Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic

VIDEO Revoltele din Kazahstan: Zeci de morți în rândul protestatarilor și polițiștilor și peste 1.000 de răniți / Soldații au deschis iar focul contra manifestanților

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 6 ianuarie 2022, 7:41 Actualitate | Internaţional


Interventie a trupelor antitero în Almati
Foto: Valery Sharifulin / TASS / Profimedia
Zeci de morți, peste o mie de răniți și peste două mii de persoane arestate este bilanțul zilei de joi în care protestele au continuat în Kazahstan. ​Forțele de securitate au deschis focul în plin împotriva manifestanților din Almatî, capitala economică a țării, cuprinsă de revoltă. Potrivit agențiilor de presă ruse, manifestanții au fost dispersați, iar autoritățile au preluat controlul asupra primăriei și reședinței prezidențiale încendiate cu o zi în urmă.

Kazahstanul, cea mai mare țară din Asia Centrală, este zguduită de câteva zile de o mișcare de protest care a început cu demonstrații împotriva creșterii prețului gazelor.

Violențele au provocat câteva zeci de morți printre demonstranți și poliție și peste o mie de răniți, potrivit autorităților.

În plus, în jur de 2.300 de persoane au fost arestate în urma acestor manifestații, extrem de rare în Kazahstan, a precizat Ministerul de Interne.


La cererea președintele Kazahstanului, Kassym-Jomart Tokayev, Rusia și aliații săi din Organizația Tratatului de Securitate Colectivă (OTSC) au anunțat joi trimiterea primului contingent militar pentru „stabilizarea situatiei”.

Situația din Kazahstan, o țară de aproximativ 19 milioane de locuitori, bogată în resurse naturale, preocupă comunitatea internațională.

Uniunea Europeană s-a declarat „foarte îngrijorată” de trimiterea de trupe rusești în Kazahstan.

ONU a cerut joi tuturor părților „să se abțină de la orice violență”, iar Washingtonul a cerut guvernului kazah o „soluție pașnică”.


Cele mai importante informații din Kazahstan, LIVETEXT:

---------------------
00:45 Opozantul kazah Moukhtar Abliazov, un refugiat politic în Franța, a declarat joi pentru AFP că în țara sa este în desfășurare o „revoluție” și a denunțat „ocuparea” Kazahstanului de către forțele ruse, chemate la salvare de puterea în vigoare. "În literalmente trei zile, a avut loc o revoluție. Este o adevărată revoluție", a spus el într-un interviu la Paris, unde locuiește.

21.25 Washingtonul spune că „monitorizează” posibilele încălcări ale drepturilor omului de către trupele ruse (AFP)

19.00 Autoritățile au alungat manifestanții din piața principală din Almaty (agenții)

Forțele de securitate din Kazahstan au alungat joi protestatarii din principala piață publică din Almaty, capitala economică a țării, lovită de revolte, au informat mai multe agenții de presă ruse. Niciun protestatar nu a fost prezent joi seară pe Place de la République, unul dintre principalele locuri ale disputei, au raportat Tass și Ria Novosti, susținând, de asemenea, că autoritățile au recăpătat controlul asupra primăriei și a reședinței prezidențiale din Almaty

18.16 Uniunea Europeană este „foarte îngrijorată” de ajutorul militar extern pentru Kazahstan, care amintește de „situația care ar trebui evitate”, a declarat vicepreședintele Comisiei Europene, Joseph Borell.

18:04 Împușcături se aud în continuare în zona Pieței Republicii din centrul orașului Almaty, unde revoltele continuă. Potrivit TASS, martorii oculari confirmă că există persoane ucise.

18.01 Șeful diplomației americane Antony Blinken cere autorităților din Kazahstan o „soluționare pașnică” a crizei

17.55 ONU face apel la toate părțile implicate să „se abțină de la orice violențe”

17.21
Agențiile de presă scriu că 18 membri ai forțelor de securitate au fost uciși și peste 700 răniți

17.15
Trupele promise de Rusia președintelui kazah Kassym-Jomart Tokayev au ajuns joi seara în țară ca parte a misiunii de „menținere a păcii” a OTSC, alianța militară condusă de Moscova

16.32
Agenția rusă de presă TASS relatează că în continuare se trage în Almatî și că martorii oculari spun că au fost înregistrate victime

16.05 Poliția din Almatî le-a cerut locuitorilor orașului să rămână în locuințe, afirmând că o operațiune antitero este în desfășurare

15.43 Soldații trag în protestatari și în mașini în piața centrală din Almatî - TASS

15.03 Prețul uraniului crește din cauza situației din Kazahstan. "Este ca şi cum Arabia Saudită ar avea probleme cu producţia de petrol”

14.55 Explozii și focuri de armă în piața din centrul orașului Almaty, potrivit unui martor Reuters, care a spus că la fața locului vin vehicule ale armatei.



13.50 Poliția a arestat circa 2.000 de persoane în Almatî, potrivit ministerului de interne, citat de TASS

13.29 Uniunea Europeană a cerut joi Rusiei să respecte suveranitatea și independența Kazahstanului, după ce Moscova a trimis parașutiști pentru înăbușirea revoltei.

"Violențele trebuie să fie oprite. De asemenea, facem apel la reținere din partea tuturor părților și la o rezolvare pașnică a situației. Evident, UE este pregătită și dispusă să sprijine un dialog în țară", a declarat un purtător de cuvânt al UE.

13.12 Linia de comunicare kazahă și rusă privind revolta: Operațiune teroristă cu grupări armate antrenate în străinătate

11.32 Ministerul Sănătății a anunțat la televiziune că peste 1.000 de persoane au fost rănite, inclusiv 62 de persoane aflate la terapie intensivă.

11.09 ”Zeci de atacatori au fost lichidați”, a declarat un purtător de cuvânt al poliției, fiind vorba de protestatari care au asaltat miercuri noapte clădiri guvernamentale în Almatî. Acesta a precizat că, pe lângă cei 12 polițști uciși, 353 au fost răniți (Associated Press)




10.43 Televiziunea de stat afirmă că 12 membri ai forțelor de ordine au murit în ciocnirile cu protestatarii din Almatî, adăugând că unul dintre cadavre a fost găsit cu capul tăiat.

09.51 Televiziunea de stat a prezentat joi o înregistrare video cu o grămadă de arme pe stradă, cu oameni care se apropiau și le luau.



UPDATE 09.47 Rusia a trimis parașutiști în Kazahstan ca parte a forței de ”menținere a păcii”, a anunțat OTSC, alianța militară formată din câteva foste state sovietice. Potrivit acesteia, principalele obiective ale soldaților trimiși de Msocova sunt protejarea obiectivelor armatei și statului și ajutorarea forțelor de ordine kazahe.



