Ședință de urgență a Comitetului Executiv al PSD. Cine îi vrea capul lui Liviu Dragnea și cine îl apără după condamnare, cu punctajul de la partid

de Luminița Pîrvu     HotNews.ro
Joi, 21 iunie 2018, 21:15 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea, la mitingul PSD
Foto: Hotnews
​​PSD a convocat pentru vineri, la ora 16.00, o ședință a Comitetului Executiv al partidului, pentru a discuta situația după condamnarea lui Liviu Dragnea, în dosarul DGASPC Teleorman. Între timp taberele din partid se organizează. Contestatarii lui Dragnea s-au întâlnit joi seară pentru a face planul de acțiune. De cealaltă parte, apropiații liderului PSD promovează punctajul de la partid Liviu Dragnea este arătat ca o victimă politică, iar cei care îi cer demisia încalcă grav Constituția.

Opozanții lui Liviu Dragnea din PSD aveau programată o întâlnire, joi seară, pentru a stabili strategia pentru a crea o masă critică pentru debarcarea șefului social-democrațior, au declarat pentru HotNews.ro surse din partid. Sursele citate susțin că în acest moment social-democrații nemulțumiți (printre care cei mai vocali sunt Mihai Tudose, Gabriel Vlase și Marcel Ciolacu, Niculae Bădălău) încearcă să strângă susținerea a cât mai mulți lideri pentru a-l înlocui pe Dragnea de la șefia partidului.
Sursele citate susțin că opoziția din interiorul PSD numără aproximativ 20 de parlamentari și câteva organizați județene. De asemenea se așteaptă și poziționarea organizației PSD București condusă de Gabriela Firea.

Liderii din teritoriu vin la București la ședința Comitetului Executiv. Ședința este programată vineri la Palatul Parlamentului la ora 16 00. Se așteaptă ca Liviu Dragnea să ceară un vot de susținere social democrațiilor, vot care să-l mențină în funcția de președinte al partidului.

De partea celaltă și-au exprimat susținerea față de Liviu Dragnea prin comunicate de presă organizațiile: Brașov, Alba, Dolj, Constanța, Mehedinți, Arad, Galați, Vrancea, Buzău, Botoșani, Telorman și Vaslui dar și premierul Viorica Dăncilă și miniștrii Rovana Plumb, Carmen Dan, Mihai Fifor, Paul Stănescu și Ioana Bran.

UPDATE Reacția președintelui PSD București, Gabriela Firea a venit la patru ore după anunțul sentinței președintelui PSD. Firea spune că partidul trece acum prin momente dificile și că se simte miros de "sânge politic", dar că PSD „va rezista tuturor presiunilor” . De remarcat este că în comunicatul de presă vicepreședintele PSD nu face referire nicio clipa și nu pronunță numele lui Liviu Dragnea.

  • Gabriela Firea: "În ciuda tuturor presiunilor, PSD va merge înainte pentru că avem o datorie față de toți românii. Deciziile trebuie să le luam noi, în interiorul partidului, şi să nu fie forţate din exterior. Am fost şi rămân un om de echipă. Acum se simte miros de "sânge politic". Unii, din afara echipei noastre, şi care în mod evident ne sunt adversari, îşi vor intensifica atacurile şi ne vor lovi. Vor încerca să profite politic. Depinde doar de noi cum vom şti să gestionăm acest moment: cu gândul la cei care ne-au votat să aducem o viaţă mai bună românilor şi constienţi de datoria noastră faţă de echipa căreia îi datorăm onestitate, solidaritate, calm.Niciodată nu voi vorbi din afara unei echipe în care am intrat de bunavoie. Ar fi un gest de laşitate. Ştiam de la început că vor fi momente de succes în politică, dar şi ore care ne vor testa caracterul. "Caracterul unui om nu se arată în momentele de confort, ci în cele de schimbări şi controverse", spunea  Martin Luther King Jr. Am dispreţ pentru cei care se gândesc doar la carieră şi imaginea lor, părăsind la greu familia din care fac parte. Au fost momente în care PSD şi-a devorat liderii, prin jocuri de culise şi nopţi ale cuţitelor lungi. Momente pe care, ulterior, partidul le-a decontat. E lucru dovedit, românii nu empatizează cu trădătorii, sforarii şi intriganţii. Suntem în an Centenar. Împreună trebuie să ne gândim mai mult la ceea ce ne uneşte, decât la ceea ce ne dezbină.”

