Decizie de urgență a PNL: Tinerii care au distribuit pliante anti-USR-PLUS au fost dați afară din partid

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 26 aprilie 2019, 9:58 Actualitate | Politic


Tanar impartind pliante
Foto: Captura video
Cei doi membri ai organizației de tineret a liberalilor care au distribuit pliante cu informații false despre USR-PLUS au fost dați afară din partid, anunță Tineretul Național Liberal.

„ Această acţiune individuală reprobabilă nu reflectă spiritul şi comportamentul Tineretului Naţional Liberal şi din nefericire nu a fost niciodată adusă în atenţia Biroului Executiv al TNL. Menționăm că aceasta acțiune vine în contradicție flagrantă cu strategia de campanie hotărâtă de echipa de campanie a Partidului Național Liberal. Deoarece acţiunea individuală a celor doi foşti colegi nu a fost dezbătută şi asumată în forurile de decizie ale TNL, iar consecinţele acestor acţiuni au adus grave prejudicii imaginii şi prestigiului Tineretului Naţional Liberal, Biroul Executiv al TNL a luat decizia, în unanimitate, de a-i exclude pe cei responsabili din rândurile Tineretului Naţional Liberal”, a anunțat TNL pe Facebook.

USR-PLUS i-au acuză pe liberali că au distribuit, la Cluj, „pliante otrăvite” în numele Alianței.Pe pagina de Facebook a alianței a fost postat un filmulet în care sunt surprinse două persoane care ar fi împărțit pliantele, iar ulterior USR a anunțat că unul dintre ei este șeful TNL Cluj Napoca.

”Am aflat cu surprindere că doi dintre cei care distribuie pliante “otrăvite” cu sigla Alianței 2020 USR PLUS și citate false sunt membri ai Partidului Național Liberal, unul dintre ei chiar președintele filialei Cluj-Napoca a Tineretului Național Liberal. Cei doi au fost prinși în flagrant și filmați în timp ce distribuiau pliantele false și identificați în câteva ore de susținătorii Alianței 2020 USR PLUS.”, se arată pe pagina de Facebook a Alianței.


Deputatul USR de Cluj Emanuel Ungureanu a afirmat, vineri, într-o conferința de presă la Cluj, că europarlamentarul PNL Daniel Buda este suspectat că ar fi cel care a finanțat tipărirea și distribuirea acestor pliante. "Din informațiile pe care le dețin până la această oră, cel mai 'mare' dintre oamenii mici de caracter din fruntea PNL Cluj care a binecuvântat această acțiune este Daniel Buda", afirmă Emanuel Ungureanu. Daniel Buda este europarlamentar PNL.


















12808 vizualizari

  • +14 (24 voturi)    
    Asa se intampla (Vineri, 26 aprilie 2019, 10:11)

    Remulus si Rromus [utilizator]

    Cand nu folosesti serviciile Postei Romane ca sa distribuie informatiile false.
  • +23 (33 voturi)    
    PNL inca o data este aliatul PSD (Vineri, 26 aprilie 2019, 10:17)

    voxpopulix [utilizator]

    PNL a sustinut guvernul PSD, a mimat opozitia - acum se zbat si ei ca sunt alegeri si vor sa para anti ciumarosie.

    Sa fim seriosi? Acesti doi tembeli au printat de capul lor pliantele? Au decis ei ce mesaj intoxicat sa fie scris?

    Cine voteaza PNL, voteaza PSD.
    • -6 (18 voturi)    
      Pai numai tembeli pot fi! (Vineri, 26 aprilie 2019, 11:29)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      De credeau ca poate cineva inghiti rahatul ala! Hai sa dam totusi prezumtia de nevinovatie PNL-ului in cazul asta! N-or fi chiar asa tembeli si cei de la varf. Eu unul nu am vazut la ei alte cazuri din astea?
      Uite ca cei de la PLUS si-au pastrat “roata motrice” in partid, iar varful USR-ului a propus chiorchine o lege nazista in parlament (aia cu inchisoare pentru promovarea ideilor comuniste)!
      • +6 (14 voturi)    
        si "tembeli" si "izolati" (Vineri, 26 aprilie 2019, 11:41)

        codo [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        adica o userista prinde din "pura intamplare" doi rapandaci, dintre care unul cu functie. si or fi fost singurii penelisti rataciti in asa marsava operatiune si nimeni de la varf habar nu avea. hai, las'o ca macane.
      • +1 (15 voturi)    
        dap. felicitari PNL pentru reactie (Vineri, 26 aprilie 2019, 11:54)

        georgebb [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Nu sunt de accord sa ii imputam PNL-ului actiunile tuturor membrilor. In acest caz au reactionat bine, au luat masuri imediat.
        Daca se dovedeste ca alti membri cu functii de conducere din PNL Cluj au fost implicati si sunt lasati in pace, atunci sunt de accord sa ne luam de PNL. Dar pana acum sunt multumit de reactie.
      • -6 (8 voturi)    
        Să înțeleg că Legea Nr 107/2006 care interzice (Vineri, 26 aprilie 2019, 12:20)

        BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Ideile fasciste este o lege comunistă ... Iar dacă ar trece proiectul de lege al USR-ului, eu i-aș face plângere penalā "roții motrice"a PLUS pentru promovarea ideilor comuniste ...
  • +14 (26 voturi)    
    Tara fara stapâni ! (Vineri, 26 aprilie 2019, 10:26)

    contributor.bis [utilizator]

