O invitatie la negociere

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 30 ianuarie 2018, 11:42 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Din amenintarile cu dezvaluiri din interiorul sistemului, din santajul pe sub mustata la statul paralel, din bunavointa suspecta fata de Klaus Iohannis si din maraielile la seful SPP, acuzat de implicare in jocul intern din PSD, din tipetele stridente ca nu va ceda puterea, in fine, dintr-o serie de reactii, gesturi si priviri disperate am inteles luni seara un singur lucru: vrea sa negocieze. Liderul PSD zgarie portile Cotroceniului, bate la usile secrete pe care intra altadata sa taie porci si aprinde fumigene la ferestrele presedintelui in speranta ca va iesi totusi cineva sa-l invite la masa impacarii.

Niciodata nu l-am vazut atat de agitat si sunt de acum cativa ani buni de cand scriu despre personaj. Promisiunea ca se va arunca in aer la Comisia de control SRI, condusa de Claudiu Manda, ca va spune lucruri, rafuiala cu un site care ca a scris despre fiul sau ca scoate bani din firme si ca vrea sa fuga din tara, avertizarea “martorilor mincinosi” din dosarele lui ca vor plati, in fine, reincalzirea ciorbei despre cum se pregateau Horia Georgescu de la ANI si George Maior de la SRI sa-l scoata pe Klaus Iohannis din cursa prezidentiala in 2014, toate acestea la un loc ne arata un grad ridicat de nervozitate.

Dragnea s-a dus la Antena 3 sa faca parada de puterea lui proaspat dobandita prin investirea Guvernului Dancila, sa le arate din nou tuturor cine e jupanul si sa sugereze ca nu va ezita sa arunce tara in aer pentru a se salva. Dragnea propune azi sistemului o negociere de pe pozitii de forta, nu mai cerseste indurare ca in trecut. Salvati-ma sau va distrug! Scoateti-ma sau va trag pe toti la fund dupa mine! Asta a tinut sa le transmita din prima zi in care si-a instalat marioneta in functia de premier. Cum va trata Klaus Iohannis si sistemul din jurul lui oferta lui Dragnea?

Am scris deja cat rau poate sa faca Dragnea cu Guvernul Dancila si ce masuri ia in calcul pentru a lua toata puterea in stat, avand ca prioritate controlul institutiilor de forta: DNA, SPP, DGPI, DOS, SRI si SIE. Vezi detalii aici.

Cam asta a avut de transmis in plan intern. Liderul PSD a avut insa un mesaj si pentru partenerii externi, formulat de aceasta data de la tribuna Parlamentului. Dragnea si-a inceput discursul  la investirea guvernului Dancila prin a proclama Romania stat suveran si prin indemnul de a apara “aceasta suveranitate cat traim”.

Suveranitatea, a filozofat liderul PSD, nu este atat o stare politica sau economica, “este o stare de spirit”. Apoi a asigurat audienta ca Guvernul are rostul de  pastra suveranitatea, “adica independenta in gandire si caracterul national”, “in spirit european, dar in folosul statului roman”. Liviu Dragnea n-a spus cine anume ameninta suveranitatea Romaniei, partial cedata benevol in momentul aderarii la UE in urma cu zece ani. Cui a declarat, asadar, razboi liderul PSD? Cu cine se bate Dragnea Suveranul?

In mod evident, continua lupta sa cu Occidentul, celalalt mare inamic dupa statul paralel. Dragnea nu contesta pe fata ideea Occidentala, ca Orban in Ungaria sau Kaczynski in Polonia, ci o submineaza metodic. Nu cauta sa propuna alt model, modelul iliberal, din simpul motiv ca nu dispune de o ideologie proprie pentru a-si justifica retorica anti-Bruxelles.

Suveran pe limba lui Dragnea inseamna liber sa fure fara sa dea socoteala, inseamna dreptul de a modifica cum are chef legile justitiei, de a dezincrimina abuzul in serviciu si alte infractiuni pentru a scapa de dosare penale, de a desfiinta DNA sau de a pune sub control sistemul judiciar fara sa-i sufle nimeni de la Bruxelles in ciorba. O tara suverana face guverne cu cercetati penal, cu analfabeti functionali care nu inteleg ce citesc, cu ministri educatiei certati cu limba romana. Asa se manifesta un spirit cu adevarat suveran!

Am tot spus ca liderul PSD vrea sa mearga pe urmele Poloniei si Ungariei, numai ca-i lipseste ideologia proprie, modelul alternativ. In loc de conservatorismul lui Kaczynski sau Orban, Dragnea vine cu doctrina borfasilor, cu legalizarea coruptiei si hotiei. E tot ce are de oferit la schimb. O tara condusa ca un grup infractional organizat, numai ca putin mai mare. Asta e modelul! Cui nu-i place sa-si vada de tara lui.  

In dementa lor anti-EU, ceilalti doi recurg la un discurs aparent articulat, construit pe un set de valori care denunta in mod asumat modelul stangii liberale. Polonia si Ungaria calca in picioare valorile UE in numele unui model de societate superior. Bietul Dragnea nu crede in nimic, nici in stanga, nici in dreapta, nu-i pasa de democratie si ar fi gata sa ne scoata din UE cu totul daca asta il ajuta cumva sa scape de puscarie.

Care va fi raspunsul Bruxelles-ului la oferta liderului PSD? Va fi suficient sa conditioneze fondurile europene de respectarea statului de drept? Il va opri asta pe Dragnea sa-l distruga? Cum vor reactiona partenerii americani? Vor accepta tranzactia propusa de noul jupan: eu va asigur contractele promise pe aparare, voi ma lasati sa distrug democratia? Vor accepta invitatia la negociere?

Chiar asa, a ajuns un marut politician din Teleorman sa-i invarta pe degete pe toti?


Citeste mai multe despre   
















18795 vizualizari

  • -49 (77 voturi)    
    finalul e bun! (Marţi, 30 ianuarie 2018, 11:53)

    kingdavid hotel [utilizator]

    "Chiar asa, a ajuns un marut politician din Teleorman sa-i invarta pe degete pe toti?"


    Daca e asa, inseamna ca nu e deloc marunt, nu?

    Daca nu e asa, de ce este el prezentat peste tot, zilnic, ca monstrul vinovat de toate nenorocirile?