Punctaj de la partid - Condamnarea politică, cei care cer demisia încalcă grav Constituția

De cealaltă parte, apropiații lui Liviu Dragnea susțin că decizia de condamnare dată de instanță este una politică. Printre primii apărători ai șefului PSD au fost premierul Viorica Dăncilă care a susținut chiar că toți cei care îi cer demisia lui Liviu Dragnea încalcă grav Constituția, dar și ministrul de Interne, Carmen Dan care și-a sfătuit colegii „să tacă inteligent”. 

„Cred cu tărie în nevinovăția președintelui PSD și îl asigur de toată susținerea mea la conducerea partidului și a Camerei Deputaților – aceasta este singura atitudine corectă pentru respectarea prezumției de nevinovăție, așa cum ne cere Comisia Europeană, prin Directiva 2016/343. Consider că cei care cer demisia președintelui PSD înainte de pronunțarea unei decizii finale, încalcă grav Constituția României, Directivele Europene și standardele Comisiei de la Veneția, care garantează toate prezumția de nevinovăție. Guvernarea PSD -ALDE rămâne unită, obiectivele noastre, angajamentele noastre, determinarea noastră rămân aceleași. Vom realiza programul de guvernare și vom duce până la capăt angajamentele pe care ni le-am asumat în fața cetățenilor, uniți și puternici în fața tuturor piedicilor puse de cei care nu doresc binele acestui popor”, a susținut Viorica Dăncilă, într-un comunicat de presă. 

Premierul a criticat, totodată, judecătorii că nu au ținut cont de o decizie a CCR. 

La rândul său, ministrul de Interne, Carmen Dan, a susținut, pe Facebook, că sentința în cazul lui Liviu Dragnea este „una politizată. 

„Cumpătarea este o dovadă de înțelepciune și, atât timp cât lupta nu s-a dus până la capăt, consider că este mai bine să taci inteligent, decât să jubilezi gratuit... Nu este pentru prima dată când eu și colegii mei de partid trebuie să ne arătăm unitatea și tăria de caracter în fața unor momente grele. Am fost și voi fi alături de președintele partidului, Liviu Dragnea, şi sunt convinsă că, până la final, își va demonstra nevinovăția. Nu este o decizie definitivă! Este evident că această sentință este una politizată. Este răspunsul vindicativ nu numai la presiunea străzii, ci și la încercarea autorităților legislative și executive de a reforma statul de drept, acela real! De a armoniza legislația respectând Constituția și deciziile CCR, așa cum se întâmplă în orice democrație autentică!”, a scris Carmen Dan pe Facebook. 

Și liderul PSD Dolj, Claudiu Manda, spune că Liviu Dragnea trebuie să rămână la conducerea PSD și a Camerei Deputaților, iar la decizia instanței supreme a fost "o întreagă punere în scenă" a unei piese. 

"Liviu Dragnea a fost condamnat încă înainte de aflarea deciziei de astăzi a judecătorilor de la Înalta Curte de Casație și Justiție. Dovadă stă întreaga punere în scenă a acestei piese: amânările sentinței, pregătirea manifestațiilor pe Facebook, mobilizarea pentru proteste în stradă, citirea sentinței la oră de maximă audiență și creșterea tensiunii prin citirea sentinței lui Dragnea la sfârșitul ședinței. Până la pronunțarea deciziei finale, președintele PSD beneficiază de prezumția de nevinovăție iar partidul îl susține în continuare. Cei care cer demisia sa, înainte de pronunțarea unei decizii finale, încalcă grav Constituția României, Directivele Europene și standardele Comisiei de la Veneția, care garantează, prin prevederile lor, prezumția de nevinovăție. Pentru a duce la bun sfârșit programul de guvernare și reforma justiției, cu transpunerea în legislație a deciziilor CCR, CEDO și Directivele Europene, Liviu Dragnea trebuie să rămână la conducerea partidului și a Camerei Deputaților!", a afirmat senatorul PSD Claudiu Manda, într-o postare pe Facebook.

