VIDEO Cioloș și Barna anunță formarea „Alianței 2020 USR PLUS” pentru alegeri

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 februarie 2019, 20:42 Actualitate | Politic


Dacian Ciolos si Dan Barna
Foto: USR
USR a votat, sâmbătă, într-o ședință a Comitetului Politic care s-a desfășurat pe parcursul întregii zile, pentru o listă comună la alegerile europarlamentare cu partidul lui Dacian Cioloș, PLUS, iar alianța se numește „Alianța 2020 USR PLUS”. Lista a fost validată cu 68 de voturi „pentru” și 9 voturi „împotrivă”.

„Avem alianță! La ora 20:20 s-a decis Alianța 2020 USR PLUS”, au anunțat reprezentanții USR pe pagina de Facebook a partidului.

„S-a născut principala forță de opoziție: Alianța 2020 USR+PLUS. Proiectul nostru e România. Acum ai cu cine!”, a scris la rândul său liderul PLUS, Dacian Cioloș, pe Facebook, după votarea listei în Comitetul Politic al USR.



Potrivit Mediafax, lista comună a fost validată cu 68 de voturi „pentru” și 9 voturi „împotrivă” și este compusă din:

1. Dacian Cioloș, președintele PLUS, 2. Cristian Ghinea (USR), 3. Dragoș Pîslaru (PLUS), 4. Clotilde Armand (USR), 5. Nicolae Ștefănuță (USR), 6. Vlad Botoș (USR), 7. Ramona Strugariu (PLUS), 8. Vlad Gheorghe (USR), 9. Alin Mituță (PLUS), 10. Anamaria Naomi Reniuț (PLUS), 11. Valeriu Nicolae (PLUS), 12. Oana Țoiu (PLUS), 13. Radu Ghelmez (USR), 14. Liviu Iolu (PLUS).

USR mizează ca prin alianța celor două partide să obțină șase locuri eligibile la europarlamentare.

Obiectivul - preluarea guvernării

Dacian Cioloș a afirmat, într-o declarație de presă alături de Dan Barna, că obiectivul este formarea principalei forțe de opoziție, „care în cel mai scurt timp să poată prelua guvernarea”.

„De data asta românii au pentru ce să voteze, au pentru cine să se bată”, a continuat fostul premier. Noua alianță va avea reprezentanți în birourile electorale și în secțiile de vot la alegerile europarlamentare, deoarece în PLUS s-a înscris recent un europarlamentar, Cristian Preda, a menționat el.

Cioloș a mai declarat că USR are circa 7.000 - 8.000 de membri, la care se adaugă „peste 8000 deja înscriși în PLUS”, în timp ce Dan Barna a precizat că, potrivit unui sondaj IMAS, dar „fără efectul de bulgăre” pe care l-ar putea antrena alianța, scorul electoral este „undeva în jurul a 20%”.

„Sper să fie doar un prim pas pentru un proiect la alegerile parlamentare din 2020 când să putem oferi o majoritate politică care să schimbe România în bine”, a continuat fostul prim ministru.

Cioloș, cap de listă la europarlamentare

Dan Barna a spus că Dacian Cioloș va fi cap de listă pentru alegerile europarlamentare, urmat de Cristian Ghinea, Dragoș Pîslaru și Clotilde Armand.

Potrivit lui Barna, este „probabil cea mai bună listă pe care a avut-o România” pentru alegerile europarlamentare.

Chestionat spre ce grup politic european s-ar orienta Alianța, Cioloș a evitat un răspuns direct, afirmând că „după europarlamentare va avea loc și o reconfigurare în Parlamentul European”.

Iar în aceste condiții „este important să ne îndreptăm spre un grup politic cu care avem cert afinități și să facem și o alegere pragmatică”, spre un grup „puternic”, a mai spus el.

Prezidențialele


Ziariștii l-au întrebat pe Dacian Cioloș dacă are în vedere candidatura pentru funcția de președinte al României.