    Tertium non datur....
    • +29 (49 voturi)    
      Ba este marunt! (Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:17)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui kingdavid hotel

      Si-i vom da cu tertium peste cap.
      • -24 (42 voturi)    
        ok (Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:44)

        kingdavid hotel [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        daca asta e argumentatia ta, no comment.
        • +20 (24 voturi)    
          Lasa tromboneala gagiule, (Marţi, 30 ianuarie 2018, 17:32)

          Habermas [utilizator] i-a raspuns lui kingdavid hotel

          ce propui tu nu-i argument ci sofism.
          • +2 (4 voturi)    
            totusi, este de apreciat! (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 8:47)

            iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

            Nu-i nici argument, nci sofism, insa este de apreciat ca pedesereul si-a schimbat complet abordarea, vine cu sofisme, nu mai zice "Pentru ca putem!" ca pina acum!
    • +36 (40 voturi)    
      "Tertium non datur...." (Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:21)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavid hotel

      Sau, daca-l parafrazam pe Arthur C Clarke:
      Ori este Dragnea vinovat de toate nenorocirile, ori nu este Dragnea cel vinovat de toate nenorocirile, amandoua variante fiind infricosatoare.
    • +14 (16 voturi)    
      Imbatat cu sifon (Marţi, 30 ianuarie 2018, 14:40)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui kingdavid hotel

      Jocurile se fac la un alt nivel.miza principala este candidatul la Presedintie pt 2019. Intru-un grup infractional cum e PSD nu e usor sa tragi sforile pt a ajunge candidat pt 2019, dar evolutia actuala din PSD denota ca jocurile sunt facute pt un alt personaj.ca sa intelegem trebuie sa digeram greu prima vizita externa pe care a efectuato duamna Primar.
      • -6 (10 voturi)    
        asa o fi cum zici (Marţi, 30 ianuarie 2018, 16:00)

        kingdavid hotel [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        eu nu am informatii la acest nivel.
        • +10 (10 voturi)    
          VA URMARESC (POSTARILE ) (Marţi, 30 ianuarie 2018, 19:36)

          arheopterix [utilizator] i-a raspuns lui kingdavid hotel

          si am ajuns la concluzia ca nivelul de la care va ,,culegeti informatiile ,, e dezolant de jos semanand destul de mult cu o troaca iar pseudonimul ar fi mai aproape de adevar in forma ,, king david cocina ,,
    • +25 (25 voturi)    
      Ce e asa greu ?! (Marţi, 30 ianuarie 2018, 19:23)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui kingdavid hotel

      A fost, este si va ramane un politician marunt, exact cum il descrie dl. Tapalaga , fiindca nu are viziune,nu are un set de valori , are doar ...nevoi .
      Specimenul numit dragnea este de fapt un psihopat , bolnav de putere , realitatea lui nu include nici un scrupul, nu stie ce e cinstea si onoarea , nu intelege democratia si crede ca totul sta in manevre si manipulari , nu in competenta si loialitate fata de niste valori nationale si europene .
      De-asta a reusit sa acapareze atat de multa putere in stat (ca si Hitler, Mussolini sau alti psihopati ) fiindca nu are constiinta , el minte si manipuleaza cum respira , e ceva natural pt. el !
      Indivizi de genul asta pot distruge o natie intreaga , daca nu sint stopati .
      Aviz tuturor sustinatorilor creduli ai psd , parti creat ca o retea de interese mafiotice, de creatura de mai sus .
    • 0 (4 voturi)    
      Auzi? (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 8:05)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui kingdavid hotel

      Nu te da mai inteligent decat esti, te cunoastem.
    • +1 (1 vot)    
      Nu, nu este numai el vinovat, (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 14:47)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui kingdavid hotel

      ci toți borfașii din PSD care îl sprijină și care votează cu amândouă mâinile orice porcărie pe care o face... Eu nu mai cred că există oameni cinstiți în partidul ăsta... Cei care ar putea fi bănuiți de oarecare cinste au fost dați afară... În PSD se înscriu doar cei care vor să fure... Dragnea îi are pe toți la mână cu ceva sau îi poate cumpăra... Și la nivelul cel mai mic (într-o comună ca Rășinari, de exemplu, pentru că aici cunosc personal ființe) cei care intră în PSD o fac cel puțin pentru un interes personal cât de mic...
  • +36 (38 voturi)    
    Daca lumea e proasta si nu voteaza (Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:02)

    2087 [utilizator]

    ce pot sa-i fac? Le zic la toti sa voteze si nu cu PSD, dar daca ei insista sa fie prosti...
    • +2 (2 voturi)    
      Ba voteaza! (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 8:50)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Cum sa nu voteze?!
      Cei care nu s-au prezentat la alegeri au votat cu madama Fierea, respectiv cu partidul lui Ion Ilici, la fel de sigur ca si cei care s-au dus si au pus cu mana lor stampila pe respectivii!
      Au trecut 28 de ani de la Revolutie, nimni nu poate fi asa de naiv incat sa zica ca nu-l intereseaza, ca nu stie ce se intampa daca nu se duce la vot ...
  • +16 (26 voturi)    
    Dragnea face treaba opozitiei: ingroapa PSD! (Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:03)

    Metec [utilizator]

    Acest vataf de judet, pe mana caruia a incaput odinioara falnicul urmas al PCR, nu are nici anvergura, nici sustinerea necesara pentru a fi un adevarat Orban sau Erdogan. Este doar un populist, un demagog ordinar, care va sfarsi maturat de furia votului din 2020, impreuna cu partidul sau.
    Ingrijorarea mea vine din urmatoarea intrebare: ce va urma, dupa Dragnea? Pentru ca nu este deloc exclus ca electoratul sau, complet dezamagit, sa se reorienteze spre neolegionarii din Romania Unita sau cine stie ce alti extremisti, comunisti sau fascisti! Si atunci, sa te tii...
    • +14 (16 voturi)    
      Pentru astfel de debusolați (Marţi, 30 ianuarie 2018, 13:00)

      Barosanu_nr1 [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Se poate încropi de urgență un partid care să-i adune și să-i neutralizeze, de genul PPDD.
      • +5 (5 voturi)    
        Acest partid deja exista (Marţi, 30 ianuarie 2018, 22:10)

        motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Barosanu_nr1

        El se numeste ALDE.

        Rostul sau este de a colecta voturile celor care profita de politica actuala (bugetari din administratie, afaceristi care lucreaza cu statul, asistati social, pensionari "speciali" etc), dar care dintr-un motiv sau altul nu agreeaza partidul lui Dragnea.

