Ce poate face Dragnea cu guvernul Dancila

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 26 ianuarie 2018, 18:22 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Cu Viorica Vasilica Dancila in postul de premier, Carmen Dan la interne, Tudorel Toader la justitie si Paul Stanescu la Dezvoltare, liderul PSD Liviu Dragnea a luat puterea pe persoana fizica. Are in sfarsit ocazia sa faca tot ce n-a reusit, vorba lui Stefanescu, pentru ca poate. Abia acum poate, teoretic, sa-si rezolve unele probleme apasand cu degetul premierului butonul nuclear numit OUG. Sigur, in aparenta a iesit din reduta Teleorman si a mai impartit puterea in partid, dar nu pretentiile baronilor il macina pe el. Cu totul altceva ii ocupa mintea.

Pentru Dragnea si Dancila, prioritatea zero ar trebui sa fie stabilizarea economiei aruncata in haos de ultimele masuri fiscale. Recuperarea  lui Viorel Stefan pe post de vicepremier si instalarea lui Eugen Teodorovici, un critic al fostului ministru de finante, in noul guvern ne arata ceva mai multa preocupare fata de o zona critica, care le-ar putea exploda curand in fata. Pe Stefan vi-l amintiti din guvernul Grindeanu, criticat de insusi Dragnea pentru pozitiile in care exprima prudenta fata de cheltuielile bugetare.

Atentie mare, insa, tot justitia a ramas miza cea mare. In dosarul Bombonica, ultimele audieri sunt programate pentru data de 15 februarie, adica foarte curand. Urmeaza pronuntarea intr-o luna, maxim doua. La cum arata dosarul, depozitiile martorilor si probele, Dragnea risca o sentinta de condamnare in prima instanta. Altfel spus, timpul s-a scurs. Nu mai poate evita ghilotina justitiei mizand doar pe modificarea Codurilor in Parlament. Nu mai dispune de timp fizic. Singura lui sansa ramane Ordonanta de Urgenta.

Judecand dupa viteza cu care fiul sau isi lichideaza afaceri si scoate banii din firme rezulta ca liderul PSD are motive suplimentare de ingrijorare. Dragnea jr. nu se bucura de protectia imunitatii in cazul extinderii anchetei in dosarul Tel Drum. Dupa cum vedem din comunicatele DNA, procurorii avanseaza rapid si in dosarul pusculitei cu bani numita Tel Drum: trimit in judecata directorii societatii, se opun insolventei, pe scurt merg mai departe cu investigatia imuni la presiuni si amenintari. In acest al treilea dosar, Dragnea este acuzat de constituirea unui grup infractional organizat.

Din toate motivele de mai sus, un eventual OUG nu va fi suficient, desi emiterea lui in primele zile sau saptamani de guvernare pare iminenta. N-o vad pe Viorica Dancila refuzandu-l pe Dragnea si nici pe Tudorel Toader aburindu-i mai departe pe amandoi. Liderul PSD a invatat din experienta guvernelor Grindeanu si Tudose ca poate actiona cu sanse in primele saptamani. Odata depasit intervalul de acomodare in Palatul Victoria, sefii guvernelor inteleg mai bine din interiorul sistemului implicatiile unor decizii letale pentru justitie si devin mai reticenti in executarea ordinelor oricat de loiali ar fi ei. Intervin o serie de presiuni interne si externe, totul se complica teribil cu cat intarzie mai mult o actiune ferma.

Prin urmare, pe langa emiterea unor OUG-uri salvatoare, Liviu Dragnea va incerca in mod previzibil sa-si extinda rapid controlul asupra parchetelor si serviciilor secrete. S-ar putea sa asistam la o prima tentativa de revocare a sefilor parchetelor, Laura Codruta Kovesi de la DNA si Augustin Lazar de la Parchetul General. Un alt pas important va fi incercarea de a-l schimba pe seful Departamentului de Operatiuni Speciale (DOS) din cadrul Politiei Capitalei, Liviu Vasilescu si al sefului serviciului secret din MI. Aceste doua functii sunt cheie. Daca va controla DOS, Dragnea va afla in timp real mersul anchetelor in marile dosare de la DNA si nu numai.

