Cazul profesorului francez decapitat: O studentă a fost condamnată pentru că a scris că Samuel Paty ”merita” să moară

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 23 octombrie 2020, 22:26 Actualitate | Internaţional


Liceul unde preda profesorul decapitat in Paris
Foto: Blondet Eliot/ABACA / Abaca Press / Profimedia
O tânără de 19 ani, studentă la biologie, care a scris pe Facebook că profesorul Samuel Paty „merita” să moară înainte de a se căi, a fost condamnată vineri la o pedeapsă de 4 luni de închisoare cu suspendare pentru „apologia terorismului”, relatează AFP.

Tânăra, judecată în fața unui tribunal din Besançon (est), va trebui să facă și un stagiu de cetățenie în următoarele 6 luni.

Comentând un articol din cotidianul L'Est Républicain care anunța un miting în memoria profesorului, publicat pe pagina de Facebook a cotidianului regional, ea a scris: „el nu merita să fie decapitat, dar să moară, da”.

Acest comentariu, care a fost raportat de un utilizator pe platforma Pharos, a condus joi la arestarea sa la Universitatea din Besançon și plasarea acesteia în custodia poliției.

"Regret că am scris acest comentariu, îmi cer scuze. Sunt împotriva a ceea ce am scris", a spus studenta în instanță, subliniind că ea însăși "a șters în aceeași seară" mesajul scris „prea repede” și „fără să mă gândesc”.

„Am făcut o greșeală foarte mare, aceste mesaje nu mă reprezintă”, a insistat tânăra care a asigurat că nu știa circumstanțele precise ale decapitării, pe 16 octombrie, a profesorului atunci când reacționase pe Facebook.

"Nu sunt deloc împotriva faptului că el (Samuel Paty) a arătat o caricatură. Este un profesor care își face cursul după cum dorește", a adăugat această tânără dintr-o familie de musulmani care a spus că „își trăiește religia (acasă)” și a fugit de violența din Algeria.

Pentru procurorul Margaret Parietti, care a solicitat o pedeapsă mai mare și 180 de ore de muncă în folosul comunității, „suntem într-un context în care nu putem scrie, spune orice”.

Avocata inculpatei, Caroline Espuche, a vorbit despre o „tânără bine integrată” care „nu urmărește atât de mult știrile” și nu știa „prea multe despre Samuel Paty”.

Ea dăduse peste „un videoclip al părintelui unui elev” care denunța utilizarea caricaturilor lui Mahomed de către profesorul de istorie-geografie în timpul unui curs adresat elevilor săi despre libertatea de exprimare și a înțeles „ca: + ne batem joc de musulmani +”, a pledat avocata.

„A scris comentariile imediat, fără să caute informații, a reacționat fierbinte” pe rețelele de socializare, a spus ea.

Citește și:











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11625 vizualizari

  • +37 (41 voturi)    
    Nici pedeapsa nu o reprezinta (Vineri, 23 octombrie 2020, 22:34)

    Idi O'Tool [utilizator]

    Insa ar fi bine sa o execute.
    • +35 (45 voturi)    
      ... (Vineri, 23 octombrie 2020, 23:10)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Idi O'Tool

      nici nu stiu daca astfel de oameni chiar merita o sansa, sa fugi dintr-o tara de rahat in alta care iti ofera o sansa de viata buna si tu sa alegi sa ramai to t jigodie.... persoana care esti la 20 ani ramai toata viata.
      • +2 (14 voturi)    
        Probabil l-a luat in serios (Sâmbătă, 24 octombrie 2020, 9:39)

        Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        pe presedintele Macron care declara ca, in Franta, libertatea de exprimare nu va fi niciodata restransa, interzisa..
  • +30 (40 voturi)    
    Franța a pierdut deja lupta (Vineri, 23 octombrie 2020, 22:58)

    Amerlocu [utilizator]

    Dacă nici după ce instigă la uciderea cetățenilor francezi o străină ajunsă probabil ilegal în Franța nu e deportată în Algeria natală, înseamnă că francezii au pierdut deja lupta cu islamul. Le mai rămâne doar supunerea aia de care vobea Michel Houellebecq.

