Andrei Caramitru, avertisment pentru PSD: Nu vă jucați cu focul să dați ordonanțe cu efecte retroactive. În prima zi de guvernare, dăm și noi OUG și vă aruncăm la pușcărie

de MH     HotNews.ro
Vineri, 25 ianuarie 2019, 18:39 Actualitate | Politic


Dan Barna si Andrei Caramitru
Foto: Facebook
Andrei Caramitru, care s-a înscris recent în USR, avertizează PSD "să nu se joace cu focul" să dea ordonanțe de urgență cu efecte juridice retractive, ceea ce este neconstituțional. El spune că dacă așa ceva devine posibil, de ce nu ar da și opoziția, în prima zi în care ajunge la guvernare, o ordonanță care să anuleze tot ce a făcut PSD și să îi "arunce la pușcărie".

"Înțeleg ca PSD vrea sa dea OUG-uri cu efecte juridice retroactive (ceea ce este clar neconstituțional) - ca să anuleze procese judecate in trecut și să scape de condamnări date deja. Vreau să le zic clar: nu vă jucați cu focul. Dacă așa ceva devine posibil și acceptat ca fiind constituțional - de ce nu am da și noi un OUG retroactiv în prima zi de guvernare care să anuleze tot ce ați făcut voi și să vă și arunce în pușcărie imediat pe toți ? Ce ne-ar împiedica dacă există precedent ? Și de ce nu am face asta ÎNAINTE de a alinia toată legislația cu recomandările MCV și ale Comisiei de la Veneția ? Așa scăpăm și de voi și rezolvăm și toată legislația juridică rapid (ca nu o sa mai aibă cine sa o blocheze - veți fi toți la Rahova și Jilava). Așa că gândiți-vă bine ce faceți !!!!!", este mesajul de avertisment la adresa Guvernului Dăncilă lansat de Andrei Caramitru.

Marți, Andrei Caramitru, fiu al actorului Ion Caramitru, a anunţat că s-a înscris în Uniunea Salvaţi România (USR) şi că va lucra la programul de guvernare al formațiunii.

Ministrul Justiției a anunțat la sfârșitul săptămânii trecute că va fi adoptată o Ordonanța de Urgență în baza căreia cei care au fost condamnați definitiv de către completuri de judecată nelegal constituite, din 2014 până acum, să poată face recurs în anulare, afirmând că premierul va decide când și dacă aceasta va fi adoptată. Tudorel Toader spunea că, în cazul în care va fi emisă OUG pentru rejudecarea proceselor, vor fi revizuite toate soluțiile completelor de 5 judecători de la ÎCCJ, chiar și cele în care au fost pronunțate soluții de achitare. Contestația în anulare în privința achitărilor poate fi făcută de procuror.

Aflat la Bruxelles, unde a fost audiat în Comisia LIBE a Parlamentului European, Toader s-a confruntat cu criticile și avertismentele parlamentarilor europeni privind situația statului de drept în România.

Tudorel Toader și-a apărat ordonanța privind completurile de cinci în Parlamentul European, spunându-le deputaților din comisia LIBE că poate nu au „informația riguros exactă”. „În nicio țară instanța supremă nu constituie completuri cu încălcarea legii (...) Nu vrem ca prin acestă contestație în anulare cineva să scape de pedeapsă, dar nu îi poți spune românului că a fost judecat nelegal, dar rămâne în pușcărie”, a spus ministrul Justiției, făcând trimitere la decizia Curții Constituționale.

Vineri, la începutul ședinței de guvern, premierul Viorica Dăncilă a insistat că CCR a constatat "practici în afara cadrului legal”, iar situația trebuie îndreptată. ”Curtea Constituțională a constatat că au fost folosite practici în afara cadrului legal, care au viciat actul de justiție, iar această situație trebuie îndreptată. Așa cum spunea și președintele Comisiei Europene, Jean Claude Juncker, drepturile cetățenilor nu sunt negociabile, iar în această materie nu sunt acceptate compromisuri”, a declarat Viorica Dăncilă.



