        Intrucat era pacat ca voturile acestor alegatori sa fie irosite, PSD-ul a inventat ALDE.
        Aceeasi Marie, cu alta palarie...
    • +13 (13 voturi)    
      In Romania toata lumea face treaba altuia. (Marţi, 30 ianuarie 2018, 13:50)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Misto!
  • +18 (22 voturi)    
    Daca ce spui tu este adevarat (Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:04)

    Susufler0 [utilizator]

    inseamna ca Dragnea putea fi fortat (hai sa spun altfel pt ca fortat nu suna bine si nici nu reprezinta cu adevarat sensul corect al actiunii pe care Iohannis o putea incerca in ceea ce-l priveste pe Dragnea), putea fi indemnat mai apasat sa caute un alt prim ministru decat docila de Vasilica ! Fara sa folosesc cuvinte mari, daca Iohannis, prost sfatuit de consilierii sai sau neascultandu-i, a ratat sansa asta, atunci este dramatic !

    Ce ar putea sa aduca o negociere propusa de un politician penal presedintelui unei tari ce urmeaza sa aiba peste mai putin de doi ani alegeri prezidentiale, decat avantaj pt unul sau pt altul dintre cei doi actori sau, mai probabil pt amandoi si nicidecum pt cetatenii Romaniei !

    Sper sa nu ai dreptate sau Iohannis sa-l usuie pe penal si sa se comporte macar de-acum incolo ca un adevarat Presedinte
    Jucator !

    PS. Dar nu de tenis si nu avandu- ca partener pe Dragnea !
    • -16 (32 voturi)    
      daca Klaus ar citi HN (Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:46)

      kingdavid hotel [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      s-ar pricepe mai bine la guvernare si nici n-ar mai da bani pe consilieri. Totusi, nu o face. Oare de ce?
      • +8 (12 voturi)    
        Se spune ca pe durata exercitarii mandatului (Marţi, 30 ianuarie 2018, 13:46)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavid hotel

        un Presedinte de tara este suma consilierilor sai iar in ziua alegerilor, pana la inchiderea urnelor, este suma tuturor celor care ii dau votul pt felul in care si-a ascultat si inteles sfatuitorii !

        Se mai spune si ca un Presedinte - Jucator nu isi incheie niciodata mandatul incredintat de popor cu aceiasi echipa de consilieri !

        PS. Celalalt, Nejucatorul...
      • -3 (13 voturi)    
        pentru ca dureaza prea mult pana (Marţi, 30 ianuarie 2018, 13:49)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui kingdavid hotel

        sa deschida calculatorul, sa bage parola (sper ca e parolat), sa acceseze site-ul, iar pana sa citeasca un articol, ori adoarme, ori articolul a fost scos de pe site si pur si simplu nu poate tine pasul cu derularea atat de rapida a lumii asteia! A naibii graba grabita!
        • -9 (9 voturi)    
          trebe sa ai oarece imaginatie si... (Marţi, 30 ianuarie 2018, 17:55)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui revo

          Rumanii sadea se pricep mai bine decat astia cu gene nemtesti care sunt cam rigizi...

          Imaginatia. creativitatea au loc si in politica.
          Si de unde nu este, nici Dzeu nu cere!

          l-as ierta dar mult rau mi-a creat el!

          PS
          in aceasta zi, in 1933, Hitler depunea juramantul sau de cancelar in fata Presedintelui Germaniei...Ce a urmat inca ne amintim, unii dintre noi, cu teama.
      • +5 (5 voturi)    
        xzxzxzx (Marţi, 30 ianuarie 2018, 20:26)

        solar [utilizator] i-a raspuns lui kingdavid hotel

        Tu chiar crezi ce spui ? Crezi ca Johannis nu stie ce se scrie la HN ? Si nu numai el !
    • +20 (24 voturi)    
      Nu fi asha sigur (Marţi, 30 ianuarie 2018, 13:08)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      1. oricine ar fi ajuns la palatul victoria trebuia sa respecte "programul de guvernare". Deci nimic nu s-ar fi intimplat diferit.
      2. daca o refuza pe Dancila, risca sa fie suspendat, desi nu cred ca asta era scenariul. Mai degraba cred ca Dragnea avea pregatitia varianta 2, mai rea decit dancila. Un Serban Nicolae, un Nicolicea? Cine stie. Si abia atunci, daca Johannis refuza, urma suspendarea. Si odata cu suspendarea, Tariceanu avea o luna sa treaca legile justitiei, sa schimbe sefii la sri/sie/dna/parchet, etc, etc. Dupa care, daca la referendum Johannis era repus in functie, PSD se putea retrage intr-un soi de opozitie, cu majoritate in parlament, ca in 2016, de unde sa pregateasca prezidentialele.
      3. Orice incercare de obstructionare a numirii premierului cu exceptia unei motivatii de securtitate nationala, cum a fost la shaideh putea fi folosita de PSD ca motiv pentru care nu cresc salarile si pensiile.

      In concluzie PSD trebuie lasat sa guverneze pina in 2020, cu toate riscurile, pina le cade economia in cap. Altfel, la urmatoarele alegeri vor avea iar majoritate in parlament si o vom lua de la capat. Cu asemenea ministri PSD va scadea constant in sondaje odata cu ndeteriorarea situatiei economice si cu neonorarea promisiunilor din campanie.
      • +8 (12 voturi)    
        Nu intelegi ca pt Dragnea nu economia (Marţi, 30 ianuarie 2018, 14:26)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        este miza ci Justitia in sensul larg al termenului ce cuprinde atat legile de organizare cat si institutiile sale, acapararea ei si asta nu doar pt rezolvarea propriilor interes judiciare, cum gresit se tot spune, ci pt rezolvarea intereselor unei intregi paturi pesediste (si peneliste ; sa nu fim naivi si sa ne inchipuim ca o mare parte a puterii executive locale a PNL nu are interese concordante cu ale social democratilor in acest domeniu vital pt Statul de Drept !)

        Iar, Iohannis ramanand pasiv in putinele momente in care mai poate actiona nu face altceva decat sa accepte pas cu pas Incalecarea totala a Romaniei !

        Ori ca sunt trecute de catre PSD-ALDE legile de modificare ale codurilor penale si de procedura penala intr-o luna sub presedintia interimara a lui Tariceanu, dar cu sute de mii de oameni in strada aici in tara cat si afara,ori ca sunt trecute in trei luni de catre Presedintele Iohannis cu plutonul de "sacrificiu" din Piata Victoriei, tot aia e !

        De fapt nu-i tot aia pt ca pasivitatea nu a dat sanse niciodata celui ce a imbratisat-o !

        Apoi in legatura cu eventualul referendum pt demitere : Nicolicea a spus-o de ceva timp in clar. Suspendarea Presedintelui nu trebuie sa fie urmata in mod obligatoriu si de continuarea procedurii de demitere, cu alte cuvinte de un referendum. Evident ca este o prostie ceea ce a spus, dar care mai mult ca sigur ca se bazeaza pe o consultare cu majoritatea pesedista din CCR care trebuie sa-i fi asigurat pe pesedisti ca intr-o eventuala disputa juridica intre putere si opozitie pe tema obligativitatii organizarii referendumului pt demitere, CCR le va da castig de cauza pesedistilor !

