​SONDAJ Traian Băsescu a anunțat că iese din politică la sfârșitul mandatului de senator. Îl credeți?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 25 mai 2018, 14:51 Actualitate | Politic


Sondaj Traian Basescu - retragere
Foto: Hotnews
Fostul președinte Traian Băsescu a anunțat că va renunța la politică, după ce își încheie mandatul de senator, susținând că nu mai are "mize personale". El nu e la prima astfel de promisiune - încă din 2007 a spus că va demisiona dacă este suspendat, dar a renunțat imediat la intenție.
  • Sondaj HotNews.ro: Credeți că Traian Băsescu se va retrage, cum spune, din politică?





Citeste mai multe despre   


















2669 vizualizari

  • -3 (17 voturi)    
    iese din politica ca participant (Vineri, 25 mai 2018, 15:01)

    nash pandelica [utilizator]

    dar va ramane in comentarii de pe margine, nu'si poate tine gura. dar nu e rau ca va mai iese pe sticla, sa le mai dea la gioale unora.
    o va mai incasa si el, va mai lua scaltoace virtuale, va da si el, c'asa'i in.. tenis. :-)
    ce vrea sa spun, este ca nu va mai catinda, se va retrage si de la conducerea activa a pmp, unde, probabil va mai fi consultat.
    ar fi pacat sa nu'l mai vedem pe la tembeliziuni, spunand lucrurilor pe nume. pe fatza, fara ...politically correctness.
    base e un fel de trompa din balcani. :-)
    cert e ca va ramane in istorie, ca un presh puternic.
    viatza lunga, nea base !
    • +3 (5 voturi)    
      iese doar cand iese Udrea de la puscarie (Vineri, 25 mai 2018, 19:11)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Doar asa poate sa-i mai dea o mana de ajutor. Ultimile lui prestatii legate de justitie si coana Udrea sunt de-a dreptul penibile.
      • -1 (1 vot)    
        prostii (Vineri, 25 mai 2018, 22:27)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        .
      • -2 (2 voturi)    
        si (Sâmbătă, 26 mai 2018, 0:14)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        ma rog, cu ce'o ajuta ca senator, sau presh la pmp ?
        ajutorul dat a fost numai prin media, dand in vileag facaturile secoritatii, cu pozele de la paris, cu dokumentu' privind supravegherea, pe securitate nationala :-)
        asa ca, gura ii ramane tot aia. si ce stie, stie. indifernt ca e sau nu e in politica, de va fi nevoie, o va spune.
  • +10 (12 voturi)    
    Eu il cred (Vineri, 25 mai 2018, 15:23)

    bogdan1477 [utilizator]

    Probabill ii e din ce in ce mai clar ca nu mai prinde pragul de 5% cu al lui PMP. Si cum e un om realist, probabil prefera sa nju candideze in conditiile astea.
  • +6 (14 voturi)    
    parerea mea (Vineri, 25 mai 2018, 15:23)

    codrean [utilizator]

    Basescu a iesit din politica - a fost pierdut pentru politica din Romania - in momentul in care a propus-o pe Elena Udrea candidat la presedintia Romaniei.
    Ce-a urmat, atacurile la justitie si slujitorii ei, pactul cu hotii si jefuitorii tarii , au pus capac.
    • 0 (4 voturi)    
      impartasesc parerea d-tale si completez cu (Vineri, 25 mai 2018, 16:59)

      padrepadrone [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      niste remarci total de pe margine, adica n-am avut nimic comun cu politica dambovireasca si nici cu pdl sau cu Basescu, dar:
      1. Intreg spectrul politic dambovitean a fost populat cu personaje de cea mai joasa speta dpdv al onestitatii si integritatii politice; niste oportunisti consacrati
      2. Basescu a facut nota discordanta de acestia inca de la inceput, ceea ce i-a adus singuratatea politica. Nu stiu daca realizati, dar nu imi pot inchipui nici un colaborator de-al lui care sa nu-i fi intors spatele pe motiv de conflictualitate...chiarr asa ? Dar celebra maxima "da mie ce-mi iese" cum o fi aparut ?
      3. A rezistat 2 mandate in conditiile in care a terorizat pesedeul la maxim, a platit un pret prea mare, 2 suspendari, abandonul partidului care a vazut ce bine primit este pesedismul in teritoriu si la varf(primul mare condamnat politic a fost un pdlist, Apostu parca), si treptat abandonul societatii majoritare incapabila sa citeasca printre randuri.
      4. Conventionalismul dambovitesc, presa oportunista si patrunsa subit deontologic, cumulata cu recunoasterea politica a usl(o uniune de partide orientate impotriva unui singur om!) plus mentalitatea balcanica de implinire materiala imediata si fara discernamant au pus capac reformei timide sustinuta de Basescu.
      5. Toata aceasta stare de spirit primitiv este posibila ca urmare directa a lipsei de incredere, a mistificarii spiritului de onoare, a disparitiei valorilor civic morale consacrate: am reusit sa furam atat de mult, masiv si necontrolat, incat a devenit o deprindere aproape fireasca...conditii obiective in care daca nu faci ce fac si ceilalti, automat esti exclus si chiar vanat.
      6. Cocluzia, din punctul meu de vedere e trista: drept ca nici Basescu nu s-a priceput a-si apropia societatea, tara, dar nici noi nu suntem pregatiti sa renuntam la traditie, in general; deci daca ramanem cu capul plecat, nici timpul si nici Dumnezeu nu mai poate schimba ceva in bine pe termen scurt si mediu, iar solidaritatea hotilor
  • -6 (18 voturi)    
    Nimic n-a ramas in urma lui! (Vineri, 25 mai 2018, 15:31)

