Ce este in neregula cu aceste imagini? Un procuror sef la cumparaturi cu un politician

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 30 octombrie 2014, 18:49 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
M-am numarat printre cei cativa jurnalisti care au criticat fara retinere, in aprilie - mai 2013, trocul politic dintre presedintele Basescu si premierul Victor Ponta pe numirea procurorilor sefi. Am spus atunci, intre altele, ca numirea doamnei Bica la DIICOT se datoreaza in primul rand bunelor relatii cu Elena Udrea, protejata presedintelui. Faptul ca Udrea dispunea de o influenta atat de mare asupra presedintelui incat sa-i impuna numirea unui procuror sef mi s-a parut periculos, de neacceptat, de combatut energic. Am subliniat la vremea respectiva ca Bica  ii datoreaza bunei sale prietenei saltul in cariera.

Prietenia Udrea - Bica dateaza inca din timpul guvernarii Boc, cand Udrea era ministru la dezvoltare regionala si turism, iar Alina Bica ocupa postul de secretar de stat la Ministerul Justitiei. Insasi Udrea a admis-o azi. HotNews.ro a criticat atunci fara menajamente trocul dintre presedintele Traian Basescu si premierul Victor Ponta pe numirea procurorilor sefi si promovarea unor procurori in functii cheie, ca Alina Bica la DIICOT, gratie sustinerilor politice. Iata un fragment relevant pe care azi il putem intelege mai bine:
  • "Sa zicem ca, luand prin surprindere pe toata lumea, doamna Udrea doreste sa fie achetata gruparea Bittner-Petrache, despre care actualul presedinte Traian Basescu zicea in campania din 2004 (ce vremuri) ca face parte din mafia personala a lui Adrian Nastase. Ce-ar trebui sa faca doamna Bica, noua sefa de la crima organizata? Sa se execute pe loc? Chiar daca merge cu doamna Udrea la fitness, impart acelasi coafor si sunt bune prietene, chiar daca ii datoreaza saltul in cariera, credeti ca rolul unui procuror sef este sa indeplineasca fanteziile politicienilor?" (Mic raport pentru uzul unor ambasade, mai 2013).
Presedintele Traian Basescu s-a suparat atunci pe putinii politicieni si jurnalisti care au indraznit sa-l critice. A recunoscut recent ca acesta a fost momentul cand a rupt relatiile cu mai multi jurnalisti de dreapta, deoarece nu l-au sustinut intr-un moment greu cand era cu spatele la zid, avand o marja infima de negociere cu un USL aflat atunci pe culmile puterii, cu 70% majoritate in Parlament.

Problema este ca presedintele Basescu a cedat atunci, intr-un moment cheie, cantecului de sirena. Nici el nu va fi iertat pentru concesiile inadmisibile facute de atunci incolo pentru a satisface capriciile protejatei sale. A acceptat nu doar un troc odios, insa a pus un procuror intr-o structura cheie cu mana febletii lui, care isi promova colega de fitness si coafor. Asa ceva este impardonabil. In cate alte situatii cheie Udrea a influentat decizia presedintelui? In ce fel a mai dispus discretionar de puterea sefului statuluii?

Imaginile publicate astazi, cu Udrea si Bica la cumparaturi prin Paris, confirma integral tot ce am publicat in urma cu un an. Temerea ca intr-o structura importanta de parchet a ajuns un prieten al politicienilor s-a adevarit astazi cu probe indubitabile. Efectul pentru imaginea si performanta institutiei - un mic dezastru. (Nu va mai obositi cei care contraataca aducand exemplul Kovesi. N-a fost optiunea presedintelui, care o cam detesta inca din mandatul la Parchetul General)

Am vazut comentatori care fie nu inteleg in mod real gravitatea situatiei, fie minimalizeaza cu rea credinta evenimentul. In fond, care e problema ca doua femei, Udrea si Bica, si-au facut cumparaturile impreuna la Paris?

In primul rand, un procuror sef nu are cum sa-si exercite cu impartialitate functia avand relatii atat de apropeate cu politicieni, de la putere sau din opozitie. Magistratul are un statut care-l obliga la retinere. O relatie atat de stransa cu un om politic ii submineaza autoritatea, credibilitatea si limiteaza capacitatea de a-si exercita functia. Cine i-a platit doamnei Bica cheltuilile la un hotel unde cea mai iefina camera e cateva sute de euro, cine a achitat factura cumparaturilor, cui s-a indatorat procurorul sef DIICOT? Unui politician cu ample legaturi in lumea oamenilor de afaceri pe care azi ii vedem retinuti pentru fapte de coruptie, anchetati pentru spagi de milioane de euro?

Sa zicem ca si-a platit singura totul? Cum s-o mai creada publicul ca are capacitatea de a ancheta retelele de crima organizata din jurul doamnei Udrea din moment ce sunt atat de bune prietene? Vedem bine ca Elena Udrea a avut ghinion in viata si s-a inconjurat de o multime de cercetati penal: de la fostul sot, Dorin Cocos, la politicienii ei favoriti, Pinalti, Florin Popescu, oameni de afaceri dubiosi ca Nicu Niro etc.

Articolul 8 din legea 303/2004 ii obliga sa pastreze distanta fata de politicieni:

(1) Magistraţii nu se subordonează scopurilor şi doctrinelor politice.
(2) Magistraţii nu pot să facă parte din partide sau formaţiuni politice şi nici să desfăşoare activităţi cu caracter politic.
(3) Magistraţii sunt obligaţi ca în exercitarea atribuţiilor să se abţină de la exprimarea sau manifestarea, în orice mod, a convingerilor lor politice.

Elena Udrea a infundat-o si mai rau pe Alina Bica confirmand ca sunt prietene bune de vreo cinci ani si ca nu era nevoie sa se deranjeze serviciile pana la Paris pentru ca ele merg la fim si la teatru impreuna. Nu inteleg de ce nu s-a autosesizat CSM pana la aceasta ora si de ce Alina Bica mai ocupa functia de procuror sef DIICOT. Culmea tupeului, Bica anunta ca a sesizat Consiliul Superior al Magistraturii pentru a-i apara reputatia.

Dupa numirea Alinei Bica in functia de procuror sef, DIICOT a functionat subturat, mult sub potential, asa cum s-au plans mai toti cei care cunosc bine sistemul. Acesta este inclusiv rezultatul numirii unui procuror cu dependente politice, parlalizat de groaza ca ar putea deranja o tabara sau alta.

Observ ca unii jurnalisti si cativa spalatori profesionisti de cadavre muta discutia pe forma, nu pe fond. Adica cine a facut asa ceva, nu cumva SIE, asa cum tot acuza Udrea de cateva zile? Nu cumva avem de-a face cu practici securiste, deci totul este o mizerie de campanie? Aceste diversiuni sunt menita sa distraga atentia de la gravitatea faptelor si de a sugera ca Udrea este victima inocenta a unor masinatiuni securiste de campanie electorala. Elena Udrea insasi se prezinta drept o victima a serviciilor secrete, o luptatoare pentru democratie si se apara exact cu argumentele jurnalistilor care au sarit in ajutorul ei.

Poate sa fie si asta, dar cui ii pasa foarte tare?  Pot merge mai departe si sa spun: tot ce vedem in ultimele zile pare a fi un razboi pe viata si pe moarte intre SRI si SIE, intre serviciile de informatii care isi disputa puterea inainte de schimbarea stapanului. Tot ce vedem in ultimele luni arata ca o lupta crancena pentru reasezarea zonelor de influenta dupa plecarea lui Traian Basescu, de delimitare a teritoriilor. Mai putem specula ca SIE cauta intr-adevar sa-si ia cat mai multa putere in detrimentul SRI, sa-si puna eventual presedinte, in fine, sa-si ia cat mai multa putere cum zice isusi seful statului.  Nu putem dovedi insa nimic din toate astea, deoarece nimic nu se intampla la lumina. Este doar o senzatie tot mai mult alimentata de intamplari dubioase.

Dar daca din razboiul asta aflam, in sfarsit, cum arata retelele ilegitime, complicitatile vinovate si cine sunt oamenii fiecarei tabere, cu atat mai bine. Si asa nu avem un control parlamentar eficient, si asa controlul civil asupra serviciilor lipseste cu desavarsire. Bine ca serviciile se controleaza cel putin intre ele, ca stau cu ochii unii pe altii ca nu cumva sa piarda influenta unii in detrimentul altora. Sigur ca in Romania avem un grav deficit democratic daca serviciile au ajuns sa joace, asa, pe fata, la vedere, in campaniile electorale. Acest lucru l-am sesizat inca de acum o luna intr-un text intitulat Tara democratiei cu epoleti.

Dar asa se intampla cand o putere scapata de sub control ajunge sa revendice toata puterea cand la orizont se anunta lideri slabi, incapabil s-o exercite asa cum a facut-o Traian Basescu.

