Belarus a deturnat avionul lui Roman Protasevici înainte să primească ”amenințarea cu bombă” - furnizor de servicii de email

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 27 mai 2021, 14:54 Actualitate | Internaţional


Traseul avionului Ryanair deviat de Belarus
Foto: Beata Zawrzel/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia
Furnizorul de servicii de email Proton Technologies AG a spus joi că amenințarea cu bombă invocată de autoritățile din Belarus pentru a deturna duminică avionul în care se afla jurnalistul Roman Protasevici a fost trimisă după ce aeronava fusese deviată de la traseul ei, transmite Reuters.

”Nu am văzut nicio dovadă credibilă că ceea ce susțin bielorușii este adevărat”, a spus compania într-un comunicat de presă.

”Vom sprijini autoritățile europene dacă vom primi o solicitare legală”, a adăugat Proton Techologies.

Kremlinul a afirmat miercuri că nu are niciun motiv să se îndoiască de explicațiile Belarusului, care susține că a deviat un avion doar din cauza unei alerte cu bombă, și nu pentru a aresta un opozant aflat la bord, adică pe jurnalistul Roman Protasevici

Autorităţile din Belarus au trimis duminică avioane de vânătoare pentru "a recomanda" unui zbor de pasageri al companiei aeriene irlandeze Ryanair de la Atena spre Vilnius să aterizeze la Minsk, invocând o ameninţare cu bomba atribuită mişcării islamiste palestiniene Hamas.

Dar la sosire, nu au fost găsită nicio bombă şi doi pasageri - Roman Protasevici, un jurnalist belarus de opoziţie în vârstă de 26 de ani, şi partenera sa Sofia Sapega - au fost arestaţi, suscitând o masivă condamnare internaţională.

Pe același subiect:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15217 vizualizari

  • +46 (60 voturi)    
    ehh (Joi, 27 mai 2021, 14:57)

    transpenibilus [utilizator]

    Cine s-ar fi gandit ca rusii mint? Wow.
    Da, bielorusul batca dar tot rus e in Firea si-n simtiri ca si Dodon.igor.
    • +17 (19 voturi)    
      E ca in banc... (Joi, 27 mai 2021, 19:12)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      Putin si Medvedev stau de vorba.
      - Trebuie sa desfiintam fusurile astea orare, creeaza numai probleme, spune Putin.
      - De ce? – intreaba Medvedev.
      - Sun la Beijing sa-i felicit de ziua nationala, si-mi spun ca e maine, sun la Varsovia sa exprim condoleante si-mi spun ca avionul inca n-a decolat…
  • +51 (53 voturi)    
    Era limpede ca ziua,ca asa s-a (Joi, 27 mai 2021, 15:01)

    persuasiv [utilizator]

    intamplat.In rest,minciunile lui kakasenko.
  • +47 (53 voturi)    
    Intuitie (Joi, 27 mai 2021, 15:14)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Carcotasii astia nu pricep ca Lukasenko are o incredibila forta de anticipare....
  • +34 (40 voturi)    
    De parca se mai indoia cineva (Joi, 27 mai 2021, 15:16)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    de spusele rusilor si ale rusofililor.
    Mincinosi cu totii!
    Si lepre, pe deasupra (bine nici pe dedesupt nu arata mai bine!).
  • +31 (37 voturi)    
    ale dreacului de electronice (Joi, 27 mai 2021, 15:19)

    ..13 [utilizator]

    cum pot ele indica real time
    - cand avionul si-a schimbat traiectoria de zbor si
    - cand a venit emailul cu amenintarea

    dar ma gandesc cu maxima placere cum este sa asculti in real time redarea inregistrarii cu ala/aia de a deviat avionul...atunci simtesti toate minciunile aruncate...

    toata chestia este daca mai scapa viu omul cela si daca ar putea sa fie scapat mai repede in ipoteza ca este inca viu, ca de intreg...
  • -38 (52 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 27 mai 2021, 15:27)

    [anonim]

    • +17 (21 voturi)    
      Nu s-a abuzat de niciun cadru legislativ! (Joi, 27 mai 2021, 15:54)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui

      A fost Deturnare, similara unui Act Terorist, nu te mai alinta. Luka se crede Dzeu, un nenorocit dealtfel. Chiar nu va inteleg pe voi postacii bullshevini, sunteti mancurtizati???
      • -12 (16 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 27 mai 2021, 17:12)