13240 vizualizari

  • +24 (32 voturi)    
    asta e retorica pe care psd o intelege (Vineri, 25 ianuarie 2019, 18:54)

    cristi_an [utilizator]

    aratati-le bata
    • -17 (23 voturi)    
      aratati-le bata ?!?!? (Vineri, 25 ianuarie 2019, 23:13)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      cam asa ?
      mircea fa-te ca lucrezi ?!?
  • -23 (39 voturi)    
    PACAT ! (Vineri, 25 ianuarie 2019, 18:58)

    Radu I [utilizator]

    Cu asa gandire politica era mai bine daca individul ramanea in anonimat.Noii politicieni trebuie sa fie mai inteligenti, mai diplomati si mai educati decat cei de pana acum, de care sunt satul. Cele spuse de individ, denota ca nu este documentat politic si nu aduce nimic nou in USL. ba din contra. Politica nu este locul gandirii mediocre si razbunatoare, pentru ca nu duce nicaieri. Intrarea in spatiul public a insului este deprimanta.
    • +22 (30 voturi)    
      Deprimant? Poate tu! (Vineri, 25 ianuarie 2019, 21:46)

      V. Istina [utilizator] i-a raspuns lui Radu I

      Gasesc reactia lui perfect adecvata, in sfarsit cineva care spune esentialul raspicat, sonor si tonic!

      Ii urez mult succes, si ii multumesc ca a facut pasul asta!
    • -3 (3 voturi)    
      o simpla metafora? (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 12:38)

      gpavel [utilizator] i-a raspuns lui Radu I

      banuiesc ca e o metafora,d-ul caramitru nu poate sa nu cunoasca regulile elementare a unei democratii!chiar in state nedemocratice nu poti prin odonanta de urgenta(decret lege...)sa "bagi"la inchisoare pe nimenea,doar sa eliberezi de acolo(in caz de gratiere si amnistie),oricum cred ca intelege ca daca se da o ordonanta de urgenta pentru cresterea termenului recursului in anulare(la 5 ani),tot judecatorii din completele de 5 vor hotari(cred ca completele de 5, alese aleator in integralitatea lor sunt mai de incredere decat cele cu unul din judecatori numit)
    • +6 (8 voturi)    
      hai (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 13:02)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Radu I

      bâști de-aici.
      Când dragnea se pișă-n capul nostru, al tuturor. e politică înțeleaptă?
    • +3 (3 voturi)    
      A. Caramitru are dreptate (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 17:40)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Radu I

      cu cateva zile in urma am postat un comentariu cu acelasi mesaj, daca hotii se chinuie de doi ani de zile sa schimbe legile de a scapa de procese pe rol si de condamnari definitive, de ce opozitia nu-si face o tema de campanie pt. a schimba legile justitiei din prima zi de mandat( exagerezdar poate fi in primele saptamani), de a le abroga si reveni la situatia de dinainte de alegerile din decembrie 2016.
  • +24 (36 voturi)    
    Foarte (Vineri, 25 ianuarie 2019, 19:01)

    Coco_papagal [utilizator]

    bine punctat domnule Caramitru. Va rog sa faceti o promisiune in acest sens. USR are votul meu.
  • -21 (35 voturi)    
    Ăăăăăă..., să vezi, juniorule... (Vineri, 25 ianuarie 2019, 19:04)

    Lovercraft [utilizator]

    Voi nu veți ajunge niciodată la guvernare. Nici în viața asta, nici în următoarea.
    • +8 (12 voturi)    
      Hehe (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 9:36)

      Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Make a photo and get lost!
    • +4 (10 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 11:41)

      [anonim] i-a raspuns lui Lovercraft

    • +5 (9 voturi)    
      îți garantează (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 13:04)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Putin asta?
      Că Dumnezeu nu are nicio treabă cu voi, bolșevicii
    • +1 (1 vot)    
      de ce? (Duminică, 27 ianuarie 2019, 7:59)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      intentionati sa furati toate alegerile, astfel incat sa ramaneti la putere mereu si mereu, fara sa mai dati socoteala de toate furaciunile si malversatiunile facute asupra acestei tari?
  • +18 (30 voturi)    
    E destept baiatul asta (Vineri, 25 ianuarie 2019, 19:05)

    Intermezzo [utilizator]

    Cu PSD-ul asa trebuie lucrat: tinuti tot timpul numai in amenintari. Bine, eu m-as fi gindit si la niste şuturi aplicate in partile moi dar sa ne pastram, totusi, intr-o zona de urbanitate. Dar daca le vine ideea altora n-o sa ne opunem prea vehement.
  • -17 (31 voturi)    
    E clar. (Vineri, 25 ianuarie 2019, 19:09)

    Rahan5 [utilizator]

    Andrei Caramitru trebuie deportat in Siberia la reeducare. Daca a scapat taica-su, nu va scapa fiul.
  • +18 (26 voturi)    
    O idee foarte buna, daca da PSD amnistia mascata (Vineri, 25 ianuarie 2019, 19:12)

    emil bobu [utilizator]

