S-a pus in miscare planul de acaparare totala a puterii

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 31 ianuarie 2018, 20:08 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Liviu Dragnea a realizat ca degeaba se lupta cu justitia daca nu controleaza mai intai institutiile de forta. Din acest motiv, odata cu instalarea Vioricai Dancila in functia de premier, a trecut rapid la planul de acaparare totala a puterii. Am scris vineri ca liderul PSD va lua cu asalt ultimele redute necucerite: DOS, DGPI, SPP, SRI, SIE si, evident, DNA. La numai trei zile, bilantul arata prost. Trei institutii cheie sunt luate deja in colimator si somate practic sa se predea noului jupan.

Guvernul a renuntat la serviciile SPP iar liderul PSD a declarat razboi total generalului Pahontu acuzandu-l de implicatii politice. Se pregateste astfel terenul pentru eventuale modificari legislative, decapitari si trecerea institutiei sub control politic. Dragnea este convins ca numai asa va putea controla tot ce misca in randul demnitarilor, ministrilor, guvernului si nu numai.

Ar fi recurs foarte probabil la o ordonanta de urgenta daca SPP n-ar face parte din sistemul de siguranta nationala iar orice modificare legislativa are nevoie de avizul CSAT. Nimic nu-l opreste insa sa schimbe legea in Parlament in regim de urgenta si pana atunci sa inlocuiasca Serviciul de Protectie si Paza cu Jandarmeria, insa aici se ridica problema legalitatii unei astfel de masuri. Fostul presedinte Traian Basescu a calificat-o drept ilegala.

Subordonarea SPP este doar primul pas si nu cel decisiv. Liderul PSD a facut apoi repede si pasul cel mare, anuntand miercuri intentia de a pune in discutie cat mai curand legile sigurantei si legile de functionare ale SRI si SIE. Este evident o tentativa de intimidare si o cerere de capitulare neconditionata. In mod evident, Dragnea si Tariceanu vor dori sa puna mana pe conducerea SRI si SIE, sa schimbe modalitatea de numire a sefilor celor doua servicii si sa le treaca de la Cotroceni sub Parlament.

In ce priveste conducerea SIE, si aici Dragnea a pus problema numirii unui nou sef. Serviciul functioneaza fara un director plin de la demisia lui Mihai Razvan Ungureanu, in septembrie 2016. In ce-i priveste pe cei doi adjuncti,  Vasilica Sarca si Silviu Predoiu, acestia implinesc amadnoi varsta legala de pensionare in acest an (60 de ani), primul in luna mai, al doilea in august. Reiau ipoteza lansata vineri: daca ar mari PSD-ALDE varsta de pensionare, nu i-ar fi recunoscatori cei doi adjuncti?

Foarte probabil ca, odata anuntat atacul la servicii, vor cauta sa-l execute rapid, intr-o luna cel mult. Dragnea stie ca odata declansat acest razboi in mod oficial, boala lunga este moarte sigura. Pe acest fond de asalt fara precedent, jocul moale si confuz al presedintelui Iohannis incurajeaza reorientarea oamenilor din sistem catre noul centru de putere. Pe sleau, o parte din servicii il vor lasa balta daca nu cumva lucreza deja pentru viitorul lor sef suprem. In tot cazul, lipsa de reactie a presedintelui genereaza demobilizare masiva in structurile de sub el.

Exista o diferenta fundamentala fata de atacul la DNA, Coduri Penale, legile justitiei, judecatori sau procurori. Nimeni din strada nu se va mobiliza sa apere institutii de forta. In nici o democratie nu se intampla asa ceva, oamenii nu empatizeaza cu puterea din umbra, cu atat mai putin in conditiile unei campanii violente de demonizare a serviciilor. In spatiul public, SRI si DNA  au fost prezentat constant drept institutii care actioneaza abuziv, au condus din umbra Romania si au format un veritabil “stat paralel”, “ilegitim”, exercitand puterea in locul politicienilor.

Asa cum am avertizat deja, din acest peisaj nu mai lipseste decat inlocuirea sefului Directiei de Operatiuni Speciale (DOS), institutie pe care se bazeaza DNA pentru a face inregistrari si filaje, si a sefului Directiei Generale de Protectie Interna (DGPI), serviciu secret din Ministerul de Interne, o forta redutabila mai ales in ce priveste controlul administratiei publice. Aici nu vor fi mari probleme deoarece mutarea se poate face peste noapte, prin ordin de ministru. 

Liviu Dragnea face toate aceste mutari in forta pe fondul invitatiei la negociere. La iesirea de luni seara de la Antena 3 i-a transmis destul de clar  lui Klaus Iohannis in particular si sistemului in general ca nu cedeaza puterea, a sugerat ca se va detona in comisia SRI cu detalii din interior si a sugerat pe toate caile posibile un troc: salvati-ma sau va distrug. Lasati-ma in pace sau arunc in aer tot statul. Daca adaugati la toate astea si modificarile la Codul Penal, revocarea sefei DNA si alte gesturi de slabire a independentei justitiei, aveti tabloul complet. Repet, tactica s-a schimbat, obiectivul a ramas acelasi. Dragnea vrea sa ajunga la controlul justitiei subordonandu-si mai intai institutiile de forta.

In interiorul PSD Dragnea se comporta deja ca un veritabil satrap, decapitandu-i pe cei care l-au contestat sau recuperandu-i pe cei care i-a pedepsit, intr-o demostratie de forta si autoritate.

In acest moment, nimic nu pare sa-l mai poata opri. S-a pus in miscare planul de acaparare totala a puterii. Daca va fi dus pana la capat, Romania se transforma intr-o dictatura. Dar va fi una mult mai urata decat in Polonia, Ungaria sau Turcia. Vom avea de-a face cu o dictatura ineficienta economic, fara ideologie, fara lideri providentiali si fara fanatici. Nu vom fi inca un stat iliberal, ci un stat mafiot. Vine peste noi dictatura borfasilor, o tara capturata de banditi, analfabeti si impostori. Din pacate, multi, mult prea multi se vor simti foarte bine in ea iar altii nici nu vor realiza macar ce le nenoroceste viata in fiecare zi.

Celorlalti, cati or mai fi, nu le va ramane decat sa intre in turma rinocerilor, sa mai reziste o vreme sau sa plece.


