UPDATE Tudorel Toader: Premierul va decide dacă și când poate fi adoptată Ordonanța privindu-i pe cei condamnați de completuri nelegal constituite / Și procurorii vor putea cere revizuirea achitărilor

de DG     HotNews.ro
Luni, 21 ianuarie 2019, 8:41 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Agerpres
​Ministrul Justiției Tudorel Toader a făcut luni dimineața noi precizări privind Ordonanța de Urgență în baza căreia cei care au fost condamnați definitiv de către completuri de judecată nelegal constituite, din 2014 până acum, să poată face recurs în anulare, afirmând că premierul va decide când și dacă aceasta va fi adoptată. Tudorel Toader a spus că, în cazul în care va fi emisă OUG pentru rejudecarea proceselor, vor fi revizuite toate soluțiile completelor de 5 judecători de la ÎCCJ, chiar și cele în care au fost pronunțate soluții de achitare. Contestația în anulare în privința achitărilor poate fi făcută de procuror.

”La Ministerul Justiției avem un astfel de draft de OUG. Dna prim ministru va decide dacă și când poate fi adoptată o atare astfel de ordonanță. În tot cazul, pentru a fi adoptată, Ordonanța va respecta normele de tehnică legislativă privind transparența decizională, se va solicita avizul Consiliului Legislativ, avizul CSM în funcție de care se va decide dacă și când se va decide conținutul final pe care să îl aibă proiectul de OUG”, a declarat Toader, într-o conferință de presă.

Tudorel Toader a spus că, în cazul în care va fi emisă OUG pentru rejudecarea proceselor, vor fi revizuite toate soluțiile completelor de 5 judecători de la ÎCCJ, chiar și cele în care au fost pronunțate soluții de achitare. Contestația în anulare în privința achitărilor poate fi făcută de procuror.

„Un lucru pe care nu l-ați subliniat - Eu m-am referit la toate cauzele pronunțate definitiv de complete nelegal constituite și nu doar la cauzele în care cei judecați au fost condamnați. Toate. Condamnați sau achitați, procesul derulat în fața unor complete nelegal constituite vor trebui să urmeze același regim. Sigur, o anumită stare de așteptare pot avea cei condamnați, în speranța că în contestația în anulare se poate ajunge la altă soluție, dar în opinia mea, trebuie și pot să fie preocupați și cei care au fost achitați de complete”, a subliniat ministrul Justiției, Tudorel Toader.

Potrivit lui Toader, contestația pentru achitare va fi depusă de procuror: „Procurorul, ca a fost procuror de la DNA sau de la o altă structură. Nu știu dacă sunt mai multe cauze în fața unor complete nelegal constituite în care s-au pronunțat achitări sau condamnări. Trebuie să aibă dreptul la un proces echitabil. Toți vor fi puți în aceeași situație”.

Toader i-a criticat pe cei care sunt responsabili pentru crearea situației de la Înalta Curte.

”Referitor la declarațiile privind posibila OUG pentru contestația în anulare ce va putea fi formulată de către cei care din 2014 până acum au fost condamnați de către complete nelegal constituite o precizare: Cred că atenția dvs ar trebui să se îndrepte cel puțin în egală măsură și spre cei care au generat acest eveniment juridic destul de neplăcut (...) și am ajuns în situația în care aproape 4 ani de zile compeletele de la Înalta Curte au fost nelegal constituite”, a mai spus el.

Ministrul Justiției a precizat că se va întâlni luni cu premierul Viorica Dăncilă urmând să îi prezinte analiza referitoare la consecințele recursului compensatoriu și soluțiile.

Guvernul va da "în cel mai scurt timp posibil" o Ordonanță de Urgență în baza căreia cei care au fost condamnați definitiv de către completuri de judecată nelegal constituite să poată face recurs în anulare, a anunțat, duminică seară, la România TV, ministrul Tudorel Toader. El a mai spus că așteaptă motivarea deciziei Curții Constituționale privind protocoalele între Ministerul Public și SRI și că, cel mai probabail, se va proceda la fel - va fi dată o Ordonanță de Urgență.

Ordonanța de Urgență va viza, practic, sentințele definitive date de completurile de 5 judecători de la instanța supremă începând cu anul 2014.

Ordonanța este una cu miză pentru liderul PSD, Liviu Dragnea, condamnat de un complet de 5 în dosarul Referendumului, în 22 aprilie 2016.

