Dăncilă laudă prestația miniștrilor la Bruxelles și acuză din nou dezinformarea: Respectăm statul de drept, dar CCR a constatat practici nelegale în instanțe, iar situația trebuie îndreptată

de MH     HotNews.ro
Vineri, 25 ianuarie 2019, 11:42 Actualitate | Esenţial


Dancila sedinta de guvern
Foto: gov.ro
Premierul Viorica Dăncilă a lăudat, vineri, prestația pe care miniștrii au avut-o la Bruxelles în aceste zile, susținând că "Guvernul s-a prezentat cu demnitate și cu profesionalism", dar că constată, "cu mâhnire", campania de dezinformare alimentată de politicienii români până la cel mai înalt nivel.
  • În contextul ordonanțelor anunțate de ministrul Justiției, criticate la Bruxelles, Dăncilă insistă că CCR a constatat „practici în afara cadrului legal”, iar situația trebuie îndreptată.
  • Premierul acuză „o campanie de dezinformare alimentată de oameni politici români mergând până la cel mai înalt nivel”
  • Dăncilă a lăudat miniștrii care s-au prezentat la Bruxelles Guvernul „cu demnitate și profesionalism”

La începutul ședinței de vineri a Guvernului, Dăncilă a amintit că în această săptămână miniștrii au prezentat la Bruxelles proritățile României la președinția Consiliului Uniunii Europene și a susținut că "Executivul a dovedit încă o dată că are o echipă de profesioniști, care știu ce au de făcut".


Ea a lăudat prestația miniștrilor, acuzând, din nou campania de dezinformare la Bruxelles, de care s-ar face fac vinovați politicieni români, până la cel mai înalt nivel.

De asemenea, Dăncilă a susținut că Executivul "are în centrul preocupărilor" respectarea statului de drept și a independenței justiției.

"Așadar, încheiem o săptămână în care Guvernul s-a prezentat la Bruxelles cu demnitate și profesionalism, dar constat cu mâhnire că ne confruntăm cu o campanie de dezinformare alimentată de oameni politici români mergând până la cel mai înalt nivel. Acest lucru este inacceptabil. Ca prim-ministru am considerat că am obligația să spun adevărul despre țara mea în fața oficialilor europeni. Am dat asigurări în toate întâlnirile pe care le-am avut că Guvernul va acționa pentru respectarea valorilor și principiilor care constituie fundamentul construcției europene. Respectarea drepturilor și libertăților cetățenilor, apărarea statului de drept și asigurarea independenței Justiției sunt în centrul preocupărilor noastre. Însă, în egală măsură, am transmis cu fermitate că cetățenii români trebuie să se bucure de aceleași drepturi și libertăți ca orice cetățean european", a declarat Viorica Dăncilă.

Dăncilă a vorbit despre decizia Curții Constituționale, care a constatat nelegalitatea formării completurilor de judecată începând cu anul 2014 și a spus că "situația trebuie îndreptată", fără însă a face vreo referire concretă la Ordonanța anunțată în acest sens.

”Curtea Constituțională a constatat că au fost folosite practici în afara cadrului legal, care au viciat actul de justiție, iar această situație trebuie îndreptată. Așa cum spunea și președintele Comisiei Europene, Jean Claude Juncker, drepturile cetățenilor nu sunt negociabile, iar în această materie nu sunt acceptate compromisuri”, a mai spus Viorica Dăncilă.

Ministrul Justiției a anunțat la sfârșitul săptămânii trecute că va fi adoptată o Ordonanța de Urgență în baza căreia cei care au fost condamnați definitiv de către completuri de judecată nelegal constituite, din 2014 până acum, să poată face recurs în anulare, afirmând că premierul va decide când și dacă aceasta va fi adoptată. Tudorel Toader spunea că, în cazul în care va fi emisă OUG pentru rejudecarea proceselor, vor fi revizuite toate soluțiile completelor de 5 judecători de la ÎCCJ, chiar și cele în care au fost pronunțate soluții de achitare. Contestația în anulare în privința achitărilor poate fi făcută de procuror.

Aflat la Bruxelles, unde a fost audiat în Comisia LIBE a Parlamentului European, Toader s-a confruntat cu criticile și avertismentele parlamentarilor europeni privind situația statului de drept în România.