        O sa spun ce am tot spus de vreo jumatate de an incoace : marea majoritate a modificarilor la legile justitiei precum si a celor doua coduri sunt MIZERABILE, sunt 100% INOPORTUNE, dar din pacate SUNT CONSTITUTIONALE, iar acolo unde nu sunt constitutionale va avea grija majoritatea pesedista din CCR "sa treaca examenul"

        VA URMA
      • +10 (12 voturi)    
        CONTINUARE (Marţi, 30 ianuarie 2018, 14:37)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Prin urmare lupta cu sanse nu se poate da decat in Strada, prin proteste (pasnice) in Parlament prin opozitia in special a USR si la Bruxellese.

        Situatia grea economica de la sfarsitul acestei legislaturi poate fi urmata din pacate de o continuare a guvernarii pesediste daca opozitia nu se uneste, daca USR, PNL si...Platforma lui Dacian Ciolos nu incheie o alianta politica de genul celei care a fost DA, pt a lupta sa castige viitoarele alegeri sau, in cel mai rau caz, sa le piarda foarte strans, in asa fel incat cele doua-trei procente in favoarea PSD sa fie rasturnate in favoarea Aliantei cu ajutorul unui Iohannis Presedinte Jucator !

        PS. Clarificarile, doctrinare, ideologice, obligatoria sita a curatirii PNL trebuie sa se rezolve dar nu trebuie sa reprezinte un obstacol in calea incheierii Aliantei !

        PPS. Exista si functioneaza sita si dupa castigarea alegerilor !
        • +9 (11 voturi)    
          total de acord (Marţi, 30 ianuarie 2018, 15:45)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Ce spuneam eu in privinta economiei e ca prin valoarea intrinseca a ministrilor, PSD va distruge echilibrele macro in asemenea hal, incit prin 2019 vim fi nevoiti sa incheiem acord cu FMI. Iar asta se va simti sigur in sondaje. E clar ca ciuma rosie se multumeste cu incalecarea justitiei si dupa aia nu mai conteaza ce mai e, ba chiar le-ar prinde bine o pseudo-opozitie ca in 2016, ca sa poata urla la antene ca ei au vrut sa mareasca salariile da' soros si UE nu-i lasa.

          Pin la urma toata sbaterea asta a strazii are o singura cauza: prezenta la vot. Democratia nu functioneaza nici cu strada, nici cu facebook-ul. Daca prezenta la vot ar fi fost ca la prezidentiale, PSD pierdea la scor. Iar rezolvarea tot prin vot va putea veni, in 2020. Asta in cazul in care cei care au absentat in 2016 au constientizat greseala si n-o vor mai repeta. Altfel, oricit ar incerca altii sa ne salveze de noi insine, nu va reusi.
          • +8 (8 voturi)    
            Strada (pasnica) si facebookul (utilizat (Marţi, 30 ianuarie 2018, 16:52)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            corect si el) sunt manifestari ale democratiei !

            Votul in cadrul scrutinului electoral este atat mijloc cat si scop al democratiei !

            Noi nu am stiut asta ! Am crezut ca este doar un mijloc si daca l-am ratat, sau nu a functionat, am zis ca o sa-l inlocuim cu un altul si tot vom ajunge sa ne atingem scopul !

            Iata ca nu este asa si va trebui pe viitor sa intelegem ca el, votul este "biblia" democratiei !

            PS. In mod firesc democratia are cei mai multi "credinciosi" care insa o data la patru ani macar trebuie sa fie si "practicanti" ! Altfel nu se poate !
        • +2 (2 voturi)    
          Aici ne despartim (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 9:33)

          Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          'Obligatoria sita a curatirii PNL trebuie sa se rezolve dar nu trebuie sa reprezinte un obstacol in calea incheierii Aliantei".Pai este principalul obstacol!Din aceasta cauza,nu voteaza oamenii PNL."Exista si functioneaza sita si dupa castigarea alegerilor".Fals...Vise Selime,vise!
          • +4 (4 voturi)    
            Sa fiu mai clar ! (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 12:15)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Grandgousier

            In opinia mea nu este obligatoriu ca sita sa fi cernut toata neghina din PNL mai inainte de a se fi incheiat alianta !

            De altfel lucrul acesta este practic aproape inposibil !

            In alte conditii inseamna ca predati Romania PSD-ului chiar ca pt 1000 de ani (visul, dezideratul lui Nastase in anul 2004 inainte de alegeri) !

            PS. Daca exista vointa sita functioneaza si dupa castigarea alegerilor. De fapt trebuie sa functioneze intr-una !
            • +3 (3 voturi)    
              PNL-ul te va asculta pe tine (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 14:23)

              Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              Si va lua 30%...cu PMP cu tot.Dupa alegeri vom deplange absenteismul...iar si iar...Nu intelegi ca PNL-ul a pierdut un milion de voturi din cauza de Busoi si compania...senatorul Zlati perora pe pagina lui Nicusor Dan mai rau decat un psd-ist...vrei sa te aliezi cu Zlati? O sa murim de atata strategie...
              • +2 (2 voturi)    
                Nu fac decat sa ma gandesc (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 17:20)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Grandgousier

                tot la raul cel mai mic !

                Abia ce-am auzit-o pe Alina Gorghiu spunand in legatura cu hotararea luata astazi de CCR privin Legea 303/2004 ca ar fi bine daca ar avea loc niste discutii intre Presedinte, PSD si PNL pt imbunatatirea acestei legi !

                Deci pt PNL USR nu exista, desi o parte din neconstitutionalitatile ridicate din oficiu si rezolvate de CCR nu se regasesc in sesizarile ICCJ si PNL, dar sunt evidentiate ca atare in sesizarea USR !

                Cu toate acestea, cu toate ca PNL e populat la varful sau de astfel de persoane slab pregatite profesional (pt Gorghiu pot depune marturie in acest sens intrucat m-am intersectat cu ea prin salile tribunalelor in vremea cand nu stia exact pe ce cale o va apuca si a ales bine pana la urma !), cu toate ca este minat de o etica precara a multora dintre membri sai din conducerile locale si cea centrala, cu toate ca este plin de orgolii cladite pe baze subrede, in lipsa unei aliante intre răurile cele mai mici care acum se gasesc in opozitie, PSD, care este un urias rau pt Romania va dinamita pur si simplu viitorul Romaniei la modul la care conceptul "Europa in doua viteze" va fi depasit impunand modelul "Europa in doua viteze plus viteza Romaniei" !