„De principiu vom merge în această direcție și la prezindențiale, ne gândim să avem cât mai mulți candidați comuni și la alegerile locale. Orice opțiune e deschisă în momentul de față”, a răspuns el.


Înainte să participe la ședința USR, președintele PLUS Dacian Cioloș a declarat că USR a solicitat ca el să deschidă lista comună a celor două partide la alegerile europarlamentare, precizând că este dispus să iasă de pe listă, în cazul în care este nevoie.

La rândul său, președintele USR Dan Barna a declarat că în prima parte a zilei a fost la ședința Consiliului Național al PLUS, pentru a discuta despre o alianță a celor două formațiuni pentru alegerile europarlamentare.

Chestionat dacă din punctul său de vedere ar trebui sau nu Dacian Cioloș să deschidă lista pentru europarlamentare, Dan Barna a replicat: „În variantele pe care le avem acum în discuție Dacian Cioloș deschide lista. Este pe poziția 1 la PLUS și, evident din combinarea celor două liste, probabil Dacian Cioloș va fi pe primul loc”.

Ulterior participării la Comitetul Politic al USR, Cioloș a spus că va rămâne în Parlamentul European cât timp va fie nevoie, iar dacă va fi cazul, va candida pentru un nou mandat în anii următori.



Citeste mai multe despre   
















12786 vizualizari

  • -53 (75 voturi)    
    Pacat de USR (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 20:48)

    KTerinca [utilizator]

    Prin cardasia cu Ciolos si PLUS, nu o sa mai intre nici in Parlament.
    • -18 (28 voturi)    
      "Alianta Doi Zero" ca asta sunt Cioloș și Barna! (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 21:37)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      Citat:
      "Cioloș și Barna anunță formarea „Alianței 2020 USR-PLUS” pentru alegeri"

      Buna și reprezentativa denumire și-au ales pentru noul partid. Doi zero asta sunt agenții CIA Ciolos și Barna. Cu asa contracandidați PSD-ul câștigă sigur prezidențialele.
      • +4 (8 voturi)    
        Valori Psd-iste (Duminică, 3 februarie 2019, 11:37)

        kiko123 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Ai dreptate numai cand vad "valorile" din conducerea Psd ma ia cu amenteli.Dragnea repetent,Dancila analfabeta functionala,Iordache ,Serban Nicolae si Nicolicea toti absolventi la 4o de ani de facultati de 2 lei,etc
      • +2 (10 voturi)    
        Mai bine pentru tine KGB ? (Duminică, 3 februarie 2019, 11:41)

        democtrates [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Chiar nu ma intereseaza postacii de PSD sunteti ultimii oameni din tara asta(probabil din Teleorman). Sti ce va castiga PSD, o lovitura in splina, o sa fie ca si Mircea Badea KO.
    • +11 (23 voturi)    
      Vei de care postaci sunteti? (Duminică, 3 februarie 2019, 8:46)

      Galilei [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      PSD-isti sau PNL-isti? Ce va mai doare la "ficati" ca fac oamenii cinstiti alianta...
      • -7 (15 voturi)    
        oameni cinstiti ,zici ? (Duminică, 3 februarie 2019, 10:29)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Galilei

        securistii vechi si noi sunt cei mai mari ticalosi ,oportunisti si tradatori ,nascuti pe acest pamant !
        au privatizat totul in interes propriu , inclusiv institutiile de unde incaseaza salarii fabuloase !
        • +3 (7 voturi)    
          da dl. rucar (Duminică, 3 februarie 2019, 11:23)