    Situația e din păcate la fel în întreaga Europă de Vest
    • -10 (16 voturi)    
      ”probabil ilegal”? (Sâmbătă, 24 octombrie 2020, 0:33)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Serios, de unde știi?
      • +5 (7 voturi)    
        Foarte simplu (Sâmbătă, 24 octombrie 2020, 15:44)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Peste 90% din algerienii/magrebienii ajunși în Franța în ultimii 30 de ani au ajuns acolo ilegal. Tipa are 19 și e născută în Algeria.
  • +29 (35 voturi)    
    Drepturile omului... (Vineri, 23 octombrie 2020, 23:11)

    spirache [utilizator]

    A scris și ea ce a învăța acasa: « Il mérite pas d’être décapité, mais de mourir, oui. » Când scrii așa ceva, nu te poți scuza ca nu stii despre odioasa crimă. Desigur, se vor găsi umere pe care sa plângă pt cele 4 luni cu suspendare: tot soiul de organizații fundamentaliste sunnite și , paradoxal, vânători de fluturi multiculturalisti cu drepturile omului in gura dimineață, la prânz și seara. Zic paradoxal ca cei ce fac bani din drepturile omului sunt victimele potențiale ale fundamentaliștilor islamici. Asta da lipsa de autoconservare. Admirabila este rapiditatea cu care acționează justiția franceză. Noi avem mineriadele si revoluția de 30 de ani. Apropo a inceput procesul criminalului Dinca? !!!
  • +12 (16 voturi)    
    Oare.... (Vineri, 23 octombrie 2020, 23:19)

    JoshuaTree [utilizator]

    Sa retalieze cultura vestului la fluviul arab? Nu cred ... mai degrabă o pâlpâire de ura a neputinței
  • +23 (29 voturi)    
    „prea repede” și „fără să mă gândesc” (Vineri, 23 octombrie 2020, 23:44)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Este timpul sa invete ca orice in viata are consecinte. Daca te uiti la ceas ca e 10:58 si trebuie sa fii undeva la 11:00, fortezi galben si calci un pieton nu poti sa zici ca "nu te-ai gandit".

    Iar scuza avocatei sa spuna ca a reactionat fierbinte cand pana si ea stie de crime din pasiune sau cand cineva omoara pe altul accidental de la nervi.

    Daca am scuza asa orice "scapare" de moment unde am ajunge? Da, exista exceptii. Dar sa spui despre cineva ca "bine ca a murit" mi se pare ... nu am cuvinte, sincer.
  • +25 (29 voturi)    
    Incredibil (Sâmbătă, 24 octombrie 2020, 0:01)

    Kepler [utilizator]

    cum o pot salva !!!
    ... Nu urmareste stirile ... dar s-a uitat la videoclipul parintelui ... este bine integrata ... dar a scris acea fraza (merita sa moara).

    Pedeapsa este mult prea usoara si aproape de o sfidare a memoriei lui Paty.
  • +10 (14 voturi)    
    eh, s-a incins (Sâmbătă, 24 octombrie 2020, 2:06)

    hanu [utilizator]

    de la ideologia religiei pacii. Problema e ca e nevoie de toleranta zero pentru intoleranti. Francezii nu sunt obligati sa suporte delirurile islamiste dar se pare ca liderii lor sunt de alta parere. Poate o surpriza la vot i-ar scutura un pic, ceea ce sunt convins ca se va intampla curand.
  • -17 (23 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 24 octombrie 2020, 6:20)

    [anonim]

    • +9 (13 voturi)    
      Nu trebuia arsa (Sâmbătă, 24 octombrie 2020, 9:49)

      Idi O'Tool [utilizator] i-a raspuns lui

      Ci doar sa deseneze o caricatura. Stim a cui...
      • +8 (14 voturi)    
        nu. (Sâmbătă, 24 octombrie 2020, 11:11)

        hanu [utilizator] i-a raspuns lui Idi O'Tool

        Cei incapabili sa se adapteze la cultura europeana trebuie expulzati de pe teritoriul uniunii cu interdictie de minim 10 ani. Unii nu pricep decat daca le tai traiul bun pentru care au venit in europa, ei sau parintii.
  • -13 (19 voturi)    
    Adio libertate de exprimare (Sâmbătă, 24 octombrie 2020, 6:56)

    cato [utilizator]

