​Alt proiect al deputatului ALDE Alexandru Băișanu: Angajații care nu folosesc voucherele de vacanță ar putea primi bani sau tichete de masă

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 17 martie 2019, 14:58 Actualitate | Politic


Stefan Alexandru Baisanu
Foto: Camera Deputatilor
Deputatul ALDE Ștefan-Alexandru Băișanu a depus în Parlament un proiect pentru modificarea și completarea Legii privind acordarea biletelor de vacanță, acesta propunând ca în cazul în care un angajat nu folosește aceste vouchere să primească în schimb bani sau tichete de masă, scrie Mediafax.

„La Articolul 24, alineatul 1, se introduce două litere, a și b, cu următorul cuprins: Voucherele de vacanță sunt bilete de valoare care se acordă angajaților pentru acoperirea unor cheltuieli ocazionale de efectuarea concediului în regim de turism intern. (litera b) În cazul în care voucherele de vacanță nu au fost utilizate, angajatorul se obligă să ofere contravaloarea în bani sau în tichete de masă”, se arată în proiectul depus de către deputatul ALDE Alexandru Băișanu.

Peste un milion de salariați din sectorul bugetar au beneficiat anul trecut de tichete de vacanță în valoare de 1.450 de lei.

Potrivit legislaţiei în vigoare, se acordă o singură indemnizaţie de vacanţă pe an, sub formă de vouchere, în cuantum de 1.450 lei pentru un salariat, în limita sumelor prevăzute în bugetul de stat sau, după caz, în bugetele locale, alocate cu această destinaţie.

„Voucherele de vacanță vor fi acordate angajaților pentru acoperirea unor cheltuieli ocazionate de efectuarea concediului de odihnă în regim de turism intern. În cazul în care voucherele de vacanță nu au fost utilizate, angajatorul se obligă să ofere contravaloarea ăn bani sau în tichete de masă. Gestionarea resursei umane constituie una dintre cele mai importante componente ale managementului oricărei întreprinderi, publice sau private, mari sau mici, iar motivarea acesteia către performanță ar trebui să fie prioritare”, se arată în expunerea de motive.

Propunerea a fost înregistrată la Biroul permanent al Camerei Deputaților care, în ședința din 13 martie, a stabilit că domeniul reglementat este de competența decizională a Camerei Deputaților, Senatul fiind prima Cameră sesizată.


Ce inițiative legislative a mai depus recent deputatul ALDE Ștefan-Alexandru Băișanu:

















20543 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Sună a pomană.Asta-i cu PSD-ALDE. (Duminică, 17 martie 2019, 15:25)

    asavreau [utilizator]

    Cred-că românii sunt niște pomanagii care trebuie ținuți cu minciunele ,bere și mici..Celor de la PSD-ALDE nu le pasă de drumuri,sănătate,învățământ,condiții de locuit,siguranța pe străzi.
  • +5 (9 voturi)    
    O idiotenie propunerea (Duminică, 17 martie 2019, 15:39)

    elysyum [utilizator]

    Vaucherele de vacanta au fost scoase pt sustinerea turismului in interiorul tarii nu pt a se da bani sau mancare...bugetarilor. Idiotenia acestor vouchere este ca nu sunt nenominale...ce il intereseaza pe stat cine doarme in pat la hotel cu voucher.... important este sa fie valorificat in turismul intern si atat.
    • +3 (7 voturi)    
      corect (Duminică, 17 martie 2019, 17:12)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui elysyum

      Sunt anti mocangeala, cu atat mai putin la bugetari, care oricum au salarii prea mari. Nu le-as fi marit salariile si le-as fi dat astea in loc.
      Ideea cu sustinerea turismului este corecta + ca multi au inceput sa lucreze pe acte fix ca sa poata incasa vouchere.
      • +2 (4 voturi)    
        pfff (Duminică, 17 martie 2019, 17:38)

        nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        ce sa zic ce si-au ales si romanii sa sustina. Turismul!
    • +1 (3 voturi)    
      nominale sunt (Duminică, 17 martie 2019, 21:50)

      zathe [utilizator] i-a raspuns lui elysyum

      sunt al dracului de nominale, au cnp si loc de munca
  • +7 (9 voturi)    
    Propunere (Duminică, 17 martie 2019, 16:13)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Eu propun ca votantii PSD sa primeasca 10 tichete de masa in plus si triplarea salariului. Iar costurile de intretinere, apa, caldura, cablu, internet sa fie platite pe viata de cei care nu voteaza PSD.
  • +4 (8 voturi)    
    Ca racul...înapoi... (Duminică, 17 martie 2019, 16:19)

    spirache [utilizator]

    Pai scopul legii era să permită celor care nu au văzut niciodată marea sau muntele sa le poată vedea și să sprijine și turismul autohton. Dandu-le bani, ce rezolva? Mai degrabă venea cu o propunere că alocațiile copiilor sa fie date sub o formă specială astfel încât să nu poată fi folosite pentru alcool, tutun și păcănele.
  • +5 (7 voturi)    
    tichetul de vacanta egal 41,5 la suta impozit din (Duminică, 17 martie 2019, 21:49)

    zathe [utilizator]

    Ca sa inteleaga si nebugetarul. Bugetarul primea tichet de masa/norma de hrana cu impozit, 10 la suta. Au pus impozit 41,5 la suta peste noapte si au dat tichete de vacanta, cica, cadou.
    In 12 luni, impozitul de 41,5 la suta depaseste tichetul de vacanta! Caz concret 131 x12 plus 145 (impozit luat inainte sa primesti voucherele!) egal 1700. Escrocul de stat va da in schimb voucher de vacanta de 1450 si se lauda ca e cadou, desi e din banii din tichete de masa. Asta inseamna sa fii escroc! Asa ca e ca la radio erevan, nu li s-a dat, ci li s-a luat, nu au platit corect, ci au fost furati de stat.
    • +2 (4 voturi)    
      norma de hrana mai mica decat acum 10 ani (Luni, 18 martie 2019, 0:07)

      zathe [utilizator] i-a raspuns lui zathe

      apropo, norma de hrana in mana la bugetar e mai mica azi decat acum 10 ani. Si 41 la suta e impozit maximal in romania, pe jocuri de noroc se iau maximum 25 la suta. Sa vedeti ce hot e statul care minte ca face ceva cadou.
  • +1 (3 voturi)    
    cultura (Luni, 18 martie 2019, 0:26)

    Menscorpore [utilizator]

    - ca sa se afle in treaba - "nu nastem oameni" - auzi tu prioritate - sa facem turism cu orice pret, si daca nu merge, atunci pomana cu orice justificari - am mai citit eu de dusmanii din casa ta, dar la romani asta-i ceva organizat - si domnitoru' si boierii - poporu' n-are sanse !!
  • -1 (1 vot)    
    Mare ti-e gradina, Doamne !?... (Luni, 18 martie 2019, 17:07)

    Olyx [utilizator]

    O lege care chiar ajuta turismul romanesc, va ajuta acum gratie "inventivitatii" acestui personaj, turismul din Grecia, Spania, Bulgaria etc.!!!!