Gabriela Firea: Au fost momente în care PSD şi-a devorat liderii, dar partidul a decontat ulterior. E lucru dovedit, românii nu empatizează cu trădătorii, sforarii şi intriganţii / Am fost şi rămân un om de echipă

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 21 iunie 2018, 23:24 Actualitate | Politic


Gabriela Firea
Foto: Agerpres
Gabriela Firea, vicepreşedinte PSD și totodată șefa filialei PSD Bucureşti, afirmă într-un comunicat difuzat joi seară, după noua condamnare penală primită de liderul Liviu Dragnea, că partidul trece acum prin momente dificile și că se simte miros de "sânge politic", dar că PSD „va rezista tuturor presiunilor”. Firea se declară „un om de echipă” și spune că îi disprețuiește pe cei care se gândesc doar la ei, „părăsind la greu familia din care fac parte”.

„Au fost momente în care PSD şi-a devorat liderii, prin jocuri de culise şi nopţi ale cuţitelor lungi. Momente pe care, ulterior, partidul le-a decontat. E lucru dovedit, românii nu empatizează cu trădătorii, sforarii şi intriganţii. Suntem în an Centenar. Împreună trebuie să ne gândim mai mult la ceea ce ne uneşte, decât la ceea ce ne dezbină”, a transmis Firea în comunicat.

Ea nu menționează însă deloc numele lui Liviu Dragnea în mesajul său.


Redăm integral comunicatul difuzat de Gabriela Firea:

„Partidul trece prin momente dificile. Așa cum am făcut și în alte momente grele, eu și colegii mei vom lua cele mai bune decizii.

Partidul Social Democrat va rezista tuturor presiunilor, își va duce la capăt mandatul încredințat de români și va pune în aplicare Programul de Guvernare.

De prezumția de nevinovăție trebuie să beneficieze orice român, până la o decizie definitivă.

În ciuda tuturor presiunilor, PSD va merge înainte pentru că avem o datorie față de toți românii. Deciziile trebuie să le luam noi, în interiorul partidului, şi să nu fie forţate din exterior.

Am fost şi rămân un om de echipă. Acum se simte miros de "sânge politic". Unii, din afara echipei noastre, şi care în mod evident ne sunt adversari, îşi vor intensifica atacurile şi ne vor lovi. Vor încerca să profite politic. Depinde doar de noi cum vom şti să gestionăm acest moment: cu gândul la cei care ne-au votat să aducem o viaţă mai bună românilor şi constienţi de datoria noastră faţă de echipa căreia îi datorăm onestitate, solidaritate, calm.

Niciodată nu voi vorbi din afara unei echipe în care am intrat de bunavoie. Ar fi un gest de laşitate. Ştiam de la început că vor fi momente de succes în politică, dar şi ore care ne vor testa caracterul. "Caracterul unui om nu se arată în momentele de confort, ci în cele de schimbări şi controverse", spunea  Martin Luther King Jr.

Am dispreţ pentru cei care se gândesc doar la carieră şi imaginea lor, părăsind la greu familia din care fac parte. Au fost momente în care PSD şi-a devorat liderii, prin jocuri de culise şi nopţi ale cuţitelor lungi. Momente pe care, ulterior, partidul le-a decontat. E lucru dovedit, românii nu empatizează cu trădătorii, sforarii şi intriganţii. Suntem în an Centenar. Împreună trebuie să ne gândim mai mult la ceea ce ne uneşte, decât la ceea ce ne dezbină.”


Liviu Dragnea a fost condamnat, joi, la 3 ani și 6 luni de închisoare cu executare în dosarul angajărilor fictive de la Direcţia Asistenţă Socială (DGASPC) din Teleorman. Decizia nu este definitivă. Dragnea mai are o condamnare penală, una definitivă, în dosarul Referendumului. Șeful PSD este în prezent și urmărit penal în dosarul Tel Drum.

