Moartea lui George Floyd: Biden se pronunță înaintea juriului și spune că dovezile sunt „copleșitoare”

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 20 aprilie 2021, 19:31 Actualitate | Internaţional


Joe Biden
Foto: Captura YouTube
Președintele SUA, Joe Biden, a declarat marți că dovezile din proces privind responsabilitatea unui ofițer de poliție alb în moartea lui George Floyd au fost „copleșitoare”, potrivit AFP.

"Mă rog ca verdictul să fie corect. În opinia mea, este copleșitor. Nu aș spune asta dacă juriul nu s-ar fi retras la deliberare", a spus el din Biroul Oval.

"Am ajuns să cunosc familia lui George (...). Este o familie bună", a adăugat el, evocând "angoasa" de a aștepta decizia juriului pentru aceasta din urmă.

Chauvin, un fost ofițer de poliție din Minneapolis, în vârstă de 45 de ani, a pledat nevinovat de acuzațiile de crimă, omucidere și violență intenționată care au dus la moartea lui George Floyd. El se confruntă cu o posibilă pedeapsa de până la 40 de ani de închisoare.
  • Apărare: În pledoaria finală a apărării, avocatul polițistului Derek Chauvin a cerut achitarea clientului său, spunând că procuratura nu a furnizat dovezi irefutabile ale vinovăției sale.
  • Acuzare: Moartea lui George Floyd sub genunchiul lui Derek Chauvin a fost „o crimă” și nu o arestare greșită, a declarat luni procurorul.
Moartea lui George Floyd a survenit din cauza „nivelurilor scăzute de oxigen” după o combinație de acțiuni ale poliției care l-au imobilizat timp de aproape zece minute, a declarat joi un expert la procesul polițistului Derek Chauvin, care a abordat problema centrală a cauzelor morții afro-americanului, potrivit AFP.

Derek Chauvin, în vârstă de 45 de ani, este acuzat că l-a ucis pe George Floyd pe 25 mai 2020, în timp ce l-a imobilizat pe acesta cu genunchiul pe gât, în timp ce acesta își pierdea treptat cunoștința, o dramă care a stârnit un val istoric de furie împotriva rasismului și a violenței poliției în Statele Unite.

George Floyd strigase în repetate rânduri „Nu pot respira” poliției care îl ținea întins cu fața în jos pe asfalt, cu mâinile încătușate la spate, punând presiune pe spate, gât și coaste. Potrivit lui Martin Tobin, un pneumolog chemat să depună mărturie de către acuzare, această combinație de factori a dus la moartea sa, prins între forța poliției și sol.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2915 vizualizari

  • +25 (41 voturi)    
    Imixtiuni grave în justiție! (Marţi, 20 aprilie 2021, 19:37)

    Nyk1 [utilizator]

    Biden = Xi Jinping de USA dacă vine cu asemenea deliberări și intervenții grosolane în actul de justiție! Eu unul îl văd chiar ca pe un motiv serios de impeachment!
    • -12 (24 voturi)    
      Hmm (Marţi, 20 aprilie 2021, 20:33)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Nyk1, marele aparator al justitiei din SUA.
      Dupa ce juriul s-a retras pentru deliberari, poate zice oricine orice, nu mai ajunge la urechile lor.
      "Ma rog ca verdictul sa fie corect" e interventie grosolana? Poate la tine acasa, daca spui asa ceva, te aresteaza FSB-ul. Te inteleg ca esti ingrijorat.
      • +2 (4 voturi)    
        E gresit "imixtiune in justitie" (Miercuri, 21 aprilie 2021, 4:38)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Corect este "incitare la violente" in contextul BLM...blablabla. Dar la partidul comunist nu se pune...:)))
    • -6 (8 voturi)    
      Nu ai dreptate (Marţi, 20 aprilie 2021, 23:01)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Nu e nici o imixiune . La americani nu e ca la romani. In acest moment presedintele se poate pronunta. Atat.
  • +5 (11 voturi)    
    Cei care se mira (Marţi, 20 aprilie 2021, 19:50)

    Luk [utilizator]

    Cei care se mira sunt mincinosi si farisei.
  • +20 (30 voturi)    
    Asa tata, justitia de stanga ! (Marţi, 20 aprilie 2021, 19:54)

    Idealistu [utilizator]

    America s-a dus naibi cu acest presedinte si cu partidul democrat. Doar sa nu ne mai dea lectii, atat !
  • +7 (17 voturi)    
    Dar familia lui (Marţi, 20 aprilie 2021, 20:01)

    Kepler [utilizator]

    Derek a ajuns sa o cunoasca ?!
    Mi se pare un mod partinitor de a vorbi din partea unui politician de acest nivel.
    In plus, se stie ca fiecare familie, oricit de buna, are perlele sale.

    Pe de alta parte, autopsia nu stabileste cauzele care au provocat atacul de cord ceea ce ii da sperante lui Chauvin, insa argumentele pneumologului sint concludente.
  • +21 (29 voturi)    
    SUA sunt modelul nostru? (Marţi, 20 aprilie 2021, 20:09)

    Crysss [utilizator]

    Se pare ca mai nou in SUA politicul intervine pe fata in actul de justitie. E mai rau decat in China si Rusia, macar aia incearca mai pe de ascuns.