Daca va reusi sa-l schimbe de la sefia DGPI (Directia Generala de Protectie Interna din cadrul MI) pe Cristian Marculescu, numit in vara de premierul Tudose si sa planteze omul lui, puterea lui Dragnea creste exponential. Nu doar mersul anchetelor, ci tot ce misca in administratie intra sub controlul lui cu conditia sa colonizeze acele institutii cu oamenii lui. S-a straduit putin sa profite de scandalul politistului pedofil, dar atunci n-a obtinut schimbaril dorite.

In caz ca reuseste sa puna mana pe adevarata putere din MI, nu i-ar mai ramane apoi decat vreo cativa pasi de facut: sa inlocuiasca protectia demnitarilor asigurata acum de Serviciul de Protectie si Paza (SPP) cu unitatea de elita a Ministerului de Interne,  Acvila. Deja a transmis public amenintari voalate catre “personajul veninos”, identificat de unii drept seful SPP, Lucian Pahontu. Asta l-ar ajuta sa stie tot ce misca demnitarii.

Odata ajuns in acest punct, liderului PSD va trece la cucerirea ultimei redute, la subordonarea serviciilor de informatii. Acest lucru poate obtine relativ usor, prin modificarea in Parlament a legii de functionare a SRI din 1992. Daca umbla doar putin la varsta de pensionare a ofiterilor, pune mana si pe SIE. Cei doi adjuncti, Vasilica Sarca si Silviu Predoiu implinesc amadnoi varsta legala de pensionare in acest an (60 de ani), primul in luna mai, al doilea in august. Daca ar mari PSD-ALDE varsta de pensionare, nu i-ar fi recunoscatori cei doi adjuncti?

Nimic nu-l va opri apoi sa treaca numirea sefilor de servicii de la Presedinte la Guvern sau Parlament. Odata dezbracata si de aceste atributii cheie, institutia prezidentiala nu va mai conta prea mult si nici nu va mai reprezenta o miza prea mare in 2019. Fara ele, n-are decat Klaus Iohannis sa castige al doilea mandat.

La Inalta Curte am sesizat deja o tentativa de preluare a controlului asupra completelor de cinci dar si asupra unor complete de trei, insa aici lucrurile se vor rezolva mai usor dupa intrarea in vigoare a legilor justitiei care schimba modalitatea de numire. Curtea Constitutionala s-a predat cu totul, doar Livia Stanciu mai face acolo opinii separate. CSM e pe muchie.

De ce cred ca Liviu Dragnea va incerca sa execute rapid cel putin o parte din toate aceste mutari pe tabla de sah a puterii? Pentru ca putem, vorba lui Stefanescu. Abia acum, cu Viorica Dancila pusa in sfarsit in functia de premier, solutie avuta in vedere de la bun inceput dupa castigarea puterii in noiembrie 2016, Liviu Dragnea poate. Asta nu inseamna, totusi, ca deja a reusit. Comisia Europeana  s-a pus cu greu in miscare, presiunea externa creste si nici institutiile ramase in picioare nu vor ceda prea usor.

Greu de crezut apoi ca publicul va accepta  usor aruncarea Romaniei de pe harta UE inapoi cu doua-trei decenii, in no-mans-land-ul anilor 90.


Citeste mai multe despre   


















14568 vizualizari

  • +41 (45 voturi)    
    Va face ceea ce vrea,..... (Vineri, 26 ianuarie 2018, 18:38)

    gigiN [utilizator]

    ...pentru ca il lasam cu totii sa faca asta.Nu avem decat ceea ce meritam.Iar de data asta,cred ca si-a gasit sluga perfecta in rolul de marioneta de PM.
    • +33 (37 voturi)    
      Daca romanii sunt prea prosti sa voteze (Vineri, 26 ianuarie 2018, 19:40)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      n-am ce sa le fac, ma duc la proteste, dar daca nu iese bine n-au decat sa planga dupa punga cu faina.

