Șeful armatei franceze le cere autorilor scrisorii privind pericolele islamismului să părăsească forțele armate

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 12 mai 2021, 15:43 Actualitate | Internaţional


Francois Lecointre (dreapta)
Foto: Jacques Witt / Sipa Press / Profimedia Images
Șeful Comandamentului de Stat Major al armatei franceze a îndemnat soldații care au semnat controversata scrisoare care avertiza despre pericolul unui război civil să părăsească forțele armate, relatează BBC.

Scrisoarea publicată într-o revistă de dreapta acuza guvernul francez de acordarea de „concesiuni” islamismului, aceasta urmând unei scrisori similare publicate în urmă cu trei săptămâni și semnate de peste 1.000 de membri ai forțelor armate, inclusiv de 20 de generali.

Ambele scrisori au fost puternic condamnate de executivul francez dar lăudate de unii politicieni de extrema dreaptă.

Marți, generalul François Lecointre a vorbit despre scrisoare într-un mesaj transmis forțelor armate: „Cel mai rezonabil pas de făcut este cu siguranță părăsirea instituției în vederea exprimării libere a ideilor și convingerilor”, a afirmat șeful Comandamentului de stat major francez.

Deși Lecointre nu a amenințat soldații din spatele scrisorii cu sancțiuni, acesta i-a acuzat că și-au încălcat „datoria de discreție”.

Generalul a spus că armata a fost târâtă într-o dezbatere politică nedorită datorită „convingerilor personale” ale autorilor.

„Fiecare soldat se bucură de libertatea de opinie însă trebuie să distingă fără ambiguități între datoriile militare și civice”, a subliniat acesta.

Scrisoarea soldaților a fost publicată duminică noaptea în Valeurs Actuelles, o revistă de dreapta care apare săptămânal.

Publicația afirmă că scrisoarea a fost redactată de soldați din serviciul militar activ care au dorit să rămână anonimi de teama sancțiunilor.

Autorii scrisorii se descriu ca făcând parte dintr-o generație mai tânără de soldați care au servit în Afganistan, Mali și Republica Centrafricană sau au fost implicați în operațiuni anti-terorism interne.

„Ei și-au pus pielea la bătaie pentru distrugerea islamismului căruia voi îi acordați concesiuni pe solul nostru”, au scris aceștia cu referire la semnatarii primei scrisori care au fost amenințați cu acțiuni legale de guvernul condus de Jean Castex.

„Au luptat aceștia ca voi să permiteți ca Franța să devină un stat eșuat?”, au mai scris soldații.

Un purtător de cuvânt al președintelui Emmanuel Macron a declarat că scrisoarea reprezintă o stratagemă media a politicienei de extrema dreaptă Marine Le Pen pe care sondajele de opinie o plasează în turul 2 al alegerilor prezidențiale de anul viitor.

Franța a propus anul acesta o lege controversată menită să combată ceea ce Macron descrie ca fiind „separatismul islamist”.

REFERINȚĂ:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2901 vizualizari

  • +25 (31 voturi)    
    Nu sunt surprize (Miercuri, 12 mai 2021, 15:53)

    spirache [utilizator]

    Seful de Stat major al Armatei, numit de puterea politică ahtiată de noi și noi bazine electorale, cu orice preț, ce putea să zică? - Plecați acasa voi, cei nemulțumiți de ghetoizarea și moscheizarea țării sau cei care m-au numit politic mă trimit pe mine acasă.
    • -17 (23 voturi)    
      prietene taci! (Miercuri, 12 mai 2021, 16:49)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      prietene taci, te-ai trezit tu ca a venit islamu la tine in tara si nu mai poti sta, nu e asa?
      Nu intelegi si zic sa taci!
      Franta a subjugat tari musulmane si a dat cetatenie multor musulmani care au luptat alaturi de franta in nenumarate razboaie. Ca vorbim de mondial ca vorbim de rebeliunile coloniilor. Multi au luptat alaturi de franta fara sa fie obligati, intre timp au ajuns sa fie cetateni, ei si mai tarziu urmasi lor. Doar ca au fost cetateni de rang 2, adica unul venit de pe front era cazat prin ghetou si el impreuna cu familia lui abia supravietuiau, cand ii lasi in enclave segregate si nu le dai sansa la a invata o meserie, nu ii inveti o meserie, ce asteptari ai? cum vrei tu ca ei sa supravietuiasca. Multi s-au apucat de droguri de furturi. Pe la marginea parisului gasesti cartiere unde iti e frica sa intri in amiaza mare.

