Von der Leyen: Polonia trebuie să dizolve Camera disciplinară a judecătorilor pentru a i se aproba PNRR-ul

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 28 octombrie 2021, 16:33 Actualitate | Internaţional


Ursula von der Leyen
Foto: Olivier HOSLET / AFP / Profimedia
Polonia trebuie să desfiinţeze noua cameră disciplinară pentru judecători înainte ca Bruxellesul să-i aprobe Planul de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), a declarat joi preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.

„Dorim să punem în acest plan de redresare şi rezilienţă un angajament clar de dizolvare a camerei disciplinare, de a pune capăt sau de a reforma regimul disciplinar şi de a începe procesul de reinstalare a judecătorilor”, a spus ea la o conferinţă de presă, potrivit Reuters și Agerpres.

„Cred că este realizabil, sper că vom ajunge la un acord. Dar partea de reforme este o condiţie sine qua non”, a indicat preşedinta Comisiei Europene.

Camera disciplinară a Curţii Supreme poloneze este o nouă instituţie creată în cadrul reformei sistemului judiciar efectuate de guvernul polonez condus de formaţiunea conservatoare Lege şi Justiţie (PiS) şi contestată de opoziţie şi de Bruxelles. Competenţa Camerei Disciplinare acoperă, printre altele, cauzele disciplinare referitoare la judecătorii Curţii Supreme şi, în apel, pe cele referitoare la judecătorii instanţelor de drept comun.

Camera disciplinară din Polonia încalcă legislația UE


După ce procedurile lansate de executivul comunitar împotriva Varşoviei pe acest subiect au rămas fără efect, şi anume scrisoarea de punere în întârziere şi avizul motivat, Comisia Europeană a sesizat Curtea de Justiţie a UE (CJUE), considerând că noul regim disciplinar al judecătorilor afectează independenţa justiţiei prin expunerea judecătorilor unor posibile interferenţe politice.

CJUE a dispus Poloniei în luna iulie să suspende imediat activităţile Camerei disciplinare a Curţii Supreme. Guvernul de la Varşovia s-a adresat apoi Tribunalului Constituţional polonez, care a considerat că decizia CJUE este neconstituţională. Prin acest verdict, instanţa poloneză a contestat şi întâietatea dreptului european în faţa celui naţional, amplificând astfel disputele Varşoviei şi Bruxellesul.

Pentru neaplicarea verdictului din luna iulie, CJUE a emis miercuri o nouă hotărâre prin care impune Poloniei o amendă de un milion de euro pe zi.

Premierul polonez Mateusz Morawiecki acuză în această chestiune un „şantaj” din partea instituţiilor europene şi consideră că unele dintre acestea „îşi atribuie dreptul de a decide asupra unor competenţe care nu le-au fost transferate”. Guvernul său promisese anterior că va dizolva respectiva Cameră disciplinară, dar în cadrul unor reforme mai largi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1084 vizualizari

  • 0 (22 voturi)    
    nici macar nu se mai ascund... (Joi, 28 octombrie 2021, 16:42)

    demaGOGU [utilizator]

    ...komisarii sovietici erau un munte de subtilitate fara de birocratia bruxelleza.
    • -2 (14 voturi)    
      Ba, la noi, se ascunde "reforma" Hidroelectrica (Joi, 28 octombrie 2021, 17:42)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Se trece sub tacere conditia de a vinde Hidroelectrica.
      Oare de ce o ascund, daca o fi benefica noua?
      Cu aceasta "reforma" vad ca nu se mindreste nimeni. Cine a negociat-o?
    • 0 (12 voturi)    
      Ursula (Joi, 28 octombrie 2021, 19:08)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ar face bine sa mai citeasca odata , cu atentie, Tratatul UE. Stiu , e greu , sunt multe pagini, dar merita efortul. Va reveni cu picioarele pe pamant.
      • -1 (7 voturi)    
        hahaha (Joi, 28 octombrie 2021, 21:47)

        robert.b [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        cred ca s-a apucat deja. cum de ce!? ca i-a zis unu', gogo. dema gogu.
    • +1 (7 voturi)    
      Komisarii sovietici discutau si iar discutau? (Joi, 28 octombrie 2021, 21:08)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Aloo, aia erau deja cu tancurile acolo..