UPDATE 07.57 Poliția din Almatî a transmis că zeci de insurgenți au fost ”eliminați”. (Interfax)


Televiziunea de stat a raportat joi că Banca Națională a Kazahstanului a decis să suspende toate instituțiile financiare. Internetul din țară este în mare parte oprit.

---------------------

Autoritățile din Kazahstan au declarat miercuri stare de urgență pe întreg teritoriul său după ce protestele violente au continuat în pofida demisiei guvernului, fosta republică sovietică fiind zguduită de unele din cele mai ample demonstrații din istoria sa.

Cel puțin opt membri ai poliției și ai armatei ar fi fost uciși în revoltele care au zguduit Kazahstanul în ultimele zile.

Palatul prezidențial a fost incendiat de manifestanții care au luat cu asalt mai multe clădiri guvernamentale, iar aeroportul din Almatî, cel mai mare oraș al țării, ar fi fost capturat de protestatari.

Președintele kazah Kassym-Jomart Tokayev a amenințat cu represalii și a cerut ajutorul Rusiei împotriva ”ingerinței străine”.

Rusia și aliații săi din Organizațiea Tratatului de Securitate Colectivă (OTSC) vor trimite „forțe de menținere a păcii”, așa cum a cerut Kazahstanul.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















67422 vizualizari

  • +55 (105 voturi)    
    rusia a creat problema, rusia o adanceste! (Joi, 6 ianuarie 2022, 8:02)

    Antenistontel [utilizator]

    protestele sunt de fapt impotriva rusiei.
    rusia a scumpit gazul, tot rusia ii reduce la tacere pe cei care protesteaza!
    rusia putea sa-si ajute aliatul cu preturi preferentiale, dar vorba aia, branza e pe bani, mai bine isi antreneaza omuletii verzi.
    • +63 (67 voturi)    
      in mod normal (Joi, 6 ianuarie 2022, 8:38)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      la cat petrol are kazahstan nu ar trebui sa aiba nevoie de nici o tara sa-i ajute.
      • +34 (50 voturi)    
        intreb (Joi, 6 ianuarie 2022, 9:46)

        Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

        Ce harnalisti a avut Patriciu (si baietii) cand au vandut rompetrol la Kazahstan?? Sunt curios ce o sa se intample acum. Cat de ticalos sa fii sa dai ceva pe care l-ai primit gratis unuia care-si face statui de aur, cand tu ai iesit dintr-o epoca asemanatoare nu de mult?
        • +5 (57 voturi)    
          Repetiție generala pentru invadarea Ucrainei (Joi, 6 ianuarie 2022, 11:10)

          Rower [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

          Ce se întâmplă acum în Kazastan pare a fi o repetiție generala pentru invadarea Ucrainei de către Rusia.
          • +5 (29 voturi)    
            Nu inteleg de ce ai luat minus (Joi, 6 ianuarie 2022, 13:43)

            moima [utilizator] i-a raspuns lui Rower

            E mai mult decat evident ca rusia isi reface imperiul si la ce slugoi imbecili ne-am ales sa ne conduca in mod sigur ne vom integra.
            • +9 (17 voturi)    
              Tu chiar stii ce vorbesti? (Joi, 6 ianuarie 2022, 18:50)

              AnticoruptieinRomania [utilizator] i-a raspuns lui moima

              Care imperiu? Nimeni nu mai doreste sa fie alaturi de rusi. Nici Ucraina, nici Moldova, nici Georgia si acum Kazastan. E simplu, Rusia e in defensiva si da foc la toate fantanile. NATO a inaintat si inainteaza, Rusia se retrage. Despre ce imperiu bati tu campii aici? O tara care isi vinde resursele si nu fabrica nici macar o masina de spalat nu poate fi un imperiu, ci o doar o benzinarie condusa de niste mafioti.
              In cativa ani va capota si Rusia. Apoi urmeaza China. Incet, dar sigur.
              • -9 (15 voturi)    
                Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 ianuarie 2022, 19:13)

                [anonim] i-a raspuns lui AnticoruptieinRomania

              • +1 (9 voturi)    
                nu vrea (Joi, 6 ianuarie 2022, 19:23)

                nahir [utilizator] i-a raspuns lui AnticoruptieinRomania

                nimeni cu excepția lui Putin.
            • +5 (9 voturi)    
              ce are de castigat Rusia? (Joi, 6 ianuarie 2022, 19:03)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui moima

              Kazahstanul este de facto sub controlul Moscovei. Dovada clara - au cerut trupelor rusesti sa intervina.

              Mai bine ati privi mai atent cine are de castigat, economic, din aceasta criza. Singurele tari cu interese economice in zona sunt China si Turcia. Poate si Iranul, dar e cam departe.
        • +6 (10 voturi)    
          banii nu au miros (Joi, 6 ianuarie 2022, 14:46)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

          Patriciu, ca om de afaceri, stia bine acest lucru. A vandut Rompetrol celui care i-a dat mai multi bani, pe el asta il interesa si nu soarta romanilor care alimentau de la pompa.
          Pana la urma Mana Divina care e acolo sus i-a dat ce a meritat...
      • +37 (47 voturi)    
        Sic! (Joi, 6 ianuarie 2022, 9:55)

        Totorina [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

        Toți ăia bogați în resurse naturale au nevoie mare de tot să fie ajutați de aliatul strategic.....
      • +16 (28 voturi)    
        pai asta e problema .... (Joi, 6 ianuarie 2022, 10:18)

        viziru [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

        pai asta e problema .... rusii fac extractia si tot rusii se ocupa de livrare, cui anume, ce pret si cat ..... tot ce vine in UE vine din Rusia chiar daca e extras din alta parte ....
        • +11 (17 voturi)    
          pai da.. (Joi, 6 ianuarie 2022, 11:44)

          Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui viziru

          poti sa ai cea mai bogata tara..daca n-ai lideri si societate civila 's-o care'..degeaba
    • +60 (82 voturi)    
      Pe rusi e usor sa-i chemi in ajutor! (Joi, 6 ianuarie 2022, 8:56)