        [anonim] i-a raspuns lui Parzivall

      • -14 (16 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 27 mai 2021, 18:09)

        [anonim] i-a raspuns lui Parzivall

        • +14 (14 voturi)    
          toti rusnacii sunteti la fel... (Joi, 27 mai 2021, 19:18)

          florin4u [utilizator] i-a raspuns lui

          grei de cap..ce treaba au autocarele cu avioanele....ce treaba are transportul terestru cu cel aerian...e vorba de alte tratate....care trebuiau a fi respectate....oricum acum nu mai conteaza belarus o sa ajunga in curand ca venezuela!
        • +8 (8 voturi)    
          nene (Joi, 27 mai 2021, 21:54)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui

          Aeronava in zbor este in raspunderea integrala a comandantului.

          Aeronva in zbor nu a incalcat nici o reglementare doar Lukasenko avea o problema...

          trimiti avion de interceptare cand avionul este in afara cursului de zbor, nu raspunde la comunicatii, pp sa are teroristi la bord - vezi 9/11 -, sau are alerta cu bomba la bord si asiguri un spatiu aerian de securitate...dar nu fu nimic din toate acestea...

          Trecerea terestra a unei frontiere este alta mancare de peste
    • +23 (27 voturi)    
      Nu chiar (Joi, 27 mai 2021, 16:02)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui

      Da, este suveran peste propriul spatiu aerian. Dar daca statul respectiv si-a luat anumite angajamente in privinta zborurilor comerciale, atunci ar trebui sa se le respecte.
      • -20 (32 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 27 mai 2021, 16:41)

        [anonim] i-a raspuns lui AntonH

        • +14 (16 voturi)    
          Evident... (Joi, 27 mai 2021, 17:25)

          Thexy [utilizator] i-a raspuns lui

          ...ca nu este incalcare a legislatiei si tu o stii foarte bine. Uite ce spune Conventia de la Geneva, pe care tu ai invocat-o

          Articolul 6
          Serviciile aeriene regulate
          Nici un serviciu aerian internaţional regulat nu va putea fi exploatat deasupra sau în interiorul teritoriului unui Stat contractant dacă nu are permisiunea specială sau orice alta autorizaţie a statului respectiv şi cu condiţia de a se conformă celor cuprinse în aceasta permisiune sau autorizaţie.

          Belarus nu mai are autorizatia nici unul stat civilizat din UE sa ii mai foloseasca spatiul aerian. Acest lucru s-a anuntat din timp, nu era o surpriza, dar totusi au crezut ca au sange in pompa sa forteze lucrurile.
        • +14 (18 voturi)    
          Nu-i problema cetatene (Joi, 27 mai 2021, 18:28)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui

          Interzicerea survolului prin spatiul UE e tot asa de legal. TOATE tarile sunt suverane pe propriul spatiu aerian, nu doar papagalul tau.
          Inca ceva: spatiul aerian e cum e, dar interiorul aeronavei este teritoriu STRAIN, in speta polonez.
          Lukasenko e liber sa zboare spre Rusia, oricum e limpede ca tot acolo se va refugia si asta.
        • +10 (16 voturi)    
          Iarasi nu e asa... (Joi, 27 mai 2021, 18:37)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui

          1. Pilotii au actionat foarte corect, nu li se poate reprosa nimic.
          2. Da, anularea zborului bielorus a fost perfect legala. Cum tot dvs. ati spus, fiecare stat e suveran pe spatiul lui. Diferenta esentiala e ca zborului bielorus i s-a spus dinainte ca nu are ce cauta pe acolo, de asta spun ca decizia e ilegala. Pa cand cursa Ryanair a fost clar deturnata, desi si-a urmat corect traseul aprobat. Deci situatiile nu se compara nici pe departe!
    • +20 (24 voturi)    
      Dom comandant (Joi, 27 mai 2021, 16:04)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui

      ne mai si lasi,cu interpretarile astea ieftine???
      • -19 (27 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 27 mai 2021, 16:45)

