UPDATE Kelemen Hunor anunță că Guvernul a abrogat articolul din ordonanța care a dus la demisia ministrului Educației. Guvernul confirmă decizia

de C.D., C.P.     HotNews.ro
Joi, 27 septembrie 2018, 16:56 Actualitate | Politic


Kelemen Hunor
Foto: Agerpres
​​Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a anunțat pe Facebook că Guvernul a abrogat, în ședința de astăzi, articolul privind predarea limbii române la clasele maghiare din ordonanța care a dus la demisia ministrului Educației, Valentin Popa. 

„Am reușit! La cererea noastră, Guvernul a abrogat articolul din ordonanța din august, care discrimina elevii din clasele maghiare. Din nou, profesorii maghiari predau limba română!”, a scris Kelemen, pe Facebook. 

Ulterior, Guvernul a confirmat prin purtătorul de cuvânt, Nelu Barbu, abrogarea articolului din ordonanța privind predarea limbii române la clasele maghiare primare. Practic s-a revenit la situația de dinainte. Limba română la clasele din învățământul primar cu predare în limba maghiară va fi predată de învățători.


Articolul din ordonanța 9, adoptată la finalul lui august, prevedea că „în învățământul primar, la clasele cu predare în limbile minorităților naționale, orele de Limba și literatura română prevăzute în planurile de învățământ sunt predate de profesori cu studii superioare de specialitate". 

În urma acestei modificări, UDMR a cerut remanierea ministrului Educației și a suspendat protocolul cu PSD până nu se renunță la prevederea sus-menționată.

După o discuție cu Liviu Dragnea, ministrul Educației, Valentin Popa, a demisionat, susținând că nu a fost de acord cu modificarea cerută de UDMR. 


















4697 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    ... (Joi, 27 septembrie 2018, 17:00)

    tirolez [utilizator]

    Organizatiile din Ardeal care l-au sprijinit mai au curaj sa dea ochii cu alegatorii? Mai ales ca acum vor fi trimisi pe teren pentru referendum.
    • +7 (7 voturi)    
      Nu ei sunt vinovati ca cer... (Joi, 27 septembrie 2018, 19:26)

      uncetateansimplu [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Infractorul asta disperat si cu frica de puscarie (Dragnea adica) este de vina, pentru ca este dispus sa faca orice, doar doar sa scape, indiferent de repercusiuni.
      Intr-adevar, sa nu uitam ce patriot si bun roman este mister puscarie!
    • +5 (5 voturi)    
      Bă Liviu(Dragnea),pune-l pe Kelemen ministru. (Vineri, 28 septembrie 2018, 8:55)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Dacă musulmani nu ai reușit să ne faci când ai vrut să ne-o pui pe Sevil Shaideh șefă,pune-l pe Kelemen ministrul educației,devenim unguri și gata.Scapi de români.Auzi Liviule,figura cu Daea,cu oaia,cu omorârea porcilor că-i pesta porcină,ține tot de treaba că ne vrei musulmani,să nu mâncăm carne de porc?Ne lași.ai zis tu că vrei să ne îngropi în picioare!
  • +23 (27 voturi)    
    Afara cu UDMR din Parlamentul Romaniei ! (Joi, 27 septembrie 2018, 17:09)

    KTerinca [utilizator]

    Avem o singura sansa sa facem asta,
    Romanii sa mearga masiv la vot, astfel incat sa nu mai intre in Parlament aceasta formatiune toxica pentru natia romana.
    Asta ar fi un obiectiv major pentru romani.
    Prea fac jocurile in Romania ultimilor 29 de ani, iar noi le-am acceptat prea multe.
    Afara cu UDMR din Parlamentul Romaniei !
    • +2 (10 voturi)    
      ..cu UDMR-ul ???!! (Joi, 27 septembrie 2018, 18:58)

      mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      ..stimabile, afara cu PSD-ul și cu alde, că ei vând tot pentru a le fi lor bine !! Da?
      UDMR șantajează, dacă au găsit clienti, bravo lor !
      • -1 (1 vot)    
        gandirea de sudist (Vineri, 28 septembrie 2018, 10:06)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