      O sa vedem la urmatoarele alegeri daca s-au mai desteptat, daca nu interzice Dragnea alegerile pana atunci.
      • -16 (22 voturi)    
        Wind of change... (Vineri, 26 ianuarie 2018, 21:00)

        Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

        https://euobserver.com/opinion/140719
        • +19 (21 voturi)    
          Da, ... (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 3:58)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

          ... wind of change, hotii o sa fure la vedere, nu o sa mai trebuiasca sa se ascunda.
        • +17 (19 voturi)    
          Aduna bombonele ca o sa ai nevoie (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 4:40)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

          O bonbonica per day keeps the Doctor away
          • +5 (7 voturi)    
            Baiul este ca m&ms sau skitles (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 9:46)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

            Sunt Nurofen pentru el..le ia cu lopata...
      • +25 (33 voturi)    
        Protestele sunt cheia! (Vineri, 26 ianuarie 2018, 22:03)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

        Fiecare protest este un pumn in plexul borfasilor PSD.

        Se vede dupa cum horcaie pe media, precum si la postaci.

        Daca nu ieseam la proteste, va ganditi la un scenariu?

        Important: Continuarea protestelor da semnalul Europei ca MERITAM sa fim ajutati.

        Daca taci, nimeni nu te ajuta!

        REPET: Daca continuam protestele la scara mare, ii facem KO!
        Evident, ei vor sa arate ca trec mai departe....dar incet-incet cadillacul lor devine caruta, troscoleta, monociclu,...pana cad in nas!
        • +18 (24 voturi)    
          Daca continuam protestele vor pierde (Vineri, 26 ianuarie 2018, 23:01)

          Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui Sani

          Europa, SUA ne ajuta daca aratam ca vrem sa fim ajutati. Protestele trebuie sa continue la scara mare.
          • +16 (20 voturi)    
            numarul critic (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 8:21)

            transilvania [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

            trebuie sa iesim la proteste mai multi decat au votat PSD-ul la alegeri.
            atunci nu mai pot spune ca au fost votat de majoritatea romanilor.
            Deci proteste MASIVE
        • -2 (18 voturi)    
          Lol (Vineri, 26 ianuarie 2018, 23:46)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui Sani

          Care mai exact au fost efectele palpabile, în legislație, ale protestelor ?

          Ce anume a vrut PSD să facă și nu au mai putut ?
          • +4 (10 voturi)    
            OUG13, pentru inceput, a fost retrasa (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 9:40)

            Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui HP

            Asteptam verdictul de la CCR pe aberatiile justitiei date de PSD.
            • -2 (8 voturi)    
              OUG13 a fost retrasa? (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 17:47)

              Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

              hehe, e bina daca resistards-ii cred asta. Putem continua. :)
      • -6 (18 voturi)    
        Lol (Vineri, 26 ianuarie 2018, 23:44)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

        Cine te-a mințit că dacă ar fi ieșit mai mulți la vot - ar fi votat anti-PSD ?

        De fapt e chiar invers. Votanții educați și lucizi nu stau acasă, ies și votează cu USR, PNL sau PMP.

        Restul nu sunt interesați, sunt scârbiți și nu au incredere în politicieni, așa că nu ar fi votat cu USR de exemplu.

        De fapt zi merci că nu au ieșit la vot, că tare mi-e că PSD ar fi câștigat cu 60%, nu cu 40%.

        Poți pleca de pe acum, știi unde e aeroportul. Nici măcar nu glumesc, PSD va mai câștiga de două ori alegerile.

        Vina e chiar a opoziției autiste care nu are soluții sau promisiuni pentru pensionari sau bugetari.

        Pentru alde USR - pensionarii sunt “asistați”.

        Și apoi se miră că iau 5-8%. Păi cine să te voteze, bre, dacă tu îi disprețuiești ?

        Sau credeți că de fapt majoritatea românilor sunt anti PSD, și doar magia neagră îi ține să nu voteze ?