Tudorel Toader și-a apărat ordonanța privind completurile de cinci în Parlamentul European, spunându-le deputaților din comisia LIBE că poate nu au „informația riguros exactă”. „În nicio țară instanța supremă nu constituie completuri cu încălcarea legii (...) Nu vrem ca prin acestă contestație în anulare cineva să scape de pedeapsă, dar nu îi poți spune românului că a fost judecat nelegal, dar rămâne în pușcărie”, a spus ministrul Justiției, făcând trimitere la decizia Curții Constitutionale.

CITEȘTE ȘI: Reacția Comisiei Europene privind Ordonanța pentru revizuirea unor sentințe: Este esențial ca România să revină pe drumul cel bun în lupta împotriva corupției, să asigure o justiție independentă și să evite orice pași înapoi

Ordonanța este una cu miză pentru liderul PSD, Liviu Dragnea, condamnat de un complet de 5 în dosarul Referendumului, în 22 aprilie 2016.

Liderul PSD a primit doi ani de închisoare cu suspendare și un termen de încercare de patru ani. El a fost acuzat de DNA de "folosirea influenței sau a autorității de către o persoană care deține o funcție de conducere într-un partid, în scopul obținerii pentru sine sau altul de foloase necuvenite".

La începutul lunii octombrie, cu mai puțin de o săptămână înainte de începerea apelului la un complet de 5 judecători în dosarul angajărilor fictive de la Direcția pentru Protecția Copilului Teleorman în care Liviu Dragnea a fost condamnat la trei ani și jumătate de închisoare, premierul Viorica Dăncilă a sesizat Curtea Constituțională privind un conflict juridic între Parlament și Înalta Curte de Casație și Justiție în privința modului de constituire a completurilor de 5 judecători.

În 7 noiembrie, Curtea Constituţională a decis că există conflict juridic de natură constituţională între Parlament şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie pe tema constituirii completurilor de 5 judecători.

Potrivit deciziei Curții, completurile de cinci judecători au fost nelegal constituite din 2014, când instanța supremă a decis să nu aplice prevederea din Legea 304/2004 privind formarea completurilor de 5 judecători care stabilește că toți cei 5 judecători ai completului se stabilesc prin tragere la sorți. Instanța supremă a decis ca doar patru să fie aleși astfel.

















8595 vizualizari

  • +33 (37 voturi)    
    clar.. (Vineri, 25 ianuarie 2019, 11:59)

    rochiri [utilizator]

    astia 4 ani ...vor ramane in istorie ca anii hotiei in Romania .
    PSD-ul nu are nicio o forma de jena...
    • +20 (20 voturi)    
      Coana Vasilica? (Vineri, 25 ianuarie 2019, 12:34)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      Va ramana si in istorie dar va merge si la puscarie.
      • -1 (3 voturi)    
        Ba pardon! Multumesc inca o data (Vineri, 25 ianuarie 2019, 15:20)

        asistat [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        PSDului si doamnei Dancila, datorita carora am fost alesi sefii Europei! Fara un asemenea guvern, eram de rasul tuturor, ca francejii sau engleji, care au si zburat din UE...
      • +2 (2 voturi)    
        O prestatie de toata jena a ministrilor nostri (Vineri, 25 ianuarie 2019, 15:26)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        in fata unei sali aproape goale. Au raspuns la acuzatiile celor cativa europarlamentari prezenti privind prostiile facute de ei in tara.
        Pe cand Daea . . . el cu cormorani . . .
        Macar stim cum se vor desfasura viitoarele sedinte cu ai nostri la conducere.
        Mai merita sa mearga pana acolo?
      • +1 (1 vot)    
        Fereasca cerul s-ajunga la puscarie (Vineri, 25 ianuarie 2019, 19:32)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        vrei sa prosteasca elita tarii ?
    • +16 (16 voturi)    
      Dăncilă continuă să ne facă de rușine în lume. (Vineri, 25 ianuarie 2019, 12:46)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      Hai băieți odată cu legea aia a defăimării.Să putem să o pedepsim pe Dăncilă pentru toate prostiile făcute,pentru insultele aduse limbii române și poporului român.
    • +19 (19 voturi)    
      Pregatitiva sa iesim in strada. (Vineri, 25 ianuarie 2019, 13:07)

      LLLL [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      Cat de curand nu vom mai avea curajul sa spunem ce gandim daca nu iesim acum sa-i trimitem acasa....
  • +20 (24 voturi)    
    Intelege? (Vineri, 25 ianuarie 2019, 12:05)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    "Demintatea si profesionalismul" prezentarii guvernului nu se clameaza ci se castiga. Poate ar fi bine sa ii intrebe tocmai pe cei prezenti la acele intalniri ce impresii au depsre modul in care s-au prezentat minstrii de la agricultura si munca.