Liderul europarlamentarilor PSD, Dan Nica, a declarat și el că  Liviu Dragnea trebuie să beneficieze de prezumția de nevinovăție până la o decizie finală și că nu vede niciun motiv ca acesta să demisioneze din funcția de președinte al partidului și al Camerei Deputaților. 

"Nu văd niciun motiv pentru care Liviu Dragnea să nu rămână președintele PSD și al Camerei Deputaților! Mai mult ca oricând, trebuie să rămânem uniți în fața acestor presiuni multiple menite să destabilizeze echilibrul politic în România. Respectarea prezumției de nevinovăție, așa cum ne cere Comisia Europeană, prin Directiva 2016/343, trebuie aplicată și în acest caz. Până la pronunțarea sentinței definitive, nu avem dreptul să împărțim vinovății! Înțeleg că ne apropiem cu pași repezi de campania electorală, dar toți cei care cer acum demisia președintelui PSD trebuie să înțeleagă că încalcă Constituția României, Directivele Europene și standardele Comisiei de la Veneția", a afirmat joi Dan Nica, într-un comunicat de presă, remis Hotnews.ro.


















31562 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    1 (Joi, 21 iunie 2018, 21:22)

    HChifteluta [utilizator]

    Asa! Si cine-i vrea capul?
    • +18 (22 voturi)    
      Bă! (Vineri, 22 iunie 2018, 8:40)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      Unde scrie în Constituție că un condamnat poate fi președintele Camerei Deputaților?L PSD sa întors lumea cu susul în jos,vor ca oamenii cinstiți să fie pedepsiți că nu se lasă furați,iar hoții să fie în funcții publice bine plătite.Nu-i corect,ori Liviu Dragnea merge la închisoare,ori PSD dispare.
    • +16 (20 voturi)    
      PSD trebuie desfiintat (Vineri, 22 iunie 2018, 9:14)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      Să nu ne îmbătăm cu apa rece, la congres va da vina pe Soroș, Iohannis, Kovesi, multinationale etc.

      Toți din PSD știu cum a făcut avere Dragnea, foarte multi au intrat in politica pentru a avea influență si imunitate așa că să nu ne așteptăm să se fi trezit spiritul civic în ultimul ceas.

      Toți cei care fac parte din PSD trebuie sa se uite în oglindă si sa se întrebe dacă așa își doresc sa-si amintească istoria de ei pentru că istoria nu va uita ca un dublu condamnat penal a condus cel mai mare partid si că au votat legi date pentru penali.
        #showComment#showComment
  • +39 (43 voturi)    
    Cat de patetic e PSD-ul (Joi, 21 iunie 2018, 21:29)

    2087 [utilizator]

    Numai din ignoranta romanilor au reusit sa ramana la putere, altfel dispareau de mult.

    Ei bine, uite ca lumea se trezeste.
    • +34 (36 voturi)    
      patetic? sa furi de la copii este un act criminal (Vineri, 22 iunie 2018, 7:17)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      ce specimen poate sa fie mustata ca sa fure de la copii banii de mancare, medicamente, scoala , banii de jucarii samd....

      Pe linga faptul ca acei copii nu au parinti care sa-i iubeasca si sa-i ocroteasca , mai au ghinionul sa traiasca in teleoarman si pe deasupra sa mai fie si furati

      ce specimen e mustata?
      furind banii copiiilor asta-i atac la viitorul RO

      condamnarea de 50 de ani cu executare era mai potrivita
        #showComment
  • +47 (49 voturi)    
    Sedinta de urgenta? (Joi, 21 iunie 2018, 21:36)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Aaaa, in sfarsit, vor sa gaseasca repede o modalitate de a stopa criza "imunoglobinei"? Dar a medicamentelor compensate? Vor sa remedieze economia? Ba nu, stiu: vor sa faca o reforma a educatiei pentru a stopa abandonul scolar.
    Sau cumva vor sa refaca traficul si infrastructura?