        Eh, uite de aia nu veți lua puterea veci pururi. Și puțini, și autiști.
        • +9 (17 voturi)    
          Mai bine putini si autisti .. (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 4:02)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui HP

          ..decat multi si hoti, ca voi. Pana la urma o sa ajungeti sa va calcati in picioare ca nu o sa mai aveti de unde fura, vezi reactiea jupanului tau (Jefe, cum iti place tie sa-i spui in intimitate) stefanescu.
          • -7 (11 voturi)    
            lol (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 8:10)

            HP [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            Da mă, da, cum zici tu. Pa.
            • +9 (13 voturi)    
              Esti plin de... elocventa (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 9:41)

              Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui HP

              Ai postat de mai multe ori, vezi daca poti sa primesti mai multe pungi de faina.
          • -5 (5 voturi)    
            Pe acest teritoriu , (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 15:08)

            A310 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            de-a lungul mileniilor s-a tot gasit ceva de jefuit ,vezi istoria acestor meleaguri .
        • +9 (13 voturi)    
          Scuze, am uitat .. (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 4:04)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui HP

          ...LOL, asa-i? Banuiesc ca la tine nu se inteleg mesajele decat daca au LOL, OMG, BRB si FKY. Ok?
        • +3 (3 voturi)    
          In democratie (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 10:48)

          Daredevil [utilizator] i-a raspuns lui HP

          oamenii nu trebuie dispretuiti, ci ajutati. Ne place sau nu , toti suntem egali si avem aceleasi drepturi ( parca asa se spune, si nu de catre comunisti). Indiferent de orientarea politica, trebuie sa incercam sa ne ajutam unii pe altii. N-ai cum sa construiesti altfel o societate. Doar n-o sa apelam, Doamne fereste, la " solutia finala".Nu e usor dar in timp oamenii se pot indrepta. Unii chiar n-au nici o vina..
          • -6 (10 voturi)    
            Exact (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 11:37)

            HP [utilizator] i-a raspuns lui Daredevil

            Doar tefeleii nu gandesc asa.

            Ei au impresia ca daca au ajuns sa castige peste medie, in loc sa avem rabdare sa-i ajutam si pe restul sa traiasca mai bine - toti ar trebui sa se dea peste cap sa aiba ei ce le mai lipseste, de obicei chestii de genul justitie, spitale, autostrazi.

            Exista o ordine a etapelor, iar tefeleii si reprezentantii lor politici ar trebui sa inceapa prin a-i respecta pe restul, nu a-i dispretui.

            Aluia din Teleorman, sarac lipit, nu-i pasa de lupta anti coruptie, ci de un salariu mai bun, ca el moare de foame, nu plimba badge-ul prin Pipera.
            • +2 (4 voturi)    
              Pai ... (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 14:09)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui HP

              .. cand nu o sa mai fie coruptie, o sa aiba si el un salariu mai bun. De-aia e sarac, ca l-a furat ala al tau, daddy. Si, din pacate, ala sarac nu pricepe ca ddady si ai tai hoti il tin sarac acolo, dependent de promisiunile (a se cit "minciunile") voastre.

              Nu se poate sa se si fure si sa aiba toti salarii bune. Cand furati voi, saracesc altii. Asa e una din legile fizicii.

              Acum fuguta si lustruieste-i freza lu' jefe.

              Unde se pune LOL, la inceput sau la sfarsit? Ca eu nu stiu regulile astea de gradinita.
  • +21 (27 voturi)    
    Ro este poligon de incercare (Vineri, 26 ianuarie 2018, 18:47)

    Arigo Sanchi [utilizator]

    pt cei care vor destabilizarea UE când aceasta nu le mai servește scopurilor, Putin sau Soros sau altcineva. Aici se dau lovituri de berbece și se numără la a cata lovitura sare ușa din tatani. Avocații care întorc pe dos cuvintele și sensurile legilor sunt la putere. Pablito și CACPT nu au nici un motiv să se sperie, daca strada ii gonește de la putere vor proceda ca Puigdemont, vor conduce țara și guvernul din exil :)! Slăbiciunile democrației sunt testate la maxim, aceasta va ceda în punctul cel mai slab, naționalismul!
    • +15 (21 voturi)    
      nu-i chiar asa (Vineri, 26 ianuarie 2018, 19:06)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui Arigo Sanchi

      Daca strada ii va goni de la putere, atunci vor trebui sa fuga pana in Brazilia sau Madagascar ca sa nu fie extradati. Aceasta daca apuca sa fuga, altfel s-ar putea sa asistam (cu jena, caci nu este frumos) la o premiera - linsarea publica.
      • +4 (8 voturi)    
        Bilete gratis (Vineri, 26 ianuarie 2018, 22:14)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

        Madagascar e sub dominin francez, neoficial. Brazilia inca mai asculta si ea de fostii stapani. Asa ca drum bun, biletul retur l-au rezervat deja altii pentru baieti.
      • -1 (5 voturi)    
        Ok (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 11:38)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

        Cum anume ii va goni strada de la putere ?