Citeste mai multe despre   


















25379 vizualizari

  • +36 (48 voturi)    
    Strada Pazeste Guvernul si Parlamentul cu (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 20:13)

    un domn [utilizator]

    Ce poate pentru a Deratiza Cladirile Guvernului si Parlamentului, locatarii de Acolo TREBUIE sa plece in Siberia
    • +34 (46 voturi)    
      Dane, il supraevaluezi pe Livache (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 22:23)

      IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ala e un japcar mafiot care si-a facut averea cu cutitul la gatul oamenilor. Pare a fi un om direct, din topor si fara gandire pe bataie lunga, drept dovada ca gainariile i-au fost descoperite si o tara intreaga ii scuipa mustata. Acest individ plateste unul sau doi strategi sau e folosit de niste personaje obscure. Acestia trebuie scosi la iveala; noi urmarim marioneta dar sforarul e altul.
      • +17 (27 voturi)    
        URSS este cu Siguranza (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 22:35)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

        Implicat, ramane ca leguma de Mele sa Arate ca Intalnirea cu Rex Tilleson e mai importanta vs Banii de la Kremlin
        • +17 (19 voturi)    
          Sa plece ei, de ce sa plecam noi? (Joi, 1 februarie 2018, 4:43)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Din cauza unei slehte de hoti care devalizeaza tara de 28 de ani si a 3,5 milioane de pensionari, asistati sociali si interlopi, majoritatea niste semiretardati, sufera alte 17 milioane de oameni, care au inghitit hapul ca "Toti sunt la fel!". De fapt, se vede ca exista un rau mai mare pe care trebuie acum sa-l combatem in strada, daca n-am mers civic la vot.
          Eu raman la ideea ca daca asta e pretul sa scapam definitiv de PSD, merita lasati sa scufunde tara. Numai asa se mai trezesc cei care au stat acasa la vot.
          • +11 (13 voturi)    
            Greva fiscala (Joi, 1 februarie 2018, 9:37)

            IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            Avem avantajul ca abonatii la bugetul de stat (pensionarii, bugetarii, interlopii, asistatii social ) sunt mituiti electoral prin promisiuni si au masa necesara de votanti cat sa aleaga pe cei ce promit. Acestia insa sunt si primii care reactioneaza la majorari de taxe si impozite care ii afecteaza.
            Hai ca noi, cei care contribuim la bugetul de stat, sa intarziem LEGAL plata oricarei contributii pana cand astia nu mai au ce fura. Si apoi sa ii lasam sa creasca accize, impozite, taxe etc si sa ii intoarca pe votantii lor saraci impotriva lor. Asta pana cand statul va fi guvernat pe principii economice corecte: are drept de decizie si vot doar cine contribuie, nu cine primeste si cine poate fi astfel mituit.
            Nu inteleg de ce nu avem vreun avocat mai destept care sa demonstreze ca de fapt promisiunile electorale catre abonatii la buget inseamna de fapt mita si ca exista conflict de interese. Eu unul as da o parte din ce castig anul asta unui asemenea avocat, stiind ca la anul acesti bani mi se intorc inapoi.
            • +5 (5 voturi)    
              E o idee (Joi, 1 februarie 2018, 9:44)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

              Insa cu Sanatatea si Educatia ce facem? As prefera sa platesc impozitele in IBAN urile Spitalelor si Scolilor, cred ca daca ne mobilizam ar trebui aflat si apoi pe net sa le avem la inseamna,
      • +12 (14 voturi)    
        Intrebari (Joi, 1 februarie 2018, 10:42)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

        De ce crede Dragnea si banda lui ca vor scapa?
        Sunt nebuni sau disperati?
        Daca sunt atat de disperati si vor sa traga pe toata lumea intr-o nebunie ca sa scape ei pot sa bage tara in faliment.
        De ce nu este o alianta anti PSD formata din toate grupurile politice parlamentare si neparlamentare.
        E PNL complice cu PSD?
        De ce nu se declara alianta si de ce nu se dau mesaje publice catre complicii PSD : Nu scapa nimeni! Veti plati toti. Tot ce ati facut voi este neconstitutional si va fi anulat ramanand fara efecte juridice.
        • +14 (14 voturi)    
          Raspunsuri (Joi, 1 februarie 2018, 13:01)

          MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

          1) Pentru ca pot.
          2) Pentru ca sunt pragmatici: au majoritate lejera in Parlament - they're beating democracy at its own game.
          3) Nu le pasa de falimentul Romaniei... au ei bani pusi deoparte afara, ce fac acum e doar de lacomie, nu de supravietuire.
          4) Alianta? Pfffffff - PNL face blat, mai sunt cativa care misca si ei in front de fac opozitie, altfel USR e crud si depasit numeric. In afara de USR (in general), poate PMP mai zice ceva in sensul opozitiei, altfel, toti sunt corupti si le convine sa cante-n struna PSD, pentru ca PSD e in colimator, ei doar participa la dezmat.
          5) DA - PNL e clar tradator. Uita-te numai cum voteaza. USR-ul tinde sa voteze contra PSD (chit ca-i un exercitiu futil, fapt de care sunt si ei constienti, insa asta este realmente cam tot ce pot face, chit ca stiu ca nu au sorti de izbanda), pe cand PNL face ce face si "voteaza conform propriei constiinte" -> si-i vezi votand cu PSD.
          6) Pentru ca PSD bate acum tara la jocul numit "democratie": dictatura cantitatii. Au stat acasa 60%? Au stat. Au obtinut, pe cale de consecinta, PSD mai mult de 50% din voturile exprimate? Au obtinut (ALDE ii asimilez lor, cutra aia de Tariceanu n-are nici o legatura cu polul liberal, e doar o fata veche intr-o tabara noua). Ei, acum, ei propun, ei voteaza, ei se bucura. Cine sa ii puna sa plateasca? Ei pe ei?
    • -6 (12 voturi)    
      Problema principala (Joi, 1 februarie 2018, 10:06)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ramane.Cine este in spatele lui Dragnea.care este obiectivul final.sa ne amintim ca Dragnea incerca in 2015 Regionalizarea.Nu a reusit. Acum revine.Regionalizarea este mijlocul care va da aparenta legalitatii dar de fapt romanii se vor trezi intr-o tara desfacuta. E mai usor pentru un grup de infractori ca guverneze o bucata mai mica avand autonomie locala.Ca in Kosovo. Presedintele este un mafiot.
  • +4 (20 voturi)    
    si bomboana de pe coliva (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 20:21)

    xyz2033 [utilizator]

    impozitarea pe venit global + impozitare progresiva
    pe langa contributii de la angajator la angajat aproape mutate.
  • -45 (59 voturi)    
    daca zice base ca e ilegala.... (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 20:22)

    kingdavid hotel [utilizator]

    asa o fi. Dar exact ce lega incalca?
    • +20 (32 voturi)    
      In primul rand legea bunului simt, (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 22:07)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui kingdavid hotel

      apoi legea care se refera la secretul de stat . Astfel, daca un inalt demnitar al statului, sa zicem coana Vasilica, simte nevoia sa se destainuie cuiva, ca orice femeie, iar interlocutorul e un biet jandarm, la angajarea caruia singurul criteriu mai acatarii a fost cel de inaltime, deci intreb: in situatia asta pe ce maini incape bunatate de informatie clasificata...?