Liderul PSD a primit doi ani de închisoare cu suspendare și un termen de încercare de patru ani. El a fost acuzat de DNA de "folosirea influenței sau a autoritătii de către o persoană care deține o funcție de conducere într-un partid, în scopul obținerii pentru sine sau altul de foloase necuvenite".

La începutul lunii octombrie, cu mai puțin de o săptămână înainte de începerea apelului la un complet de 5 judecători în dosarul angajărilor fictive de la Direcția pentru Protecția Copilului Teleorman în care Liviu Dragnea a fost condamnat la trei ani și jumătate de închisoare, premierul Viorica Dăncilă a sesizat Curtea Constituțională privind un conflict juridic între Parlament și Înalta Curte de Casație și Justiție în privința modului de constituire a completurilor de 5 judecători.

În 7 noiembrie, Curtea Constituţională a decis că există conflict juridic de natură constituţională între Parlament şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie pe tema constituirii completurilor de 5 judecători.

Potrivit deciziei Curții, completurile de cinci judecători au fost nelegal constituite din 2014, când instanța supremă a decis să nu aplice prevederea din Legea 304/2004 privind formarea completurilor de 5 judecători care stabilește că toți cei 5 judecători ai completului se stabilesc prin tragere la sorți. Instanța supremă a decis ca doar patru să fie aleși astfel.




















5510 vizualizari

  • +14 (22 voturi)    
    Vecinii Veorikai au anuntzat ca pleaca (Luni, 21 ianuarie 2019, 8:51)

    un domn [utilizator]

    Din casele lor deoarece vin ceva feshtile galbene pe la geamuri !
    • +16 (20 voturi)    
      Gargamel (Luni, 21 ianuarie 2019, 10:17)

      uncetateansimplu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Gargamel este un LAS, ca de obicei.
      Mereu isi “asuma” decizii prin alti parteneri.
      Bai Gargamel, iti este frica de puscarie? Daca tot iubesti atat penalii, de ce nu pui tu mana sa semnezi propunerea si decizia?
      • +9 (11 voturi)    
        nu (Luni, 21 ianuarie 2019, 10:38)

        andrei1232000 [utilizator] i-a raspuns lui uncetateansimplu

        Gargamel este singurul las. Trebuia sa ne dam seama ca daca si-a luat Dragnea concediu prelungit sa-si plimbe minora (in comparatie cu el) va apare ceva. ca doar e ianuarie. eu care aveam impresia ca a fost rugat sa stea deoparte de festivitatile de preluare a presedintiei rotative.
        • +7 (7 voturi)    
          Ia spune Tudorel!Îndrăznește vreo-un procuror? (Luni, 21 ianuarie 2019, 12:37)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui andrei1232000

          Nu degeaba ai făcut din Inspecția judiciară o sperietoare pentru magistrați.I-ai mai dat și ajutoare prin secția de anchetă a magistraților.Tudorfele,fă bă ceva mai grozav.Desființează instanțele,trimite-i acasă.Faci și economie și nu mai pierzi timpul.Să spună Dragnea cine-i vinovat și tu dai verdictul.
    • +19 (23 voturi)    
      Arestarea grupului infractional organizat psd (Luni, 21 ianuarie 2019, 10:38)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      1. Completurile de cinci judecatori nu au fost deloc nelegal constituite.
      CCR si-a depasit atributiile, decizind, in mod aberant, ca aceste completuri au fost nelegal constituite.
      CCR se putea pronunta doar asupra constitutionalitatii legii.
      Deciziile CCR, chiar aberante, se aplica doar in viitor. Deci, nu se poate da nicio Ordonanta despre completurile dinaintea Deciziei CCR.
      2. Chiar daca completurile ar fi fost nelegal constituite, au fost compuse tot din judecatori de la ICCJ.
      Deci, vinovatia infractorilor condamnati nu poate fi pusa la indoiala. Este aberant ca infractorii condamnati sa fie eliberati, doar pentru ca niste judecatori corupti de la CCR, aflati in slujba mafiei psd si alde, au decis o asemenea monstruozitate.
      3. Se impune arestarea grupului infractional organizat psd si alde, la care au aderat sase judecatori de la CCR, citiva judecatori de la CSM, citva judecatori de la ICCJ, de la Curtile de Apel si de la Judecatorii.
      • +7 (7 voturi)    
        ceceree (Luni, 21 ianuarie 2019, 12:53)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        a devenit Autoritate Legislativa Inlocuind Parlamentul atunci cand parlamentul este "carotat" de Cotroceni

        ar fi bine de precizat asta !