      Geo6101 [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      Vin rapid! Pleaca insa mult-mult mai greu!
      • +41 (51 voturi)    
        [...] (Joi, 6 ianuarie 2022, 10:00)

        doar_un_mesaj [utilizator] i-a raspuns lui Geo6101

        Vin în ajutor fără să-i chemi. Vin și te eliberează.
      • -9 (21 voturi)    
        ca sa vina in Romania au fost tot invitati (Joi, 6 ianuarie 2022, 15:42)

        mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Geo6101

        din 41 pans in 44, la Stalingrad au decis: taca tot ne chemati, venim!
        insa daca nu ma insel au plecat destul de repede comparativ cu RDG… apropos, americanii asa si nu au mai plecat nici din Germania nici din Japonia… nu vor pleca nici din Irak sau Siria… unde tot au fost “invitati”
        ce va mai place sa vorbiti aiurea!
    • +29 (39 voturi)    
      gaz kazahtanez (Joi, 6 ianuarie 2022, 9:14)

      irys [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      Kazahstanul e exportator nu importator (de la ruși).
      Chiar dacă în valoare absolută ,,prețul scumpit” GNL de 0,27 $ /litrul (1 leu și ceva) nu pare mult , acesta s-a dublat față de anul trecut.
      De ce s-ar ține morțiș de un preț de 50-60 bani/litru GNL ?
      Iată un mesaj posibil:
      Partea (halca) voastră din bogățiile naturale ale acestei țări sunt palatele și traiul în huzur iar partea ce ne-a rămas nouă este (a fost) iluzia că profităm și noi printr-un preț scăzut la GNL. Vreți 50 de bani în plus ? De ce nu-i luați din partea voastră sau de la profitorii (,,investitorii”) străini ?
    • +19 (31 voturi)    
      nu stiu cum ti-ai luat voturile alea (Joi, 6 ianuarie 2022, 9:39)

      Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      Evident ca Rusia profita de criza asta si isi trimite si trupe acolo "pentru pace", dar ce gaz sa scumpeasca cand Kazakhstan e exportator de petrol si gaz, ei nu cumpara nimic din produsele astea din Rusia. La noi Rompetrol e detinuta majoritar de KazMunayGas, ultimele 3 litere din numele companiei iti spune ce mai vinde compania aia pe langa petrol.
    • +14 (16 voturi)    
      cred ca nu stii ce vorbesti.. (Joi, 6 ianuarie 2022, 12:31)

      Divergent [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      ...Kazahstan nu are nevoie de Rusia, tara aia EXPORTA nu importa gaz! Nu mai vorbi ca sa nu dormi.
      • -3 (9 voturi)    
        O fi exportator (Joi, 6 ianuarie 2022, 14:13)

        trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Divergent

        dar tot prin țevile rușilor exportă. Cred că au o singură conductă de petrol înspre China.

        În plus rușii au interes și în cosmodromul de la Baikonur.
  • -18 (50 voturi)    
    Stare de Urgență (Joi, 6 ianuarie 2022, 8:14)

    irys [utilizator]

    În ,,piața principală” din Almatî (1,5 milioane de locuitori)
    ,,sute de persoane” (nu peste 500, nu aproape 1000) protestau...
    în lipsa internetului, e mai greu să faci o numărătoare paralelă așa că rămâne numărătoarea Reuters ,,de la fața locului”
    • +14 (34 voturi)    
      Ma rog, cand ies cu blindatele (Joi, 6 ianuarie 2022, 8:52)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui irys

      Mi se pare un numar enorm. Cati au iesit la noi in 21 decembrie 1989 ? Maxim 1000 erau la Univ. In rest, agenturili straine, interventia lui Putin , clasic.
    • +17 (33 voturi)    
      Scoti blindate, (Joi, 6 ianuarie 2022, 10:06)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui irys

      vine si Putin cu parasutisti pentru cateva sute de mujici?!
    • +10 (22 voturi)    
      trollii rusi nu au odihna! (Joi, 6 ianuarie 2022, 12:24)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui irys

      Adica peste 1000 de raniti, nu se spune cati morti si tu o tii ca acolo se afla mai putin de 500 de oameni. Unde e simtul ridicolului?!
      • -2 (14 voturi)    
        troleibus verificat în 3 garaje (Joi, 6 ianuarie 2022, 16:52)

        irys [utilizator] i-a raspuns lui ember

        Comentariul meu era la ora 8:00
        când același Reuters relata de la fața locului că în piața principală erau câteva sute de protestatari
        (iar acum sunt 1000 răniți și 2000 arestați...).
        Accentul l-am pus pe faptul că nu se putea verifica (,,din 3 surse diferite”) ce scria Reuters la ora 8 și care folosea formula ,,martori Reuters” care a ajuns acum la singular ,,martor Reuters”
        (o fi vreo nouă sectă ?).
        Totul se întâmpla la 4000 km și care erau sursele pt. cifrele avansate și multiplicate prin ecou în lumea largă?
        martorii lui reuters
        • +1 (11 voturi)    
          Radio Europa Libera (Joi, 6 ianuarie 2022, 18:14)

          Novax Djocovid [utilizator] i-a raspuns lui irys

          Vorbea de 20000 de morti.
  • +23 (33 voturi)    
    decembrie 89 (Joi, 6 ianuarie 2022, 8:55)

    ovi84 [utilizator]

    asa a fost si la noi, armata a fost cu poporul! Asta daca inca va intrebati cine a tras in noi.
    • +7 (17 voturi)    
      It is happening again! (Joi, 6 ianuarie 2022, 13:29)

      Totorina [utilizator] i-a raspuns lui ovi84

      Bingo ! Rețeta funcționează mai departe: Revoluția*culoarea-cum s-o- fi -numind* e în curs. Șopârlița Liberă transmite în direct din Asia centrală, 60 de mii de morți la almaatî, Teroriștii trag din orice poziție; veniți să aparați televiz....aaahh!! Gata, a căzut televiziunea în mânile revoluționarilor !! .....*Am sunat la ambasada sovietico-putinistă și am cerut ajutorul*......Am învins, fraților; am învins!!! Nazarbaiev, fă-te că lucrezi !
  • +19 (63 voturi)    
    micului (Joi, 6 ianuarie 2022, 8:58)

    nahir [utilizator]

    crăcănat atomic de la Kremlin, cel care este mistuit de dorul URSS, tânjește probabil după gazul și petrolul din Kazahstan, fostă republică sovietică și ea. Cum altfel, decât prin intermediul resurselor energetice, ar mai putea ”negocia” Putin cu UE?
  • +30 (62 voturi)    
    Pute planeta de "BINEFACERILE" Rusiei (Joi, 6 ianuarie 2022, 9:19)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    Pute planeta de "BINEFACERILE" Rusiei.

