Kelemen Hunor anunță că UDMR nu îl va susține pe Tudorel Toader la moțiune / OUG pe justiție nu e rațională

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 5 martie 2019, 20:46 Actualitate | Politic


Kelemen Hunor
Foto: facebook
Kelemen Hunor a declarat, marți, că UDMR îl va sacționa pe ministrul Justiției, Tudorel Toader, la votul de miercuri al moțiunii, pentru că ordonanța care modifică legile justiției nu e una rațională. Asta, deși formațiunea nu este de acord cu moțiunea simplă împotriva lui Tudorel Toader.

„Noi când am susținut acele modificări la organizarea sistemului judiciar am susținut un principiu sănătos, o idee bună și am făcut cu toată convingerea. Ministrul Justiției nu a venit în Parlament, nu a avut nicio poziție. Să ne trezim acum trei saptamanai că Guvernul schimbă tot ce am făcut noi. Nu mai e așa cum am știut că e, principiul nu mai este valabil. Astăzi vedem că iarăși a fost schimbată OUG 7. Nu putem să fim luați așa de pe o zi pe asta să părem că am vorbit degeaba, că am lucrat degeaba”, a afirmat Kelemen Hunor, marți la TVR 1, potrivit Mediafax.

„OUG pe justiție nu e rațională și iată dovadă au dat OUG, de aceea nu îl vom susține pe domnul Toader de data aceasta. Colegii mei vor avea mâine dimineață o ședință de grup, dar nu îl vom susține pe domul Toader în aceste condiții. Sigur în moțiunea simplă sunt multe chestii cu care nu sunt de acord, dar în ceea ce privește OUG nu avem niciun argument rațional, nu se poate merge în acest hal în sistemul judiciar cu aceste modificări de la o zi de alta. Nu suntem de acord cu poziția ministrului și vom sancționa prin vot”, a completat liderul UDMR.

De asemenea, acesta a mai spus că UDMR nu are nicio influență atunci când se iau decizii prin ordonanțe de urgență, nefiind la guvernare.

„Noi avem un protocol de colaborare parlamentară încă din 2017 și această modalitate de colaborare a funcționat și funcționează. Când ei au nevoie de sprijin discutăm punctual. Punctual când este de dorit discutăm.Nu suntem la guvernare, nu avem nicio influența când se ia o decizie precum ordonanțele de urgență, dar e o colaborare extrem de corectă și flexibilă din toate părțile și nu înseamnă decât căutarea unor puncte comune care pot fi susținute”, a declarat Kelemen Hunor, marți la TVR 1.


Deputații au dezbătut, marți, moțiunea simplă inițiată de Opoziție împotriva ministrului Justiției. Aceasta va fi votată în plenul de miercuri. Tudorel Toader a ajuns la dezbaterea din plen imediat după ședința de Guvern unde a OUG 7 a fost modificată.

Guvernul a adoptat, marți, proiectulu pentru modificarea OUG 7 pe legile justiției, în ciuda avizului consultativ negativ al CSM. Ulterior, Tudorel Toader a anunțat că actul normativ conține cinci modificări, între care se numără și cele privind delegările în funcțiile de conducere ale parchetelor și posibilitatea ca un judecător să candideze la șefia parchetelor.

















8614 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    . (Marţi, 5 martie 2019, 20:55)

    tirolez [utilizator]

    Asa a decis Dragnea? Dupa cum a sarit si Iordache azi Tudorel are zilele numarate..
  • +6 (6 voturi)    
    Ce mai vor udemeriștii acum? (Marţi, 5 martie 2019, 20:57)

    prec [utilizator]

    Orice-ar vrea, moroiul le va da. Că asta știe el: să trădeze ca să-și scape șoriciul.
  • +4 (4 voturi)    
    doar un alt fel de exemplar (Marţi, 5 martie 2019, 20:57)

    DiDiRo [utilizator]

    al MAFIEI politice din Romania.
  • +7 (7 voturi)    
    Duplicitate (Marţi, 5 martie 2019, 21:00)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Adio, dar rămân cu tine. UDRM nu e la guvernare dar sustine mafia psd-alde si profita cât poate de pozitia lor. Profita si de pe urma distrugerii Justitiei, pentru că si udmr e o adunatura de hoti si complici la distrugerea României. Așa că, Hunor, a se scuti!
  • +4 (4 voturi)    
    da,sigur (Marţi, 5 martie 2019, 21:05)

    Mistrelutz [utilizator]

    1. nu cred ca va deziceti. Imposibil
    2.daca totusi,prin vreo minune o faceti,o faceti pentru ca e ordin de la ''taticu'' sa il trantiti pe toader pentru-ca e sustinut de alde si nu il pot tranti asa pe fata psd.
    Va joaca tati pe toti si habar n-aveti carpelor.
  • +5 (5 voturi)    
    udemere sustine oricum raul Romaniei (Marţi, 5 martie 2019, 21:10)

    rov [utilizator]

    Chiar daca il arunca pe nemernicul de toader, o face pentru a da apa la moara nemernicilor absoluti, pezedeul-analfabetii-hotii- singurii care pot dezmembra natural si din prostie Romania !!!


