prezidențiale între Klaus Iohannis și candidatul Alianței USR-PLUS, oricare va fi el, scrie Mediafax.

„Cu PNL este o relație firească, este un alt partid de opoziție. Au un candidat. Românii vor putea să aleagă foarte simplu între candidatul PNL, domnul Klaus Iohannis, sau candidatul Alianței USR-PLUS, vom vedea care va fi acesta. Cred că acesta este obiectivul cel mai interesant pentru România, șansa ca în turul doi al alegerilor prezidențiale să poți opta între Klaus Iohannis și candidatul Alianței USR-PLUS”, a declarat Dan Barna, după ce a fost ales prezidențiabilul USR, sâmbătă, în Congres.

Întrebat cum se va diferenția de Klaus Iohannis în turul al doilea la prezidențiale, liderul USR a răspuns: „Vor fi două scenarii pe care le vom dezbate în campanie și în momentul acela dacă voi fi eu, vom vedea dacă voi fi eu sau domnul Dacian Cioloș, vom vedea și care sunt elementele de viitor pe care le vom propune României”.

Dan Barna a fost ales candidatul USR la prezidențiale, în Congresul de sâmbătă al partidului. Liderul formațiunii a primit 324 de voturi din totalul de 492 de voturi exprimate.

Mihai Goțiu a primit 134 de voturi, Dumitru Stanca - 5 voturi, iar Dragoș Dinulescu doar 3 voturi.

Tot sâmbătă a avut loc și Consiliul Național al PLUS. La finalul reuniunii, Dacian Cioloș a anunțat
că a fost decis ca prezidențiabilul partidului să fie ales prin vot electronic de către toți membrii formațiunii, în perioada 22-27 iulie. Și candidatul la Primăria Generală a Capitalei va fi ales în același interval, tot prin vot electronic.

Ulterior vor fi negocieri cu USR pentru a decide candidatul Alianței la prezidențiale.

















1411 vizualizari

  • -6 (6 voturi)    
    adica oamenii noi la fel de ahtiati dupa functii (Sâmbătă, 13 iulie 2019, 19:08)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    aceleasi personaje caragialesti de sute si sute de ani
  • -5 (13 voturi)    
    Va iesi nasol, s-a mai intamplat (Sâmbătă, 13 iulie 2019, 19:09)

    Dalinar [utilizator]

    In 2015, in provincial Canadiana Alberta, doua partide puternice au impartit votul pe din doua si au castigat comunistii de la NDP, un partid care a falimentat toate provinciile pe unde a castigat. Rezultatul? 4 ani de declin economic, de indatorare si de pierdere a 200000 de locuri de munca in sectorul privat, coroborat cu 70000 de locuri de munca aduse in zona publica, la o populatie de 4 milioane.
    Asta o sa faceti si voi, o sa va impartiti voturile, psd stiti deja cat au, si o sa o scoateti pe Pavi sau pe Fierea President. Good luck la zaruri!!!
    • +7 (9 voturi)    
      pai.. (Sâmbătă, 13 iulie 2019, 20:25)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      Ceea ce spui tu presupune ca PSD-ul sa castige din primul tur..cam greu!
      • -5 (9 voturi)    
        Daca voturile se impart egal (Sâmbătă, 13 iulie 2019, 21:23)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

        Intre Matrix si Iohan...cantidatul psd trebuie sa faca act de prezenta doar, procentul e deja stiut.
    • +8 (10 voturi)    
      ca sa vezi!!! (Sâmbătă, 13 iulie 2019, 21:13)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      "comunistii" de la npd !!!????...."comunistii" astia nu au fost la putere decit in alberta si in columbie-britannique ( din 2017 )...deci care provincii in faliment??...pe de alta parte alberta a fost in recesiune pina in 2017 din cauza industriei miniere si din cauza petrolului ( sisturi bituminoase ) al carui pret a scazut la mai putin de jumatate si care era principala sursa de venit in alberta...asa ca , las o mai moale ca nu toti sunt inculti..
      • -4 (6 voturi)    
        Sisturi bituminoase?????? (Duminică, 14 iulie 2019, 1:16)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        Esti incult dpdv al rocilor, is nisipuri, tarr sands. Si asa ca idee, DuVernay e un shale care se fractureaza pt gaz pe aici, sisturile is roci metamorfice, petrolul e distrus de mult timp de metamorphism. Mai informeaza-te, nu e asa greu!!!
        Cat despre ndp, daca ai fi fost condus de ei 4 ani ai fi stiut ce vorbesti dar asa habar nu ai. Pretul petrolului a mai fluctuat si in trecut si conservatorii au tinut provincial sub control, ndp a facut tot posibilul sa o distruga prin Carbon Tax first, prin decimarea industriei carbunilor si prin opozitie dura against oil. Do your homework macar.
  • 0 (4 voturi)    
    o relatie fireasca (Duminică, 14 iulie 2019, 10:33)

    nash pandelica [utilizator]

    care pe care !
    turul doi s'ar putea sa nu fie.
  • +1 (1 vot)    
    :-) (Luni, 15 iulie 2019, 7:04)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Pentru mine e clar: dupa cum isi dau astia la gioale, PSD-ului i se ofera posibilitatea de a decide nestingherit cine va fi viitorul presedinte al tarii :-/.

    Nu va exista un al doilea tur.