      Nici cu baietii de la SPP nu mi-e rusine, ca sa zic asa, dar oricum la angajare, pe langa criteriul de inaltime, a mai fost si tabla inmultirii cu 2 - adica el si cu cel caruia ii asigura protectia...,
      • +5 (17 voturi)    
        Serios? (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 23:33)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        Tu chiar iti bati capul? Tu ai citit articolul? Ai vazut ce scrie in el? Ai vazut cate pucnte au fost atinse (fara sa mai pui la socoteala link-ul catre celalalt articol - si ala cu alte puncte pertinente).

        Tu vezi cu singurul lucru care a ramas postacul? Ce parere avea Base despre relatia Parlament - jandarmi. Atat.

        Base nu mai e relevant de nu stiu cati ani, insa unii oameni inca au ramas programati sa reactioneze cand vad vreo referinta fata de el.

        Munca televiziunilor de zombificare, imbecilizare si programare a maselor slabe de inger isi spune cuvantul, iar respectivul caruia te obosesti sa raspunzi este cel mai bun exemplu.

        Foloseste-ti timpul cu ceva util, nu sa raspunzi unor postaci care oricum nu ar intelege ce le-ai explica fara buzzwords de genul "sorosist", "basist", "neomarxist" si alte cuvinte care-s folosite fie incorect, fie fara sa aiba noima.
  • +12 (36 voturi)    
    seamana cu planul de la grivco (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 20:24)

    nash pandelica [utilizator]

    anuntat de varan. el s'a retras, planul a ramas.
    pm de la grivco e acum la cotrocesti.
    urmeaza refacerea, sau mai exact iesirea la iveala a pactului usl'amist: doua partide mari, in rotatie la guvernare.
    caci, mai draga, toate alea vor trece prin palavrament, cu aportul, pe ici, pe colo, al colegilor din penelea.
    nu se va ajunge la partid unic, ci se va pastra aparenta pluripartidismului. doua partide mari, ca'n democratiile mari ! and big brother behind....
    un stat pt. o mie de ani ! :-)
    • +11 (17 voturi)    
      Daca poate sa castige incontinuu puterea (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 21:01)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      PSD o va face ! Cu ALDE atarnat in coada pt a da si componenta "de dreapta" !

      PNL, singur, este incapabil sa ajunga la guvernare prin alegeri parlamentare, motiv pt care Tariceanu tot spera ca treptat -treptat PNL-ul se va dezintegra iar ramasitele sale vor migra spre ALDE.

      Poate ca intr-o astfel de ipoteza ALDE s-ar desprinde de PSD si ar incerca sa fie al doilea partid mare (de care vorbesti) care sa incerce sa guverneze si singur !
      • +13 (21 voturi)    
        O rugaminte daca se Poate (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 21:57)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Penele este Franciza P$D, oricat mi as dori ceva Reduta impotriva P$D va Rog nu mai amintiti de penele, votul Guvernului Docilei a Lu Deddy arata matematic Complicitatea penele, Franciza P$D !

        Stiu ca va Dezamagesc, dar..vorba lu Churchill..din Darkest Hour..nu poti relationa cu un tigru cand capul tau este in gura Lui..penele este Mort de la CampeanusiQuintus Incoace
        • +2 (12 voturi)    
          Nu ma dezamagesti deloc ! (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 23:00)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Iti raspund si acum cum ti-am raspuns si in urma cu cateva zile pe un forum pe care se dezbatea un articol privitor la PNL ca nu am nicio afinitate cu acest partid, in legatura cu care de altfel am inregistrat la OSIM o completare la zicerea lui Banciu cum ca "Penelistii sunt tot niste pesedisti, dar mai prosti", in sensul ca expresia protejata de acum incolo este :
          "Penelistii sunt tot niste pesedisti dar MULT mai prosti "!

          Pe de alta parte e foarte plastica expresia ta : "PNL este franciza PSD" dar nu pot fi de acord cu ea pt ca altfel nu as mai putea milita pt realizarea unei aliante politice de genul celei care a fost DA, intre PNL si USR !

          PS. Eu continui sa cred cu obstinatie ca in lipsa unei aliante a partidelor din opozitie, PSD nu va mai putea fi dat jos de la putere in urmatorii 1000 de ani !
          • +6 (10 voturi)    
            Reichul de 1000 ani al P$D Posibil (Joi, 1 februarie 2018, 8:56)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Dar Improbabil, de ce? P$D va fi literamente calcat in picioare de proprii votanti ajutati de cei care de 365 Zile sunt in Strada, P$D NU a inteles momentul decembrie 89, ei cred ca Poporul NU se va trezi timp de 1000 de ani? Am in vedere faptul ca Elon Musk scoate in curand pe Amazon un aruncator deflacari portabil, la ce e bun? Veti vedea!
            • +4 (4 voturi)    
              Acum nu-i vorba ca bune or sa fie (Joi, 1 februarie 2018, 9:52)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              si imprimantele 3D !
              • +5 (5 voturi)    
                CORECT (Joi, 1 februarie 2018, 11:41)

                un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                nu mai pomeniti de asta ca Actualul Parlament ar fi in stare sa declare ca imprimantele sa fie supuse regimului armelor si munitiilor !
                • +7 (7 voturi)    
                  Parca-l si vad pe Radulescu-Mitraliera (Joi, 1 februarie 2018, 14:23)