Romania nu a internalizat vreodata democratia autentica, ci a cunoscut trei modele: haosul democratic exploatat din plin de rechinii apelor tulburi de tip cederist, antireformismul nationalist cu aparente democratice de tip iliescian cu dezvoltarile lui ulterioare si autoritarismul de tip basist bazat pe forta serviciilor si a institutiilor cheie. Ne indreptam catre modelul democratiei cu epoleti, cu o tara condusa un om de-al lor sau de un lider slab.aflat total la dispozitia lor.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















40083 vizualizari

  • -13 (67 voturi)    
    Domnu' Tapalaga... (Joi, 30 octombrie 2014, 18:59)

    GabiOprea [anonim]

    Noi, muritorii de rand, cu un IQ mult sub al dvs. avem permisiunea sa va combatem, sau practicati si dvs. cenzura la proprille articole cum fac si alti colegi ai dvs. de la alte publicatii ? Eu va cunosc si va inteleg aversiunea fata de Elena Udrea, domnu' Tapalaga, fiindca ati fost mereu, obsesiv, in tabara procuroarei roasa de vicii...cam atat, domnu' ziarist...P.S. Stiai oare ca SIE a facut poze compromitatoare si la Bruxelles? Daca nu stiai, vei avea curand o placuta surpriza...
    • -6 (52 voturi)    
      Tapalaga e pe langa subiect si langa Macovei! (Joi, 30 octombrie 2014, 19:44)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui GabiOprea

      Pe langa motivatiile expuse de Elena Udrea privind atacurile securistice din ultimele zile ce au culminat azi cu aparitia unor fotografii de la un shopping absolut normal la Paris cu doua prietene vechi, cred ca cel mai important motiv este cu totul altul. E mentinerea presiunii asupra lui Traian Basescu via Elena Udrea si a DNA in eventualitatea tot mai probabila a detonarii dosarului EADS in care Victor Ponta, Calin Popescu Tariceanu, Sebastian Ghita si Adrian Nastase sunt vedetele principale. Odata pusi sub acuzare toti acesti penali, cele doua latrine ale lui Voiculescu si Ghita vor urla ca din gura de sarpe ca DNA incearca sa acopere cu alte dosare scandalurile puerile in care este tarata Elena Udrea, jucand astfel in tabara presedintelui. Parerea mea...
      Cat despre domnul Tapalaga, atata poate. Toti suntem limitati Unii mai mult, altii mai putin. Unii inteleg, altii nu. Unii mai si scriu, culmea!...:)
      • +14 (32 voturi)    
        Ati uitat.. (Joi, 30 octombrie 2014, 22:24)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        ...cand a fost pozata Pivnicereasa in masina lu' Nascase si ca era prietena cu Dana Nascase. Atunci nu era normal, acum e normal. Obiectivitatea s-a dus, e pe undeva prin sutienul Elenei.
        • +12 (42 voturi)    
          Tu compari PSD cu Traian Basescu! (Joi, 30 octombrie 2014, 23:54)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Traian Basescu va intra in istorie ca reformatorul Romaniei, PSD ca daramatorul Romaniei.
          • +20 (24 voturi)    
            Eu compar doua situatii similare.. (Vineri, 31 octombrie 2014, 0:23)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            care au avut reactii opuse la voi. Daca tu imi dai o explicaie logica de ce in cazul lui Nascase era o problema si in cazul Elenei U nu este nimic anormal, eu o sa fiu multumit si-mi cer iertare.

            Si ca sa incerc sa fiu obiectiv pana la capat, nu sunt de acord cu minimalizarea faptului ca fotogrofiile au fost facute de cineva care nu a fost nici jurnalist si nici paparazzi.
            • -6 (18 voturi)    
              pentru ca... (Vineri, 31 octombrie 2014, 4:44)

              nbo [utilizator] i-a raspuns lui Alius

              Elena Udrea e fecioara neprihanita aflata sub protectia justitiarului incoruptibil Basescu. Pe cand Nastase e Satana, care corupe tot ce atinge. Cel putin in mintea unora, care nu mai sunt in stare sa gandeasca liber.
              • -3 (7 voturi)    
                naiv? (Vineri, 31 octombrie 2014, 9:26)

                Sly21 [utilizator] i-a raspuns lui nbo

                Hai mai dute cu incoruptibilul...
                Stai ca l-au scapat serviciile din brate si ii vine randul!
            • +3 (5 voturi)    
              pai... (Vineri, 31 octombrie 2014, 13:03)

              gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Alius

              problema e in diferenta de conjuctura...Pivniceru era in masina lui Nastase intr-un moment complet nepotrivit, avand in vedere procesul lui Nastase care, daca nu ma-nsel, era in derulare...
              Bica cu Udrea impreuna la Paris, acum n-spe luni, nu ridica nicio banuiala asupra vreunei influente intr-un dosar in derulare pe numele elenei Udrea...dosar care defapt nu exista...
          • -5 (15 voturi)    
            Nu vrei tu sa fii (Vineri, 31 octombrie 2014, 7:18)

            Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            mai mariane, mai dragomire, cronicarul scribalau al mandatelor lui Base? mandate in care tot ce a reusit sa reformeze a fost PSD-ul.
            • 0 (0 voturi)    
              Cine? (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 9:25)

              dora si profa in acelasi timp [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

              PSD-ul nu se va reforma niciodata.Cine s-o faca?Lupii tineri mai fiorosi cum e Ponta,Sova?
          • -2 (10 voturi)    
            ,,Traian Basescu ... reformatorul Romaniei,, (Vineri, 31 octombrie 2014, 8:58)

            EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            ...aici sunt de acord cu tine: cu o flotă veche, cu autostrăzi şi fără scandal, România ar fi rămas profund nereformată...
          • 0 (0 voturi)    
            Aceasta e concluzia corecta. (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 9:22)

            dora si profa in acelasi timp [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            In rest jurnalistul s-a indepartat prea mult de partea buna a jurnalismului,cauta vini acolo unde nu exista si in consecinta da posibilitate abordarii unor subiecte ce au impact negativ asupra partii drepte din politica.Parca citesc discursurile furibunde ale lui Ciutacu,Dumitrescu,Gadea.Un jurnalist nu are dreptul sa deformeze realitatea prin adaugirile fanteziste de antipatii ,mergand pana la ura declarata.S-a tesut prea indelung o saga in care protagonisti erau mereu presedintele si blonda.In afara lor nu s-a autoanalizat critic nici un alt politician.Cand ai realizari e mai usor sa recunosti si greselile si nu acelea pe care le evidentiaza D-l Tapalaga.Pacat de increderea pe care i-am acordat-o candva.
        • -1 (1 vot)    
          CC (Vineri, 31 octombrie 2014, 13:54)

          georghe [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Și, mă rog, unde a ajuns Mona? La Curtea constituțională. Biata de Bica va ajunge undeva prin Strehaia, sau sectorul 5, în cel mai bun caz. .
        • 0 (0 voturi)    
          Aiurea (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 10:43)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Ce-are mersul la cumparaturi, pe fata, deschis, fara ascunzisuri, cu intratul pe fuga intr-o masina, pe strada, dupa care iesit tot asa? Matale cand dai de-un prieten pe strada, care te saluta din masina parcata, sari la el in masina sa schimbi doua vorbe? Experienta mea imi zice chiar pe dos: daca omu' de la volan are vreme si chef, coboara el, dati mana, stati de vorba. Daca e grabit, te saluta, eventual dati mana pe geam, si pleaca. Si nu te uiti in toate partile cu frica in timp ce faci asta. Asa cum a facut Pivnicereasa.
      • +12 (18 voturi)    
        Întrebări: (Vineri, 31 octombrie 2014, 7:47)

        EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        1. Fotografiile au fost făcute de servicii? Dacă da, au făcut-o la comandă? Dacă da la a cui comandă? Posibil răspuns: În ianuarie 2013 (cel mai târziu, nu? deci poate şi mai devreme - încă din 2012) USL/ PSD/ Ponta deja controla(u) serviciile şi filau deja un viitor prezidenţiabil !.
        2. Bica a ajuns şef DIICOT pe propriile forţe? Prietenia cu Udrea a contat? Ponta a susţinut că pe Niţu l-a propus el, pe Kovesi ar fi propus-o el, dar despre Bica nu l-am auzit. Dar ce ştim, e că a fost un compromis între el şi Băse. Deci?
        3. Numirile la parchete (mai 2013) , divorţul (precipitat, surprinzător la vremea lui - iunie 2013), stenograme Microsoft, viitorul EADS sunt o înşiruire conjucturală sau cauze-efecte?
        4. De unde calificarea/ diagnosticul imediat: recunoaştem modul de operare al serviciilor (citare aproximativă)? Despre icre negre, ştii că-s icre negre dacă ţi s-au mai servit icre negre şi ţi s-a spus că-s icre negre! Dacă n-ai mai văzut şi n-ai mai mâncat icre negre de unde ştii că-s icre negre?
        5. Cui i-a servit publicarea foto-urilor? Intra Udrea cumva în turul 2? Dacă era vorba de a afecta negativ un eventual transfer al voturilor pentru turul 2, ar fi fost publicate înainte de turul 2. Deci au contat pentru turul 1, clar! Deci cui i-a servit publicarea?
        • -1 (1 vot)    
          intrebare pe post de raspuns la pct 2 (Vineri, 31 octombrie 2014, 15:11)

          georgeb [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

          De ce s-au ocupat functiile de procuror-sef fara interviuri-concurs asa cum cereau UE si SUA?

          Ce o califica pe Bica sa fie procuror sef DIICOT? Este intr-adevar DIICOT nefunctional (posibil datorita lui Bica) asa cum spune Tapalga, sau este laudat in rapoartele MCV cum spune Basescu?

          la ultima intrebare cel putin cred ca un ziarist poate gasi raspunsul neechivoc.
  • +1 (63 voturi)    
    o intrebare scurta... (Joi, 30 octombrie 2014, 19:04)

    nova [utilizator]

    care este reprosul dv. pentru Alina Bica ? ( profesional nu cu scenariile prezentate in articol si care va macina la fel cum il macina pe CTP , Basescu)
    • +34 (48 voturi)    
      tot o intrebare scurta (Joi, 30 octombrie 2014, 19:49)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui nova

      imi pare rau ca ma repet: daca Ponta pleca la cumparaturi la Paris cu Livia Stanciu de la ICCJ era ok? daca pleca cu Kovesi era in regula?