    Marionette [utilizator]

    Doar pentru ca s-a crezut mai destept si a continuat sa fure.
    Daca de cand a venit el ar fi blocat borfasii si s-ar fi oprit si el ar fi ajuns cineva. Prea le-a vrut pe toate!
    Cu o grimasa de dezgust nu pot decat sa-mi amintesc cum dupa ce daduse el anuntul cu stransul curelei milita din televiziune in televiziune ca prima prioritate a Guvernului este sa dea banii pe retrocedarile fictive catre proprietari fictivi, toate coordonate din Israel. Din cate imi amintesc Statul blocase toate platile la lucruri curente si medicamentele erau la vreun an, dar hotii din Israel erau despagubiti pe loc.
    Cu aceeasi greata imi amintesc cum milita din functia de presedinte pentru "locurile de munca" de la Rosia Montana.
    Un om mic, care a facut cateva lucruri mari, poate mai mult fortat de mersul lumii decat ca a vrut el.
    Merita uitat si aruncat la cosul de gunoi al istoriei! A mai papat aproape inutil 10 ani ai Romaniei post "revolutionare"!
  • +13 (13 voturi)    
    mai draga redactie hotnews, calmati-va (Vineri, 25 mai 2018, 15:38)

    padrepadrone [utilizator]

    si priviti realitatea in fata: psd-ul controleaza discretionar RO, doar o particica din justitie nu-i raspunde la comenzi, inca.
    Deci raul cel mai periculos este politica pesedista urmata indeaproape de lipsa totala de reactie a societatii.. pai daca rascoliti, rasinterpretati si deturnati atentia multimii, cine mama lu michidutza sa mai raspunda la afrontul colectivist al pesedeului ?
    Faceti un efort de constiinta in deplina cunostinta de cauza: Basescu are bubele lui personale si nu-s putine, dar in acelasi timp este unicul politician care s-a comportat normal dpdv politic: a renuntat la imunitatea sparlamentara, a cumparat teren cu credit ipotecar LA VEDERE, a condamnat comunismul, ce mai vreti ?
    Fat Frumos nu mai exista, l-au recrutat comunistii din 47, hai sa ne trezim si sa vedem exact ce ne doare, stimati jurnalisti!
    • 0 (4 voturi)    
      pai, ei regreta ca (Vineri, 25 mai 2018, 18:37)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui padrepadrone

      nu si'a tzinut cuvantul, nu s'a retras in 2007, sa fi ramas nea nicu votcaroiu presedinte. alt nea nicu.
      ce viitor a pierdut romania... :-)
      ar fi fost ceva.
      hn a avut o schimbare de atitudine fata de base, dupa ...despartirea de macovei.
      sa nu uitam cum tapalaga cerea demisia lui boc, cum o bestealea pe udrea, etc.
      odata ce sistemu' s'a dezis de base, can' a inceput lupta pt. independenta a sistemului...
    • 0 (0 voturi)    
      chiar asa (Sâmbătă, 26 mai 2018, 10:50)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui padrepadrone

      "...a cumparat teren cu credit ipotecar ...", din pozitia de Presedinte al tarii !!!, pozitie in care oricui si oriunde intr-o democratie nu e permis sa faci afaceri ! Cum a obtinut creditul - cand altii nu pot - cine-i administreaza mosia ( nu-i o treba usoara, cu siguranta ca nu el de la Cotroceni) profesionist, cu utilaje si oameni, in asa fel ca productia sa asigure plata datoriei ?
  • -1 (7 voturi)    
    Evident ca o sa iasa ! (Vineri, 25 mai 2018, 16:33)

    Susufler0 [utilizator]

