Cancelarul austriac Sebastian Kurz sprijină Nord Stream 2: „Oricine crede că noul gazoduct ar fi doar în interesul Rusiei, greșește”

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Miercuri, 10 februarie 2021, 20:06 Actualitate | Internaţional


Nord Stream 2
Foto: Odd ANDERSEN / AFP / Profimedia
Disputa în jurul gazoductului Nord Stream 2 s-a încins din nou, în contextul condamnării lui Alexei Navalnîi, în urma căreia SUA si UE vor să impună noi sancțiuni Rusiei. Din vecinătatea Germaniei s-au ridicat însă voci care susțin continuarea proiectului. Potrivit cancelarului austriac, Sebastian Kurz, gazoductul este în interesul multor țări din UE. „Oricine crede că noul gazoduct ar fi doar în interesul Rusiei, greșește”, a spus el la finele săptămânii trecute, citat de publicația austriacă Die Presse.

Kurz nu vrea să lege finalizarea gazoductului Nord Stream 2 de posibile sancțiuni pentru condamnarea în Rusia a opozantului politic Alexei Navalnîi. Într-un comentariu pentru Die Welt am Sonntag, politicianul ÖVP a salutat faptul că guvernul german continuă să nu renunțe la proiect. Potrivit acestuia, conducta este un „proiect european” și în interesul multor țări ale UE.

Kurz a mai precizat că, în ciuda tuturor diferențelor, „dialogul cu Rusia” al UE este important. El e convins că Germania, Austria și alte țări europene vor beneficia de pe urma proiectului.

În același timp, el a cerut o reacție in cazul opozantului politic rus, Alexei Navalnîi. Acesta a fost condamnat marțea trecută la trei ani și jumătate de închisoare, pentru presupusa încălcare a condițiilor de probațiune, într-un dosar penal din 2014. Cancelarul austriac a cerut eliberarea sa și a descris verdictul împotriva lui Navalnîi ca fiind „inacceptabil”.

Acordul franco-german

Vineri, cancelarul german Angela Merkel a declarat la o conferință de presă comună cu președintele francez Emmanuel Macron că sancțiunile unor persoane din Rusia ar putea fi prelungite din cauza condamnării lui Navalnîi. Ea a adăugat însă că poziția guvernului german în problema continuării gazoductului rămâne aceeași. Macron a cerut un acord strâns între Germania și Franța, privitor la Nord Stream 2.

Gigantul rusesc de gaze Gazprom implementează proiectul de construcție Nord Stream 2 împreună cu partenerii săi europeni. Două linii ale gazoductului cu o capacitate totală de 55 de miliarde de metri cubi sunt instalate de pe coasta Rusiei, prin Marea Baltică, până în Germania. Din cauza amenințărilor cu sancțiuni din partea SUA, lucrarea a fost suspendată în 2019 și reluată în decembrie 2020.

Oferta secretă a vicecancelarului german


ONG-ul german Deutsche Umwelthilfe (DUH) a publicat o scrisoare secretă a vicecancelarului social-democrat și ministru federal de finanțe, Olaf Scholz, în care este vorba despre Nord Stream 2 și oferta făcută SUA, dacă se abțin de la boicotul proiectului. În scrisoare, Scholz oferă subvenționarea importului de gaze de fracking americane, cu un miliard de euro din fonduri de la bugetul german.

Scholz a trimis scrisoarea în luna august a anului trecut, omologului său de atunci, Steven Mnuchin. Despre această ofertă a scris și reputata publicație Zeit online, în 16 septembrie 2020, însă fără un ecou substanțial.

Acum, DUH a postat documentul în Internet. Guvernul federal a refuzat până acum să facă publică scrisoarea sau să confirme existența acesteia. „Pentru a putea dovedi în cele din urmă, în mod clar, acordul secret oferit, DUH a decis să publice documentul original pe care l-a primit acum”, și-a justificat organizația de mediu abordarea.

Trei piloni de energie

Scrisoarea publicată de DUH e adresată personal secretarului de trezorerie al președintelui Donald Trump. În aceasta e vorba de „trei piloni” care, din perspectiva candidatului la cancelar al SPD, sunt esențiali pentru o înțelegere a problemelor energetice europene, a gazoductului Nord Stream 2 și a importurilor de gaze lichefiate.