      Elena Udrea vine dintr-un anturaj dubios, apartine unui mediu suspectat de criminalitate organizata DINTOTDEAUNA, o parte arestati zilele astea, este in regula s-o scoata la cumparaturi la Paris pe procuroarea sefa a Directiei de Criminilatate Organizata din Parchetul General?
      • +13 (23 voturi)    
        de unde reiese ca erau la cumparaturi ? (Vineri, 31 octombrie 2014, 0:32)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

        ne'au fost....hahaha, prezentate, doua poze.
        una iesind dintr'o cladire, cu mainile goale fara vestitele shopping bags.

        alta, la intrarea intr'o statie de metrou, cea pozata de sus.

        dna nutzi spunea ca erau si ele, ca fetele, la o talpa prin orasul luminilor...

        sau la agatzat.
        nu e voie ?!

        raspunzand la paragraful cu articolul din lege despre ce n'are voie un magistrat, ar fi numai o solutie: toti magistratii sa fie izolati intr'un loc anume si supravegheati de serviciile secrete, ca noi sa fim siguri ca nu intra in contact, nu iau masa si nu se plimba prin paris cu ...politicieni de ambe sexe.:))

        un lucru e sigur, big brother e de veghe, in lanul de porumb. :)
        "he's watching you, kid !" :)
    • +34 (42 voturi)    
      O intrebare fara raspuns, domnule Tapalaga! (Joi, 30 octombrie 2014, 19:51)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui nova

      Ca sa terminam pentru totdeauna cu subiectul coabitarii lui Traian Basescu cu Victor Ponta si majoritatea de peste 70% a PSD din Parlament, privind numirile in justitie, intreb si eu: daca DNA nu era condusa de Codruta Kovesi, ci de un grajdan gen Tiberiu Nitu sau Robert Cazanciuc, am mai fi avut noi dosare pe rol gen Microsoft, al retrocedarilor ilegale sau EADS, care urmeaza sa apara??? Cred ca ramane doar o intrebare retorica...
      • +7 (21 voturi)    
        si alte intrebari (Joi, 30 octombrie 2014, 23:23)

        Inuka [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Si tot pe tema asta cu coabitarea dintre procurori si politicieni intreb si eu: Prietenia dintre Nitu, Sova si Ponta compromite cu ceva ideea de impartialitate a justitiei? Sau doar la madam Vuiton i se aplica? Nu vad pe absolut nimeni scandalizat de Ponta si de amicitia cu Procurorul general care cunoaste si aproba mandatele de ascultare pe siguranta nationala (de ex dosarul retrocedarilor in care e implicat si tata socru)
        Iar ca bonus faceti va rog o statistica cu numarul de procese initiate de Procuratura impotriva politicienilor in ultimul an de mandat al lui Morar cu numarul de actiuni initiate dupa venirea lui Nitu. Sau cate NUPuri s-au dat la dosare incepute pe vremea lui Morar si finalizate pe veremea lui Nitu.
        DIn cele 3 departamente active de procurori in cercetarea coruptiei (DNA, DIICOT si Parchetul general) functioneaza la capacitacitate maxima doar 2. Unul in minus nu cred ca nu ar deranja camarila dezorientata PSD care se clatina dupa lovituri din toate partile.
        • -3 (17 voturi)    
          Nitu pastreaza aparentele (Joi, 30 octombrie 2014, 23:52)

          codo [utilizator] i-a raspuns lui Inuka

          Spre deosebire de pretenele care s-au dus sa serbeze st Valentin la Paris, nitu a pastrat tot timpul distantele cu politicul chiar daca nu face nimic la PG si o fi prieten cu ponta&sova. Asta e dealul murdar al lui base dar daca tot ajungi intr/un post nepotrivit, macar stai drak si mimeaza ca esti la inaltimea responsabilitatilor.
        • +5 (7 voturi)    
          Asa sa fie ? (Vineri, 31 octombrie 2014, 8:28)

          Loda [utilizator] i-a raspuns lui Inuka

          Nu vedeti pe nimeni scandalizat de prietenia Ponta-Nitu fiindca nu vreti ;eu tin minte ce furori a facut la B1 pozele cu Ponta si Nitu stand alaturi la un meci de baschet in Romania si ce de speculatii ,,binevoitoare' s-au facut acolo !
        • +5 (5 voturi)    
          @Inuka (Vineri, 31 octombrie 2014, 10:01)

          derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Inuka

          ideea ar fi ca unii dintre noi am vrea in justitie si-n politica oameni care nu genereaza intrebari;

          genul Daniel Morar, Kovesi sau Livia Stanciu care nu ies nici la meci, nici la teatru cu politicieni; care nu au veri si "nasi" nici de dreapta, nici de stanga;

          genul Macovei care a propus sefi la parchete dar nu i-a scos pe urma la cumparaturi.
    • +18 (36 voturi)    
      EXACT (Joi, 30 octombrie 2014, 20:50)

      alexro [utilizator] i-a raspuns lui nova

      Exact aceeasi intrebare ma pregateam sa o pun ei eu, mi-ati luat-o inainte.

      O spun din capul locului ca sa nu fiu banuit de partizanat: imi displace Udrea, foarte mult. Insa:

      D-le Tapalaga, si Hotnews, recomandari pt numiri in post se fac peste tot, in orice tara, inclusiv in cele din lumea I-a. Nu e nimic groaznic sau suspicios DECAT ATUNCI cand exista dovezi, sau MACAR indicatii, ca persoanele recomandate sunt nepotrivite sau nu indeplinesc cu brio cerintele postului.

      M-am obisnuit cu turbarea lui Tapalaga la auzul/vazul lui Udrea, dar aici el da dovada da niste scapari si lipsuri in plus. In tot acest articol nu exista nici o nota/indicatie care sa reflecte daca Bica are/avea sau nu calitatile, experienta si verticalitatea necesara pt numirea in post ... nu afirm eu ca avea, ci ca acest aspect este total irelevant pt Tapalaga si Hotnews, ceea ce este jalnic.

      Hotnews in frunte cu Tapalaga, duc o campanie anti-Udrea pe fata. Una urata. Suntem multi dezamagiti.

      Ce-i mai trist este ca nici Hotnews nici Tapalaga nu ofera nici o importanta acestor comentarii critice.
      • +3 (15 voturi)    
        Fara suparare........... (Vineri, 31 octombrie 2014, 6:52)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui alexro

        Dar, ! Trebuie sa dau dreptate jurnalistului. Si am un mic argument . Te rog uitate un pic in urma, pot afirma cu certitudine ca Basescu a ramas singur ! Fiindca toti dar toti care au avut curajul sa-l contrazica ,trebuia sa-l paraseasca, mai bine zis au fost respinsi de presedinte ! Singura dar singura persoana ( recunoscut si de Basescu ) ramasa LOIAL este PUPINCURISTA Elena ! Daca a fost in stare sa-l inlocuiasca pe Cristian Diaconescu cu Elena ........., dela care nu ai auzit altceva in toata campanie, cat de buna este EA ,si ceilalti cat de pitici sunt pe langa Ea , sunt sigur ca aceasta persoana nu cunoaste proverbul <<LAUDA DE SINE NU MIROASE A BINE >>
      • +3 (3 voturi)    
        recomandari poate face si mama omida.. (Vineri, 31 octombrie 2014, 9:44)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui alexro

        noi vrem doar sa fie aleasa pe un post de procuror sef o persoana cu o cariera profesionala impecabila, asupra careia nu planeaza nici o umbra de suspiciune.. Tiberiu Nitu a fost exact opusul.. cum ramane cu Alina Bica? ce spune traseul profesional? in afara de 'IQul comunitar' pe care clar nu-l stapaneste..
    • +11 (21 voturi)    
      Alina bica nu exista (Joi, 30 octombrie 2014, 23:47)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui nova

      profesional. A fost secretar de stat in calitate de fiica lu tac'su, apoi s-a imprietenit cu udrea si a ajuns procuror sef ca urmarea trocului cu ponta dupa ce a picat initial interviul la CSM!!! Si ea si nitu au luat acelasi interviu la cateva saptamani dupa ce au fost declarat inapti. E mai clara imaginea acum? De aia s-a certat Macovei cu base, ca sa nu aduca uscaturile astea in fruntea parchetelor si uite ca a avut dreptate.
    • +9 (11 voturi)    
      Why ????? (Vineri, 31 octombrie 2014, 4:58)

      oilman [utilizator] i-a raspuns lui nova

      100 % de acord cu DT. Ce ce refuz sa inteleg este de ce Basescu isi bate joc de cei 10 ani in care, incontestabil, a contribuit la cei citiva pasi pe care Romania i-a facut in directia statului de drept. Cum corect spunea dna Stanciu, totul se poate darima in 2 zile. Inteleg ca Elena Udrea este activa (ma refer la politica), muncitoare si a obtinut rezultate bune cind a fot in Guvern, dar sustinind-o in condtiile in care este asociata (intr-adevar nimic dovedit) cu atitia indivzi cel putin dubiosi, cu o reputatie discutabila si fara nici o sansa reala Basescu practic il ajuta pe Ponta si nu asta este cu siguranta scopul sau.

      Atit Monica Macovei cit si Iohanis pot sa il bata pe Ponta in turul 2. Evident, Pentru Romania optiunea MM este de departe cea mai buna, si daca fiecare om cinstit din Romania, chiar si cei de centru stinga, isi folosesc macar partial creierul MM e urmatorul Presedinte.
  • +12 (18 voturi)    
    ce sa mai spunem? (Joi, 30 octombrie 2014, 19:05)

    Xerses [utilizator]

    Sa tacem sau sa injuram in franceza...la debit maxim.. tot aia e..
    Adica o stare de lucruri. O stare gresita a lucrurilor.
    Coruptia este o infectie urata...
  • +6 (32 voturi)    
    problema mare in rom este.. (Joi, 30 octombrie 2014, 19:12)

    exilatul [utilizator]

    ca in politica s au adunat toti "fostii", toti escrocii, toti parvenitii,etc. care sunt legati intre ei prin faptele pe care le au savirsit in toti acesti ani de asa zisa "democratie balcanica"...au profitat de "coruptia instutionalizata" din justitie, invatamint, sanatate, etc. si nu in ultimul rind de PROSTIA majoritatii poporului....chiar daca in ultimul timp au inceput sa mai "cada" citiva, nimic nu se va schimba datorita in special mentalitatii romanesti...si ar fi o minune daca escrocul plagiator nu va fi noul presedinte...si asta datorita, in primul rind, MARINARULUI....
    • +11 (15 voturi)    
      Asa e! (Joi, 30 octombrie 2014, 20:14)

      GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      "in politica s-au adunat toti "fostii", toti escrocii, toti parvenitii,etc. care sunt legati intre ei prin faptele pe care le-au savirsit in toti acesti ani de asa zisa "democratie balcanica""

      Iar cei care nu au mai gasit locuri in tribuna I a politicii se multumesc sa-i slugareasca din peluzele destinate postacilor pe escrocii mai abili decit ei dind minusuri celor care spun adevarul si scriind timpenii pe care nici ei nu le cred.
  • +4 (36 voturi)    
    Călcâiul lui Băsescu (Joi, 30 octombrie 2014, 19:12)

    corvus coraX [utilizator]