          Jean05 [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

          cum spuneti d-voastra, asa este, va credem cu totii, d-voastra stiti cel mai bine.
        • +2 (8 voturi)    
          Nu zau ? (Duminică, 3 februarie 2019, 11:42)

          democtrates [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

          Dar prietenii tai Dragnea& company au stat linistiti la lacul Belina, si nu au facut nimic . cat va platesc pentru postare ?
        • +2 (2 voturi)    
          noroc cu idiotii utili (Duminică, 3 februarie 2019, 18:43)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

          care au ramas puri si duri la Tezele din aprilie!
      • +3 (5 voturi)    
        aseara la tovarasul hoandra (Duminică, 3 februarie 2019, 12:15)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Galilei

        in emisiune, un ,,pnlist'' infierea cu manie proletara noua alianta, un profesoras care a gresit partidul, ca bugetar trebuia sa fie in psd, alde, proponta sau demos.
    • +10 (16 voturi)    
      Au!Ce doare. (Duminică, 3 februarie 2019, 9:32)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      Va luat frica?
      • +3 (7 voturi)    
        DA, dupa cum au iesit la aruncat noroi (Duminică, 3 februarie 2019, 11:46)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        acesti propezedisti, prorusi si proantenisti( COINCIDENTA SAU NU), unii cu multiple comentarii, se vede ca e mare agitatie printre hoti.
        Pe de alta parte interventia lor aresiva si agasanta are ca scop sa perturbe discutiile reale despre programele formatiunii, despre candidati, despre viitorul nostru.
        NU LE MAI RASPUNDETI, ASTA-I VA DERANJA MAI MULT PE STAPANII LOR.
    • +1 (5 voturi)    
      Visezi amice ! (Duminică, 3 februarie 2019, 11:38)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      o sa vezi ce nu a mai vazut PSD(ca doar de acolo poti sa vii cu asemenea prostii). USR+ PLUS va devansa atat PSD cat si PNL. Ciolos a fost cel mai bun prim ministru dupa '89.Sa va fie tarana usoara.
      • -1 (3 voturi)    
        da , (Duminică, 3 februarie 2019, 16:37)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

        restauratia e gata !
        securitatea veche si noua are partid LA VEDERE !
  • -47 (65 voturi)    
    Bravo, baieti! (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 20:50)

    Irina25 [utilizator]

    Vedeti voi cum impartiti ciolanul, dupa. Succes!
    • +29 (43 voturi)    
      hehe (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 22:23)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      Nu le mai ramane nimic de impartit dupa voi, pesedistilor :-) Ati parjolit o tara, ati nimicit un neam. Famiglia PSDALDEUDMR.
      • -17 (25 voturi)    
        gandesti pro fund (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 23:22)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Deci cine nu haleste stanga spalata usr/plus, e obligatoriu cu psd? Mda...
        • +4 (14 voturi)    
          Nu chiar, profundule (Duminică, 3 februarie 2019, 8:48)

          Galilei [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          E cu PNL... ce mi-e PNL, ce mi-e PSD
        • +8 (14 voturi)    
          Pai restul sunt hoti , nu ? (Duminică, 3 februarie 2019, 8:49)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          Adica PSD, PNL, PMP, UDMR au cam dovedit ce-au putut.
        • +2 (6 voturi)    
          Aha, poti fi direct cu Rusii, asa-i? (Duminică, 3 februarie 2019, 10:39)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          Mentalitate de sluga.
        • 0 (0 voturi)    
          USL? iti aduce aminte ceva? (Duminică, 3 februarie 2019, 18:45)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          sa nu spui ca esti fan Base ca nu te cred.
          Pari mai mult fan - cine plateste mai bine
  • +45 (59 voturi)    
    Succes domnilor ! (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 20:53)

    DanDare [utilizator]

    Desi nu ma incanta raspunsul evaziv al lui Ciolos la scandalul infiintarii partidului de catre un securist, il consider in continuare cel mai bun premier de dupa 89.

    Si cred ca aceasta coalitie este cea mai buna solutie la ce avem in prezent pe scena politica, mai exact cei mai buni din aia mediocri cu care trebuie sa lucram !

    Sper sa ia majoritate la parlamentare ca sa nu trebuiasca sa faca compromisuri cu Pro Romania si UDMR.