        [anonim] i-a raspuns lui persuasiv

        • +11 (15 voturi)    
          Ii tot dai inainte cu fineturi tehnice (Joi, 27 mai 2021, 19:49)

          persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui

          ,ca pilotii,suveranitate,semantica,alea,alea.Prietene,a fost piraterie si terorism.Scurt.Ce o tot freci aiurea???
    • +24 (26 voturi)    
      NU ii permite (Joi, 27 mai 2021, 16:11)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui

      aici gresesti...
      belarusu a incalcat legislatia internationala !
      legile internationale sunt peste cele ale tarii!
      cand e o problema avionul trebuie sa aterizeze la CEL MAI APROPIAT AEROPORT (hint: nu minsk!)
      • -18 (26 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 27 mai 2021, 16:44)

        [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        • +8 (8 voturi)    
          Cu atat mai mult nu aveti dreptate (Joi, 27 mai 2021, 18:26)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui

          Daca e activata prin GPS, cu atat mai mult trebuia sa-si pastreze ruta, tocmai pentru ca GPS-ul sa nu detecteze schimbarea de ruta si sa declanseze bomba.
          Apoi, la distante asa de scurte (10 km respectiv 90 km), nu are importanta pe care aeroport aterizezi. Dar va intreb, ce pilot zboara la 30000 m la numai 10 km de aeroportul pe care oricum trebuie sa aterizeze, ca sa trebuiasca sa se duca la altul???
        • +4 (4 voturi)    
          transcriptul publicat de radio erevan/minsk (Joi, 27 mai 2021, 22:20)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui

          Afirma ca bomba va exploda deasupra Vilnius dar mai era aproape Aleksotas Airport si rusii stiau prea bine...

          deci daca nu va place Vilnous ca si aeroportde destinatie cred ca Aleksotas Airport era o alta alternativa...

          Pilotii chiar nu au judecat in baza datelor pe care le aveau caci altfel ar fi operat, daca luam buna credinta
      • -18 (26 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 27 mai 2021, 16:49)

        [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        • +11 (13 voturi)    
          Ce logica infecta ai... (Joi, 27 mai 2021, 17:26)

          florin4u [utilizator] i-a raspuns lui

          Adica dupa mintea ta neteda odata ce avionul a aterizat la minsk puteau sa il detoneze caci nu era pe parcursul zborului.
          Aceleasi persoane care s-au imbarcat in atena ar fi trebuit sa ajunga si in vilnius.

          Nu e imorala ci e ilegala.in vilnius a ajuns avionul cu cateva persoane inminus despre care nu se stie nimic.

          I se apropie sfarsitul tractoristului.
        • +9 (9 voturi)    
          Cu pasagerii s-a intamplat (Joi, 27 mai 2021, 18:20)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui

          Sau ati uitat de arestare? Deci e clar ca "viata pasagerilor si integritatea aeronavei sunt pastrate" cum spuneti, nu se aplica. Sau te pomenesti ca daca un avion aterizeaza si bomba explodeaza dupa aterizare omorand pasageri nu mai e un act terorist?
        • +6 (6 voturi)    
          draguta... (Joi, 27 mai 2021, 22:23)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui

          Matele ciuntesi orice...

          Avea Ryanair plan de zbor deasupra Belarus???
          Avea, deci avea si permisiunea de a zbura linistit catre destinatie.

          incerci, tot incerci, poate, poate...

          este de remarcat.
    • +18 (20 voturi)    
      Conventia de la Chicago din 1944 (Joi, 27 mai 2021, 16:36)

      inmono [utilizator] i-a raspuns lui

      ... privind transportul aerian civil este legea care se aplica si nu permite asa ceva. E un act de piraterie, iar spatiul aerian are alte reguli fata de apele teritoriale.

      La fel cum regulile sunt diferite ptr aviatie civila fata de cea militara sau navigatia civila fata de militara.
      • -10 (12 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 27 mai 2021, 17:15)

        [anonim] i-a raspuns lui inmono

      • +7 (9 voturi)    
        pe scurt (Joi, 27 mai 2021, 17:32)

        Adr1@n [utilizator] i-a raspuns lui inmono

        daca avionul avea o problema reala (o persoana la bord care nu convenea regimului), tara era intr-adevar suverana si putea sa interzica aeronavei sa intre pe teritoriul sau. putea chiar sa o intoarca din drum. ce NU avea voie sa faca este sa someze aeronava sa opreasca fara un motiv justificat si minciuna lor a fost demontata.

        asta s-ar putea sa fie portita prin care ii vor putea extrage din belarus pe cei 2, am impresia.
        • +5 (5 voturi)    
          era o cursa regulata (Joi, 27 mai 2021, 22:31)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Adr1@n

          Oricine se imbarca era verificat conform regulilor din tarea de imbarcare.