    Sunt chiar curios ce argumente va aduce Băsescu în seara asta pe această temă. Udrea se dovedește pe zi ce trece o piatră de moară tot mai mare la gâtul lui Băsescu (regret să constat acest sfârști lamentabil de carieră al președintelui). Și,îmi dă ghes tot mai mare următoarea întrebare. O fi avut Elena Udrea o misiune în compromiterea președintelui Băsescu?!
    • +8 (16 voturi)    
      Bravo. Am crezut ca sunt singurul paranoic :)) (Joi, 30 octombrie 2014, 20:07)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      Elena Udrea are o aparenta de "recuzita" a serviciilor atat de evidenta, incat de cate ori mi-a trecut prin minte ideea asta, m-am gandit ca totusi niciun serviciu n-ar proceda atat de evident si daca da, Basescu nu poate fi chiar atat de naiv.
  • +14 (40 voturi)    
    nu a fost (Joi, 30 octombrie 2014, 19:12)

    victor L [utilizator]

    troc politic (pe Justitie).
    V-ati numarat printre ziaristii care nu prea au habar de mersul unui stat de drept.
    Caci presedintele nu are puteri depline in a numi sefi la virful Justitiei din Romania, ci mai sint si alte institutii abilitate.
    Iar in toamna lui 2012 alianta USL avea 70% in Parlament.
    Nimieni si nimic nu li se putea impotrivi.
    Ca sa fi facut Basescu? Ce voiau ziaristi ca Tapalaga?
    Nu, Constitutia e mai presus de ceea ce voiati ori ar fi vrut Basescu.
    • +4 (18 voturi)    
      Nu ai dreptate. (Joi, 30 octombrie 2014, 19:31)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Se fac numiri politic, dar se respecta niste criterii de competenta etc. analizezi acea "mapa profesionala" pe care candva o tot cerea Basescu. Atunci cand a facut numirile lui Cazanciuc si Kovesi, a fost o greseala a carei efecte se vad acum. Cu tot cu cele 70% pe care le avea USL-ul atunci, Basescu avea sustinerea Consiliului Europei si a Comisiei Europene si putea sa obtina ceva mult mai bun. Ceva cu adevarat independent de politic.
      • +3 (7 voturi)    
        imi pare cu regrete, (Joi, 30 octombrie 2014, 21:30)

        victor L [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        dar nu ai inteles ce vrea sa spuna autorul prin "troc politic"; adica o intelegere intre Basescu si Ponta.
        Nu este vorba despre oamenii numiti ca au anumite optiuni police.
    • +9 (35 voturi)    
      Nu conteaza rationalitatea in acest caz (Joi, 30 octombrie 2014, 20:23)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      D-l Tapalaga are o marota cu Udrea. Se pare ca retrocedarile lui Hrebe, EADS sau licentele sunt mai putin daunatoare pt Romania decat 3 prietene care se plimba la Paris...asa, si???...a dat Bica de pamant vreun dosar? Pozele cine si pe bani cui le-a facut? Daca SIE e f.f.grav! Si cum au ajuns in presa acum in campanie? Pute a mana gastii Plagiatorului dar nu conteaza pt unii ....:(...prefera sa le faca jocul daca isi pot defula umorile.
      • +8 (28 voturi)    
        pune si el umarul (Joi, 30 octombrie 2014, 20:51)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

        udrea ca udrea, ca tot nu castiga.\
        dar pune umarul la schimbarea lui bica cu un baiet de casa al trioului de mari juristi, dottore, cazacioc si beleaua de procurer ghinarar al rispublicii pesedizde...

        buna treaba, don tapalaga..
        pt. cine lucrati ?!
    • +4 (22 voturi)    
      tapalagă e slugă acoperită (Joi, 30 octombrie 2014, 21:31)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Ținta mafioților era DNA, pe care Băsescu nu s-a lepădat. Vă imaginați ce s-ar fi întâmplat în ultimii 3 ani fără DNA? NICI UN FIR DE PRAF mai nu aveam fără să fie proprietatea mafiei bolșevice.
      Bravo Băsescu!
      • +3 (11 voturi)    
        daca tot pomenesti (Vineri, 31 octombrie 2014, 2:37)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

        de mafia bolsevica, de ce iti iei pseudonimul de I.V. Lenin??

        psihiatrul tau stie?
        • +2 (2 voturi)    
          completare la @nellino (Vineri, 31 octombrie 2014, 9:17)

          dekar [utilizator] i-a raspuns lui nellino

          in plus ,daca nu cumva parodiaza adevarul istoric,normal e V.I.Lenin (Vladimir Ilici), I.V. fiind ale lui tatucul Stalin (Iosif Vissarionovici).
  • +11 (39 voturi)    
    Cred ca sunteti in extaz (Joi, 30 octombrie 2014, 19:12)

    nicTM [utilizator]

    Domnule Tapalaga, de fapt sunt convins ca v-a uns la inima dezvaluirea asta.
    Pe de alta parte nu cred ca trebuia sa va obositi sa scrieti acum un articol in care sa ne faceti un rezumat al altor articole, iar pe langa asta sa ne spuneti cat de vizionar si de intelept ati fost.
    Legat de subiectul "Paris", omiteti un element important din tot acest peisaj: procurorii sefi sunt numiti politic, iar printr-o simpla deductie logica putem spune ca exista cel putin un fel de prietenie, amicitie, simpatie, incredere etc. intre cel numit si cel care face numirea. Ar fi oarecum absurd sa numesti intr-o asemenea pozitie un om pe care nu-l cunosti macar.
    Votam M!
    • +3 (15 voturi)    
      "incredere"... (Joi, 30 octombrie 2014, 19:36)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui nicTM

      Sa luam 2 exemple: Maior si Melescanu. Nu stia Basescu cine este Melescanu? Asta vrei sa spui? Sau l-a numit tocmai ca avea "incredere"?

      Si in cazul de fata, avea incredere in Bica, pentru ca era prietena lu Elena? Sau ai incredere in cineva datorita profesionalismului, nu relatiei cu Elena?

      Care "incredere" a fost folosita in cazul de fata?

      "Ar fi oarecum absurd sa numesti intr-o asemenea pozitie un om pe care nu-l cunosti macar". Crezi tu asta? Si daca nu cunosti pe nimeni de incredere, ce faci? Sunt destule metode a face o selectie pe criterii profesionale, nu doar pe cele de "cunostinte".
    • +10 (32 voturi)    
      si eu cred la fel ..... (Joi, 30 octombrie 2014, 19:37)

      nova [utilizator] i-a raspuns lui nicTM

      din pacate pt. dl. Tapalaga...
      Este atata obtuzitate in tot ce scrie in articol ca aproape nu-mi vine sa cred cica.."Magistratul are un statut care-l obliga la retinere", Vreau sa-mi faca dl. Tapalaga o lista cu cei cu care Alina Bica are voie sa se imprieteneasca. . E absolut absurd. Daca Udrea a pus-o pe Bica pentru ce este important? Se compara Bica cu Tiberiu Nitu? Ce mismaseli a vazut dl. Tapalaga facute de Bica? Cine trebuia numit la DIICOT daca nu va convine Bica? Am vazut ca d-lui Tapalaga nu I-a convenit ca a fost urmarit de o masina dar lui Bica sau altui procuror ii convine viata care o duce ? Vreau sa scrieti statutul social al unui procuror dupa pretentiile dv. d-le Tapalaga. Pur si simplu absurd.
      Nu pot sa o sufar pe Udrea, am aceeasi senzatie ca pur si simplu a avut si are cea mai nefasta influenta asupra lui Basescu (viata politica ar fi fost alta daca aceasta doamna pur si simplu nu exista) dar de aici pana la absurditati scrise in articol marca CTP cu psihoza Basescu - nici o diferenta.
      Sunt curioasa daca tot Tapalaga a scris articolul de pe site cu comentariile fotografiilor. A fost cliseu Antena3.
      Respirati adanc d-le Tapalaga si uitati numele Udrea. Va veti vindeca !
    • 0 (0 voturi)    
      esti genial (Vineri, 31 octombrie 2014, 10:46)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui nicTM

      am si eu o intrebare:
      procurorii numiti politic se numesc independenti?
      • 0 (2 voturi)    
        Multumesc, esti cel putin la fel si tu (Vineri, 31 octombrie 2014, 11:57)

        nicTM [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        Procurorii numiti politic nu sunt neaparat independenti, dar pot fi. Asa cum si cel mai bine pregatit procuror, intrat in magistratura cu nota maxima, poate fi un nemernic corupt.
        Nu exista garantii despre nimeni, zic eu.
        Si ca sa intelegi unde bat: nu ma intereseaza cine si de ce este numit intr-o anumita pozitie, ma intereseaza ceea ce face in acea pozitie, cand e la servici, nu in concediu.
        • 0 (0 voturi)    
          nu ma refeream la tine, tu chiar nu esti (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:56)

          premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui nicTM

          tu nu ai cum sa fii genial
          ce crezi ca face un procuror la serviciu (nu "servici" cum ai scris tu) daca in timpul liber e prieten la catarama cu un om politic controversat? crezi ca-l ancheteaza? :))
  • +21 (23 voturi)    
    Viitorul (Joi, 30 octombrie 2014, 19:13)

    CititorulComentator [utilizator]

    "Ne indreptam, din nou, catre modelul democratiei cu epoleti manevrand un om de-al lor sau un lider slab."

    Cred că ne întreptăm spre chiar mai rău în condițiile în care populația îi duce dorul lui Ceaușescu! Vezi lansarea lui Ponta.