    Hmmm... sigur se itnalnesc pentru una din variantele astea, nu? Ca doar e convocare de urgenta si ceea ce am enumerat eu sunt urgente. Critice chiar. Adica, ce anume ar putea fi mai "urgent"?
    • +18 (20 voturi)    
      Neeee, (Vineri, 22 iunie 2018, 7:49)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      vor sa scada ROBOR-ul!
      Nu de alta dar cei care au credite sa isi poata lua ceva prin programul... prima coasa!
  • +27 (29 voturi)    
    e clar ca a furat pentru toata lumea (Joi, 21 iunie 2018, 21:36)

    cetateanulmodern [utilizator]

    clar ca a furat, o gainarie cei drept pe langa cat a furat, dar asta este, la celelalte s-a acoperit mai bine deocamdata....
  • +28 (30 voturi)    
    ce sa zic... (Joi, 21 iunie 2018, 21:38)

    liviu_ [utilizator]

    mare atentie cine castiga... e clar ca psd o sa iasa sifonat rau din acest razboi DAR!!!!!MARE ATENTIE !!!

    legile anti justitie sunt spre promulgare. OUG14 e la CCR!!!
    se pot intampla m,ulte dezastre care sa-l spele pe dracnea de condamnare !
  • +19 (23 voturi)    
    Parcă[ era vorba de un (Joi, 21 iunie 2018, 21:43)

    dan63 [utilizator]

    Cod de conduită MORALĂ, acum vreo 2 ani... APĂ DE PLOAIE! PORUNCA A 8-A DIN CELE 10 PORUNCI A FOST ARUNCAT[ ;LA CO;!
  • +28 (32 voturi)    
    bai sobolanilor (Joi, 21 iunie 2018, 21:44)

    gigibigi [utilizator]

    nu mai aveti unde sa va ascundeti. Sa va fie frica de popor. Daca mai incercati multe smecherii cu OUG sa-l salvati pe Dragnea o sa aveti soarta lui Nicolae Ceausescu. Si el a crezut ca e mai tare decat poporul, dar nu a fost asa.

    PS: va urez la toti PSD+ALDE+UDMR multi, multi, multi ani de puscarie(cu executare evident), pt. ca meritati porcilor.
  • +28 (32 voturi)    
    atenție la ce va urma (Joi, 21 iunie 2018, 21:55)

    prepeleac [utilizator]

    Incepe nebunia! Cine crede ca psd-istii il vor lăsa din brate pe staroste, se inseala amarnic. Toată camarila din jurul său este din același aluat, niște nulități care au obținut tot ce au prin funcții politice, adică prin hoție. Dacă dispare Stăpânul, viitorul lor și al familiilor lor este în pericol. Oamenii ăștia, majoritatea dintre ei, sunt nimicuri în afara partidului. Prin urmare sunt în stare de orice pentru a-și păstra privilegiile, adică pentru a-și asigura viitorul. În zilele care vor urma vor dezlănțui iadul. Trăiesc aceleași emoții ca în vara lui 2012. Acum cred că va fi mult mai greu, pentru că au toate instituțiile, CCR, poliția, avocatul poporului, o parte din judecători etc. Dacă vor reuși de data asta, va fi vai de copiii noștri. Trebuie șă rezistăm! Chiar dacă suntem mai puțini, suntem mai puternici!
    • +13 (17 voturi)    
      Cel mai bun .... (Vineri, 22 iunie 2018, 3:47)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui prepeleac

      ... indicator a ceea ce se va intampla cu dracnea, e tipa aia a lui cu care se afiseaza peste tot. Daca ea il paraseste, e clar.