„Atașată este o așa-numită non-paper mai lungă, adică o anexă secretă, în care acest lucru este explicat mai detaliat”, precizeaza DUH.

În cadrul acesteia, Scholz oferă creșterea cu un miliard de euro a sprijinului guvernului german, pentru construirea terminalelor de gaze lichefiate pe coasta germană a Mării Nordului. Acestea sunt menite a facilita importurile de gaze provenite din fracking, din SUA.

Se promite, de asemenea, sprijinul german pentru asigurarea tranzitului rusesc de gaze prin Ucraina și securitatea aprovizionării în Polonia și alte țări. În schimb, SUA ar trebui să renunțe la sancțiunile împotriva conductei Nord Stream 2 din Rusia în Germania. Cu toate acestea, SUA nu au făcut-o, până acum.

Critica ecologiștilor


Directorul executiv al DUH, Sascha Müller-Kraenner, l-a acuzat pe Scholz de o „afacere dubioasă” pe cheltuiala terților și de „importul de gaz murdar de fracking”. „Protecția climei este, se pare, doar ceva de formă pentru vicecancelar și este sacrificată de bunăvoie acestui dublu acord în favoarea lobby-ului pentru gaze", a criticat el.

Această „afacere” ar duce la emisii de CO2 de 130 de milioane de tone, favorizând „proiecte extrem de dăunătoare mediului și climei, irosind banii contribuabililor și extinzând și mai mult infrastructura de gaze naturale”, constată și expertul DUH, Constantin Zerger. „Guvernul federal sacrifică protecția climei pentru proiecte de gaze fosile”, este de părere acesta.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3374 vizualizari

  • -2 (30 voturi)    
    Austria e anexa Rusiei (Miercuri, 10 februarie 2021, 20:11)

    mmmircea [utilizator]

    ca vorbim de compania petroliera sau de banci austriece, toate sunt detinute de firme rusesti.
    • -4 (20 voturi)    
      corect (Miercuri, 10 februarie 2021, 21:20)

      manu144x [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Așa e din păcate, o pot transforma liniștiți în provincie enclavă rusească și s-o redenumească în Osterreichgrad.

      Spală băncile austriece la bani pentru ruși de n-au treabă.
    • +6 (14 voturi)    
      Probabil (Miercuri, 10 februarie 2021, 22:13)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Probabil ca e anexa, dar rusii nu le-au facut nimic austriecilor. Si atunci de ce sa nu faca afaceri cu ei? Rusii miros urat? Vorbesc prin semne? Mananca urat? Nu prea cred. Banul nu are miros. Daca austriecii pot scoate banii vanzand apa sfintita Satanei, o vor face. Care-i problema? E capitalism, fratele meu. Banul face lumea sa se invarta. Totul, insemnand TOTUL in lumea asta e pe baza de "show me the money". De la grădi, la scoala, la meciul de fotba, la vacante, you name it, totul e pebani. Mereu esti intrebat daca ai mălaiul la tine, nu ce afinititati politico-ideologice ai. Sorry, asta este.
    • +4 (16 voturi)    
      Câinii latră, caravana trece (Miercuri, 10 februarie 2021, 22:22)

      Soarele [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Îmi place cum se stârnesc atâția câini pentru ca să latre caravana de la 1500km depărtare, în timp ce la [0..600]km de ei, caravanele mitei, nepotismului, incompetenței, și speculației - erodează tot ce se poate numi societate, și viață socială, în România.
  • +7 (13 voturi)    
    ma intreb... (Miercuri, 10 februarie 2021, 20:35)

    sile1 [utilizator]

    ...daca germanul mediu si nu mai vorbesc de cel de la limita de jos a societatii ar accepta sa plateasca un gaz de vreo doua ori si ceva mai scump adus din America ?
    • +2 (10 voturi)    
      Raspuns (Miercuri, 10 februarie 2021, 21:54)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      Ar accepta numai daca in prealabil a baut gaz :D
  • -1 (3 voturi)    
    Vals pe valurile Dunarii la Viena (Miercuri, 10 februarie 2021, 21:11)

    Tambrian [utilizator]

    La Viena Dunarea abia se deosebeste de un rau mare.Dar vine apoi cel mai mare.
  • +6 (16 voturi)    
    hai ca iar o sa ma sparg de ras (Miercuri, 10 februarie 2021, 21:21)

    Scarface1000 [utilizator]

    cand o sa-i vad pe colegii ofticati in comentarii :)

    Voi daca ati avea posibilitatea sa acumparati alimente de undeva unde pretul este la jumate si calitatea la fel de unde ati cumpara?