    Iar intervenire e putin spus, s-au dus lucrurile pana la nivel de amenintari. Ieri un congressman democrat (Maxine Waters) a chemat oamenii in strada in fata judecatoriei si le-a spus ca daca verdictul nu e favorabil "black lives matter" atunci trebuie sa "ocupe strazile".
    Deci judecatorul trebuie sa judece cu oameni afara urland si cu amenintarea ca incep iar proteste cu vandalisme ca anul trecut.
    Cam asa merg lucrurile in SUA. Oare tara asta chiar e model pt alte tari? Eu as zice ca de cand sunt democratii la putere lucrurile au luat-o razna
    • +11 (17 voturi)    
      Este modelul (Marţi, 20 aprilie 2021, 20:35)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Crysss

      " Asa nu !"
  • +21 (25 voturi)    
    Import the 3rd world, become the 3rd world. (Marţi, 20 aprilie 2021, 20:10)

    AdiSun [utilizator]

    Pai altfel nu se poate, ca da beleme foc la tara.
  • +13 (19 voturi)    
    Lectii (Marţi, 20 aprilie 2021, 20:15)

    Beta Alfa [utilizator]

    Asta vis-a-vis de lectiile pe tema "independentei" justitiei pe care le tot primim de la diversi. Macar JB, in decrepitudinea sa, este sincer intr-un anume sens...
  • +22 (28 voturi)    
    Presiuni politice asupra judecatorului (Marţi, 20 aprilie 2021, 20:17)

    animatron [utilizator]

    Daca verdictul juratilor va fi unul de condamnare, atunci judecatorul stabileste limitele condamnarii, in functie de opinia sa si de jurisprudenta (daca nu tine seama de aceasta, risca sa fie contrazis in apel).

    Daca verdictul juriului va fi unul de achitare, atunci judecatorul nu mai poate face nimic, pronunta achitarea si Chavin e liber (probabil procurorii vor face apel).

    Deci interventia lui Biden e una cat se poate de neavenita, pt ca el reprezinta ramura executiva a puterii federale, e foarte nepotrivit sa puna presiune pe judecator.

    Deja, primaria condusa de stangisti a oferit din banii publici vreo 30 de milioane de dolari familiei infractorului Floyd, inainte de pronuntarea sentintei, deci tot o presiune politica de data asta direct asupra juriului.

    O consecinta a fost ca membri deja selectionati din juriu au fost recuzati pt ca s-au declarat influentati de decizia primariei.

    Justitia nu mai este cu adevarat libera in USA, presiunile politice sunt imense, presiunea mediatica e practic un linsaj permanent, iar procurorii si judecatorii sunt numiti politic de catre partide.

    Vom vedea ce va spune "juriul popular" si gradul de ura cu care se va reactiona in taberele politice adverse.

    America e acum foarte divizata, societatea e polarizata politic la extrem, atmosfera e de "razboi civil mocnit", iar regimul instalat de oligarhie e pazit cu mii de soldati si garduri de sarma ghimpata.

    Oficial, regimul e pazit contra adeptilor presedintelui Trump, doar ca singurul atac terorist in care a si murit un politist la Capitoliu a fost al unui negru musulman (negrii si musulmanii americani sunt minoritati care voteaza majoritar cu stanga) !
  • +6 (16 voturi)    
    Pe Biden (Marţi, 20 aprilie 2021, 20:44)

    adrian88000 [utilizator]

    il coplesesc multe. E mereu coplesit de responsabilitati.
  • +12 (18 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 20 aprilie 2021, 21:15)

    [anonim]

  • +5 (9 voturi)    
    Eu zic sa-i faca Bruxelu un MCV Americii (Marţi, 20 aprilie 2021, 22:57)

    Scarface1000 [utilizator]

    Cum i-a facugt si Romaniei pentru ingerintele politicului in justitie!

    America e una dintre cele mai corupte tari din lumea civilizata si am sa va dau un exemplu concret de ce spun asta!

    La ei partidele si politicienii nu sunt sponsorizate de la bugetul de stat cum sunt la noi la ei partidele si campaniile electorale pot fi sponsorizate de oricine!

    Asa s-a ajuns la faptul ca miliardari obscuri cu diverse interese sponsorizeaza campania unui senator sau congresman american sau de ce n u chiar a presedintelui cu zeci de milioane de dolari apoi cand acesta ajunge in postul vizat e LOGIC ca ii este dator acelui miliardar obscur!

    Aici gasiti toate marile donatii ( declarate ) ale oamenilor de afaceri catre campaniile politicienilor....

    https://www.opensecrets.org/elections-overview/biggest-donors
    • -2 (2 voturi)    
      se cheama lobby si e reglementat de lege (Miercuri, 21 aprilie 2021, 9:33)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      Nu ca in Rusia unde se cheama taxa de Noviciok si e reglementata de Putin.
      • +2 (2 voturi)    
        cum ziceam (Miercuri, 21 aprilie 2021, 13:10)

        Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        In SUA e reglementata prin lege coruptia!