    Daca ar fi sa apara o lege prin care cei care strica imaginea tarii sa fie trasi la raspundere, actualii guvrnanti ar fi primii afectati. Atata doar, legea ar trebui sa faca distinctia clara intre imaginea tarii si cea a guvernantilor, a trecut timpul in care afirmatia "statul sunt eu" era adevarata.

    Sarmana, i se spune "nu dati OUG pe gratiere" si ea pricepe exact pe dos. Oare chiar e convinsa ca a felicitat-o Juncker? Cred ca nu intelege decat limba tradusa de catre cel pe care il "idolizeaza"
  • +22 (26 voturi)    
    Voi nu aveti nici o urma de respect... (Vineri, 25 ianuarie 2019, 12:10)

    gigiN [utilizator]

    ...pentru nimeni si pentru nimic ,iar curtea voastre constitutiuonal hotaraste exact ceea ce solicitati voi,hoti .analfabetii si nemernici ce sunteti !!!
  • +27 (29 voturi)    
    Cu câtă înversunare il linge pe Dragnea! (Vineri, 25 ianuarie 2019, 12:13)

    Entiu [utilizator]

    Caraghioasă! Cu câtă înversunare il linge pe Dragenea! dragnea trebuie salvat, cu orice preț! Mi-i greață, nu mai suport ! Toată țara este furată, la vedere!.
  • +24 (26 voturi)    
    nu stiu cum sa scriu (Vineri, 25 ianuarie 2019, 12:14)

    mos ion roata [utilizator]

    ca sa inteleaga si Veorica... CCR a constat o chichitza (un judecator din 4 a fost numit nu tras la sorti) nicidecum ca psd-ii condamnati sunt nevinovati.Situatia se putea rezolva foarte simplu dar penalii cauta sub orice chip sa se dezvinovateasca desi vina lor este evidenta. In cazul in care la o eventuala repunere pe rol se constata contrariul situatia va fi dezastruoasa pentru intreg sistemul judiciar romanesc si nimeni nu va mai avea incredere in noi.Ne costa cam mult sa-l albim pe Dady,chiar nu merita.
    • +13 (13 voturi)    
      CCR nu a constatat. (Vineri, 25 ianuarie 2019, 12:49)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Niște infractori au sesizat CCR și CCR a zis//da bă,aveți dreptate//.Nu a zis că infractorii nu sunt infractori cum vrea Viorica să lase să se înțeleagă.
  • +21 (25 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 25 ianuarie 2019, 12:15)

    qwerasdf [anonim]

  • +21 (25 voturi)    
    tuta va fi blestemata in veac (Vineri, 25 ianuarie 2019, 12:19)

    ruskimushki [utilizator]

    si in mileniu.
    a fost binecuvantata cu o mare prostie si a invatat minciuna de la maestri emeriti, e normal s-o mahneasca adevarul.
  • +17 (21 voturi)    
    Pfff..... (Vineri, 25 ianuarie 2019, 12:21)

    midumi [utilizator]

    A gasit CCR-ul o mare gaselnita cu completele de judecata!


    A scos PSD-ul un as din maneca incredibil :-/ Ne-a lovit de unde nu ne astepta.

    Si este si un argument care pica excelent in presa: "daca CCR a spus ca nu e legal.... nu e legal, domle"

    E foarte greu sa combati asa ceva
    • +7 (7 voturi)    
      Se poate combate... (Vineri, 25 ianuarie 2019, 13:50)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui midumi

      ba chiar tudorel nici n-ar trebui sa dea ordonanta aia, pt ca intra in coliziune cu jurisprudenta CEDO :
      http://www.forumuljudecatorilor.ro/index.php/archives/3565
  • +21 (25 voturi)    
    Radio Erevan (Vineri, 25 ianuarie 2019, 12:23)

    sfarleaza [utilizator]

    O ascultatoare intreaba:
    -Ce capitala este mai mare ? Londra sau Anglia ?
    Radio Erevan raspunde:
    -Viorica tu esti ?
  • +21 (23 voturi)    
    Daea presedinte ! (Vineri, 25 ianuarie 2019, 12:25)

    bili_coiosu [utilizator]