    Pretul Gazului pe care Ameria il ofera Europei este mult mai mare decat ce ofera Rusia deoarece este obtinut prin fracturare si trebuie transportat cu vaporul 11 mii de km!

    Sa transporti gaz prin conducta in schimb e aproape gratis!

    Logic ca Germania alege varianta MULT mai ieftina chiar daca asta nu convine anti-Rusilor de pe Hotnews...

    O seara frumoasa :)
    • +7 (17 voturi)    
      Sa curga banul (Miercuri, 10 februarie 2021, 22:05)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      Bineinteles ca la aceeași calitate as alege pretul mai mic, doar n-am baut gaz :D. Asta si inca una, de ce sa nu incaseze si rusii niscaiva marafeți? De ce trebuie sa se pompeze mereu in americani? Doar US exista? Nu prea cred. Si inca ceva: chimia e la fel si in Rusia si in SUA.
  • +6 (16 voturi)    
    Riscul unui război se reduce (Miercuri, 10 februarie 2021, 22:00)

    Con_stan_tin [utilizator]

    dacă cumperi de la fostul tău dușman...pentru că odată ce faci afaceri cu el înseamnă că acum este partener de afaceri.
  • -7 (9 voturi)    
    Oare ? (Joi, 11 februarie 2021, 2:05)

    danmarian [utilizator]

    Austria nu este o COLONIE RUSEASCA ? Asa cum OMV este o subsidiara a Rusilor su firma la Wiena ! Nu de geaba le-a vandut Nastasa - pungasul cu multe case si matusa Tamara - petrolul romanesc cu toate "acareturile" - ba si doua Combinate Petrochimice - bomboane pe coliva ! Doar totul mergea la fratii ???? sovietici ! Ba acum PUNGASUL "cu multe case" care a fost prins cu niste mizilicuri NUMAI - ca asa e IN justitia romaneasca - judecat condamnat si cu "veva" puscarie da in judecata Presedintele Romaniei cca "pungasului i s-a luat Dicoratia" ! Cum se poate mandri un PUNGAS ROMAN - Nastase - fara :"dicoratie" ! DIKK TIR boaita ! Meritai multi ani de puscarie si confiscarea integrala a averii pentru pungasiile facute : Pertolul tarii dat pe nimic - Combinatul de la Galati - tot pe NIMIC - dar contractul semnat la Londra cu un indian !!!! De ce nastase la Londra ? Ca sa se depuna "ouale" in cuib caldut si ... aparat ? Oua ? Dar nu alea de ti le numarai la "bulau" !!
  • +5 (5 voturi)    
    Kurz si Merkel isi apara cetatenii (Joi, 11 februarie 2021, 11:49)

    canavaro [utilizator]

    cumpara gaz de unde e mai ieftin, dar sunt o mana de troli amerloci care incearca sa ne convinga ca gazul american scump este ceea ce ne trebuie :) Apropo Romanasii amerloci tot cu gaz rusesc se incalzesc...
  • +3 (3 voturi)    
    Curiozitate (Joi, 11 februarie 2021, 13:04)

    Popescul [utilizator]

    Sunt curios cati romani pro-americani ar accepta sa plateasca fie si o centime in plus pentru gazul metan doar [entru ca e de la marele licurici. Nu spun despre cei care n-au opinii anti/neutri fata US, ci de mari fani ai americanilor. E foarte simplu ca lumea sa vitupereze impotriva panzerelor si sa-i indemne sa cheltuiasca mai mult pentru gazul American. E foarte simplu, pentru ca in final nu comentatorul de pe Hotnews achita facture marita, ci panzerul. Este foarte usor sa faci pe principialul pe buzunarul altuia. Eu daca as avea de ales nu as vrea sa dau in plus nici doi lei gauriti/an pentru a consuma gaz american.