    Daca era de buna credinta, ce a facut pana acum ?!?!?!
  • +4 (4 voturi)    
    Hunor (Marţi, 5 martie 2019, 21:19)

    trandafil [utilizator]

    cauta o noua ocazie de a mai negocia cate ceva
  • +4 (4 voturi)    
    Baleteaza bacs Hunor (Marţi, 5 martie 2019, 21:23)

    Plagarus [utilizator]

    Intre csárdás şi szapora, interesul cupolei UDMR esre doar capatuiala pe persoane fizice
  • +5 (9 voturi)    
    IAR NOI (Marţi, 5 martie 2019, 21:27)

    dincannes [utilizator]

    … no vom sustine nici odata un partid - UDMR - , ce nu corespunde regulilor de constituire - constitutionale - a unui partid !
    UDMR este o grupare etnica !
  • 0 (4 voturi)    
    vorneste lumea ... (Marţi, 5 martie 2019, 22:12)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    s-a apucat unguru' de emis pareri proprii ...
  • +6 (10 voturi)    
    Santaj UDMR, de data asta contra ALDE (Marţi, 5 martie 2019, 22:16)

    animatron [utilizator]

    Observati cat de insistent e dl udemerist sa ne spuna ca organizatia sa cultural-etnica "nu e la guvernare".
    Cata ipocrizie, fara voturile UDMR acest guvern ar pica la prima motiune de cenzura.

    UDMR a devenit o filiala a intereselor sovine ale Ungariei in Romania, finantata explicit de regimul pro-rus de la Budapesta.

    E o mare vulnerabilitate a Romaniei, aceasta coloana a 5-a folosita impotriva statului national romanesc de catre axa Putin-Orban.

    Partidele mari romanesti si-au inchipuit ca daca ofera privilegii minoritatilor si daca aduc la guvernare si autonomistii maghiari acestia din urma vor renunta la separatisme "transilvane" si vor dori o mai buna integrare in societatea tarii in care traiesc.

    Nici vorba de asta, UDMR a continuat "politica pasilor mici" catre aceleasi vesnice obiective iredentiste, acum reafirmate deschis la ultima intalnire UDMR la care nici un lider roman prezent nu a protestat, autonomie pt secuime si "transilvanism" sub noul drapel al organzatiei, cel al unui stat strain, Ungaria.

    Avem "moldovenism" in Basarabia, promovat activ de propaganda lui Putin, acum ne procopsim cu alta aberatie etno-culturala, "transilvanismul" promovat de propaganda lui Orban Viktor via slugile sale din UDMR.

    Cat despre dl ministru al Justitiei, dumnealui era de la bun inceput pe un post de sinucigas in Romania "penalilor" ajunsi politicieni, orice ar face acum, bun sau rau, fie il insulta si stigmatizeaza Opozitia, fie il executa PSD-UDMR.

    Atacurile PSD-UDMR contra dlui ministru sunt si un mesaj foarte clar de avertisment catre dl Tariceanu.
  • +4 (4 voturi)    
    Zi mai clar domnu' UDMR, sau taci (Marţi, 5 martie 2019, 22:23)

    iCalin [utilizator]

    La montiune de cenzura nu anunti ca "nu sustii" ci ca vei vota pentru motiune. Asa parca vad ca nu-l sustin iesind din sala, deci de fapt il sustin.Si prosteala asta va si tine la prosti.
  • +4 (4 voturi)    
    am citit si articolul (Marţi, 5 martie 2019, 22:49)

    iCalin [utilizator]

    si am avut impresia ca inteleg ceva, dar tot o abureala a fost pana la urma. Ca ei nu-s de acord cu ce face guvernul dar nici nu vor sa dea jos guvernul, adica prosteala, cum am mai zis.
  • +3 (3 voturi)    
    vorbeste lumea ca ... (Miercuri, 6 martie 2019, 1:02)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    iar o da unguru' de gard ... o zi zboara, o zi nu zboara ...
  • +4 (4 voturi)    
    ar trebui sa-si asume (Miercuri, 6 martie 2019, 2:18)

    Coco Whistle [utilizator]

    actul guvernarii alaturi de psd, si sa plece din parlament.
  • +3 (3 voturi)    
    ete na (Miercuri, 6 martie 2019, 6:02)

    Orizont [utilizator]

    pe asta ce-l mai bagati in seama?
    Si ei sint doar niste sclavi ai lui Dragnea.
  • +5 (5 voturi)    
    Mda (Miercuri, 6 martie 2019, 7:08)

    TheFaime [utilizator]

    Hai sictir mai Kelemen. Presimt ca inainte de vot iti vei schimba optiunea, ca vei primi ceea ce ai dorit din partea lui dracnea..asa sunteti voi...mai c*rve, negociati pana la ultimul banut. Insa ai o problema, dupa aceasta guvernare incredibil de proasta, incompetenta si penibila, in care te-ai dat cu psd..partidul tau este ca disparut din peisaj.
  • +3 (3 voturi)    
    Adică nu vor vota impotriva motiunii (Miercuri, 6 martie 2019, 7:26)

    Koczka [utilizator]

    ci se vor abține sau nu vor vota de loc
  • 0 (0 voturi)