                  Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                  cerand lu' Papusha sa-i permita (prin derogare de la lege, evident !)sa detina si el una, cum se spune ? "de panoplie" !! :))))
        • +5 (15 voturi)    
          povestea intreaga (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 23:42)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          la lovirutie, cativa securei batrani, grade inalte, s'au adunat gramada si'au decis trecerea la democratie, ca altfel nu mai primim nimic de la ai bogati. l'au bagat pe ilici la inaintare, legendat cu cativa ani inainte ca dizident, ca inlocuitor al lui al batran, unii spunand ca ar fi intelegere intre kremlin si casablanca de pe potomac.
          asa a aparut mugurelul democratizarii romaniei, feseneaua lui ilici.. mare pacaleala, ca pe langa securei si politruci commies, s'au adunati si cativa oameni de bine, de dreapta, fie pacaliti, fie momiti, fie naivi.
          si asa, demokratik, ca printr'o intamplare, feseneaua s'a transformat in partide politice.
          socealistii si labaralii erau in proiectie, de aia erau impanati de fosti, cu sau fara stele pe umeri. singurul lor necaz, au aparut ratiu si seniorul, au aparut tzaranistii.
          ei au fost prima tzinta, cei de care trebuiau sa scape. au prifitat de naivitatea, sau nu stiu cum sa'i zic, si i l'au bagat pe milu in carti, lui bietul coposu.. cdr a fost sfarsitul pntcd, gratie ..celuilalt partid de dreapta si asocierii cu pd.
          decedatul miliardar impreuna cu tarliceanu erau in spatele pnl, don pedro apaca si base la pd.
          n'a fost mare lucru sa dea lovitura de gratie pntcd cu milu in interior. milu si alte cozi de topor. inchiputi'va ca ciuvica era consilierul lui milu.
          base a lovit serios in secureii vechi, aducand tineret, sange proaspat. bad mistake, cum s'a dovedit.
          pt. a putea depasi situatia, au pus'o pe fata, au facut usl'amul, clocit la grivco de vechile securi.
          varanu, tata socru si tarliceanu protagoniesti, dottore, kkarau si herr pm grivco la suprafata.
          n'a mers prea usor pt. ca securi noi au contratacat, l'au ascuns pe varan, pe bombonel, l'au fortat afara pe tata socru iar dottore, in prostia lui le'a facut jocul. ceea ce l'a scarbit pe kkrau, care si'a ales alt viitor, dupa cateva luni la cotrocesti.
          a simtit o respiratie fierbinte in ceafa.
          vazand noii jucatori ca dottore e hahalera, ca kkrau a clacat, l'au bagat pe her
        • +1 (13 voturi)    
          continuarea povestii (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 23:47)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          au trecut din nou la treaba, adica sa scape si de base si pdl. trebuiau sa ramana, conf. planului initial, cu doua partide mari. pdl se umflase, ameninta sa inghita pnl.
          a intrat in scena herrul, l'au convins pe blaga, care avea niscai skeletzuri prin fishete si gata, doi intr'unul..
          in rest, asa'i cum zicea colegul, alde va inghiti penealeaua, sau peneleaua va ceda si va fuziona cu tarliceanu, spre revitalizarea usl in toata splendoare. si apoi, impreuna vor mima democratia, rotatia la guvernare, etc.
          cum ziceam, sfarsitul povestii este : si au trait multi ani, fericiti.
          va fi liniste, multumire si la bruksal...
          pmp, usr, zumzaind in preajma intaresc senzatia de mare demokratie.
          • +3 (5 voturi)    
            Istoria moderna a Romanicai (Joi, 1 februarie 2018, 9:10)

            scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            recitata de Nashu' si stimulata probabil, de un paharel de zaibar.
            Felicitari nashule...!

            PS. Cu previziunile pentru viitor insa nu prea sunt de acord. Se stie ca de aici de jos viitorul se vede mult mai bine, am o imagine .... "panoramica" ....

            Astfel, alde nu va inghiti peneleaua pentru ca e o broasca mult prea mare pentru gurita lui, facuta parca doar pentru "organu' " psdracului.

            Insa, informatii complete despre cum arata viitorul politic, intr-un episod viitor. Nu e momentul sa dezvaluim acu' chiar totul, pentru ca pierdem esentialul, adica ...distractia..!
      • +5 (13 voturi)    
        Cu cat mai multi fripturisti (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 23:24)

        motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        ... vor migra de la PNL catre ALDE, cu atat ceea ce va ramane va fi de calitate mai buna. Poate asa se va realiza pana la urma si exorcizarea fantomei USL-ului!
      • -1 (1 vot)    
        n'ar da bine la bruksal si wash (Joi, 1 februarie 2018, 20:41)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        rotatia prin intelegere, seamana mai mult cu demokratia, mai usor de inghitit in cantzalarii.
        nu's prosti. cu pnl la guvernare, in intelegerea usl'amica, ar fura la fel de linistiti. pardon, si'ar vedea de afaceri la fel de linistiti.
        herru' a fos acolo sa dreaga busuiocu, sa le arate ca e bine, iar la vara va fi cald..
        el vecheaza, desi, aparent...partea a doua.
  • +9 (19 voturi)    
    In sfarsit (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 20:24)

    bogdan192 [utilizator]

    Cum pot renunta la cetatenie?
    • -6 (20 voturi)    
      Te Ajut (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 22:53)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui bogdan192

      Dar in prealabil Trebuie sa imbraci o vesta cu ceepatru si oDescarci In Plenu Reunit al Camerelor..virigenele..sunt gata sa te intampine si "iele "
      • +4 (6 voturi)    
        Daca e vorba despre ..virgine, atunci ma (Joi, 1 februarie 2018, 9:15)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        bag si eu.
        Oricum, d-le asta cu centura e penultima varianta, pana atunci mai avem multe alte solutii de epuizat...
    • -10 (16 voturi)    
      Du-te-n Congo (Joi, 1 februarie 2018, 0:06)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui bogdan192

      !
      • +6 (8 voturi)    
        Iar voi sa va luati ban pentru treaba asta (Joi, 1 februarie 2018, 9:21)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        asa cum v-ati luat pe vremea lui Mobutu...!?

        Va doriti restauratia pana la cele mai mici amanunte....
  • -37 (59 voturi)    
    Deci statul paralel (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 20:27)

    Lovercraft [utilizator]

    recunoaste prin pixul dumneavoastra, domnule Tapalaga, faptul ca Dragnea il poate distruge prin dezvaluirile pe care le poate face. Inseamna ca statului paralel ii este teama si se stie cu musca pe caciula. Inseamna ca statul paralel a cam facut niste nasoale, daca se teme de dezvaluiri. Pe cale de consecinsta, statul paralel trebuie demascat, demantelat, distrus, pentru ca in acest moment este in ilegalitate.
    • +17 (33 voturi)    
      “Nasoale” Limbaj Latrina 3 emanat de (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 21:06)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Mircica Cel Masat de Motociclist
    • +19 (27 voturi)    
      In ilegalitate sunt, bineinteles hotii si (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 21:16)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      talharii, stimabile.
      Pablito nu are niciun as in maneca, in afara "butoanelor" guvernamentale cu care poate, o perioada limitata de timp, sa mituiasca prostimea.