      Revenit la soldatii extremisti, ei cer ca oamenii astia sa fie omorati sau sa fie deportati, si daca deportati... unde sa fie cand ei de generatii sunt francezi si strabuni lor au luptat pentru franta, nu algeria sau maroc...? ori sa le fie luata religia? Ai incercat sa te pui in pozitia lor?
      E mai usor sa gasesti un program in care sa educi oamenii decat sa ii extermini tovarase Stalin, sau Her Hitler!
      • +4 (10 voturi)    
        .... te faci ca nu intelegi .... (Miercuri, 12 mai 2021, 18:43)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

        Islamul este ultima religie importanta care a pastrat caracterul militant, Islamul produce credinciosi care nu se integreaza in societatile in care traiesc, considera la legile/cutumele proprii sunt mai importante decat cele locale. Asa ajung sa sacrifice oi la etaj (bloc) cu sangele curgand la vecinii terorizati, care pleaca din casele lor. Daca a aparut scrisoarea inseamna ca problema este pe cale sa dea in clocot, si asta dupa multi ani de toleranta neghioaba.
        • -6 (6 voturi)    
          da da da asa e... (Miercuri, 12 mai 2021, 20:15)

          Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

          Pai in franta se inroleaza mediul academic nu niste neica nimeni, nu?
          Din pacate militarii ca vorbim de franta, germania, romania, USA sau orice armata, sunt din paturile de jos. In USA este precum o meserie, sa te inrolezi in aramata e normal. Ai masa casa, dupa devii veterant bagi opium si devii dependent si cam atat. Armata USA e cel mai mare angajator dupa walmart. de aia si papa bugetu si se plang ca alte tari vezi doamne nu aloca cat ei, pai ce faci prietene cu 1 milion si ceva de soldati pe timp de pace?
          Vorbeste cu soldati din armatele astea din oricare din tarile respective sa vezi ca mare parte sunt pleava societatii, cum sa nu fie usor manipubabil cand, ei nu au educatie de baza.
          Eu iti spun ca radicalizarea inseamna lipsa de educatie si tu imi spui ca religia e lipsa de educatie. SI iti dau dreptate toate religiile duse la exces construiesc extremisti. Ca vorbim de catolcii, sa ne amintim ce faceau in numele religiei cum ardeau oamenii pe rug pentru ca aveau boli mintale sau pentru ca femeia e pacatoasa vorba lu TEODOSIE DE TOMIS!
          Uite ca ai un terorist umanitar aici nu in orientul mijlociu, se numeste mizeria de la Tomis! nu da cu pietre in femei ca nu ii da voie legea dar ar arde cateva pe rug, ca sunt pacatoase din nastere!
          Iti era frica de islamisti? lasa ca ai fratii tai de estrema aici. Femeia e violata ca are fusta scurta, isi ia bataie ca a deranjat barbatu si daca nu o bati nu o iubesti!
          IA CU PAINE, tu si mandri ortodocsi. Numai popoare dezvoltate suntem noi astia din ortodoxie, unu mai breaz ca altu!
  • +12 (16 voturi)    
    S-au exprimat liber si au fost dati afara (Miercuri, 12 mai 2021, 16:17)

    emil bobu [utilizator]

    Mesajul e clar.
  • +13 (15 voturi)    
    pai (Miercuri, 12 mai 2021, 16:24)

    Point [utilizator]

    asta e ceea ce a razbatut la suprafata.parlitii aia or sa fie dati afara cu tinicheaua de gat.ganditi-va la CADA care disparut din senin.
    atat timp cat la conducerea armatei se afla un general de popota sau mai rau,un civil cu fusta,nu va asteptati sa aveti calitate sau echipamente,soldati pregatiti si gata la orice ora.
    la fel,PC-ul a facut din armata o gluma si bietii soldati vad cum tara lor e incet incet,tranformata in pasalac
    si cer cumva stoparea
  • +14 (16 voturi)    
    terminologie (Miercuri, 12 mai 2021, 16:28)

    nimrod [utilizator]

    E vorba de militari nu de soldati. Militarii pot fi si generali. Soldatii nu prea. Poate pe timpul lui Napoleon. Daca semnatarii scrisorii ar fi fost doar soldati ar fi fost trimisi in civilie in secunda doi.
  • +14 (16 voturi)    
    Cred ca seful armatei nu intelege (Miercuri, 12 mai 2021, 16:29)

    John M. [utilizator]

    nimic din ce au cerut cei din randurile de baza ale armatei.
    De fapt, din Iunie 1940 pana azi armata franceza nu prea e luata in calcul intr-o conflagratie de anvergura. E un fel de armata de opereta...
  • +14 (16 voturi)    
    pai daca (Miercuri, 12 mai 2021, 16:42)

    hanu [utilizator]

    ti-ai tradat natiunea (ar zice unii) schimband cultura si compozitia etnica a tarii, importand ideologii barbare, ce altceva poti face decat sa joci in continuare tontoroiul "progre".
    E un soi de Whackamole disperat, gestul fiind probabil transformandu-i in eroi nationali pe semnatarii scrisoricii si alimentand randurile celor cu pareri similare.
    Probabil ca unii politicieni chiar isi imaginau ca nu va exista nici o contrareactie. E drept ca pana acum au fost atitudini molicele (nu a lipsit papica, de asta), insa pe fondul crizei postpandemie se poate intampla orice. Contribuabilul european e suprataxat si agresat din toate partile de culturi ostile. Pe langa asta i se repeta ad nauseam ca e un bigot rasist si fara cultura proprie.
    Altfel, e frica e mare ca iese Lepen, bag seama:)
  • +5 (7 voturi)    
    Circ: „Lume lume, cea mai buna propunere din lume” (Miercuri, 12 mai 2021, 18:38)

    ofCAER [utilizator]

    Fiindca tot reconstruiesc ei, Macron si La France, Catedrala Notre Dame, s-o faca direct moschee!!!