    La o asemenea prestatie cum o avut Daea, chiar si cormoranii or iesit din piscina ca sa-l aplaude.
  • +30 (34 voturi)    
    Arestarea grupului infractional organizat psd (Vineri, 25 ianuarie 2019, 12:26)

    Cozmin30 [utilizator]

    Docila isi permite sa spuna orice minciuna, pentru ca nimeni nu pune la punct.
    Pentru asemenea minciuni, Presedintele ar trebui sa o poata demite.
    CCR nu poate constata practici nelegale.
    Doar instantele de judecata pot stabili asa ceva.
    CCR se poate pronunta doar asupra constitutionalitatii, iar deciziile se aplica doar in viitor.
    Ultimele decizii ale CCR sunt aberante, este evident ca CCR si-a depasit atributiunile, a comis abuz in serviciu, a obstructionat justitia si i-a favorizat pe infractori.
    Sunt motive suficiente pentru ca judecatorii corupti de la CCR, care au dat aceste Decizii, sa fie arestati preventiv, pentru a nu mai decide si alte monstruozitati. Completurile de 5 judecatori nu au fost deloc nelegale, iar CCR nu se poate pronunta decit pe constitutionalitate.
    Nu a fost niciun conflict de natura constitutionala intre parlament si ICCJ.
    Protocoalele intre institutiile statului nu puteau fi declarate neconstitutionale si, oricum, deciziile CCR se aplica doar in viitor, deci numai dupa decizia CCR ar fi devenit neconstitutionale. Atita vreme cit in protocoale nu este prevazut nicaieri ca procurorii pot fabrica dosare unor nevinovati, ca pot falsifica probe, ca pot trimite nevinovati in judecata, Decizia CCR este nelegala si netemeinica.
    La fel, Decizia ca SRI nu poate colabora cu procurorii, este o aberatie, nelegala si netemeinica.
    La fel, Decizia ca Presedintele trebuie sa o revoce pe exceptionala Sefa a DNA este aberanta, nelegala si netemeinica. Nu a fost niciun conflict de natura constitutionala intre guvern si Presedinte.
    Ne intereseaza ce trebuie facut pentru ca deciziile aberante ale CCR sa fie abrogate, ce trebuie facut pentru ca judecatorii corupti de la CCR, CSM, Inspectia Judiciara, ICCJ, Curtile de Apel si de la Judecatorii sa fie revocati si arestati.
    • -18 (20 voturi)    
      Ce scoala ai.... (Vineri, 25 ianuarie 2019, 13:08)

      Radu I [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

      .....ca esti analfabet functional. Faci parte dintre unii abslventi ai scolii lui Basescu., adica un t... sau o lichea comunista.? Decat sa aberezi pe hotnews mai bine scolarizeaza-te. Democratia are nevoie de oameni culti si responsabili.
      • +2 (2 voturi)    
        Bre Raducu (Vineri, 25 ianuarie 2019, 14:40)

        Matrix-4 [utilizator] i-a raspuns lui Radu I

        Dar Teorema lui Pitagora poti sa ne-o spui? Ca la stiinta ta nu ar trebui sa fie o problema
      • +2 (4 voturi)    
        Lichea comunista? (Vineri, 25 ianuarie 2019, 14:45)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Radu I

        Pai alde voi, borfasii, ce fel de lichele sunteti? Mai comunisti decat voi nu se gasesc, fai.

        Dar da, mai bine du-te nene in alta parte, nu mai abera pe hotnews, abereaza in alta parte.
      • +2 (2 voturi)    
        Aberatiile infractorilor (Vineri, 25 ianuarie 2019, 15:25)

        Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui Radu I

        Trebuie sa fii inapoiat mintal, sa nu-ti dai seama de aberatiile decise de CCR.
        Cum sa eliberezi niste infractori, condamnati de ICCJ, pentru ca unul dintre judecatorii din complet (adica chiar presedintele sau vice-presedintele ICCJ) nu a fost tras la sorti ?
        Inseamna ca presupui ca presedintele sau vice-presedintele ICCJ este incompetent, corupt sau santajabil. De ce nu functioneaza prezumptia de nevinovatie in acest caz ?
        Sa se dovedeasca in instanta ca presedintele sau vice-presedintele ICCJ este corupt, incompetent sau santajabil si atunci votul sau sa fie anulat. Doar in situatia de 2 - 2, in cazul ca judecatorul care nu a fost tras la sorti a votat pentru condamnare, ar fi normal sa se rejudece procesul.
        Deci, doar daca se dovedeaste ca judecatorul care nu a fost tras la sorti este corupt, incompetent sau santajabil, iar rezultatul completului este 2 - 2, iar al 5-lea judecator a votat pentru condamnare, s-ar putea rejudeca procesul. De ce sa fie eliberati toti infractorii condamnati de completurile de 5 ?
    • -16 (20 voturi)    
      interesant... (Vineri, 25 ianuarie 2019, 13:11)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