    Mujicii nu fac decat sa distruga tot ce e in jurul lor, astfel poate tara lor nu va mai arata a latrina medievala.
    • +14 (24 voturi)    
      Kazahii sunt (Joi, 6 ianuarie 2022, 10:19)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      barbati adevarati,nu cozi de matura!
      • -5 (21 voturi)    
        "...nu cozi de matura!" (Joi, 6 ianuarie 2022, 11:28)

        Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

        ...ca romanii!
    • -6 (38 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 ianuarie 2022, 11:40)

      [anonim] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      • +13 (29 voturi)    
        mujicule , fa diferenta mai bine ... (Joi, 6 ianuarie 2022, 13:37)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui

        comunistii jegosi au incercat, nu au reusit.

        Tot ce ating se naruie, inclusiv tara lor care arata a latrina medievala. Oligarhii si prietenii cracanatului sunt miliardari, restul populatiei moare de foame, frig si aia care comenteaza impotriva lui se arunca surprinzator de la balcon.
        • -11 (25 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 ianuarie 2022, 15:12)

          [anonim] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

          • -2 (16 voturi)    
            mda, stat atat de relevant (Joi, 6 ianuarie 2022, 16:11)

            gwolf [utilizator] i-a raspuns lui

            inca limba rusa nu exista pe lista optionalelor in scoli (nici macar la si altele) acolo unde au aparut araba sau ebraica...

            si vorbim de Romanica - un statuletz amarat, vai de steaua lui, aflat in buza "maretei puteri".

            Si eu am fost in Rusia aia profunda. Arata mai bine ca Romania (recunosc asta, dar doar pt ca Romania este efectiv o hazna) dar cu o populatie mult mai saraca si mai umanizata. Ceea ce-i face pe interlopii kremlinezi cei mai vinovati.
      • +1 (27 voturi)    
        Domnule trol rus Popescul (Joi, 6 ianuarie 2022, 15:39)

        ciprian_ [utilizator] i-a raspuns lui

        Voi rusii au putut influenta politic doar cand lucrurile au fost in echilibru 50%-50% si mai lipsea doar un mic impuls.

        1. Desi alegerea lui Trump nu v-a prea fost de mare folos voua rusilor, fara:
        1.hackerii care au spart emailul lui Hilary cu atacurile la contracandidatul Sanders si l-au facut public demotivand multi alegatori democrati
        2. investigatia lui Comey impotriva lui Hllary inceputa cu o zi inainte de alegeri
        , Trump nu ar fi iesit presedinte.

        Sunt 17 agentii americane de informatii care au confirmat implicarea hackerilor rusi: https://www.politifact.com/factchecks/2016/oct/19/hillary-clinton/hillary-clinton-blames-russia-putin-wikileaks-rele/

        Obama a confirmat de asemenea amestecul vostru.

        Legat de hackeri - nu trebuie sa fii extrem de competent. Cei mai buni hackeri ii au China pe primul loc si US locul al doilea. Se spune ca nici un sistem nu e 100% sigur niciodata. Sunt gasite zeci si sute de brese in orice sistem in fiecare zi.

        2. Trolling-ul - e o modalitate ieftina si usoara a rusiei de a incerca sa subrezeasca democratiile din interior. Partea buna pentru noi e ca va invatam, va inregistram si ne dezvoltam anticorpi. Deocamdata controlam. Nu trebuie sa fii insa cine stie ce minte stralucita sa faci o agentie de stiri false.

        Trolling-ul rusesc in UK in timpul brexitului a fost vizibil mai intens decat acum. Va inteleg - faceti economie de bani. Brexitul a fost de asemenea ceva in zona 50-50, asa ca e posibil sa fi avut si acolo rezultate.

        Sa angajezi niste oameni carora le expui liniile pe care sa comenteze nu e mare lucru. In Europa de vest sunt alocate acum cateva miliarde pentru a contracara.

        Cateva intrebari pentru voi:
        1. cand plecati the f. out din Transnistria?
        2. cand ne dati tezaurul inapoi?
        3. armata rosie - tot o armata de violatori inculti ati ramas?
        4. daca sunteti asa mari si tari cum se face ca o tara precum Romania are salariul brut dublu fata de voi?
        5. cam cata foame crezi ca o sa trageti daca invadati ucraina?
        • -4 (18 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 ianuarie 2022, 18:20)

          [anonim] i-a raspuns lui ciprian_

          • 0 (12 voturi)    
            Vorbesti prostii ! (Joi, 6 ianuarie 2022, 19:17)

            Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui

            Cand a fost anexata de sovietici / taristi Teritoriul Transnistriei facea parte din Imperiul Otoman impreuna cu Moldova cu tot !.
            Dupa care teritoriul Transnistriei a fost invadat de populatie sovietica ! .
            Deci nu este nimic de negociat !
            Armele vor vorbii iar sovieticii vor pierde pana la urma Razboiul Nuclear care va urma.
            Pe lume sunt vreo 8 miliarde de persoane si sovieticii sunt vreo 140 de milioane. Raportul este de vreo 1 / 50.
            Adica intr-un Razboi Nuclear, in toata lumea, pentru fiecare sovietic sunt alte 49 de alte persoane !.
            Ce sanse de supravietuie are URSS in conditile de Razboi Nuclear ? Zero !. Sovieticii pot face numeroase pagube cu rachete nucleare altor popoare dar nu pot evita ocuparea finala a URSS-ului si distrugerea completa !.
          • 0 (8 voturi)    
            Pe rand domnule trol rus (Joi, 6 ianuarie 2022, 19:32)

            ciprian_ [utilizator] i-a raspuns lui

            - tezaurul romanesc:
            A fost trimis în Rusia în timpul primului război mondial cu scopul de a fi adăpostite de armatele Puterilor Centrale. El includea tezaurul Băncii Naționale a României, valori aparținând unor diverse bănci românești private, societăți comerciale, persoane particulare, colecții de artă, bijuterii, arhive, etc. DAR CEA MAI MARE PARTE DIN TEZAUR A RĂMAS NERESTITUIT. Voi rusii sunteti niste hoti si niste nenorociti.