        "șantajează, dacă au găsit clienti, bravo lor !"
      • +4 (4 voturi)    
        Alo opoziția.Așa se dau afară miniștrii. (Vineri, 28 septembrie 2018, 14:29)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

        Vorbiți cu Kelemen Hunor.Ce moțiune,ce voturi!Spune Hunor că nu-i place,că nu știe ungurește și gata.Afară cu el.
    • +7 (7 voturi)    
      15 Martie Zi De Doliu National pentru (Joi, 27 septembrie 2018, 21:41)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      Comemorarea Victimelor Genocidului Comis cu Buna Stiinta la Ip si Treznea
    • +4 (4 voturi)    
      Dar totusi ROMANUL nu intelege (Joi, 27 septembrie 2018, 22:07)

      Delicatu [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      Asa este, daca noi, ROMANII, am iesii la vot masiv, maghiarii (nu pot face fontul mai mic) nu ar mai prinde mandate in parlament (p mic).
  • +20 (24 voturi)    
    Si uite asa vinde Dragnea orice.. (Joi, 27 septembrie 2018, 17:09)

    gabone [utilizator]

    .. numai sa-si termine planurile si sa aiba sustinerea necesara..

    concesii peste concesii facute maghiarilor...
  • +3 (3 voturi)    
    Veorica in genunchi in fata UDMR (Joi, 27 septembrie 2018, 17:11)

    Frank777 [utilizator]

    La situatia in care este saraca nici nu mai stie in fata cui sa stea in genunchi.
  • +5 (5 voturi)    
    Tocmai din aceasta cauza (Joi, 27 septembrie 2018, 17:12)

    siviufxx [utilizator]

    Toti maghiarii stie sa vorbeste romaneste...
  • +7 (7 voturi)    
    Stiti ce nu inteleg eu ? (Joi, 27 septembrie 2018, 17:36)

    Cuca [utilizator]

    Intreb serios.

    De ce-l deranja pe-asta ca "orele de Limba și literatura română prevăzute în planurile de învățământ sunt predate de profesori cu studii superioare de specialitate" ???

    Vroia ca orele de romana sa fie predate de catre femeia de serviciu ?
    • +3 (3 voturi)    
      Pentru ca ei urasc limba romana (Vineri, 28 septembrie 2018, 2:56)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      Si nu vor ca scolarii de etnie maghiara sa fie invatati corect aceasta limba. E obsesia sefilor UDMR, care se hranesc din miturile Ungariei Mari, nu a maghiarilor de rand, care sunt oameni foarte ok,
  • +4 (4 voturi)    
    intentia corecta, implementarea PROASTA (Joi, 27 septembrie 2018, 17:42)

    jorj_bv [utilizator]

    Trebuia discutata din timp nu introdusa pe sustache la inceputul scolii, problema nu e ca profesorii nu ar fi pregatiti, ci ca nu se preda romana.
    Nu exista interes nici de la profesori, nici de la parinti, copii sunt mimetici la varsta aia.
    Orice om din Romania trebuie sa poata pleca din satul in care s-a nascut si sa se descurce. UDMR tine captive comunitatile din HarCov, Mures etc., le da teme false de coeziune pentru ca sunt o masa utila de manevra.
    • 0 (0 voturi)    
      facultate in limba maghiara (Vineri, 28 septembrie 2018, 4:19)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      Faptul ca pot studia la toate nivelurile in limba nationala le accentueaza delasarea lor (si a parintilor, si a profesorilor) de a insista vreun pic pe limba romana.
  • +2 (2 voturi)    
    e disperat dracnea... (Joi, 27 septembrie 2018, 17:48)

    liviu_ [utilizator]

    daca azi cere udmr transilvania astia i-o dau, doar sa scape de puscarie stapanu dracnea!
  • +2 (2 voturi)    
    PS: (Joi, 27 septembrie 2018, 17:50)

    liviu_ [utilizator]

    ascum astept inventivitatea postacilor psd.... hai sa vedem masura asta d c e buna?! d c nu greseste psd cand vinde tara ungurilor?!
  • +22 (22 voturi)    
    Dragnea face blaturi cu UDMR (Joi, 27 septembrie 2018, 17:59)