    Bafta !
    • +11 (17 voturi)    
      Securist, (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 23:56)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui DanDare

      nesecurist, a fost foarte inteligent ,pentruca a scapat de necurmatele contestatii care impiedicau infiintarea partidului. Bravo lui , rezultatul conteaza .
      P.S. Acum sa fim mai ponderati si sa nu-i consuideram pe toti angajatii S.R.I ca pe niste diavoli. Foarte multi sunt oameni serioasi , buni preofesionisti si patrioti. Nici macar toti membrii vechii securitati nu erau tortionari. Multi faceau o treaba utila pentru statul roman. Dar acesta este alt subiect.
      • -8 (14 voturi)    
        Nu trecutul lui e problema (Duminică, 3 februarie 2019, 9:00)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Ci faptul ca nu a dovedit ca este un politician de anvergura. Nu are carisma, nu are personalitate, nu are idei, nu are viziune, nu stie sa empatizeze, nu stie sa miste masele, nu convinge prin nimic, nu are mesaj pentru majoritatea populatiei, intr-un cuvant e mai plictisitor decat Iohannis. Intre el si Iohannis, il prefer la prezidentiale pe Iohannis care macar are o linie a lui.
        • 0 (4 voturi)    
          Nu zau ? (Duminică, 3 februarie 2019, 11:45)

          democtrates [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

          Eu il consider(desi a avut o perioada scurta) cel mai bun prim ministru pe care l-a avut Roamania dupa 1989. Spune-mi altul care a facut ceva mai bun. Si azi mai traim dupa deciziile lui.
        • 0 (0 voturi)    
          pentruMaspp (Duminică, 3 februarie 2019, 16:54)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

          Eu ii raspunsesem lui Dan Dare , care vorbea de scandalul infiintarii partidului de catre " un securist". La acel " securist " m-am referit. Cat despre Ciolos , sunt de acord cu cei ce spun ca a fost cel mai bun premier din 1989 pana acum.Si cred ca cei care il pun alaturi de Securitate folosesc calomnia , pentruca se tem de el.
        • 0 (0 voturi)    
          politician de "anvergura" (Duminică, 3 februarie 2019, 19:00)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

          Dupa aproape 30 de ani de tranzitie crezi ca politician de anvergura ne trebuie? Tatucul natiunii? Omul providential?
          Sau ne trebuie un bun administrator, de fapt mai multi ca sunt mai multe nivele.
          Si de ce neaparat alegerile trebuie sa fie castigate de sus in jos si nu de jos in sus? Cam asta propun si USR si PLUS. Mai putin figuri carismatice si de anvergura(orice inseamna asta) si mai multi oameni pentru care politica nu inseamna un mijloc de imbogatire rapida.
          • 0 (0 voturi)    
            Teoretic ai dreptate dar doar teoretic (Luni, 4 februarie 2019, 10:23)

            Maspp [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            Politica nu e matematica. Daca vrei sa castigi iti trebuie multe trasaturi care sa faca diferenta. Carisma, empatia , viziunea , mesajul, inteligenta emotionala sunt esentiale ca sa castigi. Sa ne gandim ca Basescu a castigat intr-o perioada in care PSD era mult, mult, mult mai puternic decat astazi. Cum a reusit ? Pai a facut diferenta prin aceste trasaturi. Ce era in spate , nu mai conteaza.
      • -9 (15 voturi)    
        ooopa ! (Duminică, 3 februarie 2019, 9:32)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        incet , incet , iesiti la lumina !
        vechea si noua securitate isi unesc resursele , si prostesc romanii pe fata !
        acum vor incaleca din nou tara , de data asta pe fata !
        bravos natiune , halal sa-ti fie !
        deci tu agentul 88000 ,ti-ai dat arama pe fata !
        nu va mai feriti , doar aveti puterea economica ,acum o vreti si pe cea politica !
        greata si voma !
        • +4 (8 voturi)    
          iar d-voastra (Duminică, 3 februarie 2019, 11:29)