      Bine, poate sa stea langa (si pe langa) el pana in ultima clipa, cand el va pleca in Costa Rica, sau la mazariche.
  • +25 (29 voturi)    
    acum ies la inaintare lingaii de partid (Joi, 21 iunie 2018, 23:16)

    vidra [utilizator]

    Unde scrie in Constitutie ca un infractor recidivist are voie sa fie seful camerei deputatilor?
    • +18 (22 voturi)    
      A fost un PSD-ist care a fost condamnat in prima (Vineri, 22 iunie 2018, 0:11)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui vidra

      instanta, a dat o ordonanta si a fost achitat. Asta era pe vremea cand ANI isi facea treaba nu ca si azi. Este vorba despre E Andronescu care era ministru, parlamentar si rector. Azi este OK sa detii concomitent toate aceste pozitii.
  • +15 (21 voturi)    
    Dancila: (Joi, 21 iunie 2018, 23:19)

    Rahan5 [utilizator]

    ,,.....uniți și puternici în fața tuturor piedicilor puse de cei care nu doresc binele acestui popor”, a susținut Viorica Dăncilă, într-un comunicat de presă.
    Hai sa vedem, uniti si puternici impotriva celor care nu doresc binele poprului roman :
    Inceputul lui 1941. Dupa ce au cucerit Basarabia in 1940, la granita Prutului continua completarea celei mai puternice armate din toate timpurile.
    Cel mai mare si mai de elita instrument de agresiune a URSS : Armata a -9-a sovietica. Ofiteri superiori in istoria acestei armate au fost : Malinovski, Zaharov, Krilov- (toti cei 3 au ajuns maresali)+ generali de armata: Pavlov, Pavlovski, Lascenko.
    Compunere : 6 corpuri de armata : 2 motorizate,
    1 cavalerie, 3 infanterie.
    La 21 iunie 1941, in armata a 9-a erau un total de 17 divizii: 2 de aviatie, 4 de tancuri, 2 infanterie motorizata, 2 cavalerie, 7 infanterie.
    In planificare, la 21 iunie 1941, era includerea in Armata a 9-a si a Corpului 27 venit din Turkestan, dupa care Armata a 9-a ar fi avut 20 de divizii din care 6 de tancuri.
    De amintit ca Romania mai avea mult ca sa aiba tancurile necesare pentru a forma chiar si o singura divizie blindata. In plus, tancurile romaneste erau mult mai vechi si mai mici.
    Deci dupa terminarea completarii in iulie 1941,inainte de Atacul spre Vest, Armata a 9-a trebuia sa totalizeze cam 3300 de tancuri. Adica un numar cu putin mai mic decat toate tancurile armatei hitleriste care au atacat URSS la 22 iunie 1944: (vreo 3500).
    Deci, dupa ce in iunie 1941 Statul Rus organiza nimicirea statului Roman, doamna Dancila si Dragnea vor sa explice ca rusii trebuie sa conduca o coalitie:
    ,, uniti si puternici impotriva celor care nu doresc binele poporului roman"
    Poate ne explica Dragnea si Dancila, cum tanchistii rusi
    de pe cel 3300 de tancuri care se pregateau sa invadeze Moldova si Muntenia in 1941 doreau ,,binele poporului roman".
    • +10 (14 voturi)    
      binele impus cu sila în democrația teroristă (Vineri, 22 iunie 2018, 8:15)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Pesedistii vor binele altora după cum vad ei că le e lor bine. De fapt, și Dăncilă asta, asa cum e si se vede cum e, ca nici sa lege 2 vorbe nu este in stare, crede că vede binele mai bine ca tot poporul român și vrea să li-l aplice cu forța. Prostia la putere crede că ce vede ea vede toată lumea, și dacă multi nu vad nu vede nimeni. Aici este diferența intre democrația totalitară ca terorism al majorității și democrația care tine cont de libertatea fiecărei minorități, exprimata în echilibrul puterilor statului de drept, puteri în care fiecare părere are drept la afirmare. Stricarea echilibrului de puteri este cea mai mare trădare a democrației în libertate.
  • +29 (33 voturi)    
    Astia au innebunit!!! (Joi, 21 iunie 2018, 23:27)

    LiviuX [utilizator]