        Cand a gonit vreodata strada pe cineva de la putere, in ultimii 5 ani ?
        • +3 (7 voturi)    
          Aaaa ... (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 14:15)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui HP

          ...parca Nov 4, 2015, daca nu ma insel. LOL? STFU? Ceva de genul asta.
          • +1 (3 voturi)    
            lol (Duminică, 28 ianuarie 2018, 9:19)

            HP [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            Așa te-a mințit Cioloș ?

            Băi fleți sunteți :)

            Atunci și a dat Ponta demisia, a avut o mare ocazie și a profitat de ea.

            Îi doare pe ei în cot de tine și de Colectiv.
  • +34 (36 voturi)    
    . (Vineri, 26 ianuarie 2018, 18:54)

    theo667 [utilizator]

    Si cat a stat ca morcovul in dosul lui ponta, nu spunea nimic, radea slugarnic la glumitele nesarate facute de mitoman, parea baiatul harnic venit de la tara care taie lemnele cara apa mana caii la curtea boierului stiind ca nu e de nasul sau sa stea la masa cu stapanul...si iata-l azi facandu-l pe Dinu Paturica sa para un biet cotețar
    • +6 (8 voturi)    
      Patura la rece (Vineri, 26 ianuarie 2018, 22:15)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Interesant cum Paturica este aruncat in ocna, si nu sare nimeni sa_l apere cum ca ar avea ceva drepturi...
  • +10 (18 voturi)    
    cam pesimist dle Tapalaga, (Vineri, 26 ianuarie 2018, 19:00)

    RCM [utilizator]

    sau trageti semnale de alarma spre locurile care urmeaza a fi bombardate?
  • +14 (20 voturi)    
    Opozitia si strada (Vineri, 26 ianuarie 2018, 19:03)

    revolution2017 [utilizator]

    CCR a devenit o anexa a PSD + Basescu, iar influenta politicului asupra primei institutii a tarii care este chemata sa apere Constitutia Romaniei este nefasta. Insusi procesul de alegere a judecatorilor CC se dovedeste a fi catastrofal, acum cand Romania avea nevoie de o decizie de respingere a modificarilor la legile justitiei.
    Totusi, CC a manifestat prudenta in a da o decizie pentru toate cele 3 legi, ceea ce ma face sa cred ca exista o temere a acelor indivizi care populeaza CC. Se tem de reactia externa, care deja a venit de la CE avertizandu-i ca era nevoie de consultarea Comisiei de la Venetia, dar SE TEM mai ales de reactia strazii pentru ca se simt cu musca pe caciula. Complicitatea deciziilor CC cu PSD este de acum prezumata, s-au compromis definitiv din punctul meu de vedere.

    Vad o oportunitate in Opozitia parlamentara de a incerca imposibilul si a atrage de partea sa o parte din parlamentarii majoritatii pentru a incerca respingerea guvernului Dancila. Pe de alta parte refuz sa cred ca binomul Dragnea-Tariceanu ar mai rezista in cazul in care s-ar incerca adoptarea unei noi "OUG 13".
    • +1 (3 voturi)    
      xzxzxz (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 21:23)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui revolution2017