    Junghi Un Ponta
  • +13 (29 voturi)    
    Prea multa incrancenare (Joi, 30 octombrie 2014, 19:24)

    Barthales [utilizator]

    strica.
    Aparati democratia asa, pe sarite. Parca vi se incetoseaza mintea cand este vorba de Elena Udrea.
    Pentru dumneavoastra fondul problemei este ca Udrea si Bica au fost impreuna la Paris, iar ce fac serviciile sunt forma problemei. Eu cred ca pentru democratie este invers. Sunteti chiar dispus sa treceti cu vederea aceste actiuni ale SIE, ca doar asa aflam si noi cum sta treaba. Si asta nu e un troc? Pai daca e pe-asa, atunci de ce sa nu fim dispusi sa trecem cu vederea de ce a facut Traian Basescu acele numiri, ca doar asa putea asigura un echilibru necesar independentei justitiei. Sau de ce sa aiba numai PSD-ul oameni politici in institutii importante cum ar fi CNA, Avocatul Poporului si vedem acum si SIE.
    Cam asa suna si justificarea dumneavoastra.
    Prea multa incrancenare domnule Dan Tapalaga! Si pentru ce? Sa vezi PMP-ul la pamant ca sa para scrierile si previziunile tale mai corecte. Ca doar nu-si imagina nimeni ca va castiga Udrea. Dar miza este PMP-ul. Si asculta la mine ce iti spun, cu toate analizele tale: fara PMP s-a dus naibii tot ce s-a castigat pana acum. Si nu ma lua cu obiectivitatea, ca ce ai scris mai sus numai obiectiv nu e.
  • -1 (25 voturi)    
    primul editorial... (Joi, 30 octombrie 2014, 19:25)

    Blackhawk [utilizator]

    ... mai realist citit pe Hotnews de multa vreme. Cred ca majoritatea cititorilor se va intreba daca Dl. Tapalaga este in toate mintile...
    Eu totusi cred ca e vina fotografului care trebuie arestat. Iar hotelul+magazinele respective inchise pentru colaborare cu Securitatea.
    La ritmul in care apar stirile cred ca Nuti va termina campania asta dezbracata. Politic... bineinteles... Cocoselul ii incalzeste deja salteaua la Jilava :-)
  • +14 (32 voturi)    
    Draga domnule Tapalaga, (Joi, 30 octombrie 2014, 19:26)

    ipolitic [utilizator]

    sunteti un intransigent, un Robespierre al zilelor noastre. Articolul Dvs. m-a convins definitiv, si am si facut pasul decisiv. Am un prieten de la Fisc, un vechi coleg de clasa cu care mergeam din cand in cand la pescuit. Gata. I-am trimis un SMS ca mai nu vreau sa-l vad niciodata. Multumesc.
    • +4 (14 voturi)    
      hmmm (Joi, 30 octombrie 2014, 23:09)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Nevasta ta (eventual ex) este evazionista cercetata, tu nu stii nimic din ce se petrece in casa (sic), ai dat cu subsemnatul pe la fisc si mai si candidezi la vreo functie publica? In cazul ai facut un lucru bun. Apropo... la pescuit va intalneati din intamplare, colegul oprind in drum spre vreun control?
      • +1 (11 voturi)    
        Nu merge (Vineri, 31 octombrie 2014, 0:09)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        in control. E electrician de întreținere. Si NU candidez la vreo funcție publica, eu SUNT în funcție publica. Sunt șef de scara, ales cu votul unanim a 7,4 de locatari.
        Apropo, m-am răzgândit. Prietenia e mai presus de politica.
  • +17 (23 voturi)    
    dupa basescu (Joi, 30 octombrie 2014, 19:33)

    xanti [utilizator]

    Va urma dezastrul.
    Ati vazut ce se intampla in tari conduse de dictatori?
    Dupa ce sunt indepartati tata respectiva se dezmembreaza ,vezi Siria,,Irak,Afganistan poate chiar Rusia in viitor.
    Basescu a fost dictator nu pentru populatie ci pentru serviciile secrete ,a tinut impreuna SRI si SIE.
    Dupa el se va alege praful ,fiecare grupare securista isi va lua partea de bani ,de tara, fara remuscari.
    Cine crede ca SIE lucreaza pentru romania se inseala,vedem tot felul de prorusi carora le curg balele dupa Putin.
    Daca SIE preia controlul e jale,vom fi vanduti la rusi pe veci.
    E nevoie de un presedinte autoritar care sa tina impreuna aceste serviciisub control strict,ma tem ca nu exista.
    • +3 (3 voturi)    
      avem o problema cu controlul SIE (Vineri, 31 octombrie 2014, 10:14)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      si al serviciilor secrete in general;

      dar ele nu trebuie controlate de "un presedinte autoritar" ci de parlament; adevarat, parlamentul e in buna parte compus din infractori si infiltrat de servicii;

      dar un singur "mesia" nu ne poate salva daca noi continuam sa ne batem joc de vot, sa nu votam sau sa votam la misto, ca la un meci Dinamo-Steaua;
      • +1 (1 vot)    
        asta e varianta corecta (Vineri, 31 octombrie 2014, 11:40)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

        Dar ce te faci daca in comisii sunt chiar EI SIE.
        Chiar credeti ca se vor controla singuri?
  • -7 (23 voturi)    
    Demisia (Joi, 30 octombrie 2014, 19:33)

    Taras Bulba [utilizator]

    Bica trebuie sa-si prezinte demisia.

    Udrea trebuie sa-si anunte retragerea din cursa.

    -----

    Daca sunt din "noul val", asa ar face, pentru ca asa se procedeaza intr-o tara normala.

    Ramane insa de vazut daca sunt din noul val sau tot din acelasi aluat se trag cu restul politicienilor si oamenilor de putere din Ro...
  • +10 (10 voturi)    
    mi se pare mie (Joi, 30 octombrie 2014, 19:34)

    Remington_Steele [utilizator]

    sau site-ul ala "jos cenzura" a fost deja sters? :)
  • +1 (11 voturi)    
    ma gandesc la alta teorie (Joi, 30 octombrie 2014, 19:35)

    mircearh [utilizator]

    ce parere aveti de urmatorul scenariu :
    In 2013, cand TB intra in negocieri, era in mod evident intr-o grava lipsa de ascendent asupra USL.
    Ma gandesc ca numirile contestate la vremea aceea se datoreaza unui aranjament de genul :
    Udrea - Cocos ( cu influenta transpartinica a acestora in USL ) negociaza intre TB si USL , pentru a se ajunge la combinatia Kovesi - Nitu, si drept rasplata isi pun si ei oamenii de genul in functii mai mici.

    Cu alte cuvinte, sa fi existat un moment cand TB sa fi depins, sa fi fost la cheremul cuplului Udrea- Cocos ( si nu invers asa cum se vorbeste ) .
  • -3 (21 voturi)    
    Alina Bica face mult rau justitiei (Joi, 30 octombrie 2014, 19:43)

    M.aura [utilizator]

    Ideea ca avem o justitie independenta nu are credibilitate din cauza unor magistrati gen Bica, magistrati cu legaturi prea strinse cu politicul si cu interlopii.
    Acum multi vor gindi: si daca Bercea a spus adevarul despre Kovesi si Stanciu?
    • +1 (1 vot)    
      asa e, personajul principal (Vineri, 31 octombrie 2014, 10:23)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui M.aura

      in toata povestea asta este Alina Bica si nu Udrea;
    • +2 (2 voturi)    
      Matale ai ajuns sa-l citezi pe un interlop (Vineri, 31 octombrie 2014, 12:15)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui M.aura

      alaturi de numele unui magistrat stralucit la ICCJ? O micuta petarda retarda?
  • +14 (24 voturi)    
    Intrebare (Joi, 30 octombrie 2014, 20:15)

    Ccoto [utilizator]

    Cum am putea interpreta urmatoarea insiruire de intamplari si care ar fi numitorul comun?
    1. Un candidat la prezidentiale a fost ofiter acoperit
    2. W Tonta afirma ca presedintele nu mai are de mult informatii serioase
    3. Turcescu deraiaza iar Melescanu candideaza
    4. Apare public o hotarare de guvern privind SIE foarte dubioasa emisa in 2013
    5. Apar azi niste fotografii facute la inceputul anului, chipurile compromitatoare, facute in strainatate, la modul oarecum profesionist
    Parerea mea e ca toate au un nume, SIE.
  • +11 (15 voturi)    
    Ce inteleg eu... (Joi, 30 octombrie 2014, 20:19)

    CetateanulRoman [utilizator]

    e ca avem de a face cu o presupusa corupere a sefului DIICOT, chestie care ar trebui dovedita!
    si cu un filaj evident profesionist. Poate acest filaj a mai fost folosit pentru santajul d-nei Bica. Poate aceasta a acceptat anume chestii pentru a nu expune o buna prietena. E ff important sa stim cine aduna date, fotografii si detalii despre politicienii nostrii si cum foloseste ceea ce aduna. Unii au cariere spectaculoase. Altii sint impiedicati... La ordinul cui?
  • +5 (11 voturi)    
    gresit (Joi, 30 octombrie 2014, 20:31)

    liviusmaximus [utilizator]

    ne indreptam spre curatenie generala, daca faceti bine si votati MONICA MACOVEI :)
  • +9 (11 voturi)    
    Sunt rau de shoping... (Joi, 30 octombrie 2014, 20:37)

    MenInBlack [utilizator]

    De aceea imi trece prin cap ca s-au schimbat sefii la HN... Sa-mi fie rusine pentru ce-mi trece prin minte...pentru ca tema e bine facuta aici.

    Acum daca eu sunt rau, nu inseamna ca acest Articol 8 din legea 303/2004, care le obliga pe Organe sa pastreze distanta fata de boliticieni, este intr-un anume fel: bun sau rau. Nici la comanda cui se dau petardele nu mai conteaza.
    Ceea ce conteaza acum, Articolul din Lege a fost incalcat cu fragrandu' tocmai de cine nu trebuie...
    Deci cineva ar trebui sa plateasca, acum, inainte de alegeri !
  • +7 (25 voturi)    
    domnu tapalaga (Joi, 30 octombrie 2014, 20:43)

    nash pandelica [utilizator]

    iar in campanie..
    dle, imi aduceti aminte de campania dv. f. sustinuta impotriva lui boc, in ultimul sau an de guvernare.
    atunci va casunase si erati unul din cei mai infirbantati strigatori pt. demisia lui boc.
    boc trebuia sa plece..
    pt. cine ?!
    aveti rezultatul muncii dv., aveti un guvern fara boc...
    va fi si fara base, poate si fara udrea...
    va doresc sa traiti bine, cu haloimis la cotrocesti si pesedeaua la viktoria, daca se poate, chiar cu viktor fiorel, dottore di Catania.
    o sa aveti dupa cum cereti...poate chiar un usl...

    dle tapalaga, oare, numai sorina matei ?!
    dv ?!? cu cine...votati ?!
  • +8 (16 voturi)    
    ciudat (Joi, 30 octombrie 2014, 20:46)

    Mazeta [utilizator]

    O singură întrebare rămâne fără răspuns: de ce Epicure Breakfast a costat 109 euro la Udrea și „doar” 27,46 euro la Bica? ce, Udrea mănâncă de trei ori mai mult ca Bica?
    • +2 (8 voturi)    
      foarte ciudat (Joi, 30 octombrie 2014, 21:39)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      aveați și zile mai bune.
    • +2 (12 voturi)    
      hehe (Joi, 30 octombrie 2014, 22:02)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Am dovada supremă că Hotnews spune adevărul și numai adevărul. Pe data de 16 februarie 2014, când Elena Udrea se bucura de Hairdresser (110 euro) și de Room Service Breakfast (57 euro), iată ce scria Horoscopul HN:

      „CAPRICORN
      Fac cheltuieli maxime, fara sa tina cont ca epuizarea economiilor poate deveni periculoasa, nefiind sustinuti financiar de partenerul de cuplu. Au falsa impresie ca toata lumea ii ajuta.”
    • +5 (5 voturi)    
      dupa bujet (Vineri, 31 octombrie 2014, 0:22)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      coane mazeto.

      fiecaruia dupa posibillitati.\
      \
      egalitatea a murit odata cu al batran :))
  • +8 (20 voturi)    
    ce e in neregula ?!!! (Joi, 30 octombrie 2014, 20:58)

    nash pandelica [utilizator]

    pai, numai faptul ca udrea este urmarita, inca din februarie, de cand dateaza poza, este cel mai in neregula.
    e mai rau ca in pixelul cu mana lunga...

    fotografii luate din diferite locuri in paris, f. clare, cu aparatura buna, tinute la arhiva pana azi...
    paparazzi n'ar fi avut atata tarie. cineva (ghici!) banuia inca din feb. ca udrea va incerca un salt.

    dar mai evident este ca acele fotocopii, ale facturii de sejour la hotel, aveau dat f. recenta.
    cine putea obtine acea copie ?

    sper ca udrea nu se opreste, ca porneste o actiune impotriva hotelului, si se va afla cui au fost date copiile, cine este implicat.

    si, e de datoria csat sa ordone serviciilor sa faca o investigatie.

    securitatea e cu noi, dle tapalaga !

    vioaie si gata de treaba ....
    • 0 (4 voturi)    
      CSAT? (Vineri, 31 octombrie 2014, 9:00)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Bai ce importanta a ajuns Nuti. Trebuie implicat CSAT-ul, ca ia fost patata onoarea ei de "comersanta"? Las' ca i-o repereaza domn' Traienica!
      • +1 (3 voturi)    
        este importanta (Vineri, 31 octombrie 2014, 10:29)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

        si mata esti important.
        daca si pe mata te'ar fi urmarit cineva la las vegas, sau in paris, cand ereai cu un prieten la spritz, si'ti apareau pozele, chiar daca numai cu nevasta aveai tevatura, tot nu era ok.

        nu este normal ca orice cetatean sa fie urmarit si pozat, fara stirea si voia lui.
        iar, daca se intampla afara, cu un candidat la presedentie, indifferent ca e branza, vagim tudor, klauz sau dottore, este foarte grav.

        dar nu nuti este cea mai...importanta, cum zici, ci, mie mi se pare ca bica este tzinta.
        poaza a fost folosita numai electoral impotriva lui dna nuti.
        bataia e la bica.
        cineva o vrea inlocuita.
        e din tripleta de magistrate stanjenitoare pt. guvenare. azi bica, maine kovesi, dna de la iccj..
        toate sunt un ghimpe pentru baronii si toti furii din politichie.

        iar dnul tapalaga face jocul varanilor, ca parca alea doua latrine, de la care se improsca 24/7 cu duhoare si mizerii, n'ar fi suficiente.
        • 0 (0 voturi)    
          merci base (Vineri, 31 octombrie 2014, 23:21)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          deci, este cum am presupus, obiectivul filajului a fost bica.
          este foarte grav, daca un magistrate, care este si sefa dicot, procuratura anti crima organizata, este urmarita in afara tzarii,

          base a venit si cu un amanunt edificator, ca facture lui bica fusese ridicata de la hotel, inca din februarie, adica imediat sau in timpul acelei vizite...
  • +8 (22 voturi)    
    Pitzi (Joi, 30 octombrie 2014, 20:59)

    ValiNisipeanu [anonim]

    E hilar sa ni se bage pe gat cele doua pitzipoance-uitati-va mai bine la poza si veti intelege ca asta sunt-ca ceva firesc. Eu n-o vad pe Monica Macovei afisandu-se intr-un mol cu vreo pitzi, diferenta de la cer la pamant.
    • -2 (8 voturi)    
      Corect (Joi, 30 octombrie 2014, 21:41)

      auch [utilizator] i-a raspuns lui ValiNisipeanu

      Si nici pe Iohannis nu cred ca si-l imagineaza cineva hahaind la un sprit prin targ.
      Asta e, unii inteleg prin "popular" ceva cam cum e popularitatea la majorete.
  • -1 (11 voturi)    
    Lume de proasta calitate (Joi, 30 octombrie 2014, 21:12)

    alexjecu [utilizator]

    Cumu-i turcu, ii si pistolul! Pe Udrea o stim. Inseamna ca si Bica-i tot pe-acolo! Fetelor, ramaneti pe bulevard! PS Si eu m-am intrebat daca Udrea nu este si ea o facatura a serviciilor! Ma, da' mai de isprava nu gasiti? Sau asta este si nivelul vostru?
  • +8 (10 voturi)    
    tapalagă (Joi, 30 octombrie 2014, 21:23)

    timp tamp [utilizator]

    Dar pe Tonta la New York cu lămbăii varanului ce ai de zis,
  • +4 (12 voturi)    
    O rugaminte (Joi, 30 octombrie 2014, 21:28)

    solar [utilizator]

    Domnule Tapalaga,
    Te rog/te rugam sa ne explici/interpretezi aliniatul 3 al articolului 8 din legea 303/2004 pe baza caruia ti-ai construit intreaga "OPINIE" PROPUSA JUDECATII NOSTRE DE ALEGATORI INTERESATI IN CEL MAI INALT GRAD DE DEMOCRATIE.
    Sunt/suntem convinsi ca ne socotesti cetateni carora merita sa ne/sa le dai un raspuns sincer, deschis , fara peroratii explicitarde suplimentare.
    Asadar, vreau/vrem sa stim , in virtutea acelui aliniat 3 al legii amintite ,urmatoarele:
    a)unde incepe si unde se termina"exercitatea atributiilor" magistratilor, coroborat cu abtinerea de la"exprimarea sau manifestarea in orice mod, a convingerilor lor politice" ?
    b)poate o persoana juridica- magistrat in cazul dat- sa se bucure si de dreptul natural(inalienabil) de a avea convingeri politice proprii?
    c) exista in aliniatul impricinat ceva ce elimina/se elimina de la sine ?
    d)unde se sfarseste conduita exterioara impusa de lege si unde incepe conduita interioara impusa de morala propriilor convingeri potrivit acestui articol de lege?
  • -2 (12 voturi)    
    Domnule Tapalagă! (Joi, 30 octombrie 2014, 21:35)

    GeorgeZamfirescu [anonim]

    Vă citesc frecvent articolele apărute pe HN și comentariile la articole. Doresc să vă informez că nu sunt un fan al dumneavoastră ci, din contră, un critic. Totuși, mă îngrozește modul cum reacționează cei care până ieri vă adulau întrutotul, iar azi, când ați publicat acest articol, cu implicație majoră pe scena politică, vă critică cu frenezie. Ceva este putred la noi în România! Cineva dorește să țină în continuare acest popor dezbinat, fără nici o speranță de reconciliere națională.
    • +3 (11 voturi)    
      penru domnul anonim George zamfirescu (Vineri, 31 octombrie 2014, 0:00)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeZamfirescu

      Daca ati trecut printr-o scoala stiti bine ca ati primit la tezele trimestriale ale diferitelor obiecte NOTE DIFERITE. V-au fost cumva toate tezele de nota 10? Simpaticul nostru/vostru ziarist, domnul Tapalaga si-a luat toate examenele de giornalist cu nota 10? Articolele dumnealui credeti ca nu pot si de nota 4?
      Sunt niste exemple ce va spun. Pentru restul puteti consulta un tratat de DOCIMOLOGIE.
  • +3 (7 voturi)    
    Una peste alta (Joi, 30 octombrie 2014, 21:38)

    auch [utilizator]

    A reusit Udrea sa tina capul de afis in penultima zi de campanie? Paaai... a reusit :D Chiar daca asta s-ar putea sa o coste functia pe Bica (asa cum a costat-o si pe Ritzi la vremea ei)
    • +3 (7 voturi)    
      bine ca ai ghicit (Vineri, 31 octombrie 2014, 0:59)

      iradu [utilizator] i-a raspuns lui auch

      Sa stii ca si eu mi-am dat seama: Elena Udrea si-a facut singura pozele. Pai ce, nu poate sa-si faca poze de la 15 m? Daca spunem noi, asa e.
  • +5 (15 voturi)    
    D-le Tapalaga, mi-a parut foarte rau ca ati fost (Joi, 30 octombrie 2014, 21:55)

    LiviuX [utilizator]

    in stare sa scrieti asa ceva.
    Imi placeau articolele dvs., le consideram realiste si ca reflecta adevarul. Din pacate aici ati coborat, dupa parerea mea, la nivelul a3. Simtiti o schimbare si vreti sa aratati ca puteti scrie si asa, in speranta unui post acolo? Altfel nu-mi explic...
    Daca vreti intr-adevar sa respectati si sa fiti respectat, spuneti-mi si mie ce e rau in faptul ca doua prietene sunt impreuna? Mai ales ca sunt prietene inainte de a candida si a fi numite undeva. Adica daca dvs. ati fi numit intr-o functie, ati renunta la toti prietenii pe care ii aveti? Mai si veniti cu niste citate dintr-o lege, prezentandu-le ca o sustinere a ceea ce spuneti, dar oricine isi poate da seama ca nu au nici o legatura cu asta. A nu te exprima cu privire la politica, a nu face politica nu inseamna a nu avea prieteni sau iesi cu prietenii pe care ii ai. Prezentati un singur caz in care au facut, chiar numai discutat ceva ilegal in aceasta intalnire si voi fi de acord ca trebuie sa plateasca pentru asta conform legii. Sesizati deci organele in drept. Dar asa? Eu daca as fi numit intr-o functie, ar trebui sa renunt la prieteni? La care, ca am din toate partile? Sau numai la cei care vreti dvs...
    Poate e bine sa spun ca nu sustin nici pe Udrea, nici pe johanis si evident nici plagiatorul.
    • +1 (7 voturi)    
      La intrebarile puse de tine... (Vineri, 31 octombrie 2014, 0:43)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      ..indraznesc sa-ti raspund eu, printr-un link si cateva intrebari.