          Jean05 [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

          sper ca nu ma adresez unui postac din ala platit. altfel aveti o problema si o singura placa de care nu vreti sa va lepadati. Ciudat este ca exact ce vorbesc anumite televiziuni, vad si la d-voastra. Zic ei de securisti, hop si d-voastra, zic ei ca din cauza norilor nu avem autostrazi, hop si d-voastra. Sunteti in pas cu moda, ca sa zic asa. Daca imi recunoasteti ca sunteti pensionar, promit ca nu mai zic nimic despre d-voastra, sau postac. Alta varianta ma face sa nu va mai respect.
          • +1 (5 voturi)    
            Ba da este postac platit. (Duminică, 3 februarie 2019, 11:49)

            democtrates [utilizator] i-a raspuns lui Jean05

            Si din pacate sunt multi, isi vand sufletul diavolului. Comenteaza niste probleme pe care nu le stiu, doar ce le dicteaza partidul. As vrea sa traiesc ziua in care toti postacii astia platiti sa fie pusi la zidul infamiei si loviti cu pietre ca pe timpul lui ISUS.Oamenii de azi nu stiu ca vor raspunde pentru faptele lor . dar sa-i lasam sa-si faca fake-news-urile.
          • +1 (1 vot)    
            mi-e teama ca daca e postac platit (Duminică, 3 februarie 2019, 19:04)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Jean05

            e din ala la salariul minim.
            Tare imi vine sa cred ca e sincer in crezul lui comunistoid.
            Si ca e doar un idiot util spalat pe creier de A3 si RTV.
            Probabil e si pensionar dar nu are sens sa ii cere-ti scuze pentru asta. A fi pensionar nu o virtute si nici o scuza.
    • +8 (14 voturi)    
      romanii daca.. (Duminică, 3 februarie 2019, 2:33)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui DanDare

      ar fi destepti ( vorba vine pt ca nu e cazul ) ar trebui sa voteze orice in afara de psd, alde, pnl , udmr, pro romania....sa incerce citiva ani cu altii pt ca nu mai au nimic de pierdut ..mlastina in care se scalda nu poate deveni mai adinca decit e acum..
      • -6 (12 voturi)    
        tu (Duminică, 3 februarie 2019, 9:34)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        te-ai exilat pe bune sau esti in misiune ?
  • +35 (53 voturi)    
    Bravo! (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 20:54)

    Marionette [utilizator]

    Cu toate retinerile mele ii votez fara retineri! Orice este NON-USL merita suportul populatiei.
    Poate dupa ce populatia ii vor vota cu un 90% si gangsterii USL vor fi doar amintiri macabre, iar poporul roman va sarbatori moartea fiecaruia pe rand, poate atunci voi dori si un partid de dreapta din oameni de aceeasi calitate ca a USR+PLUS.
    Toate soparlele aparute in ultimul timp arata ca gangsterii compusi din servicii, politicieni si servicii externe (mossad si fsb - care de acum trebuie sa fie dusmani de moarte ai Romaniei), deci arata ca toti gangsterii urla de disperare ca exista sansa ca momaile sustinute de ei sa le semneze furaciunile sa nu mai ajunga la putere! Mult succes USR-PLUS!
    • -12 (26 voturi)    
      ai dreptate (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 21:33)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      nu te pot contrazice, dar sa vedem ce ”oameni” vor mai fi primiti in partid.
      • +4 (4 voturi)    
        Categoric vor mai fi soparle. (Duminică, 3 februarie 2019, 12:57)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Ideea este ca lumea urasta atat de tare USL incat nu mai tine nici o soparla. Sunteti mult prea gangsteri pe fata. Macar Nastase avea o poleiala si niste principii.
    • +12 (22 voturi)    
      Avem ce vota! Abia astept! (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 23:58)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      O alianta de oameni cinstiti si capabili. Si non-securisti, indiferent de ce spun slugile PSD.

      I-as vota si la locale si la parlamentare.