                PS. Sa ne intelegem : nu am de ce sa nu accept punctul tau, punctul vostru de vedere. In fond, este cel corect dpdv teoretic.Dupa care
                fiecare rezista cat poate iar cand nu mai poate...

                PPS. Ori pleaca ori devine autist !
    • -11 (13 voturi)    
      Ehe, (Marţi, 30 ianuarie 2018, 19:57)

      Romulanul [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Cat mai suferi si-ti mai lipseste Basescu. De ce e mai penal Dragnea? Daca reusea cu referendumul, astazi era erou. Asa, ne trebuie inca 10 ani sa stergem raul lasat de pirat. In ecuatia, asta KWI nu conteaza, el nu viseaza decat, cum ar mai putea "petrece'', inca 5 ani pe banii nostri.
    • +2 (4 voturi)    
      Negocieri? (Marţi, 30 ianuarie 2018, 22:55)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Ma intreb care ar fi reactia baronilor mai mici si mai mari din PSD fata de disponibilitatea presupusa a lui Dragnea de a se aseza la masa impacarii.

      Ca doar nu vorbim despre un aranjament doar pentru lider, nu-i asa? Dragnea nu e "pasare rara", un caz singular. Ca el mai exista un intreg stol in PSD, toti avand nevoie de "salvare" (vorba dlui DT).
      Iar din spatele baronilor isi itesc capetele afaceristii abonati la contracte cu statul, functionarimea bine capatuita in diverse sinecuri, cate si mai cate asemenea specimene...

      Faci pactul cu unul, inseamna ca faci cu toti. Daca la un moment dat in viitor incerci sa spui stop, vei fi imediat amenintat cu "dezvaluirile"...
      -----------

      Cat priveste atitudinea Occidentului, ne putem aminti din noiembrie anul trecut reactia corecta si ferma a secretarului de stat american Rex Tillerson, care nu s-a lasat deloc influentat de sicanele unora privind amanarea achizitionarii rachetelor Patriot.
      • +4 (4 voturi)    
        Baronii s-au impus la masa negocierii (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 12:40)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

        cu Dragnea, astfel dupa cum se vede in impartirea aproape egala a portofoliilor pe regiunile istorice si este evident ca daca ar fi sa fie o negociere cu Cotroceniul Dragnea s-ar duce ca reprezentant al lor !

        Personal nu vad de ce Iohannis ar accepta sa se vada cu Dragnea in afara evenimentelor oficiale unde protocolul impune prezenta ambilor in aceiasi unitate de timp si de spatiu, tocmai pt ca inca are in tara o sustinere solida, bazata in special pe faptul ca el reprezinta, in orice situatie, raul cel mai mic in raport cu PSD, dupa cum si in afara se bucura de increderea si sprijinul aliatilor europeni si transatlantici !

        PS. Daca aceasta idee a intelegerii dintre el si Dragnea o sa inceapa sa se rostogoleasca in mass-media Iohannis are obligatia sa o dezminta categoric !

        PPS. Sper ca o va face, dar nu dupa o "matura chibzuinta", ci mult mai repede !
  • -18 (30 voturi)    
    NU stiu (Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:05)

    A310 [utilizator]

    ce om cat de cat sanatos la cap , v-ar putea acorda incredere , ca un singur om face ce vrea in Romania .
    Este de-a dreptul amuzant ca Dragnea este inamicul public nr-1 al Romaniei si al occidentului .
    • +9 (19 voturi)    
      Multumesc, (Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:45)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui A310

      ati explicat perfect punctul de vedere al moscovei.
      Noroc bun, tovarase!
    • -11 (21 voturi)    
      Dragnea e masca pusa in geam (Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:48)

      kingdavid hotel [utilizator] i-a raspuns lui A310

      ca pe vremuri Iliescu!

      E identificat drept vinovatul total, furia sau interesul multimii se indreapta catre el, iar in timpul acesta baietii destepti - care nu-s nici de stanga, nici de dreapta, nici americanofili nici rusofili - isi vad de treaba lor: bani si putere.
    • +10 (18 voturi)    
      pai orice om sanatos la cap... (Marţi, 30 ianuarie 2018, 13:11)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui A310

      ... cam asta vede. Ca Dragnea e cel care conduce pe persoana fizica tara, schimba guverne cind si cum vrea el, ameninta Bruxelles-ul, incaleca justitia, etc. Bineinteles, nu e chiar de capul lui, dar deocamdata PSD il sustine pentru darimarea jsutitiei. Dupa aia mai vad ei ce fac.
  • +21 (31 voturi)    
    "teleormanizez deci exist" (Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:13)

    yellowdog [utilizator]

    Nu e clara ideologia?

    Ce e stupefiant este cati minioni se pun in slujba acesei rapciugi.
  • +12 (20 voturi)    
    Dragnea stie ca-i marunt, si s-ar preda singur ... (Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:25)

    Habermas [utilizator]

    dar nu-l lasa parintii ;)
    In orice caz, Iohannis trebuie tinut sub presiune. Noi l-am pus acolo, prin vot. Daca cedeaza manevrelor teleormaniace, zboara si el.
    • -8 (10 voturi)    
      ...vorba romanului: (Marţi, 30 ianuarie 2018, 13:31)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      ..."eu te-am facut, eu te omor..."
      • +3 (5 voturi)    
        Mai bine ... (Marţi, 30 ianuarie 2018, 14:03)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

        "Omul potrivit la locul potrivit"
        (Cat este potrivit, merita sa stea si il tinem. Cand / daca nu mai este, il inlocuim)
        • +2 (4 voturi)    
          doar o gluma... (Marţi, 30 ianuarie 2018, 14:52)

          Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

          Viata imi pare mai frumoasa cand zambesti...
  • -9 (23 voturi)    
    ''modelul iliberal'' (Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:32)

    Point [utilizator]

    buahahahaha.
    Tapalaga face jocuri inteligente de cuvinte.
    bre,in afara de modelul tau liberal,mai exista si altele?
    cand toata europa e ravasita de idei si conduceri liberale si e adusa in genunchi,in fata altarului PC si sacrificata,tu consideri ca modelul tau liberal,mai poate fi macar luat in considerare?
    • -11 (29 voturi)    
      ha (Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:47)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Point

      „iliberal” nu există în limba română, dar este un regionalism din regiunea Soros.
      • +4 (16 voturi)    
        Mazeto, (Marţi, 30 ianuarie 2018, 13:37)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Ma ingrijorezi, esti cumva bolnav si tii regim alimentar, clar iti lipseste sarea din ce scrii...
      • -10 (18 voturi)    
        excelent!! (Marţi, 30 ianuarie 2018, 13:51)

        kingdavid hotel [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Bravo!
      • +9 (15 voturi)    
        Stimate Domn, (Marţi, 30 ianuarie 2018, 16:58)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Ati cumparat cumva spatiul alocat userului "mazeta'' de ceva timp?