      In acest moment, Daddy nu face altceva decat sa incerce sa-si vanda cat mai scump pielea. Dar stie "sarac' cu duhul', ca noi toti nu pielea i-o jinduim, ci ...mustata...!
      • +6 (14 voturi)    
        Joc mental (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 23:38)

        motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        "Pe acest fond de asalt fara precedent, jocul moale si confuz al presedintelui Iohannis incurajeaza reorientarea oamenilor din sistem catre noul centru de putere. (...) In tot cazul, lipsa de reactie a presedintelui genereaza demobilizare masiva in structurile de sub el"

        Eu aici vad cheia articolului. PSD joaca acum la intimidare, asemenea unui bully din curtea scolii. Nu detine inca puterea deplina, dar daca pe fondul reactiilor anemice ale opozantilor reuseste sa creeze iluzia ca o are, atunci aceasta poate deveni in cele din urma realitate. Exact ca o profetie care se indeplineste singura.
        • +6 (8 voturi)    
          Orice Hamster Bully are, va avea Nashul (Joi, 1 februarie 2018, 9:18)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

          Sau, acesta este Strada, istoria din 1907, apoi decembrie 89 Subliniaza Epic suflul si dinamica unei deratizari fara anestezie..
    • +3 (11 voturi)    
      statul paralel "dracnea" (Joi, 1 februarie 2018, 1:02)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      striga "statul paralel"
    • +4 (6 voturi)    
      mda (Joi, 1 februarie 2018, 9:17)

      Non [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      ca idee, orice stat paralel, daca ar exista, ar fi ilegal sau ilegitim, cum zice sefu' tau codrin. zici tu "Pe cale de consecinsta, statul paralel trebuie demascat, demantelat, distrus, pentru ca in acest moment este in ilegalitate." Adica dupa momentul distrugerii ar trece in legalitate? ziceri de trolete cu IQ<0
    • -2 (2 voturi)    
      "Noul jupan" (Joi, 1 februarie 2018, 12:36)

      Daredevil [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Mie imi place exprimarea din ultima propozitie a preambulului ( " ..somate sa se predea noului jupan". Sunt curios cine era " vechiul jupan"..Credeam ca sunt independente.
  • +20 (24 voturi)    
    ... (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 20:33)

    tirolez [utilizator]

    Noi cand ziceam aici in comentarii ca KJ a cedat prea usor....
    • +12 (24 voturi)    
      am fost cenzurati, (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 21:21)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      comentariile nu au trecut. Dar, desigur, ce stim noi!

      Las'ca stie Premierul Grivco, Iohannis, care le mai da o sansa! Care se duce la UE si, in loc sa ceara ajutor, le zice alora ca e bine, rezolva el, face el, are mare incredere...
      Cred ca ne uitam la o comedie, Iohannis nu a parasit niciodata gruparea de crima organizata Grivco, probabil ca nu are cum, decat cu picioarele inainte.
      • +9 (15 voturi)    
        Nu e blat (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 23:57)

        motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui revo

        ... dar vremurile lui "pas cu pas" au cam apus. In atmosfera pluteste miros de blitzkrieg. Vorba unui alt teleormanean (!) de odinioara: "timpul nu mai avea rabdare"....
        --------

        Imi permit o sugestie: cred ca ar fi cazul ca dl Iohannis sa isi completeze echipa de strategi si consilieri. Vremurile se schimba, iar metodele trebuie sa se schimbe odata cu ele.
        • +5 (5 voturi)    
          Si pentru a gasi consiglieri, poate (Joi, 1 februarie 2018, 12:17)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

          incerca sa si "sape", nu doar sa ridice privirea spre cer a neputinta...!
        • +4 (4 voturi)    
          apropo de pasi (Joi, 1 februarie 2018, 15:08)

          revo [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

          cand apare urmatorul volum, "Trei pasi inapoi"?

          Avand in vedere mesajul cu care s-a dus la Bruxelles si ce raspuns de non combat a reusit sa obtina de la Juncker - cum ca ar fi niste probleme dar toate se rezolva la Bucuresti (sic!), nu e nevoie sa intervina UE, chestie cu care Dragnea este perfect de acord (ce bine se inteleg ei doi!), cred ca este foarte clar ce consilieri si strategi are, unul si unul, pe masura aluia, fost PSD-ist cu acte, pe care l-a expediat la Londra.
          Stii, noi il tot banuim de bune intentii... blitzkriegul s-ar putea sa fi naucitor, dar pentru #rezist & Co si pentru acest netot de popor.
          • 0 (0 voturi)    
            s-au discutat alte lucruri la Bruxelles (Vineri, 2 februarie 2018, 17:36)

            ..13 [utilizator] i-a raspuns lui revo

            dar evident si justitia si ceea ce se prevede a se intampla cu dansa au fost subiecte atinse.

            dar miza mare a fost - vrem sa facem un bairam mare la Sibiu cand spunem Bye-Bye BREXIT si aici se pun in miscare multe rotite.

            Pana la urma cei care mai cred in strada cred ca trebuie sa ia putin aer in piept si cam atat.

            Unii stiu cum sa discute afacerile si cum se bat palmele indiferent de diferendurile dintre ei, si ce daca o sa fie o mica sincopa in justitie ??- cui ii pasa? si conform unei povesti mai vechi: scapa cine poate...

            Nu am asteptari mari de la Bruxelles - dar se lucreaza in paralel pentru a schimba regulilel jocului - vor deveni mai dure - si la Brexitul mult dorit de multi evropeni.

            Brexitul este un prilej extrem de bun de regandire in cadrul UE - UK de mult si-a regandit soarta si a spus PA, acum mai hotarat decat alta data...

            Ceea ce este insa extrem de important pentru RO ar putea sa fie EMU - si aici este o relativ mare problema - nu stiu cum o sa o scoata la capat dar never give up! Cred ca se lucreaza...
  • +13 (19 voturi)    
    Daaa (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 20:48)

    mitg [utilizator]

    "Lasati-ma in pace sau arunc in aer tot statul"

    Ca garantat detine dragneev informatii asa explozive ...
    Faptul ca ar anunta ce agent de la politie a lasat-o pe Alinuta sau pe Mazare sa iasa din tara nu ar arunca nimic.

    In rest ce sa ofere, parola de la seiful in care tinem bogatii pe care nu le avem?
    • -5 (13 voturi)    
      subestimare (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 21:35)

      xyz2033 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      daca te uiti la ce nucleara a lansat Tolo la familia Predoiu si SIE si chiar mai rau, este clar ca oricand se poate dinamita totul.
      In plus, de unde stii ce informatii detine Dragnea, mai ales ca are MAI in subordine ?
      • +3 (7 voturi)    
        Garantat (Joi, 1 februarie 2018, 2:27)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui xyz2033

        Faptul ca un mafiot are un frate cu conexiuni politice va dinamita "totul". De parca de-astea nu se intampla de cand lumea ...
  • +11 (19 voturi)    
    Nu va pierdeti nadejdea, pentru ca nu poate (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 21:04)

    scaraotchi [utilizator]

    sa incalece chiar pe toata lumea cum crede el. Nu suntem toti din Videle sau din imprejurimi, ca sa puna el in practica ce a vazut in seriale orientale slab regizate.