      Nu-i de mirare ca maimutele din PSD ii injura, le e teama PSDistilor de oameni cinstiti si capabili, pentru ca nu pot fi controlati de partid.
  • +35 (49 voturi)    
    comentarii oparite de securisti incoming 3,2,1 (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 20:56)

    Francisc 1 [utilizator]

    ce vaiete la antene rtv si tvr !
  • -30 (60 voturi)    
    ciolos s-a catarat pe spezele USR (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 21:03)

    revo [utilizator]

    si va obtine moca un loc bine platit si fara responsabilitati, la Bruxelles. Au unii un noroc chior, dar chior de tot!
    • +8 (18 voturi)    
      Ciolos nu se va duce in parlamentul european (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 21:28)

      radu.a [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Apare pe liste doar pentru ca este mai cunoscut decat ceilalti candidati, pentru a ridica scorul partidului.
      • 0 (2 voturi)    
        Corect ! (Duminică, 3 februarie 2019, 11:52)

        democtrates [utilizator] i-a raspuns lui radu.a

        Ciolos nu va merge la in parlamentul european , este vorba de imagine. Locul lui este acasa, aici sa faca ordine. Daca pleaca in PE atunci inseamna ca ne-a mintit si la anul nici USR nici PLUS nu va avea succes.
    • +17 (25 voturi)    
      dar stai (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 22:25)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Vrei sa zici ca exact asta a facu Dancila ve0rika, s-a catarat si a obtinut un loc bine platit.

      Zice gura targului la voi o sa fie pe lista Irinuca caprei. Sa nu-ti uiti vorba...
      • -5 (13 voturi)    
        Pai si comparam USR cu PSD sau ce vrei sa spui ? (Duminică, 3 februarie 2019, 8:53)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Pe mine Ciolos nu m-a impresionat, mi se pare un politician lipsit de viziune, inabil, fara carisma, fara capacitatea de a empatiza cu oamenii , fara mesaj pentru marjoritatea populatiei si in general incapabil sa miste masele. Poate pleaca la Bruxelles si se pierde pe acolo.
        • -1 (1 vot)    
          hai sa iti mai explicam odata (Duminică, 3 februarie 2019, 19:15)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

          Ciolos, la CV-ul lui , nu are nevoie de un loc in PE ca sa plece la Bruxelles sau oriunde in UE.
          Daca vrei politicieni cu viziune si carisma vezi ca prin zona sunt doi smecheri, unul Putin si altul Erdogan.
          Aveam si noi unul sarac si cinstit, Iliescu il chema, poate esti mai tanar si nu il tii minte. Avea de toate: viziune, carisma si empatie la pachet.
          Si ne-a tinut vreo 15 ani pe loc, pastra-i-ar Aghiuta un loc la focoase!
    • 0 (0 voturi)    
      esti un mare strateg, (Duminică, 3 februarie 2019, 19:09)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Te-ai gandit ca oricand ar fi angajat in UE?
      Crezi ca madam Veo ar angaja-o cineva pe alt post decat translatoare? [sarc.sarc]
      Te-ai gandit ca dupa ce e ales in PE poate participa si la alegerile din Ro?
      Nuuuu, ca esti prea chior pentru asemenea ganduri evoluate.
  • +37 (51 voturi)    
    Fantastic! (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 21:11)

    oigen [utilizator]

    Hai ca se poate. Hai Romania!
  • +41 (57 voturi)    
    sincer? dar sincer. (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 21:13)

    tusnami [utilizator]

    RIP PNL 1990-2019, sau ar trebui sa zic 2012 cand au facut USL si a inceput lungul blat al rusinii.

    Ma intereseaza prea putin problemele lor vis a vis de maretii PNListi care sustin pe kkrau pe primul loc la europarlamentare, USR+ sunt adevarata opozitie si ii voi vota. Dati minusuri daca vreti eu mi-am spus parerea.
  • +24 (32 voturi)    
    succes baieti (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 21:50)

    cugetatorul [utilizator]

    era nevoie de un suflu nou in politica romaneasca
    • -17 (27 voturi)    
      SUFLU (Duminică, 3 februarie 2019, 0:26)

      POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui cugetatorul

      Asa de nou ca pute-a hoit.
      • +7 (17 voturi)    
        De la psd pute a hoit (Duminică, 3 februarie 2019, 2:30)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui POMPIERUL