        Intreb deoarece am observat in ultima perioada o schimbare semnificativa in continutul postarilor Dvs, in sensul ca nu mai sunt ca altadata, mai direct spus: nu prea mai au haz...!

        Am un coleg care e interesat sa-si vanda si el nickname-ul si uite asa sa facem si noi un ban gramada...!

        Astept cu deosebit interes raspunsul Dvs...

        Al dvs. si nu numai,
        • -5 (9 voturi)    
          Aha, (Marţi, 30 ianuarie 2018, 20:01)

          Romulanul [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

          ai vrut sa fi ironic dar nu ti-a iesit.
    • +8 (18 voturi)    
      hehehe (Marţi, 30 ianuarie 2018, 13:15)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Point

      Si care e modelul superior? Ala al lui Putin, Erdogan sau Orban? In mod cert democratia si statul de drept nu-s perfecte ca model de organizare, dar solutia nu e dictatura pe argumente nationaliste. Cit despre europa, ea e ravasita de idei liberale doar in capul tau. Eu nu vad nici o ravaseala in Germania, Franta, Olanda. A finantat Rusia niste populisti, i-a iesit in UK, Ungaria si Cehia, si cam atit. Europa de vest e bine mersi. Nitel mai nationalista, dar nici pe departe ravasita. Si cu un nivel de trai mutl peste democratiile originale din Rusia, Turcia sau Ungaria.
  • +11 (17 voturi)    
    Mie mi se pare absolut corect paragraful (Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:48)

    midufi [utilizator]

    "Suveran pe limba lui Dragnea inseamna liber sa fure fara sa dea socoteala, inseamna dreptul de a modifica cum are chef legile justitiei, de a dezincrimina abuzul in serviciu si alte infractiuni pentru a scapa de dosare penale, de a desfiinta DNA sau de a pune sub control sistemul judiciar fara sa-i sufle nimeni de la Bruxelles in ciorba."

    Concis si adevarat,
  • -4 (18 voturi)    
    o mie de vorbe (Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:49)

    revo [utilizator]

    doi bani nu fac.

    Dragnea e pus acolo de sistemul mafiot care a cuprins toata tara, o sa-i verse si sangele daca e nevoie, dar nu prea are mare importanta, gasesc altul la fel de bun, cainii latra, caravana mafiei generalizate merge inainte.

    Daca iti inchipui ca Vestului ii mai pasa, esti naiv de-a dreptul, Vestul are alte griji acum, planuieste deja noua configuratie a lumii, in care sheathole countries isi vor avea locul lor, dar nu in zona lumii civilizate.
    Vestul asteapta motive pentru a se debarasa de rahatul pe care a incercat sa-l faca serbet de trandafiri. Nu se poate si gata, iar dependenta de Rusia si China isi va spune apasat cuvantul, usurandu-i decizia finala.
    Sheathole countries sunt bune si folositoare pentru Est, nu pentru Vest, chiar daca intamplarea le-a pus intr-o zona geografica considerata strategica.
    Este strategica deocamdata, dar daca in viitor Marea Neagra va fi Lac Rusesc cu acte in regula, nu mai va mai fi strategica decat pentru rusi.
    Doar boul este consecvent, nu vad de ce Occidentul nu-si va reconsidera pozitiile in intregime, mai ales ca la nevoie da dovada de mare si deplina impotenta, daca ne gandim la Ucraina, careia super puterile lumii i-au asigurat, din vorbe si pe hartie igienica, securitatea.
    • +2 (12 voturi)    
      Tu ai insiruit 206 de vorbe aiurea. (Marţi, 30 ianuarie 2018, 13:41)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Nici 0,4 bani nu fac.
      • -6 (10 voturi)    
        ! (Marţi, 30 ianuarie 2018, 20:04)

        Romulanul [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        206 cuvinte din aceiasi placa uzata, cu comunisti, Rusia si statul de drept. Astia ori sunt prostuti ori sint de 20 de ani si nu stiu cu ce se mananca treaba asta.
    • +5 (11 voturi)    
      Esti prea pesimist. (Marţi, 30 ianuarie 2018, 14:06)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Da, exista o mafi. Dar nu este infailibila.
      Da, occidentul este ocupat. Dar se descurca.
      Nu ceda tentatiei abisului, ca n-are rost :)
      • +3 (9 voturi)    
        da, occidentul se descurca (Marţi, 30 ianuarie 2018, 19:50)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        'Europa are nevoie de o strategie pentru următorii zece ani, însă în 27 nu vom fi în măsură să realizăm un astfel de obiectiv ambițios. Trebuie să schimbăm metoda și să nu mai așteptăm până când vom fi cu toţii pregătiţi. Cei care nu sunt, nu-i pot opri pe ceilalţi" - Macron.
        Banuiesc ca nici vorbele astea nu fac 0,4 bani...
        • 0 (0 voturi)    
          Toti presedintii Frantei sunt heirupisti ... (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 10:54)

          Habermas [utilizator] i-a raspuns lui revo

          pana se plictiseste lumea de ei si-i ignora. Dar asta fiind spusa, intr-adevar si eu cred ca un nucleu va merge inainte de facto, fara tam-tam (si fara Franta, probabil): Tarile Nordice, Benelux, Irlanda, Germania, Austria, Tarile Baltice si - de ce nu Romania*

          *putem, de asta sunt sigur, si nu doar din patriotism; dar trebuie sa schimbam ceva major in modul de functionare. Daca nu schimbam, nu pupam viitor Carpato-Nordic Technologic si Entreprenorial, ci pupam papucu lu' Mahmud.
  • +7 (11 voturi)    
    Hainele imparatului Dragnea (Marţi, 30 ianuarie 2018, 12:49)

    subcultura [utilizator]

    Mi se pare ca cea mai mare greseala a presei si a opiniei publice este ca asculta ce zice Dragnea si incearca cumva sa inteleaga ce are de zis dintr-o perspectiva serioasa (tot foloseste el cuvantul asta).

    Mie mi se pare ca Dragnea o tine in mistouri serioase, ce spune public e 90% vrajeala tintita, minte si public si in privat si in general e in stare de orice.

    Daca nu l-ar mai baga presa in seama si l-ar trata cum merita si daca am avea o Opozitie cat de cat, cred ca ar deveni evident ce este Dragnea in realitate.
    • +6 (8 voturi)    
      Opozitia actuala abia asteapta sa zica Dragnea (Marţi, 30 ianuarie 2018, 13:48)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      ceva, ca sa poata baga si ea in seama. Sa "protesteze" cu "cuvinte mestesugite". Teatru inutil. Mafiotii EXACT ASTA VOR: o aparentza de opozitie, caci asta le legitimeaza lor detinerea "democratica" a puterii. Opozitia este VINOVATA, pentru ca face jocul mafiotilor.