      ...sugerezi ca un lucru poate fi neconstitutional (vezi deciziile CCR pe protocoalele secrete si completurile de 5) dar...legal (sic)

      ati lasat orice masca si cereti pe fata incalcarea Constitutiei de dragul statului de drepti.
      • +3 (3 voturi)    
        Explicatii (Vineri, 25 ianuarie 2019, 16:21)

        Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Daca CCR decide ca ceva este neconstitutional, nu inseamna ca este chiar neconstitutional.
        Poate fi o aberatie, asa cum ne-a obisnuit aceasta CCR, sau poate fi o opinie subiectiva a unor politruci.
        CCR nu poate modifica constitutia, nu poate adauga nimic la lege.
        Oricum, acolo unde intr-adevar CCR are dreptate sa decida, decizia se aplica doar in viitor.
        De exemplu, in constitutie scrie ca mandatul presedintelui este de cinci ani, dar nu se prevede ce se intimpla cu perioada in care a fost suspendat de parlament. Daca CCR decide ca perioada de suspendare se adauga la cei 5 ani de mandat, pentru ca presedintele sa beneficieze de intreaga perioada a mandatului, acest lucru se aplica doar in viitor. Fostul presedinte, suspendat de doua ori, nu mai poate cere acum continuarea madatului pentru o perioada egala cu perioada suspendarii.
        De aceea, nu trebuia sa fie pusa in aplicare decizia de revocare a fostei Sefe a DNA, nu trebuie sa fie aplicata nicio reluarea a unor procese, pe motiv de nelegala constituire a unor completuri sau protocoale.
      • +1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 25 ianuarie 2019, 21:41)

        [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

  • +15 (15 voturi)    
    v.... (Vineri, 25 ianuarie 2019, 12:39)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    CCR nu are autoritatea de a constata practici nelegale in instante, asta doar mintea voastra poate inventa, CCR poate doar constata constitutionalitatea unor legi. ATAT
  • +13 (13 voturi)    
    Delir... (Vineri, 25 ianuarie 2019, 12:45)

    ciuma.rosie [utilizator]

    pacientii de la Balaceanca si Sapoca sunt mici copii pe langa Daea de la agricultura. Stam la caldurica in loc sa iesim in piata sa scapam de infractorii astia care au pus laba pe romanica !?
  • +13 (15 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 25 ianuarie 2019, 13:01)

    Radu-Mihai [anonim]

    • +4 (4 voturi)    
      Cine ar putea sa conteste eficient treaba asta? (Vineri, 25 ianuarie 2019, 14:30)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      Plenul Curţii Constituţionale a transmis delegaţiei Comisiei Europene, venită în vizită în România în cadrul Mecanismului de Cooperare şi Verificare (MCV), că nu mai doreşte ca instituţia CCR să fie implicată în discuţiile pe acest subiect.

      În ziua de joi, 15 martie 2018, CCR a primit, în cadrul Mecanismului de Cooperare şi Verificare (MCV), vizita delegaţiei Comisiei Europene, condusă de Julien MOUSNIER şi compusă din Jeanne DE JAEGHER, Ingo WEUSTENFELD, Irina STEFURIUC și Maria ARSENE.

      Din partea Curții Constituționale au participat Valer DORNEANU, președintele Curții, Claudia-Margareta KRUPENSCHI, director al cabinetului președintelui, magistrat-asistent șef şi BENKE Károly, magistrat-asistent şef. Plenul Curții și-a manifestat dorința de a nu mai fi implicat în programul delegațiilor Comisiei Europene în contextul MCV.
  • +14 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 25 ianuarie 2019, 13:12)

    [anonim]

  • +15 (15 voturi)    
    nu e vorba de dezinformare (Vineri, 25 ianuarie 2019, 13:16)

    programatoru [utilizator]