    Totusi n-ar strica sa punem de ceva demonstratii mai consistente in perioada ce urmeaza ...!
    Duminica, ce ziceti...!? Eu ma bag...
  • +6 (20 voturi)    
    nu e chiar asa (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 21:11)

    Robert_Jordan [utilizator]

    Aici nu sunt de acord cu tine Dane, in Constitutie scrie foarte clar, sefii serviciilor sunt numiti de catre Parlament la propunerea Presedintelui ceea ce inseamna ca poate Dragnea sa schimbe cate legi vrea fiind nu poate sa il scoata pe Johannis din mecanism. Totodata, in Costitutie se prevede ca CSAT isi da avizul atunci cand e vorba de aspecte care tin de siguranta natioanala ceea ce inseamna din nou ca Dragnea nu poate sa scoata CSATul din anumite mecanisme (iar in CSAT deciziile se iau prin unanimitate).

    Cred ca il realitate Dragnea ataca SPP ca in cazul in care va fi in mod evident condamnat in prima instanta sa aibe munitie sa ralieze tot PSDul in spatele lui pentru a abroga abuzul in serviciu.

    Sincer, mai mult nu vad ce ar putea face (a nu se intelege ca asta nu ar fi foarte grav)

    Last but not least, eu am speranta ca dupa 15 ani de colaborare NATO in serviciile secrete nu mai sunt de mult oameni care sa se dea dupa cum bate vantul puterii.
    • +2 (2 voturi)    
      De acord (Joi, 1 februarie 2018, 14:14)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Robert_Jordan

      Cu ultimul paragraf.
      Serviciile nu mai sunt de mult asa, in bataia vantului ca sa se duca dupa cum apare cate un jupan mai puternic.
      De fapt asta e toata suferinta PSD si toate racnetele cu stat paralel samd.
      In 89 au pierdut controlul absolut al securitatii. Inainte de 89 orice prim-secretar de judet (acum baron local) dadea ordine sefului securitatii pe judet. El putea sa faca sa dispara orice indezirabil...
      Este adevarat ca comandantul ala putea sa primeasca si el ordine de la cineva mai de sus si sa-l puna sub urmarire de ex. pe un "dizident" ca iliescu care-si mai iesea de pe linie, dar atunci, numai Nr1 din partid decidea asta.
      Asa ca ei sunt foarte suparati: Secu nu mai asculta de Partid.
      Acum se dau victime, ba ca-i "asculta" serviciile ba ca i-au persecutat inainte de 89 (nu zice nimeni deschis ca de fapt, toate crimele securitatii erau ordonate de partid) si ce mai luptatori pentru democratie si transparenta sunt ei - in realitate isi DORESC servcii de informare obediente, numai ca serviciile au cam rupt lantul in 89. Daca n-a reusit ceasca sa ii tina in frau, cu tot aparatul de partid, nu mai reuseste unu ca dragnea sau cine o veni dupa el; mai ales ca sunt din ce in ce mai prosti si mai primitivi, in timp ce structurile de informatii se cam "rafineaza"
      • +2 (2 voturi)    
        Cu tot respectul, imi permit sa fac o mica (Joi, 1 februarie 2018, 15:20)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

        corectura: NU in '89 au pierdut controlul partial asupra securitatii, ci inainte de aderarea la NATO. A fost conditie de aderare, aceea ca o parte din dinozaurii care populau securitatea sa iasa fortat la pensie.

        Poate ati observat ca am corectat si termenul "absolut", pentru ca "epurarea'' de inainte de aderarea la NATO nu a fost 100% o reusita iar ponoasele le tragem noi acum.

        "Corbii'' au fost reactivati unul cate unul si acu' avem un intreg stol...
        • +1 (1 vot)    
          Nu despre asta e voba (Joi, 1 februarie 2018, 19:27)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

          Daca ceausescu ar mai fi avut control asupra securitatii nu sfarsea cantand internationala lipit de zid.
          In 89 a fost punctul de inflexiune, sa-i zicem asa. Secu a scapat de tutela partitdului si si-a luat soarta in propriile maini.
          Pcr, avand la varf pe ceasca sprijinit de alde postelnicu, dinca, bobu, n-a mai fost in stare de nimic, decat sa provoace o baie de sange si sa-l scoata din palarie ca sa-l puna ultimul pe lista dar cel dintai, pe "reformatorul" si "democratul original" iliescu. Acum pcr si-a pus in frunte tot pe alde bobu, dar mai rai, mai pusi pe capatuiala, dar si mai prosti.
          Cu garnitura asta, tara se duce la vale intr-o viteza ametitoare. Si nu e nimeni sa-i puna frana. Cel putin, aia dinainte se multumeau sa aiba puterea totala (asta si finca seful suprem le cam lua gatul daca se lacomeau prea mult la averi). Astia de acum vor mai mult: bogatie nelimitata si putere, ca sa nu justifice averea.
          Din pacate, si acum ca si atunci opozitia politica este ca si inexistenta.
          Doar vorbe si pareri. Mimoze!
  • +11 (23 voturi)    
    Nu stiu daca Dragnea are nevoie neaparat (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 21:13)

    Susufler0 [utilizator]

    de servicii pt a scapa de rigorile legii ! Mai curand cred ca doreste sa le acapareze pt ca asa scrie la manual : Cine vrea sa stapaneasca in mod absolut trebuie sa controleze serviciile secrete.

    De acuzatiile penale Dragnea poate scapa cu ajutorul fie al Parlamentului fie al Guvernului, ambele institutii aflandu-se in mana sa si putand elabora acte normative "pe persoana fizica" prin care sa fie dezincriminate unele infractiuni de care este acuzat Presedintele PSD !

    PS. In rest, intr-adevar, daca-i reusesc planurile ne asteapta o dictatura putiniana pe alocuri, adica o conducere ce mimeaza democratia !
  • -24 (30 voturi)    
    Repet: Dragnea trebuie lasat in pace! (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 21:58)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Am spus-o de cateva ori: daca vrem ca Dragnea sa nu arunce in aer tara, trebuie sa strangem din dinti, sa recunoastem ca poate sa o faca si sa-l lasam in pace. Totul depinde de d-na Kovesi, care trebuie sa inteleaga ca intre unu-doi ani de puscarie pentru Dragnea si salvarea tarii e de preferat salvarea tarii.
    • +9 (19 voturi)    
      Daca pahontzu a spus Executare (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 22:18)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Eu spun ca apoi Urmeaza Eliberarea Romaniei, deratizarea de Hamster este un Obiectiv Sanitar de Tara!
    • +11 (17 voturi)    
      In acest moment acest lucru nu mai e (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 23:02)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      posibil. Chiar daca, hai sa le facem hatarul si sa-i spunem "statul paralel", o vrea sa negocieze, NU VREM NOI...!

