Băsescu anunță că iese din politică după ce își încheie mandatul de senator

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 25 mai 2018, 13:05 Actualitate | Politic


Traian Basescu
Foto: captura B1 TV
Fostul președinte Traian Băsescu a anunțat joi seară, la B1 TV, că după își încheie mandatul de senator va renunța la activitatea politică, transmite Agerpres.

Liderul Partidului Mișcarea Populară a menţionat că el nu vrea să candideze pentru un loc în Parlamentul European.

"M-aş referi la europarlamentare, care vor fi un dezastru pentru partidele de dreapta dacă nu se găseşte o soluţie politică, pentru că vom merge fiecare cu resursele lui, încercând unii, cum e PMP, să obţină un rezultat mai bun decât la alegerile trecute. (...) Fiecare va încerca să obţină ceva mai mult decât data trecută, însă europarlamentarele vor fi un test formidabil şi o poză limpede a potenţialului pe care îl au partidele care se opun alianţei PSD-ALDE. De aceea, eu cred că va trebui găsită o soluţie înainte de europarlamentare, adică PNL, USR, PMP, platforma lui Cioloş ar trebui să facă o listă comună, pentru că deosebirea între aceste partide şi partidele din alianţa actuală este că stau mult mai prost cu structurile. Punându-le pe toate la un loc, printre altele, au şansa să acopere toate localităţile. Este un vot de listă la nivel naţional. Acolo unde nu ai o mică organizaţie, într-o comună, acolo nu iei niciun vot", a spus Băsescu la B1 Tv.

"Doi oameni nu pot fi liderii acestei alianţe - eu, pentru că nu vreau şi Orban, pentru că nu poate. Am spus-o în glumă. Nu ştiu cine este (liderul unei eventuale alianţe a dreptei - n.r.). Clar că nici Orban nu tractează, nici eu nu tractez alianţa. (...) Eu nu mai am mize personale. Gata. După mandatul ăsta îmi închei activitatea politică", a mai spus Băsescu.


Citeste mai multe despre   


















1879 vizualizari

  • +1 (21 voturi)    
    Numai asta ca e cald (Vineri, 25 mai 2018, 13:10)

    Frank777 [utilizator]

    Basescu se ghideaza dupa zicala porcului. Daca-i profita sau nu. Acum raspandeste diversiuni. Are nevoie de protectia parlamentului ca sa nu meraga la puscarie. In 2020 sa-l vedeti ca iepurasul la alegeri si o sa zica ca la cererea admiratoarelor.
    • -1 (7 voturi)    
      mai taci ! (Vineri, 25 mai 2018, 14:26)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      n'am auzit ca vreun precuror sa fi cerut urmarirea penala sau arestarea lui base.
      si, cu actuala majoritate, ce siguranta ar avea base in palavramentu' actual ?!
      faci propaganda ieftina.
      de un' va gaseste bre ?!
  • +5 (17 voturi)    
    Multumim (Vineri, 25 mai 2018, 13:19)

    aibo [utilizator]

    ..ca renuntati la politica. Cred si eu..era si timpul, sunteti bunic..vedeti-va si de altele. Ati "facut" destule.
  • +2 (4 voturi)    
    Chestia cu lista e nonsens (Vineri, 25 mai 2018, 14:23)

    Coco Whistle [utilizator]

    Ce trebuie facut e implementarea punctului 8 de la TM. Apoi, sa nu uitam ce spuneau mentorii vostri ‘plecam noi venim tot noi’. Ati avut tot timpul sa schimbati ceva sa faceti ceva ptr Romania. Politicienii si tradatorii au distrus~o. E timpul sa alegem oamenii nu liste facute de cracnea pe genunchi. Sint totusi curios citi romani au plecat sub domnia lui Basescu ca sa intelegem fenomenul de a trai mai bine.
  • +1 (9 voturi)    
    Bine faci..... (Vineri, 25 mai 2018, 14:28)

    gigiN [utilizator]

    ....,dupa cum te-ai comprtat in ultimii 3ani.
  • +2 (6 voturi)    
    Ia-l și pe Liviu cu tine! (Vineri, 25 mai 2018, 14:30)

    asavreau [utilizator]

    Traiane,când pleci ia-l și pe Liviu Dragnea cu tine,ia-ți creația(Dragnea).Oricât ar vrea unii să nu vadă dar între Băsescu și Dragnea există o legătură,cu toată antipatia afișată.
  • +1 (7 voturi)    
    Legenda ar fi ramas vie (Vineri, 25 mai 2018, 14:31)

    John M. [utilizator]

    daca nu te prosteai contra justitiei dupa ce Elena Udrea a ajuns in corzi.
    Dar, din nou, se spune ca in spatele unui mare om intotdeauna a stat o femeie, dar istoria mentioneaza si ca unii din barbatii care au facut istorie au decazut tot datorita femeilor.
    Norocul tau e ca Doamna Maria ti-a rabdat toata marlania ta de matelot prost si betiv si asta ti-a mai spalat imaginea pe care acum ne spui ca o iei in sfarsit, la pensie.
  • +2 (2 voturi)    
    NEPRICEPEREA DUMNEAVOASTRA, (Sâmbătă, 26 mai 2018, 0:05)

    dincannes [utilizator]

    … domnule Basescu, ne-a blocat in coada UE !

    Intrigile, turnatoriile nu sunt suficiente pentru a inbogatati o tara !