            - Armata rosie - violatori:
            Este experienta bunicilor traita direct si relatata mie personal in timpul cat au trait. Este experienta traita mentionata de nenumarate ori. Spre deosebire de nemti care chiar le mai si dadeau romanilor de mancare, militarii din armata rosie ruseasca erau beti tot timpul si violau femeile de la noi. e raspundere penala sa ceri unei armate in miscare pe teritoriul tau. Intai a ajuns la urechile mele renumele de betivi si violatori, relatarea bunicilor a ajuns dupa. Si includ bunicii pentru significant other - au confirmat.
            - Ucraina
            Cum va permiteti sa va bagati in treburile interne ale altui stat? E tara lor, casa lor, decizia lor. Nu aveti puterea militara sa va luptati cu un NATO in care doar US baga anual 0.8 trilioane dolari cat restul lumii la un loc. Nu aveti puterea economica de a fi prinsi intr-un conflict militar cu restul lumii minus china. Nu stiu cat suport va mai avea Putin in tara daca veti fi izolati asa cum e izolat Iranul si veti face foamea. Acum rusia e izolata la un nivel minim 1-2. Nivelul Iran ar fi nivelul 10. Voi nu aveti ce sa oferiti Chinei ca sunteti prea saraci. Doar teritorii imense pe care le vor lua inapoi atunci cand diferenta dintre Ru-China va fi si mai mare. In viitorul conflict cu China veti fi singuri, va asigur. Nu puteti baga 100% din PIB in armata. Europa si US tranzitioneaza rapid la clean energy - de asta Musk e cel mai bogat om din lume. Si nu va mai fi nevoie de resursele din Rusia.
            - economic : Salariul minim in rusia e 150 euro, in Romania e 466 euro
  • -23 (49 voturi)    
    hmm, deci la criza din Ukraina, Occidentul... (Joi, 6 ianuarie 2022, 10:36)

    demaGOGU [utilizator]

    ..raspunde cu o revolutie a gazului lichefiat (sic) in...Kazahstan!

    pana de idei la spindoctorii (geo)politici sau doar smoke&mirrors ptr a ecrana cedarile strategice de la Geneva de sapt viitoare?
    • -2 (30 voturi)    
      Bravo Gogule (Joi, 6 ianuarie 2022, 11:55)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Esti singurul care a priceput ceva din ce se intampla acolo. In rest comenteaza pe-aici geostrategii sorosisti de pe la oengeuri si de pe la alte unitati. Oricum imaginea de ansamblu (dar nu neaparat completa) o vom avea peste cateva saptamani sau cateva luni, dar si atunci cu siguranta vor fi mai multe variante de lucru si ca intotdeauna vor fi tot felul de teorii, unele "oficiale" (vestice/sorosiste) si altele "conspirationiste" (estice/putiniste). Ne orientam dupa hotnews si dupa mass media romaneasca progresista, cum zic ei e de fapt exact pe dos.
      • +5 (21 voturi)    
        hai mujicilor, aplaudati-va intre voi. (Joi, 6 ianuarie 2022, 13:38)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

        hai mujicilor, aplaudati-va intre voi.
        • +1 (17 voturi)    
          Ma intreb daca ei muncesc din aceeasi camera (Joi, 6 ianuarie 2022, 15:42)

          ciprian_ [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

          sau lucreaza remote.
  • +22 (38 voturi)    
    Evolutia... (Joi, 6 ianuarie 2022, 10:37)

    Nonidem [utilizator]

    Evolutia evenimentelor arata clar ca acest stat-Kazakhstan-e inca departe de a fi independent de Rusia!Schimbarea alfabetului rusesc cu latin bate pasul pe loc, iar a solicita ajutor Rusiei intr-o problema interna, e culmea slugarniciei!Nu au nevoie de rusi,au deschidere majora fata de Occident si China,ca atare e de neinteleasa solicitarea lui Tokayev!
    • -11 (29 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 ianuarie 2022, 11:44)

      [anonim] i-a raspuns lui Nonidem

      • +8 (14 voturi)    
        O istorie... (Joi, 6 ianuarie 2022, 13:29)

        Nonidem [utilizator] i-a raspuns lui

        O istorie a ocupatiei,colonizarii,deznationalizarii si terorii!Din Evul Mediu pana in 1991!
        • -5 (21 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 ianuarie 2022, 15:11)

          [anonim] i-a raspuns lui Nonidem

          • +1 (11 voturi)    
            Pagadi, aia se intampla in secolele 17-18 (Joi, 6 ianuarie 2022, 19:17)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui

            Vad ca rusii si chinezii continua sa creada ca sunt in aceleasi secole si sa aplice aceleasi principii si unii ca tine considera ca e perfect normal!
            • -2 (8 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 ianuarie 2022, 20:35)

              [anonim] i-a raspuns lui AliKimiku

      • +7 (13 voturi)    
        ? (Joi, 6 ianuarie 2022, 13:57)

        ionoi [utilizator] i-a raspuns lui

        Dar ce legatura etno-culturala au pt alfabetul slav?
        mai..colega...pana si turcii au fost radicali si au trecut la ..latin...comunicarea facila cu lumea larga...prin alfabet iau prostit si pe bulgari si sarbi...care nu sunt deloc de sange rus....slav etc
        • -3 (19 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 ianuarie 2022, 15:09)

          [anonim] i-a raspuns lui ionoi

          • +2 (10 voturi)    
            pai tocmai ca nu vor... (Joi, 6 ianuarie 2022, 18:36)

            Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui

            pai tocmai ca nu vor...
            • -3 (11 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 ianuarie 2022, 19:19)

              [anonim] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      • +7 (23 voturi)    
        Ei tavarișce Păpuov, mersul istoriei e al dreaqu' (Joi, 6 ianuarie 2022, 13:59)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui

        Poți să dai din picioare, poți să chirăi, să dai cu ușnaka de pământ, dar cursul istoriei e inexorabil. Ca expansiunea universului: Cât mai departe de centru, cât mai departe de Măskva.

        Într-o ultimă zvârcolire, muscalii mai trimit acolo câteva sotnii de cazaci ca să demonstreze că încă mai suflă. Creaturi moscovite cu siluete porcine grohăie pline de furie la trezirea din somn sau beție, dar știm cu toții că e sfârșitul vacanței. Viitorul Rusiei și al „sferei sale de influență” sunt la „lada de gunoi a istoriei” - ca să citez din Lenin.

        Care Lenin, ținut împăiat cu mare cinste în Piața Roșie din Măskva, a mai zis o vorbă mare ce-i arată încrederea în norodul rusesc: „Orice rus ce vădește vreo umbră de inteligență se dovedește până la urmă a fi sau neamț, sau evreu.”:)
        • -10 (26 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 ianuarie 2022, 15:06)

          [anonim] i-a raspuns lui Amerlocu

          • +1 (15 voturi)    
            Vorba lui Gorbaciov: Uvadim, providim :) (Joi, 6 ianuarie 2022, 17:15)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui

            Ai ajuns și matale la vorba lui Gorbaciov: „Uvadim, providim” (vom trăi și vom vedea) când URSS era pe dric și el încă mai aștepta cu încredere ceva miracol



            Problema voastră e că într-adevăr Tokaievii și Nazarbaievii au nevoie de muscali ca să-și salveze șoriciurile, dar boboarele lor abia așteaptă să tragă apa după mare pretinie cu Rusia
            • -8 (20 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 ianuarie 2022, 18:23)