      Link-ul:

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-13033219-rtv-prezinta-imagini-mona-pivniceru-propusa-ministru-justitiei-urcand-masina-lui-andrei-nastase.htm

      Intrebari:

      1 - A fost rau ca Pivniceru s-a dat cu masina lui Nascase? Si daca da, de ce a fost rau si de ce nu este acum rau in cazul Elenei?

      2 - A ajuns doamna Bica in functia in care este acum datorita profesionalismului ei sau datorita prieteniei cu Elena?
      • 0 (8 voturi)    
        Cred ca ai raspuns superficial. (Vineri, 31 octombrie 2014, 1:18)

        iradu [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Mai reflecteaza si poate vei sesiza diferentele.
        • +2 (6 voturi)    
          Raspunde tu nesuperficial, (Vineri, 31 octombrie 2014, 4:09)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui iradu

          macar la intrebarea asta:

          - A ajuns doamna Bica in functia in care este acum datorita profesionalismului ei sau datorita prieteniei cu Elena?
        • +2 (4 voturi)    
          Nu am ce sa reflectez. (Vineri, 31 octombrie 2014, 4:10)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui iradu

          Raspunde tu cu argumente care sunt diferentele.
        • +2 (2 voturi)    
          am reflectat si eu :) (Vineri, 31 octombrie 2014, 10:36)

          derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui iradu

          serios vorbind, cazurile sunt similare, Pivniceru n-a fost la shopping la Paris cu Dana Nastase, a folosit masina 5 km;

          daca dupa numirea lui Pivniceru la MJ, la CCR, nu conteaza, apareau poze cu Dana Nastase la shopping la Paris ti se parea ok?
          • +1 (1 vot)    
            Cazurile nu sunt deloc similare (Vineri, 31 octombrie 2014, 15:01)

            ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

            Dana Năstase, condamnată la trei ani de închisoare cu suspendare ...
      • +1 (1 vot)    
        Sunt 2 probleme diferite (Vineri, 31 octombrie 2014, 13:27)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        1. Evident nu, daca nu au facut nimic ilegal. Daca da, trebuie sa vedem ce, cum, si mai ales dovezi in acest sens
        2. Nu sunt in masura sa apreciez profesionalismul d-nei Bica. Asta trebuie sa o faca iarasi cei in drept. Presupunanad insa ca nu exista probleme in acest sens, atunci totul e in regula. D-ta daca ai avea de ales intre un prieten si cineva necunoscut, egali (sau chiar numai aproximativ egali) ca profesionalism, pe cine ai alege? Eu unul, totdeauna prietenul sau ruda! Daca insa este o diferenta clara, atunci evident cel mai competent.
  • +4 (14 voturi)    
    Nu stiu daca Traian Basescu (Vineri, 31 octombrie 2014, 0:55)

    iradu [utilizator]

    e obsedat in vreun fel de Elena Udrea, dar Dan Tapalaga este, intr-un mod urat.
    Am mai spus in alt post: nu o sustin pe Elena Udrea si o votez pe Monica Macovei. Dar nu meritam si noi niste ziaristi cinstiti, cu argumente, cu bun simt? Si Hotnews devine Antena 4?
  • +2 (12 voturi)    
    Papa basescu (Vineri, 31 octombrie 2014, 3:47)

    KostasP [utilizator]

    O sa-i traga de urechi pe generalii sri ca au avut nesimtirea sa o dea de gol pe blonda. Don basescu daca sustineati pe cineva decent, ca de exemplu monica macovei, aceste lucruri nu se intamplau.
  • 0 (14 voturi)    
    A3 (Vineri, 31 octombrie 2014, 5:42)

    verid [utilizator]

    Domnule Tapalaga, daca va trebui sa va mutati scrierile in alta parte,cred ca aveti un viitor luminos la A3.
  • +1 (1 vot)    
    Ceva nu e in regula! (Vineri, 31 octombrie 2014, 6:41)

    IoanAlbescu [anonim]

    Am vazut pozele difuzate in legatura cu aceasta escapada. Ce ma socheaza e ca ele nu incrimineaza nimic. Daca e sa ne luam dupa poze, e vorba de ceva banal, Nu vad de ce cineva, chiar om politic, care nu ar avea dreptul sa faca cumparaturi in strainatate. Nu vad de ce un magistrat nu ar putea avea relatii de prietenie cu un om politic. Daca exageram pe lina asta dovedim o mare doză de paranoia. Si totuşi mi se pare exacerbată reacţia dnei Udrea şi a dlui Băsescu. Să ajungi tu, şef de stat să acuzi la TV un serviciu secret român care este în subordinea ta este un gest de impotenta politica. Mai mult, să acuzi şi un serviciu strain - mă refer la serviile secrete franceze - este o mare eroare de politica externa. Aceasta reacţie exagerată mă face să cred că de fapt am văzut doar o jumătate de film, doar un fragment, cea care nu ne spune noua nimic, dar dă de înţeles protagoniştilor că se poate difuza şi continuarea care este catastrofală. Sau, de ce nu, aceste poze sunt facute de SIE in colaborare cu serviciile franceze in legatura cu o ancheta DNA in curs de derulare dar a existat o scurgere (voita sau accidentala) de informatie in spatiul public. Daca, spre exemplu e vorba de o preluare masivă de bani in contul unor contracte catastrofale pentru Romania, sa zicem EADS, monmitorizată la cererea DNA???. Ce ziceti de ipoteza asta!!!!????
    • +2 (2 voturi)    
      cert este ca pozele/urmarirea sunt din fev. (Vineri, 31 octombrie 2014, 10:30)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui IoanAlbescu

      cand Udrea nu candida la prezidentiale iar PMP abia fusese inregistrat de Tomac.
  • -3 (3 voturi)    
    pana-n panzele albe (Vineri, 31 octombrie 2014, 6:45)

    barba-neagra [utilizator]

    Nu aveam de gand sa o votez pe dna Udrea, credeam ca dna Macovei ii era superioara, cel putin dpv moral.
    Dar loviturile dnei Macovei aplicate dnei Udrea si dnei Bica aseara la TVR m-au scarbit. Comentariile dlui Tapalaga sunt pe aceeasi linie. Ma rog, Macovei este alegerea domniei sale, dar felul cum o face il arunca in cloaca jurnalistilor "biased".
    Sunt de acord cu cei care cer criticilor dnei Bica sa dovedeasca felul in care sefa DIICOT a ascuns sau distrus dosare privind-o pe Udrea sau Basescu.
    Altfel ne intoarcem la cearta dintre Basescu si Macovei privind trocul versus incapatanarea numirii anumitor procurori in functii cheie.
  • +5 (7 voturi)    
    Dusmanul omului se afla in interiorul lui! (Vineri, 31 octombrie 2014, 6:46)

    hotnewsfil [utilizator]

    Care ar fi fost actiunile politice luate si sub influeta 'mirajului Elena', daca aceasta nu ar fi existat in viata lui politica?
    Elena Udrea l-a servit cu credinta pe Traian Basescu, pentru a se servi pe sine!
    Elena a fost o oportunista numai cand s-a maritat (la biserica si la primarie) cu 'borfasul' sau si cand s-a maritat politic cu Traian Basescu?
    Caracterul ei extrem de puternic - ambitios - l-a franat pe marinar mult mai mult decat l-a ajutat?
    I-a ajutat construirii unei imagini publice favorabile sau mai mult i-a intunecat-o?
    Traian Basescu i-a transferat Elenei mult prea mult din puterea (autoritatea statala) lui?
    Pe timpul mandatelor sale de presedinte, se poate sa se fi vorbit de 'obsesia Elena, de vraja Elena'?
    Afisandu-se prea mult cu Elena, facand o reclama consistenta "calitatilor excelente" ale acesteia, si-a dat cu stangul in dreptul?
    S-ar mai fi despartit atat de violent Traian Basescu de PDL, de membrii acestui partid, cu care si-a construit succesele politice remarcabile?
    Ca presedinte 'jucator', Traian Basescu a facut lucruri de exceptie, a introdus multe reforme, cu sprijinul PDL, al Monicai Macovei, al lui Blaga si al celorlati din partid
    Aceste succese i-au fost umbrite de relatia cu Elena?
    In debandada pe care o instalase PSD in tara, a fost nevoie de un 'jucator' energic, eficient, intransigent, care a actionat ca si cum Romania ar fi fost 'republica prezidentiala'.
    Ca 'jucator', Tr. Basescu a alunecat prea des in 'autoritarism', in 'abstractie' fata de recomandarile consilierilor, facandu-i pe acestia, practic, inutili. De aceea, cei mai valorosi dintre ei, pe care el ii alesese cu pricepere si onestitate, l-au parasit, unul dupa altul.
    Educatia si experienta lui de excelent capitan de vas, functie in care lua singur, deplin responsabil, toate deciziile pe care tot 'echipajul' trebuia sa le execute, au marcat profund maniera lui de a fi presedintele tarii : si-a tratat colaboratorii ca pe un 'echipaj', nu ca pe o 'echipa' de personalitati!
    • 0 (0 voturi)    
      @hotnewsfil,gandim la fel (Vineri, 31 octombrie 2014, 9:43)

      dekar [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Fina,exacta si corecta paralela pe care o faceti intre cele doua ipostaze ale lui Basescu:comandant de nava in raport cu echipajul si presedinte in raport cu echipa de lucru (consilieri in speta).Da,asa au interferat atitudinile presedintelui in raport cu ceilalti.Felicitari pentru postare.
    • 0 (0 voturi)    
      Dusmanul omului se afla...CONINUARE (Vineri, 31 octombrie 2014, 14:21)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Autoritarismul lui i-a indepartat si pe ziaristii care l-au sustinut eroic.
  • +3 (9 voturi)    
    Nu pozele (Vineri, 31 octombrie 2014, 8:29)

    Dana Bob [anonim]

    Nu pozele sunt in neregula aici !
    Ci cum si cine poate obtine chitantele buclucase!
    Incercati dvs d-le Tapalaga sa obtineti asa ceva si imi schimb parerea despre dvs!
    Apropos : era o vreme , nu demult apusa in care va citeam , va admiram si va si intelegeam!
    Pacat , dar nu stiu ptr cine : ptr mine sau ptr dvs care credeti-ma nu stiu cum sa va cataloghez?
  • 0 (4 voturi)    
    De necrezut... (Vineri, 31 octombrie 2014, 8:57)

    Radu I [utilizator]