          Odata de avionul isi inchide usile determinanta este decizia pilotului care poate debarca un cetatean care face scandal sau unul care este bolnav insa anunta din timp ref. situatia creata.

          la debarcarea in aeroportul de destinatie nu ai actele solitate de tara de destinatie te trimite pachet inapoi. daca ai ceva problme cu statul respectiv esti retinut la sol.

          Interpretarea Dvs. ref cetatean incorect politic la bord nu are nici o baza legala conform reglementarilor internationale ale aviatiei civile.

          Full stop
    • +12 (12 voturi)    
      Nu te inteleg (Joi, 27 mai 2021, 18:10)

      D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui

      Daca invoci dreptul legal al Belarusiei, care e ilegalitatea comisa de aeronava Ryanair, care sa fi justificat deturnarea de pe traseul aprobat la decolare si aducerea cu forta la sol?

      In virtutea carei prevederi legale stia Lukasenko numele pasagerilor?

      Oricum as incerca sa o intorc, mie tot piraterie aeriana si act dictatorial, fara baza legala imi iese. Si, ca sa continui, vazand reactia rusilor, nu pot spune decat "cine se aseamana, se aduna".

      Asa imi explic masurile luate de lumea civilizata pentru izolarea dictatorilor. Pacat ca sufera mai ales cetatenii de rand, in marea majoritate nevinovati.
    • +8 (10 voturi)    
      Cam confundati lucrurile (Joi, 27 mai 2021, 18:32)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui

      Da, orice stat e suveran. Dar nu deturnezi avionul DUPA ce acesta a primit dreptul de survol. Da, ambarcatiunea poate aresta o nava, dar doar daca, asa cum spuneti, INCALCA legislatia. Avionul, survoland numai spatiul aerian, nu a incalcat nici o legislatie, mai mult, a si primit dreptul de survol. Daca era dinainte anuntat ca nu are ce cauta acolo, si totusi ar fi patruns in spatiul aerian, aveau tot dreptul sa-l forteze sa aterizeze sau chiar sa-l doboare.
  • +39 (43 voturi)    
    Deja e subiect de banc (Joi, 27 mai 2021, 15:31)

    Thexy [utilizator]

    Putin si Medvedev stau de vorba.
    – Trebuie sa desfiintam fusurile astea orare, creeaza numai probleme, spune Putin.
    – De ce? – intreaba Medvedev.
    – Sun la Beijing sa-i felicit de ziua nationala, si-mi spun ca e maine, sun la Varsovia sa exprim condoleante si-mi spun ca avionul inca n-a decolat…

    Sunt atat de penibili rusii si asociatii lor. Mereu sustin ca ceea ce se vede nu este adevarat. Nu inteleg ca faza "Tu crezi ce vezi sau ce iti spun eu" tine doar pe plan local, nu si in afara granitelor.
    • +1 (1 vot)    
      hehe (Joi, 27 mai 2021, 19:50)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Thexy

      Bre, vedeti ca sunteti vreo 6 conturi care tot vehiculati "bancul" asta. Or fi gresit la punctaj la cremlin ca uite, numsi aici fix acelasi bsnc, cu exact aceasi greseala gramaticala il vanturi si tu si postacul TuPaNet.
      Mujicilior...
  • +29 (29 voturi)    
    si probabil tot ei au trimis-o (Joi, 27 mai 2021, 15:41)

    liviu_ [utilizator]

    ca sa aiba motiv...
    • +10 (10 voturi)    
      ha (Joi, 27 mai 2021, 15:56)

      stunt [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      si asta se poate afal la fel de usor....
    • -18 (22 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 27 mai 2021, 16:22)

      [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      • +6 (6 voturi)    
        Asta.. (Joi, 27 mai 2021, 17:29)

        Thexy [utilizator] i-a raspuns lui

        ..de unde ai mai scos-o? Iti pot spune cateva exemple cand ar fi imposibil sa fie arestat chiar daca era pe sol, pe picioarele lui. Cu atat mai mult intr-un zbor fara escala.
    • -8 (12 voturi)    
      Pai Hamas a zis ca ei nu mai fac (Joi, 27 mai 2021, 16:24)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      De astea ca lumea are asa o simpatie pentru ei cand dau cu rachete in Israel.
  • +14 (16 voturi)    
    Dar... (Joi, 27 mai 2021, 15:48)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Exista inca persoane care cred altceva decât ca avionul a fost deturnat strict pentru ca Lukashenko sa puna mâna pe dusmanul sau?
    • -7 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 27 mai 2021, 17:01)