              [anonim] i-a raspuns lui Amerlocu

              • +2 (12 voturi)    
                Hai un calduros salut tovarase! (Joi, 6 ianuarie 2022, 19:23)

                AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui

                Dupa imaginatia ta in '89 doar o mana de oameni , cateva sute sau mii, doreau ca Ceausescu sa dispara?
                PS Pacea cu orice pret? CU ORICE PRET? Atat te-a dus mintea?
                • -1 (7 voturi)    
                  s-a vazut in 20 mai 1990 (Joi, 6 ianuarie 2022, 19:54)

                  srpc [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

                  cati voiau sa dispara socialismul din Romania
                • -4 (8 voturi)    
                  Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 ianuarie 2022, 20:37)

                  [anonim] i-a raspuns lui AliKimiku

    • +1 (11 voturi)    
      imposibila deschiderea fata de Occident (Joi, 6 ianuarie 2022, 15:34)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      acea tara e detinuta pe persoane fizice, capitalismul cu reguli si statul institutional ar fi mai rau ca ebola in guvernul ala.
      Ucraina e mica copila fata de aia.
      pacat (ca mai mereu) de amaratii de pe strazi.
    • +5 (11 voturi)    
      Aproape 20 la suta din populatie sunt rusi (Joi, 6 ianuarie 2022, 16:12)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      Intr-o tara cat vestul europei, populatia este doar de 18,8 milioane: 68.5 la suta Kazahi, adica 12.9 milioane, 18,9 la suta rusi, adica 3.5 milioane si restul, 2,4 milioane sunt uzbeci, uighuri si alti central asiatici.
      Cand la o populatie relativ mica ai 3,5 milioane de rusi, nu se poate sa nu intervina Putin. Ar interveni el si in Letonia, unde sunt, proportiional si mai multi rusi 25%), dar Letonia e in Nato.
      • +4 (8 voturi)    
        Colonizarea... (Joi, 6 ianuarie 2022, 17:12)

        Nonidem [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bucur

        Colonizarea masiva ruseasca si utilizarea teritoriului -stepelor-kazahe ca exil pentru popoarele care nu-i placeau lui Stalin printre care si romani basarabeni si bucovineni,nemti,ceceni etc-a condus la situatia ca populatia de baza -kazahii-sa fie-pana in anii 40-minoritara,33%.I-a salvat demografia -extraordinara la kazakhi si foarte slaba la colonialisti si deportati.Asa se explica revenirea natiunii kazakhe in propria lor tara.In partea de nord,orasele-Semipalatinsk,Pavlodar etc sunt eminamente rusesti.
  • +26 (52 voturi)    
    xexe (Joi, 6 ianuarie 2022, 10:59)

    transpenibilus [utilizator]

    Ce ciudat.... La orice stire despre mujicii sovietici apareau Popescul, nicoR, Zvrk, Nyk1, mazeta, idealogul, srpc si ne explicau ca ce rau e sa fi colonie americana, ce libertate si adevarata democratie e in Rusia care nu ocupa tari pentru petrol si gaz ca aliatul strategic.

    Suvoi de glumite, "da, dar si..", teorii kilometrice a la trolul animatron, dubii in comentarii popesculiene care incep cu Oare, etc.

    De data asta nu guita deloc Popescul sau Roman_Cetatean. I-a dat peste cap "CIAsi agenturili straine" complet.

    Lasa Popescule ca fascisctul pitic Putler ii elibereaza si pe kazahi de libertate, nu te mai ascunde asa inspaimantat, groh, groh
    • -14 (36 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 ianuarie 2022, 11:48)

      [anonim] i-a raspuns lui transpenibilus

      • +11 (25 voturi)    
        mda.. (Joi, 6 ianuarie 2022, 12:59)

        Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui

        numai ucraina n-are voie sa ceara ajutor de la vecini sau prieteni.
        • -8 (28 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 ianuarie 2022, 13:42)

          [anonim] i-a raspuns lui Mistrelutz

          • +2 (10 voturi)    
            "existenta ii este periclitată" (Joi, 6 ianuarie 2022, 19:09)

            Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui

            Tovarăşe Popov(ici), ruşii suferă de paranoia colectivă.
            Rusia e cea mai mare ţară de pe planetă, şi a doua putere nucleară de pe planetă.
            Cu toate astea, Rusia se teme că va fi invadată de Ucraina (sau Georgia)?
            • 0 (8 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 ianuarie 2022, 20:41)

              [anonim] i-a raspuns lui Bandolino

      • +7 (17 voturi)    
        si pe noi ne-au ajutat (Joi, 6 ianuarie 2022, 15:36)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui

        cu tezaurul.Adevarati prieteni.
      • +3 (19 voturi)    
        Popescule (Joi, 6 ianuarie 2022, 16:22)

        away [utilizator] i-a raspuns lui

        am avut rabdarea sa-ti citesc elucubratiile de mai sus dar mi s-a cam acrit. Ce mi-ar place sa fiu fata in fata cu tine si sa te iau la palme. Te-a definit bine xexe cand ti-a spus mujic. Desi n-am fost de acord niciodata cu sintagma ruseasca " educarea omului prin munca fortata" se pare lumea asta moderna area nevoie de multe canale " Dunare-Marea Neagra " unde "parasutisti de tipul tau ar trebui reeducati . Nu crezi in mania bunului D-zeu ?
    • -6 (20 voturi)    
      corect (Joi, 6 ianuarie 2022, 12:19)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      E clar ca armele alea cu aprovizionare din portbagaj sunt trimise de putler. Ca la orice revolutie spontana.
    • +3 (19 voturi)    
      Ai un pic rabdare! (Joi, 6 ianuarie 2022, 12:28)

      Votant Ilici [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      Nu au primit inca de la Maskwa intructiuni ce ce trebuie sa spuna.
      Si vezi te rog ca cel putin unula reactionat deja, demaGOGU ne arata ca manifestantii ce au fost "eliminati" erau de fapt agenti ai Occidentului putred!
    • +4 (18 voturi)    
      probabil au fost trimisi pe site-urile Kazahe.. (Joi, 6 ianuarie 2022, 12:40)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      probabil au fost trimisi pe site-urile Kazahe... sa mananca rahatel pe acolo. Deci o sa avem putina liniste pe aici.
      • -4 (10 voturi)    
        nu ca tine (Joi, 6 ianuarie 2022, 15:49)

        mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        pe aici :))
  • +4 (32 voturi)    
    hoe convenient (Joi, 6 ianuarie 2022, 11:12)

    catelu [utilizator]

    Ce bine s-a brodit ca taman cand Rusia se incorda sa invadeze Ucraina au acum de lucru in celalalt capat al imperiului!
    • -10 (30 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 ianuarie 2022, 11:51)

      [anonim] i-a raspuns lui catelu

    • +11 (31 voturi)    
      huh (Joi, 6 ianuarie 2022, 12:11)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui catelu

      Despte ce "imperiu" vorbesti? Tu inca nu ai aflat ca Rusia e de nuvelul Belgiei sau a Olandei ca putere economica? Rusia e o tara cu regim african care a mostenit de la Urss ceva arme atomice, e in liga cu Coreea de Nord, Pakistan, Iran.