      Nene REVOLUTION!! Ai o idee fixa si ..."revolutionar neomarxista" privitor la BASESCU !! Pur si simplu nu ai masurile potrivite de a cantari si a judeca ! De exemplu , te intreb :Ai fost la REFERENDUMUL pt cei 300 si parlament unicameral ? Ce s-a ales de el ? PRAFUL SI PULBEREA !! Si sigur era o idee antidot la supradimensionatul PARLAMENT DE ACUM!!(peste 600, mai abitir ca-n SUA !!) Nu-ti dai seama ca nu poti ajunge in OCCIDENTUL visat peste...noapte ? Ca RO a "aterizat " in democratia interbelica doar pt. 20 de ani venind dintr-o tara semifeudala cu analfabeti si semiiobagi fara simtul proprietatii si al libertatii derivate de aici ? Crezi ca se poate face asta cat ai bate din palme ?? Nu vezi ca "tipul" e facut KO si din dreapta si din stanga (mai ales ) de galeriile politice... sportive? Cum devine chestia asta nu te intrebi deloc ? Ii reprosezi ca a avut lepre langa el si corupti ? UNDE AI FOST ATUNCI CU CONSTIINTA , PRINTRE LICHELE sau PRINTRE sustinatorii cinstiti? Opozitia de azi nu e tot hada fata a vechiului USL ? Este opozitia de acum o OPOZITIE, cu tot cu USR-ul impins de la SPATE SI PREDISPUS MEREU LA RATEURI ? CIOLOS n-a fost bun, la Johannis carcotim de mama focului, in timp ce PUTIN si omuletii lui verzi sunt gata sa sara gardul ajutat de ienicerii lui Erdogan ..!! TOATE ASTEA POT SA SE MAI SI CONSTITUIE IN ... VIZIUNI DE BUN AUGUR? Cum D-zeu se face ca doar batalii care mai de care mai revolutionare putem pune la cale cu opozitie cu tot si nu ceva care chiar TREBUIE FACUT ? Afla, d-le REVOLUTION ca traim in cel mai aventurist ABSURDISTAN in tara asta ! Si unde nu-i ...vot, vai de capul prost ce-l purtam tantosi si guralivi pe umeri ! Si la viitoarele alegeri votez cu MARINERUL !! Un vot cinstit si eficient !! SI VOI FI SI IN STRADA!!! Poate chiar ALATURI DE EL !
  • -2 (14 voturi)    
    fasss (Vineri, 26 ianuarie 2018, 19:11)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    fata de piata universitatii din 1990 ce se intampla acum acolo e nimic. daca atunci nu le-a pasat, de ce le-ar pasa acum? si asa in presa din vest nu citesti mai nimic despre romania...deci tara asta chiar nu conteaza...
    • +5 (13 voturi)    
      Atunci le-a pasat! (Vineri, 26 ianuarie 2018, 21:16)

      complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      In 1990 le-a pasat, de aia a chemat ion ilici minerii si a trims vre-o 50 dintre noi la Straulesti II!

      Acum, desi demonstratiile tin de un an, nu prea le pasa ...
  • +13 (17 voturi)    
    gandirea omului simplu (Vineri, 26 ianuarie 2018, 19:41)

    xyz2033 [utilizator]

    ce isi va zice votacul pesedist
    am cautat in articol salarii. nu am gasit. am cautat pensii. am aflat ca miza e pentru doi securisti. in total vreo zece functii care nu-s ale mele. trecem mai departe.
    ce isi va zice omul angajat la privat
    de la 1 februarie salariile scad cu 15% gratie "revolutiei fiscale" pesediste. nu mai pot sa iau credit de la banca, ca nu scrie in act aditional bonus definitiv net vs brut pana cand nu clarifica Parlamentul (in intarziere). inteleg ca pana in februarie va trebui sa pun mana pe furci si pe topoare ca sa apar DNA-ul si Justitia, insa, totusi, nu e putin ciudat ca un ziar avangardist cu profil economic nu scrie de scaderea veniturilor nete si ca sunt spoliat de drepturi ca nicaieri in lume ? este asta un motiv suficient sa iasa nu 70.000 ci 700.000 de romani in strada ? poate e cazul sa-mi reduc din pierderi prin eliminarea contributiei inutile la sindicat.
    • +8 (12 voturi)    
      Explicatia? (Vineri, 26 ianuarie 2018, 21:18)

      complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui xyz2033

      Intr-adevar, au iesit in strada maxim 80.000, de ce?
      Poate ca de Legile Justitiei nu le pasa, dar nici de salariile taiate sa nu le pese?!
      • +10 (14 voturi)    
        eu cred ca tu nu stii ce inseamna 80 000 de oameni (Vineri, 26 ianuarie 2018, 21:40)

        Dan_Nemes [utilizator] i-a raspuns lui complet_retard

        Atat de mult v-ati obisnuit cu zeci de mii de oameni in strada in orice moment ca acum o valoare de 80000 pare inutila pentru voi.