    Problema este cand ? In urmatoarele luni cat va mai avea o structura organizata numita PMP sau inainte cu o luna doua de alegerile parlamentare cand partidul deja se va fi imprastiat pe la PNL, PSD, ALDE, pe la partidul lui Ponta, etc ?
    • +1 (1 vot)    
      Observ ca este o farama de adevar in cea ce scrii (Vineri, 25 mai 2018, 22:49)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      de la S Muresan la UNPR-isti. Se lucreaza serios la treaba asta. La fel ca si la candidatura E Udrea la prezidentiale.
      Si totusi partidele care au facut cel mai mare rau Romaniei au fost cele istorice. Includ aici PNL-ul cat si PSD-ul. Au revenit in politica cu vechile lor naravuri.
    • 0 (2 voturi)    
      pai a zis (Sâmbătă, 26 mai 2018, 0:35)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      can' termina mandatul de senator.
      iar despre ioropene a zis ca pmp e de acord cu liste comune ale intregii stangi, unde l'a baga si pe ciolos.
      nici macar nu i'au retras sprijinu' lui zigfrid, sa puna urmatorul pe lista. de unde ca zigfrid n'a plecat cu scandal din pmp.
      • +1 (1 vot)    
        Cand i se incheie actualul mandat de senator (Sâmbătă, 26 mai 2018, 8:42)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        e foarte posibil ca PMP sa nu mai existe de facto !

        Nu-l vad eu pe Basescu sa accepte sa fie ciuca batailor... de joc. Ceva la modul asta : "Domnule Presedinte astazi v-a plecat ultimul deputat iar ultimul senator a anuntat presa ca va pleca maine." Sau : Ati auzit d-le Basescu ? Ultima organizatie pe care o mai avea partidul a anuntat ca a demisionat si a trecut, cu sediu cu tot la... Ati ramas singur ! Au declarat ca v-au trimis prin posta portretul".

        Cat priveste faptul ca de la PMP se pleaca fara scandal mi se pare un lucru normal ! Cata vreme nu te-au prins cautand prin paltoanele colegilor, de ce sa pleci cu scandal ? Doar nu e vorba de cele doua siameze despartite prin operatie, PSD si PNL, care au ramas, una cu cerebelul, (mic si ala) iar cealalta cu aparatul uro-genital ?
  • +5 (11 voturi)    
    Baselu e imparat (Vineri, 25 mai 2018, 16:47)

    ciuma.rosie [utilizator]

    restul e cancan !
  • 0 (4 voturi)    
    PSD are nevoie de el (Vineri, 25 mai 2018, 17:00)

    2mai [utilizator]

    Blatul lui Basescu cu PSD-ul funcționează foarte bine, atât în Parlament, cât și la nivel local, unde este cazul. La alegerile parlamentare însa va avea PSD nevoie cel mai mult de el și de partidul lui fantomă, în scopul de a rupe din electoratul de dreapta al liberalilor.
  • +1 (5 voturi)    
    răzgândenii (Vineri, 25 mai 2018, 17:01)

    Ilenuca1 [utilizator]

    "la 5 minute" de la încetarea mahandatului
    • 0 (0 voturi)    
      atunci avea un mandat. (Sâmbătă, 26 mai 2018, 0:38)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Ilenuca1

      de dus la capat.
      si acum, a zis ca pleaca cand ii expirea mandatul in senat.
      nu este un drop out, si nici transfug.
      asa cum a zis, isi va creste nepotii si ne va mai inveseli, din cand in cand, cu comentarii la evenimentele politice, care abunda pe dumbovitza.
  • -1 (3 voturi)    
    amfostbasist, dargata (Vineri, 25 mai 2018, 17:30)

    optiunea-2 [utilizator]

    omu este subjugat elenei... il are la mina cu ceva... cind folositi numele basescu trebuie spus 'mafiotu basescu' sau 'don basescu,' nasul tiganilor interlopi.
    a vrut sa faca ceva, dar nu poti ca la nivelul de presedinte sa fii mirlan, topirlan, rasist...
    poate sa faca si puscarie din partea mea, si sa aibe si averea (extinsa, a copiilor!) confiscata! sa stea linga iliescu, ponta, dragnea, sova, tudorel si tariceanu... pe el, ca si toti acesti politicieni nu i'a interesat niciodata soarta mea-a ta-a oricui... doar avantajele lor si averile (astronomice) pe care le'au facut prin furt-hotie-mafie!
  • +3 (7 voturi)    
    A facut istorie (Vineri, 25 mai 2018, 18:37)

    Observatory [utilizator]

    Normal ca are dușmani , l am cunoscut personal la Navrom in anii 70’s, foarte bun comandant, înțelept și inteligent .
    Nu a fost un președinte perfect, dar România a făcut pași mici înainte ...
    Suntem intr-un cazan nociv , mocirla politica și economică .
    • -1 (3 voturi)    
      "PASI MICI" (Vineri, 25 mai 2018, 23:52)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      … vreti sa spuneti cei mai mici din UE !
  • 0 (0 voturi)    
    Iese ! (Sâmbătă, 26 mai 2018, 23:21)

    adrian88000 [utilizator]

    Ii este dor de Nuti si pleca in Costa Rica.