    Cum adica daca ceri demisia incalci Constitutia??? Si inca GRAV!!! Pai cum ramane cu libertatea de exprimare? Sau numai daca ceri demisia lui dragnea incalci Constitutia, daca o ceri pe a altcuiva nu... Ca doar de, el si ai lui sunt mai presus de lege, iar daca cumva nu, schimba legea.
    • +23 (27 voturi)    
      analfabeta (Vineri, 22 iunie 2018, 0:15)

      prepeleac [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      De ce te miri?! Doamna este exemplul perfect de analfabet funcțional. Asta a înțeles ea din Constituție. Nu m-aș mira ca mâine să iasă și să spună că este o încălcare flagrantă a celor zece porunci.
        #showComment#showComment
  • +26 (30 voturi)    
    Nicio surpriza (Joi, 21 iunie 2018, 23:41)

    Caligula [utilizator]

    Daca PSD-ul ar fi un partid nepatat, Dragnea nu ar fi in fruntea lui. Dar nu e asa.

    Dragnea beneficiaza de prezumtia de nevinovatie in fata legii, altfel ar fi in inchisoare. Ceea ce nu poate face Dragnea, e sa actioneze in fata legii ca un om simplu.

    PSD-ul, prin mentinerea lui Dragnea in fruntea sa, demonstreaza ca scopul celor de la varf e obtinerea si mentinerea de privilegii, oricum si mai presus de orice - ca la PCR. De aceea oamenii PSD-ului sunt atat de nesimtiti si nu vad motive de demisie pentru Dragnea.
    • +8 (14 voturi)    
      nici o surpriza.. (Vineri, 22 iunie 2018, 4:39)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      daca poporul roman nu ar fi un popor nepatat psd ul nu ar fi existat...din pacate poporul roman este format din milioane de "dragnea" ...
  • +10 (14 voturi)    
    din pacate stim cu totii cum e cu sobolanii rosii (Vineri, 22 iunie 2018, 0:27)

    Coco Whistle [utilizator]

    nu vor ceda, vor aduce si mitraliere, armata a 14, pe mineri daca ar mai exista. in plus cuibusorul lor e plin de infractori. daca ar exista luciditate spre salvarea partidului l-ar aduce pe mihai ieseanul dar cum sa pui un om tatuca peste multimea pestretita ce formeaza electoratul psd? sper ca cei care au pus la cale 'puciul' sa aiba in vedere ca strada ii matura.
  • +11 (15 voturi)    
    Cum bah incalci Constitutia (Vineri, 22 iunie 2018, 3:25)

    Dalinar [utilizator]

    Ca vrei sa ii dai o talpa in dos unui ... Parnau???
  • +7 (11 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Vineri, 22 iunie 2018, 4:38)

    ABCDetc [utilizator]

    poate ca incepe sa se termine totusi ...
  • +8 (14 voturi)    
    eu zic ca pica Dragnea-penalu (Vineri, 22 iunie 2018, 6:10)

    ioanadoe [utilizator]

    Astia de la p$d sunt mafioti mari, nu vor sta cu mortu in casa. Doua condamnari, nu e de colea. Pana si Lizuca aia a lui o sa se care.
  • +11 (15 voturi)    
    NU MAI CONTEAZA ! ZUGZWANG ! (Vineri, 22 iunie 2018, 6:18)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu soros , orice muta au gresit !nu trebuia sustinut infractorul pana in panzele albe!
  • +13 (17 voturi)    
    Unde si pe ce temei vedeti voi bolsevicilor (Vineri, 22 iunie 2018, 6:36)

    Rescator [utilizator]

    condamnare politica!?Hoțul e hoț si in ziua de pasti.
    Daca vreți sa nu dispareți ca partid scapati dracu de
    Liv Jong Unu.Lasati tampeniile emise de Docila si ceilalți lingai.
  • +14 (18 voturi)    
    Si daca pica, ce? (Vineri, 22 iunie 2018, 6:44)

    voinicu [utilizator]

    Nu e nicio nenorocire pentru nimeni.
    Are cine sa-l inlocuiasca imediat. Si cu siguranta va fi unul dupa chipul si asemanarea sa, adica hot, mincicinos , excroc. A avut vreodata PSD un altfel de lider? iliescu, nastase, geoana, ponta, dragnea- toti baieti buni.
  • +15 (17 voturi)    
    Numitorul comun (Vineri, 22 iunie 2018, 7:29)