      [anonim] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      • +2 (4 voturi)    
        chiar deturnare (Joi, 27 mai 2021, 22:42)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui

        1. Pentru ca aeronava respecta planuld e zbor stabilit adica conditiile pe care le stiau si aia cu avionul militar...

        2. Minciuna are picioare scurte - iote ca emailul ala a sosit mai tarziu ref bomba la bord...

        zau ca merita ascultata live discutia intre ATC si comandantul aeronavei deturnate din mult mai multe motive...

        va dati seama ca Lukasenko este muci in acest moment all over the world in lumea civilizata si nu in colhozuri

        Avand in vedere si cererea depusa de Ryanair si avand in vedere ca era azilant politic in Lituania bietul jurnalist...astia cu drepturile omului...
    • +2 (8 voturi)    
      Cu siguranta nu... (Joi, 27 mai 2021, 17:31)

      Thexy [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      ...dar exista persoane (nu vreau sa dau numele lui Mihai Esemescu) care incearca sa demonstreze ca rata impunge.
  • +13 (17 voturi)    
    Chiar reala, amenintarea cu bomba nu tine (Joi, 27 mai 2021, 15:58)

    LiviuX [utilizator]

    Nu asa se actioneaza la o omenintare cu bomba. In primul rand nu deviezi avionul decat daca e strict necesar, tocmai pentru a nu alerta teroristul si a-l face sa detoneze bomba imediat. Apoi, aterizezi pe cel mai apropiat aeroport. Ori aici se vede clar pe harta ca Vilnius era mult mai aproaspe decat Minsk, iar avionul a si cotit cu circa 90 grade pentru a se duce spre Minsk. Deci clar o actiune incorecta.
    • -10 (14 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 27 mai 2021, 17:02)

      [anonim] i-a raspuns lui LiviuX

      • +4 (4 voturi)    
        Asta a vrut sa fie banc?? (Joi, 27 mai 2021, 21:50)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui

        Adica Vilnius-ul, unde oricum trebuia sa aterizeze si era si mai aproape nu era potrivit, dar Minsk-ul da? Apoi, pilotii nu au ales aeroportul, li s-a impus sub amenintare! E chiar asa de greu de priceput?
      • +2 (2 voturi)    
        Aleksotas Airport (Joi, 27 mai 2021, 22:45)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui

        era altul cu mult mai potrivit decat cel de la Minsk
  • -18 (34 voturi)    
    Așadar (Joi, 27 mai 2021, 16:08)

    Mazeta [utilizator]

    Autoritățile din Belarus au urmărit vloggerul după un plan minuțios, au infiltrat agenți KGB, au deturnat avionul, dar la sfârșit au uitat să trimită un mail. Logic, n-am ce zice!
    • +9 (13 voturi)    
      Tu si logica sunteti ca Baba cu Mitraliera! (Joi, 27 mai 2021, 16:58)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Incompatibili.
    • +7 (9 voturi)    
      Rusnacule (Joi, 27 mai 2021, 17:30)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ia zi tovarase cat s-au imbarcat in atena si cati au coborat in vilnius.adevarul e ca rusnacii nu au treaba cu logica...nu degeaba sunt la coada vacii
  • -4 (6 voturi)    
    6 spioni KGB au coborat la Minsk (Joi, 27 mai 2021, 17:10)

    tahomir [utilizator]

    cei de la BBC i-au si identificat. Cei 6 au fost, conform BBC (o televiziune de stat din UK, ptr necunoscatori);
    Iason Zisis, said to be a doctoral researcher at Eindhoven University, told Belarus 1TV he was visiting his wife in Minsk so it made sense to disembark. Belarus TV named another passenger, Alexandra Stabredova, who said she asked to stay in Minsk. Sergei Kulakov said his final destination was the city of Vitebsk in northern Belarus.
    Precum vedeti, toti spioni unul si unul.
    In acelasi timp serviciile secrete din Lituania au dat si ele lista celor 6: "". Am incheiat atat citatul cat si lista. De aia e foarte credibila faza cu e-mailul care ramasese agatat in server.
  • -9 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 27 mai 2021, 17:10)

    [anonim]

    • +5 (5 voturi)    
      consecintele urmeaza.... (Joi, 27 mai 2021, 19:25)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui

      belarus o sa faca concurenta venezuelei....!!!
  • -5 (11 voturi)    
    A fost un glitch în Matrix (Joi, 27 mai 2021, 17:28)

    Nyk1 [utilizator]

    La fel ca și decizia celor doi porumbei să meargă cu avionul de la Atena la Vilnius fără să se uite cu mare atenție pe planul de zbor.