    - e vorba de credibilitate,
    - e vorba mesajul care-l trimite PSD+ALDE+UDRM VS mesajul pe care-l trimite societatea civila + opozitia,
    - e vorba de lupta continua a PSD+ALDE+UDMR anti justitie
    - e vorba de minciuna continua a PSD+ALDE+UDMR cand una spun si alta fac, si o arunca in spatele unui "program de guvernare"
    - e vorba despre un partid ocupat de infractori la varful lui si care vor sa-si rezolve probleme cu justitia prin orice metoda
    - e vorba despre pur si simplu prostia celor din guvern, si cel mai bun exemplu un prim ministru care habar nu are sa citeasca, sau stie sa citeasca dar habar nu are ce scrie

    raspunde la asta veorico
  • +6 (6 voturi)    
    geneticieni de pretutindenti (Vineri, 25 ianuarie 2019, 13:19)

    NuSuportProstii [utilizator]

    SOS, faceti ceva pentru pesedei
  • +14 (16 voturi)    
    viorica (Vineri, 25 ianuarie 2019, 13:20)

    ------ [utilizator]

    Deja ne este rusine cu tine dancila la Bruxelles.
  • +14 (16 voturi)    
    Sfat prietenesc: (Vineri, 25 ianuarie 2019, 13:37)

    John M. [utilizator]

    Vasilico,
    Tu esti o fata de la tara, cu nostalgii de muls vaca, pepeni si zarzavat de vara.
    Ai nimerit in acest rahat teleormanean fara sa stii ca trebuia sa scapi de puscarie niste ticalosi.
    Pentru urmatoarele 6 luni ai starnit curiozitatea agentiilor occidentale de securitate care vor decide cand sa-i alunge de la putere pe neispravitii care te-au facut marioneta.
    Tai-o inainte de a intra romanii cu coasa in asa-zisul parlament si poate ca nu scapi decat cu o bataie buna...
    • +6 (6 voturi)    
      Ar fi bine (Vineri, 25 ianuarie 2019, 14:10)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Ar fi bine daca ar fi de la tara. Dar este de la mahalaua Ploiestiului. Si apoi de la Videle.
  • -5 (13 voturi)    
    ...regretabil... (Vineri, 25 ianuarie 2019, 13:42)

    mitocanu [utilizator]

    ...dar principalul vinovat pentru aceasta stare de lucruri este johannis...el a facut niste concesii majore coalitiei psd-alde, care iata, isi arata efectele negative asupra tarii...iata cateva din aceste concesii:...1. a acceptat-o pe ignoranta, incompetenta si analfabeta vv dancila ca prim-ministru, in speranta ca va distruge astfel coalitia printr-o guvernare incapabila (ceea ce a rezultat a fost doar distrugerea societatii romanesti-la interior si a imaginii tarii-la exterior)...2.a revocat-o pe codruta kovesi, la cererea expresa a ccr (cand putea lupta impotriva acestei decizii, inclusiv prin ajungerea la un referendum de suspendare a sa-dar i-a fost frica sa nu-si piarda functia)...eu personal nu-l voi mai vota pentru un al doilea mandat, deoarece nu merita...cu toate lipsurile lui, basescu stia cum sa lupte cu psd-ul si, in conditiile in care acest partid, prin tot ce intreprinde, este in afara legii, de un astfel de presedinte bataios avem nevoie...
  • +7 (7 voturi)    
    cum se saluta 2 psd-isti; (Vineri, 25 ianuarie 2019, 14:17)

    yellowdog [utilizator]

    - Sa furi in pace!
    - Sa minti cu liniste!
  • +9 (9 voturi)    
    Mincinoasa! (Vineri, 25 ianuarie 2019, 14:28)

    mistydo [utilizator]

    Fara rusine minte spunand ca ea conduce un guvern neimplicat in modificarile aduse justitiei.. Dar cine a trimis sesizarea la CCR , plangandu-se voalat ca Dragnea a fost judecat de complete nelegal constiruite? Precum o marioneta , a executat ordinele politice fara sa stie ce consecinte vor urma in practica judiciara.... Sa scape Dragnea ...si dupa ei potopul!
  • +5 (7 voturi)    
    Dubii legate de Statul Paralel? (Vineri, 25 ianuarie 2019, 14:34)

    Sly21 [utilizator]

    Mai aveti vreun dubiu legat de existenta Statului Paralel?
    Daca da, zic sa va mai ganditi odata!

    Duoamna tocmai ne demonstreaza cu subiect si predicat: ce vedem noi negru ea vede alb si vice-versa. QED