        in present P$D Prezideaza ceceree (sluga...) si Parlamentul

        practic DOAR 1907 mai Salveaza Romania
  • +22 (28 voturi)    
    ii este frica sa ia decizia (Luni, 21 ianuarie 2019, 8:55)

    Coresponedntu [utilizator]

    PASEAZA RESPONSABILITATEA LA VEORICA, II ESTE FRICA SA SEMNEZE, SA NU FIE JUDECAT ULTERIOR PENTRU CONSECINTE
    • +10 (14 voturi)    
      ... (Luni, 21 ianuarie 2019, 9:24)

      Andpr [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      ...oricum e judecat, din moment ce s-a bagat in haita lor...
    • -5 (15 voturi)    
      Adoptarea unei ordonante (Luni, 21 ianuarie 2019, 9:41)

      adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      Inainte sa spui prostii mai bine te documentezi. Ministrii nu au puterea de a adopta Ordonante de Urgenta. OUG-urile sunt adoptate de Guvern si intotdeauna este nevoie de semnatura premierului pentru ca Ordonanta sa intre in vigoare. Deci Tudorel nu paseaza nicio responsabilitate ci pur si simplu urmeaza calea legala care presupune decizia premierului de a adopta Ordonanta.

      In ceea ce priveste raspunderea penala, CCR a stabilit deja ca ministrii nu pot fi trasi la raspundere penala pentru adoptarea ordonantelor si ordonantelor de urgenta asa ca atat Tudorel cat si Viorica pot sta linistiti din punctul asta de vedere.

      Raspunderea pentru actele Parlamentului si Guvernului nu este una penala ci una electorala in fata poporului. Nu iti convine ce fac cei de la PSD si ALDE cat sunt la putere atunci singura solutie democratica este votul masiv impotriva lor la urmatoarele alegeri.
      • +5 (5 voturi)    
        ursu (Luni, 21 ianuarie 2019, 11:31)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui adrian_83

        Tii cu ursul. Aproape toate cele spuse de tine sunt posibile ptr. ca sparlamentul a modificat legislatia...
    • -6 (14 voturi)    
      Mai nea, vorbesti sa te afli in treaba, (Luni, 21 ianuarie 2019, 9:56)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      orice OUG trebuie semnata de prim ministru, poti sa fii tu initiatorul lui peste, daca nu vrea PM nu se da!
      • +11 (15 voturi)    
        Mircica, insunezi ca Veorika “ie” barbata ? (Luni, 21 ianuarie 2019, 10:06)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Pai inseamna ca Pastorul Mushtariu la bot si cu tine inchidetzi ochii ?
        • +2 (6 voturi)    
          daca asta e badea aievea (Luni, 21 ianuarie 2019, 12:20)

          ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          da-mi voie sa-i repet urarea a lup igus, unde si cui vrea.
          • +4 (4 voturi)    
            continutul comentariilor Lor (Luni, 21 ianuarie 2019, 12:31)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

            seaman izbitor cu "terminologia" utilizata zi de zi in discursurile latrinare ( odata Mircica, odata Pastorul, cu siguranta folosesc prin rotatie contul pe Hotnews )
      • +4 (6 voturi)    
        trebuie (Luni, 21 ianuarie 2019, 12:02)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        semnata SI de primul ministru, ca altefl nu se poate publica in M.O. si nu mai e valabila.
        Problema de fond este lasitatea lui gargamel care nu vrea sa o semneze, lasand-o pe cucoana peste fata careia a zburat capacul de la cratita, sa decida. Acum cat lipseste hamsterul flausat, alt exemplu de "curaj". Sa aiba oricand posibilitatea sa spuna, ca de obicei, "nu stiu", "acum am auzit", "mi s-a spus pe hol", ... , chestii d-astea.
      • 0 (0 voturi)    
        aiurea (Marţi, 22 ianuarie 2019, 13:08)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Te temi ca tanti Veorica n-o va semna si-si va da demisia? Aiurea, individa n-a spus nici macar o propozitie venita din "mintea" ei...
    • +5 (7 voturi)    
      avand (Luni, 21 ianuarie 2019, 11:57)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      in vedere ca deciziile CCR sunt numai pentru viitor, OUG a lui gargamel cu privire la procese incheiate cu hotarari definitive, este neconstitutionala.
  • +12 (16 voturi)    
    tudorel slugarel nu se grabeste cand e vorba (Luni, 21 ianuarie 2019, 9:10)

