Proiect de lege propus de un deputat ALDE: Șoferii pot alege când să le fie suspendat permisul, într-un an de la săvârșirea contravenției

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 martie 2019, 20:59 Actualitate | Politic


Stefan Alexandru Baisanu
Foto: Camera Deputatilor
Deputatul ALDE Ștefan-Alexandru Băișanu a depus la Senat o inițiativă legislativă prin care șoferii pot alege perioada de suspendare a permisului auto, potrivit faptei contravenționale pe care a săvârșit-o, într-un interval de un an de la data contravenției.

„În cazul suspendării provizorii a permisului auto, conducătorul auto poate să-și aleagă perioada suspendării, potrivit faptei contravenționale pe care a săvârșit-o. Conducătorul auto poate să-și aleagă perioada suspendării (...) într-o perioadă de 365 de zile de la data săvârșirii faptei contravenționale”, arată deputatul ALDE în proiectul de lege depus, în procedură de urgență, la Senat, scrie Mediafax.

Excepțiile de la prevederile menționate o fac faptele deosebit de grave, „care prezintă un pericol social, fiind săvârșite cu vinovăție și care sunt prezentate de legea penală și sunt pedepsite de aceasta – infracțiuni”, potrivit sursei citate.

În expunerea de motive, deputatul ALDE notează că de această lege ar beneficia șoferii care „pentru o încălcare minoră a unei reguli de circulație nu mai pot lucra și rămân «fără pâine»".

„Sunt de părere că la nivel național avem o problemă mare legată de suspendarea permiselor de conducere ale șoferilor. Îmi exprim speranța că această inițiativă legislativă va găsi susținători indiferent de doctrina politică, drept pentru care vă supun această propunere legislativă spre dezbatere și adoptare”, susține Alexandru Băișanu în expunerea de motive a proiectului.

Inițiativa deputatului ALDE Ștefan-Alexandru Băișanu a fost înregistrată la Senat, prim for sesizat, decizională fiind Camera Deputaților.


Potrivit Codului Rutier, șoferii pot fi sanctionați prin suspendarea permisului pentru o perioadă de 30, 60 sau 90 de zile.

Suspendarea pentru o perioadă de 30 de zile și o amendă între 4 și 5 puncte primesc șoferii în următoarele cazuri: -dacă au depășit coloanele de autoturisme oprite la semafor sau la trecerile la nivel cu calea ferată; - neacordarea priorității de trecere a pietonilor; - neacordarea priorității de trecere autovehiculelor care au acest drept; -nerespectarea semnificației culorii roșii a semaforului; -nerespectarea regulilor privind depășirea; -nerespectarea semnalelor, indicațiilor și dispozițiilor polițistului rutier aflat în exercitarea atribuțiilor de serviciu; -neprezentarea la unitatea de poliție pe raza căreia s‑a produs un accident de circulație din care au rezultat numai pagube materiale, în termen de 24 ore.

Suspendarea permisului pentru o perioadă de 60 de zile și o amendă de 6-8 puncte este dispusă pentru: -nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depășirea sau trecerea la culoarea roșie a semaforului, dacă prin aceasta s‑a produs un accident de circulație din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale; -nerespectarea interdicției temporare de circulație instituite pe un anumit segment de drum public; -nerespectarea regulilor de circulație la trecerea unei coloane oficiale sau intercalarea într-o astfel de coloană; -circulația pe sens opus, cu excepția cazurilor în care se efectuează regulamentar manevra de depășire.

Permisul de conducere este suspendat pentru 90 de zile, alături de o amendă între 9 și 20 de puncte pentru următoarele contravenții: - conducerea sub influența băuturilor alcoolice, dacă fapta nu constituie, potrivit legii, infracțiune (sub 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat); -conducerea vehiculului cu defecțiuni grave la sistemul de frânare sau mecanismul de direcție, constatate de poliția rutieră împreună cu specialiștii RAR; -neoprirea la trecerea la nivel cu calea ferată când barierele sau semiba­rierele sunt coborâte sau în curs de coborâre sau când semnalele cu lumini roșii și/sau sonore sunt în funcțiune; -depășirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv și pentru categoria din care face parte autovehiculul condus.

