    Chiar dacă nu ar fi fost interceptat avionul, ce s-ar fi întâmplat în cazul unei aterizări de urgență a avionului la Minsk? Chiar credeau cei doi că ar fi lăsați mai departe în acest din urmă caz?
    • +1 (5 voturi)    
      Tu ai zburat cu avionul? (Joi, 27 mai 2021, 21:55)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Vorbesti doar ca sa te afli in treaba. Cati din cei care zboara cu avionul studiaza planul de zbor? Sunt sigur ca aproape nimeni! Eu unul am zburat de nenumarate ori, pe diverse rute de tot felul si NICIODATA nu m-a interesat planul de zbor. Iar partea cu aterizarea fortata e chiar hazlie, exact ca drobul de sare, daca ai auzit de povestea asta.
      • 0 (0 voturi)    
        Tu nu ești dizident (Vineri, 28 mai 2021, 17:41)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Îți permiți luxul de a nu te uita pe planul de zbor. Chiar și dacă l-ai înjurat pe Batca aici pe forum, nimeni nu va trimite un MiG să-ți intercepteze avionul. La naiba, poate până și eu l-am mai înjurat în privat - să nu mă audă nimeni - că nu ne-a scos decât târziu vizele turistice.

        Raman Pratasevici n-a avut acest lux, după cum s-a văzut. E o cu totul altă situație când organizezi proteste cu scopul de a dărâma sistemul de guvernare, chiar și dacă doar lași impresia că încerci acest lucru. Șamanul QAnon știe prea bine aceste aspecte. Măcar Raman n-a fost ucis de Batca, spre deosebire de Ashli Babitt care a înroșit cu sângele ei treptele Capitoliului.
  • -9 (11 voturi)    
    Cum trebuie citite stirile (Joi, 27 mai 2021, 17:50)

    Setalcott [utilizator]

    Adica tot scandalul aviatic pus la cale de europeni este circ și teatru politic, amenințarea cu bomba chiar a existat și orice țară care se respecta ar fi procedat exact la fel cu avionul bazat pe informațiile disponibile.
    • +5 (5 voturi)    
      aha (Joi, 27 mai 2021, 19:26)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      ok...si de ce nu au ajuns aceeasi pasageri in vilniius care s-au si imbarcat in atena?

      Pentru ca tractoristu....vrea sa iasa mai repde la pensie...in 4 scanduri
  • -3 (7 voturi)    
    Zborul Belavia Antalya-Minsk de astazi (Joi, 27 mai 2021, 18:49)

    cbs [utilizator]

    UE a decis închiderea spațiului aerian pentru aeronavele înregistrate în Belarus. Astăzi văd că zborul companiei de stat Belavia 8224 (B28224) de la Antalya la Minsk a traversat fara probleme spațiul aerian românesc. (vezi flightradar24). Să Înțeleg că deciziile UE nu se aplică și la noi?!?!
    • +3 (5 voturi)    
      sunt recomandari... (Joi, 27 mai 2021, 19:26)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui cbs

      fiecare stat membru are dreptul de a decide!
    • +1 (3 voturi)    
      a fost cel putin (Joi, 27 mai 2021, 23:24)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui cbs

      Inca unul care a plecat din Larnaca...
  • -2 (6 voturi)    
    eu (Joi, 27 mai 2021, 19:48)

    bo8 [utilizator]

    si iata a venit vremea pentru EU sa afle ca au nevoie ei mai mult de rusi decat rusii de EU... the retard of EU, rumania mai lesne la procesat - o sa ia ceva timp sa compileze acest lucru
  • +8 (10 voturi)    
    Cinste lor! (Joi, 27 mai 2021, 20:14)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Bravo pentru cilolaveci!
    Iata ca supusii lui Putin au actionat PROACTIV, au inlaturat amenintarea cu bomba INAINTE ca aceasta sa fei declarata!
    Dupa, ar fi fost prea tarziu!