Ludovic Orban, reacție după scandalul ”pliantelor otrăvite”: ”Chiar nu am avut cunoștință de acestă chestiune”

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 16:01 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Facebook
“Nu comentez asemenea copilării”, a declarat liderul PNL, Ludovic Orban, după scandalul ”pliantelor otrăvite” distribuite de doi tineri liberali în județul Cluj.

”Chiar nu am avut cunoștință de acestă chestiune. Am înțeles că conducerea organizației de tineret a luat imediat o măsură … Dacă mai apare cîte o copilărie din partea mai știu eu cui, ele nu exprimă în niciun fel strategia și poziția partidului”, a spus Orban la postul Europa FM.

”Strategia Partidului Național Liberal este o strategie de luptă om la om pe tot terenul cu PSD. (…) Serios, chiar nu am de ce să comentez niște copilării sau niște lucruri profund marginale care nu au nici o legătură cu strategia partidului și acțiunea la nivel național”, a adăugat președintele PNL.

USR-PLUS i-au acuză pe liberali că au distribuit, la Cluj, „pliante otrăvite” în numele Alianței. Pe pagina de Facebook a alianței a fost postat un filmulet în care sunt surprinse două persoane care ar fi împărțit pliantele, iar ulterior USR a anunțat că unul dintre ei este șeful TNL Cluj Napoca.

Cei doi membri ai organizației de tineret a liberalilor care au distribuit pliante cu informații false despre USR-PLUS au fost dați afară din partid, a anunțat imediat Tineretul Național Liberal.

Deputatul USR de Cluj Emanuel Ungureanu a afirmat, vineri, într-o conferința de presă la Cluj, că europarlamentarul PNL Daniel Buda este suspectat că ar fi cel care a finanțat tipărirea și distribuirea acestor pliante. "Din informațiile pe care le dețin până la această oră, cel mai 'mare' dintre oamenii mici de caracter din fruntea PNL Cluj care a binecuvântat această acțiune este Daniel Buda", afirmă Emanuel Ungureanu.

















7755 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    Sunt absolut convins,..... (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 16:11)

    gigiN [utilizator]

    ...daca stiai ne-ai fi spus...imediat !!!
    • +10 (12 voturi)    
      Mediocritatea Cabotinului PNL-ist (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 20:26)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Orban ne dă dimensiunea liderului pe care-l joacă : un cabotin nevolnic.
      A numi "copilărie" un act de o aşa gravitate extremă, reprezintă nu numai o încercare de a diminua gravitatea faptului dar şi o indolenţă plină de cinism în raport cu generaţiile PNL-iste ce vin lipsite de educaţie, lipsite de cunoştinţe ideologice (pe care nici Orban nu le are, de altfel), dar ahtiate după o căpătuiala rapidă si fără eforturi deosebite (în afara derapajelor meschine, imorale, si lipsite de orice probitate - umana sau politică).
      Nu, dom'le Orban, aici nu vorbim de o "copilărie" ci de niste carenţe extraordinar de grave, sfidând tot ce poate fi mai autentic în luptele politice ce se duc acum sau vor veni.
      Una e să ataci un proiect advers şi alta este să inventezi crime abominabile puse pe seama cemor ce te au la degetul cel mic.
      PNL-ul ne demonstrează că este asemeni ţării asteia, blestemate de ursitoare comunistoide : adică un partid fără stapân, orb, mediocru, cleptocratic (asemeni "fratelui" USL-ist), lipsit de educaţie, grobian, şi, pâna la urmă, complet nefolositor Românie de astăzi, care are nevoie de oameni serioşi şi sănătoşi politic.
  • +14 (20 voturi)    
    Pe cuvantul meu (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 16:32)

    Remulus si Rromus [utilizator]

    De pionier. Asa este: oscilam intre minciuna (aveam habar dar ne facem ca nu stim) si incompetenta (habar nu aveam si habar nu avem ce se intampla in partid).
  • +14 (18 voturi)    
    ei, na... (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 18:07)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Oameni buni, ce nu este clar? Avem de ales intre USR si USL ! Bai nesimtitilor, o sa va duceti in curand dupa PSD ! Nu mai pacaliti pe nimeni !
  • +10 (14 voturi)    
    copilarii, marginale? (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 19:15)

    Ademordna [utilizator]

    Acest USL-ist fie minte de îngheață apele fie e suficient de incompetent pentru ca filialele lui să-și facă de cap atacând aliații oficiali și nu PSD-ul.
  • +5 (9 voturi)    
    „Copilărie” este logica ta, organe. (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 20:55)

    prec [utilizator]

    Nu ne zici și nouă, totuși, unde ai cartea de muncă?
  • +3 (7 voturi)    
    daca erai corect (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 21:40)

    gopo2016 [utilizator]

    ii puneai la dispozitia militiei sa stabileasca adevarul, dar e normal sa va protejati sclavi ca si psd ul si alti, nu va intereseaza decit propriul avantaj din astea
  • +2 (4 voturi)    
    totusi (Duminică, 28 aprilie 2019, 1:00)

    martel55 [utilizator]

    e real sau nu mesajul initial?ca cine la distribuit mai departe nici nu mai e relevant daca mesajul e real
  • +4 (6 voturi)    
    Copilarie... (Duminică, 28 aprilie 2019, 1:41)

    Sthelian [utilizator]

    Dar de unde au avut cei doi tineri PNL bani sa faca astfel de pliante?
    Sau or fi dat spargerea la sediul PSD?? (Ca in afacerea Watergate!)
    Pnetru ca din ce zici, PNL e un partid democratic si unde filialele au deplina autoriate, iar alegerile se fac nu in congrese si adunari cu membri selectati ci in cabine de vot sau pe net...
  • +4 (6 voturi)    
    Chiar minte! (Duminică, 28 aprilie 2019, 9:54)

    UpNext [utilizator]

    .
  • +4 (4 voturi)    
    Stimate dl Orban ! (Duminică, 28 aprilie 2019, 18:53)

    democtrates [utilizator]

    Tu si gasca ta ati dus de rapa toata miscarea liberala din tara. Sunnt maghiar din Transilvania , v-am votat ani la rand pentru ca sunt de sorginte liberal, dar ce ati facut voi? Pe fatada sunteti impotriva PSD, dedesubt lucrati impreuna exact ca si UDMR. Sa ai acelasi procent in sondaje in ultimii 8 ani, cand PSD ne omoara este aberant. Din pacate anul acesta va voi parasi, merg cu USR, si in curand veti ajunge ca si PNCDT, ca Pavelescu lingusitor(poate mai primeste o functie). Am scris ca sunt maghiar si ca idee din ce stiu eu UDMR va primi o lovitura serioasa la aceste alegeri, alegand sa mearga cu PSD, de fapt ce este PSD ce este PNL, sunteti toti hoti, acaparatori de putere si mincinosi. Nu va intereseaza poporul doar sa aveti puterea pentru a fura.