        Sau de la Vraranu!!!
  • +16 (26 voturi)    
    Bravo! (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 22:01)

    Lucky1 [utilizator]

    Este un moment important pentru soarta Tarii. Am convingerea ca aceasta Alianta va fi alternativa fericita care sa redea Romaniei si poporului Roman mandria care-i fusese rapita atat de PSD cat si de PNL, partide ratate istoric, partide lipsite de scanteia care trebuia sa le conduca - dragostea pentru Patrie si Popor, modestie, competenta si onestitate.
    Felicitari si succes!
  • -26 (32 voturi)    
    haha (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 22:23)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    decat cu astia eu mai bine votez alta data, si asa am buletin cu alt judet decat cel in care stau. votez in 2020, acum zic pas! iar la prezindentiale ma duc doar in turul 2 anti p$d! succesuri, fratilor, ati invins iar :))
    • +11 (19 voturi)    
      Serios? (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 23:18)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Ai uitat când ai avut de ales între Iliescu și Vadim?
      Mergi la vot în primul tur, comodule, dacă nu vrei să votezi între Dragnea și Tăriceanu!
    • +5 (13 voturi)    
      Hmmm, esti Fan Baba Yaga? (Duminică, 3 februarie 2019, 1:08)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Ca de ex, acum te cain, dar spui ca in turul 2 la prezidentiale vei vota anti psd, hahahaha, adica vei vota cu Johan sau cu Ciolos? Hai ca stetz hilari, rau de tot, voi pustacii psd!!!
    • +5 (9 voturi)    
      Pai daca esti anti-PSD ai mai multe variante (Duminică, 3 februarie 2019, 8:56)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      PNL, USR , PMP. Oi gasi si tu pe unii din astia pe care sa-i votezi, da-o incolo.
  • +27 (35 voturi)    
    Felicitari! (Sâmbătă, 2 februarie 2019, 22:51)

    cristi_an [utilizator]

    avem de partea cealalta USL.. cred ca alegerea e la mintea cocosului. Sper ca ne-am invatat minte cu 2016.
  • +8 (16 voturi)    
    Bravo (Duminică, 3 februarie 2019, 7:45)

    coco04 [utilizator]

    Nu stiam cu cine să votez dintre cei 2.Mi-au usurat sarcina.
  • +7 (15 voturi)    
    Pentru USR+ (Duminică, 3 februarie 2019, 8:18)

    unins [utilizator]

    voi merge la vot! Cel putin, pana acum au aratat ca sunt altceva. Viitorul pare roz, nu rosu! Sper sa confirme, dar stim ca adevaratul test va fi atunci cand vor avea puterea. "Putere care corupe"! Si vorba aceea: Homo sum, nihil humani a me alienum puto. (Terentius).
  • -10 (16 voturi)    
    abia acum (Duminică, 3 februarie 2019, 9:40)

    miculescu-rucar [utilizator]

    trompetele tenebrelor s-au demantelat !
    securitatea rediviva !
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo toar'su Miculescu, infierati hidra (Duminică, 3 februarie 2019, 19:43)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      De la scrisoarea celor 6 nu s-a mai demantelat nimic in tara asta si era cazul.
      Deci demantelati in continuare, aveti sigur un loc in Imparatia Cerurilor! ( cica au oferta speciala, positive discrimination, pentru cei saraci cu duhul)
  • +4 (8 voturi)    
    bravo! (Duminică, 3 februarie 2019, 10:30)

    telox [utilizator]

    Acum am cu cine sa votez.
  • 0 (0 voturi)    
    Perle. (Duminică, 3 februarie 2019, 21:53)

    Non.e [utilizator]

    ,,, urasta atat de tare USL....Sunteti mult prea gangsteri pe fata (săraca FATĂ) ”;
    ,, ...de data asta pe fata ! ( aceeași?)”;
    ,, ... sa nu-i consuideram...”;
    ,, ...Sti ce va castiga...”;
    ,, ... mlastina in care se scalda...”;
    Deh, se mai întâmplă.