    Procurorul Margaret Parietti, care a solicitat o pedeapsă mai mare și 180 de ore de muncă în folosul comunității: „suntem într-un context în care nu putem scrie, spune orice”.
    • +14 (20 voturi)    
      Dar cu libertatea de exprimare (Sâmbătă, 24 octombrie 2020, 9:50)

      Idi O'Tool [utilizator] i-a raspuns lui cato

      A profesorului cum ramane? Totusi 4 luni vs decapitat nu ti se pare deplasat? Ca sa nu mai discutam de dreptul la viata...
  • -3 (15 voturi)    
    Libertatea mea inceteaza unde incepe cea a vecinul (Sâmbătă, 24 octombrie 2020, 8:39)

    CDBordeianu [utilizator]

    Lenin spunea ca libertatea este necesitatea înteleasă. Procuroarea din acțiunea împotriva studentei a declarat că „suntem într-un context în care nu putem scrie, spune orice”. Dacă acestea sunt adevărate, atunci nici profesorul decapitat nu avea voie să arate caricaturi cu Profetul Mahomed.

    Condamn orice moarte din cauze ne-naturale, care să nu fie rezultat al unui proces într-o justiție democrată. Dar mai țin minte proverbul romanesc: „nu-ți deranja vecinul și nici el nu te va deranja pe tine”. Este regula de baza în orice colectivitate, în care libertatea mea încetează acolo unde începe libertatea vecinului.

    Într-o națiune cu majoritate și minoritati etnice, nici o etnie nu are dreptul sa promoveze simboluri injurioase pentru alte etnii conlocuitoare. Dau un singur exemplu: niciun cetatean francez – etnic german nu va avea voie și nici nu va fi atât de nebun încât sa finanteze ridicarea în Franța a unei statui în onoarea lui Hitler. Vedeți ce se întâmplă acum în occident cu mișcarea „black lives matter” și cu pângarirea sau demolarea inscriptiilor stradale sau a statuilor onorând personalităti care s-au distins prin acțiuni împotriva populatiei de culoare.

    În același mod, într-o națiune cu majoritate și minorităti religioase, nici un adept al unei religii nu are voie să promoveze opinii insultătoare pentru practicantii altei religii.

    Este o lecție din care cu toții trebuie să învătăm, deoarece ne place sau nu, globalizarea va duce la metisarea etnică și religioasă, și fiecare va trebui să respecte susceptibilitătile vecinului.

    PS: În acest context, mă întreb ce caută la Arad statuia celor 13 generali care s-au distins și prin participarea la primul etnocid din Europa modernă, cel din 1948-1949, când 40000 civili romani transilvăneni au fost ucisi de trupele maghiare. (Statuia poate sta foarte bine în Ungaria!) Bine că nu s-a ridicat monument si în onoarea baronului Ferenc Bay sau a col. Akosy, autori/conducători ai masacrului de la Trăsnea din 1940!
    • -1 (11 voturi)    
      autocorectie (Sâmbătă, 24 octombrie 2020, 9:26)

      CDBordeianu [utilizator] i-a raspuns lui CDBordeianu

      Cititorii si-au dat cu siguranta seama ca primul etnocid din Europa moderna a avut loc in 1848-1849, si nu 1948-1949 - cum din greseala am scris eu
    • +3 (11 voturi)    
      religia trebuie eradicata. (Sâmbătă, 24 octombrie 2020, 11:32)

      hanu [utilizator] i-a raspuns lui CDBordeianu

      prin EDUCATIE & STIINTA & separarea MORALEI de religie. Pricepeti dvs?
  • +5 (9 voturi)    
    sora noastra cea mare, Franta (Sâmbătă, 24 octombrie 2020, 14:04)

    revo [utilizator]

    "...cu suspendare". Ba mai mult, o baga si in stagiul de naturalizare!
    Ooo, pretioasa fiinta, cu cat drag te strange la pieptu-i generos, maman France!
    In loc sa-i dea un sut in cur, sa zboare instantaneu in Algeria ei natala, careia ii apartine in spirit, o mai si naturalizeaza!

    Ce dracu de lume e asta?