    Sigur, de ce nu. Romania fara PSD ar fi o tara normala europeana.
  • +17 (23 voturi)    
    foarte interesanta abordarea (Vineri, 25 ianuarie 2019, 19:21)

    g01an [utilizator]

    pot doar spera ca nu sunt doar vorbe aruncate in vant si ca au si un plan prin care ar putea face asa ceva, in caz de forta majora si daca prin absurd ajung la putere si pot implementa astfel de schimbari. (ca sa nu mai vorbesc de sustinerea logistica si birocratica din partea institutiilor europene, sa nu ne trezim cu tot felul de sanctiuni in urma unor astfel de masuri).

    principiile invocate au fost deja abuzate in nenumarate randuri, portita a fost deja deschisa si nu este suficient sa fie inchisa sa nu o mai poata folosi nimeni pe viitor, trebuie si corectate efectele pe care le-au produs schimbarile legislative introduse abuziv. raspunsul trebuie sa fie de asa natura incat sa descurajeze orice tentativa viitoare.
  • +19 (25 voturi)    
    Caramitru (Vineri, 25 ianuarie 2019, 19:26)

    ------ [utilizator]

    Cred ca avem nevoie de mai multi lideri din opozitie care sa spuna lucrurilor pe nume
  • +17 (23 voturi)    
    asa DA!!!!!!!!! (Vineri, 25 ianuarie 2019, 19:29)

    torna_fratre [utilizator]

    imi place abordarea.
    ar trebui sa le dea de gandit la psdisti.
    te joc cu focul iti faci scrum averea si viata!
  • +11 (17 voturi)    
    bravo Andrei C! singura problema e (Vineri, 25 ianuarie 2019, 19:31)

    Stapanu [utilizator]

    sa mai apuci sa faci asta!!! crezi ca astia nu stiu ce fac deja?! crezi ca vor mai fi alegeri libere? eu nu
  • +11 (17 voturi)    
    Nu la puscarie (Vineri, 25 ianuarie 2019, 19:37)

    ruskimushki [utilizator]

    ca se strica carnea.
  • +16 (22 voturi)    
    Hai cu votul! (Vineri, 25 ianuarie 2019, 20:14)

    blackbeard [utilizator]

    Shut up and take my vote!!

    Da' te ia mama cucului daca nu te tii de promisiune! Noi ne tinem!
  • +15 (21 voturi)    
    Asa da (Vineri, 25 ianuarie 2019, 20:26)

    Drago65 [utilizator]

    Chiar mi se pare corect, cu toate ca mai corect ar fi ca cei condamnati sa-si vada de puscaria lor nu de guvernare. Asa ar fi corect intr-o tara normala dar noi nu mai traim demult intr-o tara normala.
  • -19 (25 voturi)    
    numai sa fie atent (Vineri, 25 ianuarie 2019, 22:19)

    miculescu-rucar [utilizator]

    cat de retroactiva este ordonata sa nu-l loveasca si pe tac-su !
    ps: nu mai da din gura dupa ce cosumi
    legea are efect retroactiv doar in materie penala si daca este mai favorabila !
  • -18 (26 voturi)    
    A mai aparut inca un mancator de kkt (Vineri, 25 ianuarie 2019, 23:02)

    Marcasul [utilizator]

    A mai aparut inca un mancator de rahat. Si asta se crede un mare politician, de viitor. Interesanta promisiune electorala de a baga pe unii in puscarie, fara proces. Cam seamna cu ce s-a intamplat si pana acu vreo dou ani in justitie. Ce imi e ca-i bagi la puscarie fara proces, ce imi ca-i bagi cu procesele aranjate de procurori si judecatori.
    Ce sa zic, tara noastra viitor de aur are. Poate nu vor fi atat de multi idioti in tara asta sa va creada.
  • -16 (22 voturi)    
    Neconstitutional ... (Vineri, 25 ianuarie 2019, 23:08)

    mentopic [utilizator]

    Adica legile retrocedarilor, prin care s-au dat inapoi terenuri, cladiri etc au fost neconstitutionale ? Ha ha, dar prosti mai sunt astia de la USR.
    • +6 (10 voturi)    
      Faci pe prostul și-ți prinde bine, nebunule ! (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 10:06)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui mentopic

      Confuzia de postakkt între retroactiv și retrocedări merge la duamna Veorika... aici oamenii cunosc limba română, spre deosebire de hoții agramați pe care îi susții, băi zvoner-răspândak-postak al Partidului Unic PCR-FSN-PDSR-PSD... ți-ai primit pensia de plotoner secu, aia specială?
  • +6 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 11:52)

    [anonim]

  • +3 (5 voturi)    
    nu cred ca vor fi impresionati (Sâmbătă, 26 ianuarie 2019, 14:42)

    natbl73 [utilizator]

    ei vor sa scape de puscarie ACUM, peste 2 ani, cand vor fi alegeri, ei vor fi deja in insule exotice, cu sacii de bani