      Nu e posibil ca un antihaiduc, sosit in sosete flausate si cu dintii cariati pana la radacina, sa faca "decat" ce-l taie capul, considerand ca hamsteru' lui e cea mai importanta "faptura" si sa-l asmuta cu nerusinare pe oamenii cinstiti...!

      Da, da stiu, hamsterul e un animal dragut, numai ca al lui e mutant, a suferit mutatii genetice in perioada cat a suferit in anonimat, pandind in umbra Prostanacului si a lui Pinochio ... Asa ca, nu exista alta cale, trebuie ...barbierit...!

      Dracu' barbier, pregateste-te...!
    • +3 (5 voturi)    
      prea tarziu (Joi, 1 februarie 2018, 10:00)

      Non [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      pt asta, acum. Pe de alta parte, a aparut in joc OLAF... deci la mom asta e ori la bal, ori la spital. dupa cum se arata, se lasa cu spital. nu pt ei, alesii
  • +7 (9 voturi)    
    da asa se vrea (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 22:29)

    pb80tm [utilizator]

    da cucerirea serviciilor se face cu bani multi pe care dragnea nu-i are. iar in urma cuceririlor sale e cam parjolit. poate momeste serviciile cu productii record la hectar de porumb. inca nu se stie daca ia cele 10 mlrd imprumut. daca nu dovedeste ca e vandabil si nu primeste banu ala e cam stramtorat. plus ca baronii se asteapta la un flux neintrerupt de cash. si nu cred ca baietii aia nu o duc bine in statusul de azi. la fel nu is votanti psd. e oarecum jignitor pt un serviciu sa vina chelneru care ti-a parajit porcii si deschis berea candva sa iti puna sefi viorici si vasilici.
    prea ai faceti aura de mare cuceritor. maine aflam de el ca e un duma de stat.
  • +4 (8 voturi)    
    Are sanse sa devoreze Romania (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 23:18)

    valll [utilizator]

    Cam asta este. A inceput sa devoreze institutiile pe rand si are sanse sa devoreze Romania.
    Cum sa nu-i reuseasca cu atatea ajutoare?
    Guvernul este total docil, va face tot ce ii va cere. A fost suficient sa le ordone, ca au renuntat toti fara cracnire la paza. E un semn clar despre ce fel de guvern e asta. Mai mult, desi era ilegal sa foloseasca in loc Jandarmeria, am auzit cum un sef de la Jandarmerie ca se poate!
    Totusi, fiindca legea exista, si ea nu permite, si e prea subtire motivatia ca stie ceva despre SPP de la Stanescu, care aflase si el de la cineva. Atunci, a sarit d-na Mungiu in ajutor, care reclama niste lucruri despre SPP d-lui Manda, de la vestita comisie parlamentara. Chiar daca nu e adevarat, parlamentul va vota.
    Acest ajutor de la dna Mungiu pe care il primeste Dragnea, spune mult despre doamna respectiva. Si, nu stiu de ce, imi aminteste de ajutorul pe care i l-a dat nu de mult dl Tapalaga, ca sa se descotoroseasca mai usor de Tudose.
  • +10 (12 voturi)    
    Intr-adevar (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 23:38)

    R.A.Muresan [utilizator]

    Concentrarea masiva a prostiei la virf este un bun indicator ca se apropie dictatura. Iar intr-o tara ca Romania se vor gasi mereu destui prosti care sa-i urmeze orbeste pe prostii bubuitori de la virf.
    Exista insa o buna sansa ca, printre cei pe care-i provoaca Dragnea acum, sa fie si citiva oameni competenti care sa stie exact ce e de facut pentru a opri tavalugul -- mai ales ca, in disperare de cauza, Dragnea va face acum si cele mai mari greseli.
  • +7 (13 voturi)    
    Oops (Joi, 1 februarie 2018, 1:04)

    Dodel540 [utilizator]

    Vorbim cumva oare de acele servicii care l-au tinut in brate pe Condrea cu Hexifarfma si au spoliat sistemul medical pana la comiterea de crime contra poporului roman?
    Sau de acele servicii care i-au dat lui Ghita pe tava zeci de contracte banoase cu statul pe zona de IT?
    Iar cand treaba a devenit evidenta unul a fost "scapat" in serbia iar altul in copac ?
    Hai sictir cu siguranta voastra nationala.
    Un gand la fel de intim si parlamentului care nu ar face comisie speciala pentru asa ceva...
  • -3 (9 voturi)    
    lol..puterea cui? (Joi, 1 februarie 2018, 3:59)

    Coco Whistle [utilizator]

    Romania nu are nimic democratic, sintem o tara bananiera a securistilor si a celor care te joaca pina te reduc la tacere. pina si saracu hagi si-a bagat picioarele, si doar e hagi. lucratura e prea mare, unii au pus labele pe putere si fac ce vor ei cu ea. sa nu uitam, pestele se impute de la cap...presedintii Romaniei au fost de tot rahatul.
  • +8 (8 voturi)    
    mamaliga explodeaza.. (Joi, 1 februarie 2018, 8:19)

    ggeo [utilizator]

    ...daca nu vin bani de afara ; de la europeni ( comisie ) sau de la americani ( fmi ) . Poporul trebuie hranit ca sa
    poata fi furat .
  • +5 (7 voturi)    
    Sper din tot sufletul (Joi, 1 februarie 2018, 9:03)

    Rescator [utilizator]

    Ca acest bolsevic de rit stalinist,numitul Abu Dragneev
    sa se inece cu propria lacomie pentru puterea absoluta.
    Un asemenea scenariu odata realizat trimite Romania
    (sau ce a mai ramas din ea)in strafundurile Asiei,de
    unde au venit mai demult navalitorii(unii din astia au
    devenit "europeni").
    • +6 (6 voturi)    
      Si operatori ai Padurii romanesti (Joi, 1 februarie 2018, 9:51)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Sub numele economic Gaterszag Kerestoy srl,
  • +6 (6 voturi)    
    Ar trebui sa avem mai multa incredere in noi (Joi, 1 februarie 2018, 9:46)

    Habermas [utilizator]

    Insine. Prea i-am lasat pe PSD-isti sa faca ei agenda publica. Romania trebui inundata cu proiecte bine gandite, cat mai industriale, mai internationale, mai inteligente, mai tehnologice, mai culturale, mai educationale, mai entreprenoriale, mai business. Si angrenat cat mai multi Romani (incepand cu cei mai harnici, inteligenti, capabili, de incredere).