      PS. Cu exceptia USR, dar si ei inca sunt slabi. Fac galagie dar si aceea inca mica, si sunt slabi. Inca nu-s bine organizati, si nu au anvergura. Sper ca isi dau seama si trec la nivelul urmator. Daca nu, degeaba.
      PS. Pe scurt, a nasoala treaba. (Asta nu inseamna ca nu se poate schimba, si se va schimba. Nu se poate altfel)
  • +9 (11 voturi)    
    Hm (Marţi, 30 ianuarie 2018, 13:00)

    RaduMischie [utilizator]

    Acest politician marunt din Teleorman pare ca, in acest moment, are tara la picioare. Sa fim realisti, nimeni nu pare a-l supara, a schimbat doi prim-ministri ca pe sosete si si-a pus o fidela (probabil ministrul educatiei ar zice ”fidea”) in fruntea guvernului.
    Oamenii care voteaza (pensionari, bugetari) sunt siguri ca face bine si l-ar vota oricand din nou, pentru o pomana mica la pensie/salariu, pe care o pierd imediat din maririle de preturi antrenate de scumpirea benzinei, liberalizari, etc. (fara insa sa observe asta).
    Practic, Dragnea cel marunt politician este un baietas, care are o gasca de incompetenti in spatele lui si care face totul dupa cum il taie capul, ca sa scape el. Dar atentie, nu e deloc prost. Numai ca isi foloseste eforturile (si oamenii) pentru scopuri meschine.
    Practic, mai degraba as spune ca are ceva talent politic (in conditiile de tara existente) si, astfel, nu e un politician chiar marunt. E un politician care urmareste scopuri marunte.
    Dar nu e sigur ca, daca ar urmari scopuri inalte, ar avea acelasi talent si ar pune aceeasi energie...
    • +2 (2 voturi)    
      Abilitate vs. viziune. (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 11:27)

      Ovidiu P [utilizator] i-a raspuns lui RaduMischie

      Este abil si atat. Nu e in stare de viziune in afara sfaturilor primite de la israelieni.
  • +7 (13 voturi)    
    Cu Dragnea nu se poate discuta (Marţi, 30 ianuarie 2018, 13:41)

    Grandgousier [utilizator]

    Exemplu:"garantati ca veti aplica programul de guvernare?"Raspuns:"pai vi-l las aici".Il intrebi ceva si el raspunde altceva!Dupa care,zambeste smechereste si se scarpina la nas(indiciu clasic de minciuna).Omul asta ne dispretuieste pe toti...Chiar si pe tine,A310...Nu va face nimic,nu va construi nimic...Uite-asa,de-al dracu'
    • +4 (6 voturi)    
      Se scarpina cateodata si in ...fund, (Marţi, 30 ianuarie 2018, 17:03)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Grandgousier

      indiciu clar ca-l mananca ...pielea...
      Si a promis cumva ca o sa construiasca A310 in Romanica...!? Dar frate, asta e un semn evident ca a luat-o pe urmele cizmarului...
  • +5 (9 voturi)    
    dragnaev (Marţi, 30 ianuarie 2018, 13:53)

    R.Stoian [utilizator]

    va sfarsii prost, la marginea istoriei, sodomizat si abandonat de proprii aghiotanti.
    • +1 (1 vot)    
      Ca orice dictator care se respecta (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 11:29)

      Ovidiu P [utilizator] i-a raspuns lui R.Stoian

      Dar nu inainte de a lasa cateva zeci de mii (sau poate milioane) de morti in urma.
  • -9 (17 voturi)    
    Hmmm (Marţi, 30 ianuarie 2018, 15:14)

    Gigi Kent [utilizator]

    "Suveran pe limba lui Dragnea inseamna liber sa fure fara sa dea socoteala,"

    Nu ar fi rau daca domnul Tapalaga ar incerca sa-si argumenteze afirmatiile.

    Am vazut din condamnarea cu suspendare de la referendum ca milioanele de voturi teoretic furate de Dragnea au fost de fapt niste SMS-uri pentru tombole, neinspirat trimise.

    Din dosarul cu cele doua angajate nu e foarte clar daca are el vreo treaba cu speta sau nu. Asteptam o decizie finala.

    Le fel si in dosarul Teldrum. Pana la urma nici actiunile alea la purtator nu erau la el.

    O fi vorbind domnul Tapalaga despre viitor. Cine stie. Poate ghiceste viitorul si Dragnea vrea sa fure in viitor.

    In rest am cam obosit sa comentez opiniile subtire spre deloc argumentate ale domnului Tapalaga. Vorba lui Dragnea, minciuni spuse picatura cu picatura pana, cei mai slabi intelectual, ajung sa le ia drept adevaruri absolute.
    • -5 (9 voturi)    
      ai uitat de Brazilia? (Marţi, 30 ianuarie 2018, 16:02)

      kingdavid hotel [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      si despre campania care il facea pe dragnea mare proprietar de vile si terenuri pe acolo?
      Acum, nimeni nu mai zice nimic de asta! O fi dragnea nevinovat?!
    • +6 (6 voturi)    
      Ha (Marţi, 30 ianuarie 2018, 16:34)

      RaduMischie [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Acum, sa fim seriosi, Dragnea nu e prea curat. Nu intram aici in detalii. De fapt nu cred ca exista in lume politician cinstit, ci difera doar gradul de murdarie.
      Dar sa zicem ca Dragnea, dincolo de niste furaciuni, nu e diavolul pe care ni-l prezinta toti. Si ca nu e nici vinovat in dosarele alea. Si sa zice ca Dan Tapalaga se insala grosolan.
      Problema e ca Dragnea nu e credibil. Practic, tot ce face el da apa la moara acestor teorii, ca vor sa puna justitia pe butuci, etc. A dat jos 2 guverne ale partidului lui, fara sa vedem o vina majora a acestora. Promisiuni si pomeni bugetare, taieri de investitii de la buget, nici o preocupare pentru lucrurile firesti care duc o tara inainte (educatie, infrastructura, sanatate). Cozi de topor in guvern si in administratia publica.
      Cu alte cuvinte, Dragnea nu ofera nici un motiv sa spunem: bah, dar daca gresim ca ne luam de asta?
  • -4 (6 voturi)    
    daca ati fi scris articolul pana la capat... (Marţi, 30 ianuarie 2018, 17:51)

    xyz2033 [utilizator]

    probabil aveati 450.000 de abonati pe facebook.
    negocierile se vor purta cu diferenta rezultata din mutarea contributiilor de la angajator la angajat.
    adica tu, contribuabil roman, vei plati prin achizitii militare, libertatea lui Dragnea.
    stimate PSD, am inteles cu legiile justitiei, dar cu salariile neamului, cele ma mici din Uniunea Europeana, ce ai avut?
  • -4 (6 voturi)    
    bre, aomeni buni... (Marţi, 30 ianuarie 2018, 17:59)

    ..13 [utilizator]

    Cand ma uit cum Presedintele nostru admira strada si vocea ei dar fara sa faca nimicutza cu mana si capsorul sau - ma apuca o mare stare de rau.

