Curtea Supremă a SUA a decis că Trump trebuie să pună la dispoziția procurorilor declarațiile sale fiscale

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 22 februarie 2021, 17:15 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: Profimedia Images / AFP / Brendan SMIALOWSKI
Curtea Supremă a Statelor Unite a decis luni că un procuror din New York poate obține declarațiile fiscale și alte documente financiare ale fostului președinte Donald Trump ca parte a unei anchete penale, relatează Reuters și CNN.

Judecătorii au respins cererea lui Trump de a suspenda decizia din 7 octombrie a unei instanțe inferioare care a obligat Mazarus USA, firma de contabilitate folosită de Trump, de a se conforma unei cereri de a preda unui juriu materiale solicitate de procurorul democrat Cyrus Vance din Manhattan.

Curtea Supremă se mai pronunțase deja cu privire la dispută, respingând în luna iulie a anului trecut argumentația mai amplă a lui Trump că un președinte în exercițiu este imun în fața oricărei anchete penale în timpul exercitării mandatului.

Spre deosebire de toți ceilalți președinți recenți ai SUA, Trump a refuzat să își publice declarațiile fiscale în timpul celor patru ani de mandat.

Datele ar putea oferi detalii cu privire la averea sa și activitățile Trump Organization, compania imobiliară deținută de familia sa.

Decizia de luni a Curții Supreme a fost publicată fără opinii separate și reprezintă o lovitură grea pentru fostul președinte republican care a încercat să își țină secrete finanțele.

Citește și:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


4168 vizualizari

  • +14 (22 voturi)    
    Santajatul (Luni, 22 februarie 2021, 17:22)

    mitg [utilizator]

    Acum vom vedea si ca este sarac parlit.

    Radea de miliardari cu averi de 1-2 miliarde ca fiind saraki, dar acum va vedea toata lumea ca imparatul de fapt e pe minus!
    • -6 (6 voturi)    
      stii ce inseamna real time (Luni, 22 februarie 2021, 22:14)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      https://www.forbes.com/profile/donald-trump/?sh=67ddc15847bd
  • +10 (20 voturi)    
    ///// (Luni, 22 februarie 2021, 17:32)

    GemstonePig [utilizator]

    Acum se va vedea ca e rupt in dos, are active de 2 miliarde si datorii de 3.
    • -4 (8 voturi)    
      daca nu sunt datorii la stat (Luni, 22 februarie 2021, 19:45)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      e treaba creditorilor.
  • -14 (24 voturi)    
    Trump (Luni, 22 februarie 2021, 17:36)

    emilclick [utilizator]

    Inteleg ca Presedintele Trump a refuza sa-si publice declaratiile fiscale, dar se intelege ca ele au fost completate si depuse la termenul legal la administratia financiara. Deci ele exista. Un procuror are acces la aceste documente daca desfasoara o ancheta deschisa oficial prin decizia procurorului general. Un procuror oarecare, banuesc ca nu are acces la aceste documente. Deci cine este procurorul care a avut nevoie de o decizie judecatoreasca pentru a obtine accesul la aceste documente. Ce ancheta face el si in ce baza?
    • +7 (15 voturi)    
      ... (Luni, 22 februarie 2021, 18:34)

      mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui emilclick

      Iti propun sa il reclami la SS.
    • +9 (11 voturi)    
      . (Luni, 22 februarie 2021, 18:37)

      Tomato [utilizator] i-a raspuns lui emilclick

      Trump a contestat accesul procurorului intr-o "ancheta deschisa oficial prin decizia procurorului general." Asa ca mai incet cu banuitul si intrebatul.
      • -4 (6 voturi)    
        Ancheta (Marţi, 23 februarie 2021, 0:08)

        emilclick [utilizator] i-a raspuns lui Tomato

        Multumesc. Am vazut ca Trump a avut mai multe anchete cu decizia procurorului general, dar aceasta ancheta desfasurata de ''un procuror din Manhatan'' nu stiu sa fie cu decizia procurorului general.
    • +10 (18 voturi)    
      Repede domn't procuror (Luni, 22 februarie 2021, 18:43)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui emilclick

      Sa raspundeti lu' nea' Emil zis si clickbait! Pai se poate domn' procuror? Faceti asa ancheta si pe emil nu-l anuntati despre detalii?

      Nea iemil, pana vine domn' procuror pot sa iti spun eu ca se ancheteaza posibile acte de frauda facute de nea' trump. in special legate de deduceri fiscale la care nea' trump e posibil sa fi aplicat fara sa fi avut dreptul.
      Faptul ca exista niste declaratii fiscale depuse nu inseamna automat ca acele declaratii fiscale sunt si corecte.

      Informatii despre subiect sunt destule, e suficient un search sa afli despre ce e vorba, daca chiar nu stii (desi m-ar mira). Il mai stii pe ala micu, Cohen? Ala da din casa. Si mai dau si bancile, alea de s-ar putea sa fi fost trase in piept.