    Intr-un asemenea context, PSD-istii se vor ineca singuri in propriul rahat. Nu pot face fata. Toate planurile lor vor fi lovite de irelevanta si neputinta.
    • +7 (7 voturi)    
      Ai mare dreptate, dar sincer eu nu m-am (Joi, 1 februarie 2018, 12:24)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      implicat pana in acest moment deoarece ma distrez teribil, m-am limitat doar sa urlu-n piata si cam atat.

      Va dati seama ce ar insemna ca plece PSD de la conducere si sa vina oameni cum trebuie, cu proiecte bine gandite, cu de toate? Pai ar fi jale mare, va zic...!
      Fara distractie,... viata e pustiu...!
      • +6 (6 voturi)    
        Nu ma refer doar la proiecte conduse de guvern. (Joi, 1 februarie 2018, 13:02)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

        Ma refer la toate tipurile de proiecte profesionale. Poate chiar mai mult la cele care NU implica in mod direct guvernul sau agentiile guvernamentale. Daca cetatenii, business-ul, societatea civila, etc umfla Romania (in sensul bun) cu proiecte, birocratia si pseudo-politica mafiei PSD isi pierde aproape complet relevanta.

        PS. Poti sa te bagi si tu, be my guest. Incepe cu biserica. Tine-i ocupati cu de-ale tale, ca sa ne lase pe noi in pace ;) Nu mai avem nevoie de soboruri de preoti si alte "ceremonii" de retardati.
        • +3 (3 voturi)    
          Ok, boss..., I'll do my best! (Joi, 1 februarie 2018, 15:33)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

          Un singur amendament: prefer sa incep cu trolii, stii cu biserica lucrurile sunt mai complicate, de cate ori atac imi sosesc imediat pe rever minusuri, stiu si eu, sunt multi credinciosi si pe aici...

          Bine ma-nvoiesc, voi incerca si cu biserica, dar daca arunca popii cu tamaie si cu agiasma dupa mine, tu platesti oalele sparte...!
  • +9 (9 voturi)    
    dupa "experienta" ceausescu, (Joi, 1 februarie 2018, 9:54)

    lp [utilizator]

    daca mai permitem acapararea puterii de catre o singura persoana sau grup, suntem niste tampiti si niste lasi. Ne ascundem de fapt in spatele multimii - tot timpul ne asteptam sa faca altcineva, ceva. ok, nu pot singura, dar intru in grupul #rezistenta, coruptia ucide si chiar in usr, sa particip cum pot, cu idei, sprijin de orice fel, impotriva acestei mizerii. Eu nu voi fi sclav
  • 0 (8 voturi)    
    prazar boss,circ si p.r.osti servili, avem! (Joi, 1 februarie 2018, 10:10)

    ...!? [utilizator]

    paine,din ce in ce mai putina si mai scumpa !
    insa, polenta voda vegheaza,observa cu atentie, se ingrijoreaza profund si acorda inca o sansa.circarului.
  • +4 (4 voturi)    
    inca 5 ani in UE (Joi, 1 februarie 2018, 13:28)

    buniculnicolae [utilizator]

    eu am ajuns sa sper ca mai rezista Romania 5 ani in UE ca sa mi pot lua cetatenia in statul in care traiesc acum, ca la cum se misca lucrurile...cine stie. prima data am plecat din tara in 2015. m am intors in 2016 pt cateva luni si am plecat iarasi in ian 2017. de departe cea mai buna decizie pe care am luat-o. de cand am plecat traiesc linistit si imi ocup timpul cu mine si cu familia mea. am fost la vot de cand am facut 18 ani. am fost in Bucuresti la majoritatea protestelor din ultimii ani de dinainte sa plec. apoi m am gandit intr-o zi asa: eu m-am nascut pe pamant. e dreptul meu ca om sa ma duc unde vreau sau unde pot pe pamantul asta si sa imi fac culcusul pentru familia mea. m-am mai gandit ca acasa e unde imi fac casa, pentru ca nu mai sunt copil si e cazul sa-mi pun eu bazele unei case (apartament, ce o fi, a nu se lua literal) unde consider eu ca e mai bine. si am facut asta. si cam atat. dar hei, asta sunt eu, nu trebuie sa fie toata lumea la fel. doar mi-am expus cazul.
    • +2 (2 voturi)    
      Plecati, plecati si nu va mai uitati! (Joi, 1 februarie 2018, 16:31)

      NicolaeD [utilizator] i-a raspuns lui buniculnicolae

      Nicolae, si eu facui acelasi lucru doar ca in 2008. Acuma la 10 ani dupa (vizitasi RO in fiecare an) sunt cert ca facusi cea mai buna alegere! Am devenit cetatean in tara de adoptie, mi-am cumparat casa (o termin de plata in max 2 ani) si basca mi-am luat si un apartament cash prin RO pentru promenadele anuale. In societate adoptiva fac parte din clasa mijlocie si pot sa-ti spun ca frigiderul e arhiplin (deh meteahna romaneasca), fac excursii/vancante exotice anuale si singurul lucru ce-mi lipseste sunt parintii. Sunt si lucruri negative dar palesc in comparatie cu cele din RO. Ca fapt divers, n-am mai avut contact cu vreo organizatie guvernamentala decat de vreo 5 ori in ultimii ani, restul online. Va irositi viata in RO. Riscati si castigati!
      • +1 (1 vot)    
        inteleg ce zici (Joi, 1 februarie 2018, 17:24)

        buniculnicolae [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeD

        dar eu nu am plecat nici pentru casa nici pentru frigider. astea le ai si in Ro daca vrei. si concedii si adidasi nike sau masina frumoasa. am plecat pentru ce scrie in articolul de mai sus si alte motive derivate din problemele de genu'. bafta si viata faina sa ai.
  • -1 (1 vot)    
    Constat (Joi, 1 februarie 2018, 22:33)

    A310 [utilizator]

    ca toate apocalipsele se abat numai asupra bietei tarisoare .
    • +1 (1 vot)    
      Inteleg ca te spovedesti (Vineri, 2 februarie 2018, 7:01)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Tu esti apocalipsa nr. 310?
      • -1 (1 vot)    
        Am facut afirmatia (Vineri, 2 februarie 2018, 9:55)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        anterioara , dupa ce am lecturat articolului de mai sus .
  • -2 (2 voturi)    
    hei (Vineri, 2 februarie 2018, 10:01)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ...nu v-a placut cand v-a aplicat Basescu epitete educative... si atio decis sa-l izolati... ati reusit...

    Acum stati cu mainile in san si priviti cum foloseste Dragnea superficialitatea presei si a politicienilor...

    De populatie nu mai spun...este redusa la o neputinta aproape de furie sau apoplexie.... ce va alege?

    Vom vedea...