Roman Protasevici, scos în fața jurnaliștilor într-o nouă mascaradă la Minsk: „Mă simt perfect! Nu sunt ostatic, părinții mei sunt ostaticii!” - VIDEO

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 14 iunie 2021, 16:43 Actualitate | Internaţional


Autoritatile bieloruse au difuzat noi imagini cu jurnalistul Roman Protasevici
Foto: Captura video
Jurnalistul bielorus Roman Protasevici a fost adus în fața reporterilor luni la Minsk pentru o conferință de presă susținută de oficiali ai regimului Lukașenko despre aterizarea forțată a avionului Ryanar în urma căreia disidentul a fost arestat, relatează Reuters.

„Arată ca o scenă din Kafka sau Orwell”, afirmă pe Facebook profesorul Franak Viačorka, unul dintre consilierii liderei opoziției bieloruse, Svetlana Tihanovskaia.

„Roman spune: 'Sunt bine! Mă simt perfect! Nu sunt ostatic, părinții mei sunt ostaticii. Părinții mei sunt folosiți de politicieni. Părinții mei se pot întoarce în siguranță acasă'”, relatează Viačorka despre conferința de presă difuzată live și pe Youtube.

Jurnalistul ar fi încercat de asemenea să explice modul în care i-au apărut rănile văzute în anterioarele înregistrări difuzate de autoritățile bieloruse cu acesta.


Pe același subiect:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12003 vizualizari

  • -39 (55 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 14 iunie 2021, 17:45)

    [anonim]

    • +24 (34 voturi)    
      Tu esti Vladimir ? (Luni, 14 iunie 2021, 18:41)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui

      Nu e nevoie sa scrii aici, nu te crede nimeni. Toata lumea rade de tine.
    • +2 (2 voturi)    
      Tactica voastra ruseasca (Marţi, 15 iunie 2021, 12:48)

      Ahha [utilizator] i-a raspuns lui

      de a intoarce totul pe dos, adica adevaratii teroristi ii numesc fix la fel pe adversari. Likashenko si Putin sunt singurii terotristii de stat din lume, care au doborat respectiv deturnat avioane comerciale pentru a-si atinge scopul.
  • +26 (38 voturi)    
    Este (Luni, 14 iunie 2021, 17:53)

    mitg [utilizator]

    De un penibil deosebit. Lucasenco ar trebui prins de un comando si dus direct la tribunal la haga.
    • +14 (20 voturi)    
      Si Slobodan Milosevici era pe cai mari... (Luni, 14 iunie 2021, 19:19)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Si a ajuns ... unde a ajuns.
      • -10 (16 voturi)    
        Слобо a fost trădat din interior (Luni, 14 iunie 2021, 21:33)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Apoi ucis în închisoare de asasini occidentali.
        • +6 (10 voturi)    
          Dovezi, ceva .... ? (Luni, 14 iunie 2021, 22:28)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          Asa pot si eu spune ca Hitler a fost ucis de garda lui de corp...
          • 0 (0 voturi)    
            Citiți articolele Carlei del Ponte... (Marţi, 15 iunie 2021, 17:56)

            Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

            ...dacă doriți să aflați cam pe unde e adevărul.
        • +2 (2 voturi)    
          Слобо ??? Sa inteleg ca erati (Marţi, 15 iunie 2021, 14:52)

          persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          intimi???
  • +12 (16 voturi)    
    Bune tratamente (Luni, 14 iunie 2021, 19:52)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Maine anchetatorii il vor "convinge" sa spuna ca el a fost, de fapt, urcat cu forta in avionul spre Lituania. Noroc cu Lukasenko, invitatia cu MIG-ul a ajuns la timp, doar amenintarea cu bomba s-a ratacit putin pe drum din cauza celor tinuti ostatici prin afara Belarusului. Iar ceilalti pasageri au fost fraieri sa paraseasca tarisoara, continuand sa ramana si ei prizonieri ai sistemului. Cat despre piraterie aeriana nici sa nu vorbim.
  • +18 (20 voturi)    
    E trist... (Luni, 14 iunie 2021, 21:26)

    Nonidem [utilizator]

    E trist ca in Anno Domini 2021 se mai poate vedea o astfel de sceneta de tip pur stalinist cand nevinovatul isi clameaza vinovatia!E trist si degradant ca in Europa mai poate fi un om umilit si batjocorit fara rusine, in vazul lumii!Am toata compasiunea pentru Protasevici si toata scarba si ura pentru individul care se crede stapanul absolut si etern al unui popor pasnic si rabdator!
    • 0 (0 voturi)    
      Adevăratul Raman e cel din acest video (Marţi, 15 iunie 2021, 18:03)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      Un patriot care a crezut că face ce este mai bine pentru țara sa dându-l jos pe Lukașenka, dar care într-un final a înțeles că nu a fost decât o marionetă în mâinile „privaților” care vor să pună mâna pe fabricile de stat din Belarus, fabrici care încă mai produc tractoare, autobuze, camioane, etc. vândute apoi în străinătate, și să le falimenteze așa cum au făcut prin România, Bulgaria, etc. pentru a scăpa de concurență.
  • +2 (2 voturi)    
    Bietul de el,inainte de asta a fost (Marţi, 15 iunie 2021, 14:54)

    persuasiv [utilizator]

    mort de frica.Trista sceneta,tristi actori.Cat de prajit trebuie sa fie kakashenko asta,incat sa creada ca lumea civilizatat ii va inghiti laturile???