Polonia cere din nou Germaniei despăgubiri de război, în contextul disputei privind gazoductul Nord Stream 2

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 12 februarie 2021, 17:21 Actualitate | Internaţional


Mateusz Morawiecki
Foto: Captura Twitter
Premierul polonez Mateusz Morawiecki a cerut vineri Germaniei să plătească despăgubiri de război Poloniei, după ce preşedintele german Frank-Walter Steinmeier a sugerat că Germania construieşte gazoductul Nord Stream 2 ca o datorie de război faţă de Rusia, relatează agenţia DPA, potrivit Agerpres.

Într-un interviu acordat în weekend, Steinmeier a dat de înţeles că Germania are o obligaţie istorică de a realiza acest gazoduct cu Rusia, amintind de invazia germană în Uniunea Sovietică în al Doilea Război Mondial.

Premierul polonez a reacţionat într-o postare pe Facebook în care s-a arătat bucuros că Steinmeier admite că consecinţele celui de-al Doilea Război Mondial pot avea un impact asupra deciziilor politice şi economice din prezent.

''Polonia nu a primit niciodată despăgubiri - în pofida distrugerilor teribile provocate de Germania nazistă. Şase milioane de polonezi au fost ucişi. Mii de oraşe şi sate au fost rase de pe faţa pământului, inclusiv capitala Poloniei, Varşovia'', a adăugat Morawiecki în postarea sa, alături de o fotografie cu capitala poloneză distrusă.

Totuşi, construcţia Nord Stream 2 nu este o formă de despăgubire, însă ea va dăuna solidarităţii europene, crede şeful guvernului de la Varşovia. ''Construcţia unor punţi între Europa şi Rusia nu se poate face peste capul Europei Centrale şi de Est'', a mai scris premierul polonez în mesajul său.

Comentariile lui Steinmeier din acel interviu au provocat indignare şi în Ucraina, ţara prin care tranzitează cea mai mare parte a gazului rusesc livrat Vestului Europei, dar după finalizarea Nord Stream 2 această conductă va prelua din gazul care în prezent trece prin Ucraina.

Partidul conservator Lege şi Justiţie (PiS), care guvernează Polonia, a readus de mai multe ori în discuţie în ultimii ani problema despăgubirilor de război. Dar guvernul de la Berlin a respins toate aceste solicitări, afirmând că această problemă a fost închisă în urma acordului ''Doi Plus Patru" - cele două Germanii RDG şi RFG, plus Statele Unite, Uniunea Sovietică, Marea Britanie şi Franţa - încheiat în anul 1990 pentru reunificarea Germaniei.

Citește și:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


4460 vizualizari

  • -2 (16 voturi)    
    Lol (Vineri, 12 februarie 2021, 17:40)

    mitg [utilizator]

    Polonezii petarde totale, dar daca "Frank-Walter Steinmeier a sugerat că Germania construieşte gazoductul Nord Stream 2 ca o datorie de război faţă de Rusia"

    acest frenc a facut o asemenea greseala, atunci ar trebui revocat din functie instant. Sau sa ceara intr-adevar si Romania si Grecia si Suedia si cine o mai fi despagubiri de astea.
  • -1 (19 voturi)    
    Suntem alături de polonezi! (Vineri, 12 februarie 2021, 17:48)

    Nyk1 [utilizator]

    Nemții trebuie să plătească despăgubiri și României pentru Dictatul de la Viena! Trebuie să le spunem clar și răspicat teutonilor: nu poți să rupi din teritoriul altui stat fără consecințe! Noroc cu Stalin și cu întoarcerea armelor împotriva naziștilor, că altfel nu am mai fi recuperat Transilvania de Nord, dar Germania tot trebuie să plătească, pentru că a încălcat cu bună știință suveranitatea României!
    • +3 (9 voturi)    
      polonia a primit teritorii de la nemti dupa razboi (Vineri, 12 februarie 2021, 18:34)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      insa a cedat teritorii rusilor. Prin urmare polonia si-a primit despagubirile de la nemti dar trebuie sa mai primeasca de la rusi asa ca nu are decat sa se duca morawiecki la putin sa ii ceara despagubiri si sa ne arate si noua ce o sa primeasca in schimb.
  • +13 (15 voturi)    
    Pai daca (Vineri, 12 februarie 2021, 17:51)

    ACP [utilizator]

    situatia despagubirilor s-a transat in 1990 cu URSS la masa atunci cum mai trebuie platite desagbiri catre Rusia? Polonia care nici nu a semnat respectivul acord nu are dreptul? A semnat altcineva pentru ei? Steinmeier nu e prea coerent.
  • +12 (12 voturi)    
    nice! (Vineri, 12 februarie 2021, 17:56)

    hanu [utilizator]

    bine punctat.
  • 0 (2 voturi)    
    Steinmeier e omul rusilor (Vineri, 12 februarie 2021, 20:48)

    Koczka [utilizator]

    A fost seful cancelariei lui Schroder si ulterior ministru de externe in doua guverne diferite. Schroder este acum angajat de Gazprom. E evident ca este interesat si implicat in piata energetica ceea ce nu este normal, presedintele RFG neavand nici o atributie in acest domeniu.
  • +2 (4 voturi)    
    Te pune pe ganduri (Vineri, 12 februarie 2021, 21:06)

    DorinU [utilizator]

    Unicul lucru care-mi vine in gand cand citesc insistentele Germaniei de a termina proiectul Nord Stream 2 este ca astia (Germania si Rusia) s-or fi inteles iar (a se vedea pactul Ribentrop-Molotov) si ca in perioada urmatoare Rusia urmeaza sa fac vreo incursiune militara in zona conductelor curente din Ucraina/Belarus iar Germanii vor sa se asigure ca le vin totusi gazele. Altfel nu vad de ce ar tine cu dintii sau ar si plati pentru a avea Nord Stream 2.
    O fi eu pesimist/nebun.
  • +1 (1 vot)    
    Oare ? (Sâmbătă, 13 februarie 2021, 0:32)

    danmarian [utilizator]

    n-ar trebui sa ceara despagubiri si rusiei ? ca au atacat polonia prin intelegere cu germania - vezi protocolul ribbentrop - molotov din 23 aug. 1929 !!! este adevarat ca banditii lui stalin - au mai asteptat cateva zile dupa atacul nemtilor - sa fie siguri ca nu vor avea probleme !! de luat .... de la rusnaci.... doar praful depe toba !!!