        Este exact acelasi lucru ca si spaga. V-ati obisnuit cu spagi de sute de milioane de euro ca acum o spaga de 10 000E pare un nimic
        • +5 (7 voturi)    
          OK, dar explicatia? (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 7:49)

          iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Dan_Nemes

          Faza cu shpaga de 10.000 a fost deja stabilita de acum cativa ani, un primar declara ca "pentru numai 10.000 Euro mita, nici macar nu ma scol din pat!"

          Totusi, care este EXPLICATIA ca nu iese lumea masiv in strada? Acum sunt afectati 700.00 cu salariile diminuate, dar de anu trecut , MILIOANE resimt inflatia ce a inceput sa creasca si preturile sporite, de exemplu din cauza accizei marite.
          De ce nu iese lumea in strada?!
          • 0 (4 voturi)    
            Asta ma intreb si eu (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 9:50)

            Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

            Cred ca e o combinatie e prostie, lipsa de informatii (ambele explicabile de Antena 3 si Romania TV) si o stare profunda de negare.

            Cred ca oamenii nu vor sa fie jefuiti de PSD, dar nici nu vor sa iasa in strada, se fac ca nu vad ce li se intampla.
            • +1 (3 voturi)    
              exista o limita (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 12:02)

              iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

              Votantii pedesere nu intra pe Net, ci se uita la Latrina 3 si RTV, desigur. Deci lipsa de informatii corecte.
              Dar deprecierea leului, cresterea preturilor la alimente, pretul combustibilului la pompa, plafonarea sau chiar scaderea salariilor, acestea se SIMT direct, nu trebuie sa ai multe clase ca sa le percepi!

              Exista o limita pin la care privitul la Antenele varanului poate inlocui realitatea ...
      • +8 (12 voturi)    
        pai asta ma intreb si eu (Vineri, 26 ianuarie 2018, 21:48)

        xyz2033 [utilizator] i-a raspuns lui complet_retard

        sunt romanii lobotomizati ? li se fura justitia, salariile, viitorul si ei nu misca nimic ? inca nu s-au trezit din betia de revelion, impreuna cu ex-twodose ?
      • +5 (9 voturi)    
        Anii de vesnica glorie 1940-1950 (Vineri, 26 ianuarie 2018, 22:18)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui complet_retard

        Deja "IT-istii" le-au luat locul "agentilor angloamericani". Stigmatizarea asta are un singur scop, ghici lagar ce-i.
        • +3 (9 voturi)    
          asta-i de la ion ilici personal! (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 7:54)

          iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

          Ura fata de corporatisti, si in particular fata de "aitisti", si stigmatizarea celor vanduti lui Sorosh si agenturilor sunt de la ion ilici personal, asa cum spui, reminiscenta din perioada 1944-1955. Dracnea este prea tinar, el nu stie de imperialistii putrezi si de "agentii angloamericani".
          • 0 (0 voturi)    
            Aghiuta stie multe (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 20:24)

            ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

            Nu stie, insa stie de anumite categorii sociale, care nu merg la pas. Iar mai idioti decat el sunt puzderie
  • -9 (15 voturi)    
    comandantii Romaniei.... (Vineri, 26 ianuarie 2018, 20:11)

    Coco Whistle [utilizator]

    unii cu licuricii si altii lingai; poporul si-a ales exponatele. eu zis sa le dam o sansa. pina si Joha a spus asta, de ce nu va ascultati seful, putina incredere. sa traim mai bine! Romania nu este stat de drept si nu avem ce cauta in UE.
    • +13 (19 voturi)    
      Daca-i mai lasam... (Vineri, 26 ianuarie 2018, 21:58)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      1. mai avem vreo 10 guverne pana la finalul mandatului
      2. iesim din UE
      3. alegeri libere NU vom mai avea
      4. devenim Venezuele Europei!

      Ia zi matale, ce potential are Rusia sa compenseze banii din UE...avantajele de a fi in acest loc?
      ZERO!

      Putin a salvat Rusia in 1998 doar pentru a o ingropa acum.