    qwerasdf [utilizator]

    de abuzul jandarmilor din 10 august 2018
    sau de crimele facute de puscariasii eliberati de el si psd

    prioritatea 0 a acestui guvern psd a fost sa puna pe butuci justitia si sa-i scape pe penali
  • +8 (14 voturi)    
    aham.... (Luni, 21 ianuarie 2019, 9:10)

    liviu_ [utilizator]

    imi amintesc de reclama de la un seria TV : "daca nu-i poti invinge, zapaceste-i!"
    cam asta face psd...

    anyway... daca PSD ar fi bagat 10% din efortul pe care-l baga in distrugerea justitiei, in lucruri pozitive pt romania... tara asta era acum deja adevarata la euro si era sigur in prima jumatate a tarilor din UE!
    • -7 (9 voturi)    
      adica rejudecarea este distrugere... (Luni, 21 ianuarie 2019, 11:02)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      se vor rejudeca si condamnarile si achitarile.
      ce este rau in asta?
      • +4 (4 voturi)    
        prost (Luni, 21 ianuarie 2019, 11:33)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        Ca de obicei bati campii. Nu asta e rau. MaI citeste, nu te lua dupa Gargamel, un mincinos si las.
      • +3 (3 voturi)    
        mad (Luni, 21 ianuarie 2019, 12:05)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        1 - manipulezi... nu se rejudeca achitarile!
        2 - nustiu... timp pierdut de catre judecatori?! adica alte amanari la procesele actuale?!
        3 - tu nu pricepi.... nu obliga nimeni la rejudecata... pentru ca decizia ccr se aplica de azi inainte , nu si din urma... e doar voia psd
        4 - ai vazut euro lately?! e bine, e rau?!
        5 -eu comentam cu totu altceva decat ziceai tu...
        6 - chiar e ok ca dupa ce urla ca nu ei au dat ordonanta prin care sa elibereze, dau ei alta?! e o bataie de jos la adresa noastra... si esti prea cu gura in fundu lor ca sa vezi asta!
      • -6 (6 voturi)    
        dar stiu ca va place democratia (Luni, 21 ianuarie 2019, 12:12)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        niciun raspuns dar minusuri gramada
      • +1 (1 vot)    
        Este foarte bine. Au precizat si de cate ori se (Luni, 21 ianuarie 2019, 12:18)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        tot judeca?
  • +9 (13 voturi)    
    asta inseamna (Luni, 21 ianuarie 2019, 9:22)

    moka [utilizator]

    legiferare/guvernare in interes propriu
  • +10 (14 voturi)    
    neocomunismul in floare (Luni, 21 ianuarie 2019, 9:37)

    berny [utilizator]

    Comunismul s-a intors datorita celor care nu s-au desprins niciodata de comunism, adica cei care ne conduc. Cine ne mai poate salva de ei? Nimeni.Unde isi au romanii din Romania constiinta trecutului, a suferintelor, limitarilor de orice fel, in comunism? Nu exista. Le-a fost stearsa. Unde sunt jurnalistii care ar putea, dincolo de ofertele generoase ale puterii, sa lupte pentru adevar, pentru a arata cine sunt cei care ne conduc, adica niste ruine reinviate.Nu exista!
    • +5 (9 voturi)    
      Ceausescu nu fi trist (Luni, 21 ianuarie 2019, 10:52)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui berny

      comunismul n-a murit
      el paseste inainte
      prin tatucul fesenist

      Veneam o data pe an in Romania, in vacanta scolara, tot asa timp de vreo zece ani. In afara de mall-uri si de smecherasi, de multe plecari, NIMIC nu se schimba in fiecare an. Veneam ca la buda, plecam ca din buda. Acum, din prostie, m-am intors in buda, la ortodoxie si traditie - dar am sa plec iarasi, ca nu poti trai intr-o buda, mai ales daca rahatii din ea iti dau lectii si te obliga sa le semeni, ca sa fii bun budist.
    • +7 (7 voturi)    
      Ei atata stiu: occidentul (Luni, 21 ianuarie 2019, 10:54)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui berny