      Rusii sunt mult mai saraci decat romanii si bulgarii, cei mai saraci dintre europeni, si asta intr-o tara care se lauda cu bogatii naturale imense. Ei nu sunt in stare de nimic decat sa sape, taie, extraga, cultive si sa vanda materii prime.
      Ti se pare ca asa arata un "imperiu"? E un stat esuat in care dicteaza un fascist cracanat si pitic.
      • -1 (15 voturi)    
        :)) (Joi, 6 ianuarie 2022, 13:01)

        Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        deci..rusia a mostenit arme atomice de la urss,a? :)) :)) :)))
      • -7 (19 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 ianuarie 2022, 13:45)

        [anonim] i-a raspuns lui transpenibilus

        • +5 (17 voturi)    
          daca ai fi invatat ... (Joi, 6 ianuarie 2022, 15:46)

          florin4u [utilizator] i-a raspuns lui

          ai fi stiut ca pib-ul in putere de cumparare e irelevant.in rusia inca se traieste cu wc-ul in fundu' curtii si asta spune multe despre ei...!
          • -2 (10 voturi)    
            + că mai e o problemă foarte mare (Joi, 6 ianuarie 2022, 17:49)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui florin4u

            PIB Olanda /capita e: $58000

            PIB România /capita e: $14900

            PIB Rusia/capita: $11600

            https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)_per_capita

            Rusia e la ani lumină distanță de Olanda și chiar șl diferența față de România crește rapid după ce era acum vreo 10 ani aproape de 0.

            În plus Rusia are 100 de miliardari ce dețin cam 20% din PIB-ul Rusiei, la o populație de144 de milioane. Adică un miliardar la fiecare 1400000 de ruși

            În România sunt 2 miliardari ce dețin 1% din PIB-ul țării la o populație de vreo 18 milioane. adică unul la 900000 de români.

            Altfel spus cea mai mare parte din PIB-ul ce rămâne mujicilor e mult mai puțin ca cel ce rămâne românilor de rând. Raportul e de peste 1 la 3...
          • -1 (15 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 ianuarie 2022, 18:33)

            [anonim] i-a raspuns lui florin4u

        • +3 (13 voturi)    
          Ar fi bine să le-o spui și milioanelor de ciloveci (Joi, 6 ianuarie 2022, 17:34)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui

          Nivelul de traoi în maica Rusie e nemaipomenit. Cam așa era și-n vremea lui Stalin când mândrii cetățeni ai Rusiei sunb stăpânirea unui goergian paranoic se omorau între ei pentru o bucată de pâine mucegăită.

          E așa de bine acolo încât în 2020 43500 de cetățeni ruși au aplicat pentru vize de călătorie în România și sub 600 le-au și obținut:)
          • -1 (13 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 ianuarie 2022, 18:37)

            [anonim] i-a raspuns lui Amerlocu

            • 0 (8 voturi)    
              Enormă! (Joi, 6 ianuarie 2022, 20:33)

              Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui

              Zecile de mi de muscali respinși la viză nu erau vizitatori ci amărâți ce încercau pe toate căile să scape cumva in paradisul putlerist.

              Cei care au avut bani de excursii au primit viza fără probleme.

              Asta arată starea de decrepitudine și disperare a Rusiei,
      • +5 (15 voturi)    
        PIB-ul Rusiei e jumatate din PIB-u Frantei (Joi, 6 ianuarie 2022, 16:17)

        ciprian_ [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Cost of living - imediat dupa Romania si in fata R.Moldova.

        Salariul mediu brut - jumatate fata de Romania.
        • -2 (16 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 ianuarie 2022, 18:40)

          [anonim] i-a raspuns lui ciprian_

          • +1 (9 voturi)    
            Ce e aia "anvergura" unei economii?? (Joi, 6 ianuarie 2022, 19:33)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui

            .
            • -4 (8 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 ianuarie 2022, 20:45)

              [anonim] i-a raspuns lui AliKimiku

            • -3 (5 voturi)    
              Cum adică ce e?! (Joi, 6 ianuarie 2022, 20:51)

              Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              „Anvergura economiei” e distanța măsurată cu rigla și apoi însumată între extremitățile clapelor de la căciulile rusești ale tuturor locuitorilor unei foste republic sovietice. :)
          • -2 (6 voturi)    
            Puterea parității de cumpărare - ca să înțelegi (Joi, 6 ianuarie 2022, 20:49)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui

            Puterea parității de cumpărare e o șmecherie inventată de economiști americani acum 30-40 de ani spre a ajuta marile corporații.

            Atunci când a început outsourcing-ul au apărut și acuzațiile de exploatare și sclavaj la adresa marilor corporații ce-l practicau. Ăștia ca să scape de potențiale procese au plătit regește o samă de profesori în economice de la universități prestigioase și chiar oameni cu Nobel ca găsească o metodă de apărare „științifică” ce să fie beton în orice tribunal.

            PPC-ul ăsta zice că dacă un tuns în India e $1 și în SUA e $20 atunci de fapt indianul ce câștigă $1/oră În India o duca cam la fel de bine ca americanul ce câștigă $20/oră în SUA. :) Sigur se mai aplică tot soiul de coeficienți amețitori, dar în practică ăsta e mesajul și justificarea pentru exploatarea în regim de sclavaj a oamenilor din țările sărace.