PSD a convocat pentru vineri, la ora 16.00, o ședință a Comitetului Executiv al partidului, pentru a discuta situația după condamnarea lui Dragnea. Între timp, taberele din partid se organizează. Contestatarii lui Dragnea s-au întâlnit joi seară pentru a face planul de acțiune. De cealaltă parte, apropiații liderului PSD promovează punctajul de la partid - Liviu Dragnea este arătat ca o victimă politică, iar cei care îi cer demisia încalcă grav Constituția.


Citeste mai multe despre   

















3968 vizualizari

  • +32 (32 voturi)    
    ce va uneste? (Joi, 21 iunie 2018, 23:38)

    zambara [utilizator]

    '...Împreună trebuie să ne gândim mai mult la ceea ce ne uneşte.."

    Si anume ce va uneste? Faradelegea? Josnicia?
    • +10 (10 voturi)    
      Nu fi invidios (Vineri, 22 iunie 2018, 2:08)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui zambara

      Gura pacatosului adevar graieste:

      "E lucru dovedit, românii nu empatizează cu trădătorii, sforarii şi intriganţii."

      Se vede la fiecare protest!
    • 0 (0 voturi)    
      ce n-a (Vineri, 22 iunie 2018, 12:00)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui zambara

      precizat, este cu care echipa este ea unita.
      Cu echipa pro dragnea, sau cu echipa anti dragnea?
      Ca o oportunista si arivista ce este, asteapta sa vada din ce parte bate vantul.
  • +29 (29 voturi)    
    Pai .. (Joi, 21 iunie 2018, 23:38)

    Alius [utilizator]

    ..ceea ce va uneste sunt hotiile, furturile, banu' public, smenurile, lupta pentru os, minciunile si prostia. Nimic altceva.
    • +3 (3 voturi)    
      You are going down Firuta!!! (Vineri, 22 iunie 2018, 8:47)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Alius

      e o chestiune de timp... daca ar fi alegeri azi, nu ai lua in capitala mai mult de 15% (maxim locul 3).
  • +25 (25 voturi)    
    Nevinovat? (Joi, 21 iunie 2018, 23:41)

    Departe [utilizator]

    > De prezumția de nevinovăție trebuie să beneficieze orice român, până la o decizie definitivă.

    Duduia, asta e valabil pana un judecator condamna. Vorbesti despre apelul unei sentinte, alta treaba. Insa in aceasta noua faza, in care leaderul tau a fost condamnat de un complet de judecatori, el nu mai poate fi considerat "nevinovat". O zi buna va doresc!
    • +15 (15 voturi)    
      hmm (Vineri, 22 iunie 2018, 0:02)

      hoinar [utilizator] i-a raspuns lui Departe

      eu nu le doresc o zi buna..
      sa doarma pe ghimpi daca au furat..

      le doresc sa le stea berea in gat,
      cum mi-a stat mie acum un an jumatate, cand in loc sa-mi beau linistit vinul fiert alaturi de nevasta si prieteni am iesit la 11 noaptea sa urlu impotriva unor animale..
    • +13 (13 voturi)    
      Prima condamnare (Vineri, 22 iunie 2018, 0:41)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Departe

      Si aia se bucura de prezumtia de nevinovatie? Mi se pre ca a fos cat se poate de definitiva.
  • +20 (20 voturi)    
    Firea: (Joi, 21 iunie 2018, 23:45)

    Rahan5 [utilizator]

    Firea se declară „un om de echipă” și spune că îî disprețuiește pe cei care se gândesc doar ei, „părăsind la greu familia din care fac parte”.
    La care familie se gandeste Firea ?
    La famila rusa din PSD sau la familia romaneasca din PSD ? Ea si cu Pandele arata ca fac parte mai mult din familia rusa.
    • +15 (15 voturi)    
      ha (Vineri, 22 iunie 2018, 0:04)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      famiglia
  • +16 (16 voturi)    
    de fapt vrei sa iti salvezi pielea, (Vineri, 22 iunie 2018, 0:04)

    yellowdog [utilizator]

    cutitele lungi sunt si pt tine, si nu manerul
  • +9 (9 voturi)    
    nu zice in discurs explicit ca il sustine pe (Vineri, 22 iunie 2018, 0:22)

    pepper89 [utilizator]

    mustata, joaca si asta la 2 capete ca de obicei
  • +6 (6 voturi)    
    Ceauşescu, (Vineri, 22 iunie 2018, 0:25)

    anton_carpati [utilizator]