      Matale, dai si tu din gura c-asa-i primit ordin de la Interlopi!
      Nesimtit ca orice PSD-ist!
      • +5 (11 voturi)    
        nu doar nesimtit (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 7:57)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        Motto-ul pedesereului, pe care la inceputul lui 1990 il racneau in strada, este celebrul "noi nu gandim!".
        Asa ca intrebarea ta "ce potential are Rusia sa compenseze banii din UE?" pur si simplu nu ere sens pentru ei, un bun pedeserist nu isi pune niciodata intrebari!
  • +7 (9 voturi)    
    Istorice (Vineri, 26 ianuarie 2018, 22:12)

    ruskimushki [utilizator]

    Noaptea Cutitelor de Plastic.
  • +2 (4 voturi)    
    lungul brat (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 8:35)

    Dedalus [utilizator]

    Luiz Inácio Lula da Silva.

    Alexandru Visinescu.

    Dureaza, atata tot.
  • -4 (6 voturi)    
    Super! (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 10:05)

    MateiCraciun [utilizator]

    De ce nu te faci consilier pentru Dragnea? Vad ca-i dai numai idei bune! Si israelienii lui, incep sa fie interesati de ce scrie pe HOTNEWS!
  • +2 (8 voturi)    
    Buna analiza, dar fariseica, (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 12:57)

    valll [utilizator]

    fiindca la situatia pe care o deplange acum dl Tapalaga cu atat talent, a contribuit si domnia sa.
    Cand Dragnea a inteles ca Tudose nu va accepta sa dea ordonanta de urgenta („butonul nuclear”)
    si ca, in general, incepe sa se opuna la unele ordine si s-a gandit sa il schimbe, inafara ajutorului amicilor din GIO, al presei aliate, apare un ajutor surprinzator (pentru unii dintre noi) de la Hotnews!
    Dl Tapalaga publica doua articole tari, asa cum stie el foarte bine sa scrie. In primul, da disidentei lui Tudose interpretarea de lupta pentru puterea in partid. In celalat, il infiereaza ca spanzurator de unguri.
    Ce sa faca bietul Dragnea cand, de la stanga la dreapta este atata unanimitate?
    Dati-mi voie, dle Tapalaga, sa nu cred in sinceritatea ingrijorarii d-stra. Daca Tudose mai ramanea, nu ne-am fi trezit cu ordonanta de care va temeti si Dragnea putea fi judecat drept.
  • +2 (4 voturi)    
    Un campionat interinstitutional de coprofagie. (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 13:45)

    a87 [utilizator]

    Sau nu era o intrebare ?
  • -3 (7 voturi)    
    Domn Tapalaga (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 15:16)

    A310 [utilizator]

    sunt placut impresionat , ca acum ati capatat si capacitati de a citi gandurile .
    Asa ca eu voi continua sa citesc articolele dvs. , pentru a fi la curent cu ce apocalipse se vor mai abate asupra bietei tarisoare , chiar daca nu sunt inlauntrul granitelor , sunt preocupat sa fiu informat cu ce se va mai petrece cu biata Romanica sub conducerea nemiloasa a actualei majoritati parlamentare .
    Vai , vai ce ne mai place sa ne vaicarim , dar multi din cei care se erijeaza in cavaleri ai dreptatii , nu au produs nici o data un sfant din piata concurentiala , sa vada cam cum se castiga un ban in superbul occident .
    • 0 (6 voturi)    
      Daca ai invata si sa scrii (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 18:36)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Hint, nu mai pune pauza intre cuvant si semne de punctuatie, e dureros pt ochi.
  • -1 (3 voturi)    
    Exista picaturi (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 20:06)

    A310 [utilizator]

    pentru ochii .
    • +3 (3 voturi)    
      Remedii babesti (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 20:25)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Sau scobitori.
      • 0 (0 voturi)    
        Da , (Duminică, 28 ianuarie 2018, 11:30)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

        exista si asemenea produse .
  • +1 (1 vot)    
    urgie (Duminică, 28 ianuarie 2018, 8:54)

    anion [utilizator]

    M-au trecut fiorii din posibilele actiuni viitoare ale condamnatului Dragnea. Nu m-am linistit cand am aflat ca strada s-ar putea opune. Se pare ca va fi o tacere definitiva sau o explozie!