    PNL-ul trebuie "pedepsit" la vot.
    USL-ul si "morala" îndoielnica sa trebuie distruse pentru totdeauna.
    Asa derapaje nu pot fi explicate decât prin lipsa de educatie, lipsa de doctrine ideologice, mediocritatea noilor generatii ahtiate dupa niste avantaje obtinute repede si cu orice pret, politica de cumetrie, s.a.m.d.
    Asistam la lipsa de vocatie, la indisciplina data de lipsa unor adevarati lideri, la morala schioapa a unui popor corupt, etc.
    Traditia nu (mai) înseamna valoare.
    Votati cu cei care chiar le pasa de viitorul României
  • +12 (20 voturi)    
    si s-au înscris la PSD? (Vineri, 26 aprilie 2019, 11:16)

    nick24 [utilizator]

    așa de tineri și erau infiltrați de PSD?
  • -8 (18 voturi)    
    PLUS, se aude? (Vineri, 26 aprilie 2019, 11:24)

    Alui [utilizator]

    Voi va tineti “roata motrice” in partid! Rusinica! Rusinica!
    • +5 (11 voturi)    
      roata motrice e tot inventie penelista? (Vineri, 26 aprilie 2019, 11:44)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      acelasi patent de fake news: iei doua vorbe, le impachetezi baubau si gata prosteala publica. halal opozitie! USL traieste, e mai spurcat ca oricand.
      • -4 (6 voturi)    
        Roata motrice nu e invenție PNL-istă e descrierea (Vineri, 26 aprilie 2019, 13:12)

        BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui codo

        Care Cioloșică i-a făcut-o duduii alăia, Oana-Maria Bogdan, iar teoria marxistă a ăleia de renunțare la dreptul de proprietate a fost exprimată într-un interviu acordat cotidianului De Staandard din Belgia ...
  • +7 (19 voturi)    
    PNL, o corcitura PSD + portocalii din gasca Udrei (Vineri, 26 aprilie 2019, 11:36)

    KTerinca [utilizator]

    Nu am sa ii mai votez in veci, asa cum nu voi vota vreodata ciumele rosii.
  • +6 (14 voturi)    
    super, acum s-ai calmeze si pe ceilalti (Vineri, 26 aprilie 2019, 11:52)

    georgebb [utilizator]

    Pe facebook erau alti baietii de la TNL ce aruncau cu rahat in USR/PLUS si oricine indraznea sa-i critice spunand ca PLUSERE ataca fara dovezi si ca de fapt pliantele alea erau ok.
    Am vazut diversi membri si vicepresedinti de la TNL Cluj, Mures, Brasov.
    Si celebra Alina prenume nume nume din bucuresti ce amesteca in rahat cu o placere deosebita.
  • +3 (13 voturi)    
    hmm (Vineri, 26 aprilie 2019, 11:54)

    dum_i [utilizator]

    azi sunt sigur inscrisi deja in ciuma rusie si impart mai departe pliante.
  • +2 (2 voturi)    
    de mult timp trebuia procedat asa (Vineri, 26 aprilie 2019, 20:26)

    ics_11 [utilizator]

    Ar trebui procedat astfel la fiecare tampenie votata de psd-alde. Iar la viitoarele alegeri, daca mai au tupeul sa candideze, electoratul ar trebui informat despre tampeniile pe care le-au votat cei care spera sa obtina inca un mandat in care sa-si bata joc de romani.
  • +3 (3 voturi)    
    ei si? (Vineri, 26 aprilie 2019, 21:21)

    revo [utilizator]

    Ce, fara carnet nu pot sa-si faca treaba? Ca doar n-au facut-o de capul lor, comenzile sunt de la varf, de la Bucuresti!\

    SICVTIOR, PNL! Nu va dezmintiti! Pana n-oti pieri pe limba voastra, nu va lasati!
  • +5 (5 voturi)    
    Distribuitorii au fost dati afara , (Vineri, 26 aprilie 2019, 21:24)

    kokos [utilizator]

    dar cei care au comandat si finantat tiparirea pliantelor nu!Rusine pnl!pnl+psd= aceeasi mizerie!
  • +4 (4 voturi)    
    Decizie de urgenţă – după o săptămână (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 0:36)

    Lu48 [utilizator]

    S-au uitat repede atacurile susţinute ale PNL-ului împotriva USR-ului, vârf de lance fiind vicepreşedintele Florin Roman. Uitaţi-vă la declaraţiile lui de acum câteva săpţămâni. Schimbarea poziţiei la vârf s-a produs după ultimele sondaje când PNL a realizat că în multe oraşe mari unde tineretul comunică, se organizează pe internet s-ar putea să fie depăşiti de USR/PLUS. Momentul s-a suprapus cu racolarea lui Rareş Bogdan, care este în acest moment cel mai fervent susţinător al alianţei cu USR / PLUS. PNL-ul totdeauna s-a aliat cu cel mai puternic, de preferinţă de stânga, vezi Tăriceanu care a guvernat având minoritate în Parlament, vezi USL-ul lui Căcărău. Puiul de securist Orban cunoaşte bine lecţia, joacă la două capete. Se pronunţă pentru alianţă, dar în acelaşi timp loveşte fără milă în posibilul viitor aliat, poate va ieşi mai bine şi va putea negocia fie cu PSD, fie cu ProRomania. Iar cele întâmplate la Cluj par a fi o consecinţă normală a ultimului sondaj IRES pentru Cluj (USR / PLUS 36,6%, PNL 20,1%, PSD 12,9%).
  • +4 (4 voturi)    
    PNL clona PSD-ului = USL (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 7:37)

    matali [utilizator]

    PNL a demonstrat , cand nu mai era cazul, ca este aliatul de baza al PSD-ului. Rusine acestui partid care si-a uitat istoria si s-a transformat intr-un partid comunist. Imi pare nespus de rau ca i-am votat in trecut dar asa ceva nu se va mai repeta cu siguranta.