    Cum au sărit sofiștii (un eufemism :)) să-l atace pe Dan Tapalagă! Și să o „dea după cireș”...
    Pentru toți aceștia, să ne amintim câteva date (puse „cap la cap” de Mirel-Valentin Axinte):
    „Pe 9 mai 2013 s-a dat avizul CSM pentru Kovesi ca șef la DNA, în 10 mai 2013 Elena Udrea intentează divorț și cere partaj, în 15 mai 2013 Corpul de Control al Prim Ministrului încheie un raport cu privire la licențele Microsoft. A doua zi, pe 16 mai, Laura Codruța Kovesi își începe mandatul de procuror-șef al DNA. Cinci zile mai tîrziu, pe 21 mai, Guvernul sesizează DNA. Peste încă două săptămîni, pe 5 iunie, DNA se autosesizează cu privire la Microsoft. Pe 10 iunie, cinci zile mai tîrziu, Udrea și Cocoș divorțează și fac partajul în care specifică că e vorba doar de bunurile din perioada 2005-2006, cel tîrziu 2007 (ceea ce înseamnă că Udrea știa foarte bine de cele 9 milioane și avea și surse în DNA). 11 zile mai tîrziu, pe 21 iunie, DNA începe urmărirea penală. Totul se întîmplă într-o lună și șase zile, de la preluarea șefiei DNA de către Kovesi.”
    Și acum, recitiți articolul lui Dan Tapalagă. Restul, mă aștept să deduceți voi.
    Apoi... săriți cu minusurile! :)
  • +1 (5 voturi)    
    vai (Vineri, 31 octombrie 2014, 9:00)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    d-le Tapalaga,
    faceti eforturi supranaturale sa ingropati un Basescu care si-a terminat mandatele .

    De ce ?
    Macovei nu va intra in turul 2 , tot asa cum nici Udrea nu va intra.

    Si atunci?
  • -1 (3 voturi)    
    in orice roman (Vineri, 31 octombrie 2014, 9:02)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    in orice roman zace un procuror plin de banuieli , d-le Tapalaga.
  • 0 (6 voturi)    
    Raspuns si dlui Orcan (Vineri, 31 octombrie 2014, 9:19)

    SpiruHaret [utilizator]

    Dle Tapalaga, citesc mereu cu interes articolele dvs. Va multumesc ca ati ramas obiectiv!
    Aseara am urmarit emisiune dnei Sorina Matei si, sincer, am fost surprins de usurinta? dlui Orcan in a trata subiectul prieteniei dnei Udrea cu un magistrat.
    As vrea sa-i transmit dlui Orcan ca ori o facea din rea-credinta , ori din nepricepere in ale democratiei. Dar nu-l suspectez de nepricere.
    Imi amintesc de o intamplare , petrecuta cu cativa ani in urma, in Regatul Belgiei. Un criminal in serie a fost prins dupa ce facuse o multime de victime in randul copiilor. Ceva infiorator! La cateva zile, ministrul Justitiei, ofera un dineu rudelor victimelor. Nimic nefiresc, ati fi tentat sa spuneti. Doar ca , in Belgia, opinia publica a reactionat imediat! De ce? Ptr ca aveau pretentia ca dl ministru sa fie impartial. Si , atata timp cat vinovatul nu fusese judecat si condamnat, ministrul Justitie se pronuntase deja in avans, prin simplul fapt ca oferise acel dineu rudelor indurerate! Adio impartialitate! Adio... dle ministru! A fost obligat sa- si dea demisia!
    Dle Orcan, domnilor forumisti, un functionar public cu functia dnei Bica nu are voie sa-si aleaga prietenii din randul politicienilor! Scurt. Functia publica, inseamna serviciu in folosul comunitatii, inseamna sacrificiu. Nimeni, absolut nimeni nu te poate obliga sa te invoiesti a conduce o institutie publica! Daca o faci, o faci constient ca acest lucru inseamna si ceva sacrificii. Ptr ca eu , ca cetatean al acestei tari, ca platitor al salariilor functionarilor de toate categoriile, astept impartialitate , corectitudine si cinste. Acestea sunt conditiile puse de * ANGAJATOR* ! Dna Bica ar face bine sa-si dea demisia, ptr ca oricat s-ar stradui sa-mi dovedeasca ca este impartiala nu mai poate! Stiindu-se prietena cu dna Udrea, de ce nu a refuzat postul de sef al DIICOT ? Daca prietenia cu dna Udrea este atat de puternica , renunta dna la functie! Prietenii sunt mai importanti decat functiile efemere.
    • 0 (0 voturi)    
      nea spirache (Vineri, 31 octombrie 2014, 15:18)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui SpiruHaret

      magistratii, procurorii ar trebui tzinuti in rezervatii, paziti de serviciile secrete, sa n'aiba prieteni, colegi, neamuri....

      dl. procuror al raspublicii de dumbovitza este vechi prieten, iar dupa spusele dottorelui, se vedeau si se vad des la cafele, in cabinetul dlu doftor.
      in unul din ele. in niciun caz ala de la armata. :))

      dl, cazacioc, onorabilul menistru al justitiei de dumbovitza, este si el din anturaj, fost coleg si sotz de verisoara, al dlul doftor tonta.

      bica ii este prietena, dupa cum declara dna nutzi,
      din vremea cand era adjunct sau secretar de stat la ministerul justitiei, deci college de guvern.
      la vremea aia, predoiu era ministru la justitie.
      nu'mi amintesc ca predoiu sa fi vorbit de rau pe bica. deci, pana la proba contrarie, a fost un om correct, si'a facut treaba.

      bica este procurorul sef al diicot/directia din procuratura, care se ocupa de crima organizata si terrorism.
      stiti cumva, ca dna nuti ar fi sefa unei retele de contrabanda, mafiota, terorista ?!
      caci, atunci ar fi cu adevarat, fraternizare cu infractorul :))
  • +1 (1 vot)    
    sa nu trisam la balanta! (Vineri, 31 octombrie 2014, 9:30)

    Sly21 [utilizator]

    Continui sa fiu dezamagit de modul cum cantaresc lucrurile unii oameni de pe aici de la care am niste asteptari.
    Sa inteleg ca daca e la Base balanta ar trebui sa se inchine altfel?
  • +2 (4 voturi)    
    nu m-ar mira... (Vineri, 31 octombrie 2014, 10:39)

    egroeg5 [utilizator]

    ca niste minti "aprinse" sau rauvoitoare sa stabileasca ca,pana la urma,blonda si bruneta formeaza un cuplu si evadasera si ele putzin...precum escapadele amantilor fericiti ,bineinteles la Paris.
  • +2 (6 voturi)    
    Domnu... (Vineri, 31 octombrie 2014, 11:43)

    y_daddy [utilizator]

    cred ca exagerati. Oamenii inainte sa fie politicieni sau procurori sunt oameni si nimeni nu poate sa-ti impuna sa nu te imprietenesti cu cineva, mai ales daca acel cineva nu e un infractor. Pana la urma unde ajungem? Ajungem sa IMPUNEM oamenilor cu cine sa se imprieteneasca? Asta nu mai e viata in libertate. Mentionez ca nu am nici o treaba cu Udrea si ca in general apreciez postarile d-voastra.
  • +1 (3 voturi)    
    Am mai zis-o astazi odata... (Vineri, 31 octombrie 2014, 13:17)

    GrintescuCostin [anonim]

    Domnule Tapalaga, am mai postat astazi odata acest comentariu pe Hot-news. Am sa ma repet, pentru dumneavoastra. Faceti o confuzie extrem de grava. Doamna cu care a fost fotografiata Udrea este procuror sef la DIICOT, nu la DNA. DIICOT-ul se ocupa cu crima organizata si terorismul, nu cu coruptia. Udrea nu are nici o legatura cu acest parchet, nu este nici suspect, nici martor in vreun dosar al DIICOT, neavand nici o legatura cu traficul de droguri sau de persoane, retelele celor care se ocupa cu carduri false etc. In situatia asta, nu are voie sa aiba ca prietena o procuroare? Iar articolul 8 din legea 303 nu face referire la relatii de prietenie, sunteti in eroare. Cu ceva timp in urma eram un fan al dvs.In prezent nu mai sunt, tocmai pentru chestii de acest gen. Pentru ca obiectivitatea dvs., cu care eram obisnuit, nu ar fi trebuit sa fie influentata de admiratia fata de un alt candidat
    ( sau candidata ).
  • 0 (2 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 31 octombrie 2014, 15:56)

    Melchisedec [anonim]

  • 0 (2 voturi)    
    scenariu (Vineri, 31 octombrie 2014, 16:31)

    Pascale [utilizator]

    Nu cred in lupta dintre servicii. Mai degraba cred ca scenariul cu vizita la Paris apartine lui basescu si udrea si are ca scop victimizarea favoritei in speranta acumularii catorva procente. Asa cum a si aratat basescu, este important cine termina pe locul 3. Are "leverage" la negocierea voturilor. Daca esti plasat dupa 3 nu mai contezi. Nu are importanta ca se folosesc de Bica (si de SIE) si o sacrifica. Asta a fost rolul pe care i l-au gandit din timp. Nici n-ar fi prima data. La fel a procedat basescu cu fostii sai colegi din flota: s-a folosit de ei si apoi i-a abandonat. Nimic nou, aceiasi strategie, doar personajele sunt altele.
    • 0 (0 voturi)    
      SANTAJ LA BASE ! E CLAR CA BUNA ZIUA ! (Vineri, 31 octombrie 2014, 20:44)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui Pascale

      Scenariul este mult mai simplu ! Base a atacat SIE. SIE a scos 5 poze. Base stie ca SIE mai are si alte poze si alte intalniri si alte potriveli de cazari&program. De-asta era ingrijorat spunand "ce s-ar fi intamplat daca dna udrea era cu un barbat ?". Ghici cine-i barbatul santajat cu schema asta ? Abia acum incep sa cred scenariile cu relatia mai mult decat platonica intre cei doi...Sunt dezamagit, dar foarte sigur ca am dreptate !
  • 0 (0 voturi)    
    Prieteni penali? (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 15:41)

    Mariatim [utilizator]

    Nu sunt in nici un caz fan Udrea, dar daca un prieten ajunge la inchisoare, de exemplu, trebuie sa fiu si eu condamnata? Procurorii sau judecatorii nu pot avea prieteni politicieni? De ce sunt numiti de politicieni atunci? De ce nu avem o justitie independenta de numiri politice?