    -PuieMSD- [utilizator]

    vanzand tara la unguri ca sa scape de puscarie el si cu fi-su.
    Istoria cunoaste doar finaluri nasoale in asemenea cazuri.
  • +4 (4 voturi)    
    De aia nu e bine (Joi, 27 septembrie 2018, 18:03)

    Liv0007 [utilizator]

    sa ai oameni vulnerabili la conducerea unei tari. Oare cate alte concesii face Dragnea doar pentru a se mentine la putere? Oare ce este in stare sa mai cedeze si cui?
    Psihologii spun ca oamenii sunt foarte egoisti, si durerea de masea a unui individ este pentru acela mult mai importanta chiar decat foametea din Africa.
    Daca o durere de masea ne face sa nu ne mai pese de nimeni si nimic, oare frica de puscarie ce ne poate indemna sa facem?
  • +5 (5 voturi)    
    Aceeasi tactica (Joi, 27 septembrie 2018, 18:07)

    Kosmos [utilizator]

    Cum PSD se lupta sa tina regiuni intregi in saracie asa si UDMR se ''lupta'' pt drepturile maghiarilor.
  • +4 (4 voturi)    
    Penibil schimb de limbi,intre colegii udmr&psd (Joi, 27 septembrie 2018, 18:13)

    Plagarus [utilizator]

    Sustinerea l'u DLN este asigurata de pegra din cupola udmista.
  • +4 (4 voturi)    
    De necrezut!!!!!!! (Joi, 27 septembrie 2018, 18:16)

    Armadilo [utilizator]

    Unde traim???????

    Cum adica profesorii maghiari sa predea limba romana??????

    Sunteti pleacti de acasa?
  • +3 (3 voturi)    
    udmr (Joi, 27 septembrie 2018, 18:54)

    Kepler [utilizator]

    a vazut Marele Pericol pt ca romanii ar fi intrat acolo sa-i invete pe copii o romana corecta, ceea ce de fapt e obligatoriu pt un cetatean roman.

    Este o bila deosebit de neagra pt Dragnea de Teleorman, care se adauga la atitea altele.
  • +2 (2 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Joi, 27 septembrie 2018, 20:10)

    XLXL [utilizator]

    nu e corect ... prea se pleaca in fata ungurilor ...
  • +5 (7 voturi)    
    Nu mi-a placut Valentin Popa dar vazand motivul (Joi, 27 septembrie 2018, 21:29)

    ty [utilizator]

    pentru care a demisionat imi scot palaria in fata lui:
    “Am fost la deschiderea anului şcolar în judeţul Harghita şi am intrat în trei clase a V-a şi a VI-a şi am încercat să dialoghez cu elevii în limba română, însă fără nici un fel de succes. Nici când am plecat şi am spus la revedere, elevii nu au răspuns decât după ce li s-a tradus şi au repetat salutul după profesoara de la clasă. Aceşti elevi făcuseră în conformitate cu programa timp de cinci - şase ani câte patru ore de limba română pe săptămână plătite de statul român suplimentar, peste salariul de bază al învăţătorilor”, a mai adăugat Valentin Popa.

    Totodată, Valentin Popa a invitat toţi parlamentarii să viziteze astfel de clase, pentru a vedea nivelul de cunoaştere a limbii române căpătat de elevi într-un sistem care se doreşte “a fi conservat”.

    Din cate cunosc eu copii romani din Ungaria fac o singura materie in limba romana: limba romana.
  • -2 (6 voturi)    
    audienta si plusuri (Joi, 27 septembrie 2018, 21:41)

    Walking_dead [utilizator]

    Interesant de vazut cum creste audienta si apar aprecierile pozitive la comentariile nationalist-sovine cind vine vorba de maghiari. Apropo, si etnia germana a protestat impotriva hotaririi de guvern, insa despre ei nicio vorba. Practic personalul didactic din scolile cu predare in limba germana a fost cel care a inceput protestul la inceputul anului scolar insa despre acest lucru nu s-a scris nicaieri. Udemeristii au tatonat cam o saptamina pina s-au decis sa faca ceva.