      Ie-a furat aurul dacilor, si era mai bine sub cuplul de analfabeti, aveam realizari mondiale, eram cei mai babani, samd.
  • +10 (14 voturi)    
    tara de hoti... (Luni, 21 ianuarie 2019, 9:47)

    rochiri [utilizator]

    nu ne ma vindecam ! astia suntem , atat putem este maximul !
  • +8 (12 voturi)    
    nu s-au gatat sarmalili si caltaosii (Luni, 21 ianuarie 2019, 9:54)

    ...!?! [utilizator]

    si nu s-au ievaluat preturili la facturili din ianuarie 2019.
    atunci sa vezi of si jielanie pentru astia care se ocupa numai cu favorizarea jailistilor.P!
  • +10 (14 voturi)    
    Draqnea (Luni, 21 ianuarie 2019, 10:14)

    Rha-Doo [utilizator]

    Pare riscant pentru hamsterul de TL.
    Daca la rejudecare ia cu executare?

    Haha!
    • +4 (4 voturi)    
      grija (Luni, 21 ianuarie 2019, 11:36)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Rha-Doo

      Avem "noi" grija sa fie un complet de-al nostru...
  • +3 (9 voturi)    
    Nasol pentru Sica Mandolina (Luni, 21 ianuarie 2019, 10:17)

    Anti_CiumaRosie [utilizator]

    I se redeschide dosarul.
  • +5 (5 voturi)    
    gargamel (Luni, 21 ianuarie 2019, 11:38)

    Ilidia [utilizator]

    Gargamel nu se poate abtine sa nu spuna si cate-o minciuna...Bietul de el nu stie daca au fost mai multe condamnari sau achitari !?
  • +3 (3 voturi)    
    Total nerecomandat! (Luni, 21 ianuarie 2019, 12:03)

    George.Costache [utilizator]

    ...ar fi o modalitate sa distrugi psihic un copil inca din scoala primara. In Belgia, daca elevul nu are calificative satisfacatoare, scoala recomanda parintilor ca sa repete anul; insa - daca parintele decide ca nu vrea acest lucru si considera ca vor putea fi acoperite in timp lipsurile respective, elevul nu va repeta anul.
    Oricum, cu un asa prim-ministru, prea mari asteptari nu putem avea de la ministri; doamna asta e doar inca un exemplu ca am dreptate... :(
  • +2 (2 voturi)    
    In urmă cu o lună am făcut o listă cu (Luni, 21 ianuarie 2019, 13:33)

    Rescator [utilizator]

    primii zece cei mai ticăloși indivizi din Mafia Roșie,
    Cupola Ciumei Roșii.Atunci Gargamel Beria era pe locul trei.Azi am refăcut lista și l-am plasat,cu argumente solide,pe locul 1,chiar inaintea Dictatorului
    malefic,toxic,repetent,paranoic,rusofil,trădător și
    multiplu penal Liv Jong Unu.
    Are multe de decontat acest ipochimen distrugător de
    țară!
  • +1 (3 voturi)    
    Eu zic ca E BINE! (Luni, 21 ianuarie 2019, 13:46)

    Klaus_ [utilizator]

    Eu zic ca lucrurile se pot intoarce impotriva penalilor. Ok, se da ordonanta, se redeschid dosarele, o sa treaca cateva luni pana se dau sentinte. Pana atunci vor fi deja alegeri europarlamentare unde PSD si-o va lua rau in freza, in PSD vor incepe uneltiri pt debarcarea lui Dragnea si acolitilor penali. Mai mult, vor aparea martori din interiorul PSD care stiu lucruri si care vor fi dispusi sa depuna marturie impotriva unui Dragnea care nu mai sperie pe nimeni. Pe de alta parte judecatorilor li se va fi facut deja lehamite de rahaturile lui Tudorel si ale lui Dragnea si vor judeca cu alti ochi dosarele redeschise. Poate sentintele vor fi si mai dure, in loc de “cu suspendare” vor da “cu executare” in loc de 2 ani vor da 4 ani. Penalii vor fugi repede in Madagascar, Costa Rica, Brazilia sau Serbia iar cei ce nu prind avionul... vor prinde duba spre Rahova. Tudorel va fi martor pt DNA si nu va ajunge la puscarie ci ce va face notar. Insa toti ceilalti din banda lui Dragnea, vor disparea.