      Confunzi marfa, tovarase. Tarile care au intrat in UE s-au rugat ele de UE sa fie primite. Au semnat un acord si si-au luat niste angajamente clare.

      Respectarea statului de drept e trecuta acolo si nu e negociabila.

      UE nu se compara cu blocul sovietic, care era o puscarie pentru popoare. UE e ca un club: nu respecti regulile, nu esti obligat sa ramai, iesi cand vrei. Vezi UK.

      Polonia ar trebui sa aleaga, nu ii obliga nimeni sa stea.
      • +1 (5 voturi)    
        Aceeași mentalitate de subordonare... (Joi, 28 octombrie 2021, 22:49)

        hsl [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        Nu s-a rugat nimeni de UE ci statele au negociat condiții în care să colaboreze în primul rând pe probleme ECONOMICE și în subsidiar pe unele probleme de factură socială.
        Odată devenite membre, statele naționale dobândesc drepturi și obligații identice și nu au absolut niciun motiv să accepte ca UE să decidă în domenii în care nu a dobândit competențe prin tratate, indiferent ce zice o curte sau alta.
  • -1 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 28 octombrie 2021, 17:32)

    [anonim]

  • +1 (15 voturi)    
    Poate ca o astfel de camera isi (Joi, 28 octombrie 2021, 17:40)

    persuasiv [utilizator]

    are rostul ei.Fiecare trebuie sa dea socoteala pentru tot ceea ce face in slujba statului fiind.
    • 0 (6 voturi)    
      Legea Raspunderii Manageriale nu a fost nici (Joi, 28 octombrie 2021, 18:31)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      macar pomenita la noi, nicicum impusa, desi este o lege esentiala in toate statele vestice inca din anii'70.

      Orice manager care prin deciziile sale provoaca cu intentie dificulati unei intreprinderi (chiar daca este privata sau familiala ) este trecut pe o lista neagra nationala, un fel de cazier si nici el, nici toate rudele sale pina la gradul IV nu mai au voie sa fie manageri sau sa faca parte din board-ul vreunei firme.

      Chiar daca este actionar, este obligat, fie sa vinda, fie sa aiba drept doar la profit, dar fara drept de vot.
      Aceste prevederi sunt suplimentare fata de culpele penale.

      Cu o astfel de lege, s-ar mai fi gasit manageri-mercenari care sa distruga tot?
    • +3 (5 voturi)    
      Crezi ca nu aveau alt mecanism? (Joi, 28 octombrie 2021, 18:39)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      Crezi ca nu aveau alt mecanism de control al magistratilor?
      Chestia aia e exact ca Sectia de anchetare a magistratilor de la noi, care a fost creata sa sustraga dosarele/anchetele care INCLUD un magistrat (deci nu neaparat care il vizeaza in principal pe un magistrat) de la DNA, DIICOT sau alte entitati, apoi sa nu faca nimic cu ele! E o structura care e menita sa protejeze marii corupti prin neanchetarea lor!
      Dar ghici ce! mereu am avut CSM care se ocupa cu tragerea la raspundere a magistratilor in caz de nereguli!
      Tu acum dezinformezi prin raspandirea ideii ca "pana acum magistratii nu erau anchetati"!
      • 0 (6 voturi)    
        Nu am pomenit nimic de ''anchetati'' (Joi, 28 octombrie 2021, 19:32)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

        vreau sa dea socoteala fiecare,pentru fiecare milimetru,cu celeritate.
        • +3 (3 voturi)    
          Si de ce nu pot dea socoteala? (Joi, 28 octombrie 2021, 21:24)

          sile_v [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

          Existau structuri si condamnari gramada impotriva magistratilor si inainte de porcaria numita SIIJ.