            Tiranii din țările sărace China, Rusia, India, Africa, etc. au înțeles rapid valoarea acestui indice miraculos. le permitea să-i aburească supușii că de fapt o duc foarte bine:), așa că povestea s-a generalizat...
  • -11 (31 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 ianuarie 2022, 12:07)

    [anonim]

    • +6 (12 voturi)    
      ... (Joi, 6 ianuarie 2022, 13:27)

      mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui

      Carta ONU! Dreptul la autodeterminare.
      • -10 (22 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 ianuarie 2022, 15:16)

        [anonim] i-a raspuns lui mihai_mi

    • +1 (3 voturi)    
      Schmuff (Joi, 6 ianuarie 2022, 19:37)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui

      In evenimentele de acum un an de la Washington au murit fix 6 oameni din care 5 din cauza imbulzelii si doar unul singur impuscat de un politist.
      Atat.
      Si tu faci comparatii finute cu situatia din Kazahstan care e departe sa se fi terminat?
    • -2 (6 voturi)    
      Si se jura ca nu fura (Joi, 6 ianuarie 2022, 20:39)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui

      ... iar v-am prins cu rata-n gura :)))))

      Interventia fascistilor rusi (cica la solicitarea dictatorului kazah...) e amestec in treburile interne, interventie militara pentru a mentine controlul asupra gazelor, anexare, incalcarea dreptului international.

      Cand o sa mai critici Sua pentru asa ceva sa-ti amibtesti ca sunteti niste criminali urati chiar si de belarusi si kazahi, nu mai vorbim de Europa civilizata...

      Si prostia aia cu "Pib raportat la puterea de cumparare" e o gogorita mai mare chiar si decat Siberia dupa ce va fi anexata de China, anexare care va fi aplaudata de tot globul pamantesc.

      Si bre, ti se prelinge foamea din ochi si urechi, se aude pana in Omsk cum iti picura foamea pe tastatura, mujicule viteaz :))))
  • +3 (21 voturi)    
    Interesant... (Joi, 6 ianuarie 2022, 12:09)

    Divergent [utilizator]

    ...tocmai acum, in ianuarie, cand se vorbea de invadarea Ucrainei de Rusia, au loc protestele astea in celelalte vecinatati ale Rusiei? Nu e cam suspect?
    • -3 (17 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 ianuarie 2022, 13:47)

      [anonim] i-a raspuns lui Divergent

  • +8 (22 voturi)    
    ... (Joi, 6 ianuarie 2022, 12:41)

    mihai_mi [utilizator]

    Popoarele au dreptul la autodeterminare! Nu are ce sa caute Putler acolo!!
    • +11 (15 voturi)    
      Da, de ce nu? (Joi, 6 ianuarie 2022, 13:12)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      De ce, ca sa nu le aduca ajutoare umanitare, pace, cer senin si sentimente pozitive?
      • +2 (10 voturi)    
        ! (Joi, 6 ianuarie 2022, 14:00)

        ionoi [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

        Poate fi o ironie fina...!Sper!
    • -11 (25 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 ianuarie 2022, 13:49)

      [anonim] i-a raspuns lui mihai_mi

      • 0 (14 voturi)    
        ... (Joi, 6 ianuarie 2022, 14:33)

        mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui

        Nu imi aduc aminte sa fi trimis rusii si trupe la Capitoliu.
        • -5 (19 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 ianuarie 2022, 18:43)

          [anonim] i-a raspuns lui mihai_mi

  • +12 (18 voturi)    
    s-a intrat cu tancurile in demonstranti... (Joi, 6 ianuarie 2022, 15:27)

    mike_the_hunter [utilizator]

    S-a intrat cu tancurile in demonstranti...armata a tras...am trait asa ceva in Bucuresti in 1989.
    • +6 (12 voturi)    
      Am avut noroc in '89 (Joi, 6 ianuarie 2022, 18:23)

      taro [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      URSS era pe cale sa se dezbine si nu aveau timp sa trimita trupe "de mentinerea pacii".

      Daca revolutia avea loc azi, Putin ar fi trimis rapid trupe sa elibereze Romania si sa mai propteasca inca un regim totalitar
      • +7 (7 voturi)    
        Unii au avut noroc, dar nu toti (Joi, 6 ianuarie 2022, 19:27)

        VOX. [utilizator] i-a raspuns lui taro

        Securistii au devenit "oameni de afaceri", tortionarii au primit pensii speciale s.a.m.d.
  • +1 (17 voturi)    
    Ce va urma: (Joi, 6 ianuarie 2022, 17:56)

    Nyk1 [utilizator]

    1. Protestatarii vor fi interogați
    2. Vor dezvălui că au fost antrenați în Ucraina
    3. Va fi compilată o listă cu cei care i-au antrenat
    4. Ucraina va primi ultimatum să predea acești oameni Kazahstanului
    5. Ucraina va refuza
    6. Având în vedere atacul Ucrainei asupra Kazahstanului și alianța militară între Kazahstan și Fed. Rusă, aceasta din urmă va interveni militar în Ucraina pentru a-și ajuta aliații.

    You heard it here first!
    • -5 (7 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 ianuarie 2022, 19:39)

      [anonim] i-a raspuns lui Nyk1

  • +10 (24 voturi)    
    Hmmm (Joi, 6 ianuarie 2022, 18:19)

    Sah [utilizator]

    In cazul unui razboi asimetric, interesul unor ''revolte'' sprijite in Kazahstan este al sua. Vad ca lumea, coplesite de propaganda, sustine miscarile de acolo care ar fi cauzate de cresterea cu aprox 1 leu al pretului gazului. Interesant ca la noi daca ar iesi lumea instrada din cauza dublarii/triplarii pretului la curent/gaz, etc toate oficinele i-ar numi golani si ar cere interventia fortelor de ordine! PS. La noi pentru ca au intrat cativa oameni in curtea Parlamentului si unul a dat cu spray pe jumatate de parbriz, oficinele au declarat sfarsitul lumii!!
    • -1 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 ianuarie 2022, 19:43)

      [anonim] i-a raspuns lui Sah

  • +3 (9 voturi)    
    Adormitii (Joi, 6 ianuarie 2022, 18:43)

    cristi_an [utilizator]

    "18.16 Borell: UE este „foarte îngrijorată” de ajutorul militar extern pentru Kazahstan
    18.01 Șeful diplomației americane Antony Blinken cere autorităților din Kazahstan o „soluționare pașnică” a crizei
    17.55 ONU face apel la toate părțile implicate să „se abțină de la orice violențe”
    "
    • +3 (13 voturi)    
      UE este „foarte îngrijorată” (Joi, 6 ianuarie 2022, 19:21)

      blackbeard [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      UE intotdeauna a fost ingrijorata. End.
    • +3 (3 voturi)    
      Si ce ar fi trebuit sa faca ? (Joi, 6 ianuarie 2022, 20:06)

      UnAltVasile [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      mai concret
  • -1 (19 voturi)    
    Popescul, a man on a mission (Joi, 6 ianuarie 2022, 20:01)

    Fu Leng [utilizator]

    Sa-l aplaudam, mai rar asa dedicatie bullshevina. Creca omul e un fel de polcovnic in exil. Deja creca se viseaza mahar la Soci dupa 20 de ani de slujire….