    Macar sa nu va mai laudati atit cu rezolvarea in mod exemplar a problemei minoritatilor. Practic cu aceste ocazii iese la iveala adevarata fata a romanilor. Hai sa nu ne mai ascundem dupa degete si sa fim baieti frumosi si cuminti cind ne ia nenea Juncker la intrebari. Majoritatea romanilor probabil ar sufoca ungurii intr-o lingura cu apa daca ar putea.

    Bineinteles ca si ungurii sub dictatura lui Orban au devenit o natie de tara bananiera, insa aici e vorba de niste chestii pe care nici comunistii nu au indraznit sa le implementeze.
    • +3 (3 voturi)    
      Daca NU ar fi Criza Existentiala a iudemere (Vineri, 28 septembrie 2018, 11:26)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

      NU cred ca un Roman de etnie Maghiara ar avea iesirile isterice ale iudemere. Marturie sunt casatoriile mixte ( romano maghiare) parteneriate Artistice siCulturale...mai mult presedentia CNCD este de ani buni la discretia unui Roman de etnie Maghiara
      Ce a facu Ungaria pentru Romanii din Ungaria? Au Romanii din Ungaria reprezentare asa numeroasa in Parlamentul de la Budapesta? Au Romanii din Ungaria presedentia unui CNCD de acolo?
  • +5 (7 voturi)    
    Care este motivarea ... (Joi, 27 septembrie 2018, 22:25)

    Isobar [utilizator]

    invatatorilor maghiari sa transmita copiilor Limba Romana ?
    Rezultatele acestei motivari au fost confirmate de mai
    multe inspecti.,inclusiv cea a ministrului concediat.
    Se incurajeaza prin aceasta abrogare accentuarea nationalismului maghiar pe de o parte si limitarea voita
    a maghiarilor in integrarea in societatea romaneasca
    (prin necunoasterea limbii Romane).
    Dl Hunor nu doreste integrarea, el urmareste linia trasata din afara de "Reinviere a Marelui Imperiu".
  • +6 (6 voturi)    
    inalta tradare (Joi, 27 septembrie 2018, 23:30)

    vidra [utilizator]

    PSD vinde Ardealul intreg pentru votul udemereu. L-ar da lui Orban, sa ramana Romania doar Teleorman si Belina.
  • +2 (6 voturi)    
    romania e singura tara (Vineri, 28 septembrie 2018, 4:16)

    Coco Whistle [utilizator]

    din lume care e condusa de minoritarii din 2 judete.
    • +2 (2 voturi)    
      3 judete (Vineri, 28 septembrie 2018, 10:12)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Ai uitat Teleormanul.
  • 0 (2 voturi)    
    Analfabetul a dat ordonanta, a retras-o si si-a (Vineri, 28 septembrie 2018, 10:34)

    deval [utilizator]

    dat demisia !!
    UDMR ar fi trebuit sa ceara demiterea lui din prima zi caci rectorul Popa violeaza limba romana cum maghiarii din UDMR nu au facut-o niciodata !!
    Despre invatarea limbii romane de catre minoritari : sa vedeti ce cretinatati, ce aberatii, ce limbaj -contin manualele I-IV ! Sunt atroce si pentru copii romanilor , dar pentru minoritari ! Si asta e numai o problema........
  • +2 (2 voturi)    
    limba (Vineri, 28 septembrie 2018, 11:27)

    Ilidia [utilizator]

    Si uite-asa o sa se predea limba romana in limba...maghiara...
  • +3 (3 voturi)    
    nesimtire (Vineri, 28 septembrie 2018, 11:32)

    Ilidia [utilizator]

    Culmea nesimtirii, K. Hunor isi exprima satisfactia in l.maghiara...