          Erau acuzati (in functie de incadraeea penala_ de DNA, DIICOt sau Parchetul General si trimisi in judecata, unde erau condamnati sau nu. Dar exista o gramada de cazuri cunoscute de magistrati unde s-au obtinut condamnari.

          Dupa SIIJ - pauza. Gol. Vid. Nada. Nimic. Doi ani de vacanta. Asta apropo de "sa dea socoteala fiecare,pentru fiecare milimetru,cu celeritate"

          Nu o structura controlata total politic cum e SIIJ e solutia.
          • 0 (6 voturi)    
            Eu cred că nici DNA nu-și mai are rostul (Joi, 28 octombrie 2021, 22:51)

            hsl [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

            Ori desființăm toate parchetele și secțiile „speciale”, ori acceptăm că toate își au locul în sistemul românesc.
        • +1 (1 vot)    
          Sa dea! (Vineri, 29 octombrie 2021, 18:16)

          Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

          Sa dea socoteala, da! Dar sa infiintezi o structura de clocit dosare pana la prescriere, cu pretextul/minciuna ca nu exista nici o structura de anchetare a magistratilor, nu!
          Aici e problema! Marea majoritate a oamenilor nu sunt informati sau sunt ignoranti, nu au capacitatea sa inteleaga structura de functionare a statului, sau pur si simplu se opun aflarii acestor informatii! Pe fondul acesta este propagata minciuna, asa cum faci si tu!
    • +1 (3 voturi)    
      Stii care e rostul unei astfel de structuri? (Joi, 28 octombrie 2021, 21:14)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      Sa creezi o palnie. Un punct unic de trecere. Toti vor trece pe acolo si numai pe acolo.

      Si apoi, hat! Pui mana pe structura asta si ii ai pe toti la mana.

      Asta e tot rostul. Creezi o structura de la zero, iti pui sefii si apoi ai pus seaua pe justitie, nefind nevoi sa controlezi mai mult de cativa oameni.

      Vezi SIIJ. Cine a fost propus POLITIC sa fie sef la DNA de catre ministru POLITIC Tudorel? Adinaaaa Floreaaaaa!

      Pe cine a pus "independentul" CSM ca sef la SIIJ? Bingo! Tot pe Adina Florea! Ca se terminasera procurorii in Romania.

      Exact, dar exact, acelasi lucru se intampla in Polonia
    • -1 (1 vot)    
      Marea problemă (Vineri, 29 octombrie 2021, 7:26)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      Marea problemă este pe ce criterii sunt aleși sau numiți membrii acestei camere.
      Da, nu zic că nu există udecători corupți. Dar pe acei judecători corupți îi pot ancheta niște procurori și judeca alți judecători. De ce trebuie oare să fie o cameră specială pentru aceasta? Cumva cei care sunt în acea cameră ar fi niște super-procurori și niște super-judecători? Și cine și pe ce criterii îi alege sua numește acolo? Nu cumva ideea este ca această cameră să vegheze ca să nu îndrăznească nici un procuror și nici un judecător să cerceteze afacerile necurate pe care le fac oamenii Partidului? Nu este oare o încălcare a principiului separației puterilor în stat și o tendință spre totalitarism?
  • -2 (14 voturi)    
    Bravo (Joi, 28 octombrie 2021, 17:44)

    Akylas [utilizator]

    Foarte bine, asa le trebuie. Daca vor in UE, sa se conformeze. Nationalismul si populismul nu aduc nimic bun !!!
    • -3 (9 voturi)    
      cum nu? (Joi, 28 octombrie 2021, 19:52)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui Akylas

      Cea mai nationalista tara din lume e America (USA mai exact)...

      pe fiecare casa e steagul lor, in mai toate masinile e steagul lor, sunt sute de articole vestimentare in US pe care este imprimat steagul Americii .... deci intr-un cuvant sunt nationalisti rau oamenii...

      unde e problema?
      • -2 (8 voturi)    
        Nu conteaza unde isi infig polonezii steagul' (Joi, 28 octombrie 2021, 21:31)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

        Nu intereseaza pe nimeni. Nu asta conteaza.