      E ok, pregatim pop-corn. Cu trump si qanon nu ne plictisim
    • -3 (7 voturi)    
      irs (Luni, 22 februarie 2021, 19:43)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui emilclick

      are propriul organ de cercetare si urmarire penala. aia l'au prins pe al capone.
      anchetatorii de la irs sunt mai temuti ca orice procuror federal, de orice grad.
      iar irs este la finante, nu la justitie, deci este nevoie de ordin judecatoresc, nu la cererea procurorului.
  • +7 (13 voturi)    
    .... (Luni, 22 februarie 2021, 17:39)

    Andrei_Buc [utilizator]

    Daca nu are nimic de ascuns... bhaha haahahahahahaaha :))))
  • +4 (10 voturi)    
    Nasol ! (Luni, 22 februarie 2021, 17:46)

    Susufler0 [utilizator]

    :((

    PS. :)))))))))
  • -11 (25 voturi)    
    Foarte frumos (Luni, 22 februarie 2021, 17:52)

    Observatory [utilizator]

    ... dac aceasta Curte suprema, va aplica aceiași lege și procedura și pentru Marioneta Obiden
    • +6 (10 voturi)    
      Imagineaza-ti (Luni, 22 februarie 2021, 18:47)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Ca e majoritar republicana! Mindblowing!
      • +3 (9 voturi)    
        Tartanii nu pot pricepe ca la America (Luni, 22 februarie 2021, 19:32)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui justin

        nu-i ca in Romanika ! Fiinc'-ai pus tu procuroru', el te scoate din rahat !
        • +7 (11 voturi)    
          sa-ti fie gura aurita (Luni, 22 februarie 2021, 22:51)

          justin [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          In rahat sa ramana prietenu tau!
          • -5 (9 voturi)    
            Pana la urma te-ai hotarat cum e ? (Marţi, 23 februarie 2021, 3:45)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui justin

            Ca vad ca daca se aduce vorba de Obama, te vaiti ca Judecatorii de la Curtea Suprema e rai fin'ca e republicani. Daca iti spun ca juzii pusi de Trumpsy sunt impartiali si dau solutii impotriva lui, atunci e buni ! :)))))
  • +8 (12 voturi)    
    s-a rușinat.... (Luni, 22 februarie 2021, 18:05)

    minus [utilizator]

    fata de procurorul democrat din Manhattan, dar acum Curtea Suprema- controlata (tot) de comunisti, nu-i asa? i-a zis ca nu e cazul.
    Un semn de normalitate, pana la urma. Lasa omule rușinea deoparte si arata lumii ce esti!
    • -6 (10 voturi)    
      pai (Luni, 22 februarie 2021, 19:39)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui minus

      daca pt. casele lui ciolanis s'a ajuns la iccj, crezi ca un sef de stat poate fi tras de sireturi de un pitzifelnic din procuratura ?
      cazul unui presedinte sau fost presedinte, este de competenta unei inalte curti federale,
      procurorii, in sua, sunt numai functionari ai ministerului de justitie. fara ordin de la o curte de justitie competenta....in acest caz, curtea suprema. probabil este vorba de declaratiile de venit ale sale, personale. caci, cele ale bijnisurilor nu ar fi fost problema.
  • +3 (13 voturi)    
    Pai sa se duca la IRS (Luni, 22 februarie 2021, 18:40)

    Parzivall [utilizator]

    Ca e bine stiut, nu iti faci taxele la final de an, vin aia dupa tine si in mormant. Trump nu are cum sa ascunda nimic, doar ca declaratiile fiscale se supun unor anumite legi de privacy, etc. Ce atata valva???? Sau voi credeti ca America e Romanika?
    • -3 (9 voturi)    
      exact (Luni, 22 februarie 2021, 19:34)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      iare, irs are originalele declaratiilor. la cetatean, sau firma, sunt copii, care nici macar nu conteaza. si le pastrezi numai pt. confruntare, daca e nevoie. de obicei, recomandarea este numai pt. ultimii trei ani. deci, orice tribunal poate ordona irs sa le prezinte, dar numai pt. uzul tribunalului, nu al presei. irs are organul sau de anchetare, specializat, mult mai bun decat procurorii obisnuiti. daca ii este cuiva frica de cineva, ma refer la cetatenii americani, irs este cea mai temuta organizatie guvernamentala. aia l'au prins pe al capone, nu procurorii de rand.
      in cazul lui trompa, sunt mai multe feluri de declaratii de venit, cele privat, ale familiei sau pt. afacerile pe care le poseda. afacerile au alt regim.
      in niciun caz, nu pot fi facute publice. chiar si dupa verdict, daca sunt probe. numai partea care l'ar incrimina, eventual, si aia cu multa perdea.
      • +12 (18 voturi)    
        Cand ai neobrazarea (Luni, 22 februarie 2021, 21:00)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        sa platesti $750 taxe pe un an de zile (1918) cand tu invarti sute de milioane, poti sa fii sigur ca la IRS s-a dat alarma. Inca de prin anii 80 Trump pacalea pe toata lumea prin metoda "rob Peter to pay Paul", adica imprumuta bani ca sa-si plateasca datoriile care nu erau achitate niciodata. Sunt curios cum o sa scoata Deutsche Bank de la el cele 400 de milioane date imediat dupa alegerea sa din 2016.Trump a jucat la cacealma tot timpul si a primit bani multi inapoi de la guvernul federal (tax refund) si cu asta o sa-l priponeasca IRS-ul.
        • -6 (14 voturi)    
          in 1918 (Luni, 22 februarie 2021, 21:57)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui John M.

          poate tac'so mare.
          firmele sale fac declaratiile separat de declaratia personala. ce e intre banci si el, nu'i treaba procurorilor, sunt spete civile. vrajeala mare.
          orice datorie care nu e la stat, nu e traba irs.
          • +4 (4 voturi)    
            Well... (Marţi, 23 februarie 2021, 7:05)

            John M. [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            Absolut tot ce are legatura cu banii e treaba IRS. De la cei ce castiga la Las Vegas la cei cu profit la NYSE de pe Wall Street, totul e sub lupa IRS.
            Memorabil: Prin anii 80 un jucator faimos de baseball a trimis in tribune a 200-a minge care valora 1 milion de dolari. Cel care a prins-o a dat-o inapoi, dar IRS l-a gasit si a vrut sa-l taxeze pentru ca pentru cateva minute a avut-o in posesie, ceea ce a ridicat un val de proteste si numai asa a scapat.