    Pac-pac [utilizator]

    Toti acesti nemernici au un numitor comun: dosarele din prezent sau viitor.
  • +7 (11 voturi)    
    20 de ani în folosul comunității?! Egolatrie! (Vineri, 22 iunie 2018, 7:56)

    clencix [utilizator]

    Cine stabilește folosul sau paguba? În niciun caz cel care prestează. Liviu Dragnea și mulți ai lui cred că este folos, dar multi alții, statistic mai educați ca primii, că este pagubă. El nu are nicio dilemă că ar judeca greșit, cu atâția în jur, inclusiv justiția, care cred contrariul, cu argumente vizibile. Asta este paranoia, ca să te crezi întotdeauna oprimat de cei din jur și tu să fii perfect. Poți să știi ce este bine pentru alții, când nici pentru tine nu știi sigur? Nu sunt dileme când se afirma binele unora care poate fi răul altora? Democrația devine terorism când încalcă echilibrul deciziilor și impune o singura părere. Opiniile și folosul puterii în democrație se exprimă decent, cu bun simț, nu cu pumnul în gură și nu împotriva evidențelor notorii. Legile trebuie sa fie rezultatul unor experiențe îndelungate, acceptate în toată comunitatea, nu al impresiilor de moment, altfel devin instrumente politice și distrug încrederea în justiție, în statul de drept, în organizarea statala și duc la anarhie.
  • +9 (13 voturi)    
    Folosul comunitatii? (Vineri, 22 iunie 2018, 8:16)

    nlln [utilizator]

    Cele 20 milioane de euro incasate de firma Teldrum au fost sau nu returnate din buget?

    Sa depuna cele 20 milioane de euro la buget.

    Oricum va fi aparat de tot partidul.

    Partidul coruptilor, al carui program de guvernare este sinonim cu traficul de influenta , santaj, mita.

    Sa iasa in fata un singur PSD.ist care traieste( el si restul familiei) dintr-o afacere ce nu are nimic de-a face cu bugetul si sa ii ia apararea lui Dragnea.

    Olguta, Dancila, Dan.......corul bocitoarelor.
  • +7 (11 voturi)    
    Prezumptia de condamnare cu executare ! (Vineri, 22 iunie 2018, 9:00)

    FlorinG [utilizator]

    Nica minte, ca toti sustinatorii infractoorilor. Numai judecatorii urmatoarei instante sint obligati sa-l ia pe acuzat drept nevinovat, prima instanta care a dat o sentinta nu a dat-o degeaba, cei 3 ani si 6 luni pe care i-a primit ieri Dragnea nu au fost dati pentru nevinovatie. Dragnea e astazi un dublu condamnat penal, nu un nevinovat. Prima sentinta e valabila, nu a fost data asa, din lipsa de ocupatie si nu e nici consultativa, facultativa, buna de ignorat. E o sentinta. Deocamdata Dragnea e condamnat la 3 ani si 6 luni de inchbisoare, nu a fost achitat, ca sa il putem considera nevinovat.
    • +3 (7 voturi)    
      Varanu avea 5 ani la prima instanta (Vineri, 22 iunie 2018, 9:16)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui FlorinG

      Si s a pricopsit cuZECE, asa va inregistra Liverpool Jong Un daca vrea apel/recurs
      Sapte Ani ce Cadou Frumos!
      Multi Ani Traiasca/ multi ani Dragnea sa Primeasca/ La Multi Ani!
        #showComment
  • 0 (4 voturi)    
    Care prezumtie de nevinovatie? (Vineri, 22 iunie 2018, 10:21)

    tontu [utilizator]