        Conteaza ca politicienii polonezi au gasit cai in a controla toate puterile in stat, adica si justitia. Si au eliminat pas cu pas toate acele institutii care se controlau si se echilibrau reciproc, adica as anumitele mecanisme "check and balance"

        Ganditi la justitie, Banca Nationala, Curtea Constitutionala, Curtea de Conturi, Consiliul Concurentei, CNA si inca multe altele, Cum ar fi sa fie absolut toate controlate politic in mod direct de cel care a castigat ultimele alegeri?

        Se ajunge la o pseudo-democratie, la o democratie de fatada, care mai simuleaza niste mizerii de alegeri. Se ajunge la politici in care chiar si o majoritate de 50% + 1 om sa ia decizii care ar trebui sa fie luate de marea masa a populatiei.

        Polonia a semnat cu mana ei in acordul de aderare ca nu va face asa ceva,

        Asta e problema.
  • -2 (6 voturi)    
    Cam cum face Rusia folosind gazele :)) (Joi, 28 octombrie 2021, 17:50)

    CezarN [utilizator]

    Cine se iubeste se intalneste :))
  • +1 (11 voturi)    
    aceasta femeie (Joi, 28 octombrie 2021, 19:49)

    Scarface1000 [utilizator]

    hopa...ma scuzati ca am numit-o femeie ca poate doamna se "identifica" ca fiind altceva gen non binar sau transgender...

    Deci acest om venit din neant si nealasa de nimeni are puterea de a bloca fondurile destinate unei tari iar noi cetatenii Europei nu avem ABOSOLUT nici un mecanism de a o sanctiona prin vot, frumos nu?

    UE ar trebuii sa se limiteze la ce a fost initial creeata adica libertatea de miscare a marfurilor si a oamenilor...

    dar vad ca se incearca formarea unei uniuni cu tenta Sovietica ( daca nu faceti cum vrem noi nu va dam asta)

    Daca e asa tare miss Von der Lyen de ce nu sanctioneaza Germania pt faptul ca si-au facut gazoduct direct cu Rusii iar Rusia e vizata de sanctiuni economice deci teoretic nu ai voie sa faci afaceri mari cu Rusii!

    Face si ea cu cine isi permite adica cu Estul Europei, ca la vestici nu am vazut sa le fi zis ceva desi nici ei nu sunt nici pe departe perfecti...
    • -3 (5 voturi)    
      Atunci trebuia sa fii atent ce semnezi (Joi, 28 octombrie 2021, 21:41)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      UE e in primul rand o comuniune de VALORI. Nu doar o piata comuna de rosii si castraveti

      Si in valorile alea sunt trecute respectul pentru mecanismul statului de drept.

      Si nu inteleg de ce trebuie sa explic asta unui roman.

      Fara presiunea constanta a UE asupra Romaniei sa se conformeze, ne gaseam si azi in frumosii ani 2000, inainte de epoca UE.

      Ati uitat? Va aduc eu aminte. Imunitatea politica in fata justitiei era totata (si ultimul primar de comuna avea imunitate totala, indiferent de cat si cum fura), in sedintele de guvern primul ministru Nastase discuta cu ministrul de justitie Stanoiu cand "da drumul la dosarul" opozantului politic, iar procurorii care isi luau misiunea in serios erau arestatu (Lele), zburau de la geam (Panait) sau mureau in chinuri, otraziti cu alumina (procuroarea Sega)

      Asta e "independenta" pe care o cautati? Cum ar fost ca UE sa ne accepte fix asa cum suntem, fara sa ne forteze sa intram in lumea civilizata in privinta statului de drept si a independentei justitiei?