14989 vizualizari

  • +32 (32 voturi)    
    Banditii... (Sâmbătă, 16 martie 2019, 21:06)

    Pac-pac [utilizator]

    Cu o singura conditie: sa plateasca echivalentul a 10% din salariul min. pe economie pt fiecare zi de "indulgenta".

    E strigator la cer sa vezi cum banditii astia se gandesc numai la a sabota legile si ordinea tarii..
    • +6 (6 voturi)    
      Este epidemie la ALDE. (Duminică, 17 martie 2019, 10:17)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      Toți sau îmbolnăvit de hoție,că numai pentru protecția infractorilor fac legi.Vin alegerile,putem scăpa de PSD și ALDE dacă nu-i mai votăm.
      • -1 (1 vot)    
        pai... (Duminică, 17 martie 2019, 13:58)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        'talica si mai cine adica, sa nu mai votati psd-alde, stimabile?
    • -2 (2 voturi)    
      Lege ca in Elvetia (Luni, 18 martie 2019, 0:42)

      Ozmo [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      S-a inspirat din Elevetia, este o masura buna
  • +26 (26 voturi)    
    . (Sâmbătă, 16 martie 2019, 21:12)

    theo667 [utilizator]

    Toti vor alege sa faca suspendarea in anul dintre 2099 si 2100
  • +33 (33 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 16 martie 2019, 21:14)

    HChifteluta [utilizator]

    Cu ce-a gresit tara asta de are parte numai de hoti si prosti la conducere?
    • +16 (22 voturi)    
      Tara nu a votat in 2016. (Sâmbătă, 16 martie 2019, 22:13)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      Cu asta a gresit. Romanii sunt prea prosti sa mearga la vot, cel putin 61% dintre ei.

      Ceea ce e catastrofal. Pe langa analfabetismul de 42%.
    • +2 (2 voturi)    
      pai... (Duminică, 17 martie 2019, 14:00)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      stat acasa la un gratarel in zi de alegeri pe motiv ca oricum castiga psd sau cine stie ce alt motiv stupid?
  • +20 (20 voturi)    
    Da’ impozitele, boss? (Sâmbătă, 16 martie 2019, 21:44)

    slashroot [utilizator]

    Avem voie să ne alegem și anul când plătim impozitele pe anu’ ăsta? Dar contribuțiile la asigurările sociale, pot să le plătesc cumulat fix cu un an înainte să ies la pensie?

    Întreb pentru un prieten care e gata să emigreze...
  • +13 (13 voturi)    
    + Sterling Popescu T.sa-si aleaga cand executa ? (Sâmbătă, 16 martie 2019, 21:46)

    Plagarus [utilizator]

    Sa nu fie discriminati penalii condamnati !
  • +14 (16 voturi)    
    Haiul lumii (Sâmbătă, 16 martie 2019, 21:52)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Credeam că deputatii ALDE sunt doar hoti, dar vad ca sunt de-a dreptul IDIOTI. Numai gunoaie... care isi bat joc de tara si o distrug. Beah!
  • +17 (17 voturi)    
    Huoooo! (Sâmbătă, 16 martie 2019, 21:52)

    neagoe [utilizator]

    Bai baieti, ce ce se suspenda permisul? Pentru ca soferul nu respecta o reglementare a codului rutier. O face voit, pentru ca nu stie sau din greseala.

    Daca o face voit, atunci soferul este un criminal. (Criminalii ar trebui sa faca puscarie.) Actiunea voluntara nu poate fi dovedita, deci nu poti sa bagi (usor) un sofer la puscarie pentru ca a trecut pe rosu. Daca o dovedeste vreun politist inseamna a fost evidenta!

    Daca soferul o face pentru ca nu stie, e grav ca are permis. Nestiinta o constata agentul si il trimite pe sofer la examinare.

    Daca o face din greseala, trebuie sa invete sa fie atent. In 99% din cazuri este prezumata greseala si nu celelalte doua. Deci se aplica pedeapsa cea mai blanda.