    în Belu, râde abisal.
  • +9 (9 voturi)    
    Ha!? (Vineri, 22 iunie 2018, 0:27)

    robert.b [utilizator]

    A intrebat-o cineva ceva pe duduia asta? Ca nu am fost atent. Daca nu, mars inapoi la tine in rahat, gunoi pesedist!
  • +12 (12 voturi)    
    coruptia (Vineri, 22 iunie 2018, 0:50)

    Mos Andrei [utilizator]

    daca e sa va ganditi la ce va uneste: ganditi-va la coruptie
  • +7 (7 voturi)    
    O fetitza de echipa (Vineri, 22 iunie 2018, 3:10)

    Dalinar [utilizator]

    Pandele stie?!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Ai fost si ai ramas o sluga (Vineri, 22 iunie 2018, 8:12)

    aramos [utilizator]

    N-ai coloana vertebrala, ai o carpa in loc.
  • +2 (2 voturi)    
    Hahaha (Vineri, 22 iunie 2018, 8:22)

    Landser [utilizator]

    Romanii nu empatizeaza cu tradatorii- e buna asta!
    Romanii au tradarea in sange vezi 23 sugust '44!
    In rest pt pesedeu :un partid care trebuie destrucrurat prin orice mijloace legale /ilegale!
    In general partidele de stanga sunt toxice pt Europa si ar trebui strivite!
    Si sincer romanii aia de care vorbesti tu nu cred ca au in vocabular termenul de empatizare!Aia au in vocabular cam 50 de cuvinte!
  • +3 (3 voturi)    
    Un munte de modestie: (Vineri, 22 iunie 2018, 9:38)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    "Așa cum am făcut și în alte momente grele, eu și colegii mei vom lua cele mai bune decizii."

    Multumim din inima partidului, ca a tot luat cele mai bune decizii, de nu ne mai vedem din groapa in care ne-a aruncat
  • +3 (3 voturi)    
    mai sa fie !!!!!! (Vineri, 22 iunie 2018, 9:41)

    asada [utilizator]

    Cine poate avea incredere in aceata hiena care adulmeca hoiturile de la mare distanta !!! Borfasul sef ar trebui sa o caute in chiloti la intrarea in sediul PSD. Sigur are ascuns cutitul cu care il va injunghia pe la spate !!! Asta nu ca mar deranja,Doamne ajuta!!!! Sa ramana atatia PSD-ALDE si UDMR cati am botezat eu!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Prezumtia de nevinovatie (Vineri, 22 iunie 2018, 9:45)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Asta presupune ca omul sa fie lasat in pace pana se dovedeste definitiv vinovatia, nu sa fie lasat sa schimbe legea astfel incat ceea ce era, la momentul savarsirii faptei, o crima, sa devina un drept al sau, discretionar.

    Nu avem posturi publice destule, pentru fiecare dintre inculpatii urmariti de justitie, astfel incat fiecare sa-si faca o lege care sa-l scoata nevinovat.
    Deci Dragnea este un cetatean special? Pai dupa ce se rezolva problema lui sa-l numim pe Fane Spoitoru la presedintia Camerei. Si tot asa...
    Hai, baieti, inscrieti-va pe lista ca sa va faceti dreptate.
  • 0 (0 voturi)    
    Firea go home (Vineri, 22 iunie 2018, 18:16)

    ruskimushki [utilizator]

    dar e drept ai multe home...