    LD are la activ o condamnare definittiva si una in prima instanta asa ca mai degraba putem spune ca e recidivist decat ca mai beneficiaza de prezumtia de nevinovatie. In acest moment LD este piatra de moara ce atarna de grumazul PSD-ului.
  • +1 (5 voturi)    
    Sa nu lungim vorba (Vineri, 22 iunie 2018, 11:13)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    P$D nu e un partid, ci doar o adunatura de hoti si complici la jaf. Nu complicati lucrurile. DracNea e e seful unei grupari infractionale auto-intitulat partid iar porblemele lor interne sunt simple rafuieli intre diferitele bande de mafioti. E f simplu
    • +1 (1 vot)    
      De-ar fi diferit pentru celelalte (Vineri, 22 iunie 2018, 15:30)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      "formatiuni politice"

      dar e la fel.
      Comunismul n-a murit, ci doar s-a transfigurat.
  • +1 (3 voturi)    
    FRICA DE JUSTITIE INDEPENDENTA II UNESTE (Vineri, 22 iunie 2018, 11:16)

    programatoru [utilizator]

    - maxim va fi un pas in spate a lui dracnea, demisia din functia de sef la deputati
    - PSD e un partid corupt la orice nivel, foarte putini oameni sunt cat de cat ok, o parte din ei au migrat la ponta
    - miercuri la motiunea de cenzura, nu cred ca vor fi emotii, PSD stie ca vor pierde mai mult daca isi dau jos guvernul, ar fi fatal pentru ei
    - PSD+ALDE+UDMR + o parte din PNL vor fi bucurosi cu legile justitiei care cinsteste infractorul, si vor trece
    - chiar daca acelasi complet l-a achitat pe moliceanu (zis si "familia traditionala" , '100 de neveste' , 'razgandiceanu') si l-a condamnat pe dracnea , tot stat paralel se cheama, ei pot demonstra ca doua linii perpendiculare in acelasi plan sunt de fapt paralele

    - ROBOR va creste, EURO va creste (soros si statul paralel)
  • 0 (4 voturi)    
    Ce opozitie... (Vineri, 22 iunie 2018, 11:18)

    Olyx [utilizator]

    in partidul asta ? Unde au fost opozantii cand liderul a acaparat toata puterea ? Au fost, intr-adevar, opozanti care acum insa sunt exclusi din partid. Aceia , DA, nu acestia ! Cei care au ramas in partid sunt OPORTUNISTII si SANTAJABILII...Liderul va cadea abia dupa primele alegeri ( europarlamentare ) de anul viitor, cand partidul va realiza un scor de maxim 15-20 % ! Pana atunci, nu se pune problema ca cineva din partid sa ii ia locul...
  • -1 (3 voturi)    
    Mare datorie aveti (Vineri, 22 iunie 2018, 11:20)

    ruskimushki [utilizator]

    In sute de miliarde.
  • +3 (5 voturi)    
    the big picture (Vineri, 22 iunie 2018, 12:00)

    O.V. [utilizator]

    Fiecare condamnare a unui penal cu renume e o victorie in sine si un semn ca macar o parte din justitie functioneaza, insa problema reala e una de sistem.
    Din pacate in Romania nu exista garantia ca progresele inregistrate in justitie in particular si in societate in general( educatie, sanatate de exemplu) sunt ireversibile. Realitatea ne arata ca dupa atatia ani de pretinsa democratie , riscam derapaje spre haos, legea inca nu domneste la noi.
    Atita timp cit legile pot fi amputate, eludate pentru a-i face scapati pe unii sau altii putem fi siguri ca dupa Dragnea va veni un altul la fel ca el(deja in interiorul PSD cred ca hienele se pregatesc sa-l sfasie). In acest timp Romania bate pasul pe loc. Distanta intre noi si media uniunii europene se mareste.
    Cred ca presiunea trebuie pusa pe garantarea unui caracter ireversibil al progreselor. Asta trebuie sa cerem in primul rind celor care ne vor voturile, sa ne dorim mai mult decit caderea unor capete.
  • +3 (3 voturi)    
    dragnea (Vineri, 22 iunie 2018, 12:10)

    tony-s [utilizator]

    probabil va astepta motivarea, o va citi si sa vedem daca o va intelege - a invatat de la cel mai inalt nivel cata valoare are o decizie a unei instante mai ales ca-n cazul asta nu e una definitiva.