    Acum vine un individ dintr-un partid prieten cu infractorii si vrea sa dea dreptul de a conduce masina unui criminal sau unui nestiutor pana considera el ca poate sta fara masina.

    Pe drumurile publice pe care umblam noi si copiii nostri ?!?!?

    Huoooo!!!!
  • +18 (18 voturi)    
    pentru o încălcare minoră??? (Sâmbătă, 16 martie 2019, 22:20)

    trandafil [utilizator]

    „pentru o încălcare minoră a unei reguli de circulație nu mai pot lucra și rămân «fără pâine»".
    Permisul nu se suspenda pentru o incalcare minora, ci pentru contraventii care pot pune in pericol siguranta traficului. Daca oamenii nu vor sa ramana "fara paine", solutia este foarte simpla: sa respecte legile.
    Nu ajunge ca mor 2000 de oameni pe an in RO in accidente de circulatie?
    Pe nenorocitu asta l-a prins Politia si i-a luat carnetul, iar acum "le arata el lor".
  • +13 (13 voturi)    
    mai bine (Sâmbătă, 16 martie 2019, 22:33)

    asadar... [utilizator]

    in termen de 20 de ani si doar daca esti politician ca doar nu o sa beneficieze toata pulimea de legea asta, nu?
  • +16 (16 voturi)    
    Suspendarea permisului pentru un an? (Sâmbătă, 16 martie 2019, 22:42)

    Jolly Roger [utilizator]

    Super idee!
    Astept si propunerea legislativa privind confiscarea masinii in caz de depasire a vitezei legale cu ”n” km!

    A... stai, e vorba de alde și de cum sa ne kk pe ea lege...
  • +11 (11 voturi)    
    Il suspenda (Sâmbătă, 16 martie 2019, 22:44)

    Captain Obvious [utilizator]

    După ce bea un litru de țuică și pleacă la lovit pietoni
  • +13 (13 voturi)    
    apoi ce urmeaza? (Sâmbătă, 16 martie 2019, 22:52)

    arhi_b [utilizator]

    hotii vor avea voie sa-si aleaga cand vor sa faca puscarie?
  • +9 (9 voturi)    
    Pfaiii ce probleme au astia (Sâmbătă, 16 martie 2019, 23:53)

    Dalinar [utilizator]

    Numai de penali se ocupa, sa le fie cat mai bine.
  • +5 (5 voturi)    
    ce nu stie tovarasul (Duminică, 17 martie 2019, 4:46)

    Coco Whistle [utilizator]

    daca se depune contestatie (indiferent de motiv), ti se returneaza permisul imediat. statul paralel stie.
  • +8 (8 voturi)    
    O masira binevenita (Duminică, 17 martie 2019, 4:49)

    cucurveauamov [utilizator]

    Pt alege si intre ce ore? De exemplu doar 6 ore pe zi? De la 1 la 7 AM?
  • +8 (8 voturi)    
    Bravo! (Duminică, 17 martie 2019, 5:58)

    Lucky1 [utilizator]

    O lege care incurajeaza incalcarea Legii. Nu cred ca s-a pomenit asa ceva pana acum, este pur si simplu o premiera absoluta in materie de Legislatie.

    • -1 (3 voturi)    
      In Germania ai fost? (Duminică, 17 martie 2019, 14:14)

      copci [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      E exact aceeasi lege, poti sa iti alegi in urmatoarele 6 luni cand ramai fara permis. In Romania, astazi se depun o multime de contestatii pentru ca omul sa poata renunta la masina cand vrea, incetinind instantele. Apoi va intrebati de ce e lenta justitia.
      • -2 (2 voturi)    
        intradevar, in Germania in cazul in care (Duminică, 17 martie 2019, 19:51)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui copci

        risti sa ti se suspende permisul o luna de zile, ai dreptul sa alegi aceea luna, este si in avantajul soferilor profesionisti daca nu si-au luat concediul .
  • +5 (5 voturi)    
    Domnule BAISTEANU (Duminică, 17 martie 2019, 10:50)

    dincannes [utilizator]

    … nu cumva dentistul va extras toate maselele de minte?