    Bine, nu rebe sa se atinga musai dumnealui, dar consilierii??? Sunti toti fani P$D???Caci numai varianta asta mi-a mai ramas...

    In rest sa privim cu mare atentie si sa urmarim pas cu pas...Curat ghinion!
    • -6 (6 voturi)    
      Pai, (Marţi, 30 ianuarie 2018, 20:11)

      Romulanul [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      ce ai vrea sa faca Iohhanis, sa faca o revolutie? Stai linistit pe coada, 3 ani, dupa care iesi la vot, si vezi daca nu cumva trebuie sa mai stai inca o tura. Democratie!!! Ce?, nu vrei democratie?
  • +4 (6 voturi)    
    marunt, ok; dar singur? (Marţi, 30 ianuarie 2018, 18:03)

    ionpozitiv [utilizator]

    maruntelul asta din teleorman este singur? nu are si el, de partea lui, un fragment de stat paralel, in paralel cu statul paralel de care vorbeste? chiar asa, mustaciosul asta marunt lu' care ii ies socotelile, joaca pe cont propriu si e singur-singurel?
  • +5 (9 voturi)    
    Patologia mincinosului de profesie (Marţi, 30 ianuarie 2018, 19:04)

    EU_e_cu_noi [utilizator]

    "Lipsa de empatie si vinovatie a psihopatilor le permite sa minta fara probleme; ei nu vad nicio valoare in a spune adevarul dacat daca ii ajuta sa obtina ceea ce vor" (Wikipedia)
    Cum ai putea negocia cu un asemenea personaj ? Il lasi sa plece in Brazilia, sperand ca nu se mai intoarce ? Are nevoie sa fie aproape de prada care in acest caz este Romania. Doar asa se explica ura asta pentru poporul roman.
    • +3 (5 voturi)    
      Din pacate asa este (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 11:37)

      Ovidiu P [utilizator] i-a raspuns lui EU_e_cu_noi

      Iar psihopatii nu se dau in laturi de la nimic, pentru ca ei nu au empatie, simpt doar frica si o dorinta de a fi cei mai buni si de a sfasia pe ceilalti. Instincte primare. Pentru ei totul e ca o vanatoare unde oamenii sunt prada si pradtori. Frica ii face sa se fereasca de cei mai puternici iar pe cei mai slabi ii sfasie. Se gandesc numai la ei iar oamenii sunt doar bucati de carne pentru ei. Atat.

      Dracnea va sfarsi urat, ca orice psihopat, dar nu inainte de a lasa in urma zeci de mii sau milioane de cadavre. Asa cad psihopatii ajunsi la putere.
  • -5 (13 voturi)    
    Hmmm (Marţi, 30 ianuarie 2018, 19:48)

    Romulanul [utilizator]

    Da Tapalaga, a ajuns sa-i invarata Dracnea pe toti, ce te faci? Ungaria este rea, Polonia este rea, PSD este format din borfasi. Mai, dar numai KWI si HN sint lacrima lui Cristos? Pe bune. Mai schimbati discursul ca ne zgariati la urechi cu aceleasi lozinci.
    • +7 (9 voturi)    
      Va zgarie la urechiuse pe cine? (Marţi, 30 ianuarie 2018, 20:20)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Romulanul

      Pe voi toti, 5 romulani..!? Pai daca nu nu va convine, bagati data stelara 2020, fixati azimut Videle si bagati nene viteza...!
  • +4 (4 voturi)    
    momentu cand prostul pare pe val (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 7:21)

    Francisc 1 [utilizator]

    de obicei precede momentul cand pica ! asa e cu nataraii care se sprijina pe constructii de carton !
  • -2 (4 voturi)    
    atacandul pe dragnea, tapalaga ataca... (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 8:06)

    demaGOGU [utilizator]

    ...de fapt, poporul psd care se incapataneaza, masiv, sa nu voteze cum trebuie.

    insul nostru ii uraste sincer pe acesti oameni dar lipseste curajul sa o spuna direct.
  • -2 (4 voturi)    
    nu uitati de SIPA! (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 10:09)

    El Ciupacabra [utilizator]

    va rog, daca se negociaza ceva nu uitati sa-i puneti pe lista de "to do" a lui Klausica si subiectul SIPA. Sa-i ceara musai lui Dragnea sa inchida naibii investigatia aia si sa opreasca comisia parlamentara, ca daca mai sapa aia mult, mi-e ca o sa va cam ia ameteala si pe dvs. si pe doamna Monica. Zic si eu..
  • +3 (5 voturi)    
    dragnea o sa pice... (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 12:25)

    liviu_ [utilizator]

    si cel mai probabil si borfasii lui pesedei impreuna cu el...
    problema e cat de mult o sa distruga romania pana pica...
    pentru ca UE nu va negocia cu infractorii...
    ne asteapta vremuri grele
  • +3 (5 voturi)    
    Suveranu (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 14:36)

    CtrlShiftEsc [utilizator]

    Am citit declaratia asta a suveranului de TR Suveranitatea, a filozofat liderul PSD, nu este atat o stare politica sau economica, “este o stare de spirit”
    Art. 2 al. 1 din Constitutie: #Suveranitatea nationala apartine poporului roman, care o exercita prin ... REFERENDUM#
    Pentru ce are individu cu mustata condamnare definitiva? Pentru fraudarea referendumului, deci a adus o atingere directa si cu ondamnare SUVERANITATIi.
  • 0 (2 voturi)    
    Interesant (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 19:57)

    wintershadow [utilizator]

    Acum Dragnea, acest borfas ajuns la conducerea tarii si cu "ajutorul" baietilor cu epoleti de care acum incearca in zadar se distanteze, este pus pe picior de egalitate de dl. Tapalaga cu Kaczynski din Polonia. Adica un regim crestin - conservator, patriotic, care denunta chiar conform autorului principiile stangii liberale, este echivalent cu regimul securisto - banditesc de la noi?