      Intr-o tara de felul ala nu e de trait. Daca revenim acolo, tara se va depopula rapid, ca exista optiunea UE, cat o mai exista. Ca nici acum nu suntem departe.
      • +2 (4 voturi)    
        Cică vreo 4% din PIB Italia = bani Camorra (Joi, 28 octombrie 2021, 23:13)

        hsl [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        am mai văzut articole despre D.B. (o bancă din Germania) a plătit miliarde în ultimii ani ca să închidă anchete pe dosare de corupție.
        Avem exemple de anchete cu privire la firme ca M. (o companie cu sediul în SUA, care depășește capitalizarea de 2 biliarde €), sau una din GBR care vindea fiare vechi pe post de fregate, sau, una tot germană care, împreună cu una franțuzească, șpăguia de rupea prin Europa; să amintesc și de premierul care învârtea bani negri pentru partid sau cel care a asigurat Rusiei accesul la cea mai importantă piață europeană cu ocolirea rutelor tradiționale de transport; mai știu și de o țară care nu îndrăznește să pună poprire pe conturile altei companii de peste 2 biliarde pe care a scutit-o de taxe cu încălcarea legislației europene și lista cu ipocrizia europeană poate continua.

        Așa că eu - pro-european convins - n-aș prea crede că morala politicienilor din statele bogate europene este diferită de morala politicienilor din România.
  • +4 (10 voturi)    
    Ursulala (Joi, 28 octombrie 2021, 20:17)

    Theteacher [utilizator]

    Acesta nu este santaj nuuu! Este un stimulent. Cred ca este evident penrtu toata lumea ca Ursula si ai ei ciraci isi depasesc cu mult atributiile. Cred ca au si o placere in asta. Altfel oamenii astia traisesc degeaba. Prosti polonezii ca nu ies din UE. Ca si noi. Sa vedem cui ii mai vinde tanti Ursula gogosi cu smoala???
  • +3 (5 voturi)    
    Santajul (Joi, 28 octombrie 2021, 21:15)

    VOX. [utilizator]

    Este pedepsit de legile europene? (umor negru)
  • +1 (3 voturi)    
    UE (Joi, 28 octombrie 2021, 22:06)

    Iavaccinu [utilizator]

    Hmmm, ce bine miros banii de la UE, ce ne-am bucurat de ei si cum ne ia cu sudori daca nu curg. Stateam noaptea la cozi pe la ambasade, ne milogeam de o viza in pasaport, de intrare in UE, de BANI, apoi cand ne-am ajuns, concedii prin Dubai, salarii de multinationale (ca nu toti avem pile sa lucram la stat), hehe, lasa ca ne-am razgandit, nu ne mai plac regulile la care am aderat cu mare drag. Mare om/popor, mare caracter. Tanti va vinde in continuare gogosi, mere, pere, submarine, sarma, orice, ca nu suntem in stare de mai nimic singuri.
  • +2 (4 voturi)    
    Ce treabă o avea redresarea cu disciplinara?! (Joi, 28 octombrie 2021, 23:19)

    hsl [utilizator]

    Citim de pe ec.eu: facilitatea înseamnă bani pentru statele membre prin care să repare stricăciunile imediate de natură economică și socială generate de pandemie.
    Atât și nimic mai mult.
    Ce legătură este, dnă Ursula, între redresarea Poloniei și existența sau inexistența camerei sale disciplinare?
    • 0 (0 voturi)    
      are (Sâmbătă, 30 octombrie 2021, 2:19)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui hsl

      fiindca magistratii controlati de serviciile secrete dirijate din Vest vor fi trasi pe dreapta, iar companiile occidentale nu vor mai putea fura ca in codru; asta in Polonia, fiindca la noi e sat fara caini pentru vestici